2>eAutomobilist 3&qqebxuiiSajbak Bil nummer Weet maar? al te goed dat de geringste onachtzaamheid vooEhera fatale gevolgen kan hebben, fly is vootddueend vol aandacht voor? den weg en op elke plotse linge gebeurtenis voorbereid Een goede pyp tabak zal hem een aangename ontspanning bezorgen en fit houden. Is het wonder dat hy gpypt naar BESTEVAER Land» «»n Tuinbouw. Buitenland. iïoiiomiscii MUM. Verkoopingen. Zaterc TWE SCHA tóe Voot komt uit het Woord. Paulus noemt ze in de volgende trits: verdrukking, lijdzaamheid, be vinding en hoop, die nimmer beschaamd wordt, omdat de liefde Gods in onze harten is uitge stort. Welnu, elke andere bevinding, van allerlei ontmoetinkjes en verschijnseltjes en ingevinkjes en wat dies meer zij, zijn volstrekt waardeloos. Menschen, die wel over bevinding praten, maar niet over verdrukking, lijdzaamheid en hoop, praten over iets waarvan ze geen verstand heb ben. Het een moet het ander werken, zegt Pau lus. En we moeten met het begin beginnen, er moet het eerst komen een roemen in de ver drukking, zóó wordt het beleden geloof be proefd. En wie het nu omkeert en begint bij bevin ding, om later tot het geloof te komen, is on schriftuurlijk en dies ongereformeerd. Ik mag graag eens lezen in de boeken van Comrie, die hoewel op vaak ingewikkelde wijze, toch de dingen zoo scherp zegt. In zijn boekske „Het Oprecht Geloof" dat ik ieder christen van harte ter lezing aanbeveel schrijft hij: „de verzekerdheid des geloofs is alleen rustende op Gods Waarheid (niet op bevinding dus), welke Waarheid ons als verpand in de god delijke belofte, waardoor wij dan (schoon wij de zaak van de belofte niet in dadelijke bezit ting hebbende en er duizenderlei zwarigheden en schijn van onmogelijkheid zich daartegen opdoen) nochtans op het Woord van den be lovenden God zulk een vasten staat kan maken, dat wij de zaak als de onze aanzien en die als de onze, eer de dadelijke bezitting hebben, met een gerust hart aanvaarden". En dan wijst hij op Rom 6 1821. En even verder zegt hij kernachtig: „Als wij op Gods bloote Woord, zonder zien, hebben of gevoelen, al leen vertrouwen, dan hebben we rust, zelfs in de verheffing van den Jordaan, ja al was het dat de aarde hare plaats veranderde en al de bergen van waarschijnlijkheden verzet werden in het midden der zee". Zóó scherp zegt het Comrie. Welnu om tot onzen evangelist terug te keeren zulk een gereformeerde geloofsheld was deze niet. Hij hield het meer bij bevinding, dan bij het geloof en dat bracht hem in velerlei moeilijk heden. Nu wil ik vooraf zeggen, dat ik niet graag over 's mans zielestaat oordeel. Ook zij, die niet het volle licht hebben, kunnen zalig wor den, en God zal ze uit alle richtingen toe brengen, naar Zijn welbehagen. Maar daarover gaat het hier niet. Ik wil er hier maar op wijzen, dat er nog heel wat menschen zijn, die gereformeerd noemen en voor de „aloude waar heid" aanzien, wat het niet is, zoo ook onze evangelist, die eerst roeping meende te hebben om zendeling te worden, maar van die roeping' al heel gemakkelijk afzag, toen hij een meisje liefkreeg, en deze niet meemocht naar Indië. Uit dit feit blijkt al duidelijk op welke wijze er met „bevinding" gesold wordt, die geen vrucht is van het geloof. Echter 's mans vleesch was zwak. Dat bleek wel toen hij, na drie vrouwen in het graf te hebben, het met een vierde waagde, waarbij«xhij naar eigen getuige nis, niet met den Heere, maar met vleesch en bloed te rade ging. 