i I du nummer nesiaai uit iwee Bladen 'tweede blad. Gemeenteraad. Voor de Jeugd. z '/2 l/2 sleepgeld niet konden Volkerak voor anker nacht wel door te :ht bleef schipper Mijer ;en pak zeildoek. Van ef hij in de kajuit. Tot eds de lichten van de Jaarna niet meer. Hij p een andere ligplaats ireken van den dag zag etting het topje van de litsteken. (art, dat, wanneer de den, wat van hen ge- [en niet zouden zijn te 'erloopen en nog steeds tats, waar het verging, |d. De assurantie maat- bergen. Daarop heeft jeval aangetrokken en fiboezem en v. d. Tak lekomen, het schip te terdag geschieden, daar- Ir verschillende omstan- lens uitgesteld, fjkspolitie, die dit drama plaats waar het schip de lichting plaats. Om de kapitein der mare- frip, de loco-burgemees- heer Swagemakers, de Ivan rijkswaterstaat, de lente-politie van Steen- kertegenwoordigers aan L Roosendaalschen en en zij vertrokken van- Ldriana van Dordt (met Ie plaats waar de mast loven het water uitstak. W. v. d. Tak's Ber- :ens naar toe. Duikers onder de boot gelegd, I opgetakeld, boord. In de roef vond echtgenoote van den Ideren van 5. 3 en 1 x/i fen in nachthempje. De n met het kleinste kind as geheel gekleed. Het /erd niet gevonden. Dit kat schipper Meyer nog loot hulp te halen, want lekt. |jken op kosten van de [ekist, en daarna zijn zij ~ht, waar zij Woensdag Zorg, 124 ton, van itrland, is naar het Be- ligt daar nu onder be- liaussee, die een onder- |ierboven genoemde be- le gemeente Steenbergen Irstaat worden verkocht. DIGE BRUILOFT. ,,/ufsberger ging dezej, inov naar Sóhut, schrijft Aitmoette op den straat van verscheidene rijtui- lan den arts den stoet te boerenjongens revol- luto. Toen daarna gen- »g van den bruiloftsstoet t boeren een echte tirail- Lrmes slag leverde. Ten Je boeren op de vlucht, 'dspaar en de bruidsjuf- JLendarmen vielen. Waar lezen niet aan de schiet- lien, mochten zij hun weg VONDST. Ifalen zijn in het riviertje |e romp van een vrouw vondst in verband staat jnige dagen geleden, van htine Lindemann. De po- liu een man opgespoord, Irkeering had gehad en pft geschreven. De manj/jfa e te hebben vermoord, I pbelen erkend den dreig- neven. ploofd voor aanwijzingen, den moord leiden. isierlng. uitgever veroordeeld, njn ar George Gross en de irzfeld hebben gisteren :he rechtbanken terecht diging zich aan godslas« mldig gemaakt. Er was ;t «Schutzverband Deut< i het sReichsverband der ebben het beide voor de en. Als deskundige was Ir. Redslob gedagvaard. verleden jaar toen het j Piscator het bekende k« vertoonde, een reeks :erd, die hem en zijo ig op den hals haalden, ingen ziet men den ge' :ijn gelaat is bedekt met zijn voeten draagt hij een andere teekening ziet die het woord tot een u;t zijn mond komen wapens Tenslotte ziet tekening een geestelijke, neus in evenwicht poogt ger van het O M. eisch', ag van Gross, tegen beide van duizend mark. De lie echter zoowel George >t twee maanden gevan' izend mark boete. Enkele ke tribune protesteerden jrerden terstond door den geroepen. geverbaliseerd» den burgemeester 1® flnrecbt in s rijd ®e' i Gods Woord.