I A.WIELHOUWER I «GS Zn. DAMES! HEEREN! jPUROL Economisch weekoverzicht. Thans hebben wij een schitterende sorteering Werktafelsf 6,75 Werkzakkenf 1,60 Kapstokken (met Spiegel) f 6,35 Pluche Kapstokkleedenf 6,35 Pluche Tafelkleeden. Theekleedenf 0,69 Theemutsen f 1,00 Schoorsteenklecdf 1,75 Divan en Stoelkussens (gevuld) f 2,65 Voetenbankjes (eiken)f 1,05 Voetenkussenf 0,85 enz. enz. Dit zijn de artikelen voor SINT NICOLA AS! Zie heden de etalage ook bij de Filialen. PING - TELEFOON 243 - SOMMELSDIJK Plaatselijk. Nieuws. TELEFOOII 25 - lïllODELHARliiS Keurige collectie geschenken voor St. Nicolaas Ruwe Huid Land- en Tuinbouw. L.and- en Tuinbouw. deze gemeente, die de U. L. O. school aldaar bezoeken. De heer HOBBEL wil voorzichtig zijn. De heer VAN GURP zegt, dat ook in de stichtingskosten betaald moet worden. De VOORZITTER zegt: Wij eischen het ook van andere gemeenten. Wordt in beginsel besloten hierop in te gaan, doch de Raad wil eerst de voorwaarden, om dan later officieel te beslissen. De instructie van den havenmeester wordt vastgesteld. Als nieuw artikel wordt ingevoegd: De havenmeester wordt beëedigd, verlofdagen worden toegestaan, ploegbaas en havenmeester is onvereenigbaar en mag ook bij geen caféhouder inwonen. De heer WALING vraagt inlichting over het geven van ontslag. De heer VERMAAS vraagt inlichtingen be treffende het loon bij ziekte. Ook de heeren VAN ES en HOBBEL wil len niet te onbillijk zijn. Als sollicitanten voor havenmeester hebben zich aangemeld: C. van Nimwegen Jz., J. van Nimwegen Hz., J. van Nimwegen Cz., A. Brink man, J. L. de Vos, P. Beijer Cz., L. den Oou- den, W. van Veen, Jan Hotting, G. Mookhoek en C. van Dijk. Bij eerste stemming verkregen: Brinkman 4, Mookhoek 2, J. L. de Vos 2, J. van Nim wegen 2 en C. van Nimwegen 1 stem. Bij tweede stemming: Brinkman 5, Mookhoek 1, L. de Vos 2, C. van Nimwegen 1, Jan van Nimwegen 2 stemmen. Bij derde of tusschen- stemmen: Brinkman 5, de Vos 2, J. van Nim wegen 3 stemmen. Volgt nog een tusschenstem- ming met dezelfde uitslag als voorgaande. Daar na kwam herstemming tusschen Brinkman en Jan van Nimwegen, welke nu ieder 5 stemmen verkrijgen. Thans moet het lot beslissen, waarbij Jan van Nimwegen Hz. benoemd wordt tot havenmeester. Daarna komt het voorstel van B. en W. in behandeling, waarbij aan onderwijzeressen, wel ke voor hun 25ste jaar in het huwelijk treden, door den Raad ontslag gegeven kan worden. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Gezondheidscommissie heeft geen bezwaar in de Politieverordening. De Politieverordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Benoeming ambtenaar van Burgerlijken stand. De voordracht luidtC. J. Oostdijk en B. Noordijk. Eerst vrije stemming: Oostdijk 3 "en Noordijk 3, P. den Braber 1, L. Dorsman 1, J. Hage 1, C. de Vos 1 en P. Bom 1 stem. Tweede vrije stemming: C. J. Oostdijk 4, Noordijk 4 en P. Braber 3 stemmen. Bij herstemming: Oost dijk 5, Noordijk 3 en Braber 2 stemmen. Bij een tweede herstemming: Noordijk 4, Braber 3 en Oostdijk 3 stemmen. Nu volgt een stemming wie in herstemming komt met B. Noordijk. Uit slag: Braber 4 en Oostdijk 7 stemmen. Bij de herstemming tusschen Oostdijk en Noordijk, worden op C. J. Oostdijk 7 en op B. Noordijk 3 stemmen uitgebracht. Alzoo benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand C. J. Oostdijk. Af- en overschrijvingen over 1928 worden met algemeene stemmen goedgevonden. In de suppletaire hondenbelasting worden nog aangeslagen: P. van den Heuvel, Stolk, Gootjes en C. L. Breeman, tot een bedrag van 14.