MML geweesten vmfrnmü cfe fmuL BESTEVAER Dit m Gemeenteraad. heeft een enopm ontwikheid peuk- instinct waap het 't vaststellen van poohlucht betpeft Hy wacht zich cp voop den brand te steken in z'n pyp,waapvan de inhoud maap „zoo-zoo"is.b het wondepdat hcj zweept by de zachte peupige Za In ïi 1 meer wil zeggen dan de formule die ik hier boven weergaf. Dat Gereformeerd-zijn behalve met zuchten, ook iets te maken heeft met ge- looven en dan ook niet te vergeten met ar beiden. Hier opent zich een onafzienbaar arbeids veld, land dat nog braak ligt, en velden die nog geoogst moeten worden. Ik ga er weer niet dieper op in. Wie wer kelijk iets weet van den reuzenarbeid der echte oud-vaders, ik bedoel niet de mannen der achttiende eeuw, maar die der zestiende eeuw, voelt wel waar ik heen wil, en die het niet voelt, bestudeere Calvijn's institutie maar eens, b.v. de onderwerpen over doop, belijde nis, geloof en kerkbegrip, misschien brengt het hem tot de wonderbaarlijke ontdekking, dat die oude, beproefde waarheid toch nog iets meer is dan hij wel dacht. Maar wat ik zeggen wil: hebben we wel tijd en recht om de Roomsche menschen, ik zeg niet het Roomsche beginsel, te bestrijden Is er op eigen erve niet genoeg te doen Het een doen en het ander niet nalaten Ja wel, maar door Roomsche muren te breken, stel dat we dat konden worden eigen muren niet gebouwd, en door eigen muren te bouwen met troffel en zwaard worden de Roomsche muren meteen afgebroken. Dat is nu maar het verschil. 't Is hier eigenlijk net als Troelstra eens gezegd heeft Waarom ageerde hij niet tegen het Vorsten huis „Wel", zei hij, „zorgt dat het socialisme er komt de heilstaat dan valt de troon van zelf." Zoo is het hier ook. Zorg, dat eigen muren gebouwd worden, ik bedoel dat hetgeen er nog te reformeeren valt in eigen huis en alles is nog niet in de puntjes, zooals we zagen inderdaad gerefor meerd wordt, zoo wint ge terrein en let dan eens op of Rome dan even sterk blijft staan als nu onder alle anti-papistische actie, waar zij gezond bij blijft UITKIJK. Vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Dinsdag 17 No vember 1928, des nam. half drie uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed. Van wege de vele onderwerpen, die moeten worden behandeld, worden de notulen aange houden tot een volgende vergadering. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen, waarbij zij mededeelen de laatste wijziging van de Politieverordening te hebben voorgedragen aan de Kroon ter vernietiging. Het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis ver zoekt goedkeuring van een besluit tot wijziging van de begrooting dier instelling voor 1928. Deze goedkeuring wordt verleend. De le, 2e en 3e helpster der Bewaarschool betuigen hun dank voor hunne bevordering en verzoeken tevens alsnog te willen bepalen, dat die bevordering zal gerekend worden met 1 Oct. 1.1. in plaats van met 1 Nov. te zijn ingegaan. Aldus wordt besloten. De 4e helpster aan de bewaarschool, mej. J. C. Uijl, bericht, dat zij hare benoeming als zoodanig aanneemt. De Commissie van Beheer voor de gemeen schappelijke gasfabriek stelt voor de winst der fabriek over 1926 en 1927 bij het reservefonds te voegen. Hiertoe wordt besloten. De gem. begrooting van 1928 wordt gewijzigd zooals B. en W. voorstellen. B. en W. stellen voor om het Grondbedrijf met ingang van 1929 op te heffen en de betrek kelijke verordening in te trekken. De heer BLOK (S.D.A.P.) informeert welke veranderingen dit practisch zal opleveren. De VOORZITTER antwoordt, dat inkomsten en uitgaven van de gronden, welke tot het be drijf behooren tot nu toe gescheiden worden gehouden. Te beginnen met 1929 zullen ze in de begrooting van de gemeente worden op genomen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur en Wees huis. De heer SLIS (C.H.) deelt namens de com missie van onderzoek mede, dat de commissie ten aanzien dezer begrooting alleen wil op merken, dat als de financien der instelling het maar eenigszins toelaten in enkele gevallen wat milder onderstand wenschelijk wordt geoordeeld. De heer BLOK zegt, dat hem een ding heeft getroffen. In de begrooting der gemeente is de geldelijke steun aan werkloozen geschrapt. Toen Ged. Staten daarover hebben geschreven in verband met de gemeentebegrooting voor 1928, merkte zij op, dat zoodanige uitgaaf op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur thuis hoorde. Nu had hij verwacht, dat de commissie van onderzoek zou hebben voor gesteld, regenten der instelling te verzoeken, zoodanige post alsnog op de begrooting te brengen. De VOORZITTER zegt, dat in de praktijk gebleken is, dat met werkverschaffing kan wor den volstaan. Geldelijken steun is nog niet ver leend behoeven te worden. Ged. Staten hebben gezegd, dat de tijden voorbij zijn, waarop gel delijke steun aan werkloozen op de gemeente begrooting behoorde voor te komen. Hij meent, dat de post voor de werkverschaffing wel in de behoefte zal voorzien. Uitkeering van gel delijken steun is dan toch een uiterste maatregel. De heer DIJKERS (A.R.) vindt, dat de heer Blok ten deele gelijk heeft, maar acht het niet noodig om deze post op de begrooting te zetten. Spr. heeft als lid der commissie belast met het onderzoek dezer begrooting, wel gemerkt, dat deze begrooting zoo in elkander zit, dat als het noodig is, er toch wel steun voor werkloozen kan worden gegeven. De heer BLOK vindt de gang voor de ar beiders naar het Burgerlijk Armbestuur moeilijk en meent, dat op deze wijze, die hij voorstelt, daaraan wordt tegemoet gekomen. De VOORZITTER gelooft wel, dat de ge meente bereid zal zijn een subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor dit doel te geven, als zou blijken, dat het B. A. tot steun zou moeten overgaan. De heer BLOK vindt, dat wel goed, maar niet voldoende. Hij wil bij voorbaat reeds een post er voor op de begrooting van het B. A. zetten. De heer DIJKERS wijst er op, dat het B. A. voldoende fondsen zal hebben. Spr. krijgt den indruk, dat het B. A. er goed voorzit en drong in de commissie er reeds op aan te bewerken, dat een wat ruimere bedeeling van de armen zal plaats hebben. De heer BLOK wil de steun aan werkloozen in een concreet plan vastleggen. De ervaring heeft spr. geleerd, dat er anders toch niets van komt. Daarom stelt spr. voor het Burg. Arm bestuur te verzoeken deze post op de begrooting te brengen. De heer DIJKERS wijst op het principieel verschil tusschen armenzorg, zooals de A. R. partij en de S. D. A. P. die ziet. De armoede is geen gevolg van maatschappelijke wantoe standen, maar van de zonde De heer BLOK: Wat ben jij dan gelukkig. De heer DIJKERS zegt, dat met geen over heidsmaatregelen dit gevolg der zonde is uit te roeien. De eerste factor die hier lenigend en steunend moet optreden is de maatschappij, waaruit de armotde opkomt, zelve. Maatschap pelijke instellingen zijn er voor aangewezen en daarom is spr. er niet voor de Overheid hier dwingend te laten optreden. Barmhartigheid en liefde en geen dwang moeten hier helpen. De Raad moet derhalve geen pressie uitoefenen. De heer VAN DER VEER (S.D.A.P.) zegt dat de heer Dijkers reeds vroeger onderscheid heeft gemaakt tusschen menschen, die arm zijn en menschen die werkloos zijn. Dat onderscheid wil spr. hier even vastleggen. Voorts meende de heer Dijkers, dat de werkloosheid een acuut verschijnsel is, terwijl spr. meent, dat ze chro nisch is. Telkens keert ze terug in steeds er gere mate. Het is de taak der Overheid om hiertegen op te treden. De post is nu afgevoerd van de begrooting en daarom is nu de