* (ft de afdeeling van de |>en a. d. IJssel de kin<R' Snterklaasfeest bereid Te Nicolaas en zijn knecht aald. Daar stapten zij <n ito en met muziek voorop 'ereenigingsgebouw, waar ft de Voorwaarts, niets eggen. Maar dan ken* ge >sel endeszelfs bur» :n burgervader was eers ■d voor het houden van :ht. En hij weigerde die enenl in HOC-SIGN0 WSES Zaterdag 15 Dec. 1928. No. 3494. SCHAAKRIJBRIEK. Correspondentie^ ^^^treffende te zenden No. 82. Probleem no. 93 heeft een schitterende sleu- telzet, welke zwart veroorlooft met den Toren- Koning-batterij op de f-lijn 2 maal schaak te geven. De le zet van wit is 1. Db3 dreigt 2. Pe3 mat. De thema-varianten zijn nu 1Ke6:f. 2. Pf4 mat. jKe4f. 2. Pf6 mat, enz. Het maximum aantal schaakjes, dat zwart op deze wijze kan geven is 6. Dit aantal is bereikt door C. S. Kipping. Probleem no. 95, Reading Observer 1912. Wit: Ka6, Df7, Th5, Lc2 en h2, Pe8, pi. d3, f4, f6, h3. Zwart: Kf5, Dh6, Lg5, Pc3, pi. a7, c7. Mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 27 Dec. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 93. 92 93 Totaal. F. C. Laas 32 2 2 36 „Udi" 28 2 2 32 G. v. Gelder 29 2 0 31 (1) Groep IV. C. Tiemens 23 2 2 27 A. Verbrugge 21 2 0 23 (1) D. Hofland 18 2 2 22 D. Jacobi J. Hoek 17 0 0 17 (9) A. Kerkhof H. Tiemens 13 2 2 17 J. Zaaijer „Amateur" 9 0 0 9 (5) G. v.d.Wende W. Nieuwland 4 2 1 5 W, Nieuwland A. van Dijk 0 0 2 2 D. Slis Sleutelzet 1e4f. Ook deze zware constructie vereischte een schaakgevende sleutelzet. Men bedenke, dat aan dit thema 6 vluchtvelden moeten verbonden zijn. De afwikkeling kan mij niet zoo voldoen. Probleem voor den wedstrijd. No. 96. J. P. COPPENS te Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (6). Wit (10). Van den laatsten prijswinnaar mochten we geen oplossing van no. 93 ontvangen. We wen- schen A. van Dijk een vlugge beklimming van den ladder toe. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 79. 1. Pd8+, Kd7; 2. Pc6! e3! (Kc6: 3. a7, La7: 4. f7 enz.); 3. Pb8:f, Ke6; 4. f7! Kf7: 5. Pc6, Kf6; 6. Pe5! enz. Of 3Kc7; 4. f7. e2; 5. f8D, elD; 6. Df7f, Kb6; 7. Db7f enz. Eindspel no. 81 R. R t i. Narodni Listy, 1928. Wit: Kf8, pi. e6. Zwart: Ka7, Le2, pi. g6.. Wit aan zet maakt remise. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 21. 1. Td8. F. C. Laas No. 660. 1. Pb4. Wedstrijd Schaakclub »Ons Genoegen* 1928—*29. GROEP I. Bund Hoek Nanning -o a 3 O E SC a "2 3 n m GROEP II. Visser Paree le Comte trs (U B O U '/2 1 1 1 l'/l V» I 0 Va GROEP III. o C3 -O o u 00 00 3 v. Gelder. Weeda Verbrugge '/2 1 IV. 0 V2 0 1 1 Jï s. a 11 II UI 1 1 1 1 12 01 1 1o10 1 10 1 1 1 UI 1 1 U 01 Uil IWBiOIU 1 12 1 11 101 |1| iMW 1 12 1 1 1 1 101 M ■IBI0 Vergadering van den gemeenteraad van DEN BOMMEL op Donderdag 13 December 1928, des nam. 2 uur. De Voorzitter, burgemeester Brouwer, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. B. en W. van Middelharnis vragen in begin sel te besluiten om over te gaan tot een ge meenschappelijke regeling voor bijdrage, naar verhouding van het aantal schoolgaande kin deren, in de kosten van het U. L. onderwijs. B. en W. stellen voor in beginsel dit besluit te nemen. De heer JONGELING vraagt hoeveel kin deren uit deze gemeente dit school bezoeken. De VOORZITTER antwoordt 3 of 4. Wethouder MAST heeft gehoord, dat Mid delharnis zich voor dit onderwijs groote offers getroost en zelfs een onderwijzer uit de ge meentekas betaalt, het is billijk dat andere ge meenten naar verhouding in die kosten bijpassen. De VOORZITTER licht nader toe, dat waar schijnlijk