doodt insecten éconoom Economisch MoverzichL Rechtzaken. Gemengd,Nieuws. hiervan ^et goederen toeh PESmMR V er koopingen. Marktberichten. EEN HOEKJE VOOS? T7"E3 0"U"W E3 Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. zoekend naar praetisehe JÊÊÉÈÈ^ bezuiniging RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. MEINEED? Te verantwoorden heeft zich gehad de 28- jarige landbouwer J. C. H. te Den Bommel, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op 28 Maart ter rechtzitting, als gedaagde in hooger beroep in de civiele procedure van W. Tiele- man, eischer tegen hem gedaagde, opzettelijk valschelijk in strijd met de waarheid onder het afleggen van den eed heeft verklaard, dat het niet waar was, dat hij op 27 Augustus 1926 van W. Tieleman had gekocht en ontvangen 10 biggen tegen den prijs van 210, welke eed hem was opgelegd bij vonnis van de recht bank van 15 Februari 1928. Verdachte zeide, dat hem de biggen waren gezonden op proef. Bevielen ze hem, dan zou hij ze houden. In elk geval zou Tieleman, naar verdachte verwachtte, kostgeld betalen. Het O.M.: Waarom hebt ge dan 2 biggen, die geen pest hadden als de andere, gehouden voor 50. Verdachte beweerde Tieleman eenigszins te hebben willen schadeloos stellen. Het O.M.: Zou als uw voorstelling juist is, dit dan geen vreemde manier van handeldrijven zijn? Verdachte: Ik wilde geen biggen hebben. Ik had ze ook niet kunnen betalen. De president: U hadt ze tot 1 October op proef. Toen hebt ge geen woord over terug halen gesproken. Verdachte: Ik had Tieleman op 13 September al gewaarschuwd. Getuige L. H. Krijger verklaarde, dat Tiele man hem ook de biggen te koop had aange boden en daarna naar het land van H. had gevraagd. Een methode van verkoopen als waarover H. spreekt, heeft getuige nooit bij gewoond. Getuige W. Tieleman had op 27 Augustus de biggen aan H. verkocht. H. kon niet dadelijk betalen. Na eenigen tijd is H. komen vertellen, dat de biggen ziek waren. Getuige had den verdachte toen naar den veearts gezonden om een verklaring dat de biggen ziek waren, toen getuige ze zelf kocht. Een tijd later heeft ver dachte geweigerd te betalen. Hij bood toen 50 aan als schadevergoeding. Getuige W. v. Driel had op 26 Augustus met Tieleman samen de biggen gekocht. Hij verklaarde overigens als vorige getuige. Ge tuige D. v. Driel verklaarde als de vorige ge tuige. De dierenarts J. A. v. Vreeswijk had op 14 Sept. de biggen onderzocht; verdachte had toen gezegd door v. Driel gestuurd te zijn. Over de vraag of H. ze gekocht had, is toen niet gesproken. Verdachte's vrouw a decharge gedagvaard, verklaarde dat haar man had gezegd, dat de biggen wel gebracht waren, maar niet gekocht. Een zwager van verdachte kon niet verklaren dat Tieleman bij H. was geweest om de biggen te zien. Van de 10 biggen zijn er 8 dood gegaan. Het O. M. vond de wijze van handelen, zoo als verdachte die voorstelt, wel zeer onge woon en zeer onwaarschijnlijk. Verdachte zou tien biggen in zijn schuur krijgen, om dan op een bepaalden dag als het hem goed dacht te melden, dat hij de biggen kocht of niet kocht. Alle risico zou dan aan de zijde van Tieleman zijn geweest. De verklaringen van Tieleman en van Driel worden bevestigd door 2 brieven van verdachte, waarin hij zelf van „gekocht" spreekt. Die brieven zijn, zooals hier ter zitting FLIT is gebleken, met zeer veel zorg samengesteld door verdachte zijn vrouw en zijn vader samen. Tieleman heeft zijn verkoopboekje overgelegd, waarin op den juisten datum de verkoop is ingeschreven. Tieleman heeft verdachte naar den veearts gezonden, met het vérzoek een verklaring af te geven, dat de dieren al ziek waren, toen hij, Tieleman, ze kocht. Deze zou dan trachten van zijn verkooper het geld terug te krijgen en daarmede verdachte tevreden stel len. Inderdaad heeft verdachte het ongelukkig getroffen, maar dat neemt zijn aansprakelijk heid niet weg. Dat hij dat voelde, blijkt al uit zijn aanbod tot schadevergoeding. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. H. M. Hoogeweegen, meende, dat een overeenkomst als waarvan hier sprake is in Den Bommel niet zoo on mogelijk is als hier in Rotterdam. Alleen Tiele man is bij de transactie tegenwoordig geweest. Hij en H. zijn beiden belanghebber. Wien moet men nu gelooven Pleiter is er van overtuigd, dat verdachte het ter tafel gebrachte briefje niet zoo heeft nageplozen, voor hij het ver zond, als het O. M. het voorstelt. Het is niet zoo onwaarschijnlijk, dat Tieleman en zijn com pagnon al geweten hebben, dat de biggen iets onder de leden hadden. Kunnen ze dan niet tegen verdachte gezegd hebben: Neem ze maar, zonder dat éen koop is tot stand gekomen Mr. Hoogeweegen hecht niet zooveel waarde aan het verkoopboekje als het O.M. Het aan bod van de 50 is verklaarbaar. Al is de schijn tegen verdachte, pleiter is er van over tuigd, dat verdachte zich niet aan meineed schuldig heeft gemaakt. Hij vraagt vrijspraak subs, een voorwaardelijke straf of een geld boete. Uitspraak 9 October. INVAL IN EEN SPEELHOL. Tegen negentien personen proces-verbaal opgemaakt, In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft, naar „Het Volk" meldt, de politie een inval ge daan in een huis, waarvan haar was gebleken, dat op een der verdiepingen reeds sedert ge- ruimen tijd een speelhol was gevestigd. De tweede verdieping van het perceel 44 aan het Damrak is als kantoorlokaal verhuurd aan een zakenman, die te Den Haag woont en daar slechts enkele uren per dag tot na Beurstijd vertoeft. Deze heeft tot het schoonhouden van zijn kantoor een diamantbewerker in dienst ge nomen die daarvoor in de ochtenduren zorg draagt. Andere bemoeiingen heeft hij met de kantoorlokaliteit niet. Zonder medeweten van den eigenaar heeft hij, naar onlangs is gebleken, het kantoorlokaal voor de avonduren verhuurd aan eenige lieden uit donker Amsterdam. De heeren vestigden in het kantoor van den Haagschen zakenman een gelegenheid, die spoe dig in de kringen van hazardspelers algemeen bekend was en zich dan ook avond aan avond tot diep in den nacht in een druk bezoek ver heugen mocht. De diamantbewerker streek als huur een be drag van 7.50 per avond op. Voor de ramen werden iederen avond zware gordijnen gehangen, opdat men van de straat geen licht zou zien branden. De exploitanten van dit speelhol hadden bij het hazardspel het beruchte „mijn en dijn" - de leiding. Het is gebleken, dat op één avond en nacht meermalen bedragen tot duizend gul den omgingen. Het is de politie, bij het observeeren van dit speelhol, dat uiteraard met groote omzichtig heid geschiedde, ook nog gebleken, dat de in het benedenhuis gevestigde caféhouder wist wat er boven zijn zaak geschiedde, en daar voordeel van trok. Binnenshuis door n.l. voorzag hij de spelers op de tweede verdieping van dranken, wat hem na het sluitingsuur van zijn café des te gemakkelijker viel, daar hij zijn particuliere woning op de derde verdieping had. Zooals reeds gezegd achtte de politie Maan dagavond het oogenblik gekomen om in te grij pen. Een inspecteur van politie begaf zich met een aantal manschappen naar het Damrak. Men drong zonder veel opzien te baren tot de tweede verdieping door, waar een in burger gekleede agent aan het luikje in de deur klopte. Toen dit geopend werd stak hij zijn hand er door heen en opende de deur. „Handen omhoog", klonk toen het bevel van de met de revolver in de vuist achter hem aan komende politiemannen. Niet minder dan achttien paar handen gin gen omhoog. Het speelgerei, alsmede het op de tafel liggende geld en de aanwezige dranken, werden in beslag genomen. De 18 bezoekers zijn daarop naar het politiebureau aan de War- moestraat overgebracht. Woensdagmorgen wa- ren de verhooren geëindigd en konden de arres tanten, nadat tegen elk hunner proces-verbaal was opgemaakt vertrekken. Ook