Brandwonden Kloosterbalsem Kerk en School. „Geen goud zoo goed' Plaatselijk &ïie«ws den Hofprediker, geeft ons een kijkje in heel anderen tijd. We zien den toestand in Duitschland na den grooten wereldoorlog. Doch we vinden hier niet breed uitgemeten de maatschappelijke el lendige toestand, maar de groote ontwrichting in het geestesleven. De gegevens zijn inderdaad aardig verwerkt. Alleen hadden de gesprekken wat minder boek achtig moeten zijn. Van het schild der Kalender ontvingen we een verkleinde afbeelding. Voor zoover we daarvan er over kunnen oordeelen, meenen we wel té mogen zeggen, dat 't een prettige plaat zal zijn om een geheel jaar lang in onze huis kamer voor ons te zien. De geheele zending is technisch zeer goed verzorgd en we kunnen ze zeker aanbevelen. Van den uitgever H. ten Brink te Arnhem ontvingen we de Nieuwe Zondagschool-serie. We weten het zijn boekjes voor kinderen bestemd, daarom letten we al direct op 't uiterlijk, dat is voor kinderen al zulk een be langrijke factor. Al dadelijk mogen we zeggen, dat 't uiterlijk keurig verzorgt is. De kinderen zullen er naar grijpen. Voor de illustratie's hebben we veel lof, doch 't meest bekoren ons de illustratie's van Jeane Taure. Die geeft van die aardige, pittige kinder figuurtjes, dat het een lust is om te zien. Ook de groote menschen, door haar geteekend, geven je een gezellig idee. Die illustratie's pasen heel goed aan bij den tekst. Die illustratie's passen heel goed aan bij groot aantal heeft geïlustreerd, zijn voor 't mee- rendeel zeer goed geslaagd. De illustratie's van Jan Wiegman, die slechts twee werkjes heeft verlucht, zijn matig goed. Dan noemen we nog W. Hardenberg en J. Busé, die elk, wel aardig, slechts een werkje hebben geïllustreerd. Dit alles over 't uiterlijk. De inhoud der boekjes is uitstekend, de kinderen zullen ze gaarne lezen. We zullen nu elk afzonderlijk bespreken, zij het slechts heel kort. Wat Emma verzweeg, naar het Engelsch, door Catharina Bronsveld. Geïlustreerd door Jeanne Tuuren. Emma verzwijgt voor haar moeder het on geluk, dat zij heeft gehad met de zijden jurk, die haar moeder, een naaister, genaaid had voor een ander. Dat geeft tot veel moeilijkheden aanleiding, tot een „gelukkig ongeluk'' alles weer terecht brengt. Vlot geschreven en heel boeiend. De twee Weezen, door H. Alkema. Geïll. door Jeane Taure. Hoewel dit een dun "boekje is en misschien voor de jongeren bestemd, lijkt ons de inhoud slechts voor ouderen geschikt. Doch daar is dat dan ook heel goed voor. Willem's Offer, door B. Mulder. Geïll. door Jeane Taure. Wilem zijn verjaarscadeau, twee rijksdaal ders, waarvoor hij de zoo vurig begeerde slede zou kunnen koopen, opofferen, door ze aan z'n vrindje te geven, die zoo dikwijls en zoo lang ziek is. Het eerste gedeelte van 't verhaal gaat goed, maar aan 't slot wordt o.i. een paedagogische fout gemaakt als Wim zelf in volle glorie de door hem betaalde Kerstmand mag brengen, en dan zoo uitbundig wordt bedankt. Zoo leert het dan zoo uitbundig wordt bedankt. Zoo leert een kind niet het ware geven, zou er gevaar bestaan, dat er gegeven wordt om bedank te worden. Moeders Tekst, door T. van Buul, Geïll. door Jeane Taure. Een aardig verhaal, dat de kinderen gaarne zullen lezen. De strekking is goed. He ijdele Japansche viooltje, door Johanna Breevoort. Geïll. door Jeane Taure. Een verhaal over een Japansch viooltje, ge woonlijk genoemd Eyclame. De strekking er van is heel goed. De Cyclame wenschte zich ge tooid te zien met schiterende ijsbloemen, zooals Wintervorst ze teekende op de ramen. Ondanks de waarschuwingen van den wel ruwen, maar toch niet boozen Wintervorst, dat 't haar dood zou zijn, smeekte ze of hij toch aan haar wensch wilde voldoen. Als aan den wensch wordt voldaan kost dit aan Cyclame het leven. Het verhaal is mooi, doch indien men 't ge bruiken wil als evangelisatie, zijn er wel be zwaren aan verbonden. Doch om het in onze eigen christelijke kringen eens aan de kinderen voor verjaarsgeschenk te geven, daar is het zeer goed voor geschikt. 