BESTEVAER ra iiggdaarsJamk Economisch MoverzicliL HOEKJE VOOE VHOUW S Gemengd, Nieuw» erkoopingen. Marktberichten. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. vooptdupen afnemers v< 'n artikel produe kent de waarde van een qSoede op zoek naar niéuwe 'ëenmaal kree$ hu een tip voor doede en coeh Qoedkoope tabaken thans rookt hg in de trein of thuis nooit anders meer dan de zachtiqe deurtje planten een ruggesteuntje tegen nachtvorsten geven. De invloed van den Onderstam, De invloed van de onderstammen op de ont wikkeling en vruchtbaarheid van den boom is algemeen bekend. Een enkel voorbeeld uit den Centralen Proeftuin te Utrecht kan dit zeer duidelijk illustreeren: 12 struiken Clapps Fa vorite op wild veredeld, gaven in de jaren 1922'27: 23 K.G. peren: 12 struiken Cl. F. op kwee veredeld, gaven in dezelfde jaren 502Y2 K.G. perenDe heer R. Lijster, die onlangs te Wageningen een inleiding hield over de rol, welke de onderstam speelt bij de ren tabiliteit van onze fruitcultuur, vond het te recht vreemd, dat door den teler aan dit vraag stuk zoo weinig aandacht wordt geschonken. Onze vruchtboomen worden vegetatief, d.wz. kunstmatig vermenigvuldigd. Dit geschiedt door stekken, afleggen, worteluitloopen en enten. Onze groote vruchtboomen als: appels, peren, kersen, pruimen en perziken, worden vrijwel alle door middel van enting vermeerderd. Een enkele peer en enkele pruimen worden ver meerderd door worteluitloopers, doch dit zijn uitzonderingen. Voor de enting hebben wij noo- dig een ent en een onderstam, en wij mogen dus aannemen, dat èn de ent èn de onderstam bij de voornoemde vruchtsoorten een groote rol spelen, terwijl het wel haast zeker is, dat de rol ,van den onderstam de voornaamste is. In onze hedendaagsche leerboeken, zoowel in Nederlandsche als buitenlandsche werken, worden de navolgende onderstammen aange geven: voor appel: zaailing appel, doucin en paradijs; vdor peer: zaailing peer en kwee, soms nog hagedoorn; voor kers: zaai ling wilde kers; voor pruim: zaailing pruim, kroosjespruim en Sint Julien. Dit lijstje da teert reeds van jaren her. Ondanks het feit, hetwelk algemeen bekend is, dat de eene boom uitstekend draagt, en de andere in de nabijheid staande, van dezelfde variëteit, vel minder goede oogsten geeft, heeft de teler zich nooit de moeite getroost na te gaan, wat de oorzaak is van deze dikwijls zoo groote verschillen. Men plant ook nu nog boomen op zaailing, appels op doucin, peren op kwee. De meeste telers laten de keuze van de onderstammen over aan den boomkweeker. In den Proeftuin te Utrecht ver kreeg men groote verschillen in de oogstcijfers. De slechtste drager gaf in 4 jaren 22 K.G. appels, de beste drager 73 K.G. Verband tus schen sterken groei en hooge opbrengsten, of omgekeerd, bleek niet te bestaan. De Engelsche onderzoeker Hutton constateerde over 13 jaren een opbrengst-verschil tusschen de slechtste van een 16-tal struiken en de beste van 420 pCt. Welk een invloed dergelijke verschillen kunnen hebben op de rentabiliteit van een bedrijf, is duidelijk. Volgens Poenicke kan slechts on geveer 20 pCt. oogst-verschil ontstaan door de keuze van het e n t h o u t. Is dit juist, dan zou in dit geval ten minste 400 pCt. .verschil veroorzaakt worden door het verschil in on derstam. (Slot volgt). - Wenken en mededeelingen. Wees voorzichtig met het drenken der kal veren Te koude melk veroorzaakt al bijzonder gauw