H. ENGELAAN Goudgele Singel 199, Tel. 12195, Rotterdam, mmnmmm TE KOOP: I e. UAlf ziHOL, nieuuie ntiariit 19 20. Rotterdam 1 Bedstellen,Luiermand artikelenenz.enz. r l l lam j. h. mus II. J. US, fling 16, fl'dam A. WIELHOUWER, Ring 99-100, Sommelsdijk, Teler. 243 LIJSTEN OP ALLE MATEN ir bei lil, iciur bh RrMnaM. luie luminal is, iittuibi PEEK&QOPPENBURG Gebr. VAN SCHOUWEN Vanaf ZATERDAG 6 OCTOBER houden wij een ongekende VARIA. Wenscht U teleurstelling A A J DE ZWAMT louflfoTfVifloflML,olai IBiddelharnis-Botterdam u. m Vtaardingen U koopt nu voordeeliger dan U ooit gekocht hebt. - Een groote partij BEHANGSELPAPIER verkoopen wij tegen sterk verminderde reclame-prijzen. Ook bij de bekende filialen. UonlTo I imftonnt DAAR VINDT U pracht Ameublementen zooals 2 ISuuul SIM LUIIUIII UUllI Clubfauteuils en 4 Stoelen voor 55.00, pracht compleet Ches terfield-stel met 10 jaar garantie voor 155.—, Massief eiken Buffet keurig en solide 55.00, Slaapkamers spotgoedkoop en fijn. Vraagt naar mijn Reclame-Ameublement bestaande uit 2 Fauteuils, 4 Stoelen, Tafel, Theekast, Spiegel en Linnenkast voor den geringen prijs van f 85.00, Salon- en Schuiftafels, Cylinder Bureaux, Schrijftafels en Bloemtafels, Kapstokken, Rooktafels en verder alles op het gebied van Meubileering. Bezoekt mijn Modelkamers zonder verplichting. Wij maken alles zelf daarom zijn wij niet alleen de beste maar ook de goedkoopste. Johanna-Hoeve, Tel. 32, Zuid-Beijerland to voorkomen, koopt dan geen Haard, Kachel of Fornuis, waarvan U alleen de afbeelding op papier gezien hebt. Onze sorteering is enorm grooter en onze prijzen zijn beduidend lager dan de meeste prijscouranten. Zwart Emaille Fornui zen vanaf f 27.75 Groen Email la Vul kachels, sierlijk model f 23.— Calorifè e's rijk nik kel, ook van binnen geheel geëmailleerd, metblnnen- ot f 12.75 fi |L Wollen 2-pers. vanaf f 4,95 Gewatteerde f5,90 id. m satin rand f 7,90 Molton f0,79 BOOMPJES SPIEGELS LAGE PRIJZEN 2-rij-Costuums met niet te lange Colbert in Blauw en Fantaisie Cheviot 2-rij-Ulsters daarentegen in lange, breede vormen en sprekende kleuren Speciale dessins Speciale modellen DE OPSTEL-SPECIALIST. Hij zat in de zevende klas van de lagere school. Leuk kereltje met 'n steil kuifje. Zijn oogen lachten guitig als-ie je aankeek en als hij lachte vielen er kuiltjes in zijn wangen. 'n Hollandsche jongen, ziedaar de eerste in druk, die ook bij nadere kennismaking niet ver anderde. Want dat was hij. Tóch netjes. Hij kon méédoen en toch twijfelde ik er aan of zijn zakken wel zoo vol zaten als Beets ons van den Hollandschen jongen vertelt, netjes was hij met zijn chique sportkousen, zijn korte broek en zijn keurig sporthemd. Hij maakte een pret- tigen indruk. Ook was hij gevat. Er moest een jongen voor de kaart plaatsen noemen van Noord-Holland. Bij Zandvoort bleef-ie haperen. Toen zei de onderwijzer (het was werkelijk ondeugend) ,,En dan gaan we naar aan de Zee", waarop Aart zei„Meester, we magge geen straat deuntjes zingen". Maar tegelijk vielen weer de kuiltjes in zijn wangen o, die oogen, wat lachten die ver raderlijk. Aart had om zoo te zeggen altijd zijn woorden klaar. Soms betrok zijn gezicht als we moeilijke sommen hadden. „Begrijp je 't Aart „Niet erg best meester". „Kom hier dan zullen we 't nog eens probeeren". Sommige dingen waren in Aart z'n oogen venijnige dingen, waarvoor je altijd op je hoede moest zijn. Dan kon hij zoo'n neerslachtig gezicht zetten, dat de onderwijzer zei: „Toe Aart, kijk nou nog 's vroolijk".v Maar met opstellen was Aart in zijn kracht. Dan sloop-ie naar de achterste bank, die leeg was, om op zijn gemak zijn gedachten weer te geven. Ging het goed, dan zag je hem niet één keer opkijken, was de inspiratie niet zoo sterk, dan schoof-ie onrustig op de bank heen en weer. Ik mag zoo'n opstel-uur wel. Zit er een beetje