ZWARTE IHAMELS COHEN Oil nummer beslaat uil flrl6 Bladen GELAATSKLEUR Zaterdag 29 TWEEDE BLAD. CARTER'S I5K PILLS Sept. 1928. IVo. 3472. SCHAAKRUBRIEK. 6 Plaatselijk Nieuws. ONZE VOORRAAD IS THANS GEHEEL GEREED! VOOR DAMES, MEISJES EN KINDEREN HEBBEN WE DE NIEUWSTE MODELLEN VAN DE NIEUWSTE STOFFEN! VOORAL IN HEBBEN WIJ EEN MOOIE COLLECTIE IN LAKEN EN R1BSSTOFFEN, TER WIJL WIJ SPECIALE GROOTE MATEN HEBBEN VOOR GROOTE FIGUREN DIE UITSTE KEND PASSEN ALS U EEN MANTEL NOODIG HEBT, KOMT EENS KIJKEN! DIRKSLAND Correspondentie deze Rubriek betreffende te zender aan F, W. Nanning Middelharnis. No. 71. Probleem no. 81 heeft tot sleutelzet 1. Dc4: Hierbij pent wit twee stukken van zichzelf, n.l. de dame en de pion op d2, terwijl hij een zwart stuk ontpent en wel het paard .pp e3. De dreiging is nu 2. Td4: mat. Zwüït kan zich nu verdedigen door het ontpende zwarte paard naar d5 of c2 te brengen, waardoor het echter het gepende witte stuk ontpent, zoodat dit nu kan mat geven. 1Pd5. 2. Dd4: mat. 1Pc2. 2. d3 mat. Het thema zoogenaamde Schor-thema is hiervoor het eerst dubbel weergegeven. Een andere mooie variant is nog 1Pf5. 2. Lg2: mat (interferentie). Een heel moeilijk thema Probleem voor den wedstrijd. No. 83. C. MANSFIELD. Ie Prijs Italia Scacchistica 4e kwartaal 1927. Zwart (12). Wit (9). Wit: Kfl, Dg7, Td8, e4, Lf5, h6, Pal, f3, Zwart: Kd3, Dc8, Ta5, Ld6, d7, Pa4, pi. b7, c5, c7, e7, f2, g3. Mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 11 Oc tober. De stand na dit probleem geeft den winnaar aan van den September-prijs. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men qeacht niet meer mee te doen. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 81. No. 80. No. 81. Totaal „Amateur" 24 2 2 28 W. Nieuwland 24 2 2 28 W. Schipper 22 0 0 22 (2) J. Hoek 12 2 2 16 G. v. Gelder 11 2 2 15 C. Tiemens 10 2 2 14 F. C. Laas 8 2 2 12 „Udi" 10 0 0 10 (2) A. Verbrugge 3 2 2 7 H. Tiemens 2 2 4 D. Hofland 0 0 0 (2) De heer G. Tiemens heeft ons verlaten. Zijn broer, de heer H. Tiemens, wenschen wij veel succes toe. Oplossing Eindspel No. 59. 1. Lc3, c4f2. Kd4, Te4: 3. Ke4: Pf2f; 4. Kd4 Phl5. Lel a3: 6. ba3: Kf7; 7. Kc4: en wint. Eindspel No. 60. F. P 1 n n n i g s. Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Pd8, a2; 2. Pe6f, Kb5; 3. Kd5, c6+; 4. Kd6, Ka5; 5. Pc7, b5; 6. Kc5 en wint. Eindspel No. 61. Sackmann. Wit: Kg4, Tf2. Zwart: Khl, Lc6, pi. b7. Wit speelt en wint. SPAANSCHE PARTIJ. WitJ. Mieses. Zwart Dr. E. Lasker. Gespeeld op een simultaan-séance te Manchester 1903. 1. e2—e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lflb5, Pg8f6; 4. 0-0, Lf8-e7; 5. Pbl-c3, d7d6; 6. d2—d4, Lc8~d7; 7. Lel—e3 (ge woonlijk geschiedt Tfl el) 70—0; 8. Ddle2, Pf6g4; 9. Lb5Xc6, Ld7Xc6; 10. d4Xe5, Pg4Xe5; 11. Pf3—d4, Lc6-d7; 12. Pc3-d5, Tf8-e8; 13. Pd5Xe7f, Dd8Xe7; 14. Tfl.el, De7-f6; 15. Pd4—b5 Ld7Xb5; 16. De2Xb5, Df6-g6! 17. Kgl-hl, Dg6Xe4; 18. Le3Xa7, De4Xc2; 19. Tal—cl, c7—c6 20. Db5Xb7 Dc2—a4 21. La7—e3, Pe5—d3. Uit: 300 Kurze Glanz partien. No. 17. CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 640. 1. Tc5. Jos. Duv. No. 9. 1. Tc3. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag ge houden weekmarkt waren 10 biggen en eenige manden pluimvee aangevoerd. De prijs der uien is alhier steeds stijgende. Thans besteedt men 4.— per H.L. Voor de aardappelen biedt men 3.