BESTE.VAER «0e dhrsdbouwer Marktberichten. Hq wenseht de beste tabak voorlagen prqs en rookt daarom de $oede en niet dupe HOEKJE VOOE TTE3 OTTW E X X X X X X le rij een kleur. Oehme besloot zijn mededeeling met aan alle bezitters van graslanden, waarin veel brand netels voorkomen, aan te raden: een besproeiing met 15-procentige kainiet-oplossing, waar hij zulke schitterende resultaten mee verkreeg. Aan te bevelen is het zegt hij nog dat men niet de geheele vlakte, doch enkel de duidelijk kenbare brandnetelplanten op de aangegeven wijze behandelt. Dat spreekt wel haast vanzelf. Onderstammen. 't Is van algemeene bekendheid, dat, wanneer men pitten van vruchten zaait, daaruit lang niet steeds boomen worden verkregen, welke vruchten leveren, die aan alle eischen voldoen. Bij appels en peren is dit al heel sterk. Op de honderd wildelingen zal men hoogstens drie of vier aantreffen, die bruikbaar zijn. Daarom is het natuurlijk van belang op een andere wijze de boomen te vermenigvuldigen. Dit ge beurt door het z.g. enten, waarbij op den onderstam de edele soort wordt gezet. Uit het groote aantal ooftboomsoorten, die als onder stam kunnen dienen, zijn er slechts enkele, welke algemeen worden gebruikt. De keuze wordt alzoo vrij gemakkelijk gemaakt. Pere- boomen kunnen worden veredeld op meidoorn, kwee, wildeling en zelfs op appel. Op meidoorn en appel gelukt de vergroeiing echter maar bij bepaalde soorten, en is niet van groote duurzaamheid, zoodat ons ^feitelijk resten de kwee en de wildeling. De eerste, de kwee, bezit groote voor- en ook groote na- deelen; ze is niet geschikt voor iedere soort en evenmin voor iederen bodem, Van de varië teiten zijn het vooral de sterk groeiende en laatdragende, die 't best op kwee kunnen wor den gezet. Zij zullen alsdan zwakker wassen en eerder dragen. De bodem voor kwee moet zijn een krachtige klei- of leemgrond. In droge gronden wil zij onveredeld nog wel zeer goed voort, maar om geënt met peer, kwijnt zij ras en de opgezette ent met haar. De kwee zelf wordt vermenigvuldigd door afleggen en stekken. In 't voorjaar worden ze uitgezet en daarop in Augustus geoculeerd. Copuleeren of anderszins in 't voorjaar gelukt meestal niet. Is het kweestek te oud geworden, dan is de schors te dik en hard, en gaat het oculeeren minder goed. Wat nu, wanneer de bodem voor kwee niet geschikt is Dan blijft ons alleen de wildeling over. Toch is al wat onder den naam wildeling wordt begrepen, niet van gelijke kwaliteit. Of we pitten uitzaaien van een wildelingsvrucht of van een fijne tafelpeer, dat maakt een ko lossaal verschil. De beide daaruit ontstane boompjes zullen een groot onderscheid vertoo- nen in groei, weerstandsvermogen en" bouw. Den wildeling zullen we kunnen gebruiken om een krachtigen stamboom te vormen, terwijl we uit de pitten van een tafelpeer een onder stam krijgen, dien we gebruiken voor de z.g. dwergvormen, welke niet op kwee kun nen worden geënt. Zoon meer edele wildeling is minder sterk groeiend, en derhalve voor dwergboomen meer geschikt. Toch behoeft men, als de bodem zich goed voor kwee leent, niet steeds den wildeling te gebruiken voor een soort, die met kwee moeilijk vergroeit. Men kan dan n.l. gebruik maken van tusschenver- e d e 1 i n g, d.w.z. men kan op kwee eerst enten een soort, die er uitstekend op voort wil, b.v. Beurrë d'Amanlis, en op deze wordt daarna het edeloog gezet. Weet gijdat de organisatie van jonge boe ren in de laatste jaren zeer is toegenomen; dat die van den L. L. T. B. bijvoorbeeld in 4 jaren tijds 65 afdeelingen heeft gesticht; dat men lid kan worden op 17-jarigen leeftijd en moet uittreden als men gezinshoofd wordt of den leeftijd van 35 jaren heeft bereikt; dat deze jonge boeren-organisaties door het hoofdbestuur van den L. L. T. B. financieel gesteund worden, in '24 en '25 met bedragen van 1500.dat die plaatselijke vereenigingen