4 Villa Flora, door W. Blankberg-Zeeman. Geïll. door Jeane Taure. Een boeiend verhaal, zoo echt leuk beschre ven over de wederwaardigheden van het gewone daagsche leven. Leuke kinderen, met gebreken en deugden. We kunnen het gaarne aanbevelen. Het nieuwe broertje, door W. Blankberg- Zeeman. Geïll. door Jeane Taure. Voor de kleintjes een geschikt verhaal. De verhaaltrant is voor de kleintjes zeer geschikt. De volgende boekjes zijn herdrukken, we zullen ze maar kort noemen, 't feit dat ze herdrukt werden pleit reeds voldoende voor ze, dan dit nog aanbeveling zouden noodig hebben De goudleeren schoentjes, door Hermanna. Geïll. door Jan Wiegman, tweede druk. Voor de kleintjes heel aardig. Beter zoo, door J. L. F. de Liefde. Geïll. door Willen? Hardenberg. Tweede druk. Wat het turfschip bracht, door A. N. S. Geïll. door Jan Wiegman. Tweede druk. Een aardig verhaal. Kerstmis bij Oma, door Hermanna. Geïll. door Jan Franse. Tweede druk. Daar zit niet zooveel gang in. De strekking is goed. Er op of er onder, door J. L. F. de Liefde. Geïll. door Jan Franse. Tweede druk. Een vlot geschreven verhaal^ wat we gaarne aanbevelen. Jannigje, door Louise L. G. Geïll. door J. Busé. Tweede druk. Jannigje's leed, moeite en strijd zijn goed geteekend,. Haar kinderlijk vertrouwen is fijn weergegeven. Jobje's eerste Kerstboom, door G. Schrijver. Geïll. door Jan Franse. Tweede druk. De gegevens van dit verhaal zijn heel een voudig, doch de wijze van vertellen is zoo, dat het niet voor de kleinen, maar wel voor de grooteren der Zondagsschoolklassen geschikt is. Kerstmis te Rome, door Aletta Hoog. Geïll door Jan Franse. Van dit kleine werkje hebben we hier al de derde druk, dat spreekt al genoeg voor zich- zelve. Van twee kinderen en twee lammetjes, door T. Bokma. Geïll. door Jan Franse. Tweede druk. Een kort verhaal over 't gewone alledaagsche kinderleven, zooiets kan heel mooi zijn, doch dan moet de beschrijving zoo zijn, dat de ge wone dingen interessant worden. Dat wordt hier wel gemist.-'t Verhaal zelf en de gegevens zijn aardig. Uit dagen van strijd, uit het Duitsch, door A. L. Gerretsen. Geïll. door Jan Franse. Tweede druk. Een moment uit den tijd, dat het geloof nog met bloed moest bezegeld worden, 't Verhaal dat historisch is, speelde zich af in Gouda. Daar werd de vader van een gezin voor zijn geloof gevangen genomen en gedood. Toen na enkele jaren in 1572 het Protestantsche volksdeel moed kreeg door de inneming van Den Briel, en de vervolgers, op hun beurt vervolgden, toen heeft de weduwe den moordenaar van haar man ge red, door hem te verbergen in de schuilplaats waar haar man eenmaal 't gevaar van gevan genneming ontkomen was. We hebben 't met genoegen gelezen. Krullemienitje, door J. L. F. de Liefde. Geïll. door Jan Franse. Tweed druk. Een heel aardig, vlot geschreven verhaal. We hebben in 't kort wat van deze Zondags schooluitgaven van H. ten Brink gezegd. Wie 5j zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. omtrent prijzen etc. iets meer weten wil, vrage den catalogus aan, die zeker gaarne zal woltien toegezonden. Van de N.V. Stoomtabakfabriek v.h. Th. Niemijer, ontvingen