vraag hoe er een aparte bron voor te vinden is. Dat is het Burgerlijk Armbestuur. De heer SLIS (C.H.) meent, dat er geen afzonderlijke post voor op de begrooting be hoeft gezet te worden. De heer BLOK stelt voor er 500.voor op de begrooting te plaatsen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen. Voor stem den de heeren Blok en v. d. Veer. Bij punt 6 der agenda, begrooting gasfabriek, zegt de heer SLIS, sprekend namens de com missie belast met het onderzoek, dat de be grooting in orde bevonden werd, doch dat de commissie met het oog op de wisselplaats in de haven, die er maar niet komt, voorstelt de begrooting niet goed te keuren. Men zegt wel, dat er geen of weinig stagnatie in de haven is, maar spr. concludeert, dat er geregeld stag natie voorkomt als er schepen aan de fabriek liggen te lossen. De VOORZITTER zegt, dat het 12.000 zou kosten en de gascommissie meent, dat er geen stagnatie is. Er is wel eens gezegd, dat allereerst Middelharnis over de begrooting krijgt te beslissen en Sommelsdijk achter aan komt. Nu is eerst Sommelsdijk aan de beurt en de heeren moeten zich dus maar vrij uitspreken. De heer LE COMTE (S.G.P.) vraagt hoe de stemuitslag over deze kwestie in de gas commissie is geweest. De heer JOPPE (V.B.) lid dier commissie, zegt, dat die niet meegedeeld kan worden, maar de voorzitter heeft verzuimd mede te deelen, dat de meerderheid der gascomissie tegen het maken van een wisselplaats was. Er was ook een minderheid, die er anders over dacht. De heer LE COMTE zegt, dat de gascom missie de meeningen van Sommelsdijk en Mid delharnis vertegenwoordigt, zoodat die com missie ons niet verder brengt. Daarop behoeft dus niet gewacht te worden. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voor stellen de begrooting niet goed te keuren. De heer BLOK zegt niet erg op de hoogte te wezen met dp bedrijfsexploitatie, en vraagt derhalve of het gewenscht is, dat er zulke enor me hoeveelheden grondstoffen worden opge slagen. Vroeger was de schuur altijd voldoende, maar bij het nazien der begrooting bleek spr., dat er een grooter terrein voor opslag noodig is. Volgens spr.'s bescheiden meening is dat niet erg economisch, want zulke groote voor raden beteekenen waardeverlies en renteverlies. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak ook in de gascommissie besproken is en er de aandacht op gevestigd is, dat men niet te royaal met den opslag moet zijn. Maar daar staat tegenover, dat het voor de gascommissie niet gemakkelijk te beoordeelen is hoe ver men kan gaan, als de directeur het noodig oordeelt, in verband met stakingen, weersgesteldheid enz. Ten slotte zegt de instructie der gascommissie, dat zij is een, controleerend lichaam en zich niet mag inlaten met de gasfabricatie. De heer BLOK zegt er geen verstand van te hebben en het niet te kunnen beoordeelen. Weth. MIJS (V.B.)Welnou, zwijgt er dan ook over De heer BLOK wil den directeur niet binden. Weth. MIJS zegt ,dat men zich hier heeft te houden aan het advies van den directeur, men kan vragen stellen, maar als die tot tevreden heid worden beantwoord moet de commissie verder zwijgen. Wat betreft de wisselplaats licht spr. het prae-advies van B. en W. nader toe. Er is al een geschil geweest, waarin Ged. Staten een uitspraak hebben gedaan. Deskun digen zullen Ged. Staten moeten inlichten of er stagnatie plaats heeft. Er is een begrooting van 3200.- door den architect van Som melsdijk gemaakt, waarmede het te verhelpen zou zijn. B. en W. stellen derhalve voor de begrooting goed te keuren onder voorbehoud, dat er een bedrag van 3500.