ABDUsmm CONSTIPATIE Speel niet met Uw KEEL fe SPOEDIG VERLICHT CARTER'S ISS PILLS ICerk en School. AKKER'* Voorde Borst. Van onze adverteerder s HOEHJE VOOR VEOVW EIT ESIIïTB Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. CARTE® WlTTUI Klippe, Oosterland 23.900; Mosselman en Korteweg, Ooltgensplaat 27.600; Blijlevens, Geertruidenberg 21929; Peil, Zuidland 20600; Kastelein, Dordrecht 22140; Wijngaarden, Dordrecht 26573; Smeeds, Achthuizen 28403; van Wijnen, Dordrecht 25773; Dekker, Slie- drecht 22900; Parel, Sliedrecht 23100; Os- seweijer, Oude Tonge 28800; Mosselman, Nieuwe Tonge 30850; Kelkes, Dordrecht 24999; Langeveld, Hardingsveld 20160 van den Doel, Sommelsdijk 27400; Van Vosse, St. Anneland 25750; Le Comte, Sommelsdijk 24995; Rutgers en Simons, Schiebroek 39400; De Waard, Wieringen 20400. Begrooting 21771. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver zonden 4000 H.L. aardappelen van 2.— tot 2.50, koepeen 400 baaltjes van 1.20, en 4000 baaltjes uien van 4.75 tot 5. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een opgave der uitkomsting van de meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigen dommen in deze gemeente gelegen. De volksbibliotheek wordt heden Vrijdag geopend. lederen Vrijdagavond van half zeven tot half acht zijn boeken verkrijgbaar. De militieplichtigen van de lichting 1913 moeten hunne rijksgoederen inleveren op Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren zonder onaangename nawer- King. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die dat vervelende, pijnlijke gevoer'ver- oorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samen- gesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import Fm. B MEINDERSMA - Den Hang. 1 Woensdag 12 December ten 9.45 uur te Oude Tonge, Schoolstraat No. 12. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 28 November, nam. 2.30 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststel ling instructie havenmeester. 3. Benoeming ha venmeester. 4. Vaststelling politie-verordening. 5. Benoeming ambtenaar burgerlijken stand. 6. Vaststelling suppletaire hondenbelasting. 7. Be noeming van een lid van toezicht op het lager onderwijs. OUDE TONGE. Hedennacht werd P. J. plotseling onwel. De geneesheer werd ontboden en gelastte overbrenging naar het ziekenhuis te Rotterdam, waar hij in den loop van den dag geopereerd werd. De boterprijs is met 10 per K.G. opge slagen, zoodat de prijs nu 2.70 per K.G. is. Eieren zijn 13 cent per stuk. Alhier zijn deze week duizenden mudden uien verhandeld voor ƒ5.per 60 K.G. De meeste zijn bestemd voor Amerika. NIEUWE TONGE. Van Gebrs. S. alhier is een varken in een zinkput terecht gekomen en gestikt. Het dier is onder politietoezicht begraven. Onder het vee van de landbouwers G. V. en Gebrs. v. E. is mond- en klauwzeer uit gebroken. Voor rekening van den heer J. C. Nieu- wenhuizen alhier zal op het emplacement der R. T. M. een groote loods worden gebouwd voor het bergen van veldvruchten, die per tram vervoerd moeten worden. De prijzen der veldvruchten gaan weer omhoog. Voor aardappelen besteedt men thans 2.75 en voor de uien 5. per H.L. De handel is erg levendig. DIRKSLAND. De prijs van de uien was op de beurs alhier 5.