tegen de café houder is proces-verbaal opgemaakt. EEN VADER, DIE GEEN ONDERWIJS WIL VOOR ZIJN KINDEREN. Voor den Krijgsraad te 's -Hertogenbosch stond terecht de 40-jarige adjudant-onderoffi cier-instructeur van het 6de reg. veld-artillerie alhier, S. Z. Hij had n.l. niet gezorgd, dat zijn drie kin deren de lagere school alhier bezochten. Ver. vond onderwijs niet noodig. God alleen is Leeraar en zal wel zorgen, dat de kinderen kennen wat zij weten moeten, oordeelde hij. Hem werd voorgehouden, dat de kinderen toch moeten leeren, om zich een plaats in de maatschappij te veroveren en dat hij zelf ook onderwijs heeft genoten en zelf als instructeur onderwijs geeft aan militairen Verd. bleef echter in zijn standpunt vol harden. Uit een inmiddels ingesteld onderzoek naar zijn geestvermogens is gebleken, dat verd. vol komen normaal en toerekenbaar is. De aud.-mil. eischte wegens overtreding der Leerplichtwet 50 boete. De Krijgsraad veroordeelde hem tot driemaal 5 boete. De beurshandel heeft nog steeds niet veel te beteekenen, en de verwachting dat in de maand September de bedrijvigheid ter beurze zou te- rugkeeren, heeft velen teleurgesteld. Niettemin is er toch een opleving te consta- teeren en wel allereerst op de beleggingsmarkt. Er zijn reeds verschillende gemeenteleeningen uitgegeven, en op 1 October a.s. zal de Ge meente Rotterdam met een leening aan de markt komen. Van de beleggingsmarkt valt verder geen bij zonders te vermelden. Bankaandeelen weinig handel. De emissie van de Incasso-Bank is goed geslaagd. Aandeelen Deutsche Reichsbank heb ben het geleden koersverlies wederom geheel ingehaald. Industrie-aandeelen weten nog steeds het grootste deel van de belangstelling tot zich te trekken, en er ontwikkelde zich een drukke af faire In aandeelen en claims A.N.I.E.M. In ver band met de emissie. Philips aandeelen kwamen boven de 800 en men is er ten opzichte van dit concern van overtuigd, dat zij haar kapitaal zal vergrooten, zoodat er in ieder geval nog een een mooie claim te incasseeren zal zijn. Van de kunstzijde aandeelen valt te vermelden, dat de Farben zich geïnteresseerd heeft bij de Britisch Bred Silk Comp. en de beurs heeft dit bericht gunstig opgevat. Vooral aandeelen Internationa le Viscose werden in groote posten omgezet. Margarine-Unie's raakten eenigszins op den achtergrond. Van de overige industrie-waarden valt weinig te vermelden, terwijl er wat betreft de buitenlandsche soorten groote omzetten plaats vonden in Separators en Zweedsche Lucifers. Aan Petroleum-waarden werd veel aandacht geschonken, en aandeelen Koninklijke, die kort geleden een afbrokkelingsproces meemaakten, wisten zich te herstellen. Dezer dagen was er aan de Amsterdamsche beurs aanbod voor Lon- densche rekening, hetwelk slechts tegen lagere koersen opname vond. De berichten uit de pe- troleumwereld blijven gunstig luiden, en de prijzen zijn dezer dagen wederom verhoogd. Behalve in Koninklijke was er ook veel handel in Shells en Marland Oil. De Shell verkeert als dochtermaatschappij der Koninklijke in een zeer gunstige positie. Haar winsten zijn aan het toe nemen en de bedragen vastgesteld in raffina derijen en pijpleidingen zijn bezig goede vruch ten af te werpen. In diverse Amerikaansche persorganen worden de merites der Shell regel matig belicht, en waar de beschouwingen in overeenstemming met de werkelijkheid zijn, daar is het lang niet uitgesloten, dat die op den duur aan de koersstelling der aandeelen ten goede zullen komen. In Rubberaandeelen ging enkele dagen nog al iets om in aandeelen Amsterdam Rubber. In de rubbersituatie is nog niet veel verandering ge komen. Alleen zijn de rubbervoorraden in de af- geloopen week toegenomen en men gelooft niet, dat die veel kleiner zullen worden. Tabaks-aandeelen zijn nauwelijks het vermel den waard. De noteeringen worden zoo nu en dan beïnfluenceerd door de rubberaandeelen. Suikeraandeelen