Geïllustreerde Encyclopaedie Economisch iMoverzichL Uit de Pers. Getnen^d Nieuws Studeerenden en naar Ontwikkeling strevenden, schaft U aan de 2e druk van dat compleet uit 12 deelen zal bestaan en waarvan reeds 7 deelen zijn verschenen. Dit uitnemende werk overtreft in zeer veel ge vallen de vermaarde en hier te lande veel ge-* bruikte beroemdheden „Brockhaus" en „Meijer". U kunt dit werk bestellen bij geen feest vierde bij gelegenheid van de win terzonnewende en bijan overal gebruikte men bij die gelegenheden altijd groene boomen voor versiering. Bij de heidenschen volken wordt dan ook dikwerf aangetroffen, dat de altijd groene boom wordt aangeboden als een symbool van nieuw leven. De sparreboom als versiering is niet de eenige heidenschhe gewoonte, die gezuiverd en geïdea liseerd, een deel van onze tegenwoordige Kerst feestviering is geworden-. Het ophangen van maretakken, het ontsteken van houtvuren, het versieren met hulst, het branden van kaarsen, het waren alle onderdeelen van oude feesten, die vele honderden jaren geleden door Romeinen, Saksers, Gothen en Scandinaviërs gevierd werden. Historisch kan de Kerstboom worden terug gebracht tot het begin der 17e eeuw. In een kostbaar authentiek manuscript, gedateert 1608, werd een Kerstfeestviering beschreven, die zeer veel op die van tegenwoordig lijkt, een Kerst boom en Kerstliederen ontbreken daarbij niet. Ook in een boek uit de 17e eeuw, getiteld „De melk van de Catechismus", wordt van een Kerstboom gewag gemaakt. Tot in de eerste helft der 19e eeuw werd de Kerstboom met zijn versieringen en geschenken nog maar zelden kenaangetroffen. In de tweede helft dier eeuw werd de gewoonte om een kerstboom te hebben steeds algemeener, en thans is er in de gansche beschaafde wereld met Kerstmis bijna geen huis zonder een kerstboom. Aan de hoven der vorsten werd de kerstboom in 1830 ingevoerd en wel misschien door Ko ningin Caroline. En al heel gauw werd toen de krstboom algemeen in Boheme, Hongarije en bij de kerstfeest vieringen der Magyarische aris- tochratische kringen. Aan het Fransche hof brandde de eerste kerstboom in 1840, toen Prin ses Helene van Orleans sparreboomen versierde ter eere van 't Kerstfeest. In Engeland werd de eerste Kerstboom ingevoerd door den Duitschen Prins-gemaal van Koningin Victoria. In Ame rika werd de kerstboom het eerst ontstoken door de eerste landverhuizers. Hun voorbeeld werd al heel gauw opgevolgd en tegenwoordig is in Amerika evenals in ons land bijna geen gezin, waar men z'n kerstboom niet heeft. Bovenstaand artikel namen wij over uit het tijdschrift „De vriend des Huizes." Wij voegen aan het slot nog dit toe Er mo gen velen zijn die hun kamer of feestzaal met een kerstboom versieren, er zijn ook zeer velen, die den kerstboom achterwege laten wegens zijn heidensche afkomst en tevens om het feit dat het de aandacht van het Kindeke in de Kribbe aftrekt en overbrengt op den boom. OVER KERSTBOOMEN. Omtrent den oorsprong van den Kerstboom zijn vele legenden in omloop. Een van de mooiste is waarschijnlijk de legende van een zendeling, bij de Skandinaviërs, die leefde in de 13e eeuw, en aan wien volgende overlevering de eer toekomt, den eersten Kerstboom in het gezin te hebben ingevoerd. Men verhaalt, dat op een zekeren helderen winternacht, toen de zendeling het bosch betrad met eenige zijner volgelingen, hij daar een troep mannen en vrou wen aantrof, aanbidders van Thor. Ze waren bijeengekomen in de schaduw van den donder- eik, om den doodsnacht van den Zonnegod te vieren met een menschenoffer. Toen het kind, dat