zeer opbouwend kunnen werken, o.m. door het aanleggen van proefvelden; dat een enkele dier vereenigingen niet minder dan 72 proefvelden aanlegde Weet gij t dat de landbouwboekhouding meer en meer wordt toegepast; dat in 1923-'24 door de Centrale Bureaux de gegevens werden ver werkt van 852 bedrijven, in '24'25 van 1226 bedrijven, samen omvattende bijna 20000 H.A. bouw -en ruim 21000 H.A. grasland; dat Gro ningen en Friesland ver bovenaan staan met samen 33000 H.A. Korte wenken en mededeelingen. In Frankrijk legt men zich sedert een paar jaar toe op de verbetering der melkopbrengst van de schapen, en wel bepaald in de streek van Roquefort, waar de bekende scha pekaas wordt gemaakt. Men zocht eerst uit de dieren in een streek de beste melkgeefster, de elite, en ging van deze exemplaren de melk- gift controleeren. Wat een verschil nog Van 50 schapen bleven ten leste 43 over, waarvan de beste gaf 183 Liter in 171 dagen, de slechtste 80 Liter en minder; de gemiddelde opbrengst was 127 L. De hoogst genoteerde dagopbrengst was anderhalve L. De dieren werden 's mor gens en 's avonds gemolken. In 1924 im porteerde onze Plantenziektenkundige Dienst uit Frankrijk een partij bloedluizen, waarop het sluipwespje Aphelinus mali, hier niet inheemsch, parasiteerde. Dit geschiedde, om te zien, of dat wespje alhier kon voorttelen en dan ter be strijding der bloedluis kon dienen. De proef scheen te gelukken. Op de terreinen van den Dienst heeft het wespje stand gehouden, zoo dat men de diertjes gaat distribueeren aan de liefhebbers. Aan genoemden Dienst te Wage- ningen richte men zijn aanvrage om takjes, welke met geparasiteerde bloedluizen zijn bezet. Br. Ciafitengd Nieuwe H. ML. DE KONINGIN. De Vrijwilligers van den Bijzonderen Vrij» willigen Landstorm, die op Donderdag 27 September ten getale van omstreeks 20 000 man aan de Nationalen Landstormdag te 'sGravenhage deelnemen, zullen defi'eeren voor H. M. de Koningin. Het dtfilé zal, nadat de colonne van Hout rust is afgemarcheerd, plaats vinden nabij de Duinoordkerk. WEER EEN ERNSTIG ONGELUK MET EEN ALARM-PISTOOL. Woensdagmiddag gaf de 15-jarige loopjongen W. F. v. d. K., in den Oppert te Rotterdam, een demonstratie met een z.g.n. alarm-pistool. Zulk een pistool gelijkt uiterlijk veel op een brownig. De loop is evenwel van voren dicht, maar heeft van boven een opening. Deze pis tolen geven bij het schieten een luiden knal en als men op iemand mikt en schiet geeft het den indruk als werd er werkelijk geschoten. De 10-jarige C. v. N., uit de Wilhelmina- straat, stond bij de demonstratie te kijken. Toen v. d. K. schoot was v. N. met het gezicht vlak boven de opening in den loop. De jongen kreeg ernstige brandwonden aan de linkerzijde van het gezicht. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar men de brandwonden heeft behandeld. Vervolgens is hij naar de in richting voor ooglijders aan de Nadorstraat ge bracht, waar hij ter veiydeging is opgenomen. Gevreesd wordt, dat hij het linkeroog zal moe ten missen. Tegen v. d. K. is proces-verbaal opgemaakt. Dit is de tweede maal in korten tijd, dat hier een ernstig ongeluk met een alarmpistool gebeurt. EEN REVOLVERSCHOT. In den afgeloopen nacht ongeveer 4 uur werd de politie te Eindhoven telefonisch medege deeld, dat er in de nabijheid van de steen bakkerij De Meijreij iemand met een revolver had geschoten. Onmiddellijk begaf een hoofd agent zich ter plaatse met eenige agenten. Daar troffen zij op den Meerveldhovenschen weg onder de gemeente Eindhoven een persoon aan, genaamd J. A. C. v. d. Hout, wonende te Til burg, die verklaarde, dat hij dien nacht te Eind hoven was gekomen vergezeld van zekeren C. D. met de bedoeling om een minderjarigen broer van D., die bij zijn vader te Tilburg wes weg- geloopen en thans bij zijn moeder verblijft, te gaan halen. De moeder woont te Zeelst bij Eindhoven. Toen beiden