IE ■HlflllI-mOEIER. Ijsvermaak Zaterdag 12 Jan. 1929. No. 3502 Pil nummer tiesiaai uil tuiee Bladen TWEEDE BLAD. Uit onze Partij. geeft ruwe huid verzacht miiiiiiiiiiii geneest 'VUOMUNOVJKSES SCHAAKRUBRIEK. 0 0 EJVWÏELHO Plaatselijk Nieuws. Schrale huid Voor Allen die Sukkelen MIJntiardt's Laxeertableiten Land- en Tuinbouw. correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden torree p w_ N>nning Middelharnis. No. 86. Probleem voor den wedstrijd. No. 103. W. en F. W. NANNING. „De Maasbode" - 1928. Zwart (8) Wit (10). Wit: Kh5, Lg6 en h8, Pb8 en g4, pi. b7, c3, e2, g5, h2. Zwart: Kf4, Lb4, Pa4 en bl, pi. b6, d6, d7, e4. Wit geeft in drie (3) zetten mat. Oplossingen inzenden vóór Donderdag 24 Januari. Oplossingen zijn alleen geldig als ze minstens tot en met de 2e zet van wit zijn aan gegeven. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd ^toetreden. Een goede oplossing van een twee- et telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing eindspel no. 81. 1. c3! Tc2 (1g2; 2. c7, glD, c8D remise); 2. c7, Tc3: 3. Lf6f, Kf6: 4. c8D, Tc8: pat. r" Of 1Ta2; 2. c7, Ta8; 3. Kg7, g2; i Lf6f, Kd5: 5. Ld4, Kc6; 6. h7, Kc7: 7. h8D, Th8: Kh8: remise. Wedstrijd EuweBogoljubow. Ook deze maal wist B. dezen wedstrijd met te winnen. B. liet zich uit, dat E. beter speelde als in 't voorjaar 1928 en dat een remisestand niet onmogelijk geweest was. Met deze uitlatingen kunnen we E. niet anders dan gelukwenschen. Hier volgt de laatste partij. Partij no. 10. Vierpaardenspel. Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: E. Bogoljubow. 1. e2—e4 e7~e5; 2. Pgl—f3 Pb8—c6; 3. Pblc3 Pg8—f6; 4. Lfl-b5 Pc6~d4; 5. 0-0 Pd4Xb5; 6. Pc3Xb5 c7—c6; 7. Pb5~c3 d7 d6; 8. d2—d4 Dd8-c7; 9. Pf3-el Lf8—e7; 10. Kgl-hl b7-b5; 11. a2a3 Lc8-b7; 12. f2—f4 e5Xd4; 13. DdlXd4 c6-c5; 14. Dd4 ~d3; 14. a7—a615. Pel-f3 Ta8-d8 16. Lel—d2 0-0; 17. Tal-el Tf8—e8; 18. Pf3-g5 h7—h6; 19. Pg5-h3 Dc7-c6; 20. Hf5 d6d5; 21. e4Xd5. Remise. HET EINDSPEL. Handleiding voor Schaken door H. Fahrni en J .W. Keemink. Door den probleem-componist Fahrni en den heer Keemink is dit werkje samengesteld om de volgende reden: Het is de schrijvers opge vallen, dat de meeste schaakspelers, waaronder zelfs zeer sterke, in somtijds eenvoudige eind spelen den winstweg niet vinden kunnen, hoe wel deze dan toer, indien men over voldoende eindspel-kennis beschikt, zeer eenvoudig is aan te wijzen (voorwoord). Niets is minder waar dan dit. Het boek behandelt nu 200 eind spelen, waarin de winstgang besproken wordt. (Eventueel de remise-forceering wordt aan gegeven). We vinden de volgende hoofdstukken •- I. Eindspelen uitsluitend met pionnen. II. Stukken die benoodigd zijn om mat te kunnen geven, o.a. Dame, Toren, enz. Hoofdstuk I geeft ongeveer 63 eindspelen met hun oplossingen. De bedoeling der schrij vers is nu, dat de lezer deze goed bestudeert, zoodat hij in de praktijk een soortgelijke stand tegenkomende direct de winstgang kan terug vinden. Een algemeene regel is uit den aard der zaak niet te geven. Alleen deze, dat de Koning een figuur van gewicht kan wezen. Als voorbeeld nemen we Eindspel 61, pag. 42. We nemen hier over wat de schrijvers er °'l noteeren ^ogenschijnlijk is Wit verloren, daar pi. b5. niet tegen te houden is. Wit kan echter juist