zijn aan een lustelooze stem ming onderhevig, en vooral het hoofdfonds was aan aanbod onderhevig, terwijl verschillende soorten het niet tot een noteering konden bren gen. De toestand van de suikermarkt is niet gunstig, en verschillende maatschappijen moe ten geldleeningen opnemen om hun oogst te financieren. Er zijn reeds 2 leeningen uitge geven, en meerdere zullen volgen. Scheepvaartaandeelen weinig handel. De rij zing in thee-aandeelen werd niet voortgezet. Op de Yankee-markt trokken Bethlehem Steel de aandacht door een koersverheffing. Men koestert de verwachting, dat hervatting der di vidend-betaling niet is uitgesloten. Ons publiek koopt nog steeds Milwaukee's, in het bijzon der Adjustment Bonds, aangezien de 5 rente volgend jaar wel betaald zal worden. Zaterdag 22 September, bij inzet en Zater» dag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp, in het Logement »Akershoek«, koop I: Een huis met schuur varkenshok, erf, tuin en boomgaard te Oud» dorp, in de Middelduinen, kadaster sectie D Nos. 702 en 703, groot 0.19.30 H.A. 126 R. V M., op 15 Nov. 1928 door denkooper in gebruik te aanvaarden. Koop II: 0.18.30 H.A., of 119'/2 R. V. M bouwland te Goede» re ede in den Piaspolder, bij de Plasbrug, sectie B. No. 576. Koop III0.23.30 H.A. of 152 R. V. M. bouwland, genaamd »Botermeed«, te Ouddorp, in het Oude Nieuwland, op de Einden, sectie B No. 448. Koop IV 0.37.60 H.A. of 246 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuwland, op de Einden, sectie B Nos. 1102 en 1104. Koopen II, III en IV te aanvaarden bloot» schoof 1928. Ten verzoeke van den Heer Jacob Meijer Fz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 22 September bij inzet en Zater» dag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp in het LogemeDt »Akershoek«, van een huis en schuur met erf, tuin en bouwland, geschikt voor tuingrond, te Ouddorp, aan de Middelduinen nabij het strand, genaamd »Duinzicht«, kadaster sectie B. Nos. 789, 791, 794, 797, 798, 799, 800,854 en 938, groot 2.56 30 H.A. of 5 G. 174 R. V. M. De gebouwen zijn uiterlijk 15 December 1928, overigens is het perceel blootschoof 1928 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Ten verzoeke van den Heer Leunis Padmos Lz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 28 Sept. 1928 veiling en op Vrijdag 5 October 1928 afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (z.t.) te Melissant, ter herberge van M. van der Werff, van: 1.96 50 H.A. (4 gem. 84 roeden V. M) Bouwland te Stellendam in de Gabriëllina» polder, Kad. Sectie C No. 460, dadelijk te aanvaarden, toebehoorende aan J. Mijnders Joh.zn. te Melissant. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 3 October 1928, 's nam. half 3 uur (z.t.) te Stad aan 't Haringvliet, ter herberge van G. Smits, veiling, en Op Woensdag 17 October 1928, 's nam. half 3 uur, te Stad aan 't Haringvliet, ter herberge van J. A. Peekstok, afslag van Eene zeer gunstig gelegen Hofstede, be« staande in woonhuis, keet, schuur, wagenhuis, tuin, boomgaard, erf en grond, benevens aaneengelegen vruchtbare, deels vroon», deels kostbare Bouw» en Weilanden, tezamen groot 46 63 28 H.A (101 Gem, 163 R. Voornsche Maat) staande en gelegen te Stad aan 't Haringvliet en te Middelharnis, in den polder »De Nieuwe Stad«, in huur bij den Heer Jn. Wagner. In diverse perceelen, in combi» natiën en massa. Behoorend tot de nalaten» schap van wijlen Vrouwe P. M. van Weel te 's»Gravenhage. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 4 October 's middags 2 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Oudeland, op het steedje van wijlen Dirk van der Wende, om contant geld, van meubilaire goederen, een karn en een partij droge mutserd, ten verzoeke van den Heer C. Sandifort Jaczn, te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 3 October 's middags 4 uur (zo» mertijd) en Woensdag 10 October 's middags 4 uur, te Goedereede, in het Logement de Gouden Leeuw, van een perceel bouwland te Stellendam, in den polder Nieuw Stellendam, groot ongeveer 88 aren of 1 G. 275 R. V. M. Blootschoof 1928 in gebruik te aanvaarden, ten verzoeke van den Heer Leunis Padmos te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. VEILING VAN MAANDAG 24 SEPT. 1928. Bloemkool f 5,70 tut f 19,—. Savoye kool f 2,40 tot f 16,—. Roode kool f 2,10 tot f 13,—. Witte kool f 9,10 tot f 12,—. V j Komkommers f 3,— tot 8,—. A Alles per lOOstuks. Andijvie f 1,70 tot f 2,80. Sla f 2,40. Alles per 100 krop. Kroten f 2,40 tot f 3,40. Peen f 5,70 Alles per 100 bos. Dubbele Princessen f 13,50 tot 17,—. Enkele Princessen f 16,— tot f 19,—. Stoksnijboonen f 14,— tot f 25,—. William Duches f 15,80. Conseiler de La Cour f 14,— tot f 20,—. Bon Louise f 9,50 tot f 27,50, Vijgeperen f 19,— tot f 23,—. St. Nicolaasperen f 13,90, Bergamot f 5,10 tot f 14,—. Val f 6,40 tot f 9,50. Alles per 100 K.G. Tomaten f 4,— tot f 9,50. Druiven f 26.40 tot f 40,-. Per 100 pond. Kaas (Leidsche) f 0,37 tot f 0,38. Kaas 20 plus f 0,38. Kaas (volvet) f 0,65 Alles per pond. ROTTERDAM, 25 Sept. 1928. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» noczierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» len de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 4,50 tot f 8,4 V Idem (klein). tot Idem extra zw. tot Eendeieren 5,— tot 7,50 Ganseieren tot Middenprijs f Aanvoer 100.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Ik zou mijn praatje bijna precies eender kun nen beginnen als vorige week, want weer kwa men ze bij ons met een lijst en weer mocht de portemonnaie in prettige rust gehouden worden, terwijl we met de laatste overeenkomst kunnen besluiten, n.l. dat het doel waarvoor de lijst cir culeerde ons evenals de vorige maal zoo bui tengewoon sympathiek is. Op die lijst werden de handteekeningen ver zameld der voorstanders en voorstandsters der waterleiding voor ons eiland Flakkee. Deze lijst zou echter niet worden opgezonden aan Gedeputeerde Staten, maar aangeboden worden aan ons Gemeentebestuur. Dit keer is het een plaatselijke actie, overal is dat niet meer noodig omdat op verschillende plaatsen de gemeenteraden zich al voor de wa terleiding heben uitgesproken. Als nu de paar laatste plaatsen er zich ook maar voor verklaren, dan is het begin gemaakt en kan men eendrachtelijk voortgaan op den in geslagen weg en dan zou binnen afzienbaren tijd ons eiland ook waterleiding rijk zijn. Menschen die het weten kunnen, deskundigen zeggen we tegenwoordig, verklaren dat het hier kan. Daar zullen we op moeten vertrouwen, want dat zijn mannen wier uitspraak berust op wetenschap en ervaring. Maar we zijn het helaas nog niet zoo rijk. Ik denk dat in de weken die nu pas achter ons liggen en waarin hét zoo weinig regende, ook menige vrouw, de verzuchting geslaakt heeft„Och haden we nu maar waterleiding". Het zou een heele rust en ook heel wat gemak geven als het er was. Of er meer industrie mogelijk zou zijn als er waterleiding was, ik weet het niet, daarin ben ik wezenlijk niet deskundig. De één zegt dat er watervoorraad genoeg is ook voor fabrieken, anderen zeggen van niet, maar heusch daar heb ik mij nog maar weinig om bekommerd. Geen erg ruim standpunt, wordt me misschien in gedachten al toegevoegd. En dat moet ik toegeven. Ik heb maar steeds gedacht wat zou het heer lijk zijn voor de huisvrouwen als we in ons huis enkel maar de kraan open te zetten hadden om er steeds heerlijk frisch water uit te laten stroo- men, Nu is het dikwijls tobben, heel erg tobben. Natuurlijk is er ook menigeen die nooit krap zit. Als men een flink huis heeft, een klein gezin, een tras alleen en een heldere wel, o dan gaat het wel. Dan kost het geen moeite. Met een heel klein beetje zorg komen we de droge zomerweken wel door, tot najaarsregenstroomen ons de regenputten weer doen