— per H.L. De rijwielhersteller J. de K. had het on geluk bij het verrichten van zijn werkzaamheden het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Aan de dienstplichige L. G. de B„ van de lichting 1928, is voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Donderdag 4 October zal ten huize van Dr. Knops gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. Aan de te 's-Gravenhage gehouden Natio nale Landstormdag hebben van de afdeeling „Sommelsdijk" van den B. V. L. ongeveer 50 personen deelgenomen. Tegen een koopman uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmis handeling. Het zoontje van den landbouwer N. van N. had het ongeluk bij het bokje springen te vallen en zijn hand zoodanig te bezeeren, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. MIDDELHARNIS. Terwijl de heer A. de W. Donderdagmorgen bezig was met het lossen van een zware zandsteen had hij het ongeluk met zijn hand bekneld te raken waardoor hem drie vingers werden verbrijzeld. Deze week zijn vanuit de kaai verscheept 63000 kilo aardappelen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De ge meenterekening dienst 1926 is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Op de vergadering van de Comm. tot we ring van schoolverzuim gehouden op 26 Sept. j.l. sprak de heer T. P. J. Polee het volgende Mijne heeren Medeleden Het is een goede gewoonte, dat in de eerst volgende vergadering van openbare colleges een gestorven medelid in korte woorden wordt her dacht. Ook wij betreuren in onze comm. thans het heengaan van een onzer leden, van onzen voor zitter, den heer J. C. Elvé, en ik heb gemeend deze daad van piëteit, het herdenken van onzen gestorven voorzitter niet te mogen nalaten. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat ik op deze zelfde plaats onzen voorzitter na mens allen mocht gelukwenschen met zijn geluk kig herstel uit een langdurige en ernstige ziekte. Ook wisten wij allen, dat gezien 's heeren Elve's zeer hoogen leeftijd en zwakke gezond heid, hem naar menschelijke berekening nog slechts luttele jaren zouden gegeven zijn. Dit heeft niet meer zcfo mogen zijn. Na een langdu rig en moeilijk lijden kwam het einde. Ik spreek hier niet uit, wat de heer Elvé tot in hoogen ouderdom voor het maatschappelijk en kerkelijk leven heeft beteekend. Zeer velen hebben aan hem een schuld der dankbaarheid en zullen zich zijner en zijn werk gaarne herinneren. Zijn werkzaamheid in onze comm. werd door ons allen gaarne gewaardeerd. Zijn gemoedelijk heid in den omgang, gevoegd bij den juisten kijk op huiselijke en maatschappelijke omstan digheden, wist hem in de zittingen van onze commissie steeds het juiste woord te doen vin den, indien er eens een klove gaapte tusschen verschoonbaar schoolverzuim en de uitvoering van de leerplichtwet. Ik meen namens u allen te mogen spreken, als ik de verwachting uitspreek, dat de nage dachtenis van onzen gestorven voorzitter ook in onze commissie in aangename herinnering zal blijven. Na het uitspreken dezer rede welke door de leden staande werd aangehoord ging de com missie over tot hare werkzaamheden. DEN BOMMEL. Woensdag is tijdens het aan brengen van een nieuw dak op het huis van E. B. de voorgevel in elkaar gestort. Gelukkig waren geen kinderen in de nabijheid, zoodat geen ongelukken zich voordeden. Wed. W. B. viel bij haar werkzaamheden