~. Benoeming lid van de commissie tot toezicht op het lager onderwijs. De heer Noordijk komt voor deze functie niet meer in aanmerking, daar hij geen kinderen meer op school heeft. De voodracht luidt alfabetisch: W. Korte- weg Mz„ J. T. Mosselman en J. H. Visch. Na een tweetal stemmingen wordt benoemd de heer W. Korteweg Mz. De VOORZITTER dankt den heer Noor dijk voor hetgeen hij in het belang van het onderwijs in deze commissie heeft verricht. Bij de rondvraag bespreekt de heer VER MAAS het ongeoorloofd thuis blijven van kin deren, welke de eerste dagen der week ziek zijn en dan verder maar thuis blijven om die week het schoolgeld te sparen. De VOORZITTER zegt, dat hij een vol gende keer deze kwestie aan een bespreking zal onderwerpen. De heer HOBBEL vraagt wat nu eigenlijk het werk van 'de commissie van toezicht op het lager onderwijs is. De Voorzitter zou een nadere toezegging doen. De verklaring, welke de VOORZITTER gaf, is ongeveer als volgtDe commissie ver gadert minstens eenmaal per week of zoo dik wijls als noodig is. Vele dingen worden be sproken, b.v. schoolgeld. Openbare en geheime vergaderingen worden gehouden. Jaarlijks wordt een verslag gegeven aan den Raad, dit verslag moet steeds eerlijk en oprecht zijn. Daarna over handigde de voorzitter den heer Hobbel een boek ter bestudeering, waarmede hij zijn kennis op dit gebied verrijken kan. De heer VERMAAS bespreekt het geven van verlof, waarover de commissie juist anders denkt dan de inspecteur. De heer BRINKMAN vraagt om de school in de Langstraat om 9 uur te doen aanvangen in plaats van om half negen. Vervolgens vraagt hij verbetering van de putten in de Brandewijn- Straat. Dit zal door den VOORZITTER nader onder de oogen worden gezien. De heer DE VOS vraagt verbetering van den onderberm in. de Langstraat. De VOORZITTER zegt herhaaldelijk met het polderbestuur gesproken te hebben, doch tot op heden zijn ze niet tot hulp bereid, èn vindt spr. het bezwaarlijk om het alleen op kosten van de gemeente te doen. Hij zal echter alsnog het polderbestuur trachten te bewegen mede in de kosten te helpen dragen. De heer HOBBEL bespreekt het doortrekken van de Prins Hendrikstraat. De VOORZITTER zegt: Volgens contract zijn de bouwers verplicht in December 1929 klaar te zijn. Hij zal tot spoed aandringen. De heer WALING vraagt of Doorduin zelf vuur en licht moet betalen. De VOORZITTER antwoordt: De Ruiter kreeg 60.— voor kantoorhuur, vuur en licht. Doorduin krijgt die 60.— niet en daarom moet de gemeente nu een lokaal met vuur en licht geven. De heer DE VOS bespreekt de gunning van het hek aan de Kerkgracht. Dit duurde te lang. De materialen zijn duurder geworden, zoodat de aannemers moeten toeleggen. De heer DORSMAN zegt, dat de aannemers aan een duur adres terecht gekomen zijn. Het zijn geen vakmenschen. Ze hadden het ijzerwerk gemakkelijk 3 cent per kilo minder kunnen koopen. De VOORZITTER: De aannemers zijn door mij niet verplicht om het te doen, ik heb hen alleen gevraagd of ze het nog wilden doen. De heer DE VOS: Dan wisten de menschen zeker niet ,dat ze vrij waren na het verstrijken der zeven dagen. De VOORZITTER: Dat is best mogelijk. Ik heb hen alleen gevraagd: wil ge het nog doen. Ik kan toch moeilijk zeggen: doe het maar niet. Het zou niet in het belang der ge- meente zijn. De heer HOBBEL vraagt of het geoorloofd is zakken op de nieuwe heining aan de Kerk gracht te hangen. De VOORZITTER zegt, dat er dadelijk last gegeven is deze te verwijderen, bij herhaling wordt proces-verbaal opgemaakt. Dan sluiting. SOMMELSDIJK.