als slachtoffer was gekozen, beetgepakt en naar het altaar geleid was, snelde de zendeling naar voren, hij redde het kind, greep een bijl en hiew den grooteneik met machtige slagen neder. Toen de eik viel, verscheen er op de plaats waar hij gestaan had, op wonderbaarlijke wijze, een jonge sparreboom. Hij probeerde toen het volk aan te toonen, dat de Druïdenpriesters hen gemaakt hadden tot aanbidders, niet van een levenden God, maar slechts van boomen. Onder andere waarheden sprak hij tot het volk: „Hier is de levende boom, onbesmet door eenige bloedvlek, hij zal u het teeken zijn van uw nieuwen godsdienst. Noem hem den boom Door het gebeurde met de Parijsche Gazette du Franc, hetwelk zulk een opzien wekte, heeft de Fransche regeering thans ingezien, dat aan het opereeren op financieel gebied door per sonen van ondeugdelijk gehalte, een einde dient te worden gemaakt. Het eenige middel waar over zij, ten einde hiertoe te geraken, beschikt, is het indienen van wetsontwerpen, in de hoop dat het parlement er net zoo over denkt. Van zelfsprekend rijst hierdoor weer de vraag, of het tot de taak eener regeering behoort haar deze bescherming zoodanig kan geschieden, dat heid, onnoozelheid en lichtgeloovigheid, en als wij tot een bevestigende conclusie komen, of deze bescherming zoadanig kan geschieden, dat tegelijkertijd er tegen wordt gewaakt dat som migen door de mazen van het net glippen. Van wege de weinig opvoedende kracht, wel ke daarvan uitgaat, kan het eerste naar onze meening gevoegelijk achterwege blijven. Waar echter de mogelijkheid bestaat dat de oplichte rijen en andere dergelijke transacties van dien aard worden dat zij gevaar gaan opleveren voor het economisch leven, is principieele onthouding niet altijd aan te raden. Het tweede punt is in hoofdzaak een technische aangelegenheid en wij meenen dat in geval het intusschen ingediende wetsontwerp wordt aangenomen, de regeering een uitmuntend bestrijdingsmiddel ter beschik king is gesteld. Hoofdzaak is echter, dat in dat geval van het middel een duchtig gebruik wordt gemaakt, zonder aanzien des persoons. Het beginsel der regeering is, dat ieder, die bankoperaties uitvoert of functies van direc teur, commissaris of beheerder eener vennoot schap, die zich op het bankvak toelegt vervult en die een veroordeeling wegens vermogens delicten en dergelijken achter den rug heeft, hetgeen geldt zoowel voor Franschen of vreem delingen, zich blootstelt aan gevangenisstraf en geldboeten, het is dus absoluut niet nood zakelijk dat de bewuste personen in hunne om schreven posities iets verkeerd doen; elke han deling welke zij als zoodanig verrichten zal hun in aanraking met den strafrechter brengen. On der deze katagorie vallen ook gefailleerden, die geen accoord of rehabilitaite hebben gekregen. Zullen nu hierdoor de knoeier zich niet nog meer op den achtergrond gaan houden en den vieze karwijtjes door niet veroordeeldenlaten opknappen Zooals boven reeds gezegd, is dit in hoofdzaak een kwestie van wetsredactie. De Fransche regeering is blijkbaar van oor deel dat zij aan dit middel niet voldoende heeft, daar zij scherper toezicht op emissies en het werk van agenten, met nog eenige andere maat regelen, heeft aangekondigd. Dit energisch op treden moet vanzelfsprekend worden toegschre- ven aan het verlangen de Fransche spaarders, welke de ziel van den Stat vormen, zoodanig te beschermen,adat hun den zin voor zuinig heid niet ontnomen wordt. De noodzakelijkheid voor de Fransche Overheid om aan het geknoei een eind te maken is derhalve veel sterker dan