remise houden, door zich p a t te laten zetten. I. Kd6, b4, Kc5 (niet 2. Kc6? wegens Ka7!) b3; 3. Kb6, b2; 4. a7|, Ka8; 5. Ka6, blD of T. Wit staat pat. Speelt zwart echter 5blL dan houdt Wit remise door met den Koning naar gl te gaan, enz. Speelt zwart 5blP, dan is het spel ook remise, b.v, 6. Kb5, Pd2 7. Kc5, Pf3; 8. Kd5, Ph2: 9. Ke4, Pg4; 10 Kf3, Ka7: 11. Kg3 (niet Kg4) h2; 12. Kg2, Ka6; 13. Khl, Ka5: 14. Kg2 remise. II. Eerst komen de eindspelen met D. en T„ dan met 2 loopers en met L. en P. Voor deze verwijs ik naar een vorige rubriek, toen deel II van „Practische Schaaklessen" besproken werd. Daarna komen meer verschillende standen voor, die m.i. bijzonder leerzaam zijn als men de moeite neemt ze ernstig te bestudeeren. Een frappant eindspel is 't volgende (No. 90). Wit: Kh6, Th7. Zwart: Kg8, pi. f2. Wit speelt en houdt remise als volgt 1. Tg7f, Kf8 (natuurlijk niet 1Kh8); 2. Tg5! Haalt zwart nu D. dan volgt 3. Tf5f. Zwart moet nemen en wit staat pat. Het is ondoenlijk om nog meerdere voor beelden te bespreken. Het werk bevat uitnemen de voorbeelden van eindspelen. De waarde van het boek zou m.i. vergroot worden als de schrij vers een kleine index hadden samengesteld, op dat het terugvinden van een of ander voor beeld gemakkelijker kan geschieden. Daar zeer weinig diagrammen voorkomen, waarbij een auteur vermeld wordt, mogen we wel aan nemen, dat de meeste standen uit de partij zijn voortgekomen. Als dit zoo is, is dit door de schrijvers zeer goed gezien. Geconstrueerde eindspelen hebben vaak een bepaalde gedachte, die nu niet altijd in een partij behoeft voor te komen. De uitgever Van Goor te Gouda heeft ook die werk zeer keurig uitgevoerd. De prijs is laag, n.l. 1.90, dus voor een ernstig schaak- sneler geen bezwaar. Ook dit werk kunnen we iederen schaakliefhebber aanbevelen. CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 674. 1. Dgl. Wedstrijd Schaakclub »Ons Genoegens 1928-*29. GROEP I. -a a s O E oc _o '3 a Bund 1 1 2 Hoek 0 1 0 Nanning 0 1 1 GROEP II. S o U Visser '/a 0 Va 1 2 Parée Va 0 1 l'/a Ie Comte Va 1 0 2'/a GROEP III. 2 "S O n -O «i OC 00 s x> *4 O v. Gelder. Va 1 I 2Va Weeda Va 0 0 1 l'/a Verbrugge 0 1 0 1 Groep IV. •o a TJ C cd <v O •S «4 li V s? cd St •o C/5 N Z CO D. Jacobi A. Kerkhof J. Zaaijer 11 W.Nieuwland D. Slis ■M M 101 111 lil 1 13 01 ■WH !0i |oi |i i| 01 MM UI 1 o|2 0| Uil' MHI0UI 1 o |2 01 11 1 oUI IIM 11 13 1 1 1 11! 101101 2 Donderdag 10 Januari was het 50 jaar ge leden, dat H. M. Koningin Emma voor het eerst ons land betrad. De jonge 20-jarige vorstin deed haar intrede als gejmalin van den veel ouderen Koning Willem III. Als we daarover even nadenken, komt er toch even verwondering over ons. We weten het wel, dat de Koningin-Moeder een Duitsche Prinses was, dat ons land Haar eerst vreemd was, maar toch, dat kunnen we niet meer in denken. Ze heeft Zich zoo geheel een met ons land en volk weten te maken, dat we niet anders kunnen denken, dan Zij hoort bij ons en heeft altijd bij ons gehoord. Dat is nu reeds 50 jaar geleden. Wat een voorrecht, dat we al dien tijd als een voorbeeld voor allen Haar in ons midden mochten hebben. Haar leven en werk was niet gemakkelijk. H. M. Koningin-Moeder is een dochter van Vorst Georg Waldeck Pyrmont. In het een