nn mimmfir pestaai uit flrie Biaflen tweede blad. EEN HOEKTE TTOOES E No. 3490. Gemeenteraad. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Zaterdag 1 Dec. 1928. Ingezonden Stukken. SCHAAKRUBRIEK. a '/2 '/2 '/2 '/2 '/2 '/2 1 1 IN HOC-SICrNO WSES De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Middelharnis, November 1928. LANDBOUW-HUISHOUDONDERWIJS. Mijnheer de Redacteur U zoudt me zeer verplichten met mij te willen helpen, door plaatsing van eenige regelen aan Uw lezers en lezeeressen bekend te maken, dat eersdaags wederom de gelegenheid zal bestaan tot ontwikkeling en leering van vele huishou delijke zaken, door cursussen te geven aan jongere en oudere dames, meisjes pas van school, alsmede door arbeiderskookcursussen, vanwege het landbouw-huishoudonderwijs. Waar tegenwoordig algemeen het groote nut gevoeld wordt en door het Rijk en landbouw- vereenigingen alles gedaan wordt, om zooveel mogelijk, ook ten plattelande, ieder de gelegen heid te geven op weinig kostbare wijze prak tisch onderwijs op wetenschappelijke basis te ontvangen in alles, wat met een economisch te voeren huishouding in verband staat, kan niet genoeg op het nut en voordeel van deze gelegenheden worden gewezen. Nadere bijzonderheden zijn per advertentie bekend gemaakt in ons blad van Zaterdag 17 November, terwijl ondergeteekende zich gaarne tot het geven van alle mogelijke inlichtingen bereid verklaart. Inmiddels, met vriendelijken dank voor de plaatsing, De landbouw-huishoudleeraares, H. A. BAKKER. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zend' n aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 80. Probleem no. 91 vertoont weer een „Schiff- mann" verdediging, doch in gewijzigden vorm. Deze verdediging bestaat hierin, dat zwart zich zelf pent, wetende, dat de dreiging dit stuk zou ontpennen. Nu kan Wit op twee wijzen een zwart stuk ontpennen. De oorspronkelijke ontpenning van Schiffmann was bij interferen tie. Zoodat b.v. op een lijn komen Z. K., Z. T., W. P. W. D. Het paard interfereert de witte dame. Dit probleem nu laat de tweede vorm zien, n.l.: directe ontpenning. Het pen nende stuk verlaat eenvoudig de lijn. De sleu- telzet is 1. Df6, driegende 2. Df8 mat. Zwart slaat nu de looper op e6, wetende, dat de dreiging zijn stuk weer direct ontpennen zou. De varianten zijn 1De6: 2. Td4: mat. 1Pdeö: 2. Lf4 mat. 1Pf6: 2. Lf8 mat. 1Le6: 2. Pg7 mat. enz. Een zeer interessant thema, dat hier zelfs viervoudig is weergegeven. VERBETERING. In 't diagram van probleem no. 92 staat de W. D. op fl. Deze moet op el staan. De notatie is goed. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Probleem voor den wedstrijd. No. 93. A. W. DANIEL. 3e E. V. 3e Grantham Tourney. Zwart (9). Wit (9). WitKf2, De3, Tb5 en g7, Lc6 en e7, Pd5 en e6, pi. d4. Zwart: Kf5, Da7, Tf8 en h5, Lbl, Pc7 en e2, pi. dó en h3. Wit geeft in twee (2) zetten mat. Oplossing inzenden vóór Donderdag 13 Dec. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 91. 90 91 Totaal W. Schipper 36 2 2 40 F. C. Laas 28 2 2 32 G. v. Gelder 24 2 2 29 „Udi" 24 2 2 28 C. Tiemens 19 2 2 23 A. Verbrugge 17 2 2 21 D. Hofland 14 2 2 18 J, Hoek 17 0 0 17 (7) H. Tiemens 9 2 2' 13 „Amateur" 9 0 0 9 (3) W. Nieuwland 0 2 2. 4 Oplossing eindspel no. 75. 