we de Plaatjes album Japan en China. Deze album wordt verstrekt op bonnen, gegeven bij de artikelen van deze fabriek. We kunnen er niet anders van zeggen, dan dat het een pracht uitgave is. Interessante be schrijvingen worden gegeven van China en Japan, terwijl kleurige, fleurige plaatjes den tekst verluchten. Heel aangenaam doet ook aan bij deze uit gave, dat .alle opdringerig reclamegedoe ver meden is. Deze album is een waardevol bezit. De N.V. Niemeijer biedt de verbruikers van haar tabaksoorten wel iets moois aan. Timotheüs, uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. We ontvingen van den uitgever het eerste nummer van den nieuwen jaargang. Dr. J. Th. de Vissel en A. W. F. Idenburg hebben in het eerst nummer van den nieuwen jhargang een artikel geschreven. Als deze groo ten onder ons dit blad waardeeren, dan zegt dat al zooveel. De redactie geeft in een kort woord een rijk program voor den 34en jaargang en we weten, dat deze beloften zullen worden ingelost. „Timotheüs" verdient de waardeering, dank zij de zorgen van redactie eri uitgever. We wenschen dit blad veel goeds toe. De Jonge Vrouw, uitgave van Bosch Keu- ning te Baarn. Onder redactie van Mevrouw Westerbrink-Wirtz en den heer P. Keuning. Getrouw krijgen we steeds „De Jonge Vrouw" toegezonden en meermalen hebben we waar- deerend over dit tijdschrift in ons blad ge schreven. Nu bij de gelegenheid, dat de nieuwe jaargang begint, willen we gaarne nog eens de aandacht er op vestigen. Toen ik 't eerst nummer van den 1 lden jaar gang doorgelezen had, dacht ik: „Wat geeft dat blad toch veel". Er wordt over alles ge schreven, waarin meisjes belang stellen. Er is een groote verscheidenheid in rubrieken. Doch niet alleen met de vraag wat wordt graag ge lezen, doch wat is noodig voor u te lezen, is terdege rekening gehouden. De artikelen zijn prettig geschreven. Er wordt niet in „gepreektdoch het blad is steeds door trokken van den Christelijken geest. De technische verzorging van het blad is keurig en de verschillende bijlagen, die ik er in den loop van 't jaar er bij mocht ontvangen, waren schitterend. Moge een groote uitbreiding in lezerstal de redactie en uitgever in staat stellen op den ingeslagen weg voort te gaan. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag ge houden weekmarkt waren 5 biggen en eenige manden met pluimvee aangevoerd. Tegen een schipper, gedomicilieerd te Middelharnis, is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van artikel 427 Wetboek van Strafrecht Vorige week werden van uit deze ge meente 354000 K.G. aardappelen, uien en paar- depeen verscheept. MIDDELHARNIS.* De knecht van den bloemkweeker A. van Z. had het ongeluk bij het verrichten van zijn werkzaamheden zijn vingers zoodanig te klemmen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. Deze week zijn aan de kaai aangebracht en verscheept 1500 H.L. aardappelen van 2.40 per H.L. Op de gehouden bestuursvergadering van de vereen. S. B. Z. bleek dat het aantal leden in den tijd van 2 jaren verdubbeld is. Het be draagt thans 4071. Door wijlen Mevr. A. D. Mijs-Kolff is aan de Ned. Herv. Kerk 1000.en aan de Gereformeerde Kerk 1000.gelegateerd vrij van successierechten en aan de gemeente een fraaie schilderij voorstelende Abraham en Izak. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geduren de de vorige maand zijn op het postkantoor al hier behandeld 19 telegrammen, 1072 gesprek ken en 7 oproepberichten. Tegen W. de L. is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van art. 35 der po- 1 litieverordeing (rijden met een wagen die te vol was geladen.) DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 3600 H.L. aardappelen en 1800 H.L. uien. Loop der bevolking Ingekomen W. Groe nendijk en W. Bestman van Dirksland, G. van Dijk en J. Maliepaard van Oude Tonge, P. van Noord van Nieuwe Tonge, A. C. van Oorschot van Rotterdam, H. M. Polie van Wemeldinge, A. G. M. Jacobs van Heemstede, J. C. van Dongen van Zevenbergen, Z. Verbeek van Haarlemmermeer, M. J. de Waal van Ooltgens- plaat. Vertrokken Jac. Vervloet naar Delft, J. Vervloet en H. A. Korteweg naar Ooltgens- plaat, J. van der Made naar Oude Tonge, en M. Bakelaar naar Maassluis. Het mond- en klauwzeer in deze gemeente breidt zich gestadig uit. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping rietgewas Notaris Akkerman. Het rietgewas van het weipoldersche gors Mathijs de Wijs e Made voor 230.—. Rietgewas Adrianapol- óvr dezelfde voor 220.—. Rietgewas aan de Steigerdijk voor Jac. van Gurp, J. Vogelaar Puttershoek 70. -Vorige week zijn verscheept 3200 balen uien a 4.3000 H.L. aardappelen a 2.50 en 500 H.L. poters a 2.25. Dinsdagmiddag is ter hoogte van het fort Prins Frederik aan den grond geloopen het klipperschip Merwede van sch. Kieboom uit Sliedrecht. geladen met Nadat het schip gedeeltelijk was gelost, is de berging opgedragen aan de firma Van der Tak en Hoogenboezem. Verslag der vergadering van de afdeeling Het Groene Kruis in Hotel Hobbel op Dinsdag 30 October ten half zeven uur. Aanwezig waren 36 leden. De Voorzitter, de heer A. L. Hobbel opende de vergadering en heette allen welkom en drukte zijn spijt uit dat de vergadering niet drukker is gezocht, het zijn slechts altijd de getrouwen die aanwezig zijn. Het bestuur vat zijn taak steeds ernstig op. De secretaris de heer Bol leest de notulen welke onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding van de gelezen notulen merk te de Voorzitter op dat de verbinding met Nu- mansdorp en de t.b.c. bestrijding reeds ter hand zijn genomen. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren A. Neels, Jas Duim en M. de Vos Wz. Als bestuursleden worden herkozen Dr. Entz, A. Hobbel C.Wz. en W. Voogd. Door den voorzitter worden benoemd om de zen winter de jaarrekening na te zien de heeren L, Wittewrongel en P.«C. van der Mast. De begrooting voor 1929 werd vastgesteld tot een bedrag van 2583.87 aan inkomsten en uitgaven. Op verzoek van den heer Verkerk werd de beschrijvingsbrief in zijn geheelvoorgelezen, en aan de afgevaardigden naar de Algemeene ver gadering een bindend mandaat gegeven. De heer Van den Heuvel wilde een vrij man daat. Alexis werd besloten. Tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. werd benoemd Dr. W. C. Cramers. Jaarverslag wijkzuster Butijn. Van 1 Oct. '27 tot 1 October '28 werden 2724 bezoeken afge legd in 105 gezinnen. 6 Weken werd een ver pleging waargenomen, 15 maal geassisteerd in 't ziekenhuis voor onderzoek en kunstbewerking 46 maal hulp bij de dokter verleend, 2 maal op transport geweest, 1 maal hulp bij een transpört 3 maal hulp bij gesucconbeerde patiënten ver leend. In bruikleen werden afgegeven 107 ar tikelen uit het magazijn 84 werden er terug ontvangen. Met t.b.c.