elders, al valt het natuurlijk niet uit te maken of de eerlijkheid en zuiverheid in het Fran sche zakenleven zooveel minder zijn dan in an dere landen. Wij spreken ons daarover niet gaarne uit, doch hebben het gevoelen, dat de zucht naar uiterlijk vertoon en de ontwikkeling van andere kwade eigenschappen een symptoom is dat zich overal ter wereld zich meer en meer voordoet. GEBREK AAN MOED. „De Standaard" schrijft De communist in de Tweede Kamer kwam met eenige moties sommige Kamerleden een moeilijk oogenblik bezorgen. Hij stelde voor om het premievrije pensioen te herstellen. Nu had men mogen verwachten, dat de twee Kamer leden, die de Staatkundig Gereformeerde Partij vertegenwoordigen, voor deze motie hun stem zouden uitbrengen. Zij konden geen bezwaar ontleenen aan den persoon van den voorsteller. Want zij hebben hun successen te danken aan den steun van de linkerzijde, van vrijzinnig, socialist en com munist. Zij zijn tegen verzekering, tegen het betalen van premiën om zich van Staatswege op den ouden dag een pensioen te verzekeren of een uitkeering bij invaliditeit. En dit uit beginsel. Wij beoordeelen de juistheid van dit beginsel thans niet. Wij merken alleen op, dat het had moeten leiden tot een steunen van de motie. Maar dit durfden zij toch niet aan. Om de financieele gevolgen misschien Werkte hier kiezersvrees Hoe het zij, deze Kamerleden onttrokken zich aan hun plicht om te stemmen en dus voor hun beginselen te getuigen, door zich uit de vergaderzaal te verwijderen. Zij werden ge volgd dcor het Christelijk-Historisch Kamerlid Ds. Langman. Na afloop van de stemming, toen het gevaar van de lucht was, keerden Ds. Kersten en Ds. Zandt in de vergaderzaal schoorvoetend terug, met gejuich door de Kamer begroet, omtrent welks beteekenis men niet behoeft te raden. De Kamer weet den moed, om voor een be ginsel te staan, te waardeeren. Maar zij heeft geen waardeering voor een gebrek aan moed, als ditmaal aan den dag trad. En wij moeten zeggen: daaraan heeft zij gelijk. Getuigen is uitnemend. Maar men moet voor de consequentie durven staan. En de daad voegen bij het woord. Anders wordt aan het getuigenis alle kracht ontnomen. van het Christuskind. Neem hem op en draag hem naar de woning van uw opperhoofd. Gij zult niet meer in de schaduwen van het bosch gaan om daar uw feesten te houden, in het geheim, met menschenoffers. Gij zult ze thuis vieren met blijdschap en liederen en offers van liefde en dankbaarheid. De dondereik is ge vallen en ik vertrouw, dat de dag zal aan breken, waarop er in dit gansche land geen huis is, waarin de kinderen niet verzameld zijn om den groenen sparreboom en zich verblijden in Christus' geboorte." Een andere legende, uit wat lateren tijd, geeft de eer van het eerst op de gedachte aan een Kerstboom te zijn gekomen, aan Maarten Luther. Eens op een avond van Kerstmis reisde de groote hervormer door een dicht besneeuwd bosch. De hemel was bezaaid met millioenen sterren, en de heldere maan, die scheen, op de met sneeuw bedekte takken der groene spar reboomen, maakte zulk een indruk op hem, dat hij, thuis gekomen, probeerde het wonder schoon tafereel te beschrijven aan zijn vrouw en kinderen. Op eenmaal kreeg hij een inval en de gedachte, hij snelde naar den tuin en kapte daar een kleine sparreboom. Hij bracht hem in huis en bevesigde kaarsen op de takken, die hij aanstak, probeerende op die wijze zijn geliefden een fauwen en onvolmaakten indruk te geven van het tooneel, dat zijn schoonheid- EEN GELUKKIGE VADER. In het stadje Toubern in Niederlautisz, traden deze week vier dochters van een kleermaker in het huwelijk. De jongste bruid was 19 jaar oud. ANTENNE VAN EEN VLIEGTUIG GEVALLEN. Op de bovenleiding van de tram. Donderdagmiddag heeft een vliegtuig de an tenne verloren, welke bij de de Kieviet juist op de bovenleiding van de Haagsche tram terecht kwam, waardoor kortsluiting ontstond, en groote vlammen uitsloegen. Nadat eenige gedeelten uit geschakeld waren, kon de antenne verwijderd worden. Het verkeer per tram over den daar naast gelegen weg heeft nog al eenige ver traging gehad. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Eén doode en eenige gewonden. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch heeft zich Woensdag naar Vierlingsbeek be geven, waar op eerste Kerstdag 's avonds laat bij een hevige vechtpartij, ontstaan door een liefdeskwestie, een zekere M. Arts is doodge stoken en twee jongens en een meisje door mes steken zijn verwond. Als vermoedelijke dader is aangehouden de landbouwersknecht J. R. Deze heeft zelf ook verwondingen gekregen. ERNSTIG ONGEVAL AAN HET ZUIDERBAD TE AMSTERDAM. De chef van het technisch personeel gedood door vallend ijzer. Achter het ketelhuis van het Zuiderbad aan de Hobbemakade bevindt zich een betonnen ruimte waarin de radiatoren zijn opgesteld. Deze radiatoren zijn ongeveer een viertal jaren ge leden afgekeurd en buiten gebruik gesteld. Zij dienden ter verwarming van het douchewater. Woensdagmorgen was het technisch personeel van de badinrichting met zijn chef, den heer J. Berk, in deze ruimte gegaan om het schoon te maken, met emmers werd de modder naar bui ten gebracht, nadat deze modder met een z.g. „oud wijf" op een hoop was geveegd. Deze modder bevondt zich hoofdzakelijk onder de vier radiatoren, die tezamen ongeveer 7 meter lang zijn en een gewicht bezitten van 2500 K.G. De radiatoren stonden op een ijzeren raam, waaronder zes steunen waren, met een hoogte van ongeveer anderhalve meter. Gebukt moest dus onder de radiatoren gewerkt worden. Vermoedelijk heeft men bij het schoonmaken gestooten tegen een van deze steunen, die zoo krachtig door de roest waren aangetast, dat zij door deze aanraking inzakten. De vracht ijzer kwam naar beneden en de chef van de tech nische afdeeling kon niet meer weg komen. Hij kwam onder het 2500 kilo wegend ijzer te liggen. De andere vijf mannen konden zich tijdig in veiligheid stellen. De brandweer, die haar hoofdwacht naast het Zuiderbad heeft, werd ter hulp geroepen. Dadelijk werden po gingen aangewend om de radiatoren op te hef fen. Na ongeveer anderhalf uur gelukte het ten slotte het lichaam onder het ijzer vandaan te halen. Langdurig is nog door de G. D. gepoogd de levensgeesten op te wekken, maar de dood was reeds ingetreden. Het stoffelijk overschot van den heer J. Berk, die 32 jaar oud is, en in de Lutmastraat woont, is naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. VERDRONKEN. Bij het ter kerk gaan is Zondagmorgen te Sneek de 80-jarige Kanon aan de Harixmakade te water geraakt en verdronken. Te Dordrecht is de 32-jarige gehuwde stuur man bij den gemeentelijken dienst, bij het uit varen van de motorboot Johan de Witt over boord gevallen en verdronken. Schippers, die dit zagen, snelden toe en begonnen te dreggen. Kort daarop werd de ongelukkige, vader van één kind, opgehaald, doch de levensgeesten waren reeds geweken. VROUW IN VLAMMEN. Door het verrichten van werkzaamheden door een werkster in ,het gemeentehuis te Dinther (N.B.) viel een stukje vuur uit de kachel in een bus boenwas, die ontbrandde. De bran dende was vloeide over den vloer en