voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. 1B Antirevolutionair Orgaan m m fRh evm&tiek Kloosterbahsem m m IN HOC SIGNO VINCES Bil nummer Beslaat uil mar Bianew y li It No. 3498 ZATERDAG 29 DECEMBER 1928 43STE JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. TWEEDE BLAD. y Wagens den Nieuw jaarsdag zal het nummer van a.s» Woensdag niet verschijnen. SCHAAKRUBRIEK. llÉI i llH uyi ■Jfeoi p I émé. B lÉS QjÊÊk a a Plaatselijk Nieuws zoo goed Ingezonden Stukken. i I I 1 ■I III kkeljaar 2 de xtra.feestdag aan oegd buiten het of maand. Het et een Zondag, t weer het geval „eague voor den uari 1933 te doen ndagen voortaan 15e en 22en van aanden en jaren ag. Paschen even» steren, zullen op jals dit met Kerst» maand zal even» vooral voor sta» w is. Het grootste en de verschillen» vervalt dan weinig meer voor» ikdagnaam steeds b.v. de 5e van Donderdag, den Het zakenleven den gebaat, daar enz. steeds op n, terwijl slechts zullen vervallen, aan het eind van voorkomen, zal ndbalans van in» makkelijker kun» bet algemeen alle worden verrekend Ivoud van elkaar in te zien.fdat vereenvoudigd blikkelijk in staat bepaalde periode het niet meer bepaalde maand ling van een loon vooral van belang betaald worden, gehuurd hebben, opmaken van het makkelijker. Een leer voor. door kalenderher» jaat worden, We van weerkundige gemiddelden, het ïgen in de con» >u dus heel wat en nadeel is, dat zoodat kwartalen it een geheel aan» Het gebruik van roering der nieuwe ar welke practische en bestaan, moet En of in het al» het oude tegen het il zijn te overwin» We denken b.v. iemand zal kunnen egeling, veel prac» en geldbesparing (Tel) Kenwereld. erk. Indien ge rijk Indien gij belast _ke verantwoorde» ge gelukkig zijt ligheid geeft ruimte de teleurstellingen lart u overweldigd ken werk. Wan» selt en de rede u ian juist. Wanneer n en hoop schijnt if uw leven in ge» daad. Onverschillig Werk getrouw rk is afdoenste ge» is. Werk zal zoo» lijke aandoeningen digs in den arbeid. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.™ vooruitbetaling. BUITEN! AND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AF70NPERL1JKE NUMMERS 5 CF NT UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DïENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naat de plaatsruimte die zij beslaan. AdvertentiSn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur, Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. io echt gezellig zijn, ezen of handwerken de hartelijke wen- wensch ze weder- stfeest en gelukkig es, die hun briefjes n, moeten maar niet terecht kwam, maar Dg brieven kwamen, worden volgenden ij ook al voetballen, wonnen hebben. Ja, en hebt, kan ik me rlangt. Kun je al een jk. Ja hoor, jij mag akkelijk, dat je de :n hebt. Jij bent an- erk bezig. Hoe ver kleur heb je er voor :n, zijn s tol, Anna, til, s- idsels ram W. te Stad aan an men van een heel ar op. eerst won hij den :ersten. od. truimen, dan mag j® eunis R. te Ooltgens' :n schoon, blauwe kroon, en boord om t lijf- opt en geslagen, en rijk gedragen- tot Vrijdag 5 Januari, •naam, naam, leeftlja aan No. 84. Daar probleem no. 94 vele slachtoffers onder de oplossers gemaakt heeft, wilde ik in deze rubriek eens iets vertellen over 't oplossen van problemen. Alvorens men een probleem oplost moet men 'eerst gaan bestudeeren tot welke categorie een probleem hoort. De soorten zijn A. Dreigproblemen. B. Tempo-problemen. 