* „Sursum Corda". Woens dagavond gaf het dameszangkoor „Sursum Cor da" onder leiding van den heer L. Weeda, zijn eerste zangavond in het Zondagsschoolgebouw alhier. Voor dezen avond was de medewerking ge vraagd en verleend van de heeren J. v. d. Meer te Spijkenisse (tenor) en Th. Boekhoven te Sommelsdijk orgel Het publiek, dat in een flink getal was op gekomen, heeft een goeden avond gehad. Ofschoon het dameskoor voor het eerst in het publiek optrad en nog geen jaar oefent, werd er zeer goed gezongen, zuiver, met ge voel en correcte uitspraak. Ook de solo's, die gezongen werden door de dames Deijs en Tiemens, kwamen goed uit. De heer v. d. Meer, die reeds eerder in onze gemeente is opgetreden, had ook thans weer een groot succes. Wanneer we in details treden, kunnen we niet anders dan herhalen wat we reeds eer ge zegd hebben. We yolstaan derhalve met de mededeeling, dat de heer v. d. Meer ons zuivere kunst heeft doen genieten. De begeleiding van den heer Boekhoven was ook thans weer onberispelijk. De stille aan dacht, waarmede diens orgelbespeling (ouver ture Peter Schmoll v. Weber) werd aange hoord, bewijst wel, dat zijn spel gewaardeerd werd. Het dameskoor mag op een welgeslaagden avond terug zien. Staat van toewijzing aan korpsen der dienstplichtigen voor de lichting 1929 A. W. van Beek, 2e Schoolbatt. Ie Regt. Onber. Art. 2e ploeg Breda. Aangewezen voor opleiding tot onderofficier-administrateur. Tijd vak van inlijving 110 Aug. 1929; M. de Bonte 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf. 2e jloeg Mid delburg; tijdvak van inl. 110 Oct.; A. Breur, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf., 2e ploeg, Mid- dleburg; tijdvak va.n inl. 1 10 Oct.; J. van Dongen, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf. 2e pl. Bergen op Zoom; tijd vak van inl. 1625 Juli; P. van Dorst, Regt. Genietroepen le Bat. 2e pl. Utrecht; tijdvak van inl. 1625 Juni; B. Hartensveld, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf., 2e pl. Middelburg; tijdvak van inl. 1 10 Oct.; D. Kieviet, 2e halfregt., 2e Regt. Huzaren, 2e pl. Breda; tijdvak van inl. 110 April; A. Kransse, Reg. Wielrijders, le pl. 's-Hertogen- bosch; tijdvak van inl. 1625 Maart; P .Mas tenbroek, 7e Regt. Veld-Art., beredenen le pl. Bergen op Zoorn; tijdvak van inl. 1 10 Maart; F. van Nimwe gen, 2e Schoolcomp. 14e Regt. Inf., 2e pl. Middelburg; tijdvak van inlijving 1 10 Oct., A. v. d. Sluijs, 2e halfregt. 2e Regt. Huzaren," 2e pl. Breda; tijdvak van inl. 1 10 April; M. Vlo.t, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf. le pl. Bergen op Zoom; tijdvak van in. 1625 Maart; J. v. d. Waal, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf. le pl. Bergen op Zoom; tijdvak van inl. 1625 Maart; J. de Wit, 2e Schoolcomp., 14e Regt. Inf., 2e ploeg Middelburg; tijdvak van inl. 1 10 October. Aan de haven zijn dit. jaar 7606000 K.G. suikerbietdh aangevoerd. Nog een geringe hoe veelheid zal' moeten worden verscheept, terwijl nog 2 schepen met pulp van Dinteloord moeten worden aangevoerd. Daarna zal de bietencam pagne weer