Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. VERKOUDEN MBDUSmm Movement. IN HOC SIGNO VINCES No. 3484 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1928 43ste JAARGANG Pil nummer nestaat uil one Biaflen I1TD Eersl alleen W. BOEKHOVEN St ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. fl wL. tiIIS m a 1 Va Plaatselijk Nieuws. DRAISItlAvAN-VALKEriBURQ'S- e 'A ••iLEVERTR; AKKER Voorde Borst. gever met deze collectie Ie mag er zijn. brheid is men bezig een belangen tot stand te spreken van een ver- nde verhouding in den bn een groep, welke bij Inaar het kamp der Stan- poch in een aansluiting |n wieken drijvende con- 1-Shell-combinatie, welke [ctievelijk Britsch-Indisch Amerikaansche onder zelfstandigen gerekend |j de Standard Oil zullen veinig of geen reden te |en nieuwen strijd, welke oogenblik verwachtten te Idaar het lid der Konin- p, mede behoort tot de ve Amerikaansche groep, In een afvallige van de iHet gaat dus niet geheel prvoor met „zelfstandig" lenlijk naar den landaard rdoor ontstaan zou een Imerikaansch petroleum- Jlannen doorgaan, zullen kartels van de wereld I vorming gaat een lange lenlijk die van de petro- pr ontstaan af is, vooraf, pan een Europeesch kar- |den aangenomen, is het nog lang zoover niet. liedt monopolie-vorming, Oil weet mee te praten, op een zeker oogenblik lelijke voorschriften geen bleef dan splitsing in die van New-York en |Deelnemers aan de kar- dan ook alleen vruchten aneer de Interstate Com- daartoe aangewezen of- aedkeuring aan het plan Iniet wel na te gaan, of ct worden met de moge- aissie haar veto zal uit- echter, zal het kartel behartigen, en wanneer verkstelligd kan worden, en het plan in te brengen nu aangemerkt, dat het enry Deterding van de pnden geleden in Schot- Teagle, den man van pron was waaruit beide aten. Waar het gesprek est moet zijn, is de kar- anders te betitelen als in onderling overleg s Yfc fan. Als dit alles kloj "i inderdaad een heel an- overeenkomst met de pop zij hadden gerekend. een* wereld-petrofêum- |dien de Amerikaansche tot stand komt Ons |geval, daar al is de pe- bevechting voorbij, het gesloten is, dat nieuwe, naatschappijen in de toe- gevormd. Deze zullen blijk hebben, vooral wan- egin af openlijk als con- pn groote handicap voor dat zij er met de pro alleen niet zijn, doch hten zorgen voor 't tran- welke groote kapitalen Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.- b| vooruitbetaling! BUITENLAND b| vooruitbetaling f 8.50 par jear. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTÏËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per rege DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Grooie letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan, AdvertentlSn worden ingewacht tot DINSDAG- ea VRIJDAGMORGEN 10 uur. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. LIJKE LES. i V. oeder ook, want de kin- ger hoe meer in een uit- ze opgewonden thuisge- eschreeuwd, vacantie en egrijpen als een jongen et met z'n rapport niet rapport. Piet kon goed zou er bij dien leuken doen, waarbij ook nog ester nog zoo leuk, hij alsch kon wezen als je u, een enkelen keer wist ■aten. Weet je wat ook t's leeren Hij was graag 't spel, maar ook in 't g nummer één zijn. en 't ook best gemaakt hebt wel eens vacantie ig ja. Daar was tie 't In dolle uitgelatenheid en Hans en danste om ch", zei Moe, maar boos ist best, als je een mooi weken fijn uitgaan in 't niet zoo heel kalmpjes Woe ook nachtje slapen en dan cht, als ze eenmaal uit bedaren, gen behoefde Moe geen waren al klaar wakker kwam, alleen Hans bleef een oogenblikje slapen, maar wat rustig aan, helpen, en voor Hans reis zijn". voor de reis. Vader gaat maar nog niet mee naar pveek komt Vader pas. den morgen Bruin geen k gelaten, hij was bang, zou. Bruin kon niet in ht hij hem zelf dragen. .uitgaan", oo alleen blijft een heele rader gaat overdag naar le week komt Vader een hoor". (Wordt vervolgd). No. 77. Een niet onaardig driezetje althans voor een beginner vinden we in no. 88. Een leelijke fout is de onveranderde 2e zet van wit, alsmede het tweezettige thema (interferentie) in een driezet. Ook de tweezettige matdreiging is niet gelukkig. Het spel is verder met 't oog op de 3e zet van wit niet onaardig. 