diarrhee, aan welker gevolgen de jonge dieren, die nog maar weinig kunnen verdragen, niet zelden dood gaan. Het best is, aan de kal veren de melk zoo warm te geven als ze uit den uier komt, dus op een temperatuur van 3638 graden C. Vooral 's winters wordt nog al eens gezondigd tegen dezen regel. Dat al leen versche en goede melk gebruikt mag wor den, welke, zoo mogelijk, eerst gekookt wordt, en dat de drinkkuipen steeds zorgvuldig schoon moeten zijn, spreekt vanzelf. Bij mestvarkens zonder eetlustEen ervaren varkensfokker gaf zijn varkens in 't voeder dikwijls wat soda. Bij gebrek aan eetlust neemt hij op 2 K.G. haver 30 gram soda en 4 liter water, laat de haver een nacht over in dit mengsel staan en uitdijen, en geeft 's ocheends en 's avonds, bij het an dere voer, daarvan driekwart liter. De soda weekt de hulzen der korrels en bevordert de spijsvertering. Van alle voedermiddelen be vatten erwten en linzen de meeste stikstof (ei wit) maar zijn ook het moeielijkste te verteeren Daarom zij men voorzichtig, ale men kippen er mee voedert. Toch zijn erwten en linzen uit stekend als toevoeder bij ander voedsel. Weet U dat? Rundveefokkerij i In iedere provincie bestaat een provinciale commissie voor de veefokkerij, belast met het beheer der door het rijk voor de bevordering der veefokkerij beschikbaar gestelde gelden, het uitbetalen der toegekende bijdragen en premiën, en het benoemen van één of meer keuringscommissiën. VarkensfokkerijVan regeeringswege worden aan verschillende land- bouwmaatschappijen en vereenigingen bedragen ter beschikking gesteld, ten einde ze aan te wenden tot verbetering van het varkensras. Als voorwaarde wordt daarbij gesteld, dat een spe ciale deskundige commissie wordt benoemd, die zich met het beheer der gelden belast. Gei tenfokkerij s Van regeeringswege worden aan verschillende commissiën ter bevoredring van de geitenfokkerij subsidiën verleend, welke in hoofd zaak moeten dienen tot bevordering der bok- houderij. B—r. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken. Bij de op 15 October j.l. gehouden verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dodrecht e. o., afdeeling Klein bedrijf, ter voorziening in de vacature-J. Blok, is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer W. Kruithof te Oud-Beijerland. 9 MARINE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Geen persoonlijke ongelukken. Woensdagmorgen waren de watervliegtuigen W. 58 en W. 60 van het vliegkamp De Mok vertrokken voor een navigatietocht boven de Zuiderzee. Er werd doorgevlogen naar Schel- lingwoude om benzine in te nemen. Intusschen was een dichte mist komen opzet ten, waardoor het vertrek bemoeilijkt werd. Omstreeks twee uur steeg de officier vlieger W. J. Stemmerik met de W. 60 op om te onder zoeken of de mist boven de Zuiderzee wellicht minder was dan boven de stad. Dit bleek even wel niet het geval en de bestuurder besloot naar Schellingwoude terug te keeren. Het toe stel moest laag vliegen in verband met den mist en kwam dientengevolge in de remous van den hangar. De bestuurder raakte de macht over het toestel kwijt met het gevolg, dat hij tegen de W. 58, die gemeerd lag, aanvloog. Beide toestellen werden ernstig beschadigd. Door ze goed vast te meeren kon zinken wor den voorkomen. De officier-vlieger Stemmerik, die vergezeld was van den matroos-vliegtuigmaker A. H. Kuleman, bleef evenals zijn metgezel