— voor een wisselplaats op voorkomt. Conform het voorstel-B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. De begrooting van het vleeschkeuringsbe- drijf wordt goedgekeurd. Het bestuur der vereeniging „Centrale Proef tuin voor Goeree en Overflakkee" vraagt een subsidie. De heer BLOK vraagt of elke gemeente dit verzoek kreeg. Wethouder MIJS antwoordt, dat die gemeen ten, die geen subsidie geven of het weer in getrokken hebben, het verzoek kregen. Het is voor moreelen steun tegenover de provincie, die ook subsidie geeft, 25.per jaar is vol doende. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Het Bestuur van de afd. Middelharnis-Som- melsdijk der Z. Holl. Vereen. „Het Groene Kruis" vraagt om verhooging van subsidie. De VOORZITTER stelt voor 100.aan het Groene Kruis te geven en 400.aan de wijkverpleging. Dan komt Sommelsdijk in betere verhouding tot de subsidie van Middelharnis te staan. Wethouder MIJS zegt, dat Sommelsdijk niets met Middelharnis te maken heeft. De vraag is: wat heeft het Groene Kruis noodig Na eenige discussie wordt besloten 100.— aan het Groene Kruis en 300.aan de wijk verpleging te geven. De heer LE COMTE vraagt of deze aan vrage verband houdt met de lighallen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, die za(ak moet latei* afzonderlijk behandeld worden. B. en W. stellen een nieuwe bijdrage-regeling voor ten opzichte van de Wonlngbouwvereen. „Sommelsdijk". Er zijn 10 arbeiders en 10 burger woningen waaraan de gemeente subsidie uitkeeringen doet. Maar het is beter, dat dit gewijzigd wordt in dier voege, dat alleen dan bijdrage gegeven wordt, wanneer de exploitatierekening een te kort aanwijst. Er werd winst gemaakt door de vereeniging. De heer BLOK vraagt of de vereeniging wat met die winst doet, of ze alleen maar uitzet. Als de vereen, er nog iets bijzonders mee doen kan, b.v, verbetering van de huisvesting, is het wat anders, maar in het andere geval is ook spr. er tegen om bijdrage te geven. De VOORZITTER antwoordt, dat de ver eeniging met haar winst niets doen kan. De heer LE COMTE zegt, dat de bouw- vereeniging wist maakt ten koste van de ge- mente, daarom is het billijk, dat de gemeente voortaan alleen de tekorten betaalt. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. B. en W. stellen voor de huur van tuinland aan de Molenlaan op te zeggen. De heer LE COMTE juicht dat toe, het is er een ellendige toestand, die zoo niet blijven kan. Er moeten maar tuintjes gemaakt worden of een plantsoenaanleg. De schuurtjes moeten er in ieder geval vandaan. De heer BLOK zegt, dat besloten is er een plantsoen aan te leggen Ook spr. juicht het plan van B. en W. toe om het er wat aantrekkelijker voor de bouwers te maken. Wethouder BORN (A.R.) zegt: We kunnen den grond toch wel verhuren, waarvoor moe ten we daar nou bloemen planten, daar heeft geen mensch wat aan De VOORZITTER wil hierover later be slissen. Punt 12 der agenda, verhuring tuinland in de Stoofhoek, wordt in gesloten zitting be handeld. Punt 13, bespreking verhuring bouwland bij de nieuwe begraafplaats, wordt op verzoek van den heer LE COMTE eveneens in besloten zitting behandeld. B. en W. stellen voor het weiland aan den Molenweg weer aan den straatreiniger te ver huren voor 25.per jaar en voor 5 jaar, indien hij straatreiniger blijft. De heer BLOK vraagt of door dit voorstel er nog wat aan veranderd wordt. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, het is alleen maar een officieele beslissing. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. Aan de orde is de behandeling van de ge meentebegrooting dienst 1929. De heer SLIS brengt namens de commissie belast met het onderzoek verslag uit. In de eerste plaats stelt de commissie be treffende de salarieering van het secretarie-per soneel voor daarin een nieuwe regeling te bren gen. Weth. MIJS vraagt of het niet beter is deze zaak in gesloten zitting te behandelen. De heer DIJKERS protesteert daartegen. De publieke zaak moet publiek behandeld worden. De heer BLOK sluit zich hier volkomen bij aart. De heer SLIS zegt, dat de commissie in ver band met het verzoek der beide klerken om salarisverhooging, voorstelt den 2en ambtenaar te laten beginnen met een aanvangsalaris van 600.