1. La6 dreigt 2. Ld3 mat. 1Ta3. 2. d3|, Td3: 3. Ld3: mat. 12Kf5. 3. g4 mat. 1Ta6. 2. d3f idem. 1Tc4J. 2. d3j-, Kf5. 3. Lc8 mat. De toren interfereert de looper op a2. 1Td4. 2. d3f, Kf5. 3. Df6 mat. De toren interfereert de looper op al, enz. 1Lc4. 2. d3f, Kf5. 3. g4 mat. De looper interfereert de toren op a4, enz. 1Ld5. 2. Ld3f, Kd4. 3. Lf6 mat. 1Lbl. 2. d3-j-, enz. 1Le5. 2. Ld3f, Kf4. 3. g3 mat. 1Kf5. 2. Ld3|, Te4. 3. g4 mat. Ook het steeds schaak geven hoewel niet altijd tegen te gaan op de 2e zet van wit is een uiting van een beginner. Wel is er om met een oplosser te spreken met weinig materiaal aardig wat bereikt. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Probleem voor den wedstrijd. No. 90. NOVEJARQUE. 3e Prijs e.a. 4e kwartaal 1927. L' Italia Scacchistica. Zwart (9). w// irf 4 iü M uii. Wit (13) Wit: Kh2, Df4, Tel, c8, Pa8, e8, Lb7, f2, pi. a6, b3, d2. e3, h4. Zwart: Kc5, Dc7, Tc2, Phl, Lb6 en dl, pi. a5, b5, e7. Mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 22 No vember. De October-prijs is gewonnen door W. NIEUWLAND. De volgende week wordt de stand weer opgegeven. Oplossing Eindspel no. 69, 1. f4, Td3; 2. Lfl, Td2: 3. Lc4: e6; 4. Lb3! Td7; 5. La4, Td3 (op Td8 volgt 6. Lc6, Td3, Le8 enz.); 6. Le8, Th3: 7. Lf7.f, Kg4; 8 Le6 Kf4: 9. Lh3: Ke5; 10. Lfl, a5; 11. a4 en wint. Eindspel no, 71. A. A k e r b 1 m. 2e Prijs Moravsko-S'lersky Denik 1927, Wit: Kd4, Tg7, La3, pi. a2 en d3. Zwart: Kh8, pi. a4 en h2. Wit speelt en wint. Eindspel no. 72. Hier volgt een partij tusschen de heeren Kolisch (Wit) en L. Paulsen (Zwart). Zulke stellingen komen vaak voor en dan hoort men vaak de zucht: „Kon ik 't nu maar wat be ter. 'k Weet nu niet hoe te vervolgen". Daarom zij deze stelling een leering. 1. Ph4, h6; 2. Pf5! Lf5; 3. Pd5, Dd7; 4. Lf6, Le6 (4ghö kan niet); 5. Dh5, Kh7; 6. Kgl, Ld5; 7. ed5, Pd4; 8. f4 (om de Toren- lijn te openen); 8Df5 (vraagt om Dame- ruil); 9. Df5, Pf5; 10. fe5, Pe3; 11. Le7, Pfl; 12. Tafl, Tae8. Wit staat nu beter. (Lasker's Schaakboek) MEDEDEELING. Donderdag 22 November 8.30 n.m. zal ten huize van den heer Jacobi de heer E. de Haas uit Rotterdam voor de schaakclub „Ons Ge noegen" een theorieles houden. Opdat van dit feit eenige propaganda kan uitgaan heeft 't be stuur besloten ook niet-leden te inviteeren. Ter bestrijding der onkosten zal echter een klein bedrag aan entrée geheven worden, n.l. 0.50. We weten maar al te goed, dat er in beide dorpen nog vele schaakliefhebbers wonen, die zich nog niet als lid bij onze vereeniging heb ben aangemeld. We hopen, dat dit streven van de vereeniging „O. G." beloond zal worden door een druk bezoek van deze bijzondere en interessante clubavond. Wellicht dat nadere kennismaking met het clubleven menig schaak liefhebber zal doen besluiten lid te worden. Het schaakspel is een interessant en schoon spel, dat 't beste beoefend wordt door dit steeds tegen andere personen te spelen. Dit alleen kan in een vereeniging geschieden. We hopen dien avond menig niet-Iid onder de toehoorders van den eminenten speler de Haas te zien. CORRESPONDENTIE. Jos. Dus. No. 15. 1. Tb6. F. C.L. No. 648 1La6 (Nietvelt) No. 649. 1 b3. No. 647. Heb ik steeds vreemd ge vonden. Hoop nog gelegenheid te hebben 't op te lossen. Uwe opmerking is juist. Wat kan men toch blind wezen. „Amateur". Uwe oplossing is goed. 