van den zolder waarbij zij haar sleutelbeen brak. De vrachtrijder Van R. uit Stad aan 't H. reed aan den Molendijk met een volgeladen vrachtauto in de sloot. De oorzaak hiervan was dat een vooras brak. De inzittenden be kwamen geen letsel. De materieele schade is belangrijk. OOLTGENSPLAAT, Bevolking. Ingekomen Katharina van Griethuizen van Middelharnis, Trijntje Lena Donkersloot van Schiedam, Elisa beth de Jong van Naarden. Vertrokken Wil- helmina van Dam naar Dinteloord, Leendert Bom naar Middelharnis, J. A. Burghoorn en gezin naar Gorichem, en Simon Korteweg naar Deventer. De gemeentebegrooting 1929 luidt als volgtGewone dienst inkomsten en uitgaven 138575.39^. Kapitaaldienst inkomsten 1800 uitgaven 700.batig saldo 1100. -Vorige week zijn uit deze gemeente verzon den 2600 H.L. aardappelen. Prijs 2.50 ƒ3.— 4560 baaltjes uien 2.75 a 3.25. De gezamentlijke melkveehouders hebben de melk met 2 cent verhoogd en gebracht op 16 cent per liter. Woensdagmiddag reed de vrachtauto van C. Breeman bestuurd door A. H. van den dijk af. daar de rem niet vluk genoeg werkte. De bestuurder kon er nog tijdig genoeg uitspringen doch de auto kwam in het spui terecht. Zij werd later op den middag met vereende krachten op het droge gebracht. De begrooting voor 1929 van het fonds voor de Bewaarschool is in inkomsten en uit gaven 2963.45 en van het Groot of alge meen armbestuur aan inkomsten en uitgaven 12240.39. OUDE TONGE. De bakker J. H. ten H. kreeg, waarschijnlijk door een wondje aan zijn hand, bloedvergiftiging, zoodat de geneesheer operatief moest ingrijpen. De verschillende polderbesturen hebben goedkeuring gehecht aan het besluit van de Ged. Staten om de polderambtenaren 50 van den inkoopprijs van hun pensioen te laten betalen. Al hier besteeds men den hoogen prijs van 4.50 per 60 K.G. voor de uien. NIEUWE TONGE, De prijzen der veld vruchten gaan hier nog steeds omhoog. Voor de uien besteedt men 4.25 en voor de peen 1.20 per H.L. De handel is zeer levendig. Voor het bouwen der aardappelbewaar plaats zijn van den heer D. van Vugt te Oude Tonge twee perceelen bouwland aangekocht, gelegen bij den molen alhier. Als zeldzaamheid kan worden gemeld, W. van D. dezer dagen in zijn tuin nog aard beien heeft geplukt. In aansluiting met bovenstaand bericht mag het ook een zeldzaamheid geacht worden, dat gedurende 4 maanden in de registers van den burgerlijken stand alhier geen acten van overlijden zijn ingeschreven. Als helpsters op het hulppostkantoor alhier is den kantoorhouder toegevoegd mej. T. J. Holleman Td. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 3028 H.L. aardappelen, 7780 balen uien en 2060 balen peen. Tegen een persoon van elders is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der al- gemeene politieverordening. Ijk en herijk van maten ep gewichten zal volgende week Donderdag en Vrijdag alhier worden gehouden aan de openbare bewaarschool aan het Achterdorp. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat ter secretarie te verkrijgen zijn formulieren betref fende het stemmen bij volmacht. Door de gemeente-politie is tegen een persoon van elders proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. MELISSANT. Ten huize van den landbou wer J. H. van S. doet zich een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. Onze vroegere dorpsgenoot W. Leijdens, die gedurende eenige maanden in deze gemeente heeft vertoefd, is Dinsdag j.l. per s.s. „Rotter dam" wederom terug gekeerd naar Amerika. Men besteedt hier voor de landbouwpro ducten de volgende prijzen: Aardappelen 3. groote uien 4.25 en kleine uien 6.