ongedeerd. De bestuurder van de W. 58, de vlieger-officier W. J. R. Beugeling en de korporaal-vliegtuig maker van den Koppel, bevonden zich tijdens de botsing niet in het toestel. Beide vliegtuigen zullen zeer waarschijnlijk heden worden gedemonteerd en naar het vlieg kamp De Mok worden teruggezonden. BRANDKAST MET INHOUD GESTOLEN. Men schrijft uit Megen aan het „Hzg." In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van den heer Koeken, gemeente-ont vanger en administreerend armmeester van het Burgerlijk Armbestuur. In het voorjaar is daar een dergelijke inbraak gepleegd, waarbij de Puroi nu Ruwe en schrale Huid gemeente-brandkast werd geplunderd. De dieven hebben zich thans op dezelfde wijze toegang tot de woning verschaft, door het opschuiven van een raam, nadat door een boring de sluiting was verbroken. Ze hebben toen de brandkast van het Armbestuur meegenomen. Dinsdagmorgen vroeg is die gevonden bij den molen. Met een kruiwagen, die op eenigen af stand stond, hebben zij de kast daarheen ver voerd. Ze was geheel opengebroken. De gelden zijn eruit ontvreemd tot een bedrag van onge veer 1100 gulden. BLOEDVERGIFTIGING. Te Drunen is een dochter van den land bouwer H. Halderen, die dezer dagen een wond je aan het gelaat open krabde, aan bloedver giftiging overleden. De zich meer en meer uitbreidende vraag naar credieten voor den handeldrijvenden midden stand geeft ons aanleiding deze ruimte ditmaal te bestemmen voor een bespreking over dit on derwerp. In de eerste plaats rijst de vraag Wat is het verschil tusschen middenstandscrediet en cre- diet aan andere lagen der bevolking verleend welke de factor waarmede hier speciaal moet worden rekening gehouden Aangezien het steeds bezwaarlijk is een scherpe grenslijn te trekken tusschen de dikwijls ineenvloeiende be volkingsgroepen, is het antwoord op deze vraag niet gemakkelijk. Vele uitspraken omtrent het begrip „middenstand" zijn reeds gegeven, doch deze uitspraken, verschillen in menig op- zich van elkaar en geven tenslotte nog geen duidelijk beeld over hetgeen men feitelijk onder dezen naam tezamen vat. Trouwens, heeft het wel werkelijk zin om een volkomen zuivere definitie van het woord middenstand te geven Dr. Jansen, de schrijver van het boek: „Het middenstandsbankwezen in Nederland merkt hieromtrent op, dat zulks alleen noodzakelijk zou zijn, indien men in een wet den middenstand bepaalde rechten zou wil len toekennen of bepaalde verplichtingen zou willen opleggen. In dat geval diende de uitvoe rende macht precies te weten wat de wetgever onder middenstand verstaat. Voor het onder werp, welke wij hier behandelen dient het ech ter nergens toe een scherpe en nauwkeurige omschrijving te geven het woord is een ieder genoegzaam bekend, en wij kunnen niet aan nemen dat het tot een of andere vergissing aan leiding zou kunnen geven. Intusschen heeft de opmerking grond, dat grensgevallen er natuur lijk altijd zullen zijn. Hetgeen ten aanzien van het begrip midden stand geldt is vanzelfsprekend evenzoo toepas selijk op het middenstandscrediet. Ook hier is van scherpe grenslijnen en volledig omschreven definitie geen sprake. Waar echter het gevaar van deze vage omlijning van het begrip midden stand gering is, anders wordt zulks wanneer men het middenstandscrediet beschouwd. Hier zou de mogelijkheid kunnen rijzen, dat men op de vage grenzen niet in voldoende mate acht slaat, en er toe over gaat