ill Mil 1 11!, m i SanaRE r I ii1 Bieten rooien PUROL HU m mil hi y ii! bij Verkoudheden en Koorts Kerk en School. ST. NICOLAAS Bur, v*"3» III' H II I I Mi l Ill lol 111 I fli -ip fill ill llli If Ami jflf fit I If f! ||f! FN MIJNHARDT'S Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. BIJZONDER VOOR Oem If J If I' II I 3 s J11 K 'I.ii Pji tS i HI >1 l/i 5.1 i- Bk :f >t I If -flwl Bw- I fill \l: JIJ II :-,!M i| 51 1: 11 .i] -'ft'.- lie B 8 diep gevallenen bezitten zeer zeker geen diep geloof, die hebben geen kennis aan Christus, die vertrouwen niet op God. Want zoo ja, zij zouden hun tegenslag of wat het zij met lijdzaamheid verdragen en dan, God vergeet dezulken nietl Begrijpt U nu wat zulke menschen noodig hebben Heeren predikanten, ouderlingen en diakenen, en ieder, zoo er zulke menschen in Uw gemeente zijn, brengt hun het Evangelie 1 Allen eerbied voor de buraaux voor drank» zuchtigen en de reclasseeringsbureaux, die nog trachten zulke menschen van hun dwaalspoor te brengeB. Maar het Evangelie is de bestr Medicijn, Wijst hen op de eeuwige dingen 1 R. K. Tr. Hoe men de Kiezers voorlicht. 't Is mij, ook uit eigen ervaring, meer dan genoegzaam bekend, dat op de juistheid en nauwkeurigheid van courantenverslagen van uitgesproken redevoeringen geen huizen kun nen worden gebouwd. Daarom wil ik jn het hiervolgende meer op informatie dan op in structie uitgaan. Mij werd toegezonden een nummer van het „Nieuwsblad voor Stad en Land", de „Nijkerk- sche Courant", waarin voorkomt een zeer uit voerig verslag van een rede door het Lid der Tweede Kamer, den heer Langman, uitgespro ken voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging te Voort huizen over het onderwerp „Staat en Kerk." Mijn aandacht werd gevestigd op een paar bijzonder krasse mededeelingen van den spreker. En het zijn deze, die mij aanleiding geven de vraag te stellen, of het persverslag dat voor mij ligt, op die punten juist is. Zoo werd, altijd volgens dat verslag, door den heer Langman in dat onderdeel zijner rede, dat over de „afscheiding" handelde, gewezen op „het standpunt van Groen van Prinsterer, die opkwam tegen de onderdrukkingen, die de afgescheidenen hadden te verduren, maar die tevens tegen de afscheiding zelve die verbij zondering en eigengerechtigheid kweekt, waar schuwde en er ook niet aan heeft meegedaan." Niet in staat te gelooven, dat ooit een zóó scherp oordeel uit de pen van Groen zou ge vloeid zijn, heb ik er zijn geschrift „De Maat regelen tegen de Afgescheidenen" nog eens op nageslagen. Wie dit boekje leest, komt wel tot de overtuiging, dat Groen zooals de heer Grashuis, die dit geschrift in 1903 deed her drukken, in zijn Voorrede zegt „zich ver plicht achtte en zich gebonden gevoelde om de Nederlanadsche Hervormde Kerk niet te ver laten." Maar nergens in het betoog van Groen is ook maar één enkele uitdrukking te vinden, die grond biedt tot het oordeel van „eigen gerechtigdheid", als hetwelk het hierbedoelde persverslag bij monde van den Christ. Hist, spreker aan den advocaat voor de zaak der Af gescheidenen toeschrijft. Wel zeer in tegendeel leest men in het boek je van Groen oordeelvellingen als deze „De vraag is niet, welke is de handelwijze van dezen of genen geweest de vraag is naar het beginsel der scheiding, niet hoedanig was haar begin En dit beginsel was, gelijk ik meen betoogd te hebben, behoefte naar waarheid eene behoefte waarvoor, in sommige gemeenten noch vervulling, noch -uitzicht op vervulling bestond." Uit deze opmerking vloeit dus nu wel de vraag voortHeeft inderdaad de Chr. Hist, spreker te Voorthuizen op de wijze, als het pers verslag meedeelt, Groen's oordeel ter zake ver tolkt Zoo ja, vond hij daarvoor steun in Groen's geschriften Zoo niet, dient dan niet een rectificatie van dit verslag te volgen Een tweede mededeeling uit het verslag, waar voor mijn aandacht gevraagd werd, luidt „Als