— per Hectoliter. HERRINGEN. De heer A. Bestman was dezer dagen ooggetuige, dat een postduif door een sperwer werd aangevallen en gedood. De duif was gemerkt: België 27**. Deze week werd een dochtertje van den heer Markus naar een der ziekenhuizen te Rot terdam vervoerd tot het ondergaan van een operatie. Een zoontje van den heer Speelman kwam dezer dagen te vallen, waarbij hij één zijner armen zoodanig bezeerde, dat medische hulp noodig bleek. Bevolking. Vertrokken naar Ouddorp Jacomijntje Grinwis naar Dirksland Abraham Vijfhuize. Ingekomen van SommelsdijkM. Abresch en gezin. Naar men ons van betrouwbare zijde me dedeelt zal in het nieuwe kerkgebouw der Ger. Gemeente, hetwelk zijn voltooiing nadert, cen trale verwarming worden aangebracht. OUDDORP. De prijzen der aardappelen wa ren op de beurs 3.—, groote uien 4.— en kleine uien 6. De pleegzuster Mej. van den Berg, is ge slaagd voor het examen T. B. C. behandeling. De heer H. Westhoeve had het ongeluk met paard en wagen nabij Goedereede in de sloot te rijden. Aan den wagen werd belangrijke schade toegebracht. ZUIDLAND. Te dezer plaatse zijn dit jaar proeven genomen met de nieuw soort mangel en voederbietenzaden, uitsluitend van zaaddra gers geoogst, welke telken jare één voor één onderzocht, het product zijn van een gedurende lange reeks van jaren toegepaste selectie op gehalte, vorm en kleur enz. De teelt heeft plaats- gehad op een perceel bouwland van den heer L. A. van Prooijen, liggende aan de Ramshilscheweg, waar de bie ten, die nog in vollen groei staan, nog te be zichtigen zijn; borden zijn geplaatst, aanduidende de namen van de verschillende soorten. Er kan van gezegd worden, dat de bieten buitengewoon groot van stuk en bijzonder mooi van vorm en glad zijn en dat er bijna geen schieters in voorkomen. Vele landbouwers uit deze gemeente en de omliggende plaatsen komen dan ook dit nieuwe product bezichtigen. - De woning, staande aan den Gooidijk No. 455, en bewoond door den heer L. A. Lugtenburg, is met de daarbij behoorenden tuin ondershands verkocht aan den heer W. Wol- ters alhier. Uitreiking van het Vaandel aan den B.V.L. te Dirksland. Dinsdagavond had in het gemeentehuis te Dirksland onder veel belangstelling de uitrei king plaats van een vaandel. Dit vaandel met vergulden boven- en zijtoppen, rijk met goud geborduurd, droeg het volgende opschrift „Bijz. Vrijw. Landstorm". Hieronder de op komende zon, waarvoor een landman, zoo uit zijn werk met klompen en „blauwe kiel" het geweer over den schouder. Onder de zon: „Als het moet". Dan: „Afdeeling Dirksland. Opgericht 1918". De heer Zoeteman had de leiding. De Voorzitter opende de vergadering door alle aanwezigen, inzonderheid de heeren War- naer en Rooij, welkom te heeten. Hierna spreekt de Voorzitter een rede uit van ongeveer den volgenden inhoud M. H. Het jaar 1918, waarin de afd. Dirks land van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd op gericht, ligt ons nog versch in het geheugen. Het is het jaar waarin men getracht heeft het Gezag omver te 'werpen, wat God heeft ver hoed. In dat jaar is onze