credieten te verleenen aan personen of zaken, welke uit den aard van hun bedrijf niet meer thuisbehooren bij de mid- denstandsbanken, doch onder de cliënten der groote banken behooren te worden gerekend, aanbeveling zou derhalve verdienen dat de lei ders der middenstandsbanken een zekere lemite stelden voor het te verstrekken crediet, b.v. een bedrag van 100.000 als maximum voor een cliënt. Het zij hier onmiddellijk toegegeven, dat zulk een begrenzing uit den aard willekeurig is, doch een dergelijke willekeurige zelfbeperking is verre te prefereeren boven een eventueele miskenning van iedere grens. De middenstandsbanken stellen zich ten doel het verleenen van credieten aan een catagorie van handeldrijvenden en industrieelen, die uit den aard van hun bedrijf, wegens den omvang van hun credietbehoeften en wegens de soort en kwantiteit hunner finantieele transacties in het algemeen niet thuisbehooren bij de groote al- gemeene banken. Van verschillende kanten is echter reeds de meening naar voren gebracht, dat er in het geheel geen reden bestaat om het verstrekken van middenstandscredieten niet aan de groote banken over te laten. Over het al gemeen heeft echter het kleine bedrijfscrediet (dooreen 500.— tot 10,000.— voor deze instellingen minder interresse, in hoofdzaak om dat het persoonlijk contact met den kleinen be drijfsleider te zeer ontbreekt. Voor deze rede neering pleit de omstandigheid, dat het kleine bedrijfscrediet niet de natuurlijke rentabiliteit bezit welke de groot-banken van haar credie ten verlangen, en dat er dus een speciale or ganisatie zou noodig zijn om dit crediet met succes te kunnen behandelen. De groote banken bezitten een dergelijke organisatie niet, en over het algemeen wenschen zij deze ook niet te bezitten, omdat een zoodanige organisatie weer minder geschikt is voor credietverleening aan cliënten als grootere industrieën, scheepvaart en transportondernemingen, im- en exportzaken, enz., die de meest gewilde objecten der groote banken zijn. Verschillende leiders van groote banken dee- len deze meening, en geven zich aanmeldende cliënten voor kleinere credieten in vele geval len in overweging zich te wenden tot de mid denstandsbanken, welke om de bovengegeven redenen in de meeste gevallen gemakkelijker in staat zijn aan de behoeften van deze cliënten te voldoen. Woensdag 17 October te Stellendam, in het Logement Mijnders, bij inzet en Woensdag 24 October te Stellendam, in het Logement Kaashoek bij afslag, telkens des namiddags 4 uur, van een huis met schuurtje en het erf; pachtsrecht tot 11 Nov. 1950 aan den grond te Stellendam, aan den Zuid Oostelijken Achter» weg, kadaster Sectie B. No. 1316, groot 8 Aren 20 Centiaren (53'/2 R. V. M.). 1 November 1928 in gebruik te aanvaarden. Ten verzoeke van de Erven Weduwe Mattheus van Lenten. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 20 October bij inzet en Zaterdag 3 November bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het logement Akershoek, van 1.66.20 H.A. of 3 gem. 186 roeden Voorn» sche maat Bouwland te Ouddorp, in den V ierden Blok van den polder het West Nieuwland, kad. Sectie A, No. 41 in drie koopen en massa; in pacht geweest bij de Weduwe Poulus Grinwis. Het perceel is dadelijk door den kooper n gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 24 October 1928, 's nam. 2 uur, te Sommelsdijk, in Hotel Spee, veilingen Op Woensdag 31 October 