de doleantie dan komt, vraagt Dr. Kuy- per aan Dr. Hoedemaker of hij ook niet mee gaat en als Hoedemaker da nweigert, zegt hij „Dus jij .wilt blijven bij Jan Rap en zijn maat". Hoedemaker zegt dan „Ja, dat wil ik." Hier ligt weer de vraag voor de hand Is het persverslag op dit punt juist Het valt niet te gelooven, maar indien ja: Waarop steunt dan deze mededeeling Op informatie uitgaande bij den bekenden Kuyperbibliograaf, Ds. Rullmann, ontving ik door zijn vriendelijke hulpvaardigheid deze toe lichting „In de Heraut van 5 Dec. 1886 schreef Dr. Kuyper, dat de Gereformeerde Kerk van Am sterdam na de afzetting der getrouwe kerke- raadsleden natuurlijk zeer aanmerkelijk slinken zou. „In onze kerk zullen dan slechts zij blij ven, die er niet uit weg kunnen, omdat ze niet afkunnen van de waarheid. Al de overigen zul len zich dan onder een Synodaal intendant te rugtrekken in een vermengden hoop een hoop, voor verreweg het meerendeel bestaande uit Jan Rap en zijn maat, uit straatslijpers en co- mediegangers, en bij dien wilden hoop van Priis 25. -to en 75-ct. allerlei mengsel zal zich dan ook aansluiten het kleine groepje Irenischen en het hoopke Lütge-anen en dan ook nog enkele „onderwer- pelijken," ongezond-mystieke Gereformeerden, die op het kantje af van kwakers zijn. Dat al les zal dan van onze kerk zich afscheiden en overblijven zal in onze kerk alleen wat voelt, dat de God der waarheid zulk een valsche ver menging in geen geval wil. Denkelijk zal de Gereformeerde kerk in Amsterdam daardoor aanvankelijk niet meer dan een 15000 zielen overhouden." x Verder in hetzelfde artikel nog„Jan Rap loopt weg zijn maat hem na en het einde zal wezen, dat het cijfer op onze bevolkingsbalans tot een tiende daalt. Maar, en dit zal de on- geloofelijke winste zijn, wat er blijft, zal het dan ook meenen zal het er dan ook voor over hebben en de openbare leugen althans zal uit onze kerk zijn." Hierop zinspelende schreef Dr. Hoedemaker i „Waarom ik geen deel neem aan het kerkelijk congres" 1887, bldz. 14„Toen de redacteur van De Heraut eenige weken geleden zijn ar tikel schreef over „Geflatteerde balansen", ant- woorde ik „Indien Gij met Uw 15000 getrou wen een doleerende kerk vormt, is „Jan Rap en zijn maat" voor mij de voortzetting van de historische kerk onzer vaderen". Sinds heeft Dr. Hoedemaker dit meermalen herhaald. Nog in 1908, in De nood ons opge legd, leerrede ter herdenking van zijn 40-jarige Evangeliebediening, schreef hij, bldz. 13 hoe hij destijds wanhoopte aan de toekomst der Ned, Herv. Kerk„Toen al de mannen van actie heengingen, sprak het in mijn schatting immers vanzelf, dat de kerk verloren was. Er kwam een dag, waarin de gedachte, die lag op den bodem van mijn hopeloosheid, mij onder de oogen kwam in een blad van de uitgetredenen en wel in haar meest sprekenden, zelfgenoeg- zamen, onschriftuurlijken, hatelijken vorm, „De kerk was van leven en kracht beroofd. Die en die hadden niets te beteekenen. In één woord „Jan Rap en zijn maat" waren in de kerk, die men verliet, overgebleven". Dat brak de strik. Toen heeft God mij den nood opgelegd. Toen jubelde het in mijn zielDat duldt Gods glorie niet. Zóó is God niet aan Zijne belijders of aan eenigen leeraar gebonden. Van toen af was de zaak der kerk voor mij Gods zaak, en er sprak een stem in mijn hartNu zal God toonen, dat Hij de dingen die niet zijn, gebruikt om te niet te doen de dingen die zijn", en ik antwoor- de„God lofVan nu aan behoor ik bij Jan Rap en zijn maat." Hieruit blijkt dus, dat de uitdrukking „Jan Rap en zijn maat" inderdaad door Dr. Kuy per is gebruikt ter kenschetsing van de Ned. Herv. Kerk in haar synodaal verband na 1886. Of een zoodanige benaming in dat verband oirbaar was, is een vraag, waarover te praten val t.Maar een andere vraag is tevens, of de nuchtere lezing van hetgeen door Dr. Kuyper te dien aanzien geschreven werd, toch op