Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen f Binnenland. Buitenland. Uw Zenuwen Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. herringen. de kerke a te Advieslijst Verkiezingen in 1029 v»of alle Kies vereenigingen. ADVIESLIJST van 18 namen voor de can- didatenlijsten der A.-R. Partij bij de Kamer- verkiezingen-1929, door het Centraal Comité aangeboden aan de kiesvereenigingen inge volge paragraaf C. van het voorstel voor de candidaatstelling (art. VI v. h. Huish. Regit, voor de Candidaatstelling). Aan de Besturen der Kamerkieskringcentrales. Het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen heeft de eer U hierbij te doen toekomen een alphabetische lijst van 18 namen van personen, waarvan het meent, dat zij in de eerste plaats in aanmerking behooren te ko men voor een verkiezing tot Kamerlid. Ter voldoening aan het voorschrift vervat in de Ce alinea van art. VII van het Huishoudelijk Reglement voor de Candidaatstelling wordt in herinnering gebracht, dat de toegezonden lijst zuiver het karakter van een advies draagt en dat zoowel de kiesvereenigingen bij haar in hierbedoeld artikel vermelde voorloopige stem ming als de vergadering der kieskringcentrale in het daarop volgende artikel genoemd, be voegd zijn namen van dit advies af te voeren en deze door andere te vervangen. Ingevolge het bepaalde in den slotzin van art. VI van evenvermeld reglement worden de volgende opmerkingen gemaakt le. de lijst bevat de namen van 12 der 13 thans zittende leden. De ontbrekende naam is die van den heer Th. Heukels. Het Centraal Comité stelt er prijs op met nadruk te verklaren, dat het niet-opnemen van den naam van den heer Heukels geenszins ver band houdt met mindere waardeering van diens persoon en arbeid. Integendeel, het Centraal Comité heeft voor het karakter, voor de toe wijding en de bekwaamheden niets dan lof. Het heeft zich bij zijn beslissing te zijnen opzichte dan ook uitsluitend laten leiden door de vol gende overwegingen In de eerste plaats in de heer Heukels ditmaal Kamerlid geworden door het bedanken voor hun benoeming achtereenvolgens door den hee- ren H. Colijn en Prof. Mr. V. H. Rutgers, en waar de heer Colijn alleen om bijzondere redenen het niet wenschelijk oordeelde voor het laatste jaar dezer parlementaire periode zitting te nemen, doch daarentegen zich wel beschik baar stelde voor den nieuwen zittingstijd der Tweede Kamer, was het Centraal Comité van oordeel, dat niet de heer Heukels, maar de heer Colijn geacht moest worden te behooren tot de na het verloop van den huidigen parlementairen zittingsduur aftredende leden. Daarbij kwam als tweede punt van over weging, dat het Centraal Comité gemeend heeft bij het voorstellen van nieuwe candidaten als hoedanig, in verband met de vooraf gaande beschouwing, de heer Heukels te be schouwen was rekening te moeten houden met den in de partij algemeen levenden wensch om cumulatie van publieke ambten niet in de hand te werken; en waar de heer Heukels het ambt van Lid der Ged. Staten van Zuid-Hol land bekleedt, was ook dit een reden, die er toe heeft geleid zijn naam niet op de advieslijst te brengen. Het spreekt vanzelf, dat het Centraal Comité er op rekent, dat deze laatste overweging, voor zoover het andere candidaten betreft dan die in de advieslijst voorkomen, door de kiesver eenigingen en de Kamerkieskringcentrales even zeer zal worden in acht genomen. Het Centraal Comité is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat om dezen nieuwen regel van toepassing te verklaren op die thans zit tende leden, welke reeds bij vorige candidaat- stellingen door de partij werden aanvaard, al hoewel zij naast het Kamerlidmaatschap andere gewichtige openbare ambten bekleedden. 