1928, 's nam. 2 uur te Sommelsdijk, in Hotel »De Harmonie* afslag, van 18.91.20 H.A. (44 Gem. 124 R. Rijnl. Maat) Bouw» en Weiland, te Sommelsdijk, in den Weipolder; 2.00.80 H.A. (4 Gem. 287 R. Somm. Maat) Bouwland, te Sommelsdijk, in den polder »Het Oudeland». c. 12.95.10 H.A. (30 Gem. 124 R. Rijnl. Maat) Bouwland te Middelharnis, in den polder »De Oostplaat.Flakkee»en d. 1068.15 H.A. (25 Gem. 25 R. Rijnl. Maat) Bouw» en Weiland, te Sommelsdijk, in den polder »De WestplaaPFlakkee». Aan diverse personen voor verschillende tijdstippen verhuurd. In perceelen en in combinatiën. Behoorende tot de nalatenschap van wijlen Vrouwe P. M. van Weel, te 's Gravenhage. Notaris VAN DER SLUYS. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 17 October 1928. Bloemkool 6.— tot J 25.per 100 stuks. Savoye kool 9.50 per 100 stuks. Roode kool 9.50 per 100 stuks. Witte kool 10.40 per 100 stuks. Meloenen 17.— per 100 stuks. Andijvie 1.80 tot 2.— per 100 krop. Peen 6.40 per 100 bos. Spruiten 14.40 tot 20.per 100 K.G. Enkele princessen 8.40 per 100 K.F. Stoksnijboonen 25.per 100 K.G. Beurè Clargaue 24.per 100 K.G. Soldat Laboreure 20 tot 21 per 100 K.G. Campagners 20.tot 34.per 100 K.G. Zure appels 27.— per 100 K.G. Goudreinetten 28.— per 100 K.G. Bellefleurs 30.- per 100 K.G. Bergamotten 18,— tot 20.40 per 100 K.G. Kleiperen 18.— tot 28.— per 100 K.G. Ponsperen 14.— per 100 K.G. Gieser Wilde mans 13.per 100 K.G. Druiven 29..tot 32.per 100 pond. Tomaten 9.50 pe rlOO pond. Kaas (Leidsche) 0.37 per pond. Kaas (volvet) 0.65 per pond. Boter 1.tot 1.15 per pond. Dit keer kan ik 't patroon van een gebreid kleedje geven, 'k Heb het gezien toen het af was, en 'k vond het toen zoo mooi, dat ik maar direct om 't breipatroon gevraagd heb voor ons hoekje. Zelf heb ik een punt van 't patroon nagewerkt, om te zien of 't makkelijk was om het van 't patroon na te breien. Nu, 't viel erg mee. Even moet ik nog opmerken, dat het patroon begint met een negenpuntige ster. We moeten op zetten 9 steken op drie naal den, en op elke naald dus 3 steken. Nu staat er in toer 1, omsl. 1 r. Dat moeten We dan 9 maal herhalen. Tot toer 31 moeten we eiken keer het ge geven patroon op elke naald 3 maal herhalen, dat wordt dus 9 maal in elke toer. Daarna moeten we zien hoe het uitkomt. Het kan noodig zijn, dat het opgegeven patroon op elke naald 9 maal herhaald wordt. Als we nauwkeurig het gegeven patroon na- breien, zullen we dat zelf wel zien. Er zijn toeren bij, waarbij we ia de geheele rondte niets anders te doen hebben als omsl. overh. Ik ben nog bezig geweest om ook na de 31e toer telkens aan te geven hoe vaak 't pa troon herhaald moet worden, maa rdat kostte Zooveel plaatsruimte, dat ik dit kleedje niet in een keer kon geven. Toen heb ik 't maar bekort, temeer daar het kleedjes breien nu al heel bekend is en de meesten er aardig gezicht op hebben. De even toeren moeten steeds geheel recht gebreid worden, behalve wanneer, zooals- een enkele maal het geval is, het anders vermeld Wordt. Van de omslagen wordt steeds 1 steek gebreid. Een dubbele mindering is: 1 steek afhalen, 2 st. samenbreien, dan de afgehaalde steek 'over de mindering steek heenhalen. Opzetten 3 steken. Ie toeromsl., 1 r. 3e toeromsl., 2 r. 5e toeromsl., 3 r. 7e toer omsl., 4 r. 9e toeromsl., 5 r. 11e toer: omsl., 6 r. 13e toeromsl., 7 r. 15e toeromsl., 8 r. 17e toeromsl., 1 r., omsl., 6 r„ mind. 19e toer omsl., 3 