't Liep dan ook verkeerd af. Tot een huwelijk kwam het niet, maar de gemeente nam er aanstoot aan en het is oor zaak geworden, dat hij als evangelist werd ont slagen. Dit heeft hem echter niet gebroken, maar hij begon nu op eigen gelegenheid. Wat deze man in zijn levensbeschrijving uit stalt ik weet niet met welk doel toont een diep armzalig innerlijk leven, waaruit klaar blijkelijk bewezen wordt hoe ellendig ons het leven op allerlei bevindinkjes laat, zonder dat er ooit van een rotsvast geloofsvertrouwen op God en Zijn Woord sprake is. Om een van de vele voorbeelden te noemen: De evangelist had een geit, een magere geit, waarin geen groei zat. Hij maakte met zijn vrouw het plan die geit zoodra ze wat grooter was te verkoopen en de opbrengst te geven voor de zending. Maar wat gebeurt er K Van dien dag af was het vertelde de evangelist of het beest de helft meer in grootte en zwaarte toenam dan voor dien tijd en toen het beest zoo groot en vet en mooi was, besloten wij maar om het te houden en niet voor de zending te verkoopen. En dan komt de bevinding: de geit raakt zoek, en als blijkt, dat ze nergens te vinden is, wordt het duidelijk, dat het een „gevoelige les van den Heere is geweest". Zoo gaat het telkens door. Wanneer hij met die vierde vrouw, waar hij een soort liefde mee gehad scheen te heb ben, aanstoot geeft in de gemeente, dan komt na die zondige verhouding de bevinding. Hij zegt: „Ja, er moest iets in den weg komen, daar de menschen me als 't ware vergoden". Een andere bevinding had hij met een ezel Hij scheen een ezelgerij gehad te hebben. In Gelderland waar hij toen woonde, trok hij er met een ezelskarretje op uit. Laat ik hem de geschiedenis zelf laten vertellen „Wat gebeurde er dan? Ach, een zeer een voudige alledaagsche geschiedenis. De dienst knecht des Heeren gaat uit en de jongens roepen hem na: „Kaalkop ga op 1 Kaalkop ga op waarop de man Gods den Heere om wraak roept, en 42 spottende knapen het leven moeten laten, daar ze van berenklauwen worden ver scheurd. Al vroeg was ik van morgen weg gereden met mijn ezel en wagentje, om veel te kunnen doen voor het rijk van mijn Heere en Koning. Vandaag scheen mij alles zoo een beetje tegen te loopen; ten eerste was ik niet erg goed gestemd; ik was zooals men dat noemt in een kwade luim; laat ik eerlijk zijn: ik miste den Heere en was niet goed gesteld; het weer liep ook niet mee, het was regenachtig en koud. Ook mijn langoor had zijn zin niet; 't beest liep of het houten beenen had, en onmogelijk kon ik het in draf krijgen. Meer dan eens had ik het al een beetje lange haver gegeven, maar ook dat baatte niet veel; ;'t was of zijn rug on gevoelig was voor 't geen daarop voorviel; stijfkoppig stapte hij steeds langzaam voort; tot ik dan toch eindelijk de plaats van be stemming bereikte, juist even voor de school aanging. De jongens hadden mij reeds lang opgemerkt en opgewacht; het waren juist eenigë van die kleine tegenstanders. Al nader komende scheen mijn voorzichtig beestje eiken stap te willen tellen of goed te overwegen, voor hij er toe besluiten kon dien te doen. Opnieuw zou ik hem eens kennis laten maken met mijn stok. Nu evenwel had men het gaande. Al die jongens riepen tegelijk: „Kijk, daar komt waarlijk Bileam aangereden Ze drongen dicht op mij aan en riepen: „Pas op, Bileam, sla uw ezel zoo niet, want anders zal hij gaan spreken, en dit zal niet goed voor u uitvallen Driftig als ik was, werd ik door dezen spot niet beter gestemd. Door het roepen en scheeuwen van deze bengels was mijn langoor eenvoudig blijven staan, of hij ook eens goed wilde luisteren, wie het toch eigenlijk bij het rechte eind had. Lang duurde deze rust echter niet. Ik sprong op in de kar en nam het bankje, waarop ik gezeten had; om daarmede boven op den ezel te slaan neen op de hoofden van deze stoute jongens. Ik had geen beren uit het hout noodig, maar zou ze zelf de hersens in slaan. Bepaald had ik het gedaan, ware het niet, dat er ongemerkt een vriend achter mij was gekomen, die mijn arm vatte juist toen ik slaan wilde, terwijl hij sprak: „Geef den toorn plaats, Mij komt de wrake toe, Ik zal het vergelden, spreekt de Heere Nu kwam door deze beweging de bank juist terecht op den rug van mijn trouwen ezel, die er zoo geweldig van schrok, dat hij uitschoot en