B. V. Landstorm ge boren uit den nood der tijden. In 1919 hadden zich reeds 16.000 leden laten inschrijven. Thans bestaat het uit 60.000 leden. Hiervan maakt thans ook deel uit het Motorcorps, Vaartcorps en het Spoorcorps. In 10 jaar tijds is de B. V. L. dus sterk in ledenaantal toegenomen. En hei moet nog meer uitgebreid worden. Troelstra zei na zijn mislukte poging, dat hij zich in zijn corps had vergist. Zijn bereke ning was, dat hij het grootste gedeelte van het leger „op zijn handje" had. Laat het bij ons niet zoo zijn. Laten wij ons niet vergissen. Laten we met krachten en daden het instituut van den B. V. L. steunen Onze Voorzitter, de HoogEdelachtb, heer mum: Duymaer van Twist, heeft gedacht om, hoewel er ieder jaar landdagen en meetingen worden gehouden, het 10-jarig bestaan van den B. V. L. op bijzondere wijze te moeten vieren door er een Nationale Landdag van te maken. Deze Landdag zal worden gehouden op „Houtrust" te 's-Gravenhage, waar bij vernieuwing getoond zal worden, dat een groote schare zich schaart om den troon van H. M. onze geëerbiedigde Vorstin. Want aan de andere zijde, de zijde van het socialisme en communisme, zit men ook niet stil. Nog steken ze het hoofd omhoog, om, zoodra zich de gelegenheid voordoet, het Gezag omver te werpen. Moge Gods zegen rusten op den arbeid van den B. V. L. en ook op de afd. Dirksland, opdat het doel en de leus blijft: „Voor Ko ningin en Vaderland". (Applaus). Hierna stelt de Voorzitter voor een bestuur te kiezen, aangezien dat tot heden niet bestond. Wel heeft het bestaan, maar het is spoorloos verdwenen. Spr. stelt voor: als eere-voorzitter den Edelachtb. Heer Burgemeester dezer ge meente, en als verdere bestuursleden de heeren Zoeteman, Noordijk, Potter, de Boer en G. L. Warnaer G.Lz. Burgemeester Visscher was nog niet tegen woordig, dus kon nog niet beslissen. Overigens namen allen hun benoeming aan. Hierna werd thee gepresenteerd. Na de thee volgt een rede van dhr. Warnaer. Bij het overhandigen van het vaandel spreekt de heer Warnaer als volgt M. de V. Hulde aan Majoor van den Nieu- wenhuijzen, omdat Majoor v. d. N. zooveel voor den B. V. L. heeft gedaan. Daarvoor onzen dank. Ik verneem, dat hij als predikant een beroep heeft aangenomen naar een gemeente buiten onze Provincie. Moge Z. E. G. in zijn nieuwe gemeente met denzelfden ijver de be langen van den B. V. L. blijven dienen. Het is een tot dankbaarheid stemmend feit, dat er tusschen de afdeeling en het corps zoo veel samenwerking is, waardoor velen onzer de reis naar „Houtrust" te 's-Gravenhage kun nen meemaken. In het vaandel, dat hier voor ons staat, verkregen door de milde bijdragen der gemeentenaren waarvoor ik namens de afdeeling den gevers hartelijk dank staat geschreven: „Opgericht in 1918". Dit jaartal heeft beteekenis Het is het jaar, dat de heer Troelstra naar de macht greep en tot de Re geering zei„Sta op Vertrouw niet op 't leger omdat het grootste gedeelte bestaat uit mannen die de Socialistische begrippen zijn toe gedaan". Maar gelukkig heeft de heer Troelstra zich in de volksziel van Nederland vergist. Ons volk heeft geantwoord: „Wij willen geen re volutie Uit de troebelen van 1918 is geboren de B. V. L. Verder zien we op het vaandel de landweer man met het geweer aan den schouder. Zoo uit zijn beroep. Gereed om te komen waar en wanneer hij geroepen