—, te verhoogen met 6 jaarlijksche ver hoogingen van 100.— en den eersten amb tenaar boven dit bedrag nog 300.— extra te geven, en bovendien het diploma gemeente-ad ministratie te honoreeren met 200.—. De com missie stelt zich hierbij op het standpunt, dat er 2 klerken noodig zijn. Dit gezien een lijst van gelijksoortige gemeenten, die allen evenveel of meer personeel hebben. Sommelsdijk is nog heusch de hoogste gemeente niet. Op 't oogen- blik zal het een flink bedrag hooger zijn dan nu gegeven wordt, maar het is bekend, dat een der klerken druk solliciteert, gaat deze weg, dan begint een nieuwe tweede klerk met de aanvangsjaarwedde en is het verschil zoo groot niet meer. De heer DIJKERS licht het voorstel nog nader toe en wijst er op, dat de commissie het goed vond, toen een verzoek om salarisver hooging inkwam, om een globale regeling te maken, die altijd geldt. De toelage van 300.— en de belooning voor het diploma, geschiedt in navolging van de regeling bij het onderwijs. De VOORZITTER stelt het voorstel aan de orde. De heer BLOK vindt het beter de begrooting punt voor punt te behandelen. De VOORZITTER had een stille hoop, dat als de commissie rapport uitbrengt, dit niet noodig zou zijn. Spr. wil in elk geval dan maar eerst de commissie vragen of ze nog meer aan merkingen heeft. Weth. MIJSVraagt liever of ze meer nieuwe verordeningen heeft. Spr. vindt het voor stel der commissie diep ingrijpend, en vindt het niet goed, dat dit zoo maar rauwelings hier op tafel gebracht wordt. Spr. acht den ijver der commissie prijzenswaard, maar dit is niet goed voorbereid. De heer SLIS zegt, dat de commissie in de tweede plaats voorstelt de subsidie ad 10.— voor de vereeniging voor drankbestrijding in te trekken. De heer BLOK verwacht hierop een ge motiveerde toelichting. De heer SLIS zegt, dat hier beschikt wordt over geld van de belastingbetalers en ze stem men niet allen met den grondslag der vereeni ging in. Dan vraagt de commissie of de 50.— voor de oudercommissie alleen voor de open bare of voor de beide scholen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat het voor de openbare school is, Ged. Staten hadden aan merking gemaakt, dat de Bijz. school het alleen kreeg. Betreffende schoolfeesten ad 90.vraagt de commissie hetzelfde en krijgt hetzelfde ant woord. De commissie stelt voor de post arbeidsbe middeling, waar veel werk aan is, te verhoogen van 75op 100. De weegbrug acht de commissie te klein en ze vindt het niet goed, dat vrachtauto's er ge bruik van maken. Bij de inkomsten trof het de commissie, dat de bijzondere school 1500.schoolgeld op brengt en de openbare school maar 750. niettegenstaande er op beide scholen evenveel leerlingen gaan. De VOORZITTER antwoordt, dat 't school geld geregeld wordt naar de inkomstenbelasting. Dan heeft de commissie niets meer en stelt de VOORZITTER voor de begrooting post voor post te behandelen. De heer BLOKEn de algemeene beschou wingen dan De VOORZITTER O ja, die zou ik haast vergeten, de heer Blok heeft het woord. De heer BLOK Ik heb niets te zeggen, maar misschien zijn er anderen. De VOORZITTER: Wie dan? Ik wou graag een beetje opschieten. De heer VAN DER VEER (S.D.A.P.) wil rekening houden met de haast van den voor zitter, ook hij is niet de man van het woord, maar wil in 't kort toch wel wat zeggen. Spr. begint met op te merken, dat vroeger geklaagd is, dat de agenda's de heeren laat thuis gestuurd werden. Vooral was dat het geval, wanneer er gewichtige punten te behandelen vielen. Gezien echter de