Officieel Gedeelte. Gemeenteraad. Bij Boodschappen doen, geen PUR0L vergeten. Rotterdam en haar Gevaren. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos MIJnhardt's Zenuwtabletten Plaatselijk Nieuws. vele kinderen, wier lijken onder de puinhoopen liggen, kan nog onmogelijk worden opgegeven. Maar honderden toeschouwers vulden de plaat sen op de hoogere verdiepingen en zij hebben het gebouw niet kunnen verlaten. Uit den roo kenden wrakhoop der trappen zijn elf lijken te voorschijn gehaald. De straten in de buurt van den schouwburg zijn versperd door een menigte, die slechts met moeite door politie in bedwang wordt gehouden. Bij de hulpposten zijn een aantal kinderen ge bracht, die him ouders in de katastrofe hebben verloren. Latere berichten melden: Ofschoon de brand in den Novidades-schouw- burg te Madrid de ergste ramp is. geweest, die er ooit in een Madrileensche schouwburg heeft plaats gehad, blijken de eerste schattingen waar schijnlijk zeer overdreven. Maandagmorgen vroeg had de brandweer drie en zestig lijken geborgen en werden er nog twintig tot dertig personen vermist. Het aantal gewonden be draagt drie tot vierhonderd, waarvan de helft zwaar is gekwetst. Het groote aantal slacht offers is aan twee oorzaken te wijten, n.l. het gedrang bij de uitgangen, die veel te nauw en te weinig in aantal waren, maar bovendien aan het instorten van het dak, toen de brandweer reeds ter plaatse was en eenige nooduitgangen in de muren hakte. Er zijn ten slotte meer dooden in de zaal dan bij de uitgangen gevonden, wat er op wijst dat de laatste bezoekers, die de uitgangen toch niet meer konden bereiken, door het brandend dak getroffen en gedood zijn. Genie-soldaten hebben zoeklichten op het too- neel van de ramp gericht, omdat de leidingen van gas en electriciteit natuurlijk vernietigd waren. Het parket is met zijn onderzoek be gonnen. Op de trappen zijn ongeveer vijf-en- twintig op elkaar gestapelde lijken gevonden. Het aantal gekwetsten zou tusschen de twee- en driehonderd bedragen. Het opruimingswerk na den brand heeft den geheelen nacht voortgeduurd en Maandagmorgen was de brandweer, bijgestaan door politie en militairen nog bezig. Tot Maandagmorgen waren drie en zestig lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Men neemt aan, dat zich nog meer dan honderd dooden onder de puinhoopen bevinden. De schouwburg had zes rangen, er waren ongeveer 3000 zitplaatsen en alles was bezet. Er werd een reveue opgevoerd en in een der bedrijven tra den danseressen op, die op een donker tooneel dansten met electrisch verlichte staven. Wel licht was de constructie van de electrische in richting niet goed, want er ontstond kortsluiting, die tot de ramp heeft geleid. Plotseling vlogen vonken uit de gloeilampen der staven en alle lichten gingen uit, zoodat de schouwburg volkomen in duister gehuld was. Op dit oogenblik sloegen de vlammen uit de kleedkamers der danseressen en in een minimum van tijd stonden de coulissen in brand. Een dichte rook drong van het tooneel in de zaal. Onmiddellijk vloog het brandend gordijn van het tooneel in de zaal. De tooneelspelers en speelsters en de tooneelknechts vluchtten in al lerijl. Een brandscherm was in dezen schouw burg niet aanwezig. PROSTITUTIE. Zijn de prostituée's een gevaar voor de samenleving Alvorens deze vraag te beant woorden, zal ik trachten het leven van pros tituée's te schetsen, in de hoop, dat het voor velen tot leering mag strekken, vooral voor hen die tijdens de marktdagen in Rotterdam wel eens een slippertje wagen. Zooals ik in mijn vorig stukje schreef, wor den velen prostituée door verleiding Maar er zijn nog veel meer oorzaken, o.a. huwelijks leed, teleurstelling, drank, hysterie, armoede en dwang. Alle