1 m n m Vf SPELDJE.9 ST. NICOLA AS! Buitenland. ICerk en School A voor ZEER GESCHIKT VOOR Ingezonden Stukken. Hevige Aardbeving in Chili. Plaatselijk Nieuws. KUNSTMATIGE VERLICHTING VAN PLUIM VEEHOKKEN. Dr. TE HENNEP. Hierover is al heel vaak geschreven, de voor- en nadeelen zijn van alle kanten overwogen en meer en meer ziet men gedurende den winter nog hokken verlichten. Onlangs heeft Prof. Parkhurst, directeur van het Nationale Pluim vee-instituut in Engeland een interessant ver slag gepubliceerd omtrent proeven, die hij met belichting genomen heeft bij laat broed wit Leghorns. Bij deze proeven werd zoowel gelet op de voederkosten en de verlichtingskosten. Verder werden in het onderzoek opgenomen de invloed op de gezondheid der dieren, het lichaamsge wicht, de grootte der eieren, en de ruitijd. Huisvesting. Voor de proef werden genomen twee precies gelijke hokken van ongeveer (>Yi M. lang en breed. Bij elk hok was een ren van 35 M. breed bij 65 M. lang. In hok No. 1 hingen twee 40 Watts lampen op een afstand van 3 meter van elkaar en 2 M. boven den grond. Elke lamp had een deflector, die met aluminium verf bestreken was en 40 c.M. op doorsnede was. Hok No. 2 had geen lampen. De lichten in hok 1 werden vanaf 28 Oct. 1927 gebruikt. Deze lichten werden langzaam aan versterkt, zoodat de kippen pas op het einde der feerste week het volle licht kregen. Het licht werd 's morgens om 4 uur opgestoken totdat het goed dag was. Vanaf 16 Maart tot 27 Maart werden ze even langzamerhand ver minderd om de kippen af te wennen. Het doel was dus om de kippen zooveel mogelijk twaalf uur per etmaal licht te geven. Elk hok bevatte Tf(/E5PJE, I VCOIL OW OVJD5TE, VOOR. UW JONGSTE. DOCHTEl 1ELHOUWER Vüüll 120 jonge Wil Leghorns, die geboren waren op 10 Mei, dus bij het begin der proef ongeveer vijf en een halve maand oud waren. Voeding. Het graan werd 's avonds in het strooisel gegooid, ongeveer 15 gram per kip. Daarna werd 's morgens om 10 uur weer een gelijke hoeveelheid in het strooisel geworpen en 's mid dags om 3.30 kreeg iedere vogel nogmaals 35 gram graan. (Ze kregen dus per dag on geveer 65 gram)De meelvoederbak stond den geheelen dag open. Eierproductie. De verlichte toom gaf een hoog percentage aan eieren gedurende de belichtingstijd. Twee maanden na afloop der belichting gaven de onbelichte kippen een betere productie. Ge durende de laatste vier maanden won de be lichte toom het weer. Het legpercentage bedroeg in de twee toornen Percentage leg. Verlichte hok. Controlehok. October 3 2 November 19 18 NovemberDecember 32 28 DecemberJanuari 44 38 JanuariFebruari 65 53 FebruariMaart 72 62 Maart—April 72 73 April—Mei 72 73 MeiJuni 67 69 Juni—Juli 66 61 JuliAugustus 61 55 Augustus 48 45 51.7 48.45 Gedurende de wintermaanden legden de be lichte kippen 950 eieren meer dan de controle- kippen, en gedurende de heele proef van 48 weken legden zij 1086 eieren meer. Daar de jonge hennen toen de proef begon achterlijk in groei waren, moet de productie voldoende ge noemd worden. Gezondheidstoestand. Deze moet goed genoemd worden. In de be lichte toom stierven slechts 3 kippen en in de controle-toom 4 kippen, totaal van 240 kippen dus maar 7. Gewicht der kippen. Bij het begin der proef wogen de kippen gemiddeld ongeveer 1200 gram per stuk en op het einde van den winter ongeveer 1850 gram per stuk. De gewichtsverschillen in de twee toornen waren zeer gering. Vanaf 11 Nov. tot 25 Maart wonnen de kippen in beide toornen ongeveer 450 gram per stuk. Voedsel-verbruik. Het gebruik aan voer was in de belichte toom iets hooger. De belichte toom gebruikte ongeveer 106 gram per dag, die in de controle- toom ongeveer 99 gram per dag. Gedurende den geheelen proeftijd van 48 weken gebruikte de belichte toom per kip ongeveer 2300 gram voer meer dan de controle-toom. Financieele resultaten. Belichte toom Controlo toom De ontvangsten bedroegen 1616.60 1507.50 De winsten boven de voe- derkost 1025.