1. Volledig. 2. Onvolledig. C. Dreig-tempo problemen. A. Kenmerk: In den voorstand behoeft op iedere zet van zwart geen matzet door wit klaar te liggen. Na de le zet van Wit beschikt wit over een matzet. Zwart kan deze matzet op diverse manieren pareeren. Dit levert de varianten. Hoewel de oplossers vaak een dreig- probleem reeds gezien hebben, geef ik hieronder een voorbeeld. No. 98. W. A. SHINKMAN. Jamaica Gleaner 1885. Wit: Kd8, Df4, Th7, La2 en h8, P17 en 18, pi. h6. Zwart: Kg8, Dh2, Ta6 en bl, Lc2, Pc8, pi. a3, d7, g5. Mat in twee zetten. tZéc U Lb2. De dreiging is hier 2. Th8 mat. We verzoeken den lezers zelf de varianten op te sporen en special op de variant 1 Lc2; 2. Pd6 mat te letten. Een tweevoudige dubbele afsluiting van zwarte stukken door wit. Bl. Kenmerk. Op iedere zet van zwart ligt een matzet door wit klaar. (In den voorstand). Wit moet een afwachtende zet doen, daar hij niet over een dreiging beschikt, een tempo ver liezen, die de stand onveranderd laat. Een voorbeeld was no. 94 (Duvergé). Wit: Kh8, Dg8, Tel en h6, Ld2, Pf6 en g4, pi. d4. Zwart: K15, Le4, Pf4, pi. d3, d5, g6. Mat in twee zetten. 1. Kh7. B2. Kenmerk: Niet op iedere zet van kwart ligt een matzet klaar. Wit beschikt echter NIET over een dreiging. Voorbeeld. No. 99. S. LOYD. Chess Strategy 1881. Mat in twee zetten. Sleutelzet 1. Lh4. Op iedere zet van zwart ligt een matzet klaar, behalve na 1e4. Hierin, voorziet de sleutelzet. C. Kenmerk. Op ieder zet van zwart ligt een matzet klaar. Wit heeft ecliter geen tempo zet. De sleutelzet moet dus een. drei'qinq vooraf gaan. a Voorbeeld. RUUS, Sdhéldebode", SOMMELSDIJK- No. 100. S. LOYD. American Chess Nuts 1868 ■f'XiC Mat in twee zetten. 1. Pa3. Zooals men ziet bij 't spelen der zwarte stukken, ligt op ieder zet van zwart in den voorstand een matzet klaar. Na de sleutelzet die geen tempozet is is er een MAT- DREIGING, n.l. 2. Da7 mat. Als men wil kan men C onder A rang schikken. Nog een ander geval kan zich voordoen, waarvan ik eens een voorbeeld gezien heb, doch dat ik niet kan terugvinden. Er is een matdreiging, doch deze wordt nooit uitge voerd. M. a. w. alle zetten van zwart pa reeren de dreiging. Dit soort hoort natuurlijk onder C thuis, als in den voorstand op iedere zet van zwart ook een matzet klaar ligt, anders onder A. Maareen en ander is aan een probleem niet zoo maar direct te bespeuren. Ook hier geldt: Door oefening ontwikkeling. En dit te meer, daar er nog andere factoren bij kunnen komen. Ik bedoel de problemen met matver- a n d e r i n g. Na de sleutelzet geeft Wit op bepaalde zetten van zwart op andere manier mat als in den voorstand. Deze matverande- ringen kunnen bij alle soorten optreden. Voorbeeld. No. 101. W. A. SHINKMAN. 1900. Bron Wit: Kd8, Dg4, Pd7, pi. h5. Zwart: Kf7, Ph8. Mat in twee zetten. Na Pg6 volgt 2. Dg6: mat. Een tempo-probleem dus. Echter na de sleu telzet 1. h6 volgt na 1Pg6; 2. Dc4! Een eenvoudig voorbeeldje, dat 't idee echter schitterend weergeeft. Men zoeke ook de matveranderingen in pro bleem no. 100. Wedstrijd Schaakclub »Ona Genoegens 1928—*29. GROEP I. TJ 3 O E GO '3 a Z Bund i i Hoek 1 Nanning 0 0 GROEP II. S o U CL» Visser '/2 0 Vz| 1 Parée '/2 I 0 1'/. le Comte '/2 1 0 1 2'/» GROEP III. o n T3 DO DO 3 v. Gelder. 