Bjf It VARIA. No. Dit IH 3E33S:fcT HOSKI J£1 VOO VROtJW 33 ICIÏTSD Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. DRAlSr e Eft O, die HQESHwen! ABDU5/ROQP SCI sommelsdijk. El p r ti,. ll Mv II grootendeels uit de harde schillen van de rijst bestaan. Beschermt de Zangvogels. Over het lot van millioenen van zangvogels, die onafgebrblcen jaar op jaar uitkomen, hebben reeds vele natuurkundigen nagedacht. De Fran- sche zoöloog René Martin deelde eenige, door hem en zijn collega Xaver Raspail gedane, be langrijke waarnemingen mee. Volgens Darwin komen van 20 jonge zangvogels ongeveer 17 nog in hetzelfde jaar om waarin ze geboren worden en slechts 2 of 3 planten zich het vol gende jaar voort. Deze hooge verhouding van 17 dooden op 20 geboorten schijnt niet over dreven, wanneer men de vele oorzaken van den dood der jonge vogels nagaat. Van al deze noemt Martin slechts éénde verstoring der nesten door bepaalde diersoorten. De waarne mingen, door Raspail in een klein park gedaan, bewezendat van 67 nesten 41 door katten, eekhoorntjes .muizen, eksters, enz. beroofd wer den één was zoowaar door een egel verstoord, een ander door een roofvogel meegenomen. De katten, die gevaarlijke vijanden der vogelwe reld, hadden er 15 leeggehaald, ofschoon in het park de katten meedoogenloos verstoord werden. Nog zijn er andere dieren, die, volgens waar nemingen van Martin in Burry en Poitou ge daan, geduchte verwoestingen onder de zang vogels aanrichten. Dat zijn de wezels, de ratten en de cdders. Meermalen nam Martin waar, hoe de adders de jonge vogels, den een na den ander, uit het nest haalden. Soms verraste hij een wezel, die natuurlijk voor hem vluchtte, maar op die plaats lagen dan jongen of eieren van een nagtegaal of van een ander zanger naast een vernield nest. Uit Martin's en Raspail's waarnemingen blijkt, dat van 100 zangvogels, als merel, vink, nachtegaal, grasmusch, geelvink, enz., 65 tot 70 in de volgende orde gedood wer den door katten 15, eksters enz. 5, eekhoorn tjes 10, hazelmuis en rat 10, slangen 8, wezels 6, roofvogels 3, egels en andere dieren 1. Bij hooggeplaatste nesten verkregen natuur lijk eksters, roofvogels, enz. grooter aantal, bij laaggeplaatste wezels en slangen. Wil men de zangvogels beschermen, dan moet men zonder genade katten, wezels, eksters, enz. vervolgen. Deze zijn nog meer dan de kinderen, de grootste nestverstoorders. Ook de koekoek bemachtigt voor zich eenige nesten ieder koekoekswijfje geeft aanleiding tot de venietiging van 4 of 5 nesten, om zijn eigen jongen groot te krijgen. Doch in verhouding is de koekoek weinig schadelijk, en moet hij beschermd worden, om dat hij met het oog op de rupsenverdelging hoogst nuttig is. Wenken en Mededeelingen. Invoer van versch varkensvleesch is in Enge land sedert een paar jaar verboden, zoo ge weet. Wij exporteeren nu alleen gezouten vleesch (bacon). De Denen en anderen leveren echter een betere soort en maken een hoogeren prijs. De prijsnoteering b.v. van 5 October op de Londensche markt wasDenemarken met 6 sortimenten 106.80 tot 115.20 (per 100 Kg.), Ierland 8 sortimenten 115.20 tot 120..en Nederland met 7 sortimenten, 100.80 tot 110.40. Er waren nog lager, maar ons land staat in den regel onder in de rij. De Denen zonden) reeds vroeger meer bacon naar Enge- lasdr 'öok wordt in Denemarken naar verhou ding, mnider bacon gebruikt, dus reeds daarom meerSutgevoerd. Hier is de uitvoer in handen van particuliere exporteurs, in Denemarken voor meer dan 80 in die van coöp. exportslach terijen. Daar is een commissie, die de behan deling nagaat in de coöp. slachterijen, en tevens hoe het product zich in Engeland gedraagt. Daarover wordt rapport uitgebracht aan alle leden. Men beijvert zich in Denemarken om zoo veel mogelijk een gelijkmatig uniform product te leveren. De uitbetaling geschiedt naar kwa liteitle, 