geest in de klas en zijn ze er aan ge woon, dan is het alleraardigst die verschillende opstellen te lezen. Beginnen we er pas mee in een nieuwe zesde klas, dan krijg je er wel eens onder de oogen, die veel op kronieken lijken: het is een dorre opsomming van feiten. En toen en toen en toen. Hebben ze het slag er van te pakken, dan komt ook de afwisseling. We hadden er in de zevende klas boekjes voor met plaatjes zonder meer. Ieder kon dan naar aanleiding van die prentjes zijn gedachten zeggen en er op los fantaseeren. Ook een vrij opstel fnaken mocht gerust. Als er maar geschreven werd. Het had bovendien het voor deel, dat het niet zoo eentonig was. Aart was in zijn element als het opstel-uur kwam. Hij begon zijn eerst opstel in het nieuwe schrift over „zwemmen". Dat deed-ie dikwijls. En er volgde een vermakelijke beschrijving. Je hoorde er de jongens in kibbelen en het slot was zoo: „Ko", zei Aart, „als je nog eens wilt zwemmen, doe het dan in de waschkom". Aart hield als een echte schrijver de grap voor het laatst. Het ging goed met de opstellen. Doordat er al eens een van Aart hardop was voorgelezen was de animo niet weinig gestegen. Toen dacht hij: „Nou geef ik eens een succes nummer". Het was getiteld: „Buurman leert fietsen". ,,'t Was nog heel vroeg in den ochtend. Daar .liepen twee jongens over den straatweg. Henk en Piet. Piet heeft een Gerballikhoedje op. Daar kwam de buurman van Henk aan. „Waar woon jij, jochie vroeg buurman. „Ik Nergens". „En jij Vlak tegenover hem". De jongens schaterden het uit van het lachen." Enfin u begrijpt de rest. Buurman moest fietsen leeren en het eind was een nat pak. Maar het aardigst was de jongens-philosophie a la Punch, want toen buurman in de sloot lag, liet Aart den eenen jongen tegen den anderen zeggen: „Ja, nu hij een beetje fietsen kan denkt hij zeker, dat hij door de sloot kan fietsen Maar fantasie had hij. De opstellen waarin Aart zich liet gaan waren de beste. Alleen moest ik hem af en toe remmen, dat het niet al te mooi werd. Natuurbeschrijvingen zijn mooi als ze gegeven worden zooals een vogeltje zingt: Natuurlijk en ongekunsteld. En Aart wou dat ook probeeren. Het ging over „De Redding". 'n Schip in nood, de redding van de be manning.. Het begin was heel mooi. Aart had de wors telende roeiers met zijn geestesoog gezien. Toen volgde „Luidruchtige angstkreten lieten zich over de golven hooren. En de vuurtoren staat onwrikbaar. In het golvend geklots. Staat daareenzaam de rots. De reddingsboot is teruggekomen. In ieder oog ziet men een traan. En toch van ware vreugde en dankbaarheid". Opzettelijk heb ik niets veranderd. Zoo stond het er letterlijk. We kunnen dit nu eens mooi nagaan. In de school hing een plaat: Redding van drenkelingen. Ook stond daarop een vuur toren. Het gedicht: „De barre rots" van Da Costa, dat zoo begint „Met hoofd in de wolken, Met den voet in de kolken, Staat bij 't golvengeklots Naakt en eenzaam de rots" is ook verwerkt, zooals men wel kan opmerken. Dan blijven nog over de tranen in ieder oog, die ons aan Tollens herinneren. Deze gedichten heeft hij waarschijnlijk op de knapenvereeniging gehoord. Zoo zijn opstellen zeer leerzaam niet alleen voor leerlingen ter oefening, maar vooral voor den onderwijzer om zijn jongens te leeren kennen. Het zou te ver voeren als ik alle trekjes zoo wilde nagaan. Nog enkele wil ik geven. In een opstel over het schoolreisje was het bij Aart niet: „Ik, ik", zooals bij de meesten, maar: „hij". Toen ging hijIk zocht er dit in, dat hij niet alles wilde zeggen van zichzelf. De jongen, dien hij daarin beschreef, vergat 's mor gens, door de blijdschap dat hij op reis ging, te bidden. Maar moeder zei: „Mijn jongen, je vergeet nog wat". Ja, dat was waar ook en terstond knielde h ij neer en zei h ij zijn mor gengebedje op". Ik weet niet of dit Aart zelf was of fantasie, doch in elk geval is het een mooie trek in een opstel van een twaalfjarige jongen. Maar ik kan niet laten, u nog één opstel in zijn geheel te laten lezen. Ik vond het een juweeltje en vooral de teere natuurbeschrijving als een enkel penseelstreekje, deed eigenlijk het vermoeden rijzen, dat hij 't uit een boek had onthouden. Dit was echter niet zoo. Ziehier dan het opstel, dat ik letterlijk overneem Zoo'n flinke jongen. Stil en eenzaam ligt het dorpje Stille Hoeven verlaten onder den grijzen hemel, 't is zoo stil, zoo stil. 