aan de woning van D.'s moeder waren gekomen, werd na herhaald geklop opengedaan en trad D. de woning bin nen, doch zijn jongeren broer vond hij niet. Buiten gekomen, zagen zij den anderen broer van D„ die eveneens aldaar woont, aan komen en hoorden zij tegelijkertijd een schot, waarna C. D. begon te gillen. L. D. riep daarop tegen Van den Hout; Als je niet weggaat, schiet ik je ook kapot. Van den Hout koos toen het hazenpad en ging de politie waarschu wen. Na dit verhaal begaf de politie zich naar de woning van de moeder van D. Zij trof daar C. D., die te bed lag en twee schotwonden in zijn linkerbeen had, terwijl in het vertrek kruitdamp hing. Hij verklaarde, dat hij door zijn broer L. D. opzettelijk in zijn been was geschoten. Onmiddellijk begaven de agenten zich naar de woning van L. D. en verzochten hem de deur te openen, waaraan na lang wieno zcrini'ohei'dszin spreekwoordelijk és, Oooit z'n. $eld met licht over den balk. wachten werd voldaan. Ofschoon er medege deeld werd, dat het politie was, deed hij de deur open, terwijl hij een geopend mes in zijn rechterhand had. De agenten arresteerden daar op L. D. en stelden hem ter beschikking van den burgemeester te Veldhoven, daar het feit in die gemeente gepleegd is. Het geweer, waar mede het schot werd afgevuurd, is in beslag genomen. MOORDAANSLAG. In het sanatorium te Westmalle heeft de 38- jarige J. van C. met een jachtgeweer geschoten op een jong echtpaar. Beiden kregen doodelijke verwondingen. Het parket heeft den dader doen arresteeren. BRANDSTICHTING. Woensdagmiddag tijdens het sluituur der winkels hebben omwonenden brand ontdekt in de vleeschhouwerij van G. v. M. in de Be gijnestraat te Beverwijk. Daar de beheerder van de zaak afwezig was, moest de politie zich door het forceeren van een deur toegang tot den winkel verschaffen. Het bleek, dat een pak vet op een ijskast lag te branden, welke merk waardige omstandighed onmddellijk de achter docht der polte opwekte. Met enkele emmers water werd het overgens onbelangrijk brandje gebluscht. Het verder onderzoek wees echter uit, dat het vuur onder verdachte omstandig heden ontstaan moest zijn. In de kamer werd o.a. op tafel een hoeveelheid verbrand papier gevonden, terwijl voorts de vloer en de trap overdekt waren met couranten. De filiaalhouder werd gearresteerd, terwijl inmiddels de justitie door den burgemeester gewaarschuwd werd. Des namiddags arriveerde het parket uit Haar lem tot het instellen van een onderzoek. Op last van de justitie is de slager als verdacht van brandstichting in verzekerde bewaring ge steld. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een tweejarig kind is tusschen Laag Soeren en Eerbeek op den onbewaakten spoorweg overgang door de locaaltrein overreden en ern stig verminkt. Weldra is het overleden. Bijea in huls. Werklieden die bezig waren de muren van een boerderij te Fyfield (Essex) te herstellen, verstoorden daarbij een bijennest en werden zoo verwoed aangevallen dat zij weigerden met bet werk voort te gaan, voor het nest verwijderd was. Er werd nu een ervaren ijm» ker, G. A. Taylor, bijgehaald, iemand die al meer dan 100 prijzen gewonnen heeft, en na twee dagen werkens had hij het nest opge» ;uimd en eenemmer vol honing er uit gehaald Hij schatte de sterkte van het bijenvolk op ongeveer 20,000, die bijkans drie maanden in de boerderij genesteld waren geweest. Bij deze gelegenheid vertelde Taylor dat hij pas een dergelijk geval bij de hand had ge' had in een boerderij uit de dertiende eeuw. Daar zaten de bijen achter de kalk in den muur van de kinderkamer. Dit was het moei» fijkste werk dat hij ooit te doen gehad had. Hij merkte dat de kalk van de muur naast het raam warm was, verwijderde die voor» zichtig en kreeg toen vier honingraten van ongeveer 1 M. lang te zien. Zij waren moei< lijk weg te snijden en hij kon de koningin pas vinden toen