— 905.20 De winst per kip boven voedsel en licht 8.70 7.70 Het verschil per kip 1.. De belichtingskosten per kip 0.10 Rui. Bij een onderzoek einde Augustus 1928 bleek dat in de belichte toom riet zooveel kippen ruiden als in de controle-toom. Conclusies s 1. Bij de proef bleken dus laatbroed Wit Leghorns winst op te levren. Daar zij echter veelkleinere eieren legden, is de waarde dezer hennen aanmerkelijk lager dan van vroegbroed hennen voor de winterproductie van flinke eieren. 2. De belichte hennen gaven betere resul taten dan de onbelichte. 55. Het voedselgebruik neemt duidelijk toe door de belichting. 6. De belichtingskosten bedroegen 10 cent per kip. De winst per kip bedroeg in de be lichte toom ƒ1.— meer dan in de controle-toom. Uit deze proeven zien we dus het belangrijke feit, dat ondanks de hoogere winterleg de ge zondheidstoestand der kippen niét deert. „De Bedrijfspluimveehouder". De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Middelharnis, 3 Dec. 1928. Geachte Redactie 1 Wij verzoeken U een weinig plaatsruimte om te antwoorden op den zijdelingschen aan val, welke de heer Dijkers in den raad van Sommelsdijk heeft gedaan op onze Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken. Genoemde heer heeft een paar zinnen uit ons orgaan ge citeerd en daaruit geconcludeerd, dat onze ver- eeniging anti-christelijk is. Deze zinnen waren genomen uit het volgende artikeltje Christelijk. Dit is een hoekje voor genoegelijk ge keuvel, een grapje, ook wel eens een ernstig woord. Als ik voor deze rubriek tik, is mijn schrijfmachine geen machinegeweer; in vinnige polemiekstemming zet ik me in dit hoekje niet neer. Ik zit hier als een vriendelijke, ouwe heer, op wien niemand boos wordt. Hoekig is dit hoekje nooit. Eenige weken geleden schreef ik, dat het „Briiderlein trink" een geliefd nummer is op het repertoire van de Christelijke radio. Daarop kreeg ik een brief van de Ned. Christelijke Radio-Vereeniging, waarin de secretaris zoo goed is de onderstelling neer te schrijven, dat ik zeker niet bewust onwaar heden publiceer, maar hij tart me, het program zijner vereeniging mee te deelen, waarop dit drinkliedje voorkomt. Beleefd deelde ik hem daarop mee, dat er nog andere Christelijke radio is dan van zijn vereeniging, dat de Huizer zender immers door drie Christelijke vereenigingen gebruikt wordt. Het lunchprogram van den K.R.O. geeft meermalen tango's en dergelijke moderne dansen, ook cabaretliedjes, waaronder het Briiderlein. Tweede brief van de Ned. Christelijke Radio-vereeniging. Erkend wordt, dat de K.R.O. als een Christelijke vereeniging moet worden beschouwd. Maar het groote publiek denkt bij Christelijk aan Protestantsch Chris telijk en daarom heeft de Hoekjesman de Ned. Christelijke Radio-vereeniging toch ge blameerd, zij het onbedoeld. Daarmee is deze zaak afgedaan. Voor zoo ver mij bekend, heeft de Ned. Christelijke Radio-vereeniging nooit uitgenoodigd om te drinken, noch verleid om te steppen. De oorzaak van het misverstand ligt niet bij mij, maar bij de orthodoxe Christenen, die zich het alleengebruik van den naam Christelijk hebben toegeëigend. Ik wensch dat niet in de hand te werken en blijf het woord Christelijk in meer algemeenen zin gebruiken. De V.P.R.O. is mij even Christelijk als de