't Is mooier als wit over verschillende tweede zetten beschikt. In een driezet mag een verkorte va riant (short-mate) voorkomen, als dit tenminste niet 't hoofdthema betreft. Dit zou 't probleem wel niet incorrect, maar toch minderwaardig maken. Wedstrijd Schaakclub »Ons Genoegen* 1928—'29. GROEP II. O U CM Visser V» '/2 Parée le Comte '/2 GROEP III. 2 "öj O u en eo 3 v. Gelder. '/2 Weeda '/2 Verbrugge GROEP IV. Jacobi. Kerkhoff K. J. Meijer v. d Wende Nieuwland Sö u «1 ÏSP a> a O a 'Jq O M 5 O 3 u ra U z 1 1 II 1 I! 1 1 1 1 II II 1 1 1 II 1 1 1 1 1 i 0| 1 111 1 SOMMELSDIJK. L.l. Woensdag werd de halfjaarlijksche veemarkt gehouden. Aangevoerd waren 287 runderen, 49 paarden, 215 biggen, 9 varkens en 6 manden met pluimvee. De prijzen waren als volgtkoeien 170.300.paar den 150.—650.vaarzen 160—230.—, pin ken 110.—210.—graskalveren 50.90. vette varkens 50.130.magere varkens 30.-80.—, loopers 20.—35.—en biggen 12,-26.—. De handel was vlug bij mooie prijzen. De prijs der landbouwproducten is alhier weer stijgende. Voor de uien besteedt men thans 5.— per H.L. Aardappelen 2.10 en paarde- peen 1.— per H.L. Heden Vrijdagmorgen kwam een span paarden van den landbouwer v. V. in botsing met de modderwagen van den straatreiniger S. V. De wagen van V. werd onderste boven ge worpen met paard en al. Een paard van v. V. liep kapotte knieën op terwijl aan den mod derwagen eenige materieele schade werd aan gericht. Door den kantonnier bij den provincialen Waterstaat is wederom tegen een landbouwers knecht proces-verbaal opgemaakt wegens het niet schrappen van de wielen der wagen. Deze week werden twee personen naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd tot het ondergaan van een operatieve behandeling. Naar men ons mededeelt is op de Don derdagavond gehouden algemeene vergadering van de Neringdoende Middenstandsvereen. te dezer plaatseri een program vastgesteld voor een te houden winkelweek "van 18 December a.s. Vergissen we ons niet, dan meenen wij wel te mogen zeggen dat de opzet goed is, en twijfe len wij niet, of de aangesloten winkeliers zullen krachtig medewerken om het geheel te doen slagen. Bij advertentie zal een en ander nader wor den bekend gemaakt. MIDDELHARNIS. Deze week zijn alhier aan de kaai aangebracht en verscheept ruim 2700 H.L. aardappelen. Deze week viel het 3-jarig zoontje van P. van der V. van den zolder, waardoor het kind een ernstige hoofdwonde bekwam. Genees kundige hulp was noodzakelijk. Bij het bestuur van de Iandarbeidersver- eeniging „Vooruitgang" alhier is ingekomen een schrijven inhoudende de koninklijke goedkeuring betreffende een besluit van Ged. Staten van Z. Holland, tot onteigening van een perceel bouw land de Hoogewerf, eigendom van mevr. de wed. G. P. van der Koert Clement Lebret te Poortugaal. Woensdagmorgen hadden eenige werklie den een roeiboot zoo vol geladen met grond, dat de boot vlak voor de sluis in de haven zonk. Na veel moeite en arbeid gelukte het de boot weer boven water te krijgen en te lossen, zoo dat dit incident goed afliep en geen belemme ring voor het scheepvaart verkeer veroorzaakte. De timmermansleerling C. de K. had het ongeluk met zijn voet in een spijker te trappen, met het gevolg dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De rijks ontvanger zal Zaterdag 10 Nov. van 1012 uur zitting houden ten gemeentehuize. De prijzen der veldvruchten waren deze week in deze gemeente als volgtuien 5. aardappelen 2.