1 1 2»/. Weeda V. 0 0 1 Vz Verbrugge 0 1 1 Groep IV. D. Jacobi A. Kerkhof J. Zaaijer G. v. d.Wende W.Nieuwland I D. Slis 2, M 11 1 1 11 11 1 1 13 G 1 ISWU! 01 1 01 1 |1 e 1 1 1 o WH 1 11 101 |1 3 o. 0! H! 1 1 ■IS! 0 1! 1 12 01 IH 10 ii m 1 1 12 e 1 1 UI 01 1 SOMMELSDIJK. L.l. Zaterdag kwam de Raad dezer gemeente in spoedeischende verga dering bijeen. Nadat eerst geruimen tijd met gesloten deu ren was beraadslaagd werden nog enkele zaken in het openbaar afgedaan. Op voorstel van B. en W. werd met 10 tegen 1 stem besloten om het land bij de nieuwe begraafplaats te verhuren aan Wed. J. van Nimwegen, weduwe van den vorigen pachter, en wel voor den tijd dat deze nog pacht aan het land had. Het benedengedeelte van het voormalige post kantoorgebouw zal worden verhuurd aan F. van der Weide, voor een tijd van ten hoogste één jaar en voor 4.50 per week. Een besluit tot wijziging van de begrooting voor 1928 en 1929 werd vastgesteld. Besloten werd om ook in 1929 den tegen- woordigen koetsier J. Nipius met de lijkkoets te laten rijden voor het thans geldende tarief. Voorts werd besloten over te gaan tot aan koop van het 1/s gedeelte in eigendom van het tuinland in de Stoofhoek, waarvan de gemeente reeds 2/3 gedeelte in den eigendom bezit, van de dames De Graaff te Middelharnis. De kos ten daarvan zullen uit den gewonen dienst worden voldaan. Waarna de vergadering werd gesloten. De vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed voor landarbei ders „Sommelsdijk", gevestigd alhier, heeft he den bericht ontvangen van heeren Ged. Staten, dat deze het voorschot ingevolge de Landarbei- derswet, groot 26000..door den gemeente raad toegekend met een aflossingstermijn van 30 jaar, op het door het bestuur dier vereeni ging ingediende Memorie van bezwaren, alsnog hebben toegekend voor 50 jaren. Vorige week werden uit deze gemeente 175000 K.G. aardappelen, uien en peen ver scheept. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 2 Januari 1929 zitting houden zal tot het ont vangen van schoolgelden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Mr. C. J. de Gast is benoemd tot lid van den Raad van Justitie, afdeeling Burgerlijke zaken, te Semarang. De leerling der Ambachtsschool D. M. U. had het ongeluk een stukje ijzer in een van zijne oogen te krijgen. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. MIDDELHARNIS. De afgeloopen week zijn aan de kaai aangebracht en gescheept 770Ö0 kilo aardappelen en 28000 kilo poters. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling stonden als werkloos ingeschreven 32 arbeiders, 6 visschers, 3 timmerlieden, 3 metse laars 2 oppermans 2 letterzetters, totaal 48 personen. De aangifte voor den militairen dienst van jongelieden die in 1910 geboren zijn moet plaats hebben in de maand Januari en wel op Donderdag 10 des namiddags 2 uur. Op 't gehouden Solisten-concours met de Kerstdagen te Rotterdam, werd daaraan deel genomen door den directeur en 4 leden van „Sempre Crescendo" alhier. De heer G. Berg man behaalde met de fluit, in de afdeeling Uitmuntendheid den len prijs met 127 punten, M. Blok (bugel) behaalde den len prijs in de le afd. m. 96 p., A. Verbrugge in dezelfde aid. 2en prijs met 95 punten, M. van den Nieuwen- dijk (bugel) 3e afd. 2en prijs met 76 punten, A. Bruggeman (piston) in de 3e afd. den 3en prijs met 75 punten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdag 5 Januari a.s., des n.m. 1 uur, is er gelegen heid tot kostelooze in- en herinenting ten huize van den geneesheer. De inschrijving voor den dienstplicht lich ting 1930 kan geschieden ten gemeentehuize op Zaterdag 12 Jan., des v.tn. van 110.11.30 uur. OOLTGENSPLAAT. Aan de nieuwe tram- kade zijn aangevoerd 1.555.000 K.G. suiker bieten. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal op gemaakt tegen een inwoner van Achthuizen wegens mishandeling en het dragen van een vuurwapen. Een knecht van de firma Mosselman 6 Vis te Sommelsdijk stapte aan den aanlegsteiger naast het veerbootje en viel in het Volkerak, doch kon gelukkig gered worden. De landbouwersknecht L. Tieleman kwam Woensdagmorgen tot de minder angename ont dekking, dat des nachts eenige zijner konijnen waren gestolen. Aangifte bij de politie volgde. Zondagavond, toen de familie ter kerk was, heeft men zich onrechtmatig toegang ver schaft tot de woning van Joh. Korteweg Lz. en aldaar een kast geopend, waaruit een 30 is ontvreemd. Naar men verneemt werden de vermoedelijke daders aan een streng verhoor onderworpen en bekenden schuldig te zijn. OUDE TONGE. Van J. van Vugt is een paard gestorven en onder toezicht begraven. De verlofgangers J. Holleman en T. van Dongen moeten 7 Jan. 1929 onder de wapenen komen. Plaats van opkomst Den Helder. J.l. week zijn alhier gewogen 1843 H.L. aardappelen, 124 H.L. poters, 305 H.L. uien en 1187 H.L. koepeen. In den nacht van den 2en Kerstdag is er een ruit van een auto van den heer Volaart stuk geslagen. Er is bij de politie aangifte van gedaan. NIEUWE TONGE. Door de American Pe troleum Company te 's-Gravenhage is ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het op richten eener benzine-bewaarplaats in de Wen- tinkstraat alhier. Bezwaren kunnen worden in gebracht ter gemeente-secretarie op Woensdag 2 Januari a.s. f '">e ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid. B Is nog weinig bekend. Maar de ervaring 9 heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl 99 Geen goud De demping en rioleering van de sloot, loopende langs den Noordel. Achterweg, is thans geheel voltooid. Een en ander mag als een zeer mooie verbetering worden beschouwd. Van den landbouwer J. B. D'H. stierf een rund. Het dier is onder politietoezicht be graven. Het bouwen van een woonhuis te Batten- oord, voor rekening van dhr. P. de Gast, is gegund aan I. J. v. d. Broek, het timmerwerk, aan L. v. d. Velde het metselwerk, aan J. Hol leman het schilderwerk en aan Gebrs. Tiele man het smidswerk. Dit seizoen zijn in de cichoreifabriek „De Onderneming" alhier 2.100.000 K.G. cichorei aangevoerd. Met ingang van 1 Jan. 1929 zal de openstelling van het Hulppost- en Telegraaf kantoor zijn als volgt Op werkdagen: voor den postdienst (behalve Zaterdag) van 8.3011.30; 1415.30; 17.30 19. Voor den telegraafdienst van 813; 14 16.30; 17.3020. Enkel voor celgesprekken van 8.30—11.30; 14—15.30; 17.30—19. Op Zaterdag: voor den postdienst van 8.30 11.30; 1415.30. (Dus 's avonds voor den postdienst gesloten). Op feestdagen: voor den postdienst van 8.30 -9.30. Door dhr. J. Kattestaart alhier is vergun ning gevraagd voor demping en rioleering van de sloot achter zijn woning en schuur. J.l. week werden van hier vervoerd: 6000 balen uien en 300 balen peen. DIRKSLAND. Voor