2e. Omtrent de zes overige namen valt het volgende op te merken De heer Amelink is een vooraanstaande figuur in de sociale beweging en was reeds eenigen tiid lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. De heer Mr. Dambrink, die reeds in 1925 een plaats op de hoofdlijst verwierf, is een bekend jurist. Omtrent den heer Ds. G. Hofstede, die sinds jaren een vooraanstaande plaats onder ons in neemt, behoeven wel geen nadere mededeelingen te worden gedaan. Hetzelfde geldt van Dr. J. Severijn, uit wiens geschriften meermalen een grondige kennis van en een hartelijke instemming met onze antirevo lutionaire beginselen aan den dag trad. De heer Ir. van Wijngaarden is professor aan de Technische Hoogeschool te Delft. Ten aanzien van den leider der partij is het Overbodig aan te geven, waarom hem een plaats als candidaat op de lijst wordt ingeruimd. De advieslijst draagt dus de volgende namen: Amelink, H., te De Bilt. Beumer, E. J„ te Utrecht. Bijleveld, H., te 's-Gravenhage. Colijn, H., te 's-Gravenhage. Dambrink, H. A„ te Utrecht. Duymaer van Twist, L. F., te 's-Gravenhage. Dijk, J. J. C. van, te 's-Gravenhage. Heemskerk, Th., te s-Gravenhage. Heuvel, C. v. d., te Heemstede. Hofstede, G., te Blokzijl. Leenstra, H. A., te Haskerhorne. Schouten, J., te Rotterdam. Severijn, J., te Dordrecht. Smeenk, C., te Arnhem. Visscher, H„ te Huis ter Heide. Wilde, J. A. de, te 's-Gravenhage. Wijngaarden, G. M. van, te Delft. Zijlstra, A„ te Groningen. Voor het Centraal Comité, H. COLIJN, Voorzitter. H. M. KONINGIN EMMA Het is 7 Januari een halve eeuw geleden, dat Prinses Emma van Waldeck Pyrmont de ge malin werd van Koning Willem III. Het was te Oldenzaal, dat zij op 10 Jan. sedert drie dagen in den echt vereenigd met Koning Willem III, den Nederlandschen bodem betrad. We herdenken thans dit feit. Het is voor den tweeden keer, binnen een jaar, dat Koningin Emma gehuldigd wordt, want op 2 Augustus werdzij zeventig jaar. In de komende dagen zullen ten Paleize in het Lange Voorhout in de Residentie gaan verschillende comité's en deputaties, welke ge- lukwenschen en huldeblijken komen aanbieden. Daaromtrent kan het volgende worden mede gedeeld Nadat H. M. aan haar voornemen om Maan dagmiddag twee uur een radio-telefonisch ge sprek met de echtgenoote van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië te houden, had ge volg gegeven, ontving zij te 4]4 uur het comité, bestaande uit een zestigtal dames, dat het hulde blijk van de Nederlandsche vrouwen komt aan bieden. De dames, die met de echtgenoote van den Commissaris der Koningin de verschillende pro vincies vertegenwoordigen, waren Voor Noord-Brabant: mevr. Van Lanschot- Van Meeuwen, 's-Hertogenbosch; mevr. H. van Gilse-Coenen, Roosendaal; mevr. J. van de Mortel-Houben, Tilburg. Voor Gelderland: mevr. Pias-Engelhard, Am- merzoden mevr. Stotijn-Zoons, Scherpenzeel mevr. Som, Didam. Voor Noord-Holland: mevr. Brander-Bronk- horst, Hoogkarspel; mevr. Bosma-Terhorst, Bo- venkarspel; mevr. Pont-Van Ogtrop, Uithoorn. Voor Zuid-Holland: mevr. Keyzer, Leidschen- dam; mevr. Visscher-Warnaer, Dirksland; mevr. Kneppelhout-Quarles van Ufford, Hendrik Ido Ambacht. Voor Zeelandmevr Vienings-De Vries, Clinge; mevr. Jac. van de Velde-Bruinooge, Ellewoutsdijkmevr. De Bruyne-Steendam, Brouwershaven. Voor Utrecht gravin Van Randwijck-De Jonge, Amersfoort; mevr. Van der Valk Bou- man-Filippo, Linschoten; mevr. Leccius de Rid der-De Haas, Rhenen. Voor Friesland mevr. De Hoop-Witteveen, Sneek; mevr. Selhorst-Hoos, Opsterland; mevr. Oterdoom-Koerts, Rauwerd. Voor Overijsel mevr. Jannink-Ter Horst, Goor; mevr. Ter Brake-Immink, Vriezenveen. Voor Groningen mevr. Bosch van Rosen thal, Groningen; mevr. Huisman, Ten Boer mevr. Harrenstein, Bierum. Voor Drenthemevr. Buien-Stapel, Ruiner- wold; mevr. Evers-Luchies, De Wijk; mevr. Hahn, Klaibeda, Tinaarloo, gem. Vries. Voor Limburg mevr. Kroon-Mennen, Hoens- broek; mevr. Janssen-Lennards, Beek; mej. Landsweer, Beesel. Dinsdagmiddag te 12 uur, is mevr. Kleykamp Haagen Smit ontvangen door Koningin Emma ter aanbieding van het door W. B. Tholen geschilderde portret van Prinses Juliana, dat door de leden en de directie der Kon. Kunst zaal Kleykamp als huldeblijk bestemd is. Voorts is er Dinsdag des middags te 4 uur ontvangst van een comité geweest, dat zich ge vormd had onder voorzitterschap van gep. ge- neraal-maj. tit. Jhr. C. L. van Suchtelen van de Heare, ten einde de Koningin-Moeder een bloe menhulde aan te bieden namens de dames en heeren, die gedurende haar regentschap tot het dienstdoende Huis van de Koningin-Moeder hebben behoord; de dames en heeren, die ge durende de regeering van Koningin