voudig hof te Aralsen ontving zij Haar op voeding. Daar reeds toonde Zij veel belang stelling voor armen en lijdenden. Tot zij in Januari 1879 hier haar intrede deed. Zij heeft weer zonneschijn en blijdschap gebracht in het leven van Koning Willem III, toen dat ver donkerd werd door zware slagen. En na Diens dood heeft zij acht jaren lang het Regentschap waargenomen. Zij, de Duitsche Prinses, heeft met zooveel wijsheid deze hooge en zware taak vervuld. Wat moet dat al moeilijk zijn geweest zich zoo inleven in ons Hollandsche leven en dan er ook leiding in te geven. Wij, die het achteraf bezien, we kunnen niet anders zeggen, dan dat Zij voor dat werk Zich geheel heeft gegeven met al Haar gaven. We willen geen menschen verheerlijken, maar we moeten toch dankbaar erkennen, dat God die jonge Vorstin zooveel gaven gegeven heeft, maar ook, dat Zij die gaven met al Haar macht gebruikte ten bate van ons land en volk. Daarbij niet minder moeilijk rustte op Haar de taak Haar Dochter, onze Koningin, zulk een opvoeding te geven, dat Zij weer in staat zou zijn als Koningin ons land te regeeren En ook dat heert Koningin-Moeder zoo ge daan, dat het een voorbeeld is voor heel ons volk. Toen Koningin Wilhelmina zelf de Regeering aanvaardde, trad Koningin Emma terug van de voornaamste plaats in onze staatsinstelling Mevrouw Italie-van Embden had dezer dagen het voorrecht bij Koningin-Moeder ter audiëntie te zijn en daarvan vertelt zij iets. Twee dingen treffen ons daarin. Eerst deed mevrouw Italie-van Embden de vraag: „Was het niet moeilijk om bij het eind van het Regentschap afstand te doen van zoo central en invloed Dan komt het antwoord, zoo ontroerend in zijn eenvoud: Moeilijk afstand doen ter wille van je kind 2 En dan even later nog deze woorden: „Het voornaamste is niet gelukkig worden, maar ge lukkig maken". Dat is Koningin Emma als Vorstin en Moeder Afstand doen ter wille van je kind, dat is voor haar niet moeilijk. Als een echte Moeder begeert Zij voor haar het beste. Daar kan Zij niet alleen, maar wil zij ook gaarne af stand doen. En dan die andere woorden: Het voornaamste is niet gelukkig worden, maar gelukkig maken. Dat dit niet alleen maar woorden zijn heeft H. M. in heel haar leven wel bewezen. Toen het Regentschap voorbij was en zij niet meer de officieele taak te vervullen had, heeft zij haar dagen niet in nutteloos nietsdoen door gebracht. Gelukkig maken was toen Haar le vensprogram. En zij, die het weten kunnen, zeggen ons dat talloozen door Haar geholpen en ondersteund zijn. Is niet het stichten van het Sanatorium Oranje Nassau-oord een daad geweest die uiting gaf van warm medeleven met de ongelukkigen, die door de vreeselijke ziekte van tuberculose zijn aangetast Hoevelen is deze werkelijk vorstelijke gift al tot zegen geweest Doch niet alleen de philantropie, maar ook wetenschap en kunst mogen zich in Haar leven dige belangstelling verheugen. En dat is maar niet een oppervlakkig medeleven, maar een werkelijk weten waarover het gaat. Zoo is Haar levensavond rijk door de liefde van heel ons volk. En niet in het minst ook rijk door de liefde van haar Dochter en Kleindochter. Dat God Koningin-Moeder nog vele jaren spare en schenke Hij Haar verder een lichten levensavond, zoodat zij nog lang