den welwillenden lezer geen gansch andere indruk maakt dan hetgeen de heer Jangman, blijkens het persverslag, en dan nog wel in een politieke rede ervan zou gemaakt hebben. En een derde vraag, die misschien ook wel ten opzichte van menige uitdrukking van wij len Dr. Kuyper kan worden gesteld, doch zeer zeker mag worden voorgehouden aan ieder on zer, die er in deze dagen op uitgaat om kiezers voor te lichten, is deze, of we niet liever ons stellen zouden op het standpunt van Groen's zin voor rechtvaardigheid en billijkheid, waar aan hij eveneens in zijn geschrijf „Maatrege len tegen de Afgescheidenen" uitdrukking gaf in deze woorden „Van mijn kant zal ik, zooveel doenlijk, ver mijden wat iemand persoonlijk zou mogen kwet sen. Zoo tegen wil en dank eene min gepaste uitdrukking mij ontvalt, ik reken op vergeving voor een wanklank bij het aanroeren eener tee- dere snaar." Ik herhaal ik weet niet, of het verslag van de Nijkerksche Courant op de gewraakte punten juist isik moet eerlijkheidshalve aanvangen met het te betwijfelen. Maar zelfs afgezien daar van lijkt mij de vraag gerechtvaardigd Waar om begint een chr. hist, spreker nu reeds weer het politieke pad op te gaan met „de Ned. Herv. Kerk" en „de Afgescheidenen Waar om wordt hetzelfde clavier lustig bespeeld door bijv. een Chr. Hist, schrijver als de pseudonie me „Berkelman", die in het weekblad „Ko ningin en Vaderland" van 21 Sept. j.l. in zijn wekelijkschen brief aan „LIniman" zich niet ontziet politieke voorlichting te geven van de zen aard „Hervormden, die de A.R. beginselen zijn toegedaan, en onderschrijven de beschouwingen van Dr. Kuyper over de Ned. geloofsbelijdenis, moeten wel weten, dat zij trouwbreuk plegen aan de belijdenis van hun eigen kerk". „Herv. zijn en A.R. onverklaarbaar." In elk geval dwingen zij ons, Antirev. spre kers en schrijvers, tegen zulke dingen verweer te bieden. Maar dat vertroebelt, naar het eigen getuigenis van den grooten voorman der Chr. Hist. Unie, wijlen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, op hoogst bedenkelijke wijze den po- litieken strijd. Het is zelfs in strijd met de consequentie van een van Ds. Langman's eigen uitspraken in zijn Voorthuizer rede: Overheid en Kerk moeten blijven op eigen terrein". Als dit waar is, dan moeten zuiver kerkelijke be schouwingen, en deze wel van zóó eenzijdig karakter als de hier besprokene, blijven buiten politieke redevoeringen. R. A. d. O. Nadruk verboden. De macht van het kleine in de tTaiuur. Sedert de mensch de hem omringende, en voor 't oog zoo schoone natuur, aandachtig ging gadeslaan, heeft hij bemerkt, dat er onder ae planten even goed epidemieën kunnen heerschen, als onder de dieren. Zoo is b.v. reeds sedert onheugelijke tijden bekend, welke schade rotst en brand aan de graangewassen kunnen toebrengen. Door de laatste verandert de korrel langzamerhand in een zwartbruine stof; de eerste, de roest, tast wel niet de korrel aan, maar doet zich gelden op alle groene deelen, vooral op de laatste bladeren, doch ook soms tot op de kafjes, en zelfs tot op de oppervlakte der korrels. Langen tijd meende men, dat de oorzaak dezer verschijn» selen moest gezocht worden in ongunstige weersgesteldheid of in den aard van den bodem, terwijl nog andere dachten, dat de roest ontstond door een stilstand der sappen Later evenwel kwam men te weten, dat deze ziekten te wijten zijn aan tallooze kleine zwammen, parasieten, welke op de plant voort woekeren. Kan ook de brand, vooral op de tarwe, groote verwoestingen aanrichten, nog grooter schade kunnen soortgelijke epidemieën veroorzaken bij aardappelen, druiven en beetwortels. Door deze ziekten werd soms de welvaart eener streek ernstig in gevaar ge bracht. Zelfs werd de gedachte uitgesproken, dat de aardappel door de cultuur zwakker was geworden en niet meer zoo bestand was tegen slechte invloeden. Maar gelukkig was er van een