2e, 3e, hier is die prikkel niet! Op Proefmesterijen mest men verschillende soorten varkens met hetzelfde rantsoen en leert zoo de beste mestvarkens kennen. Resultaat van dit alles 30, 40 tot 65 le kwaliteit bacon. Wij kunnen van de Denen nog heel wat leeren. Is U dit bekend? Evenals de banaan ziet men de ananas al meer en meer bi] het dessert, doch weinigen zijn op de hoogte van de geschiedenis dezer fraaie vrucht. De ananas is afkomstig van tropisch Amerika, doch sinds lang verspreid over Azië en Afrika, terwijl ze in Engeland en ook hier te lande in serres wordt gekweekt. In den be ginne heeft de plant veel vocht noodig, en als de bloemen verschijnen, veel warmte. In vrijen grond staande, dient men aanvankelijk den bo- dom rondom de jonge plant van onkruid te zui veren, doch weldra ontwikkelen haar bladeren zich zoodanig, dat deze den groei van 't onkruid belemmeren, en is het voldoende de aarde om de wortels van tijd tot tijd wat los te maken. Het volwassen boompje is 60 a 80 c.M. hoog het draagt slechts één vrucht, welker gewicht gemiddeld V/2 a 2 Kilo's. Evenwel zijn de ana nassen van Porto-Rico, zijnde de meest ver maarde, bijna 4 Kilo's. Br. Een protest van het Centraal Bureau der Veilingen. Het Centraal Bureau der Veilingen schrijft in een adres aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw, dat het ten aanzien van de kwestie van den uitvoer van uien naar Amerika bitter is teleurgesteld in de verwach ting, dat de Nederlandsche regeering de werk zaamheid van het, in overleg met de regeering opgerichte, uitvoercontrolebureau zoo krachtig mogelijk zou bevorderen. Niet alleen heeft het departement van landbouw noch het Centraal Bureau, noch het uitvoercontrolebureau van de ze kwestie rechtstreeks kennis gegeven, maar zelfs werden zij niet uitgenoodigd bij de be sprekingen, welke te dzer zake op het departe ment gehouden zijn. Bij de bespreking op 14 November op het departement bleek omtrent de regeling van de te nemen maatregelen reeds een beslissing te zijn genomen en mocht uit sluitend over de uitvoering daarvan nog ge sproken worden. Het Centraal Bureau merkt verder op, dat de eischen, welke het uitvoercontrolebureau aan export-uien stelt, veel verder gaan dan de ver klaring, welke het certificaat van den planten- ziektenkundigen dienst inhoudt, zoodat z. i. ver wacht had mogen worden, dat de regeling, in overleg met het Centraal Bureau tot stand ge komen, zou hebben ingehouden, dat een partij, voorzien van het merk van het uitvoercontrole bureau, zonder meer voor uitvoer naar Amerika zou zijn toegelaten. Thans moet nog een tweede keuring plaats hebben door den plantenziekten- kundigen dienst, welke geheel overbodige kosten met zich brengt. UITVOER VAN UIEN NAAR AMERIKA. De rijkslandbouwconsulent ir. Peters te Was hington schrijft in Handelsberichten Sedert einde September tot 15 November werden te New-York ruim 330 wagonladingen Nederlandsche uien aangevoerd, welke in den groothandel aldaar verkocht werden tegen prij zen, loopende van 3 tot 4 dollar 7.50 tot 10) per baal van 50 kg. De uienmarkt is dit seizoen zeer vast en de prijzen zijn ongeveer driemaal zoo hoog als verleden jaar. Per 1 November j.l. werd de oogst van winteruien in de Vereenigde Staten geschat op 22.384 wa gons; het vorige jaar bedroeg de productie 33.606 wagons (a 500 bushels), zoodat de oogst dit jaar ongeveer een derde geringer is dan in 1927. Einde Augustus opende het uienseizoen te New York op ongeveer 3 7.50)) per baal van 100 lbs. Midden September was de prijs reeds gestegen tot 3.75 en thans (eerste helft van November) wordt te New York 4.15 tot 4.30 (ongeveer 10.50) per 100 lbs. be steed voor Amerikaansche gele uien. Voor Hol- landsche uien schijnt men ongeveer 50 cent per baal van 50 K.g. (110 lbs.) minder te betalen, althans volgens de marktnoteering. De betrekkelijk