in sterken draf voortrende, tot groot ver maak van de lieve jeugd, vooral omdat ik doo:r deze onverwachte beweging achterover in mijn wagen was gevallen en mij erg bezeerd had. Mijn vriend schaterde het uit van lachen. Ik raakte echter aan 't weenen, en reed zoo hard ik kon het dorpje uit". En dan volgt de bevindinghij werd er bij vernieuwing bij bepaald welk ongelukkig schepsel hij was als de Heere hem aan zichzelf overliet. „Zoo zeker zegt hij was ik een moordenaar geworden, als de Heere mijn vriend niet had gezonden om mijn hand te vatten, dat ik mijn doel niet bereikte". Het blijkt uit deze geestelijke toepassing, dat die stoute schooljeugd het nog niet zoo mis had om van Bileam's ezel te spreken, want al sprak deze ezel niet dezelfde taal als zijn lotgenoot voortsnellend langs velden en dseven onder het oude verbond, een geestelijke tale ging er toch van uit, en dat die ezelstale niet goed voor onzen Evangelist afliep, hebben we reeds gehoord. Intusschen, uit dit niet onvermakelijk schetsje heb ik doen zien op welk peil 't geestelijk leven van dit soort bevindingsmenschen staat. Ze rol len van de eene bevinding in de andere de een al wonderlijker dan de andere en overi gens blijven ze vrij kalm met hun oude natuur leven, ze worden er maar bij oogenblikken bij bepaald, dat ze nog zoo slecht zijn, overigens laat dit oude natuur zich vrij rustig en regel matig gelden. Het jammerlijke is ,dat dergelijke geestelijke gesteldheden nog door menigeen voor zuiver gereformeerd wordt aangezien, en toch is niets minder waar. De gereformeerde leeft bij en uit het Woord, en waagt 't niet op het misleidend drijfzand van bevindelijke gestalten. Als ik nog eens iets van Comrie mag over nemen: „Het verzekerde vertrouwen des ge loofs doet als in een sterke woning wonen. Dit, zooals het op de belofte gegrond is, schoon het door de zwakheid van ons vleesch en veel vuldige aanvallen van ons ongeloof, tegen het welk wij te strijden hebben, bestreden wordt, hebben al de Hervormers eenstemmig niet tot het welwezen, maar tot het wezen des geloofs gebracht, en het is uit onkunde, dat men drijft, dat ze door het verzekerd vertrouwen verstonden, dat een ieder, in wien het oprecht geloof ingeplant is, eene verze kering des geloofs had van zijn aandeel aan Christus en al Zijne weldaden. Daar is niets in onze Catechismus, dat ons dat inboe zemt." We geven deze kostelijke woorden van Com rie in ernstige overdenking, opdat men beseffe, dat alle bevinding als grond des geloofs ons ontvallen moet. UITKIJK. HET RESULTAAT VAN 23 BEDRIJVEN OP DE ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN. Boekjaar Mei 1927—1928. Het „Algem. Ned. Landbouwblad" schrijft Het boekhoudbureau der H. M. v. L. heeft van 23 bedrijven op de Z.-H. eilanden de ge middelde uitkomsten berekend. De gemiddelde bedrijfs-grootte bedraagt 29.64 H.A. bouwland, 14.34 H.A. grasland, totaal 43.98 H.A. De uit gaven en inkomsten, alsmede de opbrengsten, worden in onderstaand overzicht gespecificeerd. Uit dit overzicht blijkt, dat de uitgaven per H.A. hebben bedragen, zonder de pacht, 254.03. De grootste post wordt gevormd door de 162.54 loon. Onder dit bedrag is begrepen de waarde van den arbeid van de minderjarige en meederjarige kinderen. De waarde van den arbeid van minderjarige kinderen heeft gemid deld bedragen per bedrijf 117.17, per H.A. 2.66. De pacht of pachtwaarde is 5934.01 per be drijf en 134.92 per H.A. Het inkomen van den pachter zonder mede werkende kinderen heeft gemiddeld bedragen 3801.98 per bedrijf, dit is 86.45 per H.A. Dit is het volledige bedrijfsinkomen, zoowel de huurwaarde woning als het eigen verbruik zijn er in verwerkt. De huurwaarde is gemiddeld 267.93 per bedrijf en 6.09 per H.A. Het inkomen van den pachter bestaat uit twee ele menten: de rente van de waarde der bedrijfs- inventaris, deze is 858.03 per bedrijf en 19.51 per