^, aardappelen 2.50 en koepeen 1.10 tot 1.20 per H.L. Van deze veldvruchten werden verscheept: 3825 H.L. aardappelen, 3600 balen uien en 8560 balen peen. Tegen een tweetal inwoners van Melissant is hier proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der motor- en rijwielwet. In de woning A 861 VII komt een geval van Roodvonk voor. De heer J. Gaanderse heeft zijn woonhuis aan den Boezemweg ondershands verkocht aan den heer G. Goemaat. MELISSANT. Mej. de Wed. L. Wiegel heeft een perceel bouwland, gelegen in den polder Roxenisse, ondershands verkocht aan den land bouwer J. v. d. Broek. De heer Israël, die met zijn vrachtauto de afrit aan den beneden Molendijk wilde op rijden, nam zijn bocht te kort, waardoor een voor de woning van den heer L. Grootenboer staande heining werd vernield. Aan de auto was weinig schade. De inlevering van rijksgoederen door mi litairen der lichting 1913 zal voor deze ge meente worden gehouden te Dirksland op Vrij dag 14 December a.s., in de Raadzaal van het Gemeentehuis. De landbouwer M. Nagtegaal had het ongeluk met zijn voet onder een beladen wagen te geraken, waardoor hij dit lichaamsdeel zoo danig verwondde, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Door het gemeentebestuur is aan den heer H. Tieleman vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg. De heer Joh. Baart heeft zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van school verzuim aangenomen. Een opgave der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, ligt gedurende 30 dagen ter gemeente-secretarie ter inzage. HERRINGEN. Tegen een tweetal personen alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Jachtwet. Heden Donderdag zijn de laatste suiker bieten aan de haven aangevoerd. Het wachten is nog op enkele schepen en daarna zal de campagne voor 1928 weer zijn geëindigd. STELLENDAM. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat ter gemeente-secrttarie ter inzage ligt gedurende 30 dagen de opgave van de uit komst der hermeting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen. OUDDORP. Het vervoer van suikerbieten van uit de haven is geëindigd. In totaal zijn 5J4 millioen kilo verscheept. Op de beurs was heden Donderdag de prijs der uien 4.50. MIDDELHARNIS. Bij gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk voor een Kerkvoogd is herkozen de heer L. Koote en als Notabelen de heeren B. Koster en J. Numan, en ge* kozen G. Verhage. 7e Jaarvergadering der Geref. Meisjes- vereen. «Onderzoekt de Schriften* te Middel, harnis, gehouden aldaar op 22 November in «Rehoboth*. De vergadering wordt op de gebruike wijze geopend. De verslagen der onderscheidene futactionnarissen worden dan gelezen. Hieruit blijkt dat de vereen, momenteel 23 leden telt, en dat zij veel stof tot dankbaarheid heeft. De financiën zijn goed beheerd, terwijl ook het boekenaantal met niet minder dan 23 boekdeelen is aangegroeid. Alsdan levert vr. M Sprong een mooie inleiding over het Gew. Gesch onderwerp «Achab en Naboth«. Ver volgens leest vr. D. Overweel een gedicht voor getiteld «Mina*. Dan pauze. Alsnu wordt door de leden de vier coupletten van «Het Bondslied* gezongen, begeleid met muziek door den Heer J. van Zanten, Hierna wordt vr. N. de Bloeme een Vaderl. Gesch. onder werp ten gehoore gebracht over «De over tocht van Willem III in 1688*. Vr. N. van Donden draagt een gedicht voor over «De Arme Visschers«. Daarop wordt onze aan dacht gevraagd voor Inl. over «Heidelbergsche Catechismus Zondag 8« door vr. Adr. Bake- laar. Op begrijpelijke wijze wordt uiteengezet de Drieëenheid Godshet kennen van God uit Natuur en Schriftuur en de verschillende werkingen Gods op allerlei terrein. Ook hierop volgt bespreking. Hierna pauze. Alsdan levert vr. J. de Bakker een Maatsch. onderwerp over «Het Huisgezin«. Geteekcnt wordt het ont staan, de verdere ontwikkeling en het hedep- daagsche gezinsleven. Vr. J. Groen levert op duidelijke wijze een Kerkgesch.