Ned. Christelijke Radio-vereeniging en ook de Kath. Radio-omroep sluit ik niet buiten het Christendom. Zelf ben ik lid van een Christelijke kerk, ook al geloof ik niet in den zondeval, noch in de onfeilbaarheid van den bijbel en ik meen, dat onze N.V., door dronkaards te redden en beter nog door te waken dat menschen niet op den weg van het alcoholgebruik verloren gaan, zeker Chris telijk werk verricht, al is de apostolische ge loofsbelijdenis niet in ons reglement opge nomen. Er liggen nog eenige pijlen naast mij over den naam Christelijk, de bitterheid en hoon, die deze naam verwekt, maar die laat ik liggen, om het rustige, gezellige karakter van mijn hoekje niet te verstoren. J. A. B. Met de laatste zinnen bedoelt de schrijver natuurlijk niet, dat de naam Christelijk altijd hoon verwekt (hij gebruikt dezen naam immers zelf ook in zijn artikeltje), maar alleen, wanneer deze naam gebruikt wordt voor zeer onchriste lijke bedoelingen. Ieder oprecht christen zal dat met hgm eens zijn en zich hierover verheugen. Als we nu nog vermelden, dat de schrijver zelf predikant is, dan zal de heer Dijkers weRzoo verstandig zijn, zijn vergissing in te zien en dit te erkennen. In onze N.V. is plaats voor christenen van allerlei schakeering. Mocht hij hiervan nog niet overtuigd zijn, dan is één van onze bestuurs leden bereid met hem in het openbaar van ge dachten te wisselen over de vraag „Is het streven van de Ned. Ver. Christelijk, ja of neen Namens het bestuur, C. DE BRUIN, Secretaris. Daar het hier een uiterst principieele kwestie betreft, wil ik als hooge uitzondering den heer De Bruin beantwoorden. Natuurlijk kan ik niet steeds van elk in den Raad gesproken woord door middel van de pers verantwoording doen. De heer De Bruin maakt het mij al heel gemakkelijk. Hij vertelt, dat deze vaste medewerker van „De Blauwe Vaan" een ,',dominé" is, en dat die dominé zelf ook den naam „christelijk" ge bruikt, en daarmee acht hij het pleit gewonnen. Hij blijkt te weinig van het wezen des Chris tendoms te verstaan om te beseffen, dat hij juist met deze argumentatie het pleit geheel verloor. Immers wat moeten wij denken van een do- miné, die niet in een zondeval gelooft, dus ook niet in „Christus" d.i. „Zaligmaker" ge- looven kan, en die evenmin de onfeilbaarheid van het Woord van God gelooft Wanneer dergelijke paladijnen zich opmaken om het „christelijk" van hun vereeniging te verdedigen, staat het er met het „christelijk" dier vereeniging al heel slecht voor. „Onchristelijker bedoelingen" dan loochening van zondeval en onfeilbaarheid des Woords, kunnen er al moeilijk bestaan, scherper hoon en smaad van den Christus, Die om die zonde val in zijn gevolgen te stuiten en tot een her schepping te komen, den smadelijken dood des kruises is ingegaan, is ons ondenkbaar. En ik beweer niet te veel als ik getuig, dat zeker deel van onze orthodoxe gemeente er evenzoo over denkt en het dus niet ge rechtvaardigd is, voor zulk een vereeniging, die zulke beginselen propageert, gelden uit de publieke kas te voteeren. Van een debat zie ik af. Met menschen, die in geen „zondeval en Schriftonfeilbaarheid" ge- looven, valt over den naam Christelijk niet te debatteeren. Wij zouden dan op het „daar staat geschreven" moeten wijzen, en juist dit eenig fundament achten zij niet onfeilbaar. Hoe kan dat ooit een vruchtbaar debat zijn 7 Sommelsdijk. J. H. DIJKERS. MEER DAN 180 DOODEN. DE STAD TALCA ZEER ZWAAR GETROFFEN. Ontzettende tooneelen in den nacht. Vrijdagavond is de Zuid-Amerikaansche re publiek Chili weer door een aardbeving ge teisterd, die niet veel onderdoet in ernst voor de aardbeving