belangrijke invoer van Ne derlandsche uien heeft eenige onrust verwekt onder Amerikaansche uienkweekers, zelfs zóó, dat een nationale vereeniging van uienkweekers pogingen in het werk stelde om den Federal Horticultural Board (die sedert 1 Juli j.l. den naam draagt: Plant Quarantine Control Ad ministration) te bewegen, een embargo af te kondigen op Nederlandsche uien, wegens het voorkomen van schadelijke insecten. Gelukkig bleek de Board tot heden van oordeel, dat een phytosanitair embargo op Nederlandsche uien niet gewettigd is door de lichte aantasting, welke bij verschillende partijen Nederlandsche uien werd geconstateerd. Om moeilijkheden te voor komen, is het echter van het allergrootste be lang, den uitvoer naar Amerika van Neder landsche uien, welke aangetast mochten zijn door de kleine narisvlieg (Eumeris Strigatus), zooveel zulks doenlijk is, te voorkomen. Wat e*ke maand te doen geelt. In moes« en bloemtuin, keuken en kelder. [2e hetft December] Nadruk verboden. Het einde nadert. Maar eerst krijgen we nog eenige gezellige dagen Kerstmis en Oude» jaar. Als straks de Kerstklokken luiden op het feest van licht en vrede en vreugde, dan ontbreken ook de attributen van 't Kersifeest niet. Den Kerstboom kennen we ook ten on» zent al van ouds in kerkgebouw en feestzaal, maar in de laatste jaren heeft hij ook zijn plaats gevonden bij familiefeestjes, en geeft met zijn kaarsjes of glazen bolletjes zijn iichtluister in menigen huiselijken kring. Maar ook andere attributen, als Hulst, Kerstkroos en Maietakken zien we bij onze Kerstfeest» vieringen steeds meer. Tusschen heidendom en Christenheid ligt een tegenstelling van 19 eeuwen, het joelfeest der Indogermanen, in al zijn nuanceeringen, en het Vredefeest, waarop de Christenwereld den vreugdezang van Beth» lehem opnieuw doet voortruischen, hebben een gansch andere beteekenis, maar toch leeft in beide dezelfde traditie, en vinden we zoo reel van onze Kerstfeestviering in het winter» feest dier oude volken. Over een paar dier attributen willen we iets zeggen, allereerst over de Hulst, (llex Aqui» folium) met zijn lederachtige, glanzende, don» kergroene en stekelige bladeren. En mooie roode bessen, zegt ge. Ja maar niet elke Hulst draagt bessen. Alleen wanneer het een vrouwelijke Hulst is, en dan moet de boom ook reeds enkele jaren oud zijn. Hij begint pas te bloeien als hij ongeveer 12 jaar oud is. Ge zult ook niet altoos stekels aan een Hulststruik vinden, tenminste niet over de geheele lengte. Is de Hulst 3 a 4 Meter hoog geworden dit is de gewone lengte van den uitgegroeiden stand, maar er zijn exemplaren die veel en veel hooger worden dan laten de bovenste bladeren hun stekels vallen. Zij zijn niet meer noodig want ze dienen ter be< scherming tegen verschillend gedierte, dat de bovenste bladeren niet bereiken kan. Hebt u wel eens gehoord van Hij»Hulsten Zij»Hulst Hij-Hulst noemt men in het Noorden de nrikkelbladeren die zonder stekels, Zij»Hulst. Wordt er aan den vooravond van Kestmis het eerst een takje Hij.Hulst in uw wo> ning gebracht, dan moogt gij, heer der huizes, het gcheele volgende jaar inderdaad dien naam dragen. Maar komt er een Zij-Hulst het eerst binnen, dan is de vrouw des huizes een jaar iang meesteres. Opgepast dus I ja, daar zit groote kracht en beteekenis in die puntige, spitse bladeren. Dat wisten de oude Kelten wel, die de Hulstplanften nabij hun verblijf» plaatsen, om gevaren (bliksemgevaar wellicht) af te wenden. Tegen onweer, maar ook tegen heksen en kabouters, bood de Hulst bescher» rains. In den Kerstnacht deed men op Hulst» blaadjes kleine stukjes brandende kaars in een tobbe drijvenvoor ieder des huisgenooten een. Gelukkig degene, wiens of wier kaarsje bleef drijven, en niet zofflkdat beteekende vervulling van een gekoesterden wensch. Alle eeuwen door bleef de Hulst in eere, en