r., omsl., 5 r., mind. 21e toer: omsl-, overh., 1 r„ mind., omsl., 4 r., mind. 23e toeromsl., 1 r., omsl., dubb. mind., omsl., 1 r„omsl., 3 r., mind. 25e toeromsl., 3 r„ omsl., 1 r., omsl., 3 r., omsl., 2 r., mind. 27e toer omsl., overh., 1 r., mind, omsl., 1 r., omsl., overh., 1 r., mind., omsl., 1 r., mind. 29e toeromsl., 1 r., omsl., dubb. mind., omsl., 3 r„ omsl., dubb. mind., omsl., 1 r., omsl., mind. 31e toer: omsl., 3 r., omsl,, 1 r., omsl., overh., 1 r., mind., omsl., 1 r., omsh, 3 r„ omsl., 1 r. 33e toer: omsl., overh., 1 r., mind., omsl., 1 r. 35e toer1 r., omsl., dubb. mind., omsl., 3 r., omsl., dubb. mind., omsl., 3 r., omsl., dubb. mind., omsl., 2 r. 37e toer: mind., omsl., 1 r„ 1 omsl., overh. Ir. 39e toer De eerste steek van elk der drie naalden bij de voorgaande naald bijbreien en dan begint het patroon omsl., 3 r„ omsl. dubb. mind. 41e toer geheel av. 42e toer geheel av. 43e toer geheel av. 44e toeromsl., overh., omsl., overh. 45e toer omsl., overh., omsl., overh. 46e toer omsl., overh., omsl., overh. 47e toer omsl., overh., omsl., overh. 48e toer omsl., overh., omsl., overh. 49e toergeheel recht. 50e toer geheel av., bij elke naald een steek bijmaken. 51e toer geheel av. 52e toer geheel av. 53e toeromsl., 1 r., omsl., overh., overh. 55e toer1 r„ omsl., 1 r., omsl., mind. 1 r. 57e toer2 r., omsl., 1 r., omsl., mind. 1 r. 59e toer 3 r., omsl., 1 r., omsl., mind. 1 r. 61e toer 4 r„ omsl., 1 r., omsl., mind. 1 r. 63e toer5 r., omsl., r., omsl., mind., 1 r. 65e toer 6 r., omsl., 1 r„ omsl., mind. 1 r. 67e toer7 r., omsl., 1 r„ omsl., mind. 1 r. 69e toer8 r., omsl., 1 r., omsl., mind. 1 r. 71e toer 9 r., omsl., 1 r„ omsl., mind. 1 r. 73e toer10 r., overh. 2 r. 75e toer 4 r., omsl., 5 r., dubb. mind., 1 r. 77e toer4 r., omsl., 1 r., omsl., 4 r„ dubb. mind. 79e toerDe eerste 4 st. van elke naald bij de vorige naald bijbreien en dan begint 't pa troon omsl., 3 r., omsl., 3 r., dubb. mind. 3 r. 81e toer: omsl., overh., 1 r., mind., omsl., 2 r. dubb. mind., 2 r. 83e toer omsl., 1 r„ oms:l., dubb. mind., omsl., 1 r„ omsl., 1 r., dubb. mind., 1 r. 85e toer: omsl., 3 r., omsl., r„ omsl., 3 r., omsl., dubb. mind. 87e toer omsl., overh., 1 r. mind., omsl., 1 r. 89e toer1 r„ omsl., dubb. mind., omsl., 3 r. omsl., dubb. mind., omsl., 2 r. 91e toer mind., omsl., 1 .t., omsl., overh., 1 r. 93e toerDe eerste stee k van elk der drie naalden bij de vorige naald bijbreien en dan beginnen met 't patroon omsl., 3 r., omsl., dubb. mind. 95e toeromsl., overh., 1 r„ mind., omsl,. 1 r. 97e toer1 r., omsl., dubb. mind., omsl., 3 r. omsl., dubb. mind., omsl., 2 r. 99e toergeheel av. 100e toer geheel av, 101e toer geheel av. 302e toer: omsl., overh., -omsl., overh. 103e toer geheel recht. 104e toeromsl., overfi,, omsl., overh. 105e toer geheel recht. 106e toeromsl., overh., esi sl., overh. 107e toer: geheel recht. 108e toer geheel av. 109e toer geheel av. 110e toer geheel av. 111e toer: geheel recht. Heel los afkanten en dan verder in de rondte afwerken met het bekende gehaakte randje le toer 3 lossen en 1 vaste, 2e toer 7 lossen, 1 vaste, enz. M'n beste nichtjes en neefjes. 