1. Kd2, Pel: 2. Tb5f, Ka2; 3. Ta5, Kb3 (Kb2; 4. Ta4!); 4. Tf5 (niet Tal?); 4 Lc7; 5. Tf3f, Kb2; 6. Tf2! La5f ;7. Ke3, Lbóf; 8. Kd2, Lf2: pat enz. Eindspel no. 77. H a s e k. La Strategie 1928. Wit: Ke5, Peó, pi. g2 en g4. Zwart: Ka3, Ph7, pi. g5, gó en h4. Wit speelt en wint. Eindspel no. 78. ZwartS t e i n i t z. Wit: Albin. Wit heeft een aanval op den zwarten ko ningsvleugel. Na hó speelt zwart gó en hij staat betrekkelijk veilig achter den witten pion. Daarom moet de pion g7 weg, wat Albin be werkt door 1. Lfóf, gfó; 2. hó. Nu dreigt 3. Dg7, Dg7; 4. hg7f, Kh8; 5. Th8 en wint. Na 2Pe7 volgt 3. Dg7-j-, Dg7; 4. hg7 en de partij verloopt als voren, met 't slot 6. Tf8 mat. Na een anderen 2en zet van zwart haalt wit spoedig dame op g8 en wint ook. (Lasker's Schaakboek). Partij, gespeeld tusschen E. de Haas met wit en L. Bund met zwart. Italiaansche opening. 1. e4, e5; 2. Pf3, Pcó; 3. Lc4, Lc5; 4. c3, Pfó: 5. d4, Ldó; 6. 0~0, ed4:? 7. e5, Leó: 8. Tel! <15; 9. Lb5, 0-0; 10. Lcó: bcó: 11. Pe5: dc3: 12. Pc3: Ddó (wit is nu een lichte officier voor, doch twee pionnen achter. Dit vindt zijn oorzaak in 6ed4:); 13. Lf4, Te8; 14. Pgó, Db4; 15. Te8:f, Pe8: 16. Del (zwart mag Pgó niet nemen wegens pionnen- verlies); 16Leó; 17. Ld2? hgó: 18. Pd5: Db2: (De zeventiende zet deed het betrekke lijke voordeel van wit te niet. Deze is nu twee pionnen achter); 19. Lc3, Dc2; 20. Pe7f, Kh7; 21. Pcó: Pfó; 22. Pd4, Dd3; 23. Peó: (natuurlijk) 23feó: 24. Lfó: gfó: 25. Deó: (Materieel staan de partijen gelijk. De stelling van wit is gunstiger); 25Td8; 26. De7f, Khó; 27. h3, Ddó; 28. De3f, g5; 29. Da7: De5; 30. Tel, Td2; 31. a4, Ta2; 32. Dc7: Dc7: 33. Tc7: Ta4: 34. g3, Kgó; 35. Kg2, Tal; 36. Tc4, Tbl; 37. h4, gh4: 38. Th4: Tb5; 39. Tc4, f5; 40. Kh3, Tb2; 41. Tcóf, Kg5; 42. f4f, Kh5; 43. Tfó, Tb5; 44. Tf8, Kgó; 45. Kh4, Tbl; 46. Kh3, Tb5; 47. Tg8, Kfó; 48'." g4, Tb3f; 49, Kh4, fg4: 50. Tg4 remise. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv, No. 18. 1. Daó. F. C. Laas. No. 654. 1. Tb4. Wedstrijd Schaakclub »Ons Genoegen* 1928—*29. GROEP I. T3 a s u O E bO a '3 o Z Bund 0 Hoek 1 1 1 Nanning GROEP II. O U rt CU Visser 1 Farée '/2 Ie Comte V2 Gd 60 a GROEP III. o v. Gelder. Weeda Verbrugge ■1 O GROEP IV. 5 a bi U, Jacobi. Kerkhof! K. J. Meijer v. d. Wende Nieuwland |0| 0|0 |0| |1 li Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 28 November, des nam. half drie uur. Voorzitter de Burgemeester. Present alle le den. Na de opening met gebed, spreekt de VOOR ZITTER een welkomstwoord en leest de Secre taris de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van de gemeente IJselmonde, om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Minister om het verschil in loon, wanneer werklieden in andere gemeenten werken, dit verschil bij te passen. Volgens den VOORZITTER geldt dit wel voor IJsselmonde-Rotterdam, doch heeft voor deze gemeente geen zin. Wordt besloten geen adhaesie te betuigen. Schrijven van het Provinciaal bestuur, dat zij Achthuizen niet tot de bebouwde kom rekenen en de maximum snelheid daar niet toe passen. Het gemeentebestuur zal nu een bord plaatsen met verzoek langzaam te rijden geen verbod). Schrijven van den gemeente-opzichter, H. C. de Ruiter, waarin hij den Raad zijn dank be tuigt voor zijn salarisverhooging. Schrijven aan het gemeentebestuur over de electriciteitsvoorziening. Daar echter ook deze gemeente tot 1942 een contract heeft met de gasfabriek, wordt dit schrijven niet behandeld. Op verzoek van het Prov. bestuur moet het besluit van de verhuring van het Postkantoor luiden: Aan den heer Verschuur wordt het kan toor verhuurd voor 2.65 per week en zulks voor 10 jaar. Aldus goedgevonden. De Gezondheidscommissie te Middelharnis verzoekt een sloot voor de woning van W. Wielaard, weduwe W. Korteweg, C. Korteweg en L. J. Beijer te dempen. De VOORZITTER wil hierop ingaan, mits ieder der 4 bewoners 25.~ betaalt, de ge meente zal dan ook 100.