kon at was hij vaak als decoratie vergezeld van klimop, laurier of taxus, door geen dezer worden verdrongen. Ook door het klimop niet, zooals een oud versje van 1456 zegt: »Neen, klimop, neenl dat wenseh ik niet gewis Laat Hulst de meesterschap, gelijk gewoonte ÈüSiÉ is. Hulst stond in de halle, fraai als fijn glas. Klimop aan den buitenmuur, een koukleum eerste klas.» Minder bekend dan de Hulst als Kerstattri» buut zijn is de Mistletoe, die bij ons het best bekend is als vogellijm Ook »Maratakken« wordt zij genoemd, 't Is dus niet, zooals ik in een encyclopoedie eens vonddat uit »maratakken<s vogellijm wordt bereid. De Misletoe was bij onze Germaansche voorouders het onderwerp van tal van sagenhaar af» wijkend uiterlijk, haar bijzondere groeiwijze »n levensvoorwaarden, waren hier zeker niet vreemd aan. De mistel wortelt immers niet in de aarde, maar groeit op andere boomen, zij heeft gaffelvormige takken en staat niet als andere planten 's winters naakt en kaal, maar tooit zich dan met bladeren en vruchten, Moest dat dan geen wonderplant zijn? Het sap der twijgen was dan ook een heilzaam middel tegen verschillende ziekten, alsook tooverij. De goden, zelf hadden de plant op ■ien boom, waarop hij groeide, geplant, öf wel zij was uit den hemel op den boom gevallen. Nog wordt de mistletoe in vele streken ver» eerd, In Frankrijk dragen de kinderen op Nieuwjaarsdag misteltakken van huis tot huis roependeUn quil' anneuf der mistel zij het nieuwe jaar geweid 1 In Neder-Oostenrijk ver» siert men hier en daar de dorpsherberg met sparregroen, tusschen kachel en muur staat ren gestalte met een vlasbaard, dat is Sylves» ter: op het hoofd draagt hij een krans van misteltakken. Die gestalte, een levend persoon geeft hem of haar, die in zijn nabijheid komt een zoenslaat de klok 12 uur, dan wordt hij met slagen de deur uitgejaagd. Anders doet men het in Engeland op platteland. Men hangt daar een bosje mistletoe aan den zol» der; komt een maagdelijn daar onder, dan mag zij door eiken jongeling gekust worden Zou zij zich daaraan willen onttrekken, dan o wee, zou zij zich den toorn dei liedesgodin op den hals halen. Want aan deze godin was eertijds de mistletoe gewijd. Grijp ln Uw vertwijfeling niet r^ar een van die „kalmeztónde" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en sliimoplossendt AKKER'S Voord& Bont Dertien maanden in een jaar. De volkenbond heeft een harer talrijke commissies, nl. die voor verkeerszaken belast met een onderzoek betreffende een vereen» voudiging van onze kalender, die zooals men weet, eigenlijk uiterst onpractisch is ingericht. De bedoelde comm. kwam daarbij tot de conclusie, dat de tegenwoordige inrichting economische en sociale nadeelen meebrengt e'S dat daarom herziening alle aanbeveling zou verdienen. Deze herziening zou dan moeten zijn in den geest der »Fixed Calendar Leas ue« die geleid wordt door den heer M. B. Cotseworth. Het streven van dezen bond is te komen tot een vasten kalender, waarbij het jaar in dertien maanden zou worden ver deeld, elk van 28 dagen. De nieuwe maand Sol genaamd wordt ingelast tusschen Juni en Jali, zoodat we dus een zomermaand meer krijgen. Op een normaal jaar zou een dag overschieten op een schrikkeljaar 2 de z.g. jaardag, welke dan als extra»feestdag aan December zou worden toegevoegd buiten het gewone verband van week of maand. Het jaar zal steeds beginnen met een Zondag, aangezien dit voor het eerst weer het geval zal zijn in 1933, stelt de League voor den kalenderhervorming op 1 Januari 1933 te doen ingaan. Dan zullen alle Zondagen voortaan vallen op den len, den 8e, 15e en 22en van elke maand, terwijl alle maanden en jaren zullen sluiten met een Zaterdag. Paschen even» als Hemelvaartsdag en Pinksteren, zullen op een vasten datum vallen, zooals dit met Kerst» mis reeds het geval is. Elke maand zal even» veel