-onderwerp over «De Bartholomeüsnacht*. De presidente dankt de gansche vergadering voor bare belangstelling en allen die mede- De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alken een ziektekiem-doodende, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige Per koker; f 1.50, f 2.75, f 4.50 gewerkt hebben tot het zoo gezellig doen verloopen van dezen avond. Na het zingen van Ps. 150 1 eindigt het eerelid der vereen., de Heer A. Krijgsman Pzn., de goed bezochte vergadering met dankzeg- ging. Verschillende malen werden de aanwezigen op versnaperingen onthaald. De collecte die gehouden werd bracht ruim f 13,— op. De Meisjesvereeniging mag weder met ge noegen terugzien op haar welgeslaagd jaar feest en met moed de toekomst ingaan mede geschraagd door het medeleven van vele in gezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk. S. K. OOLTGENSPLAAT. De oogstcollecte tij dens den dankstond gehouden in de Geref. Kerk heeft opgebracht f 1210,— De oogstcollecte in de Hervormde Kerk heeft opgebracht ruim f 450,—. OUDE TONGE. Op Donderdag 29 Nov a.s. des nam. 6 uur hoopt Ds. van Dijke van Nieuw-Beijerland in de Oude School op te treden. NIEUWE TONGE. Ds. J. v. Amstel te Putten heeft het beroep paar de Ned. Herv. Gem. alhier niet aangenomen. De Kerkeraad verzocht ons mede te deelen, dat niet zooals is afgekondigd a.s. Zondag middag, doch D.V. a.s. Zondagavond 6 uur in de Ned. Herv. Kerk godsdienstoefening zal worden gehouden. Niet de Weleerw. Heer Van Yperen doch de Weleerw. Heer Ds. G. v. d. Zee te Den Bommel hoopt alsdan voor te gaan. DIRKSLAND. De heer J.Gidionse, onder- der wijzer aan de bijz. school, is in gelijke betrekking benoemd te Sint Annaland Voor den winteravondcursus op de o.l. school melden zich 21 leerlingev aan. In de vacature van den heer C. de Graaf is als kerkvoogd in de N. H. Kerk alhier candidaat gesteld de heer C. Zoeteman en als notabel in de vacature van wijlen W. Kardux de heer P. A. Duhen. Thans is men tot een oplossing gekomen, wat betreft catechisatie, J.V. Zangver. enz. De regeling is nuWoensdag Catechisatie voor jongens beneden 16 jaar van half 7 tot half 8, voor jongens boven 16 jaar van half 8 tot half 9Donderdagavond Zangver. «Looft den Heere* Maandagavond J.V. »Jonathan«. Gisterenavond (Donderdag) te 7 uur had in het koor der Ned. Herv. Kerk de eerste Ringvergadering plaats van den Ring «Flakkee* van Ned. Herv. Jongelingsvereen. op G. G. De vergadering werd na het zingen van Ps. 86 6 door den Voorz., dhr. Faas van Oude Tonge met gebed geopend, waarna hij voorlas Marcus 6 45—52. In zijn openings woord wijst de Voorz. op den stiijd die de discipelen te strijden hadden, n.l. het roeien in den woedenden orkaan. De discipelen waren door den Heere gedwongen in het schip te gaan en af te varen. Hij gaf hun daartoe bevel en zij hadden dit bevel te ge hoorzamen. En met ons, jongelingen, is het niet anders. Wij hebben te gehoorzamen het bevel en te betrachten den eisch van het Woord Gods. Als we dat doen zal het ons ook wel eens gebeuren dat het getij tegen is, maar o oneindig voorrecht de Heiland is ons voor. De biddende Hoogepriester op den berg vergeet het zwoegen van zijn volge lingen niet. Na het openingswoord leest de Ring-Secr. vr. v. d. Sluijs de notulen van de vorige vergadering voor en het jaarverslag van de Rina-werkzaam heden, welke vers'agen onver anderd worden vastgesteld en geteekend. Vr. De Korte leidt het onderwerp in «De dood van Johannes den Dooper*. Op zakelijke wijze behandelt Spr. dit stuk Gew. Gesch. Een aangename gedachtenwisseling ontspon zich op deze inleiding. Dan volgt pauze. De vergadering werd heropend met het zingen van Ps. 84 6, waarna vr. Westdijk behandelde «De geestelijke ontwikkeling van jongeling tot man«. Spr. wees op de hooge vlucht die de sport neemt; de verwording op kerkelijk terein enz. Een breedvoerige bespreking volgde op dit referaat, over