prostituée's zijn zeer gemakzuchtig, ze doen letterlijk niets. De meeste slapen tot half in den dag, wat eenigszins verklaarbaar is, daar zij 's nachts zeer laat naar bed gaan. Bij dag ziet men niet veel van die vrouwen op straat (behalve de marktdagen). Zoo tegen den donker gaan de dames uit, d.w.z. het meerendeel, want z.g.n. „nette" prostituée's treft men ook wel 's middags aan op den Coolsingel en 's avonds in de voornaamste dancings. Wanneer men des daags over den Schie- damschedijk wandelt, kan men niet begrijpen, dat daar 's avonds en 's nachts zooveel om gaat. Het begint eerst 's avonds 8 uur met de opening van de dancings. Dan komt er pas leven, dan ziet men de prostituée's vigileeren en de mannelijke personen meelokken naar haar kamer. Ook gaan ze veel cafés bezoeken en kijken of daar niets voor haar is. De meeste prostituée's zijn dan ook ver slaafd aan alcohol. Ja prostitutie, alcohol en misdaad, die drie zijn onafscheidelijk. En de kasteleins mogen dat wel, veel van die wezens in hun zaak verhoogt den omzetVele kas teleins hebben dan ook halfnaakte drinkmeisjes in hun zaak, die ook wel lokgansjes genoemd worden. De meeste vrouwen hebben een souteneur. In het algemeen worden deze heeren „pooier" genoemd, dat klinkt ook beter in die buurten. Souteneur is zoo deftig, dat hoort men alleen maar op den Noordsingel Deze gevaarlijke individuen werken nooit, en zijn de vrouw in alles behulpzaam, d.w.z. behulpzaam met het in ontvangst nemen van de centen, die de vrouw verdient. Het is on verklaarbaar, maar de meeste vrouwen hebben een zeer slecht leven bij die mannen. De heeren kunnen veel geld aan en wanneer de vrouwen niet genoeg haar best doen, dan staat er wat te wachten voor haar. Dikwijls ziet men zulke vrouwen met blauwe oogen of andere zichtbare litteekenen. Nu zult U wellicht vragen: waarom blijven ze dan bij zoo'n man Ja, dat vraag ik me zelf ook wel eens af. Maar zij hebben een steun noodig bij hun bedrijf, een flinke knokker zoo noodig, om eventueele ongewenschte ele menten te verwijderen. De heele souteneurs bende hangt aan elkaar, en wanneer nu een vrouw haar souteneur verraadt aan de politie, of van hem afwil, dan is zij bang voor wraak. Dat wordt haar dan ook herhaaldelijk ge zegd, wanneer zij onderling twist hebben, dat nog al eens voorvalt, en met de noodige klap pen bezegeld wordt. Wanneer ze van hem weg zou loopen is zij nergens veilig. Souteneur zijn is bij de wet verboden, daarom zijn die „heeren" allen z.g.n. koopman. Zulke menschen behooren in de maatschappij niet thuis en wanneer de vrouw een verklaring af legt bij de politie, dat haar souteneur uitsluitend leeft van haar geld, verdiend met het plegen van ontucht, dan wordt hij zeer zeker veroor deeld en voor een langen tijd opgeborgen in een rijkswerkinrichting. Maar zij durven niet te klagen, zij huiveren voor wraak Dat de heeren veel geld aan kunnen blijkt wel uit het feit, dat velen in het bezit zijn van een auto, motorrijwiel of zeiljacht en veel geld bij de kasteleins omzettenDe meeste souteneurs zijn op en top „gentlemen". Denkt niet, dat zij er schooierachtig bijloopen Zie, dit is oppervlakkig aangeduid het leven van dergelijke menschen. Er valt nog veel over te zeggen wat men niet kan schrijven, want wat ik hierboven geschreven heb, dat is alles nog maar bezien aan den buitenkant. Over dit onderwerp moet men de woorden wegen om ze pasklaar in de krant te plaatsen. Of de prostituée's een gevaar zijn voor de samenleving Ja, zelfs zeer gevaarlijk De meeste van die vrouwen zijn geslachts ziek. Dat is een zeer gevaarlijke en besmettelijke ziekte. Zij kon gevoegelijk opgenomen worden in de wet op de besmettelijke ziekten. Zij ont vangen mannen, die voor heel hun