werkdagen hebben, wat vooral voor sta» tistische doeleinden van belang is. Het grootste verschil in arbeidsduur tusschen de verschillen» de maanden »soms tot 15 °/overvalt dan Datumvrgissingen zullen weinig meer voor» komen, daar datum en wcekdagnaam steeds met elkaar correspondeeren, b.v. de 5e van iedere maand is steeds een Donderdag, den 17e steeds een Dinsdag enz. Het zakenleven zal door deze regelmaat worden gebaat, daar betaaldagen, vergaderingen, enz. steeds op denzelfden datum terugkeeren, terwijl slechts b.v. niet meer op Zondag zullen vervallen. Daar fracties van een week aan het eind van een maand niet meer kunnen voorkomen, zal het 't opmaken van de maandbalans van in» kom ten en uitgaven veel gemakkelijker kun» □en geschieden, terwijl in het algemeen alle perioden, waarover iets moet worden verrekend aan elkaar gelijk of een veelvoud van elkaar zijn. Verder is het gemakkelijk in te zien,£dat Je interestberekening zeer vereenvoudigd wordt; we zijn nu oogenblikkelijk in staat het aantal dagen van een bepaalde periode uit te rekenen. Verder kan het niet meer voorkomen, dat er in een bepaalde maand een vijfde wekelijksche betaling van een loon of huur valt Dit laatste is vooral van belang voor hen, die per maand betaald worden, doch b.v. een huis per week gehuurd hebben. In het algemeen wordt het opmaken van het huishoudelijk budget gemakkelijker. Een »lange« maand komt niet meer voor. Ook de wetenschap zou door kalenderher» vorning in dezen zin gebaat worden. We denken b.v. aan het opmaken van weerkundige overzichten, het zoeken van gemiddelden, het opteekenen van schommelingen in de con» junctuur. De »Fixed Calendar* zou dus heel wat voordeelen meebrengen. Een nadeel is, dat het getal 13 ondeelbaar is, zoodat kwartalen en halve jaren niet meer uit een geheel aan» tal maanden zullen bestaan. Het gebruik van deze tijdseenheden zal bij invoering der nieuwe regeling wel verdwijnen,maar welke practische bezwaren daarentegen zullen bestaan, moet nog worden ondervonden. En of in het al» gemeen de tegenstand van het oude tegen het nieuwe zoo gemakkelijk zal zijn te overwin» nen, moet ook nog blijken. We denken b.v. aan den zomertijd. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat de nieuwe regeling, veel prac» iischer dan de oudere tijd» en geldbesparing laeebrengt. (Tel Voor en uit de zakenwereld. Werk. Indien ge arm zijt werk. Indien ge rijk zijt ga door met werken. Indien gij belast zijt met schijnbaar onredelijke verantwoorde» rijkheid werk. Indien ge gelukkig zijt - blijft flink doorwerken. Ledigheid geeft ruimte tat twijfel en vrees Indien de teleurstellingen komen werk. Indien smart u overweldigd en vrienden niet trouw blijken werk. Wan» neer het vertrouwen wankelt en de rede u in de steek laat werk dan juist. Wanneer 'roomen verstrooid worden en hoop schijnt dood werk. Werk alsof uw leven in ge» vaar was. Het is ook inderdaad. Onverschillig wat u mank eerd werk. Werk getrouw werk met vertrouwen. Werk is afdoenste ge» reesmiddel, dat verkrijgbaar is. Werk zal zoo» wel geestelijke als lichamelijke aandoeningen genezen. Er ligt iets oneindigs in den arbeid. Deze Cour. ABONNEA BUITEN1 AF70NrE| Oud en Nieuw houden. Als je die woorden hoort, kom je al in een bepaalde stemming. Oud en Nieuw houden, dat doen we bijna allemaal en de meesten wel in eigen intiemen familie kring. 