in April 1927. Verschillende steden werden getroffen. Het centrum lag waarschijnlijk te Conception. Hier en daar is hulp der genie ingeroepen. Te Santiago en Valparaiso heeft de aard beving wel een paniek veroorzaakt, doch geen slachtoffers of noemenswaardige vernielingen ten gevolge gehad. De Minister van Oorlog heeft zich per vlieg tuig naar Talca begeven, ten einde de door de aardbeving aangerichte verwoestingen in oogen- schouw te nemen en het reddingswerk der troepen te leiden. De gemeentebesturen van verschillende geteisterde plaatsen hebben om afkondiging van den staat van beleg verzocht. Het zal wellicht nog eenigen tijd duren, aleer volledige gegevens omtrent de ramp beschikbaar zijn, daar als gevolg van de aardschokken de telefonische en telegrafische verbindingen met tal van plaatsen verbroken zijn. Nader wordt uit Santigo gemeld Langzamerhand -komen meer volledige ge gevens binnen over de verwoestingen, die de aardbeving in Chili heeft aangericht en het aantal slachtoffers, die zij heeft geëischt. Te Talca zijn, blijkens de jongste opgaven, tachtig personen om het leven gekomen. De kathedraal, het station en het ziekenhuis be- hooren tot de vernielde gebouwen. Volgens mededeelingen van treinpassagiers, die uit Talca te Santiago arriveerden, zijn er voorts zeker 200 gewonden. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. Door het doorbreken van den Barahona-dam zijn in Barahona 45 menschen omgekomen. Het plaatsje is door het water letterlijk weggevaagd. Behalve deze zwaarst geteisterde plaatsen hebben ook Santa Cruz en Curico, in mindere mate eindelijk ook Valparaiso en de hoofdstad Santiago zelf te lijden gehad. Te Curico schij nen geen menschen om het leven te zijn ge komen; ;te Chilian verloren 17, te Pelequen 5, te Curepto 4 en te Lincanten 3 menschen het leven. In totaal zijn, voor zoover de officieele be richten doen zien, 122 personen door de aard beving zelf en 60 door er mee samenhangende andere oorzaken omgekomen. Omtrent hetgeen te Talca is voorgevallen, heeft United Press het eerste relaas vernomen uit den mond van Alberto Marabold. „Bij den eersten schok", zei hij, „scheen het of de geheele stad opsprong. Vele irien- schen werden er door uit hun bed geworpen. Tegelijk vernam men allerwegen het ontzettend geraas van instortende huizen, terwijl onder- grondsch gerommel werd gehoord en overal angstgeschreeuw van vrouwen en kinderen weerklonk. Honderden verdrongen zich alras in de straten te midden der puinhoopen; velen zochten naar hun vermiste familieleden en vrienden. De later volgende schokken hielden de bevolking in een paniekstemming; nog steeds stortten huizen in, die bij den eersten schok slechts gedeeltelijk beschadigd waren. Na mid dernacht bood Talca een verschrikkelijken aan blik; hier en daar lagen dooden op straat, waar omheen de bloedverwanten geknield lagen te snikken. Ouders zochten naar hun kinderen. In doodelijke vrees bracht men de nacht in de open lucht door. Velen waren naar het open veld gevlucht. De ontzetting was des te grooter daar men zag, dat ook het ziekenhuis en het gebouw voor eerste hulp bij ongelukken waren ingestort. Waarschijnlijk zijn in de beide ge- bouwenbouwen tal van personen omgekomen of gewond". President Ibanez heeft zich persoonlijk naar de streek van Talca begeven. De minister van Oorlog, generaal Blache, gaf na een vliegtocht boven het verwoeste gebied aan United Press een verklaring, waarin hij zeide, dat Talca bijna totaal is vernield. Het gebouw der mili taire intendance is het eenige gebouw, dat aan de vernietiging is ontkomen. Volgens een bewoner van