sport, ontspanningslectuur, studie, gemengde huwelijken en dergelijke diepzinnige vraagstukken. Hierna spreekt Ds. v. d. Wal een slotrede uit. Deze rede stond in het teeken van den ring. Kerkring, trouwring, Ring van J.V. De ring is het teeken van kracht en sterkte. Maar een ring heeft ook een middelpunt. In het bijzonder wijst Z.Ecrw. op den Kerkring met in het midden de Kerk en in de Kerk het Woord Gods. Spr. wijst op de jongelingschap die zich met schaamt uit de kerk weg te blijven, maar wel om er heen te gaan. Dat de Jongelingen op hun vereeniging niet alleen Gods Woord zullen onderzoeken, maar er ook, door Gods Genade, naar zullen trachten te ieven is Sprekers hartelijken wensch. De Voorz. dankt Ds. v. d. Wal voor zijn sympathieke woorden. In de rondvraag vraagt br. Bestman of er al iets is gedaan om te Herkingen, Den Bommel enz. te komen tot oprichting van een J V., waarop de Voorz. antwoordt dat er wel degelijk aan gewerkt is, maar dat men steeds botst op het extra-ordinair-orthodoxe (verslaggdat men bij vele menschen op het eiland vindt. Na de rondvraag dankt de Voorz. allen die op eenigerlei wijze tot het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. Ds. v. d. Wal sloot hierna deze intiem-ge> zellige vergadering op de onder ons gebruike lijke wijze. De volgende Ringvergadering zal D.V. te Sommelsdijk worden gehouden. HERKINGEN. De ontvanger der Ned. Herv. Kerk hoopt Zaterdag 24 dezer in 't Kerkgebouw zitting te houden tot ontvangst van zitplaatsen- gelden, tuinhuren en erfpachten. STELLENDAM. De oogstcollecte in de Ned, Herv. Kerk alhier heeft opgebracht f 379,12. De opbrengst van de op 14 November j.l. in de Geref. Kerk alhier gehouden oogst collecte heeft bedragen f 583,—. OUDDORP. Als notabelen zijn bij de Herv. -em. aan de beurt van aftreding de heeren C. Voogd WzJac. Aleman Mz„ Jac. Tanis Mz. en Jan Grinwis Kr.Thz. De laatstgenoemde is niet herkiesbaar, daar hij onderwijl als kerkvoogd is benoemd. De stemming moet plaats hebben op 30 Nov. in de kerkekamer van 2 tot 6 uren. Donderdag werd de nieuwe zaak der heeren HARTOGS ZOON te Middelharnis geopend. Dat deze opening een eenigszins feestelijk karakter zou dragen, sprak voor zichzelf. De firma ontving een ware bloemenhulde en had de gelukwenschen van verschillende officieele personen in ontvangst te nemen. Wij hadden het genoegen 's avonds een kijkje te nemen. Deze zaak is gevestigd op het Zandpad et trekt terstond reeds de aandacht door de groot- sche opzet en door de moderne ingebouwde etalage-inrichting, waardoor vooral de artikelen waarin deze firma handelt, goed tot haar recht komen. Deze etalages zijn stofvrij ingericht en van electrische verlichting voorzien. De deco ratieve bewerking in hyper-moderne stijl -j. van de hand van den heer Bergman te Iv delharnis. De winkelruimte zelve beantwoordt ten volle aan de verwachting, die het pand aan de buiten zijde opwekt. Het draagt het karakter van een hal, waarin in de wanden en in de vitrines de uurwerken, barometers, luxe glaswerken enz. met fijne smaak geëxposeerd zijn. De firma Hartogs heeft een uitgebreide col lectie in gouden en zilveren werken, gero en gero alpacca. De kristal collectie is een gent» om te zien. Echter niet in de eerste plaats hiervoor is het dat we een kijkje kwamen nemen. De nieuwe zaak was het doel. Deze is geheel electrisch verlicht. Negen groote plafondlampen geven een zachte belich ting en de centrale verwarming, die het ge- heele pand door een behagelijke warmte ver spreid, is vooral in deze zaak wel op haar plaats. Er is voor voldoende ruimte gezorgd, of schoon een der firmanten meende, dat een vol ledige expositie der artikelen een nog grootere ruimte vorderen zou; beneden zijn de berg plaatsen en de werkkamer ingericht, bene, PATROON GEBREIDE HANDSCHOEN. Met het opgeven van -het aantal steken enz. is gerekend, dat men zou gebruiken heel fijne wol. Verder hebben we noodig 5 naalden. Op 4 naalden zetten we 80 steken op in de rondte, de 5de naald is voor het breien. Omdat we zoo moeilijk een teekening er bij kunnen geven en om het toch ook weer zoo gemakkelijk mogelijk te maken, hebben we de 4 naalden aangeduid als figuur I. Fig. I. Dan 6 toeren, 1 r„ 1 av., verspringen. 