't Is maar een klein deel, dat er de voor- jkeur aan geeft dien avond door te brengen in helverlichte zalen en roezig feestgeruisch. Vrijwel de meesten weten het zoo te schikken, dat ze Oudejaarsavond in hun eigen familiekring doorbrengen, en dan houdt iedere familie dien avond in overeenstemming met oude familie^ tradities. In kleine dingen moge in onze kringen dan de viering van het oud en nieuw verschil len, in hoofdzaken is 't toch overal eender. Als na het uitgaan der kerk de familie zich vereenigt, zal na het bespreken van de preek het gesprek vanzelf komen op 't familieleven over voor- en tegenspoed, en al het leven van een gansch jaar lang. En als we zoo spreken over de dingen, die we gezamenlijk hebben doorgemaakt, vreugde die we allen genoten hebben, dan is er ook nog zooveel, dat we elk persoonlijk te gedenken hebben. De oudejaarsavond schijnt telkens weer te zeggen: Gedenk. Gedenken aan ons leven van dat heele jaar. Al ons werken, al ons spreken en al onze gedachten. Dan is er niet veel opwekkends bij, als we daartegenover stellen al de zegeningen, die God ons dag aan dag gaf, dan kunnen we wel zeg gen als Huet eens dichtte: „Niemand heeft ooit zooveel kwaads tegen zooveel lichts bedreven". We hadden zooveel meer kunnen doen voor de onzen, zooveel meer kunnen doen voor des Heeren Koninkrijk en hoe meer we denken over ons onszelf, hoe langer de lijst van ons kwaad en tekortkoming wordt. En getroffen door den ernst van oudejaars avond, die zoo luide predikt de vergankelijkheid en het voorbij gaan van alle dingen en ook van ons leven, daardoor getroffen willen we het Nieuwe jaar intreden met vele goede voor nemens, we willen het er beter afbrengen, we zullen beter doen, tot de Oudejaarsavond ons weer zal dwingen te gedenken en weer zal de rekening niet willen kloppen. Neen, alleen met goede voornemens komen we er niet. Natuurlijk moet, als we bij ons zelf eens rekenschap hebben afgelegd, wel het ernstig voornemen er zijn om ons leven meer te richten naar Gods bevel, maar daar moet het ernstig gebed: Houd gij mijn handen beide, met kracht omvat, en geeft mij Uw vast geleide, aan ge paard gaan. Dan zal het ook blijken uit ons leven. We behoeven dan het Nieuwe jaar niet vrees achtig en angstig in te gaan- Wat het ons brengen zal Dat weet geen mensch, maar als ons leven gaat aan Gods Vaderhand, dan is 't altijd veilig. We gaan dan met frisschen moed het nieuwe jaar weer in. De levensblijdschap zal dan niet ontbreken. Ons van te voren verdiepen en droevig maken over wat ons wel weer zou kunnen overkomen, is verkeerd, dat berooft ons van blijdschap en kracht. Neen, we gaan rustig de toekomst tegen, om dat we weten, heel het leven en ook ons leven wordt door God bestuurd. M'n beste nichitjes en neefjes 1 Al weer een heel jaar voorbij gegaan, zeg je zoo eens even verbaasd bij je jezelf. Wat is dit jaar toch, gauw voorbij gegaan. Nu we weer aan 't begin van een nieuw jaar staan wil ik alle nichtjes en neefjes een heel gelukkig jaar toewenschen. 'k Hoop, dat we maar net als 't vorige jaar het met elkaar heel gezellig zullen hebben in ons krantenhoekje. Ik krijg zoo dik wijls groeten van vader en moeder, nu willen jullie die van mij zeker ook wel een heel ge lukkig Nieuwjaar toewenschen. Wat heb ik dit jaar van jullie weer een massa brieven ontvangen en ook weer beantwoord. Hoeveel denken jullie wel Nu dat zijn er wel een driehonderd. Ik heb er al heel wat trouwe klantjes bij hoor, die van het begin af meegedaan hebben. We zullen 't dit jaar weer zoo prettig mo gelijk trachten te maken, raadsels, wedstrijden, handwerken, van alles en nog wat. 't Is eigenlijk wel grappig, door al die brieven ken ik jullie zonder dat ik je nog gezien heb, een enkele alleen van 't portret, want dat heb ik van een paar wel gekregen. Maar al pratend over ons hoekje, zou ik bijna vergeten te vertellen, dat CORNELIS REMUS te OOLTGENSPLAAT den prijs heeft. Hij krijgt 't boek: „Laat uw licht schijnen". Gefeliciteerd, hoor neefje. Nu eindig ik m'n praatje. Allen heel veel groeten van TANTE TRUUS. Adriaantje K. te Sommelsdijk. Wat had jij een leuk begin aan je brief, 't rijmde allemaal zoo aardig. Ja, ik heb dien beer ook gezien. Was je niet bang toen die beer zoo dicht bij je op 't schoolplein kwam Welke versjes heb je geleerd voor 't Kerstfeest Jij hebt al goed