tot het verleden behooren. Voor de uien besteedt men hier 5. aardappelen 2.30 en paardepeen 1.10 per Hectoliter. Aan de Woensdag gehouden week markt waren verschillende manden met pluim vee aangevoerd. Het is de Vereeniging van Neringdoende Middenstanders Middelharnis-Sommelsdijk ge lukt St. Nicolaas te engageeren, die alle St. Nicolaas-geschenken, welke bij de aangesloten winkeliers worden gekocht, gratis zal thuis bezorgen. Een aardige verrassing, die naar wij vertrouwe:n door het publiek op prijs zal worden gesteld en waarover ieder kan beschikken, wan neer geschenken worden gekocht bij aangesloten winkeliers. MIDD ELHARNIS. Bij publieke verkooping van drie woonhuizen van de dames Waterman alhier, zijn deze gecombineerd afgemijnd door den heer P. Grooten.boer voor 5940. Door den heer P. v. d. Doel is een woonhuis vein de erven J. Verolme, staande aan den Ring, ondershands gekocht. Te beginnen met 3 December wordt de gelegenheid weer opengesteld voor de werk- loozen bij di; arbeidsbemiddeling in het lokaal van den nachtwacht. STAI> AAN 'T HARINGVLIET. Het woon huis nmt tuin van de en/en de wed. E. H. de Ruaer is bij de gehouden veiling ingezet door P. Braber Mz. op 3525.—. Aan C. Silvius en J. van Nierop is ver gunning verleend tot het verrichten van bak- kersnachtarbeid. De gewone dienstplichtigen der lichting 1929 zijn toegewezen als volgt: J. Bevaart, 7e Regt. Veld Art. Berden 11 IQ Decmeber; L. A. van Splunter, Regt. Kust Art. 1625 Oct. Ingekomen personen Geene. Vertrokken: A. J. van Rossum naar Middelharnis, M. van der Meide naar Dirksland, M. A. Buscop naar Sommelsdijk en I. Joppe naar Amsterdam. Prijzen der veldvruchtenUien 5.— en aardappelen 2.50 per H.L. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkiezing van een notabel in de Herv. Kerk Uitgebracht 75 stemmen. Daarvan verkregen: A. Neels 52, J. W. v. d. Linde 11, C. Korte weg Lz. 3, A. In 't Veld 2, D. In 't Veld 2, Joh. de Vos Az. 1, A. R. Paasse 1, W. Duim 1, Smit 1 en T. Wieaard lstem. Gekozen alzoo A. Neels. Aan G. van Nieuwaal is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een waschhuis en aan C. In 't Veld voor een schuur achter zijn woning. Bevolking. Ingekomen J. Stoop van Den Bommel; L. Vermaat van Barendrecht; J. Don kersloot van Maartensdijk; A. Braber en H. Noordijk van Dirksland. Vertrokken Cornelia Kastelein naar Ouden hoorn, J. Dorsman naar den Haag; Johanna Groenendijk naar Dordrecht en Leentje Brug- geman naar Oude Tonge. OUDE TONGE. Bij de beide weegbruggen zijn in het afgeloopen seizoen plm. 13J^ mil- lioen K.G. suikerbieten gewogen. De meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt heden op het secretarie ter inzage. Van A. Korteweg is een koe aan miltvuur gestorven en onder politietoezicht verbrand. D. L. geraakte onder een auto van P. P., zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. .A. J. Kerpel heeft een pand woonhuizen ondershands verkocht aan J. v. d. Berg te Dordrecht. BEZOEKT ons nieuwe Magazijn aan het Zandpad TOEGANG VRIJ ZONDER KOOPVERPLICHTING De collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft j.l. Zondag opgebracht de som van 61. NIEUWE TONGE. De dienstplichtige der lichting 1927, L. Oudzegel, zal op 17 December a.s. bij het Regt. Huzaren te Bergen op Zoom worden ingelijfd. In plaats van de heer A. Brooshoofd is tot diaken in de Herv. Kerk benoemd de heer M. J. van Driel alhier. Prijzen der veldvruchten: Uien 5.