het bedrag een gulden of tien per kind zal zijn, ofschoon spr. het niet zeker weet. Maar dit wordt later geregeld, het betreft hier een besluit in beginsel. Met algemeene stemmen wordt conform be sloten. De Koninklijke Ned. Politiehonden vereeni- ging vraagt subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt besloten afwijzend te beschikken. Het Haagsche Comité 1929 tot viering van het feit op 10 Jan. 1929, dat H. M. de Koningin Moeder 50 jaar in Nederland is, bericht, dat er een medalje wordt uitgegeven en de baten worden beschikbaar gesteld als feestgave voor zieken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. van IJsselmonde vragen adhaesie- betuiging aan een adres aan Ged. Staten van Zuid-Holland in verband met financieele rege ling tusschen Rotterdam, Ridderkerk en deze gemeente, welke noodig schijnt doordat vele arbeiders in IJsselmonde wonen, die in andere gemeenten werkzaam zijn. De gemeentewet staat toe dat die werkgemeenten aan de woongemeen- ten een tegemoetkoming geven in de te maken kosten voor die arbeiders. Besloten wordt voor kennisgeving aan te nemen. Ged. Staten geven hun goedkeuring aan raads besluiten. De Centrale Proeftuin Goeree en Overflak- kee vraagt een subsidie. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. een post memorie op de begrooting voor dit doel geplaatst hebben. Wethouder MAST zegt dat we op Flakkee voor nieuwe toestanden komen te staan. De be volkingsaanwas maakt een meer intensieve cul tuur noodzakelijk. Eisch wordt dat van kleine stukjes land zooveel mogelijk wordt afgehaald. Het is dus van algemeen belang dat de Centrale Proeftuin, die voorlichting geeft voor tuinbouw gesteund wordt. De tuinbouw, kassenteelt enz. neemt overal toe. Men ziet dat b.v. op Voorne en Putten. Dat wordt ook hier de toekomst. Spr. stelt derhalve voor een bedrag van 20.^ te geven, opdat men althans den goeden wil ziet. De heer LOKKER vindt 10.— voorloopig genoeg. Er zijn al zoo veel van die kleine post jes. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De Commissie tot wering van Schoolver zuim wijst op de vermeerdering van werkzaam heden en vraagt verhooging van het bedrag voor presentie-geld. B. en W. stellen voor het te brengen van 30.op 60.—. De heer JONGELING zegt dat de commissie uit 5 leden bestaat en ongeveer 12 maal per jaar vergadert, 60.is niet te veel. Wethouder MAST berekent dat dat de man 3 sigaren en een kop koffie is. en dan moeten ze nog niet te lang vergaderen. Met algem. stemmen wordt besloten dezen post te verhoogen. In verband met een schrijven van Ged. Sta ten stellen B. en W. voor de verordening op de schoolgeldheffing opnieuw vast te stellen en wel met een kleine wijziging. Zij stellen voor de in komens van 500.— tot 700.5 cent per kind, van 700.tot 800.7J-£ cent per kind en de oude verordening maakt een sprong van 5 op 10 cent. Dat willen B. en W. nu hal- veeren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Enkele af- en overschrijvingen op de begroo ting worden goedgekeurd. Het suppl. kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld totaal op 38.75. Aan de orde is vaststelling van de gemeente- begrooting dienst 1929. De commissie belast met het nazien brengt bij monde van den heer Lokker verslag uit. Zij adviseert behoudens enkele aanmerkingen de be grooting goed te keuren. De voorstellen zijn in de eerste plaats terugbrenging van de grati ficatie van den rijksveldwachter van 75.