— bijpassen. Dit is reeds ter kennis aan de bewoners gebracht. De Raad keurde dit voorstel heden goed, de belang hebbenden hadden intusschen nog niets laten hooren. De heer J. Leijdens verzoekt de gemeente woning, verhuurd aan D. Kamp, te mogen be trekken. Dë heer VAN ES vraagt of er nog meer huurders zijn en wil, evenals VERMAAS het besluit om het niet voor winkelhuis te ver huren, handhaven. Onder deze voorwaarde zul len ze toestemmen. De heer HOBBEL wil tijdelijk de woning geven. Wordt met algemeene stemmen besloten de woning aan J. Leidens te verhuren, doch niet voor winkel. Na het vallen van dit besluit komt een brief ter vergadering, waarin J. Leidens mededeelt, dat hij de besthikking krijgt over bouwgrond. Shrijven van deen havenmeester en weger C. H. Metaal aan de Galateesche haven, met verzoek om salarisverhooging. Door het ge makkelijke vervoer met vrachtauto's worden minder veldvruchten aan deze haven gebracht en worden ze vervoerd naar de brug op het dorp. Na toelichting van den VOORZITTER en den heer VAN ES wordt besloten dit jaar er nog niet op in te gaan. Zijn salaris bedraagt altijd nog 700.— en vordert toch in lang nog niet al zijn tijd. Het gemeentebestuur van Middelharnis ver zoekt bijdrage in de kosten voor leerlingen uit In „De Jonge Vrouw" vindt men eiken keer een rubriek onderlinge correspondentie, daarin houden de lezeressen telkens een praatje met elkaar, over alles wat hun zoo al interesseert. f Ge begrijpt, de onderwerpen waarover geschre- ven wordt, geven een bonte mengeling te zien. 'k Lees zelf altijd die rubriek eens na, omdat ik graag wil weten waarin onze jonge meisjes zoo al belang stellen. Het is de eene keer1 eens over muziek, een ander vraagt gedachtenwisseling over bioscoop bezoek, weer een ander vraagt raad om de vrije uurtjes zoo nuttig mogelijk voor anderen te besteden. En zoo al meer. Onlangs echter was er in dat knusse jonge dameshoekje vreemd bezoek. Een jongeling nog wel. En hij gedroeg zich niet heel aardig bij die gelegenheid. Hij heeft nog al wat te klagen. Nu behoeven we ons niet ongerust te maken over de jonge dames, die in hun eigen rubriek worden aangevallen, o neen. Het weerwoord is ze best toevertrouwd. De klacht van den jongeling naar aanleiding van de correspondentierubriek was, dat de jon ge meisjes te veel belangstelling toonen voor onderwerpen, die buiten het huishoudelijk ter rein liggen, te weinig voelen voor hun voor bereiding voor hun taak in huis en maatschap pij. Ook werd beweerd, dat de meisjes eigenlijk een beetje minachtend op 't huishoudelijke werk neerzien. We zullen maar niet nagaan wat door de meisjes daar allemaal tegen ingebracht is. Die hebben zich dapper en goed geweerd. Maar toen ik dat alles las, dacht ik eerst even: Zou het waar kunnen zijn, is er te veel interesse voor onderwerpen, die voor de meeste meisjes en vrouwen later improductief zijn en wordt in het algemeen de eigenlijke taak ver waarloosd Is het in het algemeen waar, „dat de meisjes va nt egenwoordig wel al te veel acht geven op pretjes en partijtjes en dat ze 't menigmaal al goed vinden, als ze met een mooi boek in een gemakkelijk stoeltje zitten"? Maar neen, dat is niet waar. De klager heeft het niet goed gezien. Als we aan den rand van het strand staan, met het gezicht op de zee, en we zien niet anders an water voor ons, dan is het toch ook een dwaasheid om te beweren, dat heel de wereld water is. Dat is nogal een eenzijdige kijk op de zaak. Zoo we enkel rondzien in de steden reldsche kringen, ja daar is een breede die is zooals de klager ze voorstelt. Maar nog 'ang niet allen zijn daar zoo. Dan doet hij zelfs kringen onrecht aan. Doch de schrijver sc reef in een christelijk blad en we mogen eronderstellen, dat hij in die