Wilhelmina tot het huis van onze Koningin, den Prins der Nederlandenen Prinses Juliana hebben behoord en nog behooren, die gedurende vele jaren heb ben behoord of nog behooren tot het kabinet der Koningin. Te 4.45 uur van den 8e Jan. verleent H. M. de Koningin-Moeder audiëntie aan den Voorzit ter en den alg. secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk ter aanbieding van gelukwen- schen. Te 5 uur worden eenige opper- en vlag-offi- cieren van leger en vloot tot het aanbieden van gelukwenschen ontvangen. Des avonds te 7^ uur wordt het galadiner gehouden, dat H. M. de Koningin ten konink lijken paleize in het Noordeinde zal geven ter gelegenheid van het gouden jubileum harer Moe der. Woensdag a.s. des ochtends 10J4 uur, zal mej. Van der Horst, directrice der Muziekschool van „Toonkunst" te Leiden, met enkele leer lingen dier school ten paleize van de Koningin- Moeder in het Lange Voorhout een zanghulde aanbieden aan de jubileerende vorstin. Te vier uur 's middags zal het hoofdbestuur van de Mij. voor Nijverheid en handel de Ki- ningin-Moeder komen gelukwenschen, onder aan bieding van een plaqette. Te half zes zullen de hoofden der buiten- landsche gezantschappen met hun dames worden ontvangen, ter aanbieding hunner gelukwen schen aan de Koingin-Moeder. Donderdag a.s. zal te half-twaalf 's middags het gemeentebestuur van 's Gravenhage voor het aanbieden der gelukwenschen door de Ko ningin-Moeder in audiëntie worden ontvangen. Te half vijf 's middags van dien dag wordt het Haagsche Comité-1929 ontvangen, ter aan bieding aan Koningin Emma, namens alle bij het comité aangesloten vereenigingen, van de gouden gedenkpenning van het comité en 's a- vonds heeft de groote samenkomst plaats, die per radio wordt uitgezonden. Op daarna volgende dagen zullen er waar schijnlijk nog enkele andere ontvangsten zijn. De Hulde van het Leger. Het Nederlandsche Leger biedt H. M. de Ko ningin-Moeder ter gelegenheid van haar a.s. jubileum een eenvoudige bloemenhulde aan, waarvan de beteekenis hoofdzakelijk moet lig gen in een zoo algemeen mogelijke doelneming van allen, die van het leger deel uitmaken. Het is echter niet wel mogelijk om alle mi litairen behoorende tot het verlofspersoneel, ie der afzonderlijk en rechtstreeks te bereiken. Daarom wordt aan hen, die aan de hulde wil len deelnemen, verzocht hun bijdrage, welke niet grooter mag zijn dan 0.10 aan 't legeronder deel waartoe zij behooren, af te dragen. Hetgeen meer inkomt dan noodig is om de bloemenhulde te bekostigen, zal worden afge dragen aan de Stichting Oranje-Nassau's-oord. NIKOLAJ NIKOLAJEWITSJ. f Uit Nice wordt gemeld, dat grootvorst Niko- laj Nikolajewitsj, de opperbevelhebber der Russische legers in het begin van den grooten oorlog, in zijn villa op Cap d'Antibes over leden is. Het is nog maar kort geleden, dat de 72-jarige grootvorst zijn woning te Parijs voor goed ver liet om zich blijven te Cap d'Antibes te vestigen. Het was het oogenblik, waarop hij zich ook uit de openbare emigrantenwereld terugtrok, waarin hij eenige jaren een rol gespeeld heelt als al gemeen voorzitter der militaire verbonden in het buitenland. En als de man, in wien een groep uitgewekenen den rechtmatigen opvolger van Nicolaas II op den tsarentroon zag, zonder dat hij zich er ooit over heeft uitgelaten, hoe hij zelf daar over dacht. Althans niet in positieven zin. Negatief heeft hij zich van den beginne verzet tegen de aanspraken van grootvorst Cy- rillus, welke van Juni 1924 dateerden. De klein zoon van Nicolaas I en neef van den laatsten tsaar aller Russen, meende dat alleen op Rus- sischen bodem over de toekomst van den Rus- sischen staat beslist kon worden. Zelf stelde hij zich die toekomst voor in de richting van een politieke democratie, waarin het particulier ini tiatief aangemoedigd en de rechten der boeren op den bodem erkend zouden worden. Men kent den grootvorst als den opperbevel hebber over de Russsche legers in het begin van den oorlog. Men zal niet algemeen weten, dat hij pas op het nippertje als zoodanig be noemd werd. Van 1908 tot 1914 was grootvorst Nikolaj buiten de strategische voorbereiding van den oorlog gehouden, welke aan generaal Soe- chemlinof was