— op 50.—, in de tweede plaats de subsidie der wijkverpleging over te brengen op de begrooting van het Burgerlijk armbestuur en in de derde plaats het presentiegeld van de commissie tot wering van schoolverzuim te verhoogen van 30.— op 60.10.— voor de secretaris en de rest te verdeelen over de leden. (Waar toe reeds besloten is.) Besloten wordt de subsidie voor de wijkver pleging op de begrooting van het Burgerlijk armbestuur over te brengen. Wat betreft de gratificatie van den rijksveld wachter, zegt Wethouder SEGERS, dat deze post juist verhoogd is om de standplaats in Den Bommel te houden. Wanneer de rijksveldwachter hier vertrekt, kan men er op rekenen dat er een tweede veldwachter noodzakelijk is. Wethouder MAST zegt, dat in den duren tijd de woning voor den veldwachter gezet is. De huishuur is eigenlijk wat te veel, maar verla gen gaat, in verband met andere huurders niet, derhalve willen B. en W. door verhooging der gratificatie het geval compenseeren. De heer SEGERS zegt dat de rijksveldwachte veel politiediensten voor de gemeente doet. De heer JONGELING zegthoofdzakelijk op Plaatschen grond. De heer LOKKER zegtde rijksveldwachter moet toch ook wat te doen hebben. Wethouder SEGERS merkt op dat de rijks veldwachter niet verplicht is gemeentepolitie diensten te doen. Behalve Achthuizen heeft hij ook de geheele Zuidzijde, zoodat hij meer in deze gemeente dan op Plaatschen grond sur- veilleerd. De VOORZITTER licht toe dat de rijpspoli- tie gehouden is aan dienstvoorschriften. Hier door hebben zij bepaalde dagen en uren vrij. Dat kan ook op Zaterdagavond en Zondag vallen. Maar al is hij dan vrij, dan doet hij toch dienst om de gemeente ter wille te zijn. Men moet rekening houden met het feit, dat er, zoo hij dat niet meer doet, kans is, dat de be woners in die wijken om politie vragen, en dat zou duurder zijn. Wethouder SEGERS zegtjuist in die wijken is de politie veel harder noodig dan hier in de kom. Want daar trekt alles heen. De heer JONGELING vindt het knap hoog om het van 35.— op 75.— te brengen. De VOORZITTER zegtals er een tweede gemeenteveldwachter moet komen, zijn wij duur der uit en de woning is ook duur. De heer JONGELING, een tweede politie zou door Ooltgensplaat ook betaald moeten worden. Ieder de helft. Wethouder SEGERS antwoordthij is veel meer in deze gemeente dan op Plaatschen grond In ieder geval zou het een 1000..kosten. De heer LOKKER vindt de woning niet zoo duur. ƒ4.per week is een billijken prijs. De heer ROSMOLEN voegt hieraan toe hij heeft toch nog een stukje grond er ook bij De VOORZITTER ja een klein lapje. Met algemeene stemmen wordt besloten de verhoogde gratificatie te handhaven. De heer LOKKER vindt de post kleeding voor den gemeenteveldwachter voor dit jaar te laag. De veldwachter moet een nieuwe jas aanschaffen. Besloten wordt hem hier met 50.toe in staat te stellen. De begrooting wordt met algemeene stemmen vastgesteld. In den gewonen dienst in inkomsten en uit gaven met een bedrag van 69973,34J^. Kapitaaldienst. Inkomsten 27476.91. Uitga ven 24000.Batig slot 3476.91. B. en W. stellen voor een strook grond achter de kaai in gebruik der gemeente te nemen voor het leggen van een ringdijkje. De rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid vraagt 25. per jaar. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De heer ROSMOLEN dacht dat dit gebruikt zou worden voor keislagopslagplaats der pro vincie. De heer JONGELING hoopt dat de gemeente er voordeel van za4 hebben. Wethouder MAST zegt, dat de gemeente er wellicht baat bij heeft. Van Stad tot de Plaat wordt de keislag hier aangevoerd en door Bom- melsche menschen verwerkt. Laat de raad dus zorgen dat de opslagplaats in orde is. Stad heeft hiervoor niet gezorgd, met gevolg, dat die ge meente voor de provincie niet bestaat. Laten wij het houden zooals het nu is, dat is voor- deelig. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de VOORZITTER de openbare vergadering en gaat de raad over in ziting met gesloten deu- Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE, op Donderdag 13 December 1928, des nam. 4 uur. Afwezig de heer K. Heerschap met kennis geving. De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. EN HOEZJE TTOOE VEOTJW 3ST SZIlïTID Voor de Vrouw- Zooals meestal heb ik eerst 't hoekje voor de jeugd maar klaar gemaakt. Dat bracht mede, dat ik een heele stapel brieven moest lezen van al die peuters en ook van de grooteren die in dat hoekje nog meedoen. Misschien denkt wel eens een moeder, die 't hoekje nasnuffelt, nou dat is ook geen prettig werkje, al die brieven telkens lezen. Ik kan wel zeggen, dat ik er precies andersom over denk, maar vooral dezen keer was t een genot al die eenvoudige kinder babbeltjes te lezen. Uit al die brieven sprak zoo een stralende, blijde, echt kinderlijke blijdschap over het St. Nicolaasfeest. Ik zou wel willen, dat ge ze ook eens allen rustig kon doorlezen, 't brengt je zelf in een blijde stemming als je over zoo veel vreugde leest. Je gunt het die kinderen zoo echt, die blijd schap over de pakjes, de pepernoten en suiker beestjes. Het is natuurlijk heelemaal geen kunst om van uit de hoogte met al de bezadigdheid van onze meerdere jaren daarop neer te zien en zoo ietwat kleineerend spreken over die sim pele kindervreugde. Maar ik geloof, dat je dan jezeli nog t meest tekort doet. Met die kinderen eens echt meegenieten, geeft zelf de echtste blijdschap. Zoolang het kan moeten ze maar qenieten m echt kinderlijke vreugd. t Leven zelf maakt het gauw genoeg anders, ch t is, ook al zijn de kinderen jong, in vele gewinnen is die onbezorgdheid en kinderlijke vreugde al vroeg genoeg weg, door de zorgen van het leven. Maar Sint Nicolaas verjaagt zoo voor een ort poosje even de grauwe alledaagschheid van het gewone leven. De dagen van St. Ni colaas gaat alles anders, dan is alles overgoten Van een stralende vreugdeschijn. Deze onver wachte en toch verwachte pakjes hebben zoon zeldzame bekoring voor de kinderen. De inhoud behoeft niet altijd kostbaar en Prachtig te wezen, nee het was niet steeds over "e grootste presenten, waarover met zooveel enU°usiasme geschreven werd. Maar zooals kinderen zoo echt kunnen doen, staren weer vooruit naar nieuwe vreugden, en k dan ook wel nu al die blijdschap-be- rijving: en nou hebben we gauw vacantie en dan Kerstfeest. Daar is natuurlijk niets tegen, 't is echt ge- e.el]eercl zooals een kind doet en 'k houd daar 0? het meeste van als een kind redeneert als en