42 toeren, 1 r„ 1 av. 49e toer geheel recht. 50e toer geheel recht, maar men moet aan het begin van elke naald 1 steek bijmaken, zoodat men 84 steken krijgt. 51e toer geheel recht. 52e toer 5 r., 2 av., 4 r., 2 av., 4 r., 2 av., 4 r„ 2 av., 4 r., 2 av., 4 r., 2 av., 4 r., van den laatsten steek breit men 2 r. Van den eersten steek van C breit men ook 2 r., verder 41 r. 53e toer: 5 r., 2 av., 4 r., 2 av., 4 r., 2 av., 4 r., 2 av„ 4 r„ 2 av., 4 r., 2 av., 6 r., op C D 43 r. 54e toerAls toer 53. 55e toer Als toer 53. 56e toer 5 r., 2 av., van de 4 r. die nu aan de beurt zijn neemt de eerste 2 even apart op een naald en breit dan de volgende 2. Dan breien we de 2 afzonderlijk genomen steken gewoon r. op onze naald bij. Hierdoor is een vlecht ontstaan, we moeten dit op de boven zijde van de handschoen totaal 3 maal doen van 4 r. steken. Als het weer aan de beurt is, zullen we eenvoudig schrijven: Van 4 r. een vlecht maken. Verder 2 av,, 4 r., 2 av., van de volgende 4 r. weer een vlecht maken, dan 2 av., 4 r., 2 av., van de volgende 4 r. weer een vlecht maken, 2 av., 6 r. Op C. D. 43 r. Nu moet men deze 5 toeren, n.l. toer 52, 53, 54, 55 en 56. nog 12 maal herhalen. Dus in elke eerste toer van het patroon nog een steek bijmaken. Dit geschiedt steeds bij eiken 5den r. steek na de laatste 2 av. va nhet streep patroon, op de bovenzijde van de handschoen en bij den eersten steek op C. Alleen bij de laatste 2 malen dat we dit patroon herhalen moeten we ook in den 5den patroontoer een steek bijmaken. Als we dus totaal 13 maal het patroon gebreid hebben is de duimklink af. We hebben aan het einde van B en het begin van C te zamen 30 gemeerderde steken. Die nemen we apart op een veiligheidsspeld. Aan het einde van B zetten we er 12 steken bij op en sluiten met C weer tot een rondte. We breien dan weer gewoon in de rondte verder en werken er nog 2 maal het patroon van 5 toeren bij. De binnen zijnde der handschoen steeds gewoon recht. De 12 steken die we er bij gemaakt hebben, moeten gewoon in de rondte worden meegebreid. Alleen wordt er om de andere toer 2 van weggeminderd. We werken die 12 steken als volgt: lr., overh., 6r., mind., I r. De vol gende toer gewoon overbreien. Dan 1 r., overh., 4 r., mind., 1 r., dan overbreien. Verder 1 r., overh., 2 r., mind., 1 r., dan overbreien. Verder 1 r„ overh., mind., 1 r„ dan overbreien. Verder overh., mind., dan over breien. Als we alles bij elkaar 15 maal het streeppatroon gebreid hebben, gaan we een voor een de vingers af werken. We hebben nu in de rondte 86 steken en we gaan nu de steken verdeelen voor de vingers. 26 voor den wijsvinger, 22 voor den middel vinger, 18 voor ringvinger en 20 voor den pink. Van deze genoemde aantallen steken nemen we telkens de helft van den rugkant van den handschoen en de andere helft van den binnen kant. We rijgen deze steken even op draden of nemen ze op veiligheidsspelden alleen, die van de wijsvinger niet, die gaan we eerst afbreien. Van deze 26 steken doen we er 11 op de le naald, 11 op de 2e naald en bij de 4 die we over hebben voor de 3e naald zetten we er nog 7 bij op, zoodat we 3 naalden elk met 11 steken krijgen. Die breien we gewoon