'k Heb dezen keer mijn nichtjes en neefjes met zulke lange brieven beantwoord, dat er geen plaats meer overschiet om een lang praatje met jullie allemaal tegelijk te houden. Daarom vertel ik enkel maar, dat MA KNAPE TE SOMMELSDIJK den prijs gewonnen heeft. Gefeliciteerd, hoor nichtje 1 Verder allen heel veel groeten van TANTE TRUUS. Teurufje T. te Goedereede. Je vertelt me, dat terwijl je bezig bent mij je briefje te schrijven, dat het zoo regent en waait. Nu, terwijl ik jou brief beantwoord is het al net zulk weer. Br, zoo ongezellig buiten. Gelukkig is het binnen beter, 'k Zal zoo langzamerhand aan den wed strijd gaan denken, hoor. Henk S. te Middelharnis. Ja, dan kan ik er ook niets meer aan doen met dat boekje, 't Is toch wel aardig als je er zelf ook een hebt, hé. Wat praat jij al gauw over sneeuw en ijs. Br, ik rii er al van. 'k Hoop, dat het nog maar een poosje wegblijft. Marie C. W. te Middelharnis. Gelukkig weer beter, nichtje. Daar ben ik blij om. Maar pas nu maar heel goed op, want het is guur weer geworden, 't Zal op school wel meevallen, denk ik. Fijn, dat je met 't handwerken zoo goed opschiet, 't Is een heel werkje, hé Je verjaar dag komt nu al gauw. Doe je Vader en Moeder de groeten van mij Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Zoo nichtje, was er weinig nieuws in Stad, dan hoop ik maar op den volgenden keer. 't Is nog een werk, hé, al dat geld ophalen 't Is toch wel heerlijk, als je op zoon manier iets voor de Zending kunt doen. Gretha van der K. te Andelst. Wat leuk, dat je op zoon manier op broertje kunt passen. Dan doe je twee goede dingen tegelijk. Orgel spel is heerlijk, hé maar 't kost heel wat tijd om 't goed te leeren. Met die cantate is 't een aardig geval, 't Zal wel moeilijk zijn, denk ik, om die te leeren, maar als de klas het straks kent is het een heele voldoening. Kon ik jullie dan maar eens hooren. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet Wel ArJe, daar begrijp ik niets van, ik heb nog voor jij de krant kreeg de platen voor jou al weggebracht om te laten bezorgen. Ik zal er over praten, hoor. Hoe is 't met de oorpijn De groeten aan Moe terug van mij. Abraham W. te Stad aan 't Haringvliet. Dat is een akelige napret van de vacantie als je horloge nog stuk is. Je moet maar ijverig spa ren. Misschien helpt Nellie je er wel mee. In Zandvoort ben ik nog nooit geweest. Vond je 't er mooi Zeker mooier dan in Katwijk Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Dat heb je goed geraden hoor, die oom is bij jullie geweest, maar toen wist hij niet, dat jullie van mij nichtjes en neefjes waren. Daar kwamen we later achter. Je begrijpt, dat ik dat aardig vond. Als dat weer gebeurt, zal ik probeeren mee te komen, hoor. Over den, prijs zal ik praten. Dirk K. te Aalst. Wel neefje, ik zou haast een beetje jaloersch worden, omdat jij in zoo'n heerlijk bloemenland woont. Van bloemen houd ik zoo veel. Jij ook Jullie hebt zeker ook wel dikwijls bloemen in de kamer Je oom ken ik niet. Zeg, dat is toch zeker wel een heele reis eiken dag naar Amsterdam Ben je nog niet besloten waarheen je gaan zult, naar Gym of H.B.S. Ik zou 't wel weten. Teunis R. te Ooltgensplaat. Je had het dan eens makkelijk als je de raadsels gauw opgelost hebt. Je voetbalt dus graag. Maar neefje, nu moet ik je wel bekennen, dat ik van voetballen niets afweet. Vind je 't erg Kon je maar eens komen vertellen hoe 't spel eigenlijk is. Dat moet ik toch eens weten, een tante met zoo veel neven en dan van voetballen niets af weten. Dat is te erg. Gerarda S. te Rotterdam. Gelukkig, dat Moe weer beter is. Je prijs zeker al ontvangen Die olifant in de diergaarde is altijd aardig om te zien. Wat kan die een