-bestrijding is bij begon nen. Subsidie werd aangevraagd en verkregen. Maandrapporten van t.b.c. patiënten verzonden, de woninginrichting werd verbeterd en de lig- hallen nagezien. De heer L. Buscop vraagt of er kwitanties niet geïnd zijn, wat mogelijk is door verhuizing. De heer Wagner wilde den volgenden keer 8 dagen vroeger vergaderen met het oog op een te benoemen afgevaardigde. Wordt toegezegd. De heer Van Es wilde de t.b.c-film vertoonen. De voorzitter heeft daaromtrent juist van Dr. Van Gelder bericht ontvangen om deze film half December te vertoonen. Hierover zal men Dr. van G. bericht zenden. De heer Van Ravensteijn wilde het toestel uit de school laten gebruiken met het oog op de kosten, doch Volksonderwijs heeft hiertegen be zwaren. De heer Wittewrongel wilde een flink toestel. De heer Buscop vraagt aanschaffing van nieuwe ligstoelen. Wordt toegezegd. De heer Van der Mast vraagt of er ook aan gedacht is dat a.s. voorjaar de vereen, ju bileert. De heer Van Es zou dan de Groene Kruis- film vertoonen, ook zou misschien door de plaatselijken geneesheer een lezing gehouden kunen worden om zoodoende te bevorderen, dat de leden wat meer belang gingen stellen in de Groene Kruis vergaderingen. De Voorzitter zal rekening houden met het geen door de verschillende sprekers naar voren is gebracht. Met een woord van dank aan de leden voor hun aanwezigheid en de opmerking dat in den loop van den avond bleek dat de belangstelling iets grooter was dan gewoonlijk sluit de voor zitter de vergadering. OUDE TONGE. Onze dorpsgenoote de wed. Wed. C. A. Bresijn, geb. van Zuuren thans te Utrecht heeft 31 Oct. j.l. den leeftijd bereikt van 103 jaar. Van Ant. Kerpel zijn 4 woningen bij een publieke verkoop ingezet door F. Osseweijer e.a. voor 800.— de vier. Door den grooten aanvoer van suikerbieten is de levering eènige dagen stop gezet bij de suikerfabriek van Zeeland. De raad dezer gemeente besloot om de leening van 1920 a 6 terug te brengen op ^Vi Oude obligatiehouders hebben de voor keur bij inschrijving, mits daarvan kennis is gegeven. Onze dorpsgenoote P. de Vos is tijdelijk als onderwijzeres aangesteld aan de O. L. S. te Goedereede. NIEUWE TONGE. Naar wij vernemen be staan er plannen tot het oprichten van een wa tergemaal voor de polders loozende op de haven van Battenoord. A.s. Donderdag zal de Rijksontvanger al hier zitting houden tot het innen van den laat- sten termijn der Grond- en Personeele belasting over 1928. De veldvruchten worden alhier verkocht voor de uien 4aardappelen 2.25 en peen 1.10 per H.L. De handel in peen is slap. Gedurende de maand October 1928 werden op het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor alhier behandeld 75 telegrammen, 1208 telefoon gesprekken en 8 oproepberichten. Totaal 1291 handelingen. DIRKSLAND. De dienstplichtigen der lich ting 1913 die 1 October j.l. naar de aanvullings reserve zijn overgegaan zullen op 14 Dec. a.s. hun militaire goederen in moeten leveren, Verleden week werden van uit deze ge meente verscheept 6000 balen peen, 5900 H.L. aardappelen en 3500 balen uien. Dezen winter zullen op beide scholen we der herhalingscursussen worden gegeven. Aan melding moet geschieden bij de hoofden der scholen. Bij de arbeidsbemiddeling stond deze week 1 werkzoekende ingeschreven. Tegen een persoon uit Sommelsdijk is hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. De echtgenoote van den heer J. v. G. had het ongeluk bij het eten een beentje in haar keel te krijgen, waardoor zij naar een zieken huis moest worden overgebracht. Op den 2den Internationalen Legwedstrijd te Nijmegen gehouden door de Kon. Ned. Ver. „Aviculturabehaalde de heer P. Dijkgraaf alhier met zijn 2 inzendingen hennen een diploma 2e en een diploma 3e klasse A (jonge hennen broed 1927) met de legcijfers 189 en 213. Hoog ste cijfer in die klasse was 257, laagste 88, gemiddeld was het legcijfer 153.8. De wedstrijd duurde 336 dagen. Van de landbouwers Gebr. H. werden Dinsdag op de veemarkt te Rotterdam enkele runderen aangehouden, als lijdende aan mond en klauwzeer. De dieren werden naar het abat toir overgebracht. De rekening van het Algemeen Armbe stuur voor 1929 is vastgesteld met een totale ontvang en uitgaaf van 8612.72. De begrooting voor het Weeshuis voor 1929 is vastgesteld met een totale ontvang en uitgaaf van 589.50. Heden is in werking getreden een nieuwe keur of politieverordening voor den polder Die- derik. Bij den heer P. de R. staat een appelboom in vollen bloei, wat in dit seizoen niet vaak voorkomt.