overloopen. Doch dat is bij de meesten niet zoo. Daar raakt de regenput dikwijls gauw leeg en de welput geeft dan slechts troebel water. In vele arbeidershuizen is het dikwijls zoo, dan twee gezinnen te zamen slechts over één re genput en wel te beschikken hebben.. Dan is de watervoorraad spoedig op en ja dan tobt men maar voort, hier krijgt men een paar emmertjes en verder gaat men waar het te koop is, soms een heele straat ver. Vooral voor die vrouwen vind ik het ver schrikkelijk, voor hen vraagt de huishouding die ze natuurlijk alleen doen toch al krachten genoeg en dan nog als het in enkele weken niet regent, dat waterdragen. Doch in dendrogen tijd die nu achter ons ligt, heeft bijna elk zijn beurt wel gehad met waterschaarschte. In den winter, o dan is er geen nood, we heb ben water volop, doch als het voorjaar nadert, en de beruchte schoonmaaktijd, die zooveel wa ter verslindt, is in 't zicht komt, dan moeten we allemaal zuinig worden, en gansche dagen zijn we op ons qui vive: „Kan 't niet met welwater. Denk er om zuinig met regenwater." Maar al zijn we nog zoo zuinig, we staan toch nog voor het wekelijksch probleem van de wasch. Wat verslindt die elke week emmers vol wa ter en daar moeten we wel aan gelooven. Dan hebben we aan welwater hier weinig of niets en de schrik slaat ons al om 't hart als we 't al eens bij de wasch gebruiken moeten. Al direct hebben we 't bezwaar dat het bij het wasschen niet zoo prettig is, maar later komt nog 't ergste, dat weten we allemaal wel. We kunnen later van de stapeltjes in onze linnenkast, de stukken aanwijzen, die we toen de nood hoog was, met grootendeels welwater hebben moeten wasschen. In de keurige witte stapels van onze kast, valt dan een enkele crème gele afwijking ons on aangenaam op. En niet dan na herhaalde was- sching herkrijgen we weer het helderwit, waar de Hollandsche huisvrouw toch zoo grooten prijs op stelt. Nu zullen we het er nog maar niet over heb ben hoeveel geruster we ons glas water kunnen drinken, als we weten hoe alles zuiver verzorgd wordt, in plaats vad hlf, nu het onze dikwerf zoo onzuivere daken moet passeeren. Het is maar goed, dat we ons daar maar niet al te zeer in verdiepen, anders zouden we maar weinig onzen dorst lesschen met een glas koud water. De regenbuien der laatste dagen hebben ons wel weer voor een oogenblik uit den nood ge holpen, maar afdoend is dat toch niet. Komen er weer enkele droge weken, dan verzuchten de vrouwen weer net als ik„Och dat we nu maar waterleiding kregen." En als het kan, zoo gauw mogelijk. -Vil M'n beste nichtjes en neefjes Het wordt weer echt de raadseltijd. 's Avonds al vroeg gaat de lamp op en dan kunnen jullie naar hartelust raden. Vandaag, 't is Woensdag dat ik jullie schrijf, is het gelukig weer mooi weer. Brr, wat was 'dht 'gister al frisch, je zou zoo maar in eens aan de kachel en aan een dikke wintermantel gaan denken. En voor ons hoekje ga ik dan ook weer denken aan winterzorgen, want die heb ik ook hoor. Dan zorg ik weer voor handwerkjes en ook weer eens een aar- digen wedstrijd. Dat zijn allemaal mooie werkjes voor een langen avond. Nu moet ik nog even vertellen, dat de va- cantietijd mij een aardige verrasing bracht. Een raadselnichtje, dat nog al ver bij ons vandaan woont, bracht de vacantiedagen op Flakkee door en die had heel knapjes mijn adres weten te vinden Op een middag werd bij mij gebeld, ik deed zelf de voordeur open en zag een paar meisjes, die ik heusch niet kende. Dat was dus even een raadsel voor mij wie die jonge bezoeksters waren. Dat raadsel werd echter al gauw op gelost, want 't nichtje vertelde wie ze was. Je kunt begrijpen, dat dat heel aardig voor mij was, zoo maar een raadselnichtje op visite te krijgen, We hebben heel wat afgebabbeld hoor, meer dan we in tien brieven kunnen schrijven. Van drie anderen uit onze raadselfamilie kreeg ik een heel mooi portret. Op zoo'n