— tot 2.10, koepeen 1,.en poters 1.50 per H.L. De handel in uien was zeer levendig. Alhier is een damclub opgericht met aan vankelijk 14 leden. OOLTGENSPLAAT. B. en W. hebben de volgende bouwvergunningen verleend, aan J. J. Campfens voor het uitbreiden van zijn rijwiel- herstelplaats en verbouwing van zijn woning, aan D. Kamp voor het bouwen van een opslag plaats op het erf van zijn woning, aan J. Over- beeke en W. Voogd voor een schuur achter hun woningen aan de Langeweg. B. en W. hebben vergunning verleend aan de Bat. Imp. Maatschappij te 's Gravenhage voor het plaatsen van een benzinepomp installa tie op het erf van C. L. Breeman aan de Stoof- straat. Bij de openbare verkooping van het riet gewas van het driehoekje aan de haven en de uitgegraven putten aan de Schrappolder was kooper A. de 'Vos Wz, voor 78.en dezelfde van het rietgewas van den polder het Rietveld voor 380.—. -B. en W. hebben vergunning verleend aan P. Vinkc voor den verkoop van sterken drank in 't klein in de beneden vergaderzaal aan de Westzijde van het Hotel Hobbel. In de afgeloopen week werden van hier vervoerd 1600 H.L. uien a 4.— en 300 H.L. koepeen a 1.25. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der vereeniging het Groene Kruis alhier, zal door het bestuur in het begin van de maand Februari de Groene Kruis film worden gegeven, terwijl in den loop van de maand December a.s. de T.B.C.-film zal worden vertoond. Beide filmvertooningen zullen worden gege ven behoudens nadere goedkeuring van B. en W. in de openbare school en op beide avon den gratis toegankelijk zijn voor alle Groene Kruis-leden met hunne vrouwen. Ter bestrijding der kosten hiervoor, zal op Donderdag 22 Nov. a.s. eene verloting worden gehouden van verschillende artikelen, welke het bestuur hoopt te zullen ontvangen van de burgerij. Nadere bijzonderheden zijn aan het aanplak bord bekend gemaakt. OUDE TONGE. C. Drooger heeft vier wo ningen afgemijnd van A. Kerpel voor 1000 de vier. -Van de suikerfabriek Roosendaal is een schip met pulp geladen omhoog gevaren. Het moest overgeladen worden. Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende Per koker: f 1.50,12.75, f 4250 De laagste inschrijver van het vereni gingsgebouw alhier, waren L. A. Mooijaart, met selwerk, P. Snijder timmerwerk, N. van Noord schilderwrk en A. de Lignie smidswerk. NIEUWE TONGE. Onder het vee van den landbouwer A. H. V. is mond- en klauwzeer uitgebroken. De aardappelbewaarplaats is dezer dagen opgeleverd en kan in gebruik genomen worden. De prijzen van de veldvruchten gaan weer omhoog. Voor de uien besteedt men 5.— en voor de peen 1.10 per H.L. De handel in peen is slap. Tegen A. C. is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. V. had het ongeluk zoodanig in zijn vinger te hakken, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. - Dhr. M. Breur had het ongeluk met zijn rijwiel in de sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak liep het ongeluk af. Van gemeentewege zal een nieuw arrestan tenlokaal worden gebouwd, op een perceel grond naast het Wijkgebouw alhier. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente wer den verscheept 5258 H.L. aardappelen, 2350 H.L. poters, 7840 balen peen en 5280 balen uien. Een 8-jarig zoontje van den heer H. Knops had het ongeluk onder een wagen te geraken. Nadat geneeskundige hulp was inge roepen bleek, dat het ventje een been gebroken had. Door enkele schooljongens werden dief stallen geplgegd. Het mocht de politie ge lukken de daders op te sporen. Voor de uien besteedde men hier 5.