kringen zich ook beweegt en daar is het gelukkig geheel en al niet zoo. Vanzelf spreekt, dat wel eens een ongun- s ige uitzondering wordt aangetroffen, maar waar wordt die niet gezien en daarna mogen allen niet worden beoordeeld en zelfs veroor deeld, k Voel mij altijd sterk tot jonge meisjes aan getrokken. Die leeftijd heeft nog zooveel moois en idieels. en we- zoom, Ik spreek er ook nog al heel wat, doch dit brengt mij tot een ander oordeel. Er is bij zoovelen nog wel wezenlijk arbeids vreugde, elk voor eigen werk en eigen kring. Het geeft altijd zoo'n warm gevoel als ze eens oVer hun werk praten, als ze zichzelf a. h. w. eens vergeten en al maar eens vertellen, hoe noodig het is, dat ze dit doen, waarom ze dat zoo werken en waarom ze dit weer eens wij zigden; hoe voldaan gevoel het geeft als je zoo met je geheele kracht daaraan gegeven hebt. Dan is het van den een het gewone huiswerk in eigen gezin, of in dienst bij een ander, of wat arbeid het ook is. Maar minachting voor het gewone werk der huisvrouw in onze chris telijke kringen, nu onder de meisjes hoor ik daar niet zoo veel van. Maar ik vind het o zulk een gelukkig tee- ken, dat vele jonge meisjes naast hun gewone werk ook belangstelling toonen voor andere dingen. Zij die verder willen zien, zijn ook in staat het gewone werk te verheffen. 'k Las dezer dagen van Mevrouw van Hoog- straten-Schoch in een van haar werken de volgende passage „Eens kwam iemand langs een groot bouw werk. Er was nog niet veel te zien van het geen het worden zou. „Wat doen jullie vroeg hij. Een antwoordde: „Zwoegen en sloven, zoo als je ziet." „Dertig gulden in de week verdienen", zei een ander. Maar een man met een blijde uitdrukking op zijn gezicht riep, terwijl hij achter zijn kruiwagen met steenen stond: „k bouw een kathedraal"." Zoo gaat het ook met onze meisjes en jonge vrouwen, die hun belangstelling wat verder uit strekken. Ze zijn in staat om het groote levenswerk te zien, dat God in de kleine dingen te doen geeft. Vanzelf zullen die niet minachtend neer zien op het werk van de huisvrouw. Zijn die meisjes echter den ganschen dag bezig geweest, dan is het toch lang niet noodig, om daar in hun vrije oogenblikken nog na betrachting over te houden. Als b.v. 's Maan dags de wasch aan kant is, dan kun je zoo eens even zeggen: het is aardig voorspoedig gegaan, of het is nogal tegengeloopen, maar daar kun je toch niet den heelen avond over blijven praten. Dat is knap vervelend. Dan is het veel beter als ze eens wat lezen of over het gelezene wat praten. Of de meis- jesvereeniging bezoeken. Dat is voor hen zelf veel beter en als ze het voorrecht hebben later een eigen gezin te be zitten dan zullen ze daar ook een prettige sfeer weten te scheppen. Ze zullen dan heusch nog wel met liefde het huiswerk doen, doch niet zoo gemakkelijk vallen in de fout om een huis sloofje te worden. Al het werk wordt met breeder blik overzien en met verstand gedaan. Dan kan de man ook nok eens praten met zijn vrouw over andere dingen dan over de noodzakelijke aankoopen of bezuinigingen. Dat wordt ook veel meer gewaardeerd dan al die slooverij. De klager in „De Jonge vrouw" moge dan al veel klagen maar het leven geeft te zien dat de meisjes en vrouwen die zich enkel maar blind staren op de kleinigheden, zouden ze zien, het groote wat uit die kleinigheden wordt opge bouwd, gansch niet in tel zijn. 