voorlaatste en de laatste vergadering is er hoop op beterschap. Spr. hoopt, dat dhr. Blok en hij voortaan ook de agenda tegelijk krijgen met de overige raads leden. Komt spr. aan de begrooting toe, dan moet hij zeggen, dat het afgeloopen begrootingsjaar zich niet heeft gekenmerkt door al te groote voortvarendheid. En toch zijn er punten, die van het allergrootste belang zijn, b.v. de wo ningkwestie. Spr. wil toegeven, dat de gezond heidscommissie veel tijd heeft noodig gehad. B. en W. hebben op de desbetreffende vraag geantwoord, dat zij er niet veel aan konden doen, omdat het buiten hun bevoeggdheid lag. Voorts is het in handen van den architect ge geven en later nog weer eens. Maar toch is het tempo wel wat langzaam en komt dit niet ten goede aan de volksgezondheid. Wat het onderwijs betreft heeft spr. het ge troffen, wat Middelharnis b.v. aan U. L. O. en vervolgonderwijs doet. Ook hier zal het uitge breid onderwijs toegankelijk gemaakt moeten worden voor het arbeiderskind. Als men ziet hoe groote subsidie de H.B.S. uit de gemeente kas krijgt, moet het ook billijk geacht worden, dat het volkskind er wat van krijgt. Wat de waterleidingkwestie betreft, ligt het aan de samenstelling van dezen raad, dat dit wordt tegengehouden. Het wordt op de lange baan geschoven. Gezien wat er gebeurd is, komt er echter misschien kentering. Als spr. het goed begrepen heeft komt de heer Hokke tot betere denkbeelden hieromtrent. In de samenstelling van den Raad is er het afgeloopen jaar geen groote wijziging gekomen, maar wel een groote wijziging vOn mentaliteit. De heer Dijkers trekt de scheidingslijn tusschen armen en werkloozen en het principieel verschil, dat hij omtrent steun heeft, is ook bij elk voor stel dat van de S.D.A.P. fractie uitging naar voren gekomen. Dat heeft echter wel het hoog tepunt bereikt in het voorstel der heeren tot wijziging van de politieverordening. Spr. was niet aanwezig, maar hoorde later van den heer Blok wat zich had afgespeeld en deze wist niet op de vraag van spr. wat wel de motieven tot wijziging der politieverordening waren geweest. Dat heeft spr. ten zeerste verbaasd. Het eenige argument, dat gehoord werd, was, dat men het den burgemeester een beetje gemakkelijk wilde maken. Nu als dat het is geweest, wanneer men het ons soms ook wat gemakkelijker wil maken, dan kunnen wij wel thuis blijven. Maar eigenlijk is het de anti-socialistische geest, de politiek van onverdraagzaamheid, die achter dit alles zit. De bedoelde optocht droeg een vrede lievend karakter, geen mensch kon zich er aan stooten. Het komt spr. voor, dat de argumen teering dan ook zeer ondeugdelijk was, b.b. dat bij 't papier strooien de beenen of andere lede maten er over gebroken werden. Het is nog al losgeloopen. Tijdens de winkel week is er bij het uitstrooien van biljetten uit de vliegmachine meer gebeurd. Men proeft uit deze argumenten, dat de heeren zwak stonden en wel wat voorbarig geweest zijn met hun voorstel en wijziging. Spr. heeft dan ook ge hoord, dat Ged. Staten de wijziging aan de Kroon ter vernietiging hebben voorgedragen. Spr. wil het hierbij laten. De VOORZITTER zegt, dat betreffende het woningonderzoek in de volgende vergadering een rapport zal worden uitgebracht. Sedert de laatste telling zijn er 87 woningen verdwenen. Uit het onderzoek bleek, dat 170 woningen een verandering moesten ondergaan en er nog een paar woningen zijn, die onbewoonbaar ver klaard zullen moeten worden. De waterleiding bevindt zich in een stadium, waarin niet hard kan worden opgeschoten. In een conferentie met den voorzitter der gezond heidscommissie is overwogen welke voorstellen den Raad zullen worden aangeboden. Wat de wijziging der politieveordening be treft, heeft men gehoord, dat deze waarschijnlijk van de baan is. Wat