- De prijzen der veldvruchten zijn aard appelen 2.30, uien 4.— en koepeen 1.- MELISSANT. De heer A. Mans heeft on dershands aangekocht van den heer A. Both twee woonhuizen, staande aan den beneden Molendijk. - Door den kantonnier van den provincialen Waterstaat D. Tol is tegen een landbouwer uit deze gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden over den Provincialen weg met een wagen, waarvan de wielen niet van slijk waren ontdaan. -De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van de muziekvereeniging „Tot nut en genoegen" heeft ruim 560.— opgebracht. Verschillende landbouwers uit deze ge meente hebben thans zieke paarden, naar men zegt longontsteking, wat in deze drukke land- bouwwerkzaamheden erg schadelijk is. Het zoontje van den bakker Nagtegaal die aan het hek voor het plein der openbare lagere school zijn kunsten aan het vertoonen was, verloor plotseling zijn evenwicht, waardoor hij in de moddersloot tuimelde en met een nat pak en de schrik huiswaarts kon. Op 31 October j.l. is alhier afgekondigd een wijziging der algemeene politieverordening waarbij de maximum-snelheid van motorrijtuigen van 20 op 30 K.M. per uur werd bepaald. -Men verzoekt ons mede te deelen, dat in de j.l. raadsvergadering niet de heer Kort, doch een ander lid der begrootingscommissie verzocht aan Ged. Staten inlichtingen te vragen omtrent de Gezondheidscommissie. De vrouw van J. B. had het ongeluk zoodanig in haar handen te snijden, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. HERRINGEN. Bij de deze week gehouden inschrijving naar de beneficie van een paar tuinen der gemeente, zijn deze tóegewezen aan A. van Mourik voor 125.en J. v. d. Wende voor 110.De tuinen waren voorheen in huur bij J. Bruinse en wijlen Jac. Bestman. Voor de uien besteedt men hier op 't oogenblik 4.en voor de koepeen 1.10 per H.L. Aardappelen op 't oogenblik weinig of geen handel. STELLENDAM. Op aanklacht van Jb. van de Ree alhier is tegen D. v. S. geb. v. L. proces verbaal opgemaakt wegens beleediging. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school is met ingang van 1 November a.s. be noemd de heer J. Giliamse, sedert 1923 tij delijk aan deze school verbonden. Maandagmiddag voer het kilipperschip „Oude Zorg", schipper C. G. Verheij uit Wer kendam, op weg naar hier, onder deze gemeente op de plaat Scheelhoek omhoog. Woensdag werd door den motor van schipper van Gelder uit Goedereede getracht het schip af te trekken, docht dit mocht niet gelukken. Heden, Donder dag, zou W. de Jager met zijn motorblazer S. L. 53 met behulp van takels trachten het vaartuig af te brengen. Dinsdag gleed het 8-jarig zoontje van den landbouwer Adr. Kreeft van een wagen geladen met bietenblad. Het kwam zoodanig op den grond terecht, dat het een zijner beenen Betrouwbaar, Zorgvuldig, Goedkooper dan andereD. 