—, voor de peen 1..en voor de aardappelen 2.per H.L. -Op Woensdag 14 dezer zal in het Koor der Ned. Herv. Kerk voor de A.R. Propaganda- club spreken de heer P. Bom van Öoltgens- plaat met het onderwerp: De hand aan den ploeg. Zuid-Afrika. Donderdag werd in het Koor der Ned. Herv. Kerk alhier de tweede winterlezing gehouden. De zaal was voller dan ooit. Er was groote belangstelling niet alleen uit deze gemeente, maar ook daarbuiten. Mevr. Joosten-Sybrandy hield een lezing over Zuid-Afrika,. een lezing, die geïllustreerd werd met duidelijke, scherpe lichtbeelden. Voor de lantaarn zorgde de heer Blokhuis te Middel harnis. De leiding der vergadering berustte bij den voorzitter van bet comité, den heer Potter, die haar op gebruikelijke wijze opende en na een kort openings- en welkomswoord het woord gaf aan de spreekster. Deze gaf voor tot vertooning der plaatjes werd overgegaan een inleidend woord. Mevr. Joosten heeft tweemaal de reis naar Zuid-Afrika gemaakt en er verscheidene jaren gewoond, zoodat zij goed op de hoogte is met de toestanden, zeden en gewoonten van dat land, dat zoo nauw verwant is aan Holland. Kort werd de reis naar Afrika, over Enge land beschreven en een indruk gegeven van het schitterend natuur-tafereel, dat zich voor het oog ontrold, wanneer Kaapstad aan den voet van den Tafelberg in 't zicht komt. De natuur is er rijk, de plantengroei weelderig en de bodem vruchtbaar. Diverse uitmuntende lichtbeelden toonden dat duidelijk. Mevr. Joosten gaf een interessante beschrij ving van het leven der Afrikaansche boeren, hun arbeid en bedrijf, eveneens van de Kaffer bevolking en haar eigenaardigheden. De bodem levert er veel op. Tabaksplanta ges die voor de Indische niet onder doen, rijke sinaasappelen boomgaarden, graanvelden, en wat betreft de veeteelt is het land rijk aan schapen, die door hun wol een rijkloonend bedrijf vormen, en reeds in één jaar de helft van hun eigen prijs aan wol terugleveren. De industrie is er nog betrekkelijk arm. En- gelang heeft het tegengewerkt om eigen in dustrie te bevoordeelen. De wol en het katoen gaan Afrika uit om in Engeland bewerkt en als kleedingstukken weer geïmporteerd te wor den. Langzamerhand komt er in dezen abnor- malen toestand verbetering. De groote machine fabriek heeft zich ondanks Engeland's tegen werking en dank zij de steun van de republiek kunnen handhaven en levert aan de industrie de noodige machines. Er komt dus verbetering, waartoe ongetwijfeld ook de gewijzigde staat kundige verhoudingen hebben medegewerkt. Het goudland is voor Zuid-Afrika de groote ellende. Johannesburg, de goudstad, wordt door iede- ren echten Afrikaanschen boer gemeden als een maal Samaria door de Joden. Het is een godde- looze stad, waar het schuim der bevolking heen trekt. De Afrikaansche boer voelt zich meer tot de eenzaamheid der vrije velden aangetrokken, Zijn Kaffers doen daar rustig zijn werk en hij houdt toezicht op zijn hoeve en bedrijf. Veel kregen we over den Afrikaanschen boer en zijn leven te hooren. 't Was een interessante lezing, die met aan dacht gevolgd werd. MELISSANT. Te beginnen op Maandag 12 November a.s., zal evenals vorige jaren, op beide Scholen een avondcursus worden ge houden. De leerlingen, die de lagere school moeten hebben doorloopen, kunnen zich bij de schoolhoofden aanmelden. —De prijs der uien is wederom stijgende en betaalt men alhier 4.50 per H.L. Voor de aardappelen is de prijs evenwel tot 2.per H.L. teruggeloopen. De dienstplichtige van de lichting 1928, P. Noordijk, is opgeroepen om op Maandag 17 December a.s. te 's-Gravenhage bij het 2e Regt. Veld-Artillerie te worden ingelijfd. HERRINGEN. De handel in uien is op 't oogenblik weer veel vlugger. Er wordt thans druk gekocht voor 5.per H.L. Aardappelen slap, n.l. 2.per H.L. Tegen een inwoner dezer gemeente is door den gemeente-veldwachter proces-verbaal opgemaakt wegens het niet vegen der straten. De aanvoer van suikerbieten is zoo goed als geëindigd. Slechts een enkele landbouwer voert op 't oogenblik aan. STELLENDAM. Door D. Verbiest is aan gifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer bij een van zijn melkkoeien. Omhoog gevaren. Het visschersvaartuig S. 428, schipper J. v. Soest Pz., is gistermiddag

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3