H.A. en het arbeidsloon van den pachter, dit bedraagt 2943.95 per bedrijf en 66.94 per H.A. Uit het overzicht der opbrengsten zien wij, dat van den akkerbouwproducten de opbrengst per H.A. (grasland en bouwland) 386.77 is geweest, dit wordt per H.A. bouwland 437.88. Overzicht van de resultaten van 23 bedrijven op de Zuid-Hollandsche eilanden. Boekjaar Mei 1927/28, Gemiddeld per bedrijf van 43,98 H.A. Gemiddeld per H.A. Uitgaven en inkomsten i 1. Loon 7148.83 162.54 2. Zaaizaad en Pootgoed 780.54 17.75 3. Bemesting 2034.46 46.26 4. Veevoeder 2689.20 61.15 5. Onkosten en afschr. inventaris 2917.18 66.33 Totale uitgaven 15570.21 254.03 6. Pacht en pachtwaarde 5934.01 134.92 7. Rente inventaris 858.03 19.51 8. Loon v. d. pachter 2943.95 66.94 Bruto opbrengst 25306.20 575.40 Opbrengsten 9. Zuivel4481.57 10. Rundvee 2014.83 11. Varkens 393.65 12. Schapen 128.17 13. Akkerbouw 17009.95 14. Eigen gebruik, huur waarde, paarden, pluimvee 1278.03 101.90 45.81 8.95 2.91 386.77 29.06 Bruto opbrengst 25306.20 575.40 Inkomen pachter (7 en 8) 3801.98 86.45 T. P. HUISMAN. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. Nadruk verboden. Uit moes-, en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft December). We hadden het de vorige maand over het planten van vruchtboomen, dat bij open winter en zacht weer nog steeds kan gebeuren. Daarom willen we op iets wijzen, dat anders menigeen kan ontgaan. Op het euvel, dat soms voor komt aan de wortels van vruchtboomen, in 't bijzonder aan die van appelboomen, n.l. wortelknobbels. Men neemt ze uit den aard der zaak die knobbels het meest waar bij jonge boomen, en vooral bij wildelingen, doch ook bij andere boomen komen ze voor. Men vindt ze wel het vaakst aan den wortelhals, maar ook aan de wortels, 't zij dunner of dik ker, kan men ze aantreffen. De grootte varieert van een erwt tot bijna een vuist. De kleur is eerst geelachtig, later donkerder. Over het ont staan dezer wortels is veel geschreven, de meeningen stemmen niet overeen. Ook zijn er, die beweren, dat de boomen niet merkbaar aan de ziekte lijden en er later aan ontgroeien, terwijl anderen dit bestrijden. Zoo constateerde Prof. Ritzema Bos, dat ook aan vaststaande boomen knobbels ontstaan, en een Boskoopsch kweeker deelde als zijn ervaring mee, dat wil delingen met flinke wortelknobbels op de mees te gronden onherroepelijk doodgaan, en dat hij daarom geen appels met knobbels wilde op- planten. Misschien was dit wel wat boud ge sproken, maar 't is een door kweekers erkend feit, dat boompjes met flinke knobbels weinig voordeelig groeien. Ergo: 't is raadzaam om op de aanwezigheid van knobbels aan de wor tels van appels en peren te letten, zoowel bij wildelingen als bij veredelde boomen. Wilde lingen met wortelknobbel plante men niet, ze behooren ten vure worden gedoemd; bij oudere hoornen snijde men de wortels met knobels zui ver af. En daar men meent opgemerkt te heb ben, dat wortelknobbel minder voorkomt op kalkrijke dan op kalkarme gronden, verdient het aanbeveling zorg te dragen, dat de bodem goed voorzien is van kalk, wat trouwens de vruchtbaarheid der boomen in niet geringe mate verhoogt. Deze en de volgende maand zijn de bloei maanden van de C h ry za n t e m u m, die we kunnen noemen de Koningin van den Herfst Men heet haar ook de Volkksbloem van het Oosten; in het verre Oosten is zij geboren en het is aan de kweekkunst van de Japanners vooral te danken, dat wij thans zoo groote ver scheidenheid van haar bezitten. Treft men de Chrysantemum ten onzent het meest bij ge goeden aan, in het Oosten worden de meeste woningen met afgesneden „Kiku" versierd, en bij de heilige tempels richt men levensaroote beelden op, welker hoofden en handen van was zijn, maar die overigens geheel van Kikubloemen worden opgebouwd. Wie nu 'n bloeiende plant koopt, of als Sint-Nicolaas-suprise thüisgezonden krijgt, den- ke