Talca is er na de aardbeving in de stad hier en daar geroofd, weshalve men onmiddellijk militairen heeft ont boden. Eeri ander deelde mede, dat van de gevangenis de muren zijn ingestort, waardoor gevangenen in hun cellen zijn omgekomen. Een aantal der gedetineerden heeft tevergeefs ge tracht te vluchten. SOMMELSDIJK. Van een landbouwer stierf dezer dagen een best werkpaard. Verzekering dekt de schade. In de maand November 1.1. vestigden zich alhier 21 personen, 20 ingezetenen verlieten deze gemeente, 4 kinderen werden geboren, 2 ingezetenen stierven, terwijl 1 huwelijk werd voltrokken. Vorige week werden uit deze gemeente 375000 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. MIDDELHARNIS. In de afgeloopen week zijn alhier aan de Kaai aangebracht en ge scheept 161000 kilo aardappelen. Als bestuursleden en Commissaris zijn bij den Kolenbond „Ons Belang" aan de beurt van aftreding de heeren v. Meide, J. Boe ter en M. van Eek. De heer H. Matze heeft bij inzet van Mej. de Wed. J. Vermeer gekocht een woon huis voor 3140.—. Door het bestuur der Landarbeidersver - eeniging „Vooruitgang" alhier is eene wijziging aangebracht in de Statuten, naar aanleiding van een Kon. Beslut van 27 Jan. 1928, overeenkoms tig art. 22 2e lid der Landarbeiderswet, en ligt gedurende 14 dagen bij den secretaris A. Baart Burgem. Boumanplein 205 ter inzage. Zondag is Mej. de Wed. G. van L. op 't onverwachts naar 't Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd om een operatie te ondergaan. Evenals andere jaren zullen de kinderen der bewaarschool door den goeden Sint Nico- laas bezocht en getrakteerd worden. DEN BOMMEL. Donderdag j.l. is het wa tergemaal in werking gesteld. Tegenwoordig waren de Ingenieur van het bureau W. C. en H. de Wit, een vertegenwoordiger van de Kromhoutfabriek, benevens de chefmonteur dier fabriek en de hoofdopzichter van den Dijkring Flakkee. Des middags heeft het bestuur van het Waterschap Den Bomel het gemaal bezichtigd. Juist in deze dagen daar er door den aanhou denden regen veel water in de polders staat, zal blijken dat voor de uitgestrektheid der pol ders een watergemaal onmisbaar is. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1000 H.L. aardappelen en 1771 H.L. uien. De Regenmeter gaf over de maand No vember een neerslag van 114.2 m.M. tegen 94.7 m.M. in November 1927. Maandagmorgen is de heer K. met zijn auto in een snelle vaart tegen een droogschuur aan den Molendijk gereden. De auto werd aan zienlijk beschadigd, terwijl de heer K. verwon dingen aan het hoofd opliep. We kunnen ge rust zeggen dat het ongeval voor den heer K. zeer goed is afgeloopen. OOLTGENSPLAAT. De dienstplichtige W. A. van Kempen van de lichting 1929 is bestemd voor opleiding tot reserve officier en zal tus- schen 1 en 10 September worden ingelijfd bij het 7e Reg. Veld-Artillerie te Ede. Tijdens de campagne 1928 zijn op de fairbank in de gemeente gewogen 6.965.268 K.G. Suikerbieten, vorig jaar 5.987.143 -K.G. - Door eenige Beiersche Toeristen wordt Woensdagavond 7 uur een concert gegeven in Hotel Hobbel. De heer J. J. van Nimwegen Hz. heeft ondershands een huis gekocht van Jac. van Nimwegen Cz. staande aan de Tuinstraat. Aan onzen dorpsgenoot H. P. Beijer J.Lz. is een diploma uitgereikt voor het met vrucht volgen van het eerste gedeelte Boekhouden en Handelsrekenen door het Handels-Instituut Mos cow. OUDE TONGE. B. v. d. J. geraakte met zijn hand tuschen een zaagmachine, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. In de afgeloopen week werden alhier aangevoerd 1870 H.L. aardappelen, 760 H.L. poters, 3795 H.L. uien en 1180 H.L. poters. Onze vroegere dorpsgenoot H. Hart man assistent arts te Utrecht, heeft zich heden als arts gevestigd te Ooltgensplaat. De uien worden opgekocht voor 6.