den dienstplicht lichting 1930 zullen in Januari 32 personen worden in geschreven. Van uit deze gemeente werden vervoerd 1100 balen uien, 3000 balen peen en 1500 H.L. aardappelen. De Kerstetalage in den winkel van den heer van Eek in de Winterstraat, geraakte bij het aansteken van een gaslamp in brand. In korten tijd stond veel in brand. Toegeschoten hulp kon nog juist bijtijds den brand, die een ernstig aanzien gaf, met emmers water blus- schen. De schade, die niet gering is, en enkele honderden guldens bedraagt, zal door assuran- te gedekt worden. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 werk zoekenden ingeschreven. MELISSANT. Ook de heer J. de Bonte, die in de vacature wijlen J. Sieling tot lid van den gemeenteraad was benoemd verklaard, heeft voor deze benoeming bedankt. Thans is de heer I. Joppe benoemd verklaard. Het gemeentebestuur heeft den gemeente geneesheer Dr. Huisman voor 1929 wederom belast met de doodsschouw. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden: 400 H.L. aardappelen, 250 H.L. koepeen en 150 H.L. uien. Door J. van Es Lz. is een blazersschuit van Wieringen, de W. 175, aangekocht. De 72-jarige T. de Geus werd Dinsdag morgen dood op zijn bed gevonden. Waarschijn lijk is hij aan hartverlamming overleden. OUDDORP. In de vorige week vingen de visschers per dag en per schuit 40 kilo gar nalen en van 10—70 kilo schubben en verder in het geheel 20.000 kilo bliek. Een verzoek is tot ons gekomen, om er aan te herinneren, dat de verschillende polder- lasten nog in het oude jaar moeten voldaan zijn, anders is vervolging te vreezen. Jongelieden, die geboren zijn in het jaar 1910, dienen zich voor de lichting 1930 aan te melden op de secretarie der gemeente. Daar voor wordt voornamelijk zitting gehouden op 8 Januari, van 10 tot 12 uur. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Gaarne verzoek ik u een plaatsje voor on derstaand schrijven, waarvoor bij voorbaat on zen dank. Wanneer men zoo af en toe eens een verslag leest in de Maas- en Scheldebode, van een be zoek, 't welk door een regeeringspersoon of af gevaardigde voor een Landbouwvereeniging aan -dit eiland gebracht werd, kan men schier altijd lezen van de bewondering, die de vreemdelingen aan den dag leggen, voor de buitengewone vruchtbaarheid van de Flakkeeschen bodem. En geen wonder. Immers wanneer men bij een vruchtbaar jaar, in de maand Juli een rondrit maakt over het eiland, kan men onwillekeurig geen uitroep onderdrukken over de prachtige stand der gewassen, golvende graanakkers, stuk ken malsche suikerbieten, en mooie aardappel velden. Een vreemdeling komt dan tot de juiste conclusie, dat hij door een rijk en welvarend eiland toert. Het landschap is mooi, en alles ziet er zindelijk en goed onderhouden uit. Wan neer hij een onderzoek instelt naar de gemeente Nieuwe Tonge, bemerkt hij dar verschillende mooie landarbeiderswoningen, en verneemt ver der dat zeer veel landarbeiders in bezit zijn van een hoekje land of dit in huur hebben. Wan neer hij op een Zondag of Zaterdag de bevol king ziet wandelen, valt het hem op dat allen er even keurig gekleed gaan, en komt dan tot de juiste conslusie dat hij in een welvarende gemeente is. Zou dit alles het gevolg zijn, dat de arbeidersloonen te laaf zijn Of dat de ar beider gemiddeld zoo weinig verdient Dat het winterloon