—, peen 1.,en aardappelen 2.25 per H.L. De handel is levendig. De vroegere werkplaats van den heer S. v. d. Velde alhier zal worden verbouwd tot bergplaats voor auto's. De heer T. H. Holleman heeft zijn hotel ondershands overgedaan aan den heer L. Osse- weijer te Oude Tonge. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 2350 H.L. aardappelen, 4000 balen uien en 3220 balen peen. Tegen een inwoner van Melissant is hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. Op het Sas zullen weder een 12-tal iepen- boomen gerooid worden. MELISSSANT. Het mond- en klauwzeer on der het vee van den landbouwer S. is geweken verklaard. Ondanks het verbod om den beneden Molendijk met motorrijwielen op meer dan twee wielen te berijden, maken vele autobestuurders zich nog aan overtreding der verordening schul dig, en belemmeren zelfs het verkeer, zoodat processen-verbaal wel zullen volgen, indien de ze waarschuwing niet helpt. HERRINGEN. De prijs der uien varieert hier op 't oogenblik van 4.75 tot 5.Peen 1.—, alles per H.L. Hèt-bouwen van een woonhuis voor re kening van den heer L. v. d. Sluis is onders hans gegund aan A. Huizer, metselwerk; P. Snijder, timmerwerk; J. Nieuwland, smidswerk, en J. Kareis, verfwerk. STELLENDAM. De totale hoeveelheid sui kerbieten, die zijn seizoen aan de haven alhier aangevoerd, bedraagt 9.830.211 K.G. Toen de landbouwersknecht M. Noord- hoek met een wagen suikerbieten reed qver de brug van de 9e kavel in den Eendrachtspolder, liggende over den bermsloot, waren de paarden juist over de brug, toen de wagen door de brug zakte. Door toegeschoten hulp wist men spoedig het zaakje op den wal te krijgen en liep dit ongeval met eenige materieele schade af. —De prijs der aardappelen is thans 2.50 per H.L., uien 5.— en koepeen 1.— per Hectoliter. GOEDEREEDE. Zondag en Maandag dreef aan het Noorderstrand veel wrakhout aan. —Prijzen der veldvruchten Erwten 18 cent per kilo, aardappelen 2.25, uien 5.— per Hectoliter. Ruim 6Yi millioen K. G. suikerbieten werden in de afgeloopen campagne aan de Kaai aangevoerd. Donderdag werd wederom 100.000 K.G. cichorei verladen. OUDDORP. Ze waren zeker door den storm vedwaald geraakt. Vóór de haven zijn 2 kabel jauwen gevangen. Schipper J. Bakelaar heeft Dinsdag nam. omstreeks 4 uur met zijn motorschuit O. D. 22 binnengebracht het in nood verkeerende klipper schip „Dirkje" van Papendrecht, waarvan de zeilen waren verscheurd. De jongedochtersvereen. „Tabithe" hield Donderdagavond haar 2e jaarvergadering. Wij vermelden daarvan nu alleen, dat de zaal stamp vol was en de samenkomst uitstekend is ge slaagd. In een volgend nummer hopen wij een uitvoerig verslag er van te geven. Het tjalkschip „Ambulant", schipper Grin- wis, lag met gebróken zwaard te Bruinisse en vroeg om hulp. Schipper Bezuijen is met de motorblazer O. D. 13 er heen gevaren en mocht de „Ambulant" veilig hier binnensleepen. Een vierjarig zoontje van S. V. viel in een ^moddersloot en kon gelukkig door zijn moe der bijtijds gered worden. Het ledental van de coöp. bakkerij is van 52 leden in het begin, thans gekomen tot 84. ONZE UIENHANDEL. Vrijdag 23 November waren in vergadering bijeen, het dagelijksch bestuur van den centralen boerenbond, de dagelijksche besturen van de afd. Holl. Maatsch. van Landb. en het Veilings- bestuur, in welke vergadering ook de heer Ir. Huismans, secretaris