wordt. Sinds de oprichting van den B. V. L. kunnen we waarnemen een groote stijging in het aan tal leden. Het getal dier mannen is thans on geveer 60.000. En 20.000 staan gereed om Donderdag terwijl u dit leest is die dag reeds voorbij. Verslagg. aan het défilé voor H. M. de Koningin deel te nemen. Bij de beraadslagingen over de wijziging van den B. V. L. in de Tweede Kamer heeft de heer K. ter Laan gezegd: „Toont me eens aan wat de beteekenis van den B. V. L. is 1" En aangehaald uit de memorie van antwoord van den betrokken Minister de woorden „Evenwel heeft het feit, dat de bijzondere vrijwilligers bestemd zijn om eventueel dienst te doen bij den Vrijwilligen Landstorm, er aan leiding toe gegeven, deze personen te betitelen als Bijzondere Vrijwilligers van den Land storm" en het instituut der Bijz. Vrijw. als „Bijzondere Vrijw. Landstorm". Ter Laan zei hierop „Het is nu zoo, dat niemand er meer iets van begrijpt". Minister Lambooy zegt dan „Hoofdzaak is dat hij er is". Ter Laan „Juist, mijnheer de VoorzitterDe minister neemt mij de woorden uit den mond: feit is dat hij er is". De Minister: „En blijft". Ter Laan „M. de V. De Kamer moet het weten. Maar het is een toestand, die langzamerhand on houdbaar wordt, juist nu het instituut van die vrijwilligers zoo groot is". Minister Lambooy „Als de orde niet verstoord wordt blijven ze rustig thuis en doen zij niets". M. de V. Ik heb deze citaten aangehaald om aan te toonen, dat de B. V. L. alleen zal ingrijpen „als het moet". Alleen dan, als men door revolutie te maken zal trachten de orde te verstoren, zal het wezen: „als het moet". Rusland staat tot een beeld voor ons om ons af te schrikken. We hopen, dat het niet weer noodig zal zijn, dat de Regeering de hulp van den B. V. L. zal moeten inroepen. Maar „als het moet", dan twijfel ik niet of ook ons corps landstormers zal niet achterwege blijven, maar onder het vaandel geschaard mede aan dien oproep ge hoor geven. Donderdag trekken we echter op naar „Hout rust" met vredelievende bedoelingen. Het vaan del voorop, gevolgd door de massa, om mede te laten zien, dat de B. V. L. iets beteekent om orde en rust te handhaven. Leden der B. V. L. Zie hier uw vaandel. Aanvaardt het als gegeven in groote en kleine bedragen door hen, die uw opoffering op prijs stellen en waardeeren. Moge onze afdeeling onder eigen vaandel in aantal toenemen en een goed figuur maken met de vele afdeelingen van den B. V. L. Onze leuze zij en blijve: „Voor God, Nederland en Oranje M. de V. Ik stel voor staande en naar het vaandel gekeerd te zingen ons bekende volks lied: „Wien Neêrlandsch bloed". Bezielend en bezield klonk ons Volkslied door de zaal. De Voorzitter dankt den heer Warnaer voor het overdragen van het vaandel. Tevens heet hij den Burgemeester die intusschen was bin nengekomen hartelijk welkom en vraagt of deze zijn benoeming als eere-voorzitter aan neemt. Z. Edelachtbare antwoordt hierop „Met plezier, Voorzitter". Hierna verkrijgt de heer Potter het woord en spreekt ongeveer als volgt De oorzaak, waartoe we hier bijeen zijn is niet van zoo blijden, maar van aangrijpend ernstigen aard. Dat het toch noodig is in een land als het onze, dat staat onder de regeering van een Vorstin, die het Chr. geloof belijd en eene eere-plaats inneemt onder het Nederland- sche Volk, dat het toch noodig is om hier samen