opgedragen. Toen de oorlog uit brak, heeft de tsaar een oogenblik het plan gehad, zelf het opperbevel op zich te nemen. Grootvorst Nikolaj Nikolajewitsj werd tot aan voerder van het zesde reserveleger te St. Pe tersburg benoemd. Maar op 1 Augustus, den dag van de oorlogsverklaring aan Duitschland, gaf hp toe aan den aandrang van zijn ministers en werd de grootvorst met het algemeene opper bevel belast. Als zoodanig moest Nikolaj Nikolajewitsj een veldtochtsplan uitvoeren, in de opstelling waar van hij niet de hand had gehad. Hij had zich te schikken naar een pas ingevoerd reglement op het opperbevel te velde, waardoor de beide onderbevelhebbers een groote mate van vrijheid kregen. Had hij zelf de voorkeur gegeven aan de generaals Palitsin en Aleksejef, op den uit- drukkelijken wensch van den tsaar moest hij de generaals Janoesjssjkewitsj en Danilof tot chef van zijn staf en kwartiermeester-generaal benoemen. De veldtocht in Oost-Pruisen eindig de met een nederlaag in Tannenberg. In Galicië behaalde hij groote successen op de Oosten rijkers, waar generaal Iwanof het bevel voerde. De strijd met de Duitschers, die hun benarden bondgenoot in Polen te hulp kwamen, ging op en neer, waarbij Lodz ten slotte in handen van de Duitschers bleef. In het voorjaar vap 1915 hadden de Russen de bedoeling zoowel in Oost- Pruisen als tegen Oostenrijk een definitieven slag te slaan. Het een zoowel als het ander mislukte. Zooveel te meer succes had het Duit- sche offensief, dat in Mei bggon, niet weinig geholpen door het gebrek aan ammunitie aan Russischen kant. En hoewel Nikolaj Nikolaje witsj voor den terugtocht uit Polen en het ge brek aan ammunitie niet aansprakelijk gesteld kon worden, integendeel hem de verdienste toe geschreven wordt, dat de terugtocht niet in nog grooter débacle ontaard is, kondigde de tsaar op 21 Augustus 1915 aan, dat hij zich met het opperbevel zou belasten. Het staat nu wel vast, dat dit onder invloed van Raspoetin gebeurd is, die alle reden had den opperbevel hebber te haten, die op zijn verzoek, aan het front te mogen komen om de troepen te zege nen, telegrafisch geantwoord had: kom maar, dan zal ik je ophangen. Omtrent den invloed van Raspoetin op de gebeurtenissen, welke aan den eenen kant op de bevestiging van een mys tieke eenheid van volk en tsaar, aan den an deren kant stellig op een afzonderlijken vrede met Duitschland gericht was, is nog niet alle materiaal bijeen. Maar zeker is, dat de mannen, die zijn middelaarschap versmaad hebben, daar voor te zijner tijd geboet hebben met het ver lies van hun positie. Zoo ook Nikolaj Niko lajewitsj. Hij werd onderkoning van den Kaukasus en opperbevelhebber van de daar tegen de Turken strijdende legers. Met behulp van de generaals Joedenitsj en Prjwalski slaagde hij er in heel Armenië, met Erzeroem, Prebezende en Erzin- jar te veroveren, zonder er echter in te slagen een verbinding tot stand te brengen met de En- gelsche troepen in Mesopotamië. Toen de Fe- bruari-revolutie uitbrak was hij nóg in den Kau kasus. Een van de laatste daden van den tsaar was geweest hem opnieuw tot opperbevelhebber te benoemen, maar nog voor hij te Mogilef, het hoofdkwartier, aangekomen was, kreeg hij van prins Lwof, het hoofd van de voorloopige re geering, een telegram, waarmee zijn benoeming te niet gedaan werd. De grootvorst begaf zich toen naar zijn landgoed in de Krim, waar hij ook na de October-revolutie, zij het streng be waakt, blijven kon. Met de-Duitschers, die in 1918 de Krim een wijle bezet hielden, wensch te hij niet in relatie te treden. In het begin van 1919 is hij aan boord van een Engelschen krui ser naar West-Europa gekomen, waar hij zijn verdere leven in Frankrijk gesleten 'heeft. „Nikolaj Nikolajewitsj, aldus een van zijn levensbeschrijvers, was voor alles een patriot met een sterk plichtsbesef. Hoewel door ge boorte voor grooten welstand en een hooge positie voorbestemd, wijdde hij zich aan de wetenschappelijke bestudeering van het door hem gekozen militaire beroep. Zijn actieve car rière toonde aan, dat hij de kwaliteiten van een echten leider bezat. Rijzig van gestalte en buitengewoon knap, was hij begiftigd met een onbegrensde energie, een sterken