kind. Kinderen, die praten als groote men- Pen, ik vind ze verschrikkelijk, aat de kinderen dat maar gerust zeggen en 5 We Nicolaas gehad, dan vacantie o' 3 j kerstfeest, maar dan moet ook moeder, tüi er' hij of zij niet verzuimen, maar ver- en- dat we het Kerstfeest hebben, maar dat dit zoo een geheel ander feest is dan het vorige. Dat zulks op school al verteld wordt is goed en noodig, maar dat ontslaat moeder daar niet van, de school komt enkel moeders of vaders werk daarin maar aanvullen, anders niet. Thuis moet het kind hooren wat de groote waarde en voor het leven van de grootste waar de het Kerstfeest is. De omstandigheden werken er wel toe mede, dat het kind zou gaan denken, dat Kerstfeest een soort voortzetting is van het St. Nicolaas feest. Er wordt in vele kringen wel veel ge sproken over den Kerstboom, de Kerstboekjes en vaak ook nog andere presentjes, een ver keerde gewoonte, die van uit Duitschland hier heen begint te komen, maar over het eigenlijk middelpunt van dit heerlijk feest hoor je maar weinig. Op Kerstdag zelf in „goede stemming" eens een Kerstlied zingen is nog geen Kerstfeest vieren. Neen, laten al die uiterlijke dingen toch maar een heel gering olaatsje innemen, opdat we onszelf en de kinderen meer richten op dat groote middelpunt van het heerlijk Kerstfeest. M'n beste nichtjes en neefjes Dezen keer zullen jullie het met een heel klein praatje moeten stellen, want 't heb zoo n stapel brieven te beantwoorden, dat er voor een lang gesprek geen tijd en plaats over blijft. Voor een keertje niet erg, als 'k maar niet ver geet den prijswinner te noemen. Dat is nu HENK SCHIPPER TE MIDDELHARNIS. Ziezoo, nu eindig ik meteen maar en tegelijk wensch ik jullie allen een heele prettige va cantie en een heerlijk Kerstfeest toe. Allemaal gedag van jullie TANTE TRUUS. Leendert K. te Nieuwe Tonge. Zoo n stoom machine is iets fijns hoor, daar heb je altijd wat aan, als je nu nog een mecanodoos hebt, kun je er heel wat mee doen met de machine, 'k Begrijp best, dat je den eersten keer wat geholpen bent met de raadsels. Als je 't een beetje gewend bent, vind je ze vanzelf. Sint Nicolaas is ook hier geweest. Gelukkig maar. Teunis IJ. N. te Ooltgensplaat, Jij mag met ons meedoen, hoor neefje. Je hebt het er met de raadsels voor den eersten keer ook al goed afgebracht. De brief zag er keurig uit. Je zult het briefschrijven ook wel gauw gewend zijn. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat leuk, dat jullie pepernoten kregen. Nou, Sint is mij niet vergeten, maar met de pepernoten heeft hij mij wel overgeslagen. Dat is toch eigenlijk wel jammer vind ik. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Dat gaat een goed gangetje als jullie nu al in het vijfde boekje bent. Ik geloof wel, dat ik die boekjes ook ken. Plak je al die sigarenbandjes in een schrift, of maak je er iets moois van Het is jammer, dat ik niet rook, anders zou ik vragen of je er voor mij een aschbakje van plakte. Maar ik rook niet. Dag neefje. Je teekening was mooi. Gretha van der K. rte Andelst. Wat leuk heb je dat van St. Nicolaas verteld, ik had Jan's gezicht wel eens willen zien toen Sint er was. 