van de Holl. Mij. v. L„ tegenwoordig was. De vergadering was speciaal belegd tot het bespreken van de genomen maatregelen ten opzichte van onze uienexport naar Amerika. Zooals bijna iedere Flakkeesche landbouwer reeds zal weten, is door den Amrikaanschen Plantenziektekundigen Dienst den narcissenvlieg Eumeris Strigates in onze uien aangetroffen. Dit insect is de oorzaak geweest, dat Amerika zijn grenzen sloot voor de Hollandsche narcissen- bollen. Waar genoemd insect in hoofdzaak voorkomt in uien, die door ziek of rot zijn aangetast, heeft de Nederlandsche landbouwconsulent te Washinghton onzen buitenlandschen voorlich tingsdienst, aan het hoofd waarvan de heer Ir. Mansholt, ernstig gewaarschuwd, dat er voor worde gezorgd, dat er uitsluitend gave en ge zonde uien naar Amerika worden gezonden, omdat wij anders groot gevaar loopen, dat Ame rika voor het artikel uien eveneens zijn gren zen zal sluiten. Dat sluiten zou op zichzelf niet zoo erg zijn, als er voorts maar voldoende af zetgebied voor onze uien was. Het sluiten van de Amerikaansche grenzen zou ongetwijfeld een groote daling van de uienprijzen ten gevolge hebben, wat voor Flakkee een ramp kon wor den genoemd. De buitenlandsche voorlichtingsdienst heeft nu in overleg met den handel (onze landbouw organisaties zijn daarin vrijwel niet gekend) we ten te bereiken, dat de voor Amerika bestemde uien worden gekeurd door den Plantenziekte- kundigendienst, m. a. w. de uien voor Amerika moeten gedekt zijn door een gezondheidscerti ficaat van dezen dienst, terwijl met de betrokken stoomvaartlijnen is overeengekomen, dat geen uien zonder bedoeld certificaat ter vervoer zul len worden aangenomen. Deze maatregel op zichzelf kan niet anders dan worden toege juicht. Als Amerika als uienafnemer kan wor den behouden, door prima waar te leveren, dan is ons afzetgebied aanmerkelijk uitgebreid, en zijn we niet meer in hoofdzaak op Engeland aangewezen. Toch mag Engeland, tot dusver onze grootste uienafnemer, evenmin voor ons verloren gaan. Wij kunnen en mogen geen afzet gebied verliezen. De zeer hooge landprijzen en de tot in den hoogsten top opgevoerde land pachten, zijn voor een groot deel op de uien- teelt berekend. Voor vele kleine landbouwers kan de uienteelt een levensbelang worden ge noemd. Daarom hebben genoemde besturen zich genoodzaakt gezien, om deze aangelegenheid eens ernstig en met bekwamen spoed in studie te nemen en waakzaam te blijven. Men gevoelt maar al te goed, nu onze beste uien naar Amerika worden geëxporteerd, dat er mogelijk ook door andere landen eischen kun nen worden gesteld, waaraan onze uien moeten voldoen. Zoo goed als Amerika de narcissenvlieg als argument voor sluiting van de grenzen aan wendt, zoo goed kan Engeland weer om andere reden den invoer van uien verbieden. Onze vergadering moet er dan ook met na druk op wijzen, dat wij ons niet moeten voor stellen, dat de. Amerikaansche maatregelen slechts alleen voor dit jaar worden toegepast, doch dat deze bij niet-sluiting van de grenzen van blijvenden aard zullen zijn en nog door tal van andere, ook door andere landen te nemen maatregelen, kunnen worden gevolgd. Wij moeten dus steeds op onze hoede zijn en er toe medewerken, dat onze producten in prima conditie over onze grenzen gaan. Wij moeten zorg dragen, dat er door onze afnemers zoo min mogelijk aanmerkingen kunnen worden ge maakt. Het blijft