wil en het vermogen snelle beslissingen te nemen. Iedere vorm van intrigue was zijn karakter absoluut vreemd. Dat hij de breedheid van geest van den waren staatsman had, werd bewezen door zijn verzoenende proclamatie aan de Polen bij het begin van den grooten oorlog. Hij bezat in buitengewone mate het vermogen liefde en ver- .trouwen in te boezemen. Zijn rechtvaardigheids gevoel liet hem generaal en gemeen soldaat gelijk behandelen en de vele verhalen van zijn doen, welke de boerensoldaten uit het Russische leger van hem vertelden, bewezen, dat hij als een 'soort van legendarisch kampioen van het Heilige Rusland in den strijd tegen Duitschland en het holbederf beschouwd werd. Zij melden, dat, hoewel hij strikt aan de discipline vasthield, en veeleischend was in zijn aanspraken op hun uithoudingsvermogen, van den gemeenen soldaat geen grooter inspanning zou vragen dan van zijn generaal of dan hij van zich zelf eischte". De copie van ingezonden «tukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik, dat u ons voor de laatste maal aangaande dit onderwerp een plaatsje verleende in uw blad. Bij voorbaat onzen dank. Dat het vorige schrijven onzer Vereeniging niet gedateerd was, scheen bij de Arbeiders vereniging eenige moeilijkheden gegeven te hebben, althans in hun schrijven dd. 2 Jan. 1929 wordt ons zoo even herinnerd aan dit groote verzuim. Het lijkt ons echter duidelijk genoeg, dat het geen stuk is van 25 jaar geleden, maar als antwoord bedoeld op het daarvoor geplaat ste stuk der Arbeidersvereniging, maar indien in 't vervolg noodig, zullen we dat verzuim zien te voorkomen. De Arbeidersvereeniging is getroffen door het resultaat van het ingestelde onderzoek in de gemeente Nieuwe Tonge. Zeker, mijne heeren, Niéuwe Tonge is voor geheel ons eiland het eldorado voor den arbeider. Noemt u slechts een plaats waar het den arbeider beter gaat. Waar u de feiten nagaat van de mooie land arbeiderswoningen, moet u dit reeds erkennen. U zegt dan, dat er zeer veel arbeiders woningen staan met één vertrekje, enz. enz. Dat zeer veel is toch wel lichtelijk over dreven. Zeker bestaan er nog kleine huisjes, maar uitzonderingen blijven bestaan. Er zijn immers ook personen, die, wat hun financiën betreft, in een grooter huisje konden wonen, maar hier eenmaal geen behoefte aan hebben. Aangaande uw regenbakken en welputten, ach ja, dat is jammer, het wacht slechts op de waterleiding, die we toch in de toekomst wanneer verschillende vroede vaderen er meer het belang van inzien, wel spoedig mogen ver wachten. De twist bij het opgeven van uw figuurlijk voorgestelde bron pleit voor veel ver stand van de bewoners. Hoe de mooie landarbeiderswoningen verrezen zijn, doet er minder aan toe, een feit is, dat men er in ieder geval geld voor moet hebben Verder schrijft u, dat het u niet recht duidelijk is, wat er bedoeld wordt met' de zinsnede: dat veel landarbeiders in bezit van een hoekje land zijn, of dit in huur hebben. Ach, hoe moeten we dit nu van u opvatten We mogen niet veronderstellen, dat u kort van begrip is, maar u wilt hier wellicht de onbegrijpende grapjas uiuthangen. Zeker weten we, dat we in de tegenwoordige wereld, geen land in bezit of in huur krijgen „zonder geld, en zelfs niet van 't Rijk, of de gemeente, dus wij allen, moeten er borg voor blijven". Dat u erkent, dat de arbeidersbevolking bo ven haar stand gekleed gaat, is aan u. De Werkgeversvereeniging zal hier nimmer een verwijt van maken of op wijzen, maar con stateert alleen, dat het geen teeken van onwel varendheid is. Mocht het echter geld zijn, dat beter besteed was, laat de arbeider daar zelf on toezien. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten, zeker dat moet, anders loopt men immers aan den grond. De auto is op onze voortsnellende wereld niet langer meer als luxe te beschouwen, en verschaft dit aan vele men- schen werk. De tijd is misschien zoo ver niet af, dat de arbeider met een auto rijdt. U moet echter het Fordje niet zoo op den achtergrond stellen, het blijft een prima machine. Aangaande uw tegenwerping, op de loons- verhoogingskwestie gedurende den winter, heb ben we alleen op te merken: spreekt u eens tegen, dat de landbouwers het werk, dat nu productief of improductief geschiedt, niet even goed konden nalaten of met minder personeel afdoen. De 100.000 van de uien kunt u zoo voor een buitenstaander mooi verdeelen, werkelijk een aardig rekensommetje. De practijk weet echter beter, zoo ook de arbeiders en andere personen, die ook kunnen rekenen. Dat in de uien met vlijt wordt ge werkt, zal niemand ontkennen, er wordt flink gewerkt, maar ook flink verdiend. Ook uw berekening van het gemiddelde loon van 15.