er om, dat de Chrysanthemum van veel frissche lucht houdt; in een bedompte warme kamer houdt zij het niet lang uit, daar krijgt zij spoedig gele bladeren, terwijl de bloem korfjes een flets aanzien krijgen. In een frissche gang of serre, waar weinig of niet gekookt wordt, is zij op haar plaats, en kan haar bloe- mentooi wekenlang behouden. Een kamerplant kan zij dus niet heeten. Anders is het ge schapen met afgesneden bloemen, die wij kunnen zetten, waar zij goed belicht worden en het mooist uitkomen. Evenwel, 't is duidelijk, dat ook zij het in een koele temperatuur langer zullen volhouden dan in een warme kamer. Draag nu zorg voor uw kassen en bakken Bij liefhebbers sneven in den winter vaak vele planten door onkunde of onoplettendheid, terwijl het bevriezen gemakkelijk had kunnen worden voorkomen. Men ziet dan de palmen donker blauw groen gekleurd, de bladeren van de Aza- lia hangen slap langs den stam, of de kronen van de Azalea zijn als met wit poeder be strooid. Alles behoeft dan echter nog niet ver loren te zijn. Men zet die planten dan in een donkere ruimte met een temperatuur even boven het vriespunt, en begiet ze met koud water; öf laat ze langzaam ontdooien. Dit geldt voor planten met harde bladeren. Planten met zachte bladeren, als Begonia's, Colens, Cine raria's e.a., zijn veelal verloren. Het dekken der broeibakken eischt nu de meeste zorg. Indien of zoodra het thans los weer is, bedekt men in den tuin de molsla met een goede handbreedte grond. In t voorjaar kan de vorst aanhouden en het afdekken, nadat de vorst uit den grond is, kan oorzaak zijn, dat men veel te laat met deze groente is. Met het op zetten van Brusselsch witlof blijft men geregeld, al naar het verbruik, doorgaan, en doet dat om de 14 dagen a 3 weken. Zware Rhabarberplanten kunnen thans van buiten met een flinke kluit worden opgenomen, om deze in de kas onder verwarmde tabletten in te graven. Het is noodig, dat ze direct flink worden aangegoten. Behalve dit, is het goed om verder onder de tabletten flink den overigen grond te begieten, omdat de vochtige, warme lucht ons veel flinker ontwikkelde, en boven dien malsche stengels bezorgt. Zoodra de stelen wat al te dun gaan worden, is het tijd om ze te verwijderen, en er een nieuwe voor in de plaats te brengen. Deze groente, die zoo al gemeen gewild is, behoeft, op deze wijze be handeld, bijna niet buiten het verbruik te zijn. Wenken en mededeelingen. 't Vorige jaar werd te Beekbergen door den Rijkspluimvee consulent een proef genomen met toevoeging van levertraan aan het rantsoen voor kippen Levertraan kan goed zijn als de boenders niet voldoende groen voer kunnen krijgen; is dit wel het geval dan geve men geen levertraan, (die geld kost) maar malsch, jong groenvoer. De proef bedoelde te onder» roeken of een matige toevoeging van levertraan den smaak der eie.cn of van bet vleesch schaadde. De conclusies luiden 2pCt. levertraan in 't >antsoen voor kippen oefent geen invloed uit op den smaak van eieren en /leesch 1-4 pCt levertraan bleek den smaak van eieren niet te beïnvloedenbij de slacht» dieren was in geringe mate invloed op den smaak merkbaar. 3 pCt levertraan van zoo» genaamd verschillende kwaliteit gaf geen train- smaak aan gebraden tiaamjes. Het publiek zegt het rapport dient gewaarschuwd tegen het klakkeloos verstrekken van levertraan daar de smaak van vleesch bij te groote hoe veelheid ongetwijfeld ongunstig beïnvloed wordt. De bij het publiek gangbare meeniDg omtrent goede en slechte kwaliteit levertraan bleek ten opzichte van den invloed op den smaak van eieren en vleesch onjuist te zijn. Weet gij dit? In '29 zal een begin gemaakt worden met den bouw van een geheel nieuwe Rijksserum- inrichting, welke zal worden ingericht over» eenkomstig de moderne wetenschappelijke eischen. Het Deensche bacon een groote concurrent van ons produkr bad tot dusver