de kleeren der vrouw geraakten in brand. Zij vluchtte naar buiten, waar de vlammen gedoofd werden. Op de secretarie stond inmiddels de heele vloer in brand en ook de gordijnen hadden reeds vlam gevat. Met eigen bluschmiddelen wist men het vuur te dooven. WONDERBAAR GERED. Te Zeist wilde 's avonds de ongeveer 60- jarige Waler met zijn vrouw met de tram naar zijn woonplaats Utrecht terug keeren. Toen hij de tram reeds bij de halte zag, stak hij den weg over en liep daarbij tegen een auto aan. Gelukkig kwam hij op de motorkap van den kleinen wagen te liggen. Voorloopig consta teerde een geneesheer een gebroken heupbeen, waarna de man per politieauto naar de Rijks klinieken werd overgebracht. ONDER DE WIEG GEDOOD. Te Ruchpen (N.B.) moest een huismoeder een poosje afwezig zijn, waarom zij het 2^2- jarig kind liet oppassen bij het kindje in de wieg. Door te hard wiegen viel de wieg om, met het gevolg, dat het 2H-jarig kind de wieg op het lichaam kreeg en den nek brak, zoodat de dood onmiddellijk intrad. lievende ziel zoo zeer in verrukking had ge bracht. Naar beweerd wordt was dit de eerste Kerstboom, die in Duitschland ontstoken werd, om later door duizenden en nog eens duizenden gevolijgd te worden. Veelouder dan de middeleeuwsche legenden en sprookjes, zijn de overleveringen van het gebruik van den sparreboom, als een versiering bij de heidensche feesten te Rome, in Scandi navië en Engeland. Het Romeinsche feest van de winterzonne wende, de Saturnalia, werd gevierd van den zeventienden tot den vier en twintigsten De cember. Bij dit feest werd de sparreboom veel gebruikt om huizen, tempels en allerlei te ver sieren, waaruit gemakkelijk kan worden af geleid, dat veel van onze tegenwoordige Kerst misgewoonten hun oorsprong hebben in den ouden Romeinschen tijd. In het oude Egypte werden palmboomen ge bruikt in plaats van sparren. In China echter werden op het feest „winterzon" altijd groene takken en groote sparren bij de drempels der huizen opgestapeld. Dit is nog de gewoonte in vele Chineesche districten, omdat de menschen gelooven, dat goede geesten en feeën het huis gezin zullen bezoeken als die groene takken en boomen bij de deuren worden aangetroffen. Geschiedenis en overlevering vertellen ons, dat er ternauwernood een land was, waar men DE GEDOODEN VAN DE AUTO. Te Hoensbroek (L.) is een landbouwers knecht door een auto gegrepen en zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij spoedig aan verbloeding is overleden. De ongelukkige schijnt door het licht van een uit de andere richting komende motorfiets verblind te zijn en zoo de auto niet te hebben bemerkt. De 77-jarige B. de W„ die op 12 December te Oostburg (Z.) door een auto werd aan gereden, is aan de gevolgen overleden. Te Zundert (N.B.) keerde de vrouw van P. O. met haar eenig dochtertje huiswaarts. Wijl de moeder een paraplui voor zch uithield, om beiden te beschutten tegen den regen, zagen zij niet wat er op den grooten weg voorviel. Plot seling week het kind uit en kwam terecht onder een naderenden auto. Het meisje was onmiddellijk dood. Te Amsterdam, ging od de Nassaukade een vrouw van 49 jaren den rijweg over, zonder uit te zien en zonder acht te geven op de waarschuwingssignalen van een passeerende auto. De auto reed over de vrouw heen, ten gevolge waarvan haar armen en beenen werden gebroken en zij aan het voorhoofd werd ge kneusd. Het slachtoffer is 's nachts in het zie- ONDER DEN TREIN. Twee jonge zusters uit Sofienhof-Abbau zijn nabij het station Lauenburg door den boemel- trein uit Dantzig gegrepen en overreden. Een