recht in de rondte, 6 c.M. lang. Dan gaan we min deren voor de top. Aan het begin van elke naald wordt dan een mindering gemaakt, net zoolang tot er totaal nog 9 steken over zijn. Daar halep we de draad door en hechten aan de binnenkant af. Dan gaan we de middelvinger afwerken. We hadden daarvoor 22 steken gehouden. Van de opzetlussen, die we er bij den wijsvinger heb ben bijgemaakt, maken we voor den middel vinger ook 7 steken en aan de andere kant tusschen, wijsvinger en ringvinger maken we er 6 steken bij. We hebben nu 35 steken. In den eersten toer alleen maar minderen we 2 maal. Dan brieden we gewoon recht in de rondte 7 c.M. en breien dan den top net als bij den wijsvinger is aangegeven. Voor den ringvinger hadden we 18 steken overgehouden. We gebruiken weer de 6 opzet lussen van den middelvinger en maken er aan den anderen kant tusschen ringvinger en pink ook 6 steken bij. Totaal zijn er nu 30 steken. We breien die gewoon recht in de ronde 6 c.M. hoog en werken dan weer den top. Voor de pink hadden we 20 steken en we gebruiken dweer de 6 opzetlussen van den ring vinger. Totaal dus 26 steken. We breien 4J/2 c.M. recht in de ronde en dan de top. Voor den duim hadden we 30 steken apart gehouden. We nemen weer de 12 lussen op van de steken, die we bij het handgedeelte er bij gemaakt hebben. Van de 12 steken die we er van maken nemen we er ter weerszijden 2 bij die 30. De overige 8 worden om den anderen toer weggeminderd, net als wij bij de hand gedaan hebben. Als wij die weggeminderd hebben en nog 34 steken overhouden, werken we daarop nog 5 c.M. rechts en dan den top. De handschoen is dan geheel klaar. M'n beste nichtjes en neefjes Wat hebben jullie je best gedaan. Ik heb al aardig wat inzendingen voor onzen wed strijd ontvangen. De jonge nichtjes en neefjes hebben uiterst keurig het vers overgeschreven en van anderen ontvingen ik een opstel. Maar we hebben nog een w|pk den tijd. Dan kunnen er nog meer bij komen. Een neefje maakte een opstel en schreef daarbij ook keurig net het vers over. Of die ook zijn best deed. Ja, ja, het wordt mij wel moeilijk gemaakt. Maar 't is niet erg, hoor. Ik zal mijn best wel doen om zoo eerlijk mogelijk een uitspraak te geven. Wat schiet de tijd al op, hé Nog maar enkele weken en dan is het St. Nicolaas. Ver langen jullie er erg naar Ja zeker. Jullie bent misschien nu al druk bezig om pakjes klaar te maken. Wat zullen m'n nichtjes handwerken. Echt hoor. Als je door al die drukte maar niet vergeet om mij lange brieven te schrijven. En de neefjes, wat doen die? Toch zeker niet handwerken Vertellen jullie er mij maar alles van. Nieuwsgierig magje niet wezen, hé, dat sta.at niet net, maar ik hoor toch graag veel nieuws van jullie. Maar ik mag m'n praatje niet al te lang maken. Nu, heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. TWEE KNAPEN. Een oude schilder bemerkte hoe een knaap zich met ijver en lust op het teekenen toelegde. „Daar steekt een schilder in", dacht hij, „ik zal hem verder onderrichten". En zoo gebeurde het ook. Zelfs overtrof de knaap spoedig den leermeester; want uit dien knaap groeide de beroemde schilder Michel Angelo. Een andere knaap las een rooversgeschiede- nis. Hoe mooiMaar plotseling zei hij „Neen dat gaat niet; dat boek windt mij zoo zeer op; veel te erg, ik wil er niet meer in lezen", en meteen wierp hij het in 't vuur. Die knaap was de later zoo beroemde Fichte. Ga heen en doe desgelijks. Oefen u in het goede en breek met het ver keerde. CZAAR PETER DE GROOTE. Op zekeren dag vernam deze vorst van een zijner bekenden, dat onder de hovelingen ge zegd werd, dat de Czaar bij voorkeur vet kaarsen at. De Keizer besloot de praatjesmakers eens