als een Moe derlijk Vorstin met ons volk kan medeleven. Maar ook spare Hij Haar de Vorstelijk Moe der, voor Haar Kind en Kleinkind. uLE SOORTEM U1DCREME5 1 Ook in den winter Uw huid zacht als fluweel! DE FLAKKEESCHE HULP-CENTRALE. Woensdamiddag vergaderde in het Zondags schoolgebouw te Sommelsdijk de Flakkeesche Hulp-Centrale van A. R. Kiesvereenigingen. Enkele zaken van huishoudelijken aard wer den afgedaan, waarop de voorzitter, de heer C. Warnaer mededeelde, dat het bestuur der Hulp-Centrale adviseert aan de kiesvereenigin gen, die de candidatenlijst der Tweede Kamer leden nog moeten opmaken: No. 1 Dr. Severijn en no. 2 den heer Heukels te plaatsen. Dit advies vond algemeene instemmng. De heer R. A. den Ouden, adj.-secr. van het Centraal Comité, hield een rijk gedocumenteerde rede over het karakter van het religieus-socia- lisme, waarin helder en klaar de onverzoenlijke tegenstelling tusschen het Christelijk geloof en het Socialisme uitkwam. Het was een leerzame rede, die stof tot studie biedt. Zij zou ongetwijfeld in breeden kring veel nut doen, indien de heer Den Ouden be sluiten kon haar in druk uit te geven. Het is een prachtige bron voor onze propagande-clubs en jongelingsvereenigingen. De vergadering was druk bezocht. Van iedere gemeente waren meerdere personen aanwezig. De inzet voor den electoralen strijd was goed. Dat men plaaatselijk het voorbeeld volge. KAMERKIESKRING. Op Zaterdag 19 Januari a.s., 's middags 2 uur, zal in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam een vergadering van den Kamerkies kring Dordrecht worden gehouden met afge vaardigden van de aangesloten Kiesvereeni gingen. In deze vergadering zal een bespreking plaats hebben van het advies van het Centraal Comité en stemming en vaststelling van een lijst van 15 namen. Tevens zal deze vergadering aanwijzen twee der 15 namen, aan welke de Kamerkieskring Dordrecht de voorkeur geeftj voor de eerste plaats op de lijst van den Kieskring. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Vereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte. Gedurende de maanden September, October en November 1928 werd voor de suppletiekas van de vereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heem stede, ontvangen uit de gemeenten Den Bommel 20.95, Brielle 41. Dirks- land 39.67, Herkingen 20.60, Melissant 22.Middelharnis 42.67, Nieuwe Tonge 15.Oude Tonge 12.50, Sommelsdijk 54.75, Spijkenisse 28.17, Stad aan 't Ha ringvliet 15.90. SOMMELSDIJK. Op de 1.1, Woensdag ge houden weekmarkt waren 6 biggen en eenige manden met pluimvee aangevoerd. De prijs der uien is stijgende en bedraagt thans 6.75 per Hectoliter. Onze dorpsgenoote mej. T. E. van der Baan vertrok 1.1. Woensdag met het stoomschip „Volendam" ten einde zich in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te vestigen. Het 5-jarig zoontje van den landbouwer P. v. d. D. had het ongeluk met een ijzeren hek te vallen en een zijner beenen te breken. Aan den heer K. Th. Ie Comte alhier is vergunning verleend tot het plaatsen van een deur- en lichtkozijn in zijn pakhuis aan den Oostdijk. De kiesvereeniging alhier heeft de can didatenlijst der Tweede Kamer in onderstaande volgorde opgesteld J. J. Severijn te Dordrecht 450, J. A. de Wilde te 's-Gravenhage 