'k Houd zelf ook niet van vrouwen en meis jes die altijd gereed zijn je met betoogingen en redeneeringen te overladen, die van uit een hooge sfeer op het huishouden neerzien, die ook meenen dat zij zelf daar te goed voor zijn, maar aan den anderen kant,, als we het altijd ook alleen maar moeten hebben over kamer- doen, wasschen, verstellen, enz., nu dat vindt ik nog erger. Gelukkig dat we er nu in onze christelijke kringen nog heel wat aantreffen die hun werk niet verachten, ja, met blijdschap doen, maar daarbij ook zoo gaarne luisteren naar, of lezen over de dingen van hooger plan. Neeen zoo erg als de klager in „De Jonge Vrouw" het ziet, is het toch heusch nog niet. M'n beste neefjes en nichtjes. Wat heb ik een stapel inzendingen ontvangen voor onzen wedstrijd. Daar zal ik aan moeten werken, dat kun je gelooven, maar ik heb wel gemerkt dat ik een massa knappe nichtjes en neefjes heb, want alles ziet er keurig uit. Jullie hebt het mij niet gemakkelijk gemaakt om prij zen toe te kennen. 'k Geloof dat bijna alle neefjes en nichtjes geschreven hebben over St. Nicolaas. De tijd schiet heel erg op hoor 't Is ook een leuke tijd als je zooveel pakjes krijgt. Nou ik hoop, dat jullie 't allemaal prettig zult hebben. Nu zal ik nog even vertellen dat voor dezen keer een prijs gewonnen heeft GERRIT PULLEMAN te NUMANSDORP. Je krijgt het boek Van Piet en Geertje, Nu allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Jaantje Z. te Middelharnis. Jij mag met ons meedoen hoor. Het geeft niets als je brief den eersten keer nog niet zoo groot is dat moet nog wat wennen. Over een poosje gaat het brievenschrijven zoo gemakkelijk, dat je er niet uit kan scheiden. Maar je brief zag er keurig uit. Gootje P, te Middelharnis. Jp bent ook wel kom in onze krantenfamilie. Vin je het raadsel- oplossen een leuk werk Het huis waar je woont weet ik wel te staan, 'k Zal eens kijken of ik daar een meisje van negen jaar voor mij zie, als ik een langs kom. Gerarda S. te Rotterdam. Het hoeft nu juist niet op dat papier geschreven te zijn. Maar ik had dit gezet om zoo ongeveer een maat aan te geven, anders had ik kans dat ik opstellen kreeg als een boek en daar kwam 'k niet mee klaar. Nou jou opstel heeft de vereischte leng te. Van Gerard ontving ik nog niets. Is 't nog niet af. Je moet voor dat kleed geen Oranje- maar wel lila nemen. Heel mooi is ook don kerrood met zilvergrijs. Abram W. te Stad aan 't Haringvliet. Leuk hé, dat Jacob al zoo groot is. Nu kunnen jullie zeker wel aardig eens met hem spelen Zeg, neefje, hoe heb jij dat klaar gespeeld om zoo maar vijftig raadsels te maken. Ik vind het verschrikkelijk knap. Of ik ze gebruiken kan. Nou hoor of ik. Nellie W, ite Stad aan 't Haringvliet. Dat zal ik doen hoor. Tante R. te Sonnevanck, u hebt van allemaal heel veel hartelijke groeten. En ik hoop net als jullie, dat Tante weer gauw heelemaal beter is, dan hoeft zij niet meer zoo ver weg te zijn. Dank voor de raadsels. Arie W. te Stad aan V Haringvliet. Jullie komt dan al heel ver met 't lezen. Staan er mooie plaatjes in de boekjes Jij leest zeker wel heel graag 't Was erg hé met den storm, Ik woon in Sommelsdijk en ik vind het heel best als je eens bij me komt kijken. Wil je Moe de groeten terug doen van mij 't Schip is mooi geteekend. Leendert K. te Nieuwe Tonge. Ja hoor, ik vind het prettig als je met ons meedoet. Je brief zag er keurig uit. Als je de raadsels ge vonden hebt schrijf je de oplossingen op en stuur die aan mij en je vertelt me maar heel veel van jezelf. Ik ben ook blij, dat het gauw St. Nicolaas is. Jannes S. te Middelharnis. Jij mag ook mee doen, maar ik kan eigenlijk wel schrijven: weer doen, want toen ik m'n boek nakeek, zag ik dat je al eens bij onze raadselfamilie gehoord hebt. Teunis R. te Ooltgensplaat. Hartelijk dank voor je raadsels, hoor neefje, 'k Ben blij, dat je den prijs zoo mooi vindt. Voor den opstel lenwedstrijd heb ik van jou nog niets ontvan gen. Het zal toch niet zoek geraakt zijn Ik hoop maar van niet. Doe ze allemaal de groeten terug. Cor R. te Ooltgensplaat. Zoo neefje, heb jij ook al nieuwe raadsels ingezonden. Ik kan ze wie gebruiken hoor. Hartelijk dank er voor. Johan de V. te Ooltgensplaat. Dat is fijn zeg, als een oom uit Amerika komt. Echt, dat jij zoo'n fijne doos kreeg. Blijft oom hier of gaat hij weer terug Gerrit P. te Numansdorp. Wel, dat spijt me, dat jij zoo hebt moeten zoeken naar de raad sels. 