beet te nemen. Hij noodigde allen bij zich aan tafel en nevens de vele schotels met lekkere gerechten, werd ook een groote overdekte scho tel opgedragen. „Dat is mijn lievelingsgerecht riep de Keizer, „bedien U, mijne heeren 1" En met eigen hand nam de Keizer uit den schotel een vetkaars De hovelingen moesten zijn voorbeeld volgen zonder hun gezicht te ver trekken; de Keizer hapte van zijn kaars, de hovelingen evenzoo van de hunne. Maar terwijl de Keizer met de grootste voldoening van het gerecht at, konden de hovelingen het slechts met weerzin naar binnen werken. Geen wonder, de kaarsen bestonden uit zuiver vet, slechts die van den Keizer suiker. DE STRAF KWIJT. Toen Presdident Cleveland nog een kleine jongen was, had hij op school een ondeugende streek uitgehaald, waarvoor hij eenige slagen met een liniaal op de vlakke hand zou krijgen. Onbewust, van wat hem wachtte, speelde de knaap met zijn makkers buiten, waar hij kuilen groef in het zand, waarbij zijn handen er ver vaarlijk gingen uitzien. Hij was nauwelijks op zijn plaats in de school, toen de onderwijzer hem bij zich riep en hem, onder dreigend zwaaien met een liniaal, be rispte over hetgeen hij gedaan had. De kleine Cleveland, die de straf al zag aankomen, keek onder de boet predikatie verlegen naar zijn handen. Snel wreef hij zijn rechterhand aan zijn kiel af voor hij haar uitstak, om zijn straf te ontvangen. De onderwijzer zag naar de vuile hand en zei met een zweem van spot: „Hoor eens, jon gen, als je in staat bent een andere hand te vinden, die nog vuiler is dan deze, dan schelt ik je de straf kwijt". Daar haalde de knaap met een guitigen glim lach de linkerhand, die hij op den rug had ge houden, te voorschijn en liet haar den meeste' zien, die met moeite zijn lachen bedwong, ter-I wijl de geheele klasse schaterde en de klein: Cleveland triomfantelijk weer naar zijn plaat'I ging. DE MOEILJKE LES. V. Hè, 't was een heele rust toen allen veilii I met pak en zak op het perron stonden. Vader had de kaartjes aan Moeder gegeve en toen keek Vader Piet aan: „Piet jonger je bent nu Moeders hulp, met alles hoor t:j niet eerst om jezelf denken Even beschaamd sloeg Piet de oogen net j Dat Vader dat nu eerst nog moest zegge: Nou, eigenlijk had Vader er toch wel rede toe, maar nou zou hij eens toonen, dat hij oc flink kon zijn en recht keek hij Vader in oogen „Ja Vader, ik zal mijn best doen". Moe had het zoo druk met Hans, die fe; zooveel te vertellen over wat hij zag, „M> Moe, kijk eens daar," en dan moest Moe w' aan den anderen kant zien. O Hans vond a- zoo mooi. Ze hoefden niet zoo lang meer te wachtc of daar kwam de trein met veel geraas F' station binnenstoomen. Hans' kleine knuistje kneep angstig vast Moeder's hand, dat vond hij toch ook wel w eng. „HieF Moeder, hier is een leege coupé, hoor, ik bij het raampje 1" riep Piet. „O ja, jij bij 't raampje?" vroeg Vader. Daar had je 't nu al, schrok Piet van zich:' Maar gelukkig, ze kregen allen een mooi plaa'f je. Fijn hoor 1 Er stapten nog meer menschen in enc trein vertrok. Even trok Hans een lipje, toen Va zoo alk'- achterbleef, maa ral gauw kreeg hij zoove te zien, dat hij zijn verdriet zoo weer verg'- Ieder moest lachen om zijn leuke uitroept' „O Moeke, die kerk loopt weg, kijk maar daa gaat ie". Hans was nog zoo klein, dat hij niet greep, dat het kwam, omdat hij zelf zoo ha'" vooruit ging met den trein. Wat hadden ze allen een pret om dat leo* kleine kereltje en MoedeT genoot met hoar vif tal mee. De reis duurde niemand te lang. Geen won»' er was zooveel te zien. Eindelijk zei Moe: „Nou gaan we ons klaarmaken hoor, we zijn er zoo". (Wordt vervolgd)'

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4