te komen als B. V. L. Er zijn tijden geweest, dat dit niet noodig was, dat er niet .aan gedacht werd zich te verzetten tegen het Huis van Oranje. Maar nu is het wel noodigEn dat getuigt van on dankbaarheid jegens de Oranjes, waarvan de geschiedenis zulke roemrijke daden vermeld, Ja, al w a s het, dat H. M. onze Koningin geen enkele verdienste had, dan nog zouden we haar moeten eeren, om de daden van Haar voorgeslacht. Van Haar Voorvaderen, die goed en bloed hebben opgeofferd voor ons Vader land. Dat is niet genoeg te waardeeren. Het was beter, dat de B. V. L. niet noodig was. Maar nu het eenmaal zoo is, nu scharen wij ons om den Troon van Oranje. Ongetwijfeld heeft H. M. zich in 1918 be- leedigd gevoeld door hetgeen er toen zich heeft afgespeeld. Maar ongetwijfeld zal het haar aangenaam aandoen als ze zich Donderdag om ringd zal zien van mannen, die wenschen te waken voor de eer van onze ge-eerbiedigde Vorstin. „Als het moet" is de landman of de kantoor klerk of wie dan ook, gereed om spoedig ploeg en kantoor te verlaten en zich als één man rond Oranje's Troon te scharen. In de Fransche geschiedenis staat vermeld, dat de Protestanten een Staat vormden in den Staat. Zoo is het ook hier. Een Staat in den Staat, waarop H. M. kan vertrouwen en die haar trouw zal bewijzen. Dat dan de afd. en de geheele B. V. L. optrekt naar 's-Gravenhage om te toonen, dat ze trouw zijn en blijven aan ons Oranjehuis. Ik hoop, dat het een onver- SPOEDIG GEZOND Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren zonder onaangename na werking. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die vaak puistjes veroorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samengesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import Fa. B. MEINDERSMAT>en Haag. 2 getelijke dag zal worden voor geheel Neder land. Na dezen spreker is het woord aan den heer Rooij. De heer Rooij spreekt de hoop uit dat het thans gekozen bestuur in alle opzichten haar plicht zal doen. Hierna volgden enkele besprekingen. De heer v. d. Sluijs zegt dat de gaven vooral in Dirksland vlug toegevloeid zijn en voor de betooging én voor het vaandel. Dit is, aldus spr., voor het grootste gedeelte te danken aan den ijver van den heer Zoeteman. Hiervoor brengt spr. aan bedolde personen zijn waar deering en dank. De heer v. Nieuwenhuijzen zegt dat sympa thie voor den B. V. L. hem hierheen gedreven heeft. Immers als de jongelui voor hun nummer in 's lands dienst komen dan is dat veelal om dat ze moeten. Maar hier is het vrijwillig hier is het een principe dat zich doet gelden. Spr. wil ook nog eens gebruik maken van het opschrift op het vaandel„Als het moetHij hoopt dat dit niet een holle klank zal zijn, maar een diep gevoelde leus en dat ze als ze opgeroepen wor den „als het moet", zullen zeggen, ik ga Dat de afd. „Dirksland" dan met haar vaandel dat een pronkstuk is, zullen terugkeeren, maar dan met lauweren omkranst (Applaus). De heer Noordijk leider van de plaatselijke afdeeling dankt de aanwezigen voor hun be langstelling en den heer Zoeteman en allen die er aan medewerkten voor het schitterende vaan del. De Voorzitter verklaart daarna de vergade ring voor gesloten. d. R. Verzocht werd van enkele huishoudelijke be sprekingen geen verslag uit te brengen. HM HOC VJNSES

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3