— per week is wel heel eenzijdig, en berust op theorie, zoo ook de maanden, waarin het volgens u verdiend moet worden. Bedenkt toch, dat u schrijft in een blad, dat in land- bouwkringen gelezen wordt, en niet alleen door personen, die niets van het landbouwbedrijf afweten. komen tot rust en worden gesterkt door MIJnhardt's Zenuwiaolettan Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten We zouden overtuigd zijn, dat de arbeiders, die voor een loon van 16.per week, ge middeld hetzelfde werk wilden opleveren als nu geschiedt met de verschillende weekloonen, zij zeer gemakkelijk een patroon zouden vinden. Waar u terug komt op de zin: Acht de Arbeidersvereeniging, nu den drukken tijd voor bij is, het nu een geschikten tijd om een con tract te maken, vergeet u, of laat u misschien opzettelijk het voornaamste weg, namelijk: ter wijl er voor het afgeloopen jaar geeft1 contract bestond; en gevoelt u nu juist in dit laatste niet iets anders, dan hetgeen u er thans uithaalt. U weet heel goed, dat er volgens gewoonte op een bepaalden tijd een contract gemaakt wordt voor een geheel jaar, en hier wenschen we ons aan te houden. Het gaat dus niet speciaal over drukken of slappen tijd. Dat schrijver van vorig stuk zich zoo ver galoppeerd heeft, zou hij betreuren, als er wer kelijk reden voor waren. Dat kan een insider, indien ik dit woord mag gebruiken, beter be- oordeelen. In 1928 is er in ieder geval over geoonfereerd en geschreven, en zelfs meerdere malen besproken op de gehouden vergaderingen, zoodat we mogen aannemen, dat beide stand punten aan beide zijden goed bekend zijn. Schrijver heeft echter wel andere vergalop peeringen aan uw zijde geconstateerd, maar zal hier in 't algemeen belang niet op ingaan. Tot op heden is het u, als aardig rekenaar, nog niet mogen gelukken een duidelijk bewijs te geven, dat het afgeloopen jaar een goed finantieel jaar was voor de landbouwers in het algemeen. Dat de conferentie's niet naar uw genoegen verliepen is mogelijk, maar u spreekt niet tegen, dat alle aanvragen voor conferentie's of andere zaken, zoo vlug mogelijk werden behandqld, en in alle gevallen waar er iets van een confe rentie te verwachten was, ook direct werden geaccepteerd. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de groote plaatsruimte, maar echter voor de laatste maal aangaande dit onderwerp. Hoogachtend, Het Bestuur der Wer gevers vereen. „Nieuwe Tonge en Omstreken". Nieuwe Tonge, 4 Januari 1929. Mijnheer X Naar aanleiding van Uw laatste ingezonden stuk nog een enkel woordje. Hetgeen ge in den aanhef schreef, als „ik tart u" e.d., welke uitdrukkingen U niet had ver wacht, laat me koud. Ik ben nu eenmaal niet anders. Mijn winterslaapje-voorstelling is niet overdreven al komt het u ongelooflijk voor. Hiervan kan ik u bewijsmateriaal toonen. Dat ik tot de conclusie gekomen zou zijn geen tijd voor studie te kunnen vinden is niet goed door u gezien, daar ik wel studeer. Ik heb u gevraagd of m.i. daarvoor voldoende tijd was, en tusschen geen en voldoende bestaat toch verschil En voldoende tijd ontbreekt mij. De laatste zin in mijn vorig stuk houdt geen verband met mijn kantoorwerkzaamheden of routine. Bij aandach tige lezing zal de bedoeling u wel duidelijk wor den. Dat ge weer onder X te voorschijn kwaamt vind ik niet flink, schrijf dan in 't geheel niet. Dat ge u in uw eerste stuk vergaloppeerd hebt is vermoedelijk niet uw schuld, dat kan wel zijn oorsprong hebben in foutieve voorlichting. Maar genoeg. Ik schrijf niet meer terug, onverschillig wat u op die stuk antwoordt. Indien deze aan gelegenheid U werkelijk interresseert, ben ik wel ten allen tijde bereid hierover mondeling met u te discuseeren. Een briefje of een bood schap, bij u of bij mij aan huis, het is mij alles om 't even. Inmiddels beleefd groetend, D. VAN DEN TOL. Oude Tonge, 7* Januari 1927. Vergadering van den gemeenteraad van I DIRKSLAND op Zaterdag 5 Januari, I rfpc v.m Q ««iir des v.m. 9 uur. Nadat deze spoedeischende vergadering met gebed is geopend, deelt de Voorzitter mede, dat hij bij de op gisteren gehouden publieke ver- kooping van bouwland en weiland van wijlen Vrouwe P. M. van Weel, de volgende perceelen heeft afgemijnd A. 0.89.90 H.A. grond, kadastraal bekend, gemeente Dirksland, Sectie B. No. 973, voor 11.936.