— de H.L. aardappelen 2.25 en koepeen voor ƒ1.—de H.L. De laatste bieten van de Centrale Sui kermaatschappij „Roosendaal en Puttershoek" zijn heden scheep gegaan. NIEUWE TONGE, De petroleumhandelaar J. C. H. geraakte met een met een vat petro leum beladen wagen in den moddersloot. Met vereende krachten waren hit, wagen en koetsier spoedig op het droge. Met eenige materieele schade liep het ongeluk af. De heer G. Camphens heeft het perceel bouwland bij het tramstation ondershands over genomen van den heer W. van Eesteren, alhier. J.l. week werden van hier 7000 balen uien vervoerd. Peen werden niet verzonden. DIRKSLAND. De heer H. van den Doel heeft zijn hotel ondershands verkocht aan den heer J. L. Polderman te St. Maartensdijk. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. Tegen enkele personen alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Tot voorzitter van het uitvoerend comité van het te houden bondsconcours is benoemd de heer L. Touw, tot secretaris M. de Bonte en tot penningmeester C. J. van Loo. De prijs van de uien liep thans hier op tot ƒ6.per H.L. De muziekvereeniging hield verleden week haar jaarvergadering. De rekening sloot met een totale ontvang en uitgaaf van 924. Versterking der kasmiddelen schijnt noodig te zijn. Besloten werd tot het aannemen van een 5-tal nieuwe leden, waardoor het korps 34 zal tellen. De aftredende voorzitter en een bestuurs lid werden herkozen. Verleden week werd van hier nog 30.000 K.G. knolselderij verscheept. MELISSANT. Naar wij vernemen worden door de landbouwvereeniging „Ons belang" alhier pogingen gedaan om te komen tot oprich ting eener opslagplaats voor kunstmeststoffen en andere producten. HERRINGEN. Dit jaar zijn periodiek aan de beurt van aftreding als bestuursleden der ijsclub L. Klem, A. de Geus Wz. en A. de Geus Cz. Binnenkort zal de gewone jaarlijksche schietwedstrijd van de B. V. L. worden gehou den op 't plein bij de lagere school. Vorige week werd van hier verzonden een scheepslading paardepeen. Prijs 1.10, voe derpeen 0.90 per H.L. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 500 H.L. aardappelen, 1700 H.L. uien en 600 H.L. koepeen. GOEDEREEDE. De smidsgezel D. B. kreeg een stukje ijzer in het rechteroog, dat door een geneesheer moest worden verwijderd. De vorige week werden plm. 1200 balen uien vervoerd. In de maand Nov. is alhier ingekomen Mej. P. de Vos van Oude Tonge, en zijn ver trokken T. Breen en echtgenoote naar Geer vliet, J. de Keizer naar Rotterdam, P. 't Man netje ook naar Rotterdam. De heer C. Tanis onder deze gemeente heeft zich voorzien van acytileenlicht in zijn pluim veebedrijf. Dit geeft bij donker een mooi effect. Een stap in de moderne richting. OUDDORP. Dinsdag a.s. worden van 68 uur de schietoefeningen van den B. V. L. voortgezet. De raad dézer gemeente is ter vergade ring bijeen geroepen tegen Vrijdag a.s. des v.m. 10.30 uur. Het vervoer van de suikerbieten is afge loopen. Van uit de dorpshaven zijn bijna 2 mil- lioen kilo's verscheept. K. G. is in de ruimte van een schip geval len, waardoor hij zich aan het hoofd en aan een voet erg bezeerde. Dokters hulo was noodig Vijf perceelen land van v. D. werden bij inschrijving verhuurd. Voor drie perceelen waren geen liefhebbers en de twee anderen zijn niet gegund. ZUIDLAND. Naar wij vernemen zijn er voor de op 14 en 15 Dec. a.s. te houden pluimvee tentoonstelling 212 inzendingen, waaronder 100 konijnen. SOMMELSDIJK.