van haar was onmiddellijk dood, terwijl de andere in het ziekenhuis is gestorven. De oorzaak van het ongeval ligt hierin, dat de meisjes, die met een bevrienden soldaat van de rijksweer op weg naar Lauenburg waren, langs de spoorlijn waren gegaan, ten einde den afstand te verkorten. De soldaat is ongedeerd gebleven. AUTO-ONGELUKKEN MET DOODE- LIJKEN AFLOOP IN DE VEREENIGDE STATEN. Iedere maand neemt het aantal menschen, dat in de V. S. door auto's wordt gedood, toe. Volgens de statistiek van de Amerikaansche regeering was hun aantal gedurende de periode van vier weken, die op 1 December eindigde, in 77 groote Amerikaansche steden 737. Reeds lang wordt er gesproken over het aanleggen van bijzonder straten voor voetgangers. MOORDAANSLAG. Er heeft zich Dinsdagavond ongeveer 7 uur in het Zuideinde van Giethoorn een drama afgespeeld. Aldaar woonden in één huis het jonggehuwde echtpaar Scholten met een kind en de bejaarde weduwnaar S. met zijn 32-jarigen ongehuwden zoon H„ arbeiders van beroep. Scholten is sedert eenigen tijd sukkelende. Om de een of ander reden ontstond er hoogloopende twist tusschen vrouw Scholten geb. Fiedderus en H. Laatstgenoemde greep een bijl en bracht daar mede de vrouw een slag op het hoofd toe. Deze vluchtte naar de buren, waar zij bewusteloos neerviel. Nauwelijks was zij uit het huis ge vlucht, of H. greep een scheermes en sneed zich daarmee in den hals. De dood trad spoe dig daarna in. Rijks- en gemeentepolitie en de burgemeester van Giethoorn waren spoedig ter plaatse; korten tijd daarna kwam het parket uit Zwolle, om een onderzoek in te stellen. De toestand van vrouw Scholten, hoewel ern stig, is naar omstandigheden vrij goed. TWEE KINDEREN GESTIKT. Te Wittenau bij Berlijn zijn twee meisjes van 11 en 10 jaar in een klein houten huisje, dat ze met hun ouders en hun broertje be woonden, door verstikking om het leven ge komen. De ouders waren 's avonds uitgegaan om een bezoek te brengen aan buren. Tijdens hun afwezigheid ontstond brand in de woning. Er ontwikkelde zich zeer veel rook en toen de ouders om middernacht huiswaarts keerden vonden zij hun drie kinderen bedwelmd. De brandweer slaagde er in het driejarig zoontje met kunstmatige ademhaling in het leven te houden, de meisjes konden niet meer worden gered. BRAND AAN DEN WESTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Met vier stralen gebluscht. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in den kelder van pand 15 aan den Westzeedijk te Rotterdam, in welk pand ge vestigd is het Rotterdamsche filiaal van de N.V. Groeneveld v. d. Poll 6 Co.'s electrotechnische fabriek te Amsterdam, handel in electrische scheepsbenoodigdheden en electrische materia len. In den kelder lag een groote partij em ballage, zooals kisten, manden en houtwol en rollen draad opgeslagen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het vuur greep snel om zich heen' en er ontwikkelde zich een dikke blauw-grijze rook, welke in dichte wolken langs den gevel op kronkelde. Achtereenvolgens ver schenen zes spuiten, benevens de reserve auto, met welken de heeren J. Pellenkoft, hoofdop zichter en Spittel, opzichter van de afdeeling brandbluschmiddelen meekwamen. Het blus- schingswerk werd dadelijk krachtig aangepakt. Gasten van spuit 24 legden eerst een slang aan de voorzijde uit, gasten van spuit 25 volgden met een slang, welke via een brandgang naar de achterzijde van het pand werd gelegd en gasten van spuit 27 gaven bovendien aan de voorzijde nog water met 1 straal. Toen even wel het vuur niet minderde heeft spuit 24 een