er gebeurd is met de vliegmachine heeft niemand te voren kunnen overzien, dat het dit gevolg zou hebben. Het is wel wenschelijk, dat regelen worden getroffen, die dit in 't vervolg voorkomen. De heer LE COMTE merkt op, dat de alge meene beschouwingen der S.D.A.P. fractie dit jaar buitengewoon meevallen. Het vorige jaar kreeg zoowat een ieder een veeg uit de pan. Dat is nu niet gebeurd. Spr. wil echter op merken, dat wat den anti-socialistischen geest waar de heer v. d. Veer over sprak, spr. al zijn krachten zal aanwenden om in de richting, eenmaal ingeslagen, te blijven voortgaan. De heer DIJKERS zegt, dat nu al de heeren het zich gemakkelijk gemaakt hebben, spr. het zich niet moeilijk zal maken. Algemeene be schouwingen heeft de heer v. d. Veer echter niet gehouden. De begrooting geeft een blik in de toekomst en hij sprak over het verleden. De heer BLOKDat is toch wel eens goed De heer DIJKERS Ja zeker, maar niet bij de algemeene beschouwingen. Het is wel eens aardig op oudejaarsavond een praatje te hou den over wat er in het afgeloopen jaar is ge beurd, maar bij de begrooting staan we bij het begin van het nieuwe jaar, en past een blik in de toekomst. Spr. dankt B. en W. voor het geen zij deden, maar hoopt toch, dat zij in de toekomst hun voorstellen gedocumenteerd ter tafel zullen brengen. Een vaste leiding moet van B. en W. uitgaan, zoodat de Raad in de voorstellen van B. en W. een vaste leidraad heeft, waarlangs gewerkt kan worden. In de tweede plaatst vestigt spr. de aandacht op de wenschelijkheid om scherp de gemeente lijke zelfstandigheid naar voren te brengen te genover andere andere gemeenten, Rijk en pro vincie, opdat de burgers een gerust leven kun nen leiden en de ondernemingsgeest kan worden ontwikkeld. Het ligt op den weg van B. en W. en den Raad hun best te doen, dat Sommelsdijk de positie, die zij voor 25 jaar innam, weer te ver overen. Wat het onderwijs betreft toont spr. met cijfers aan, dat de gemeente uit eigen mid delen ruim 13.000 aan het onderwijs uitgeeft, waaruit blijkt, dat deze gemeente in dit opzicht voldoende tred houdt met andere gemeenten. De wet legt de verplichting op, maar die wordt hier royyaal uitgevoerd. Moet er nog meer voor het onderwijs van het volkskind gedaan wor den, dan wijst spr. op het voorbeeld van de vroegere voorstanders van het Chr. onderwijs, die vele offers uit eigen middelen hebben over gehad om hun kinderen onderwijs te doen geven overeenkomstig hun belijdenis. In de eerste plaats hebben de ouders een taak in de op voeding. Wat betreft de klacht door den heer v. d. Veer geuit, dat de Raad niet vooruitstrevend genoeg is, zegt spr. eerst gedacht te hebben, dat de heer v. d. Veer geklaagd zou hebben, dat de raad niet democratisch genoeg is. Dat hoort men wel meer uit dien hoek, maar hierop zou spr. antwoorden, dat juist de S.D.A.P. niets met de ware democratie gemeen heeft, want democratie beteekent invloed op de regeerin*„Jl door heel het volk, en de S.D.A.P. predikt den klassenstrijd, en wenscht dus invloed van een bepaalde categorie van het volk. De A. R. partij is daarentegen een nationale partij, zij vertegenwoordigt alle klassen en wil in ware democratische richting sturen. Zij heft het schild op over het zwakke, maar stelt als eerste eisch, dat dit geschiedt overeenkomstig haar religie. Daarom zal spr. een anti-socialistische politiek blijven voeren en tegen het socialistische be ginsel, dat vijandig tegenover den godsdienst staat, zooals de leiders dier partij zelf getuigen, blijven optreden. Er is tusschen Christendom en Socialisme een onoverbrugbare kloof. De heer VAN DER VEER zegt zich met de woorden: anti-socialistische geest, verkeerd te hebben uitgedrukt, hij bedoelde een geest van politieke onverdraagzaamheid, die in dezen raad