-. B. 0.31.32 H.A. grond, kadastraal bekend, gemeente Dirksland, Sectie B. No. 567 en 2233 voor 3485.—. (Op deze perceelen is bij raadsbesluit van 14 Augustus 1928, goedgekeurd door Ged. Staten 5 December d.a.v. een bouwverbod gevestigd.) C. 1.03.18 H.A. grond, kadastraal bekend, gemeente Dirksland, Sectie B. No. 2365 en 2366 voor 20.669. D. 0.21.50 H.A. grond, kadastraal bekend, gemeente Dirksland, Sectie B. no. 2367 voor 4293.-. Met algemeene stemmen wordt besloten, de perceelen A. B. en C. voor de gemeente te koopen en perceel D. gezamenlijk met de di aconie der Ned. Herv. Kerk, alhier. Besloten wordt, aan Ged. Staten mede te deelen, dat de Raad zich kan vereenigen, met eeuwigdurende erfpachtsuitgifte van grond van het Algemeen Armbestuur in de z.g.n. Oudewei a 0.75 per V. Roede en per jaar van ongeveer 1230 M2. grond, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel, Gemeente Dirksland, sec tie B. No. 2279, aan D. Wolfert te Melissant. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Staat der bevolking over 1928. Bevolking op 1 Januari 1928 1818 Mannen 1779 Vrouwen totaal 3597. Vermeerdering door geboorte 30 M. 24 V. totaal 54. door vestiging 63 M. 64 V. totaal 127. Samen 93 M. 88 Vr. Totaal 181. Vermindering door sterfte 14 M. 20 V. to taal 34. door vertrek 109 M. 112 Vr. totaal 221 Samen 123 M. 132 V. totaal 255. Aldus een vermindering van 30 M. en 44 Vr. of in het geheel 74 personen, zoodat de bevol king op 31 December 1928 telde 1788 M. en 1735 V. of in totaal 3523 personen. Gesloten huwelijken 28. Overschrijving akten huwelijksvoltrekking art 139 B. W. 1. Ingeschreven echtscheidingen 1 Als levenloos aangegeven kinderen 3. Kinds erkenningen 1. Elders overledenen alhier wonende 3. Alhier geborenen elders wonende 2. Alhier overledenen elders wonende 1 Vorige week werden uit deze gemeente I 147000 K.G. aardappelen, uien en paardepeei verscheept. In de maand December 1.1. passeerden 41 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Hieronder zijn niet begrepen de beurtschepen en schepen met abonnement. Deze week werd evenals vorige jaren door de Commissie van Weldadigheid een openbare collecte gehouden langs de huizen, terwijl de Commissie van warme spijsuitdeeling hare be deeling deze week weder is begonnen. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemid deld 23 werklooze arbeiders ingeschreven. Alhier bestaat het voornemen een Herv. Jongedochtersvereeniging op te richten.. MIDDELHARNIS. Bij de correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich deze week als werkloos doen inschrijven 21 veldarbeiders, 8 zeevisschers, 4 metselaars 1 timmerman, 1 op perman. Totaal 34 personen. Bij publieke verkooping van een woon huis van den heer D. van Heemst is ingezet door den heer P. C. Appel alhier voor 650.— De heer Van Es, leeraar aan de Ambachts school alhier is in gelijke betrekking benoemd te Hoogeveen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De prijzen van de veldvruchten zijn in deze gemeente als volgt aardappelen 2.—, en uien 6.75 per H.L. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in het jaar 1928. Bevolking op 31 Dec. 1927 1012 M. 971 V. totaal 1983. Vermeerdering door geboor te 26 M. 26 V. totaal 52. Door vestiging 34 M. 48 V. totaal 82. vermindering door overlijden 6 M. 13 V. totaal 19. door vertrek 79 M. 83 V. totaal 162. Bevolking op 31 December 1928 987 M. en 949 V. totaal 1936. Getal huwelijken 17. Levenloos aangegeven 1 Aantal echtscheidingen 1. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling stonden de vorige week 36 werkloozen ingeschreven. In de maand December 1928 zijn ingeko men C. van der Sluis van Dirksland, A. J. Lugthart van Sommelsdijk, J. Bruinse van Ou de Tonge, W. M. Buijs van Noordwijkerhout en J. J. Kreeft van Ooltgensplaat. Vertrokken J. Winkels naar Oude Tonge en A. J. Jongeling naar De Lier. OOLTGENSPLAAT.* Warta Sari, de zen dingsfilm zal hier a.s. Zaterdag te zien zijn in de gymnastiekzaal der O. L. School te 3 uur. Uitslag schietwedstrijd B. V. L. J. W. Korteweg 87 p., M. van der Wende 82 p., Jan J. van Ree 79 p., A. Vermaat 77 p., P. Leidens 75 p., M. van Binsbergen 73 p., L. Vermaat 70 p., L. Korteweg 70 p. NIEUWE TONGE. Onverwachts zaten j.l- Zaterdagavond bijna alle gasverbruikers zonder gas en daardoor ook in het donker. Ook op straat waren alle lichten uit. Waarschijnlijk was de gashouder leeg of er een defect in den aan voer. Gelukkig werd een en ander spoedig in orde gemaakt en duurde deze gasmalaise slechts een oogenblik. J.l. Donderdag vergaderde de A. R. Partij alhier. De Voorzitter, dhr. J. C. Nieuwenhuij- zen, opende de vergadering, heette de aanwe zigen hartelijk welkom en verzocht den secre taris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en ge- teekend. Daarna werd de groslijst opgemaakt voor de a.s. Kamerverkiezing. Met algemeene stemmen werd besloten te adviseeren als No. 1 op de lijsten te doen plaatsen dhr. H. Colijn. Als an dere leden werden o.a. aangewezen: De Wilde, Van Dijk, Heemskerk, Duymaer van Twist, Schouten, v. d. Heuvel, Smeenk, Visscher en Hofstede. Vervolgens hield de Voorzitter een korte, doch duidelijke lezing over „De Ontwapening het stokpaardje der S.D.A.P. Nadat nog enkele besprekingen zijn gevoerd over de a.s. verkiezing en gesproken is over het laten optreden van een spreker, wordt de vergadering gesloten. Bij dhr. J. d. alhier ontstond schoorsteen brand. Gelukkig werd dit spoedig opgemerkt en konden bijtijd erger voorkoi Het- wo Nugteren is c Melissant alh Als zeld de landbouwe cember 1928 geraapt J.l. weel balen uien en De uit! a.s. Maandag plaats hebben De hulp is aangekocht De insch ting 1930, zal Januari a.s., d Tegen ee opgemaakt we Het ijsje L. K. viel in de diepe Kre< Met eenige hi droge. Met de: zij vrij. Zij, die v hebben, kunne te-secretarie in DIRKSLAN December 192 Bevolking o 1323 V., totae Vermeerderd totaal 45. Ves Alzoo een tot 103 V., totaal Verminderd totaal 33. Ver Alzoo een to 116 V., totaal De bevolkin 13 V., totaal December 1921 totaal 2610. Er werden 2 Van 1 Ju is uit de haven brug vervoerd balen uien en De bus vt de raadzaal bij bevatte over 1 Bij een in- enkele konijnen Op de wi voor de veldvn 17.— en 10.— per 10( 2.25 en uien MELISSANT paard van den voor een wage makerij van V; Het dier rend< doch nam op de f door het tegen c van Van der Sp Een venster vernield, terwijl etaleerde glas- e Doordat de dr verder, doch wel Uitslag val Sluys te Dirksls gehouden afslag hoorende tot de P. M. van Wee Perc. 1, 0é96 ingezet op 16( M. Both alhier c Perc. 2, 1.09. 1860.per ge: Combinatie de door M. Both op Perc. 3, 1.62.5 1360. per gen alhier op 1370 Perc. 4, 1.89.3 1380.— per ge Perc. 5, 1.76.0 1440.,per ger Perc. 6, 1.80.01 1420. —per ger Perc. 7, 1.17.21 1400.per ger Perc. 8, 1.26.4 1530.per ger Perc. 9, 1.44.6. 1450.per ger Perc. 10, 1.87.71 1210, gemijnd c per gemet of 4' Combinatie dei mijnd door Joh. gemet of 43892 Perc. 11, 1.68.1 1500.— per gen| Perc. 12, 0.95.9 1460.per gen Combinatie dei door P. C. Keur 9315.—. Perc. 13, 1.02.7 1350.per ge op 1380.per door den plaatselij inenting worden f De aangifte Zal plaats vinden Zondag ove Mej. de Wed. A den ouderdom var Heden, Dinsd School de jaarlijks houden. De leidinc Voorzitter, Ds. A. De heer C. v a.s. ontslag aange taarnopsteker, karrl In aanvulling v j-1. kunnen we al, dat tijdens het op; op Nieuwsjaarsmo O- D. Kastelein w< burgemeester geno< bii welke korte h; K- in den modder gemeester, die zich] beid geplaatst zag 1 ook even de vro raadslid van Kem zenuwen kreeg en "worden binnengedrs Naar wij vernemi ter een deputatie ui adviezen in te win Waarschijnlijk a Oude kerk, waarov j^. Zaterdag uitgeb Een bord werd jvaarop te lezen st; huur Enkele zakk "duw uitgestort, w«

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2