416, H. Colijn te 's-Graven- hage 390, L. F. Duymaer van Twist te 's-Gra venhage 364, E. J. Beumer te Utrecht 330, Th. Heemskerk te 's Gravenhage 300, J. Schou ten te Rotterdam 270, H. Bijleveld te 's Gra venhage 240, J. J. C. van Dijk te 's Gravenhage 210, G. van den Heuvel te Heemstede 180, A. Zijlstra te Groningen 150, H. A. Dambrink te Utrecht 120, H. Visscher te Huis ter Heide 90, G. Hofstede te Blokzijl 60 en G. M. van Wijngaarden te Delft 50. MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot A. van der Valk Bz. is deze week naar Noord-Amerika vertrokken. Door commissionnairs van elders worden alhier schokkererwten opgekocht tegen 18 cent per kilo. De ajuin wordt verkocht voor 6.50 per kilo. Woensdag had J. Blok het ongeluk, terwijl hij op den zolder eenige werkzaamheden wilde verrichten, te vallen en eenige ribben te breken. en gesprongen handen genezen direct en biijven heerlijk zacht en lenig met j AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! ,Geen goud zoo goed." DEN BOMMEL. Bij het bestuur van de af- deeling Het Groene Kruis alhier worden stap pen gedaan tot het herdenken van het 25-jarig bestaan der afdeeling, door het houden van een lezing met lichtbeelden. De herdenking zal plaats hebben omstreeks half Februari. OOLTGENSPLAAT. Voor de landbouwver- eeniging „Dorpsbelang" alhier trad Woensdag j.l. als spreker op de heer C. Smits, hoofd der landbouwschool te Sommelsdijk met het onder werp: „Uienziekte en Uienteelt". Een breedvoe rig verslag van deze lezing hopen wij binnen kort te geven. Donderdagavond had voor een goed ge vulde zaal in de Gereformeerde kerk een radio- avond plaats ter huldiging van H. M. de Ko ningin-Moeder, hetwelk prachtig kon worden aangehoord, dank zij het uitnemend toestel van den heer Witvliet van Middelharnis. Vier enor me luidsprekers worden aangebracht. OUDE TONGE. Loop der bevolking over 1828. 1 Januari telde onze gemeente 3163 in woners of 1584 mannen en 1579 vrouwen. Door geboorte en vestiging nam het toe met 107 M. en 123 V. zoodat op 31 Dec. 1928 deze ge meente 1603 M. en 1572 Vr. of 3175 inwo ners telde. In de afgeloopen week werden alhier ge wogen 560 H. L. aardaappelen, 888 H.L. poters 1957 H.L. uien en 1018 H.L. koepeen. W. Berk heeft een stuk bouwland ver kocht aan C. Frits en M. van Kempen alhier. C. Pieterse heeft een woonhuis onderhands aangekocht van de wed! A. Pollemans terwijl het woonhuis van W. Berk ondershands ver kocht is aan L. Jochem alhier. De woning met schuur van C. Smeets is op gelijke wijze aan gekocht door L. J. Fluit. B. van W. eeraakte met zijn hand tusschen den motor van een auto, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De auto van P. Terhoeve geraakte bij het uithalen te water. Hij moest er met behulp van een bok van den heer Pulleman uitgehaald wor den. Het ongeval liep met materieele schade af. Door mishandeling zal er van den heer dader heeft zich al bij de politie bekend ge- W. W. een koe uit nood worden geslacht. De maakt. De milicien W. van Noord Az. die 2 Jan. j.l. zich onder de wapenen had begeven is voor goed voor den dienst afgekeurd en huiswaarts gezonden. Alhier worden de uien verhandeld voor 7.de 60 kilo. en Aardappelen voor 2- de 70 kilo. NIEUWE TONGE. Gedurende het jaar 1928 zijn door de Flakkeesche Ziekenauto niet minder dan 48 personen naar Ziekenhuizen vervoerd tot het ondergaan van een operatie. De heer C. B. alhier had het ongeluk van de fiets te vallen en gezicht en beenen daar door te bezeeren. De heer L. C. Bruggeman alhier heeft een torenvalk gevangen in het kippenhok. Iets wat wel niet iederen dag voorvalt. Prijzen der veldvruchten Uien 7.