* Als nagekomen gift voor de oogstcollecte is nog ontvangen de som van 10.-. Tot helpster in de nuttige handwerken aan de Bijz. School alhier is benoemd mej. J. van den Doel Pdr. MIDDELHARNIS*. L.l. Zondag werd in de Geref. Kerk alhier, een bankbiljet van 10. gecollecteerd voor de armen. In de Ned. Herv. Kerk is Zondag aan nagiften voor de oogstcollecte nog ontvangen een bedrag van 100.— OOLTGENSPLAAT. In de Geref. Kerk zijn de volgende grostallen opgemaakt. Voor ouder- ling B. K. Breeman en A. Wagner. Voor dia ken J. L. van Dis en C, L. Korteweg Pz. De heer A. Neels heeft zijn benoeming tot notabel in de Herv. Kerk aangenomen. Woensdag 12 Dec. zal in de Ned. Herv. Kerk stemming plaats hebben voor 4 leden van het kiescollege wegens periodieke aftreding van M. de Vos, H. van Nieuwenhuizen, P. den Braber en wegens overlijden van M. van Oos- tenbrugge. NIEUWE TONGE. De catechisaties die he den Woensdag aanvangen zijn geregeld als volgtvan 12 uur n.m. de schoolkinderen, van 2-3 uur de meisjes van 1216 jaar, van 34 uur de meisjes van 16 jaar en ouder. Van 6—7 uur de jongens van 12—16 jaar en van 7—8 uur de jongens van 16 jaar en ouder. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv Kerk ^lhier zijn herkozen de heeren A. Hart veld en B. van den Broek. DIRKSLAND. De nieuwe kerk der Geref. Ge meente zal Dinsdagavond 11 Dec. om 6.30 uur in gebruik worden genomen. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra maandelijksche collecte ten bate der kerk worden gehouden. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren J. Both Cz. en A. Both Pz. terwijl in de vacature van wijlen W. Kardux is gekozen de heer P. A. Duhen. De in de geref gemeente alhier gehouden oogstcollecte heeft ruim 1900.opgebracht, MELISSANT. In de Geref. Kerk zullen Dins dagavond half zeven de catechisaties wederom aanvangen. Tot voorzitter van de comm. tot Wering van schoolverzuim is aangewezen de heer Joh Baart. STELLENDAM. Tot ouderling in de Ned 1 Herv. Kerk werd herkozen de heer G. var I Koppen en tot diaken werd gekozen de heer I B. Moijses. GOEDEREEDE. Zondag e.k. zal er gelegen- heid zijn tot het doen bedienen van den H. D. Aangifte 6 uur aan de Pastorie. -Donderdagavond 6 uur hoopt alhier in de I kerk voor te gaan de heer W. Bguman van j Stellendam. Zij die wenschen de belijdeniscatechisa- j tien bij te wonen, moeten zich Donderdag na kerktijd vervoegen in de Pastorie. OUDDORP. De oogstcollecte in de Ned. H. Kerk heeft opgebracht 1088.25. Inmiddels zijn nog nagiften ingekomen, die niet juist kunnen worden opgegeven en die de collecte ver boven de 1100.doet stijgen. Ten behoeve van de Zondagsschool in den Oostdijk is in den Oostdijk omstreeks 50 bijeengebracht. Het lokaal, genaamd de Oude Schoof, heeft een heele verbetering ondergaan. Het is eenige meters langer geworden, een tweede in gang, bij de achterzijde, is aangebracht; drie gloeilampen aan het plafond geven een prachtj licht, terwijl een vierde lamp de toegangen de zaal verlicht; alles is keurig opgeverfd enl En dit lokaal, zooals het nu is, werd ver schenen Donderdag voor het eerst voor een groote samenkomst in gebruik genomen, toen de Herv. Jongedochtersvereeniging „Tabitha" haar tweede jaarvergadering er in hield. Het lokaal was stampvol; er zijn er geweest, die van het begin tot het eind zich moesten vergenoegen met een staanplaats, terwijl nog weer anderen zijn teruggekeerd. Na het zingen van Ps. 68 10 en 17 en de lezing van 1 Cor. 13 opende Ds. van Ameide van Sommelsdijk met gebed. De groote schare riep hij het welkom toe; was verblijd over de groote belangstelling; hoopte, dat de goede orde bewaard zou