ontaarding of verdwijning geen sprake, want de aan den stengel en aan de bladeren voorkomende ziekte is volstrekt geen nieuwigheid. Reeds bij de invoering was zij bekend, en in het vaderland van den aard» appel, op de hoogvlakten van Bogota (Ame» rika) was de ziekte al eerder bekend dan bij ons. De wetenschap heeft ons ingelicht, dat ook deze ziekte te wijten is aan schimmel» soorten, welke bij alle planten kunnen voor. komen, maar vooral bij den aardappel een verbazend groote rol spelen. Deze schimmels zijn tafelschuimers van de ergste soort. Zij voeden zich uitsluitend met sappen, die voor het leven der plant noodzakelijk waren, en wel op zoodanige wijze, dat zij het leven der plant geheel verstoren en vernietigen. Eerst komt het kleine schimmelplantje ver» strooid op enkele bladen voor, maar weldra zendt het zijn worteltjes door de openingen in het binnenste der plant, en eindelijk wordt zelfs de knol aangetast. Slechts zóólang kan de schimmel onbezorgd leven, als de plant nog frische celweefsel heeft; is alle kracht hieruit verwijderd, en zijn de bladeren dus als 't ware uitgezogen en gestorven, dan sterven ook de draden van den vernietiger. Dit is een enkel voorbeeld van de macht van het kleine in de natuur. De kleur der vruchten. Herhaaldelijk is in den loop der jaren door fruittelers de vraag gesteld, op welke wijze een levendiger en krachtiger kleur bij het fruit verkregen kan worden, en in welke mate een bepaalde meststof wellicht invloed kan uit» oefenen op de kleur der vruchten, vooral van appelen. In pomologische kringen werden een aantal hierop betrekking hebbende, zeer leer» rijke proeven genomen, waarvan de meeste zeer belangwekkende en verrassende resultaten hebben opgeleverd. Volgens deze proeven geeft een mengsel van kalk en roet, in drogen poedervorm kort vóór het uitloopen onder de boomen uitgestrooid, een veel intensiever donkerder kleur, en worden appelen, ook peren, die anders bleekrood zijn, schitterend rood, terwijl de soorten, die bij gewone be» mesting bleekgroen zijn, door bemesting der boomen met roet en goed gebluschte kalk fraai donkergroen worden. Een feit is het, dat bij de roodgekleurde, evenals by de gele en groene vruchten, vele soorten zijn, waaarvan de kleur door die bemesting intensiever wordt dan bij andere soorten. Dit is echter niet alleen bij de vruchten het geval. Ook het loof der met asch, kalk en roet bemeste vruchtboomen wordt veel krachtiger, levendiger en meer donkergroen dan anders, zooals dit overigens bij andere cultuurgewassen, vooral bij grassen en halmvruchfen, ook het geval is. Deze in» tensievere kleur wordt nog sterker, naarmate de bodem meer of minder ijzer bevat. Daaren» tegen worden vele vruchten, vooral peren, bleeker van kleur, als ze op kalkhoudende klei groeien. Hiertoe behooren b.v. Beurré Clairgeau, Bonne Louise, Clapp's Favorite, enz. Een vruchtkweeker gaf aan een Feping Wellingten roet en ijzerwater als proef, en niet aan drie andere boomen van dezelfde soort appelen. Het resultaat was, dat alleen Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver» zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. de eerste boom roode vruchten voortbracht. Daar het roet hoofdzakelijk ammoniak=zouten bevat, welke de roode kleur veel sterker doen te voorschijn komen, mag men ook aannemen, dat roet alleen reeds een intensievere kleur doet ontstaan. Ook ijzervitriool brengt niet weinig toe tot versterking van de kleur der vrucht. Menig opmerkzame vruchtenkweeker zal wellicht opgemerkt hebben, dat ook de weersgesteldheid ten opzichte van de krachtige kleur der vruchten, een bepaalde en niet ge» ringe rol speelt. Dat b.v. in zeer regenachtige jaren de vruchten levendiger glans bezitten dan wanneer de zomer meest warm. en droog is; dat voorts de zon vele appels en peren op de naar haar toegekeerde zijde rood kleurt. Terwijl er daarentegen ook