niet hoog, ja zelfs zeer laag is, zal door niemand ontkend worden. Of een verzoek van de landarbeidersvereeniging te Nieuwe Tonge aan de Werkgevers vereeniging aldaar, om dit winterloon te verhoogen, werd afwij zend beschikt. Maar zouden hiervoor geen reden zijn Immers wie zouden voordeel hebben van die loonsverhooging, en zou de algemeene toe stand er door verbeterd worden Dit is het juist wat door de Werkgeversvereeniging wordt betwist. De vaste arbeiders, die dan zeker in aantal zouden verminderen, kregen hooger loon, terwijl de losse arbeiders, wier aantal grooter zou worden, minder werk konden verkrijgen. Of is de Arbeidersvereeniging er nog niet van doordrongen, dat de meeste landbouwers spe ciaal in den wintertijd, met minder arbeiders nog zeer gemakkelijk hun werk konden doen. Zeker de arbeiders in N. T. hebben reden tot klagen. Dit jaar is zeer vruchtbaar geweest; maar is het daarom een jaar waarin veel wordt ver diend. Uien, vrijwel het eenige product waar winst aan is, en deelen de arbeiders in N. T. daar niet in mee Zouden alleen in N. T. door de arbeiders niet veel meer dan 100.000 aan uien worden verdiend. In den wintertijd is het loon laag, maar staat hier geen tijd tegenover, speciaal in 't zoogenaamde aange nomen werk, dat men, bijna, en meer dan drie maal het winterdagloon verdient. Van lijdelijk verzet wordt gelukkig door de landbouwers niets waargenomen en zou dit ook den toestand verbeteren. Georganiseerd overleg is zeker de beste weg, en daarom is er ook reeds meerdere malen over dit winterloon door beide Ver- eenigingen onderhandeld. Dit jaar werd er geen loonovereenkomst gesloten. Vindt de Landar beidersvereeniging het nu, nu de drukste tijd voorbij is, en er geen loonregeling bestond, de juiste tijd om voor deze laatste maanden van het contractjaar nog een verhoogde loonregeling te treffen De Landarbeidersvereeniging weet zeer goed, dat voor alle mogelijke zaken be treffende den loonstandaard, of wat ook, de Werkgeversvereeniging direct klaar stond om op hun verzoek te onderhandelen en mocht dit steeds op gemoedelijken toon en term geschie den, ook betreffende het winterloon. Hierover is echter reeds zoo dikwijls geconfereerd, en het is het Bestuur der Landarbeidersvereeniging zeer goed bekend hoe hierover wordt gedacht, vandaar werd door de Werkgeversvereeniging over deze kwestie weer een nieuwe conferentie overbodig geacht. We hopen echter, dat we in de toekomst op dezelfde manier zullen kunnen confereeren als voorheen, en er voor het komende contractjaar een regeling getroffen mag worden, tot beider bevrediging. De Werkgeversvereeniging „Nieuwe Tonge en Omstreken". Oude Tonge, 25 December 1928. WAARDE HEER X. Even wil ik U, naar aanleiding van uw in gezonden stuk in het blad van Zaterdag 22 dezer, van antwoord dienen. Op al hetgeen U daar geschreven hebt, ga ik niet in, voor en aleer ge uw waren naam (X ken ik niet) onder eerstvolgend stuk plaatst. Ik gevoel me werkelijk bang zoo in het donker te strijden. Kom dus in het licht en laten we, zoo ge dat verkiest, een eerlijken strijd aanbin den. Dat het stuk niet is geschreven door den eersten den besten kwajongen blijkt uit alles, ook uit stijl, maar waarom dan zoo wegkruipen achter een pseudoniem Ik tart LI dan ook, t '1 j(. •èf i ;É-

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3