leven on gelukkig worden. Het zijn wrakken en ook die mannen worden een gevaar voor de samen leving, daar die ziekte immers besmettelijk is. Vaders van gezinnen, mannen die door één bezoek een zee van ellende in hun gezin bren gen, hun vrouw en kinderen geslachtsziek maken. Is het niet treurig Wel wordt er veel gestreden tegen die ziekte, gezien de polikliniek en klinieken. De gemeente Rotterdam heeft ook een kliniek voor geslachtsziekten op de Nieuwe Haven. Men moet zien hoe 's avonds daar vele man nen naar binnen sluipen, rondkijkend of nie mand hun ziet, want blijkbaar schamen zij zich. Zelfs jeugdige meisjes komen daar die geslachts ziek zijn. Is het heel erg, dan worden zij opgenomen in een speciaal daarvoor ingericht hulpzieken huis. Wanneer men een kijkje neemt in zoo'n wachtkamer, dan ziet men een treurig schouw spel. Goore jonge mannen en vrouwen, af getakelde wezens, ofschoon nog jong En hoe staat het met de mannen, die van kleine gemeenten komen en tijdens de markt dagen in Rotterdam vertoeven Want het moet gezegd worden, dat velen niet alleen slapen. Ze zoeken een vriendinnetje op, ja sommigen hebben zelfs een vast klantje. En vaak ook zij, die maar éénen dag op de markt zijn. De veemarkt duurt niet langer dan 2 uur 's middags, hoewel er na 12 uur niet veel meer verhandeld wordt. Dan ziet men er talrijken hun vast cafétje opzoeken, waar dan ook veel prostituée's zijn. De rest begrijpt u, nietwaar Ik spreek van ondervinding, gaat ze maar na Worden die niet geslachtsziek Durven zij naar een dokter Niet best, ze schamen zich en zulke menschen zijn zeer gevaarlijk voor besmetting. Ja vele menschen staan moreel laag En die moeten geholpen worden Sommige vereenigin- gen werken daar hard aan. R. TR. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in November en December a.s. de herkeu' ringsraad in een of meer gemeenten zitting zal houden. Van de gelegenheid om in die zitting een geneeskundig onderzoek te ondergaan, kan worden gebruik gemaakt door ingeschrevenen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land. of zeemacht zijn ingelijfd, alsmede door gewone en buitengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest. Tot dit onderzoek worden in het algemeen niet toegelaten personen, die als vrijwilliger behooren tot de landmacht de vrijwillige landstorm hieronder begrepen tot de zee» macht of tot de overzeesche weermacht, en evenmin zij, die dit jaar tijdelijk ongeschikt werden verklaard. De Minister van Defensie kan evenwel machtiging verleenen om ook deze personen tot het onderzoek toe te laten. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan» vraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich ten aanzien van den belanghebbende eender volgende gevallen voordoet: a. dat hij vroeger door een der keuringsraden voor den dienst geschikt werd verklaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen, waardoor hij ver. moedelijk ongeschikt voor den dienst is ge» worden b. dat hij vroeger bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijn onge. schiktverklaring hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zijn verergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgestelden tijd, ook geen der keuringsraden uitspraak omtrent hem heeft gedaan en hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. De aanvraag moet steeds vermelden den geslachtsnaam, de voornamen en het nauw» ceurig adres van den dienstplichtige, datum en jaar van geboorte, de lichting en de ge' meente, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven, alsmede voor zoover hem bekend het korps, het korpsonderdeel of het dienstvak, waartoe hij behoort of waaraan hij is toegewezen. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeetd worden toegezonden aan het volgende adres Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Defensie, ,?lein 5, 's-Gravenhage. Sommelsdijk, 20 September 1928. De Burgemeester, M. BORN G.Lz., lb. Vergadering van den gemeenteraad van OUDE TONGE op Dinsdag 18 Sep tember, des voorm. 11 uur. De Voorzitter, burgemeester van Schouwen, opent de vergadering, waarna de notulen wor den'voorgelezen en onveranderd worden vast gesteld. Enkele ingekomen stuken worden ter kennis der vergadering gebracht. De Gezondheidscommissie verzoekt verbete ring aan te brengen in den toestand, waarin de Grijze Noord verkeert. Volgens den VOORZITTER moet er 75 M. riool gelegd worden, maar het is eigendom van den polder, weshalve spr. voorstelt met het polderbestuur er over te spreken. Hiertoe wordt besloten. De commissie belast met het onderzoek der gemeenterekening 1927, idem rekening Arm bestuur en boedel Dabbe, brengt rapport uit. Dit is van den volgenden inhoud Edelachtbare Heeren De commissie tot nazien der gemeentereke ningen dienst 1927, alsmede van het Burgerlijk armbestuur, Burgerweeshuis en boedel Dabbe, heeft de eer U te berichten, dat zij alle be scheiden dienaangaande heeft nagezien en in de beste orde bevonden. T'en opzichte der gemeenterekeningen meent zij harerzijds geen aanmerking te moeten maken. Wat enkele uitgaafposten betreft van het Bur gerlijk Armbestuur, is de Commissie eenparig van oordeel, gezien de gunstige financieele po sitie van boven vermelde instelling, het wen- schelijk en gerechtvaardigd zou zijn die posten aanmerkelijk te verhoogen, en vertrouwende, dat B. en W. aan hun wenschen tegemoet zul len komen. Verdere op- of aanmerkingen zijn door hen niet gemaakt, zoodat zij harerzijds den raad tot vaststelling kan adviseeren. Tevens brengt zij haar welgemeenden dank aan den gemeente-ontvanger voor zijn richtig beheer en zijn duidelijke toelichting, aan de Commissie verstrekt. Namens de Commissie tot nazien der rekeningen, Hoogachtend, W. LOS. De heer LOS vult zijn rapport nog aan met een opmerking over den post fafrbankkosten. Deze waren vrij hoog. De VOORZITTER zegt, dat ook de gemeen te-opzichter dien post vrij hoog achtte en daar om heeft voorgesteld dien niet te betalen. De opzichter zeide reeds tijdens den bouw, dat zulks veel zou kosten en deze bewering is goed uitgekomen. Wij hebben den betrokken metselaar ook arbitrage voorgesteld over dat werk, mits ook hij genoegen neemt met het bedrag, dat door de arbiters wordt vastgesteld. Hierover hebben wij nog niets vernomen. De heer FAASE verzoekt de ambachtslieden voortaan prijsopgaaf te laten doen. De VOORZITTER zegt, dat zulks in den regel ook altijd geschiedt. De heer BEIJER zegt gehoord te hebben, dat de begrooting van den opzichter niet deugde. Als het werk volgens deze begrooting was uit gevoerd, was de som nog lager geweest, doch er is veel bijwerk bijgekomen. Daarna wordt de gemeente-rekening vastge steld met een batig slot van 4594.91 Yi- Over de rekening van het armbestuur merkt de heer LOS nog op, dat er een tijd geweest is, dat het armbestuur zuinig moest zijn met zijne uitkeering, thans is dit anders geworden, als we zien het mooie batig saldo en daarom dringt de commissie van onderzoek aan, meer en betere bedeeling te doen, daar een post van 170.over 40 bedeelden toch bitter weinig is. Ook releveert spr. een geval dat hem be kend was en verzoekt daaraan eenige aan dacht te wijden. De VOORZITTER zegt toe het geval te zullen onderzoeken. Daarna wordt ook deze rekening goedgekeurd met een voordeelig saldo van 8689.26H, dat van den boedel Dabbe met 8OO.88J-2 en dat van het Weeshuis met 278.67 *--2 eveneens. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1929. De commissie van onderzoek bracht het vol gende rapport uit Mijne Heeren De commissie door en uit uwen Raad be noemd tot het onderzoek van de begrooting der Gemeente voor het dienstjaar 1929 heeft de eer U over hare bevindingen het volgende te rapporteeren: De algemeene indruk van het onderzoek was, dat de samenstelling der be grooting door het Secretarie zoowel als door het college van B. en W. met de grootste zorg en nauwlettendheid is geschied. Het is dan ook bij het meest zorgvuldige onderzoek der com missie, haar niet mogen gelukken posten aan te wijzen, die haar inziens als overbodig konden worden beschouwd of voor verlaging in aan merking te brengen, terwijl zich over het op voeren van enkele posten der uitgaaf discussie ontspon. Zoo merkte bij post 81 der uitgaven een lid der commissie op, dat deze post nog niet was ingevuld, wat zijn oorzaak bleek te hebben in het feit dat de volontair ter Secre tarie plannen had tot het vragen om verhooging zijner belooning. Over de wenschelijkheid hier van bestond verschil van meening. De meerder heid der commissie stelde voor den raad te ad viseeren, dezen post met 100.^te verhoogen en die verhooging te doen dienen tot opvoering van de belooning van den volontair ter Secre tarie, op grond, zij diens vergoeding, gezien zijn leeftijd en capaciteiten, te laag vond, waartegen zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. de minderheid aanvoerde, dat zijns inziens in de allereerste plaats het volontairschap domineerde en op deze Secretairie volgens zijn inzicht heel goed met een beginnend volontair kan worden volstaan, waarom e'ein uitgaaf voor vermeerder de bezoldiging, ondanks de capaciteiten en den leeftijd niet kan worden verdedigd. Eenzelfde bespreking deed zich voor bij post 116, waarbij de meerderheid der commissie besloot aan den raad voor te stellen ook dien post met 100. te verhoogen om die te doen dienen voor ver hooging der jaarwedde van den nachtwaker, die huns inziens als het jaarloon tot uurloon wordt herleid, voor nachtwerk te laag is, waar tegen de minderheid opmerkt, dat deze betrek king vooral in de zomermaanden niet den vollen man eischt en alsdan zeker gelegenheid tot bij verdienste geeft. Bij post 141 geeft de meerder heid der commissie als haar oordeel, het advies aan den raad, om de door B. en Wvoorgestel de verhooging van dien post, ter verhooging van de jaarwedde van den gemeente-opzichter niet goed te keuren, ondanks de erkenning der geheele comissie, dat genoemde titularis, de rechte man op de rechte plaats is, en in alle opzichten door getrouwe plichtsbetrachting de belangen der Gemeente dient, maar op grond dat de opzichter bij zijne benoeming geen hooger salaris wenschte en verklaarde de betrekking te accepteeren om eenige bezigheid te hebben. De minderheid der commissie kan zich heel goed met de voorgestelde verhooging vereenigen en spreekt er zijn voldoening over uit dat B. en W. het voorstel door hem het vorige jaar gedaan om tot verhooging der wedde over te gaan, heb ben overgenomen. Bij post No. 230 stelt de meerderheid der commissie onder erkentelijkheid aan B. en W. dat zij dezen post thans niet voor memorie, maar met een bedrag van 1000,— hebben geraamd voor, dezen post met 1000, te verhoogen en alzoo te breng en op 2000, terwijl de minderheid zich tegen deze verhoo ging verklaart en adviseert de post voor memo rie op de begrooting te brengen, om dan bij ge bleken behoefte, bij raadsbesluit van den post onvoorziene, de benoodigde bedragen naar dien post over te schrijven. Alsnog stelt de commis sie voor om in hoofdstuk VII bij post 25 een bedrag van pl.m. 100,toe te voegen, om uit dien post onkosten te kunnen bestrijden tot het daarstellen van een podium of