vruchten zijn, welke zich eerst dan prachtig rood kleuren, als ze onder de bladeren, maar toch zóó, dat de lucht er goed bij komen kan, kunnen rijpen. Ja, vele appelsoorten krijgen zelfs haar geel»roode kleur in^ de donkere vruchten» boomen, en pas op de bewaarplaatseen bewijs, dat ook de variëteit hierin een rol speelt. Wenken en mededeelingen. De pupillen der paardenoogen hebben de eigenschap zich uit te zetten in het donker. Haalt men nu een paard uit een donkeren stal, dan zullen door het plotselinge licht de pupillen samenkrimpen en veel pijn veroor» ziken aan de zenuwen van het oog. Die zenuwen zullen daardoor op den duur ziek worden en aanleiding geven tot verlies van 't gezicht. Daarom moeten de stallen ook goed verlicht zijn. Het is niet practisch om de veulens niet te leeren eten en waterdrinken, tot ze van de moeder moeten, want vooral wanneer men de veulens wil verkoopen, is het van bnang, dat zij bij hun nieuwen eige» naar dadelijk goed gaan groeien. Indien de veulens b.^. een weeklang niet eten en aldoor maar om de moeder roepen, ondergaan ze een teruggang, waar ze in geen weken over» heen komen. Daartegenover staat, dat wanneer het veulen langzaam aan gewend is geworden om in handen te zijn en zich zelf te voeden, men als het ware ongemerkt het spenen kan doen plaats vinden. Reeds als het veulen bij de moeder is, moet men het af en toe alleen laten. Heeft men meerdere veulens, dan is het goed om ze voor de gezelligheid te zamen te houden. Men drage zorg voor licht voedsel, zooalswortelen, klaverhooi, enz. en weinig tegelijk, zoodat de voerbak tegen den volgenden voertijd steeds leeg is. Weet gij dit? Voor grondonderzoek is tegenwoordig het adres: Bedrijfslaboratorium voorgrondonder» zoek, Prof. van Hallstraat 13, Groningen. Binnen de 14 dagen kan men de adviezen daar gereed hebben, 't Is beter in 't najaar, dan in 't voorjaar in te zenden, anders hoo» pen zich in Januari en Februari de werk» zaamheden in 't laboratorium op. Voeg er een rijksdaalder bij, of liever: zend die per postwissel. Waar een landbouwvereeniging is, neme deze de monsterneming en verzending op zich en verzende het geld in één keer. Als zeer veel monsters door één vereeniging worden gezonden minstens 600 dan wordt een reductie van 15 pCt. gegeven, 't Is dan niet geraden, alle monsters in ééns te zenden, dat zou ongewenscht oponthoud gevenmen zende een deel, en overlegge met het Labo» ratorium, hoe de verdere toezending het best zal kunnen geschieden. De kosten van het grondonderzoek zijn luttel in vergelijking met de voordeelen, welke men van de adviezen heeft. B—r. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 650000 K.G. uien, paardepeen en aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. Zaterdag 10 November was het 20 jaar geleden dat de Gymnastiekver- eeniging „Sparta" werd opgericht. In December zal dit feit feestelijk met eene uitvoering wor den herdacht. DEN BOMMEL. Aan de haven werden in de vorige week vervoerd 3100 H.L. aardappe len, 1150 H.L. uien en 160 H.L. peen. Van den landbouwer J. Mijs stierf een zijner werkpaarden, hetwelk niet verzekerd was. On der politietoezicht is het beest begraven. - Het mond- en klauwzeer onder het vee van den landbouwer C. L. van Prooijen is ge weken. OOLTGENSPLAAT. De Rijksontvanger 'zal voor het laatst zitting houden ten Gemeente huize op Woensdag 21 November van 10.15 tot 1.15. December, Januari en Februari geen zitting. OUDE TONGE. In de woning gemerkt B. is Roodvonk gesignaleerd. De kenteekenen zijn aangebracht. F. van Peperstraten, die wegens een on geluk om uitkeering door de Rijksverzekerings bank in het ongelijk was gesteld, is door den Raad van Beroep in het gelijk gesteld. De hit van Sch. kwam zoodanig te val len, dat de burrie van den wagen brak. Met wat materieele schade liep het af. G. v. V. kreeg een klap van een kneed machine, zoodat geneeskundige hulp noodzake lijk was. NIEUWE TONGE. Van een der (Vracht auto's van, Pulleman's Automobielbedrijf te Ou de Tonge brak bij het tramstation alhier de achteras. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. In verband met de inrichting van het Gym nastieklokaal tot schoollokaal, worden de repe tities door de muziekvereeniging alhier thans in een zaal van het voormalige weeshuis ge houden. Naar men ons mededeelt bestaan er plan nen tot demping en rioleering van de sloot aan den Noordel. Achterweg. Waar een en ander in een reeds lang bestaande dringende behoefte zou voorzien, is het te hopen, dat deze plannen spoedig zullen worden verwezenlijkt. Dhr. D. Buijsse te Middelharnis heeft het woonhuis met schuur en erf aan de Wentink- straat alhier, ondershands verkocht aan dhr. I. J. v. d. Broek alhier. Dhr. J. van Zielst Sr. alhier had het on geluk zoodanig in een zijner vingers te hakken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. J.l. week werden van hier vervoerd: 7000 balen uien en 1000 balen peen. -Bij J. H. alhier ontstond schouwbrand. Gelukkig werd een en ander tijdig opgemerkt en konden bijtijds maatregelen worden genomen om erger te voorkomen. - Het timmer- en metselwerk van het te bouwen arrestantenlokaal alhier is opgedragen resp. aan de heeren I. J. v. d. Broek en A. Mans alhier. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 13 November 1928, n.m. 2 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling begrooting voor 1929. 4. Finantieele regelingen 5. Bouw arrestantenlokaal. 6. Demping sloot Noordel. Achterweg. 7. Rondvraag en sluiting. DIRKSLAND. Op de wekelijksche beurs be steedde men voor de veldvruchten als volgt: aardappelen 2.uien van 4.50 tot 5. koepeen ƒ1.per H.L. Tarwe 11.haver 10.50 en erwten van 17.— tot 18. per 100 K.G. Wegens de drukte met het verschepen van veldvruchten komen alhier werkkrachten van Sommelsdijk en Goedereede arbeid ver richten. De commissionnair P. verloor onlangs een portefeuille met een tamelijk bedrag aan gelds waarde. De portefeuille is thans teruggevonden in een zak tarra bij den landbouwer R. v. P. - Bij de arbeidsbemiddeling stond 1 werk zoekende ingeschreven. Rectificatie. Niet op Woensdag, maar op Vrijdag a.s. hoopt de heer P. Bom van Ooltgensplaat voor de A. R. Propagandaclub op te treden. Op Woensdag zal de zangver- eeniging dus haar wekelijksche repetitie houden. O MELISSANT. J. Sieling. f Alhier is Maandagavond in den ouderdom van 50 jaar overleden de heer J. Sieling, sedert September 1919 raadslid en wethouder dezer gemeente. De heer Sieling heeft in de jaren van zijn raadslidmaatschap veel voor de publieke be langen dezer gemeente gedaan. Hij pleitte steeds voor een zuinig gemeente- beheer, dat hem evenwel niet de noodzakelijke wijzigingen en verbeteringen uit het oog deed verliezen. Hij was lid der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting, ambtenaar van den burger lijken stand, lid van de commissie voor winter- bedeeling, secretaws der Groene Kruisvereeni- ging en bestuuurslS van de vereeniging tot ver krijging van onrcarend goed voor landarbeiders. De heer SSielrhg- was lid van de Anti-Rev. Kiesvereeniging. Zijn opvolger op de lijst als gemeenteraads lid is ,de heer W. Keur. HERRINGEN. Bevolking. Ingekomen zijn Marinus Goemaat van Nieuwe Tonge, Kaatje Kèijzer van Stellendam, Jacomina Melissant van Dirksland. Vertrokken zijn Marinus van der Veer naar Nieuwe Tonge, Adriana Maria Koote naar Sommelsdijk, Magdalena Doorhein naar Dirks land en Hendrika Les naar Oude Tonge. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 1100 H.L. uien, 250 H.L. aardappelen en 300 H.L. koepeen. Onze vroegere dorpsgenoot B. van de Ree, thans bij de Koninklijke Marechaussee, is met ingang van 16 November a.s. benoemd tot ge meenteveldwachter te Genemuiden. Zondagmorgen wilde de 14-jarige Jb. van Dam Pz. met een geladen buks van een ouderen broeder op de rattenjacht gaan. Het schot ging evenwel onverwachts af, en de jongen kreeg de volle lading in een zijner voeten. Hij moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. De geneeskundige van Goedereede heeft de voet verbonden, en de jongen moet eenigen tijd rust houden. Nu de garnalenvisscherij niet zoo voor- deelig gaat, zijn reeds 5 visschersvaartuigen van hier vertrokken om de kuilvisscherij in Zeeland uit te oefenen. OUDDORP. D. Mierop moet op 26 Nov. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. SOMMELSDIJK.** Zondagavond 18 No vember zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doops- bediening plaats vinden. Doopvaders moeten zich Donderdagavond om 7 uur daarvoor aan melden in de Consistoriekamer. MIDDELHARNIS. Woensdagavond 6.30 u. hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Dekker van Bleiswijk. Alsdan zal een col lecte worden gehouden ten bate van het Studie fonds van den Geref. Bond. Donderdagavond 6.30 uur hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente op te treden Ds. de Blois van Dirksland. - De oogstcollecte, welke Zondag in de Geref. Kerk alhier gehouden is, heeft opge bracht 785,76. In verband met een classicale vergadering zullen de catechisaties der Geref. Kerk in plaats van Woensdag, Donderdag a.s. worden ge houden. In plaats van Zondagmiddag zal* de Zon dagsschool in de Ned. Herv. Kerk gehouden worden des voorm. 11 uur. DEN BOMMEL. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk is met nagekomen giften aangegroeid tot 360.De collecte, gehouden tijdens de onthulling van den gedenksteen, heeft opge bracht 58.—. OOLTGENSPLAAT. Dinsdag 20 November zullen de catechisaties in de Hervormde Kerk als volgt aanvangen Van 2 tot 3 uur meisjes van 12 tot 16 jaar: van 3 tot 4 uur meisjes van 16 jaar en ouder. Woensdag van 6 tot 7 uur jongens van 12 ~EMJDE COLOGNES Ef - DRALLE CRAMER D'ORSAy PROBEERT ort't EAUDECOLOatt Ife.PWIElHfM'WFD. M?DD|Ti.HARI4l5 tot 16 jaar en van 7 tot 8 uur jongens van 16 jaar en ouder. De beroepen herder en leeraar, Ds. Pott van Bodegraven, heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt. OUDE TONGE. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 470.26. NIEUWE TONGE. Met de j.l. Zondag ont vangen nagiften is de opbrengst der oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier tot 940.— ge stegen. De beroepen predikant, Ds. J. van Amstel te Putten, hoopt D.V. a.s. Woensdagavond 14 November om 6 uur in de Herv. Kerk op te treden. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerl gehouden oogstcollecte heeft 1408 gulden op gebracht, waarvan 1027.— voor de Kerk en 381.voor de Diacoinie. Zondag a.s. zal de extra maandelijksche collecte voor de Kerk gehouden worden. MELISSANT. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid tot doopsbediening be staan. Doopvaders kunnen daartoe Vrijdag avond van 7 tot 8 uur in de consistoriekamer aangifte doen. Dit jaar zijn als Kerkvoogd en Notal der Ned. Herv. Gem. resp. aan de beurt van aftreding de heeren C. A. A. Kort en C. Oor beek. HERRINGEN. De ontvanger der Ned. Herv. Kerk zal D.V. a.s. Zaterdagavond van 6 tot 7.30 uur zitting houden in het kerkgebouw tot ontvangst van zitplaatsgelden, tuinhuren en erf pachten. De stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk zullen Donderdagavond trachten te voorzien in de vacatures van een ouderling en een diaken, wegens periodieke aftreding der br. G. Nijpjes en L. de Geus. De catechisaties bij de Geref. Gemeente voor jongens en meisjes boven 12 jaar tot 16 jaar zullen worden gehouden Woensdagavond van 67 uur en voor jongens en meisjes boven 16 jaar van 78 uur. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat D.V. a.s. Zondag des nam. ten 2 ure voor de Geref. Gemeente zal optreden Ds. Kok van Gouda. Des 's morgens en 's avonds zal er gewoon leesdienst worden gehouden. 