echter voor ons een open vraag, of het doel door middel van een simpel certificaat van den Plantenziektenkundigendienst zal zijn te bereiken. In het hoofdartikel van „De Tuinderij" van deze week, welk artikel wij in een volgend num mer zullen overnemen, wordt op regeerings- maatregelen aangestuurd, doch in onze ver gadering is daaromtrent geen definitieve meening uitgesproken. Men is in overweging gegeven om daarover eens rustig na tedenken en goed onder het oog te zien, wat daarvan de gevol gen kunnen zijn. Het is in gegeven omstandigheden een ge biedende eisch, dat alle belanghebenden zoo veel mogelijk samenwerking betrachten. De Secretaris der Centrale Veiling, H. VAN HEEST. Nadruk verboden. De mest naar en over den akker. Het rijden van mest naar en over den akker is een telken jare terugkeerende werkzaamheid, welke echter niet altijd even praktisch ver» richt wordt Vaak nog geschiedt het aldus op groote bedrijven de beladen mestwagen wordt alle vijf passen stilgehouden, de knecht of boer trekt vijf schreden der vorige rij een grooteren of een kleineren hoop af (naar ge» lang der behoefte), rijdt dan weer vijf passen verder, trekt weer een hoop af enz. De mest» spreiders, 5 of 6 in getal achter iederen wagen, verdeelcn zich zöó, dat een hunner den mest» hoop naar alle kanten ruw uit elkaar gooit, terwijl de 4 of 5 overigen naast elkaar gaan om den mest fijn uit te spreiden, Is de vracht over den akker verdeeld, dan gaat het ge» heele gezelschap weer naar den voorkant van het land om het nieuw aangekomene op de» zelfde wijze te behandelen, fieter dan aeze onpraktische en tijdroovende werkwijze lijkt mij de volgende manier. Het geheele perceel, dat bemest moet wor» den, wordt door aftreden in een aantal, laten we aannemen zes, even groote stukken ver» deeld. Ieder stuk, dat gemakkelijk door een tak of een mesthoop aan te duiden is, krijgt een arbeider, die den mest, welke er opgere» den wordt, aan kleine hoopjes moet spreiden. Om dit werk te vergemakkelijken, rijdt de mestwagen, zonder stil te huuden, langzaam dwars over de perceelen, waarbij de knecht onophoudelijk den mest met den haak aftrekt, aan kleine hoopjes, zorgende, dat hij rondkomt De menschen leeren dat heel spoedig. Wil de aftrekker een zijplank afnemen, dan laat hij de paarden even stilhouden. De voordeelen dezer methode zijn de volgendele de paar» den worden gespaard, omdat het voortdurende aantrekken vervalt2e de wagen of kar is spoediger leeg3e de meststooiers behoeven niet telkens van den eenen kant van den ak» ker naar den anderen kant terug te loopen, hetgeen maar tijdvermorsen is4e het toezicht is gemakkelijker, daar ieder afzonderlijk werkt en nauwkeurig nagegaan kan worden 5e alle arbeiders moeten hetzelfde werk verrichten en kan er dus niemand luieren 6e de opzich» ter behoeft de lui niet steeds achter de vecren te zitten en aan te sporen, doch kan zijn aandacht wijden aan andere dingen. Hij kan met gemak het werk overzien en weet dade» lijk, waar het aan hapert. In één woordhij is meester van den toestand. Deze arbeidsvet» deeling verwekt spoedig zulk een werklust bij de mestverspreiders, dat ieder zijn best doet om zijn taak snel te verrichten en, daar zijn werk gecondoleerd wordt, den mest be» hoorlijk fijn te verdeelen, waar het bij slot van rekening toch om te doen is. Licht en Zonlicht. Voor de dieren voowel als voor de planten is