tweede slang uitgebracht, welke ook aan de voorzijde naar binnen werd gelegd. In de vloer van de benedenverdieping werden gaten gehakt, waardoor het water in den kelder kon stroomen. Inmiddels had de brandweer een groote partij electrisch draad naar buiten gebracht, om bin nen meer bewegingsvrijheid te krijgen. Om half drie had men het vuur onder de knie en weldra konden de spuiten inrukken. SPECULATIE EN VERDUISTERING? Het bestuur en de raad van toezicht van de coöperatieve stoomzuivelfabriek te Peize heb ben aan den directeur van die fabriek, J. de L„ ongevraagd ontslag gegeven. De L. wordt ver dacht, dat hij verduisteringen heeft gepleegd en op grove wijze speculaties in granen heeft ge voerd op naam en voor risico van de coöp. fabriek, buiten medeweten en tegen het uit drukkelijk verbod van het bestuur. Het tekort wordt op 13.000 berekend. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode en twee gewonden. Een ernstig ongeluk is in den nacht van Donderdag op Vrijdag op den weg Ooster- hout-Raamsdonkveer gebeurd. Drie bezoekers van de voorstelling van Merijntje Gijzen's Jeugd te Breda gingen per auto naar hun woning te Raamsdonkveer terug. Even voorbij Ooster hout reed de auto tegen een boom, met het gevolg, dat de inzittenden er uit geslingerd werden. De 17-jarige P. van Dongen werd op slag gedood en de twee anderen werden ge wond, één ernstig en de ander licht. Zij zijn door een auto, die hen achterop kwam, naar hun woonplaats gebracht. GROOTE UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Een schoenwinkel en leerhandel door het vuur verwoest. De brandkast, die ongeschonden bleef. In den nacht van Dinsdag op Woensdag fwerd de brandweer tegen twee uur er van in (kennis gesteld, dat er brand was uitgebroken lin een perceel aan de Lange Smeestraat. Toen zij met een autospuit verscheen bleek haar, dat het vuur fel woedde in een schoenhandel annex leerhandel op nummer 22. De hitte van het vuur was zoo geweldig, dat de ruiten van de perceelen an de overzijde der straat gelegen sprongen. De brandweer ging met groote kracht het vuur tekeer. Zes slangen werden op de vlam menzee gericht. Haar werk werd zeër bemoei lijkt door het feit, dat in den leerhandel op geslagen leer en gummi veel rook ontwikkel den en een onaangenamen stank verspreidde, waardoor het voor de spuitgasten zeer moeilijk was om tot den vuurhaard door te dringen. :De brandweer moest het oog houden op de naast gelegen perceelen, daar door den feilen wind een hevige vonkenregen ontstond. Het bleek niet noodig de perceelen te doen ont ruimen. Na vier uur hard werken kon de brandweer wee rinrukken. Zij had niet kunnen voorkomen, dat de geheele schoenwinkel totaal uitbrandde. In het perceel was een brandkast aanwezig, die door de vlammen in gloed was gezet. Toen zij te voorschijn werd gehaald bleek zij totaal onbeschadigd te zijn. De bewoners van het huis waren uitstedig. Zij waren dien morgen naar elders vertrokken. Omtrent de oorzaak van den brand is dan ook nog niets bekend. KIND LEVEND VERBRAND. Te Surhuizum (Fr.) viel het 3-jarig doch tertje van den timmerman v. d. Velde in een waschtobbe met kokend water. Het kind stierf aan de brandwonden. KETELONTPLOFFING. Te Hoogezand (Gr.) ontplofte een gasketel staande aan het Winschoterdiep. Het deksel van den ketel vloog de lucht in en .kwam door het dak van een bakkerij terecht. In de nabijheid van de ontploffingsplaats was iemand met lasschen bezig geweest in een vaartuig. OOSTHOEK's Fa. IB. BeeMion t zenen - mhmk

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 8