't Postpapier is keurig. Ik wilde wel, dat ik je handwerken eens kon zien als 't af is. Ik hoop binnenkort wel dicht in de buurt te ko men, maar of ik je zien zal daar twijfel ik aan. Zoon mooie ring te krijgen is ook wel fijn. Abram W. te Stad aan 't Haringvliet. Ja hoor dat was jij over wien ik dat geschreven heb. Dank voor 't raadsel, ik zal 't gebruiken. Je zult er zeker nog wel meer inzenden, want laatst vertelde je, dat je er nog wel vijftig had. Ik houd me aanbevolen. Ga je nog uit met de vacantie Gcrarda S. te Rotterdam. Geweldig, wat een langen brief kreeg ik van jou. Zeg, was die schrijfwedstrijd voor 't heele land of enkel maar voor Rotterdam Ik heb er hier heelemaal niets vap gehoord. Jij was gelukkig, dat je zoon das kreeg. Die Gerard toch hé. Nu een anderen keer wel beter denk ik. Doe ze allemaal de groeten van mij terug. Adrianus V. ite Nieuwe Tonge. Je hebt je prijs zeker al ontvangen Ja, ja, een mooi op stel maken valt nog niet mee, dat heb ik vroe ger ook al ondervonden. Ja het is wel laat, maar wil je Wim nog van mij feliciteeren. Als ik dien album hier had zou ik er wel een versje in schrijven, maar die album is niet hier, dus' kan ik er ook niet in schrijven. Piet de groeten terug. Ma K. te Sommelsdijk. Jij had je cadeaux al gauw te pakken. Dat is wel fijn hé Verlang je naar de vacantie Wat ben je nu aan 't handwerken Mijn kleed is nog niet af. Dina K. te Sommelsdijk. Wel dat treft, dat jij een borduurdoos kreeg. Wat ga je nu ma ken 't Is makkelijk voor je, dat Ma zoo goed kan handwerken, dan kan die je op gang hel pen en dan kun je 't zelf verder wel. Jij bent goed af met St. Nicolaas, dat heb ik wel ge merkt. Thomas K. te Sommelsdijk, O wat zul je daar een pret mee hebben met dat spel, ik heb het eens zien doen, dat is een echt vroolijk spel. Heb je er al veel mee gespeeld Adriaantje K. te Sommelsdijk. Jij mag met ons meedoen, wel graag zelfs. We houden in ons hoekje van een groot gezelschap. Je broer ken ik misschien wel. Henk S. te Middelharnis. Wel jongen, jij hebt er een heele boekenschat bijgekregen. Dat boek Kamerplanten zul je wel plezier van heb ben, dat weet ik wel, hoor. Jaapje A. van Z. te Middelharnis. Dat boek Ouwe Bram heb ik ook gelezen, daar zal je wel van genieten. Dat is zoo'n mooi boek. je hebt heel wat gekregen. Die bonthandschoenen kun je ook goed gebruiken met dit koude weer. Riek P. te Numansdorp. Dat is heel wat als je nu al een werktafeltje gekregen hebt en nog zoo heel veel daarbij. Ik heb Zwarte Piet ook gezien, die zag er niets gezellig uit, net zoomin als bij jullie. Neen hoor, van Zwarte Piet moet ik ook niets hebben. Gerrit P. te Numansdorp. Om in een zak gestopt te worden en meegenomen, dat lijkt mij ook allesbehalve plezierig, maar daar had jij niet veel kans op geloof ik, daar heb je te goed voor opgepast, anders had je niet zoo veel gekregen. Ik heb gezorgd, dat de prijzen verzonden zijn. Feliciteer Moe van mij. Cootje B. te Middelharnis. Je brief was nog best op tijd, al had je 't zoo druk gehad. Daar is goed om jou gedacht merk ik wel. Je mag wel voorzichtig wezen, dat je dat gouden ringetje niet verliest. Die letter is zeker al op, anders kom ik nog een stukjke halen. Jaantje L. te Middelharnis. Wat een rare Zwarte Piet heb jij gezien, ik heb ef ook een gezien, maar die danste niet hoor, die keek enkel maar heel zwart. Maar al zou Zwarte Piet nog zoo dansen, ik houd meer van Sint dan van z'n knecht. Teuntje T. te Goedereede. Je moet maar vlug opschieten met je kousen breien, dan heb je er in de vacantie geen last aan. 