je best gedaan. Adriaan V. te Nieuwe Tonge. Ik ben blij, dat je 't boek zoo mooi vindt. Het is wel jammer van die drukfouten. Maar je hebt alles toch goed gevonden, heb ik wel gemerkt. Je brief was toch heel keurig geschreven. Riek moest er zeker wel om lachen, dat ik ze zoo maar Piet genoemd had Ik zal op een mooie kaart rekenen hoor._ Co B. te Middelharnis. Je hebt dat korte poosje dat het gesneeuwd heeft goed gebruikt, merk ik wel. Het is wel leuk om een ander eens flink in te wrijven, maar om zelf een beurtje te krijgen, brr, ik laat dan maar liever mijn beurt voorbij gaan. Dirkje B. te Middelharnis. Wat gezellig eens mee te spelen zoo'n weegschaal, ik zou wel mee willen doen. Heb je er al veel mee ge speeld Ja zeker. In de vacantiedagen kun je er nog plezier genoeg van hebben. Johan de V. te Ooltgensplaat. Ja, de vorige week heb ik je gemist hoor. 'k Ben blij, dat je 't boekje hebt ontvangen en dat je 't zoo mooi vindt. Ja, ik vind schaatsen rijden wel plezierig, maar toch hoop ik, dat het nog maar niet gaat vriezen. Ik wilde zoo graag uit en als het dan vriest, vrees ik ook half bevroren aan te komen bij m'n familie. Abram W. te Stad aan 't Haringvliet, Nou dat is een heele reis hoor, jij zou zeker wel mee willen. Wat leuk zeg, dat Jantje op zijn manier ook schrijven wou. Hij hoort jullie zeker zeggen, dat je naar Tante Truus schrijft en nu wil hij ook meedoen. Ik vond het zoo aardig. Wil jij Jantje nu ook gendag zeggen van mij. Nellie W. te Stad aan 't> Haringvliet. O Nel wat heeft Sint jou goed bedacht. Zeg als ik nu in Stad kom, kan ik bij jou wel een kopje thee drinken. Zal jij zorgen, dat de thee klaar is. Want kopjes thee nou maar die lust ik graag hoor. Fijn, dat, je zoo in de wei kon spelen. Dat was voor jou een reuze dag met een en veertig a's. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat heb jij een fijne cadeaux gehad, dat kun je voor de school allemaal prachtig gebruiken. Heb je al gekleurd met 't kleurenkrijt. Zoo'n telraam vind ik ook fijn hoor. Hoeveel sigarenbandjes heb je al in je boekje? Wil jij Moe gendag zeggen van mij. Is dat de kerk van Stad, die je zoo mooi geteekend hebt? Teunis R. te Ooltgensplaat Wel, heb je nog gevoetbald Wat jammer, Bat ik van dat spel niets afweet. Ik zal nog in Ooltgensplaat bij jou om les moeten komen in het voetballen. Dien beer heb ik ook gezien. Hij heeft vlak bij m'n huis staan dansen, 'k Had er eigenlijk me delijden mee. Jannes S. te Middelharnis. Wat fijn zeg, dat jij nog zoolang wat bewaard hebt, maar nu je me verteld hebt, dat het voor zus is, zal ik maar niet mee komen eten, maar anders, nou hoor, dan kwam ik vast. Jij ook een prettige vacantie, hoor neefje. Teuntje T. te Goedereede. Ja, die donkere dagen voor Kerstmis zijn niet prettig, ik houd ook meer van het licht. Wat hebben jullie al gauw Kerstfeest. Je moet er mij maar veel van vertellen, dat lees ik altijd graag. Wil je Moe van mij feliciteeren. Dat is altijd een echte dag hé, als Moeder jarig is Jaaatje L. te Middelharnis. Jij hebt dan maar lang vacantie, ik ijenk dat 't veel te lang is hoor. Je zult weer naar school verlangen, of niet Vacantie is ook wel eens heerlijk, hé Jij hoopt zeker wel op veel sneeuw in de vacantie Gretha van der K. te Andelst. Als je er zoo alles voor hebt, kun je fijn schooltje spelen. Dat deed ik vroeger ook altijd zoo graag. Als we zoo gezellig speelden was een middag in een oogenblik voorbij. Ik heb geschreven, dat ik wel dicht bij je in de buurt kom, maar in Andelst zelf, dat geloof ik niet; dat zal er van afhangen of ik tijd overhoud. Het gevraagde patroon heb ik al aan je Moe toegezonden. Jij ook prettige feestdagen. Ik vind het heel aardig van je, dat je me zoo graag in Andelst ziet en dat je mij zoudt willen afhalen. Leendert K. te Nieuwe Tonge. Wat aardig zeg, dat Tante steeds jou briefjes leest. Die