alleen het merit»£urmaerk« in rcode verf Hiernaast zal van nu af het woord »Danish<t met het nummer der slachterij op het balcon op drie plaatsen worden ingebrand. De Britsche groothandelaars zijn hiermee zeer ingenon en, omdat bet du wel zeer moeilijk zal zijn een ander uitheem ch produkt als Deeosch bacon aan te bieden Op de Staatsbegrooting 1929 komt f 183186 voor ten behoeve van land bouwonderwijs en f 42373 voor den Planten- ziektenk tndigen Dienst. B-r. Qe mislukte Oceaanvlucht van kapitein klinchliffe. Hoe bij is omgekomen; een mede» deeitng aan ziju weduwe op occulte wijze. Mevrouw Hinchliffe, de weduwe van den kapitein, die met Elsie Maqkay een poging heeft gedaan om over den oceaan te vliegen en verdwenen is, zonder dat er ooit iets van hen gehoord werd, heeft naar de Daily Express verhaalt. Woensdagavond in Hall te West» minster in een openbare bijeenkomst verteld, welke «mededcelingo: zij van haar verdwenen echtgenoot haa ontvangen. Er was geweldige belangstelling voor deze bijeenkomst en er moest een extra politie» macht worden opgeroepen om de menigte in bedwang te houden, die e. n plaatsje hoopte te veroveren. Mevrouw Hinchliffe deelde aan het begin mede, dat zij door tusschenkomst van gezag» hebbende zijde gedwongen was om een ceel van haar ervaringen te verzwijgen, £>en naam van Elsie Mackay noemde zij niet. Zij vertelde daarop, dat haar man, toen zij door middel van een medium met hem in verbinding was gekomen, gezegd had, dat hij na het verlaten van de lersche kust, ongeveer 700 mijl in N »W. richting had gevlogen ge» durende 8 uur. Daarna was hij 2 uur lang in meer Noordelijke richting gevicgen en had hij om middernacht opnieuw lOu mijl afgelegd. Toen geraakte ik in een storm, luidde de mededeeling, die allerhevigst was. Een stut van één der draagvlakken brakeen ander werd door den storm weggerukt Ik wou toen naar de Azoren vliegen en wijzigde mijn koers naar het Zuiden. Tot drie uur s morgens vloog ik in deze richting. Wij waren genoodzaakt op zee te dalen in het gezicht van de Azoren. Ik dacht, dat het toe» stel op de rotsen gesmeten zou worden, maar het dreef er voorbij. Waarschijnlijk zal bin nenkort een onderdeel van het toestel in de buurt der rotsen gevonden werden. Mevrouw Hinchliffe zei, dat zij voortgegaan was met haar echtgenoot in verbinding te treden. Eens was zij 's nachts met eenige ken» nissen wakker geworden door bet stampen van zware laarzen op de trap beneden. Een onderzoek mtt behulp van het medium u,aakte uit, dat het geluid door kapitein Hinchliffe gemaakt was, die baar had willen laten weten, dat hij in huis was en daarom hetzelfde geluid maakte, als wanneer hij naar zijn dienst ging. Op een bijeenkomat te Harrow was kapitein Hinchl.ffe in levende gedaante verschenen, hen aantal getuigen hadden hem herkend. De Amerikaansche effectenbeurzen toonen nog steeds de grootste bedrijvigheid, en deze heeft de records van vroeger zelfs overtroffen. Nu en dan zijn de omzetten te New-York zoo groot, dat de electrische dienst van publicatie van omzetten en koersen het werk niet af kan. Over het algemeen hebben de haussiers de overhand, doch soms ook voeren hun tegen standers den boventoon. Het zal niemand ver wondering baren dat deze laatsten na de ver kiezing van Hoover in het geheel niets hadden in te brengen ieder was van meening dat de welvaart binnen het gebied der Stars and Stri pes nog grooter afmetingen zou aannemen. Het zou verkeerd zijn aan te nemen, dat het in Amerika tegenwoordig een ieder naar den vleeze gaater bestaan nog steeds schrille te genstellingen, en dit zal wel altijd blijven. De aanstaande president schijnt niet geheel van meening te zijn dat de economische voor spoed steeds zal voortduren. Dit blijkt wel uit het feit dat hij nu reeds bezig is geweest te beramen over de middelen welke van overheids wege kunnen worden aangewend om de inzin