4) STELLENDAM. De alhier in de Geref. Ken beroepen candidaat, de heer J. Snoeij te Tinte, heeft voor dit beroep bedankt. A.s. Donderdagavond te half zeven zal in de Geref. Kerk alhier dankstond worden gehouden voor het gewas, waarbij hoopt voor te gaan Ds. Schuurman van 's-Gravenhage. OUDDORP. Ds. J. Enkelaar van Ouderkerk aan den IJsel, alhier beroepen, hoopt deze week onze gemeente te bezoeken en Donderdagavond te half zeven in de Ned. Herv. Kerk op te treden. - De catechisatiën bij de Herv. Gemeente zullen deze week beginnen en gehouden worden op eiken Donderdag als volgt Te kwart voor 2 voor kinderen van de open bare school I, van 3 tot 4 voor meisjes van 12 tot 16 jaar en van 4 tot 5 voor meisjes boven 16 jaar; van 6 tot 7 voor jongens van 12 tot 16 jaar en voor ouderen van 7 tot 8 uur. Ten gevolge van den predikdienst ver vallen deze week de catechisaties voor jongens. Wereldleeraar. De schrijver van de rubriek «Oog en Oor* in het «Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur*, schrijft over Krishnamurti, die door de theosofen als wereldleeraar wordt erkend, het volgende: «Ieder jaar, wanneer Krishnamurti te Ommen optreedt en zijn aanhangers zich weer in het tentendorp vergaderen, komt de vraag bij me op «zouden al die menschen, die daar te Ommen bij elkaar zijn, zich nu nooit eens de vraag stellen, of Krishnamurti wel de wezenlijke kenmerken van een wereldleeraar bezit Een poosje geleden zeide iemand eens tot mij: «wereldleeraar te zijn, dat is een hon» denbaantje.Dat was zeker niet bijzonder parlementair uitgedrukt, maar ik begreep toch best wat de persoon in kwestie bedoelde en ik moest hem gelijk geven. Denk eens aan Mozes, Socrates, Johannes den Dooper, Franciscus, Luther. Dat waren toch zonder twijfel wereldieeraren 1 Let nu eens op hun leven. Mozes wordt tegen zijn wil geroepen. Socrates wordt door zijn dae» monion voortgedreven. Franciscus van Assici wordt eenvoudig gearresteerd. Luther zegt: «God heeft mij er in gejaagd als een paard, dat men de oogen heeft uitgestoken.* Het leven van al deze mannen wasvolko» men gespeend aan alle uitwendige glorie. Mozes moest als een oud man door de woes» tijn zwerven en mocht het beloofde land niet ingaan. Socrates dronk den giftbeker. Johannes de Dooper at het eenvoudige voed» sel, droeg een haren kleed, werd gevangen genomen en onthoofd. Franciscus stierf naakt en beroofd, op den vloer der Portiuncula» kerk, Luther is als door een wonder aan den brandstapel ontsnapt. Allen hebben hun kruis gedragen, gewekt, noi zij met vu verhouding manren v Ook hebbi eigen volk aan verbon Vergelijk van den w Men krij glad verlo naamfte ki leeraar teri Van levens der menscl roering get tot den do apostelen, Krishnamu het algeme derden vó gezegd. Zij Nergens v< of den Do Het vut, voortreffeli voortreffeli hanen of last van ee De groo discipelen den. Alle in hun zot met de lee worden ve Tot dus\ gesproken apart. Maa namurti e: andere zeil Welk een ktuis van zwijgen. De men wel op e« zijn als zi_ zijn, als zi.; naast Moz of Luther, Zij hebben schoolwijst Maar als proeven, z des onders Vóór de woordig gt zou beter wijls denk beter. Wan Christus ei| is Christus geveer met is het ergsl F\ >De garn gedurende dag en pejj nalen. De visset en per va en van 10 Geboren Gerardus Overlede van 't Hof J. van Doi Geboren van Zantei Ondertrc Bruinse j.c Geboren Wilhelmus Cornelis, Johanna de Graaf Marinus Cornelis Magielsen zen en Ad Gerrit var Gehuwd] en Jannetj tus Johanr Maria de hannes Ni hanna Bee Overledl (ongeh.), Ondertrc, en Johann Overledl Vliet, 68 j HET GOli In den heeft Maar naar aanle: R.T.M. Be waren er v. d. Veg Knottenbel men met p zien gegev Van de er een ha Moll. Verc nemingen, landsche bloemstukk van de Ne spoorwege werkgevers band der eeniging v^ het politiej De heeil bood nami de teekeni f

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2