Tante woont anders een eind weg. Ben je er al eens wezen logeeren Die mecanodoozen zijn fijn, hé. Als je jarig bent krijg je er mis schien wel een, en anders moet je er zelf maar voor gaan sparen, maar je moet er wel een dikke spaarpot voor hebben. Een prettige vacantie hoor Cor van D, te Sommelsdijk, Ook welkom in onze krantenfamilie. Wat had je 't adres op het couvert keurig geschreven. Doe maar trouw met ons mee. Anton M. te Dirksland. Ja hoor, jij mag met ons meedoen. Je schrijft keurig. Ging het op lossen nog al gauw voor den eersten keer Teunis IJ. N. te Ooltgensplaat. O hé, neefje, ik ben maar erg blij, dït die beer bij mij niet naar binnen kwam duikelen. Ik zou ook ge schrokken zijn, net als je tante. Die beer heeft dan bij jullie rare kuren gehad. Hier heeft hij zich nog al netjes .gedragen. Doe Vader en Moeder en de anderen de groeten terug. G er ar da S. te Rotterdam. Nou ik merk wel, dat Sint jullie niet vergeten is. Dat postpapier van jou is schitterend. Nu kun je mij weer een massa brieven schrijven. Ik reken er op, hoor. Wat leuk, dat dat andere nichtje van jou ook een matadordoos heeft Jaapje A. van Z. te Middelharnis. Als jij voor dat Zondagsschoolopstel ook een prijs krijgt, kom je goed in je boeken. Heb je den prijs al uit. Gezellig hoor, dat Tante een paar dagen komt Ik wensch jou ook heel prettige dagen toe. Marie C. W. te Middelharnis. Daar ben ik blij mee, dat je weer naar school mag. Ja, deze dagen kunnen thuis ook zoo echt gezellig zijn, als je dan zoo rustig kunt lezen of handwerken is 't echt prettig. Dank voor de hartelijke wen- schen van Pa en Moe. Ik wensch ze weder- keerig een gezegend Kerstfeest en gelukkig Nieuwjaar toe. Enkele nichtjes of neefjes, die hun briefjes niet beantwoord zouden zien, moeten maar niet vreezen, dat hun brief niet terecht kwam, maar 't kan gebeuren, dat er nog brieven kwamen, terwij] ik al weg wds, die worden volgenden keer beantwoord. Cor R. te Ooltgensplaat. Jij ook al voetballen, dan zullen jullie 't wel gewonnen hebben. Ja, als je pas nieuwe schaatsen hebt, kan ik me indenken, dat je naar ijs verlangt. Kun je al een beetje rijden Marie M. te Sommelsdijk. Ja hoor, jij mag met ons meedoen, 't Is makkelijk, dat je de raadsels zoo gauw gevonden hebt. Jij bent an ders aan een reuzen breiwerk bezig. Hoe ver ben je er al mee en welke kleur heb je er voor gekozen De oplossingen zijn I. De letter i. II. Lepel. III. Sint-Nicolaas, Nico, tol, Anna, til, s. Nieuwe raadsels I. Ingezonden door Abram W. te Stad aan 't Haringvliet: Hoeveel boterhammen kan men van een heel brood snijden II. Verborgen vruchten. Die rakker slaat er maar op. Wat is die Jan knap, eerst won hij de» tweeden prijs en nu den eersten. Jo, haal beschuit en brood. Help eerst de boel opruimen, dan mag je gaan spelen. III. Ingezonden door Teunis R. te Ooltgens plaat Eerst was ik jong en schoon, Toen droeg ik een blauwe kroon, En sloegen ze me een boord om 't lijf, Toen werd ik geschopt en geslagen, En daarna door arm en rijk gedragen. Wat is dat De oplossingen kunnen tot Vrijdag 5 Januari* met vermelding van voornaam, naam, leeftijd en adres, worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", Corresponden aar. Daar prol de oplosseri rubriek eenq problemen. Alvorens (eerst gaan k probleem hq A. Dreigj B. Tempc 1. Volt 2. Oni C. Dreig- A. KenmJ iedere zet klaar te ligd wit over eëj op diverse varianten, probleem rel een voorbee Wit: Kd8 pi. h6. Zwart: pi. a3, d7, Mat in t| 1VLb2. We verzd op te spores Lc2; 2. Pd( dubbele afsll BI. KenmJ een matzet Wit moet niet over ee| liezen, die voorbeeld Wit: Kh8 g4, pi. d4. Zwart: Kj Mat in tv B2. Kenml ligt een matzj over een dij V o o r b i Mat in tv Sleutelzet Op iedere behalve na sleutelzet. C. Kenmei een matzet kl zet. De sleuti gaan. Voorbe

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2