't Is echt donker weer den laatsten tijd, daar houd ik ook niet van, net als jij. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Wat aardig, dat jullie voor de meesters ook pakjes gemaakt hebt. Dat kan ik begrijpen, dat ze daar blij mee waren. Zelf ben je ook goed af geweest hoor. Als je dicht bij mij woonde kwam ik je vast helpen de letters opmaken, want je hebt er nog al wat gekregen. Echt jammer, dat je zoover weg woont. Dirkje B. te Middelharnis. Ja, 'k had de raadsels maar niet zoo moeilijk gemaakt, ik dacht als 't St. Nicolaas is, hebben m'n nichtjes en neefjes wel wat anders te doen dan moeilijke raadsels op te lossen. Jij bent ook niet ver geten, heb ik wel gemerkt. Doe Vader en Moe der de groeten terug. Cor R. te Ooltgensplaat. Vond jij 't derde raadsel wel wat moeilijk. Als je zulke raadsels een paar keer doet valt het erg mee. Teunis R. te Ooltgensplaat. Dat eerste opstel is niet bij mij aangekomen. Dat is ook een grap met jou naam, t is zeker zoo gekomen, omdat jullie straat naam zoo begint. Wat een reuzen brief kreeg ik van jullie. Waar heb je dat versje uit overgenomen, als ik dat weet kan ik het misschien wel in de krant zetten, maar zonder dat ik dat weet kan ik dat niet doen. 't Is een heel leuk versje en je hebt 't zoo keurig geschreven. Doe je ze allemaal de groeten terug. James S. te Middelharnis. Ik denk, dat die suikerbeesten al lang verhuisd zijn naar je maag, anders kwam ik helpen opmaken, dat beloof ik je, of zou ik niet mogen van jou Ja toch zeker. Maria C. W. te Middelharnis. Wel nichtje, wat heb jij je best gedaan door mij een patroon van zoo'n keurig puntje over te schrijven. Dank je wel hoor. Ik zal 't goed gebruiken. Ik ben blij, dat je weer heelemaal beter bent, want ik mis m'n trouwe klantjes niet graag. Op bed scrijven dat gaat o zoo moeilijk, dat geloof ik graag. Wees nu maar heel voorzichtig met dit koude weer. Wil je Vader en Moeder van mij de groeten terug doen. De oplossingen zijn s I. Regen neger. II. Piet pet. III. Leiderdorp, drop, rood, Leo, ei, Rie. Nieuwe raadsels I. Ingezonden door Teunis R. te Ooltgens plaat Wie ben ik Een goede vriend ben ik van Piet, Maar Abraham, die kent me niet. Ge ziet m' in Zeist, in Wilp ook, Maar nimmer zaagt ge me in Mook. 'k Ben tegelijk in tuin en huis, Nooit, in een kat, wel in een muis. In Indië vindt ge mij tweemaal, Maar in Japan ben ik aan den haal. Een leeuw heeft mij steeds in den muil, Geen musch bezit mij, wel een uil. Zgq, als gij mij nu raden kunt, Vergeet op mij dan niet de punt. II. Ingezonden door Teunis R. te Ooltgens plaat Het begint en eindigt met een L en men eet er graag pap van. III. Ingezonden door Abram W. te Stad aan 't Haringvliet Het geheel bestaat uit 10 letters en is de naam die den laatsten tijd nog al eens ge noemd is. 3, 6, 7, 8 is een jongensnaam. 4, 8, 9 is speelgoed. 10, 5, 3, 11 is een meisjesnaam. 4, 2, 9 noemt men ook wel een duivenkooi. De eerste en de laatste letter is de 19de letter van 't a b c. De oplossingen kunnen tot Vrijdag 21 De cember, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, -worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK. rij 1 m ft pi vt IT ft 1

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3