blijven en dat het een gezegend samenzijn zou wezen. Naar aanleiding van Ruth 1 16; „Val me niet tegen", enz., hield Z. Eerw. een korte toespraak. Het huisgezin van Elimelech was naar Moab verhuisd. Na den dood der man nelijke personen, verlangde Naomie terug naar Bethlehem en werden de schoondochters Orpa en Ruth voor een beslissende keuze gesteld. Orpa bezweek en ging terug naar Moab ei de afgoden. Zij ontsloot haar hart niet vo{ de genade, die tot haar kwam. Ruth keerde nlet terug en wenschte met Naomi mede te reizen, Het geloof schitterde bij haar, beter dan ro bijnen. Treffend is het antwoord, dat zij gaf. Orpa bezat geen ware kennis; zij zag de nood zakelijkheid der verlossing niet in, doch Ruth mocht zulks door genade wel zien. Zoo worden allen voor die keuze gesteld. Een keuze, die wel moeilijk is, daar het Evangelie wel is vóór den mensch, maar niet naar den mensch. De hartelijke wensch en bede van den spreker voor de leden der vereeniging was, dat zij niet alleen kleedingstukken voor de behoef- tigen mogen vervaardigen, maar ook met Ruth de goede keuze mogen doen. Na het zingen van Ps. 84 5 volgden de jaarverslagen. De vereeniging telt 21 leden, vorig jaar 18, Alle vergaderingen worden met zang en gebed en lezen uit Gods Woord begonnen. Om beurt! wordt een bijbelsch opstel gemaakt en voor gelezen en verder is het al maar naaien voor: de armen. Er zijn ruim 200 kleedingstukken vervaardigd. Zoo straks zullen wij ze opnoemen Voor de aanschaffing der grondstoffen heeltj de Diaconie een gift van 50 gegeven, terwijl in de gemeente 232 is ingezameld. Tot de opberging van goederen enz. is een flinke kasti aangeschaft. Maar nu is de kas, zonder t, dan ook bijna ledig. In de pauze werd, onder het zingen van Ps 119 1 en 17, een collecte met pet of hoed en- gehouden, die 53.51 opbracht. Het programma, dat door de leden werd af gewerkt, was keurig samengesteld. Bijbelse!* opstellen, zang en gedichten wisselden elkander af. Daarvoor hebben wij allen lof over. Er is degelijk werk geleverd en er werd duidelijk met heldere stem en op gepasten toon, god verstaanbaar voor allen, gelezen. Hier v<# het programma met de namen der leden e' I achter Zang: „Kinderen des Koning, waarom zoudt I gij slapen Opstel: Cornelius; G. Spaan. Gedicht: Te laat; M. van Koppen. Opstel: Elia en de hongersnood; A. v. d I Klooster. Zang: „Zij, die daar roekeloos dwalen". Gedicht: De oude visscher; L. v. d. Klooster- Opstel: De verloren zoon; Corn. Westhoeve Gedicht: De wijze koning; M. Vermaas. Opstel: Job; K. Breen. Zang: „Zult ge dat zijn 7" Gedicht: Vergiffenis; J. van Koppen. Opstel: Opwekking van Lazarus; Joh. Ver-1 hage. Nadat de afgevaardigden van verschillend") vereenigingen hadden gesproken en de pref dente haar welgemeenden dank had betuigd aafl allen, die het werk van „Tabitha" trachten te bevorderen, sloot Ds. van Ameide met dank zegging. Lijst der goederen: 28 lakens, 36 sloopen, 7-1 vrouwehmeden, 15 vrouwebroeken, 6 vr. nacht- Sjekken, 6 9 mansover hemden, 6 kinderbroekje jes, 3 meisje, gensdassen, nachtbroekj ZUIDLAI in de zaal ten 7 uur o^ Ger. predik DE MO Zondagmc den en aan Men heeft in vrijheid nu 6 pers^ gehouden Het dreg nog geen wordt voor Maandag heer Lans den schoot kenhuis aa vertrok, la denakker belangstelli Nadat d binnengedr Van Oudh Haas' Han schap het gevoerd, f soneel een De heer L zoowel in milie is he wordt. Het op zulk eei) brak hier, af. Een var sproken. IV Lans zieke ben wij v- hij van ee zijn graf. voor alles hoofd van Hij was e de kindere ziens, akh De heer m m '1 m §1 n

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2