't Had dien nacht gevroren. Daar is al een jongen aan 't rijden, kras, kras, ritts, ritts. Het ijs knarst onder zijn schaatsen. Daar komt ook een oud vrouwtje aan. Ze heeft boodschappen wezen doen in het dorp. En nu moet ze weer eenzelfde weg over het ijs en ze is zoo moe. Daar komt in de verte ja wat is het, rits rits. Hij komt naderbij. Maar als hij de oude vrouw ziet, dan krijgt hij toch medelij. Hij gaat naar de oude vrouw toe. O wee, daar valt ze op de knieën. „Groot moedertje moet ik u een eindje duwen 7" „Ja dat is goed". En ze zette het mandje op zij. Toen ging ze op de slede zitten, hield met haar eene hand de slede vast en met de andere hand het mandje. In het eerst ging het niet goed, maar toen ze op gang waren, rits, rits, 't ging heerlijk. Eindelijk waren ze er. Hier liet hij zich een eindje trekken. „Hier dit is voor jou". „Nee". „Ja dat is voor jou". „Dank u wel". Toen ging hij weer naar de stad. Nog was de plaats Stille Hoeven verlaten onder den grijzen hemel." Wat er van Aart worden zal Een journalist misschien En zouden zijn schetsjes dan nog zulke teere trekjes hebben Straks komt ook voor Aart het groote leven (N. Prot. N. Brab.) van door en door geselecteerde en gecontroleerde vierjarige velden, met minder dan '/z °/o z>ek over 't geheele jaar verwijderd. Dit jaar zijn bij onze klanten wederom verscheidene Hectaren nabouw zoowel rijp als groen met A goedgekeurd. 30574 Bestelt nu, voor de voorraad is uitverkocht, in elk geval neemt proef, AANBEVELEND, Koopt In »DE ZWAAN* «n gif rijt voldaan 1 *S| STOOMBOOTDIENST S.S. „MIDDELHARNIS" DIENSTREGELING Aanvangende 15 MEI 1928. Van MIDDELHARNIS Op Maandag en Dinsdag V. Middel- harnis 4.30 v.m. A. Vlaardingen 7.00 v.m.S A. Rotterdam 8.00 v.m. Overige dagen (beh. Zon» Feestdagen)* V. Middelharnis 6.40 v.m. A. Vlaardin gen 9.10 v.m.S A. Rotterdam 10.00 v.m. A. Brielle 10.30 v.m> Van ROTTERDAMi Op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 n.m. V Vlaardingen 3.00 n.m. f A. Middelharnis 5.30 n.m. Overige dagen (beh. Zon» Feestdagen)* V. Rotterdam 3.15 n.m. V. Vlaardingen 4,— n.m. ff V. Brielle 2.15 n.m. A. Middelharnis 6.30 n.m. S In aansluiting op den trein van 7.21 v.m. en 7.12 of 7.40 v.m. v.Vlaardingen. S In aansluiting op den trein van 9.21 v.m. en 9.42 v.m. van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 14.40 (2.40 n.m.) en 14.51 (2.51 n.m.) te Vlaardingen. ff In aansluiting op den trein van 15.40 (3 40 n.m.) en 15.51 (3.51n.m.)te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen zijn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag 2e Pinksterdag en de beide Kerstdagen DE AANLEGPLAATS VAN BOVENGENOEMDE STOOM» BOOT DIENST TE ROTTERDAM IS •chuin tegenover de Reedertjetreat. Telefoon No. 236. Spreekuren dagelijks 8'/2 tot 10 uur 1 tot 2'/2 uur en volgens afspraak. Specialiteit in17273 Ligstoelen, Serremeubelen en vierkante Waschmanden en Badstoelen. Groote keuze in bekleed en onbekleed MANDENWERK, zooals Fapierman» den en Werktafels. Ook verkrijgbaar bij X, Schilperoord, Middelharnis, BEHANGSEL-RECLAME Schilderstukken GROOTSTE SORTEERING Portretlij sten in meer dan 100 diverse modellen, vindt men in SCHNITZLERS Oudste Splege'fabrlek. Eigen prima verwerking

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 6