heerscht. En wat betreft de S.D.A.P., kunnen, naar het woord van Dr. Kuyper, zooals spr. uit een citaat uit „Het Volk", dat op zijn beurt weer „De Standaard" van 1898 citeert, aantoont, alle richtingen, ook godsdienstige, lid worden dezer partij. De heer DIJKERS zegt, dat wel blijkt, dat |.,i de heer v. d. Veer heel slecht in de Kuyperr»jl| literatuur thuis is. Spr. citeert uit een der wer ken van Kuyper, waarin deze zegt, dat sociale politiek, waarover hij telkens spreekt, heel wat anders is dan het streven van de S.D.A.P. Dat verwart de heer v. d. Veer. De christelijk-sociale beweging, die Dr. Kuyper verdedigt, staat lijn recht tegenover de S. D. A.P. Dr. Kuyper zegt hiervan in zijn boek „Het Sociale Vraagstuk en de Christelijke religie" „En die beterschap ligt ongetwijfeld, ik deins voor het woord niet terug, op den socialistischen weg, mits ge onder socialistisch maar niet ver staat het program van de sociaal-democratie, maar in dit opzicht zelf zoo schoone woord alleen uitspreekt, dat ook onze vaderlandsche maatschappij, om met Da Costa te spreken, geen hoop zielen op een stuk grond is, maar een van God gewilde gemeenschap, een levend men- schelijk organisme". De VOORZITTER wil aan dit debat een einde maken. De heer BLOK vindt het noodig, dat althans eens per jaar gelegenheid gegeven wordt om zich uit te spreken. Zijn er heeren, die er niet van gediend zijn, dan raadt spr. hen maar naar huis te gaan. Spr. belooft den Raad, dat deze debatten in de toekomst zullen toenemen. De beginselen moeten scherp tegenover elkander gesteld worden. Weth. MIJSDus het is een ziekte, die toeneemt De heer BLOK antwoordt: Ja, en wijst er op, dat de heer v. d. Veer met anti-socialistische geest bedoeld had de geest van politieke on verdraagzaamheid, die in dezen raad gekomen is, sinds de heer Dijkers lid werd. Vroeger na men de heeren wat betreft benoeming in com missies enz. tegenover spr.'s fractie een royaal standpunt in, maar nu wordt zij stelselmatig overal buiten gehouden. Dat is een geest van onverdraagzaamheid. De VOORZITTER stelt voor de besprekin gen hierover thans te sluiten en de voorstellen der commissie te behandelen. Wat betreft de salarisregeling der secretarie ambtenaren geeft spr. in overweging B. en W. een ontwerp té laten maken. De heer BLOK zegt moeilijk over het voor stel der commissie zoo te kunnen oordeelen. Spr. wil het voorstel eerst eens goed bekijken en stelt voor de post op de begrooting zoodanig te verhoogen, dat later een eventueel voorstel kan worden aangenomen, 1200 voor een klerk die in elk geval ten volle voor zijn taak be rekend is en heel goed werk verricht, acht spr. aan den lagen kant. Dit moet verhoogd worden. Zoo is het met den anderen klerk ook, daarom wil spr. deze post verhoogen en later een vaste rekening maken. Weth. MIJS vindt ook het salaris voor een volle kracht te laag. De oorzaak is echter, dat de raad geenszins overtuigd is geweest dat men op dit secretarie twee volle krachten noo dig had. De heeren zeggen nu wel dat ze een onderzoek heben ingesteld, maar spr. weet niet De coi plaatst verantt LAN U z( helpen Uw le: eersdai tot on delijke jongen alsmed het lai Wa gevoel vereen mogeli heid t tisch ontvar te voi niet gelege Nad bekeni Noven tot he bereid Inm plaatsi Corresi In „I een ru houder] elkaar,! Ge be<| ven w 'k Lee ik graj zoo alf Hetl ander bezoei vrije te best! OnlJ dameslj wel. die gel Nu over wordej is ze De van dij ge me| onderv rein lil bereidil Pij- Of een be neerzid Wel meisje! Diei Mag even: interef meisje! wordt! waarlif Is va ntl op pr| al go een g| Mal Del Alsl het qd dan dwaaJ waterl de zaf ZoJ reldsci die is| lang die schref veronl bewef al nia Val stige "waar allen deeld, 'k getrok en id]

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2