tooneeltje in de vergaderzaalwat naar het oordeel der com missie zal leiden tot algemeener en menigvuldi- ger gebruik der localiteit, terwijl de meerdere op brengst aan huur haar inziens zeker de kosten van uitgaaf zal dekken. Waarna de meerder heid der commissie nog voorstelt bij Hoofdstuk VIII 212 een bedrag groot 300,— op de be grooting te brengen, voor het aanschaffen van schoolpantoffels voor de meest behoeftige kin deren der drie scholen. De minderheid der com missie verklaart zich op reeds meerdere malen door hem ontwikkelde gronden tegen dit voor stel. De begrooting van ontvangsten geeft aan de commissie geen aanleiding tot het doen van voorstellen aan den raad. Zij vindt de schulden last der gemeente nog steeds vrij hoog, maar spreekt niettemin, ondanks den vrij hoogen voortdurenden rentelast, er hare voldoening over uit, dat het heffingspercentage der gemeentelijke inkomstenbelasting zich in dalende lijn zal kun nen begeven. Behoudens de gemaakte opmer kingen door de commisie, stelt zij den Raad voor om tot voorloopige goedkeuring der be grooting te besluiten. De Commissie voornoemd, G. A. VAN SCHOUWEN Jr. Aan het Marietjespad is door de heeren Kroos en Dijkers een aanvang gemaakt met het bouwen van 6 woonhuizen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Formulie ren inhoudende aanvraag tot het stemmen bij volmacht zijn verkrijgbaar tot 31 Dec. ter ge meentesecretarie. Broodbakker A. C. Koppenaal alhier be haalde op de bakkerijtentoonstelling te Brussel voor een inzending beschuit en brood een gou den medaille met diploma en op de tentoonstel ling te Ierseke voor een inzending beschuit een 4en prijs, zijnde een diploma en 15. De verzending naar Brussel geschiedde per luchtpost. DEN BOMMEL. Tegen een persoon uit St. aan 't H. is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2300 H.L. aardappelen en 1600 H.L. uien. Voor de uien werd 3.50 en voor de aar dappelen 3.— per H.L. besteed. Zaterdag had een kind van schipper D. het ongeluk van de loopplank in de kaai te vallen. Door toegeschoten hulp was de kleine spoedig op het droge. Onder het vee van den landbouwer J. den B. komt een geval van Mond- en Klauwzeer voor. Deze gemeente heeft in de lichting 1929 een aandeel van 5 personen. Van de lichting 1929 zijn tot buitengewoon dienstplichtige be stemd G. Rosmolen, P. Donkersloot, P. C. van U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. Rapporteur. De VOORZITTER deelt mede dat van v. d. Tol en den nachtwaker een verzoek om verhoo ging is ingakomen. De heer LOS vindt het loon van den nacht waker te laag en ondersteunt het voorstel van de meerderheid der commissie. Het voorstel der commissie om het salaris met 100.— te verhoogen wordt met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. De beide wethouders en G. A. van Schouwen stemmen tegen. Het salaris van den ambtenaar ter secretarie blijft zooals het is. De heer LOS legt zich wat betreft de voor gestelde verhooging van het salaris van den ge meente-opzichter bij de meerderehid der com missie neer. Hij vindt de manier waarop de opzichter een stok achter de deur zet echter niet sympathiek. De heer v. SCHOUWEN meent dat ver- eeniging van gemeente-opzichters er wel achter zal zitten. Wethouder DE WIT zegt dat er meer weik aan het baantje is dan hij vroeger wel dacht, vandaar het verzoek om verhooging. De heer BEIER merkt op dat zijn fractie hierin de minderheid vormt, maar spr. vindt het prijzenswaard, dat de opzichter zich organiseert. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De heer BEIER kan zich met hetgeen het rapport over post 230 zegt niet vereenigen, waarom hij weigerde het raport te ondertee kenen. De heer v. Schouwen toch heeft hierin een voorstelling gegeven alsof de commissie de belangen van den arbeider niet behartigt. De heer v. SCHOUWEN antwoordt dat hij heeft opgemerkt dat de crisis-maatregelen lang zamerhand tot het verleden gaan behooren. Dat is een algemeen ingenomen standpunt. De toe standen borden weer normaal en daarbij kan de huidige steunregeling niet in stand blijven. Het ware te wenschen, dat Nederland Engelandsch voorbeeld volgde en de oplossing in emigratie zocht. Het voorstel der meerderheid der commissie komt in stemming en wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Beijer, Van den Berg, Teunis, Van der Swaluw en Los. Het voorstel van B. en W. op de post werk verschaffing op 1000.— te houden werd aan genomen. Tegen stemde de heer Van Schouwen. De heer VAN SCHOUWEN zegt dat het maken van een tooneeltje in de vergaderzaal wel gewenscht zou zijn. De heer FAASE meent dat de vereenigingen daarvoor zelf moeten zorgen. De heer VAN DEN BOOGERT acht het gewenscht die vertooningen aan de cafe's te ontnemen. De heer BEIER wil ook een podium laten maken. Coulissen zijn er nog, kosten zijn mi niem en Oude Tonge zal er moreel wel bij varen. De heer FAASE zegt dat hij er tegen is, daar loopt het op spotternij met God en Zijn dienst uit. De heer BEIER zegt dit nog nooit gehoord te hebben. De heer FAASE wijst op den avond van volksonderwijs, toen ze den geheelen avond met dominé's gespot hebben. De heer BEIER gelooft niet dat het tooneeltje „Dorpsstrijd" spotternij is met God en Zijn Woord. Dat is niet te bewijzen. Ook zou spr. daartegen zijn. Maar er werd zelfs niet over de dominé's gesproken. Het voorstel der commissie werd'aangenomen met 10 tegen 1 stem. De heer Faasse stemde tegen. Betreffende het aanschaffen van schoolpan- toffeltjes werd na breede discussie besloten op het voorstel afwijzend te beschikken. Vijf stem den er voor. Wethouder DE WIT stelt voor een leening te converteeren in 4 Dit zal geprobeerd worden. De gemeentebegrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf met 121544.42, in gewonen dienst en kapitaaldienst ontvangsten 6878.60 en uitgaaf 3000. Tenslotte krijgen B. en W. machtiging uit te zien naar goedkoope straatkeien. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 291670 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. Door den gemeenteveldwachter is alhier bij een schipper een fiets in beslag genomen afkomstig van verduistering. MIDDELHARNIS. De politie heeft tegen een vreemdeling procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de maximum snelheid in de kom der gemeente. De vrouw van A. K. V. had het ongeluk te vallen waardoor zij haar been bloedend ver wondde. der Linde, J. Donkersloot, J. Driesse en C. Bo- german. Tot'gewoon dienstplichtige zijn bestemd J. Broeders, A. Hokke, J. J. van Gelder, A. Verkerke, E. K. Buth. OOLTGENSPLAAT. Door B. en W. is tot tijdelijk havenmeester aangesteld de gemeente veldwachter L. Jordaan. Vergadering in hotel Moelker tot over dracht van het vaandel aan den B. V. L. De burgemeester, voorzitter der plaatselijke commissie, heet den leden der B. V. L., het motorcorps en de bijzondere luchtwacht welkom en hoopt op nauwe aansluitingen van deze af- deelingen. Het is heden een bijzondere avond, daar wij een vaandel willen aanbieden aan den B. V. L., zegt spr. Spr. gedenkt hoe de B. V. L. ontstaan is. De Vrijw. Landstorm be stond reeds hoofdzakelijk uit Friezen, Limbur gers en Hollanders. Toen echter in 1918, ten gevolge van den wereldoorlog een revolutie uitbrak en de Duitsche Keizer naar ons land vluchtte, meende Troelstra in Novembei V macht in handen te moeten nemen. Weru -m die dagen het Koninklijk Huis, de regeering en de regeeringgsgebouwen omringd door de vrij willigers, vanaf dien tijd