3 pakjes Zeeppoeder, prima, Toor 25 Jet. 2 blokken xeep (versche) gc> wicht 400 gr., voor 20 ct. Zachte zeep 10 ct. p. pond. Soda 2 ct. p. pond. brak, wat door den geneeskundige werd gezet. Tegen K. H. uit Goedereede is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder licht. Op a.s. Woensdag 7 November zal alhier publiek worden verkocht de hofstede genaamd „Uit Zee Land", met bijbehoorende wei- en bouwlanden, plm. 92 gemeten, alsmede nog verder wei- en bouwland te samen groot plm. 41 gemeten. GOEDEREEDE. Loop der bevolking over October 1928. Ingekomen: D. Hoekman en echt genoote van Ouddorp. Vertrokken: J. de Berg naar Stellendam en C. A. Lodder en M. K. Voogd naar Wageningen. Vorige week zijn van hier vervoerd 105 duizend kilo gedroogde cichorei, prijs 11.— per 100 K.G. Veel vraag. In de vorige maand werden,ter Secretarie 53 aanvragen voor huisslachtingen gegeven. Voor de lichting 1930 komen 17 jongelin gen in aanmerking om zich te doen inschrijven voor de nationale militie. Voor deze gemeente een groot aantal. De handel in uien is zeer vlug, er wordt 4.— per 60 kilo besteedt. Aardappelen geen vraag. En voor de beste erwten 19 cent per kilo. OUDDORP. A.s. Zaterdagavond van half zes tot half acht schietoefeningen door de B. V. L. in een der lokalen van de O. L. school I. Bij de Wed. H. T. is een kalf geboren met twee koppen. H. Grinwis heeft zijn huis enz. in de Scheerkoek verkocht aan P. Tanis. De vereeniging S. B. Z. bewijst in haar eerste jaar van haar bestaan zeer veel goede diensten. Op dit oogenblik worden er nog vier zieken in „Eudokia" verpleegd. De booze „men" durft al te beweren, dat het op die wijze niet voortgaan kan, dat er geld te kort is, enz. Om nu aan a(le praatjes den kop in te drukken laten wij hier volgen de inlichtingen, door den secretaris der vereeniging verschaft. Sinds 15 April is aan contributie ontvangen 1782.16, uitgven wegens ziekenhuis, dokter enz. 1011.42 saldo in kas 770.74. Bij de oprichting was het aantal leden 1341, op 13 September ge klommen tot 1509, alzoo een vermeerdering van 168 leden. ZUIDLAND. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 December a.s. zal er vanwege de pluimveever- eeniging „Zuidland en omstreken", afd. V. P. Z. H., in de bewaarschool een clubtentoonstel ling worden gehouden. GEBED, TOEWIJDING, OFFER. Meelevende Christenen weten, waar deze drie woorden op wijzen. Helaas, het aantal meelevende Christenen is zoo klein, vergeleken bij het aantal van hen, die wel niet met Gods Woord hebben ge- I broken, die wel trouw ter kerk gaan, maar die nooit notitie nemen van onze Christelijke acties op menigerlei gebied. We beginnen dan ook met een klacht over het feit, dat het getal j belangstellenden voor Chr. instellingen en gees- telijk-kerkelijke vraagstukken zoo klein is. We kunnen daar niet verder op ingaan, maar mee nen toch even te moeten opmerken, dat een der hoofdoorzaken gelegen is in het geheel of nagenoeg ontbreken van onze chr. pers in zoo veel chr. gezinnen. Wie de z.g. neutrale bladen leest, blijft onkundig van allen christelijken arbeid op zoo velerlei terrein. Onbekend maakt onbemind. Maar, ^m tot ons uitgangspunt terug te keeren, van 411 November wordt de Zen- dingsweek gehouden. Dat moet voor ons chris telijk volksdeel een week van Gebed, Toe wijding en Offer zijn voor den Zendingsarbeid. En het lijkt me, gezien de weinige belangstelling voor deze zaak in onze omgeving, niet over bodig, op een en ander de aandacht te vet^wl tigen. Aanbevelen behoef ik het Zendingswerk toch eigenlijk niet te doen. De Koning der Kerk heeft kort voor Zijn Hemelvaart aan Zijn disci pelkring en daarmee aan Zijn gansche gemeente I van alle tijden en plaatsen het zendingsbevel gegeven, de zendingstaak opgelegd als een dure roeping en een heerlijk voorrecht beide. Welnu, dat