het licht en niet het minst het zonlicht, van onschatbare waarde. Zoodra des morgens de dauw geheel verdampt is, zien we een eigenaardig verschijnsel optreden, dat bij de eene plant sterker is dan bij de andere, n.l. vele bloemen keeren zich naar het zonlicht toe. De z.g. Zonnebloem doet zulks zeer sterk zij draaid zelfs den geheelen dag mee. Het heele levensproces der plant wordt door het zonlicht m volle werking gezet. De koolzuur» opame, de zetmeelomzetung, de werking van de bladkleurstof (chlorophyl) worden tot tkrachtige functie geprikkeld. Vandaar dat plan» en in het donker kwijnen, geel worden, de bladeren laten vallen enz. Komt men verder n het seizoen, a's de vruchten rijpen en ge< schikt worden om den mensch tot voedsel te dienen, dan ook speelt het warme zonlicht een groote rol. Door wateronttrekking, verhar» ding der sap*aanvoerde stengels, bevordering de chemische processen, rijpen successievelijk de granen, grassen, appels, druiven, enz. Ook de dieren kwijnen, evenals de planten in het donker. Nu ligt er evenwel een breed pad tusschen donker en licht. Half donkere atallen zijn zeer aan te bevelen voor werk vee en werkpaarden. Vooral wanneer de insecten de dieren veel last veroorzaken en veel werk van hen verlangd wordt, is een donkere stal de beste rustplaats. Voor de vetmesting is duisternis zeer gewenscht, vooral als men kal» veren met zuiver blank vleeseh wil fokken is dit aangewezen. De ondervinding heeft voorts geleerd, dat het z.g, wolvreten bij scha» pen minder voorkomt in donkere stallen, en zelfs verbetert bij lijdende dieren, wanneer deze uit het licht in het donker gebracht wor» den. Wat moet de landbouwer.veehouder hier uit leeren Dat de veestallen zóó ingericht moeten worden, dat men licht en warmte kan regelen. De lagere dieren, zooals hagedissen, slangen, enz., waarvan enkele hun leven slijten in spelonken, holen, mijnen, enz., op plaatsen dus, waar het licht weinig of niet komt, ge» voelen ook dit gemis aan licht. Hun oogen worden zwak, hoogst prikkelbaar tot het zieke» lijke toe, ja, sommige verliezen het gezichts» vermogen geheel. Het licht heeft nog meer bekende eigen» schappenhet kan keurstoffen verbleeken en ontsmettend weiken. Het eerste past iedere huisvrouw met de wasch toe, en vroeger ook met het nieuw gesponnen linnen. Het laatste wordt in prAtijk gebracht, waarin de boerin, die zelf nog karnt, na dcgelijken schoonmaak de karn, de melkvaten, melkkannen, enz., aan de zon blootstelt. Tal van lagere organismen kunnen het uitdrogend, verwarmend zonlicht niet verdragen, en worden gedood. Vandaar de wenschelijkheid, vooral op stallen waar nu en dan het miltvuur zijn offers vraagt, flinke lichtgevende ramen aan te brengen. Goedkooper ontsmettingsmiddel dan het zon» licht biedt de natuur niet. Licht is leven, ge zondheid, vreugde 1 't Geldt voor mensch en dier. Ook hier te lande hebben de financieele moeilijkheden van de Deutsche Automobil» bank, een instelling, welke de financiering van automobiel»verkoopen ten doel heeft de aandacht getrokken. Niet zoozeer omdat deze moeilijkheden het onhoudbare van het huur» koop.systeem illustreeren, doch wel speciaal omdat de Hollandsche Disconteeringsbaok, welke de Automobilbank financieel beheerscht, bleek niet in staat te zijn het kapitaal te four» neeren, welk noodig was om deze bank weer

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4