—, peen 0.901.—aardappelen 2.25. De uien- handel is levendig. J.l. Woensdagmiddag is de Ijsbaan van met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. de IJsclub „De Vlakte" in gebruik genomen. Er was veel publiek aanwezig ook van omlig gende plaatsen. De baan is flink groot en het ijs is mooi. Ook heden (Donderdagmiddag) was er weer veel volk op de been, waaruit wel blijkt, dat velen gaarne aan deze sport zich oefenen. Heden opent de heer D. Melissant zijn nieuwe manufacturenzaak aan den Molendijk A 209. Wij wenschen hun veel succes met den nieuwen winkel. (Zie advertentie in dit num mer.) - Loop der bevolking Aantal inwoners op 31 pee. 1927 1016 M. en 947 Vr. totaal 1963 personen. Vermeerderd door geboorten 18 M. en 19 Vr. totaal 37, door vestiging 47 M. en 57 V. toaal 104. Totale vermeerdering 141 pers. Verminderd door overlijden 4 M. en 13 Vr. tó taal 17, door vertrek 39 M. en 46 V. totaal 85 per. Totale vermindering 102. Zoodat de bevol king op 31 Dec. 1928 bestond uit 1038 M. en 964 V. Totaal 2002 personen. Over de maand December zijn ingekomen L. Osseweijer en echtgenoote uit Oude Tonge, Eli sabeth Verschoor uit Poortvliet, Dina Maria Troost uit Melissant, Francina Kootte uit Som melsdijk, Pieter Stabij uit Abbenbroek, Kaat je Cornelia van Alphen uit Den Haag. Vertrok ken zijn Petrus Willems naar Middelharnis, Grietje Maria Bijdevaate eveneens naar Mid delharnis, Marinus Hanenberg naar de V. S„ van N. A. Teunis Huibert Holleman en echt genoote naar Middelharnis en Trijntje Holle man naar Wageningen. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 1000 H.L. aardappe len, 3000 balen uien en 6600 balen peen. De prijzen waren aardappelen 2.25, uien 7.— en koepeen van 0.80 tot 0.90 per H.L. Ter gemeentesecretarie ligt een verzoek met bijlagen ter inzage van W. van Walbeek wagenmaker alhier om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een wagen makerij, waarin te plaatsen een benzinemotor van 4 P.K. voor het drijven van verschillende machines in het pand Schelpenpad A 527. De hulpkerk der Geref. Oemeente is on dershands verkocht aan den heer I. Mossel man te Nieuwe Tonge. Voor den dienstplicht lichting 1930 zullen 28 personen worden ingeschreven. Over het afgeloopen jaar werden alhier ingevolge de vleeschkeuringswet door de sla gers 860 slachtvergunningen aangegeven. Bij de arbeidsbemiddeling stonden alhier 3 werkzoekenden ingeschreven. MELISSANT. De slagersknecht P. van der Spaan had het ongeluk met zijn rijwiel zoodanig te vallen, dat hij verschillende verwondingen aan zijn handen en gelaat opliep. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De heer H. Tieleman heeft een woonhuis staande aan den Dorpsweg alhier, ondershands verkocht aan den heer J. Robijn Az. De inschrijving van jongelui, geboren in 1910 en dus dienstplichtig voor de lichting 1930 kan gedurende de maand Januari ter gemeente secretarie geschieden. Abr. van Dijk had het ongeluk bij het riet- hakken op het gors van den Kroningspolder, zoodanig in zijn been te hakken, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Door het gemeentebestuur alhier is aan J. Doornhein vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis aan den Dorpsweg en aan Abr. de Geus tot het bouwen van een werkplaats aan een woonhuis staande in den polder St. Elisabeth. Gedurende het jaar 1928 zijn ter gemeente secretarie alhier, 195 vergunningen voor huis slachting aangevraagd. HERKINGEN. Bij het schaatsenrijden geraak te Woensdag Mej. K. door het ijs. Zij wist zichzelve echter spoedig op 't droge te werken en liep dit ongeval dus nog goed af. Door het overlijden van mej. de wed. A. Klem geb. Bevelander is thans de heer M. van Dijk oudste inwoner onzer gemeente. Genoemde heer is lange jaren nachtwacht en lantaarnop steker geweest. Nog dagelijks kan men deze krasse oude zijn gewone wandeling zien ma ken. Ondanks zijn 92 jaren verzuimt hij weinig of nooit de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk. Door de ingetreden vorst zijn de prijzen der landbouwproducten weer stijgende. Naar men ons mededeelde wordt voor de uien thans 7per H.L. geboden. -Evenals vorige jaren zal vanwege de ijs- club „Herkingen" bij aanhoudende vorst weer een baan worden aangelegd op het z.g.n. Klaas jeswater. STELLENDAM. Door A. M. van der Vlugt alhier, is van M. Groenendijk van hier vertrok ken naar Velzen, ondershands aangekocht een woning met erf staande aan de Molenkade. - Door den Edelachtbaren heer Charbon is van W. Polie alhier ondershands aangekocht een strook tuingrond, om daarop een woning te doen bouwen. GOEDERËEDE. Zij die vorderingen ten laste der gemeente hebben kunnen de nota's daarvan ter gemeentesecretarie inleveren. OUDDORP. De naaikrans „Werkt terwijl het dag is" stalde Dinsdagavond in de Doops gezinde kerk haar gemaakte goederen uit. Het was de moeite waard om er eens naar te komen kijken. De leden hebben in 1928 blijkbaar zeer ijverig gewerkt. Nu kunnen zij velen blijde ma ken. Wij wenschen haar toe, dat zij in staat gesteld worde om haa goed werk voort te zetten. Uitgedeeld worden 12 lakens, 24 sloo- pen, 6 handdoeken, 3 vrouwenrokken, 8 onder- jurkjes, 6 kinderhemdjes, 3 kinderbroekjes, 3 mansbroeken, 3 manshemden, 12 vrouwenhem den, 8 vrouwenbroeken, 7 schorten, 5 borstrok ken, 6 wollen lappen en 2 paar kousen. - In het bestuur van de vereeniging „Draagt elkanders lasten" tot steun van weduwen en weezen, zijn ditmaal aan de beurt van aftreding de heeren S. Bezuijen en P. Hekman. - De afdeeling van den B. V. L. wenscht a.s. Dinsdag van 68 uur de schietoefeningèn voort te zetten, den schietwedstrijd te bespreken en ter geregelde afdoening der zaken uit hun mid den een bestuur te kiezen. VERSLAG DER LEZING MET FILMS OVER KALIMESTSTOFFEN. Vanwege de Vereeniging van Oud-leerlingen van Landbouwcursussen Ceres", werd Woens dagavond in hotel Tabbers te Sommelsdijk een lezing gehouden, toegelicht door een 5-tal zeer interessante films, waarvan wij hierbij een kort verslag geven. De heer Pen, eere-voorzitter der vereeniging, opende de vergadering met in het kort de ge-

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3