de Koning der Kerk het ons geboden heeft, zij ons genoeg. Zoo iets gaat men toch niet meer aanbevelen, hé Waar nog eerbied is voor Gods Woord, daar wordt toch immers met vreugde de opgelegde taak volbracht De Zendingsweek gaat uit van de Samen- werkend^ Zendingscorporaties. Dat zijn er ze ven, n.l. Nederlandsch Zendelinggenootschap, Nederlandsche Zendingsvereeniging, Utrechtsche Zendingsvereeniging, Sangi- en Taland-Comité, Rijnsch Zendingsgenootschap, Zendingsgenoot schap van de Evangelische Broedergemeente te Zeist en de Evangelische Missiongesellschaft zu Basel. De bureaux zijn gevestigd te Oegst- geest. Het zijn inzonderheid de Confessioneele en Ethische groepen in de Ned. Herv. Kerk, die de Samenwerkende Corporaties steunen. Het is daarom, dat wij in 't bijzonder de gemeentenr Melissant en Stad aan 't Haringvliet en voor. V) allen, die met Oegstgeest sympathiseeren, willet/ toeroepen: „Laat U van 4—11 November niet onbetuigd De Geref. richting in de Herv. Kerk heeft afzonderlijk het Zendingswerk aangevat. Zij heeft zich apart georganiseerd in den Geref. Zendingsbond. Ook de Zending van de Geref, Kerken staat los van Oegstgeest. Nochtans zien we niet in, dat de Herv. Geref. en de kerke lijke Gereformeerden de Zendingsweek maar langs zich heen moeten laten gaan, met de ge dachte: „Daar hebben wij niets mee te maken Integendeel. Er bestaat volstrekt geen bezwaar tegen, dat ook zij deze week eens speciaal aan de Zending wijden. Och, daar wordt iederen dag door zoovelen wel gebeden: „Uw Konink rijk kome", maar bij wien is dat steeds levende werkelijkheid, realiteit in de ziel Indien die bede eens leefde in ons, wat zou er dan een vurige ijver voor de uitbreiding van het Konink rijk Gods onder de volkeren, die in duisternis wandelen, bij ons gevonden worden Wat zou er dan gewerkt en geofferd worden En daar ontbreekt het maar al te veel aan in schier alle kringen. Ik wil daarom niet eindigen zonder allen op te wekken om de Zendingsweek nu eens waar lijk te doen zijn tot een week van gebed, toe wijding en offer. Van gebed allereerst. Daardoor dient alle Christelijke arbeid gedragen te worden. Het gebed is de geleiddraad, waarlangs de zege ningen van Boven afdalen. Ook wat den Zen dingsarbeid betreft, zal God zich ontfermen op het gebed. Rijze alzoo veler smeeking op tot den troon der genade, opdat het welbehagen des Heeren gelukkiglijk voortga. Van toewijding ook. Waar gebed gevonden wordt, daar zal de toewijding niet gemist wor den. Als de eere Gods ons dierbaar is, als de nood der heidenen ons opgelegd is, zoo, dat in ons hart het waarachtig gebed geboren wordt, dan slaan wij de hand aan den ploeg, dan doen wij, wat onze hand vindt om te doen, dan worden we in de Zendingstaak medearbeiders Gods. Van offer ten slotte. De beurzen gaan dan open. Ons goud en ons zilver achten wij niet te dierbaar. Voor het koper is dan geen plaats, tenzij het het „pennigske der weduwe" is. Zoo koud en zoo brutaal om Christus met koper af te schepen het zij met eerbied opgemerkt zijn we dan niet. Zendingsdirector Rauws noemde onze Pro- testansche Zending een^> Een koningsdochter in bedelaarslompen en gaande met een bedel nap. Inderdaad, de teekening is treffend. God bestemde de Zending er toe, koningsdochter te zijn. Maar een koningsdochter dient een konink lijk kleed te dragen. En nu zijn wij er de schuld van, dat zij in lompen loopt en de bedelnap ter hand genomen heeft. Die schande doen wij haar aan. Mag dat langer zoo blijven lezer 1 Geve de a.s. Zendingsweek Uw antwoord.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4