'k Zal mijn best doen om ze niet weer zoo moeilijk te maken. Maar al heb je eens een keer al de oplossingen niet, dan is 't nog niet zoo erg, hoor. Rieka P. te Numansdorp, 'k Heb je inzending voor den wedstrijd ontvangen. Je hebt je best gedaan. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Nee maar je bent ook een mooi nichtje hoor, om zoo maar je tante te vergeten. Gelukkig, dat je er toch nog om dacht. 'kGeloof, dat alle nichtjes en neefjes verlangen naar St. Nicolaas. Teuntje T. te Goedereede. Kousen breien is een heel werkje, ik begrijp wel, dat er voor lange brieven niet vetl tijd overschiet, maar ik heb toch geen klagen gehad. Wat zou het beste zijn, een muts of een schoen klaar te zetten Ik weet nog niet wat ik doen zal. Als ik 't niet doe, zou ik dan vergeten worden Henk S, ite Middelharnis Ja, dan is' er heel wat te schrijven, een brief en een opstel, dat is ook al heel wat. Stuur je raadsels maar in hoor. Gretha van der K. te Andelst. Wat leuk, dat je zoo goed met een mecanodoos overweg kunt. Ik ben benieuwd of je verlangen vervuld wordt. Ik denk, dat je een blaadje vergeten bent, want er stond onder den brief: hier komen de oplossingen, enneze waren er niet in. Jaapje A. van Z. te Middelharnis. Dat vind ik heel aardig, dat jij voor dat doel geld ver zameld. Fijn, dat er zooveel geld opgehaald is. Ik kon je brief best lezen hoor, al moet je schrijven terwijl Moe op de naaimachine werkt. Je opstel heb ik ontvangen. Wil je Moe de groe ten terug doen Thomas K. te Sommelsdijk, Ik moet je eerlijk vertellen, neefje, dat ik jullie wel allemaal een prijsje zou willen geven, maarhoe groot zou dan m'n raadselportemonnaie wel moeten zijn. Dat zou ik heusch niet weten. Maar ik ga er volgende week eens ernstig op studeeren, wie ik een prijs zal geven. Dirkje B. te Middelharnis. Fijn hé, zoo'n St. Nicolaasavond als Zwarte Piet komt. Geen wonder, dat je er naar verlangt. Doe maar trouw met ons mee. Ma K. te Sommelsdijk. Heb je veel tijd aan je opstel of aan je kleedje besteed, dat ik het met zoo weinig nieuws moet stellen Ik ben later aan hetzelfde kleed begonnen. Ik ben nu net over de helft. De kleuren heb ik anders gekozen. Als 't af is, kom je dan naar 't mijne ook kijken Dina K. te Sommelsdijk. Ben jij nog niet aan 't handwerken Ma zal je best wat willen hel pen. De oplossingen zijn 6 1 8 7 5 3 2 9 4 II. Helm, de eerste en laatste letter staan een el van elkander. III. Bram, Heia. Nieuwe raadsels I. Ingezonden door Cor R. te Ooltgensplaat: Loopt ge door mij heen, dan wordt ge nat, Keert ge mij om, dan ben ik zwart. II. Ingezonden door Pieter R. te Ooltgens plaat Welke jongensnaam, wordt de naam van een hoofddeksel, als ge er de tweede letter uit laat III. Ingezonden door Abram W. te Stad aan 't Haringvliet Het geheel bestaat uit 10 letters en is de naam van een dorp in Zuid-Holland. 7, 6, 8, 10 is iets voor den hoest. 9, 8, 8, 4 is een kleur. 1, 5, 8, is een jongensnaam. 2, 3 is goed voor zieken. 6, 3, 2 is een verkorte meisjesnaam. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres tot Vrijdag 7 December worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3