king, wanneer deze komt, te kunnen beteugelen. Hij heeft meer speciaal het oog op de werke loosheid welke het gevolg zal zijn van deze in zinking. Zijn plan heeft hij in groote lijnen voorgelegd aan een vergadering van gouver neurs der staten, welke dezer dagen te New- Orleans is gehouden. In hoofdzaak komt het er op neer, dat in tijden van voorspoed van re- geeringswege middelen moeten worden opgeza- meld om daaruit in tijden van wanverhouding tusschen voortbrenging en verbruik te putten door werken ten algemeene nutte aan te van gen. Op zich zelf is dit idee niet zoo bijzonder, doch het gaat hier om den opzet, In Europa is na den oorlog de bestrijding van werkloos heid 'n punt geworden, dat om een officieele uitdrukking te gebruiken, de voortdurende aan dacht der regeering heeft. Er moest mee worden aangevangen, in een tijd, dat de schatkist harde stooten had te verduren, ten gevolge waarvan lang niet in die mate gewerkt kon worden als door den aanvang der werkloosheid wel ge boden werd. Wanneer wij slechts de hand in eigen boezem steken, moeten wij constateeren dat bij voldoende middelen veel meer zou kun nen gebeuren dan hetgeen thans gedaan wordt. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de Amerikaansche schatkist ruim voorzien is. Mits men den tijd niet ongebruikt laat gaan, kan het bijeen brengen van groote kapitalen zonder even redige krachtsinspanning geschieden. Het voor stel door Hoover gedaan, is thans een fonds van 3 milliard dollar bijeen te brengen, dat zal dienen voor de financiering van openbare wer ken in tijden van malaise. Hoofdzaak zal na tuurlijk zijn, dat de gelden ter beschikking zijn voordat verslapping in het economische leven is ingetreden. Zoodra deze verslapping eenmaal zich heeft ingezet, is het te laat. De gouverneur, die 't plan aan Hoover heeft voorgeslagen, bracht een vergelijking naar voren met hetgeen nu alweer jaren geleden op finan- tieel gebied is gedaan. Door de inrichting van het Federal Reserve stelsel, werd een organi satie in het leven geroepen met het doel hef intreden van een crediet-crisis, welke vroeger door den chaos in 't bankwezen zoo betrekkelijk vlug kon geschieden tegen te gaan. Het Federal Werkloosheidsfonds moet dienen om plotseling in grooten getale uitgestooten arbeiders, als ge volg van een afzetcrisis van openbare werken te gebruiken. Een plan opzetten en dit uitvoeren, is niet hetzelfde. Met het oog op zijn verleden mogen wij van Hoover niet aannemen dat hij een grootsch project als hetgeen thans naar voren werd gebracht, niet tot een stuk werkelijkheid zal maken. Wat ons daarom sterk interesseert is te vernemen hoe hij zich de vorming van dit enorme fonds heeft gedacht, en op welke wijze hij dit wil laten beheeren. Waar geklaagd zou kunnen worden over achterstelling van het eene gebied bij het andere, lijkt het ons noodig dat reeds bij den aanvang een staatsgewijze vastlegging van uit te voeren werken wordt vastgesteld. Op Woensdagen 5 en 12 Dec. 1928, telkens 's voorm 11 uur te Maassluis, in Hotel »De Moriaan*, bij veiling en afslag, van 56.96.94 H.A. (129 Gem. 15 Roeden V. Maat) Bouw» en Weiland te Rozenburg, in de polder/i| Oud» en Nieuw-Rozenburg en BlankenburpM verhuurd aan K. Barendregt tot blootschoof en 1 November 1930. Breeder omschreven bij Notitie. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdagen 7 en 14 December 1928, tel» kens 's nam. 2 uur te Herkingen, resp, ter herberge van D Grinwis en Mej L. van der Velde bij veiling en afslag, van 36,24,35 H.A (78 Gem. 276 R V. M) bouw» en weiland te Herkingen in de polder Oud He'kingen en St Elisabeth en te Melissant in den polder St. Elisabeth. Aan verschillende personen lot blootschoof 1931 en kotter verhuurd. In diverse perceelen en combinatiën. Behoorend tot de nalatenschap van wijlen Vrouwe P. M van Weel te 's»Gravenhage. Notaris VAN DER SLUYS. Openbar: Vrijwillige Verkooping van een Woon» en Winkelhuis aan den Oostdijk te Sommelsdijk op Vrijdag 7 December 1928 bij inzet, op Vrijdag 14 December 1928 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Va^A Meer te Sommelsdijk. Ten verzoeke van den heer R. Dijkers te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Dinsdagen 11 en 18 December 1928, telkens v.m. 10 uur te Dirksland, re<p ter herberge van H. van den Doel en J. Ver» meu'en, bij veiling en afslag van a. eene Hofstede met gevolgen, arbeiders» woDing en bouw» en weilanden te Dirksland in den polder Dirksland en te Melissant in den pold-r Diederik, tez. groot 52,00 55 H.A. (113 G. 72 R. V, Maat) in huur bij Jac. Bie» mond b. 68,82,42 H.A. (149 G. 259 R. V. Maat) Bouw» en Weiland te Dirksland, in polder Dirksland Aan diverse personen verhuurd c. 4 29.66 H.A (9 G. 107 R. V. Maat) bouw» land te Melissant, in polder Diederik, in huur bij L den Boer d 4,63,80 H A. (10 G. 30 R. V. Maat) laag weiland te Diiksland, in polder Dirksland. Zijnde de vooimalige Breede Gooi; in huur bij L. den Boer en Jac. Biemond. In diverse perceelen en combinatiën. Behoorend tot de nalatenschap van wijlen Vrouwe P. M. van Weel te 's Graveobaee. Notaris VAN DER SLUYS. Openbare Vrijwillige Verkooping. De No» tarissen Mr. A. MIJS en J. S. MIJS te Rot» terdam en F. H. KOOIJ vtAN te V»lp, zijn voornemens in het openbaar te verkoopen: op Woensdag 12 December 1928 bij inzet c( S op Woensdag 19 December 1928 bij afslat j beide dagen des namiddags 3 uur in Hotel Spee te Sommelsdijk. A. Diverse p rceelen Bouwland, in de polders De Oostplaat en Het Oudeland onder Middelbarnis en den polder Duivenwaard onder Nieuwe Tonge, samen groot 17 HA, 97 A. 90 c.A. (41 Gemeten 120 Roeden). B. Het reebt tot heffing vaD Erfpacht, van diverse perceelen onder Sommelsdijk en Mid» delhamis tot een gezamenlijk bedrag van 512,13 per jaar. Behoorende tot de nalatenschap van wijlen Mevrouw de Wed. A. D. Mijs—Kolff. Alles in verschillende perceelen en combi' nat ën, brei der omschreven bij gedrukte no» titiën, welke gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemde Notarissen Mr. A Mijs en J. S. Mijs aan de Leuvehaven 107 te Rotterdam, Op Donderdagen 13 en 20 December 1928, telkens 's voorm. 11 uur, te Maassluis, in Hotel »De Moriaan*, bij veiling en afslag, van 31.72 62 H.A. (69 Gem. 25 Roeden V. Maat) Bouw» en Weiland, te Rozenburg, in den polder Nieuw Rozenburg en Blankenburg, verhuurd aan diversen tot blootschoof en 25 Nov. 1930 en 1932. Breeder omschreven bij Notitie. Notaris A. I. GEELHOED te Maassluis en Notaris VAN DER SLUYS, Correspondentie aan F. Probleem no.| waardoor wit dreiging is 2. zwart bestaat veld d5 vrij m; rianten zijn nu 1 Le6 1 Lf7. 1Lc4 1Lg3 De 2e en 4e penning van d férentie. Een 3e variant bev: veld c4. Op 1Tc3 keering (van Probiet JOS. E |l< Wit: Kh8, Lfl pi. d4. Zwart: Kf5, Wit geeft Oplossing in Men kan a 1 toetreden. Een zet telt voor 2| oplossing word] (minimum aantj delijksche prijs punten hebben abonné's zijn een geen oplos geacht niet m< De winnaar W. SCHIPPE1 Oplt 1. Pf8, Pf8 Kf7, Kc3; 5. f4; 8. Kh5 en: Alle dagen i in een bekenc zorgen voor huis moet zini we er maar g allemaal wel noemen. Doch bove: een aandeel ii zorg voor de Hoeveel gel gelijks opklim die zelf weten den kan, en de strijd tegq De kleine d wel eens de genaam makt kwade dagen, ze wel eens v zich verdrietic niet laten wii meer van die beste oogenb' soms ook m het wezenlijk zien, doch te heerlijke, met het kruis, vai en levenswijs gebed ontvar Het geeste ^el iets hee grooter rijkdc| kind, zij 't °p dien weg dat uitstraalt Elke moed geert dien ot kinderen. Al spreken in onze chris als een rijk bj zouden raken Maar mij van Rusland systematische sfeer groot H Eerst' prob alles wat naa straft, gespot Nu heeft n fren begint l

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2