bestaat den B. V. L. Met 20.000 man begonnen gaat het getal zoo ongeveer de 60.000 naderen. Zij zullen pal staan wanneer naar het gezag wordt gegrepen en men het drievoudig snoer: „God, Nederland en Oranje" wil verbreken. Dat bleek reeds in 1918 toen Hare Majesteit de Koningin zich op het Malieveld bevond. Mannen van alle kleur bevinden zich in onze afdeeling. Thans, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der B. V. L„ willen we laten zien op 27 September een Landstormdag, en onze trouw doen blijken. Bij een afdeeling behoort een vaandel en hiertoe werd de commissie in staat gesteld door de burgerij, door de leden werd hier natuurlijk niet aan betaald. Het is een geschenk en wordt als zoodanig aangeboden. Majoor van den Nieuwenhuizen kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn, doch hoopt Donderdag op de boot de afdeeling te feliciteeren. De plaatselijke leider J. van Ree Kz., ontrolt het vaandel, allen verheffen zich van hun' J plaatsen en staande wordt het Wilhelmus aa*,-' geheven. De burgemeester zegt daarna: Daar ge allen vrijwillig zijt toegetreden, hoop ik, dat ge u ook trouw achter het vaandel zult scharen als het noodig is, waarna de plaatselijke leider dankt voor het aangebodene. De heer Ave, lid der plaatselijke afdeeling, verklaart hoe hij 10 jaar geleden in zijn vroe gere woonplaats hiervoor aangezocht werd en zich steeds met meer ijver hiervoor gaf. De vergaderingen maakte hij steeds zoo aantrek kelijk mogelijk door iets uit te deelen, gezel lige lokalen enz. Hij wenscht den B. V. L. geluk met zijn vaandel en hoopt, dat de af deeling in groei en bloei zal toenemen. Spr. wil wegens ouderdom ontslag nemen, wat door de vergadering niet wordt toegestaan. De heer Hobbel heeft ook niet geaarzeld toen er sprake was van een nieuw vaandel, om dit naar den nationalen landstormdag mee te voeren, dit plan te steunen, en hoopt, dat dit een waardige plaats" zal innemen. Door het vaandel wordt macht door eendracht gesym boliseerd. Als het moet, eenparig achter het vaandel, en spr. hoopt, dat 27 Spetember het weer van dien aard zal zijn, dat de Oranjezon zijn gouden stralen zal kunnen werpen op het nieuwe vaandel, wanneer de groote betooging plaats heeft. De heer Van den Heuvel, van de afd. Motor corps, beschouwt het nieuwe vaandel als een kunststuk. Hij bespreekt hier in het bijzonder het symbolische in het vaandel. De man bij het opgaan der stralende zon, de man des vredes, rustig naar zijn werk, doch het geweer bij zich, als onverwachts de vrede verstoord wordt, dan klaar te zijn om have en goed te beschermen. Het is geen machtsinstituut, zoo als telkens door zekere groepen wordt beweerd, maar een instituut voor het recht. De heer Oostdijk, commandant der lucht wacht, feliciteert de afdeeling en spreekt ge voelvolle woorden, en al is het hun werk juist in oorlogstijd om zoo mogelijk luchtaan vallen af te wenden, wil zij verbinding zoeken met den B. V. L. en meegaan naar den Haag, en uit daarna de beste wenschen voor Koningin en Vaderland. De leider der plaatselijke commissie doet hier na eenige mededeelingen over het vervoer der afdeeling op Donderdag. "Een veertigtal personen zullen er aan deelnemen, benevens de afdee- lingen uit de buurtschappen Achthuizen en Langstraat. Daarna dankt de Voorzitter de aanwezigen. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend, dat het verzoek van Kr. Westdijk, bakker al hier, om een 2 P.K. benzinemotor in zijn per ceel te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Het dochtertje van W. G. geraakte onder de auto van C. O., zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Terwijl P. B. in den vroegen morgen naar

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2