manier raak ik goed bekend met onzen nichtjes en neefjeskring. Daar was ik natuurlijk ook blij mee. O kin deren wat ben ik weer op mijn praatstoel en er moet nog meer in ons hoekje. Allemaal gendag hoor van TANTE TRUUS. DE MOEILIJKE LES. II. „Wat is Piet toch altijd gauw boos als 't niet naar zijn zin gaat. Soms lijkt het wel of hij alleen maar voor zijn eigen genoegen leeft. Gaat het niet naar zijn zin dan is hij vaak haast ongenietbaar". Vader legt zijn krant neer. „Ja moeder, die leelijke trek heb ik bij Piet ook al zoo vaak opgemerkt. Hij zal moeten leeren er tegen te strijden nu hij nog jong is, als hij wat ouder is zal hij dat kwaad niet meer kunnen over winnen". Even zuchtte Vader licht. Zijn jongen, zijn oudste, zag hij zoo graag anders op dit punt. „Nu moet ik ook weg, Moeder. Ik laat je 't ruim alleen. Dag Hanzeman, kom Vader eens gendag zeggen". „Neen, ikke zeg niet gendag, ikke ga met Vader mee een heel, heel groot end." „Dat is waar ook hoor, ik heb het beloofd. Je mag mee heelemaal tot den hoek. Daar gaan we hoor". Moeder, die het spelletje al kende, ging mee naar de deur en bleef daar wachten tot de kleine baas weer veilig bij moeder terug was. „Zoo hoor, groote jongen, jij hebt Vader een eind weggebracht. Nou Moe helpen de kippen voeren, die ldopen ons al te roepen. Ze hebben honger". Dat was wat voor Hans. Vol bedrijvigheid dribelde hij achter Moe aan. Terwijl Moeder met Hans den middag door brengen, zullen we even wat vertellen van Piet, Jo en Dick. Piet is de oudste, hij is pas elf jaar ge weest. We hebben al even iets van hem ge zien, dat niet zoo erg mooi lijkt. Doch daarom behoeven we niet te denken, dat hij een nare jongen is. O neen hoor, het is een leuke karna» raad. Spelletjes verzinnen, ravotten en stoeien kan hij als de beste. De jongens hebben graag, dat Piet in het clubje is. Dan gaat het er fijn naar toe. Doch dat ééne, dat bedierf zooveel. Het moet steeds naar zijn zin gaan. Dan is het pas goed. En onder zijn vriendjes kon dat wel dikwijls goed gaan, omdat hij het steeds zoo prettig wist te maken door zijn spelletjes. Dan had hij vanzelf de leiding, 't ging naar Piet's zin en dan was hij ook 't zonnigst humeurtje. Thuis gaat dat niet altijd zoo. Daar moet een pretig spel wel eens onderbroken worden, doordat Vader of Moeder hem opdraagt iets te doen. Met Piet's zonnige stemming is het dan ge daan. Hard dichtslaande deuren en binnens monds gemopper geven dan al gauw het bewijs dat Piet niet best te spreken is. Menige straf en ook menig gesprek met Moeder is daar het gevolg van geweest. Ja heel in stilte is ook in menig avondgebed vergeving gevraagd en kracht om te strijden tegen dat kwaad. 't Ging soms ook een tijdlang beter en Moeder knikte hem dan bemoedigend toe als zij zag, dat hij er tegen streed. Maar weken lang kon het ook zoo anders gaan. Jo, het eenige zusje van acht jaar had een zacht karakter, ze was ook het lieve vrien dinnetje in de klas, waar de andere meisjes ook graag mee omgingen, zonder dat Jo de baas speelde over haar clubje. Als ze kon hielp ze Moeder graag en voor Dick deed ze menigmaal afstand van haar genoegen, t Was maar gelukkig, dat Jo zoo was, anders had het dikwijls erg veel gekibbel kunnen geven. Dick, de kleine leuke student van zes jaar, maakte 't ook niemand moeilijk. Hij vond Piet veel te grooten broer om met hem te spelen, en met Jo spelen, dat wilde hij ook niet, want „dan moet je met poppen spelen", zei hij, „en dat doen jongens niet". Hij vermaakte zich met zijn vriendjes het best. En kleine Hans van twee en een half jaar was aller lieveling. Je bleef het beste goede vriendjes als je hem niet te veel knuffelde, want daar vond de kleine dikkert zich veel te groot voor. Dat mocht alleen Moeder dóen. Zoo, nu weten we wie het viertal is, dat zoo heel erg verlangend is naar Grootmoeders brief. XWordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2