kunstjes maken, hé Wil jij ze allemaal de groeten doen van mij. Stuur maar eens gauw een mooie foto op. Adrianus V. te Nieuwe Tonge. Wel nieuw neefje, ik ben heusch verbaasd over je. Je schrijft mij voor 't eerst en daar krijg ik een keurig geschreven brief van vier bladzijden, 't Was prachtig in orde, hoorDe oplossingen staan meestal op 't briefje zelf, maar dat geeft hee- lemaal niets als krijg ik die apart. Je hebt zeker goed je best gedaan, dat je nu al in klas vijf zit. Ik kreeg je brief 's middags twaalf uur, daarom heb ik dien welterusten wensch maar bewaard tot 's avonds. Wil je Riek de groeten van mij doen Je mag natuurlijk met ons mee doen. Dank voor je fijne teekening. Naamloos nichtje of neefje te 7 1 1 Daar kreeg ik een aardig briefje, maarer was geen naam te vinden. Welk nichtje of neefje heeft zich zoo voor mij willen verstoppen. In tusschen bedankt voor 't ingezonden raadsel. Diana K. te Sommelsdijk. Vind jij brieven schrijven zoo moeilijk. Gelukkig, dat ik er niet zoo over denk, want ik moet er nu wel twin tig schrijven, 't Komt best in orde, hoor. Dat zal wel gauw wennen. Ma K, te Sommelsdijk, Wat ben jij goed af, zoo maar een fiets gekregen Daar was je toch zeker wel blij mee. Die schoonmaak toch, ik schrik al als ik er aan denk. Je moet Moe maar flink helpen, dan is 't gauw gebeurd. Thomas K te Sommelsdijk. O neefje, wat heb ik gelachen om dat leutig gedichtje. Maar 't is toch hoop ik zoo erg niet met je geweest als er in 't gedicht staat. Was dan maar bij mij gekomen, dan had ik je wel raad gegeven. Rieka P. te Numansdorp. Jij bent ook har telijk welkom in ons hoekje, 't Is wel prettig, dat je 't met Gerrit samen kunt doen. Je doet zeker heel goed je best, dat je altijd zulke mooie cijfers krijgt. Hoe heb je die portemonnaie ge breid Gerrit P. te Numansdorp. Wat heb jij een pracht cadeaux gehad op je verjaardag. Nog gefeliciteerd met broertjes verjaardag. Ik kan me begrijpen hoe je allemaal geschrokken bent van dien kleinen baas toen hij zoo uit de sloot gekropen was. Gelukkig, dat 't nog zoo goed afliep. Dank voor teekening en sluitzegel. Jaapje A. van Z. te Middelharnis, Zoo, weer present in ons hoekje. Daar doe je goed aan. Of ik je gemist heb. Nou of ik, hoor. Nog ge feliciteerd met je verjaardag. Dat handwerk ken ik ook. Je hebt niet het gemakkelijkste gekozen. Wees maar voorzichtig met het uitknippen. Dat is zoo'n precies werkje. Heb je al een versje geleerd op de zang Thijs L. te Middelharnis. Wel neefje, wat heb ik jou een poos gemist. Ja, 't zomerweer lokt velen naar buiten. Leuk, dat je al een eigen fiets hebt. Misschien ben ik je wel eens tegen gekomen. Mij nu niet meer zoo lang laten wachten, hoor. De oplossingen zijn t I. Eik, iep, wilg, els. II. Vlaardingen, vlag, Anna, drie. III. Baars kaars. Nieuwe raadsels I. Het is een schip. Neem de eerste letter weg, dan is het weer een schip. Neem de laatste letter weg, dan is het een voertuig, dat 's winters gebruikt wordt. II. Het geheel bestaat uit 12 letters en is een bekend vervoermiddel. 9, 7, 6 eet je op 't brood. 1, 2, 10, 12, 5 is een heel lastig insect. 9, 4, 3, 11 is een jongensnaam. 8 is de derde letter van het alphabebt. III. Zet letters in de plaats der puntjes, zoo dat ge een bekend spreekwoord krijgt. D o g st d ee g d 1 n d nd. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 26 October worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2