hij de laatste raat wegnam. Daar waren zeker meer dan 40,000 bijen, die hij naar een korf buiten overbracht. Maar den volgenden dag merkte hij dat zij naar het huis terug gegaan waren en dat hun ko> ningin verdwenen was. Met behulp van een jonge koningin kon hij na een paar dagen de bijen weer in den korf buiten krijgen Een door een predikant gestaalde spookgeschiedenis. De correspondent van de Londensche Star deelt mede dat bij het herstel van de uit de 14de eeuw dagteekenende Pastorie te South Mimms menschelijke overblijfselen zijn ge» vonden, vlak onder den vloer van een slaap» kamer waar het vele jaren gespookt had. Ds. Allen Hay, de predikant, vertelde dat hij, dadelijk nadat hij, dertig jaren geleden, zijn intrek in de pastorie had genomen, ge< merkt had, dat er af en toe om drie uur 's nachts een geest in zijn slaapkamer op bezoek kwam. Een tante van den dominee zag op zekeren dag toen zij de slaapkamer voorbijkwam, een lange dame in ouderwetsche kleederdracht uit die kamer komen en de trap afloopen. »Wie is die logé?» vroeg de tante en zij beschreef wat zij gezien had. De vrouw van den domine antwoordde: »Wij hebben geen logé gehad. U moet het spook gezien hebben*. Een andere maal toen de dominee niet thuis had geslapen, had de tante die daar niet van wist, geklaagd dat de dominee 's nachts bij het naar boven gaan zoo'n leven had gemaakt dat zij er wakker van geworden was. De vrouw van den do« minee was alweer overtuigd dat het spook haar parten gespeeld had. Een andere keer zag een gemeentenaar het spook in de kerk. Het knielde eerst bij het altaar en liep toen kalm naar de sacristie. Ferkoopingen. Op Zaterdag 15 September 1928 veiling en op Zaterdag 22 September afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (z.t.) te Ouddorp in Hotel Akershoek van een huis met schuur, tuin en bouwland te Ouddorp aan den Doornweg en aan den weg van den Wester Westdijk, kad. sectie E no. 2197 en 2225 te samen groot 62 A. 10 cA. (1 gem. 106 RV.M.) in 2 per» ceelen en in combinatiën, in gebruik bij J. Meijer Janz. te Ouddorp. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 22 September, bij inzet en Zater» dag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp, in het Logement »Akershoek«, koop IEen huis met schuur varkenshok, erf, tuin en boomgaard te Oud» dorp, in de Middelduinen, kadaster sectie D Nos. 702 en 705, groot 0.19.30 H.A. 126 R. V M, op 15 Nov. 1928 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Koop II: 0.18.30 HA., of 1191/2 R. V. M bouwland te Goede» reede in den Piaspolder, bij de Plasbrug, sectie B. No. 576. Koop III0 23 30 H.A. of 152 R. V. M. bouwland, genaamd »Botermeed«, te Ouddorp, in het Oude Nieuwland, op de Einden, sectie B No. 448. Koop IVO 37.60 H.A. of 246 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuwland, op de Einden, sectie B Nos. 1102 en 1104. Koepen II, III en IV te aanvaarden bloot» schoof 1928. Ten verzoeke van den Heer Jacob Meijer Fz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 22 September bij inzet en Zater» dag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp in het Logement «Akershoek*, van een huis en schuur met erf, tuin en bouwland, geschikt voor tuingrond, te Ouddorp, aan de Middelduinen nabij het strand, genaamd »Duinzicht«, kadaster sectie B. Nos. 789, 791, 794, 797, 798, 799, 800,854 en 938, groot 2.56 30 H.A. of 5 G. 174 R. V. M. De gebouwen zijn uiterlijk 15 December 1928, overigens is het perceel blootschoof 1928 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Ten verzoeke van den Heer Leunis Padmos Lz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 28 Sept. 1928 veiling en op Vrijdag 5 October 1928 afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (z.t.) te Melissant, ter herberge van M. van der Werff, van: 1.96 50 H.A. (4 gem. 84 roeden V. M.) Bouwland te Stellendam in de Gabriëllina» polder, Kad. Sectie C No. 460, dadelijk te aanvaarden, toebehoorende aan J. Mynders Joh.zn. te Melissant. Notaris VAN DER SLUYS. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 19 September 1928. Bloemkool 4.tot 15.60 per 100 stuks. Savoye kool 7.— tot 10.70 per 100 stuks. Roode kool 5.— tot 6.60 per 100 stuks. Komkommers 1.80 tot 8.60 per 100 stuks. Peen 5.50 per 100 bos. Andijvie 2.80 tot 3.— per 100 krop. Stoksnijboonen 12 tot 23 per 100 K.G. Stamsnijboonen 6.50 tot 12 per 100 K.G. Dubbele princessen 11.70 tot 15.40 per 100 K.G. Enkele princessen 12.tot 17.70 per 100 K.G. Beurè Merode f 17.— per 100 K.G. Beurè Hardi 25.70 tot 26.per 100 K.G. William Duches 12.60 tot 25 per 100 K.G. Bon Louis 15.— tot 30.— per 100 K.G. Beurè Durando 19.50 tot 27.60 p. 100 Kg. Triumf de Viëne 16 tot 29.50 per 100 Kg. Soldat Laboreure 16.per 100 K.G. Blanke Jutten 16.— per 100 K.G. Conseiler de La Cour 14.70 tot 18.— per 100 K.G. Handperen 16.40 tot 17.— per 100 K.G. Div, soorten appels 25.per 100 K.G. Transparant de Cronsel 14.— tot 20.71 per 100 K.G. Oranje reinet 19.50 per 100 K.G. Stoofperen 12.per 100 K.G. Gieser Wildemans 15.— per 100 K.G. Tomaten 9.tot 11.20 per 100 K.G. Druiven 29.60 tot 34.per 100 pond. Kaas (Leidsche) 0.35 per pond. Kaas (volvet) 0.65 per pond. Boter 1.10 per pond. ROTTERDAM, 18 Sept. 1928. üp de heden in ons Veilings lokaal, War- moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer' den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 4,50 tot f 8,— Idem (klein). tot Idem extra zw, tot Eendeieren 6,10 tot 7,65 Ganseieren tot Middenorijs f Aanvoer 110.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Voor de Vrouw, ia Vorigt week kwam er een met een lijst. Onwillekeurig grijp je dan al naar je porte» monnaie. Dat is zoo de gewoonte al. Doch dezen keer viel het dubbel mee. Eerstens mocht de portemonnaie op de plaats blijven en ten tweede viel het mee, omdat het doel waarvoor de Jjjst circuleerde, ons zoo buitengewoon sympathiek is. Op de lijst werden n.l hand» teekeningen verzameld van voorstanders der electriciteit. Dat er over electriciteit voor ons eiland ge» sproken wordt, is niets buitengewoons. Dat is een vriendelijke gewoonte, die reeds sinds "aren burgerrecht onder ons verwierf. Maar et schijnt nu toch heusch waar te worden. De bandteekeningen worden verzameld en allen tezamen aan het college van Gedepu» teerde Staten voorgelegd, welk college naar ik meen in deze zaak te beslissen heeft, of in ieder geval welks steun of stem van groot belang is. Nu weten we allemaal wel, dat als er ver» gaderingen gehouden worden voor de electri» citeit, dat er dan geschermd wordt met de groote belangen die dit voor ons eiland kan ebben. We gelooven dat allemaal zeer gaarne, maar ik denk, als we de vrouwen in 't hart konden lezen, wanneer 't over dit onderwerp gaat, dat er echter weinig aan de groote algemeene belangen denken, maar enkel aan 't groote gemak dat het geven zou indien we 't alvast zelve maar bezaten in onze eigen huishouding. Zoo is 't nu eenmaal, we kijken het eerst naar onze eigen belangen. De mannen praten over de algemeene be» langen. Zij hebben in den regel 't oog open voor de groote zaken, terwijl de vrouwen meer in beperkten kring blijven Dat is ge» lukkig, zoo wordt het geheele terrein goed verzorgd, beiden vullen elkaar aan. Ik wil wel eerlijk vertellen dat ik op den algemeenen regel geen uitzondering maak, want terwijl de mannen van 't gezelschap weer bespraken welk groot nut dat hebben kon, had ik al bij mezelf gedacht hoe gemakkelijk het zou worden als we electriciteit haddcD, dan zou ik gaarne dat en nog meer willen aanschaffen. Altijd als ik logeerde bij familie in de stad of ook wel op vele dorpen aan den overkant van 't Haringv iet, en ik de gemakken zag die 't bezit van Electriciteit oplevert, dan moest ik mijns ondanks altijd wel de verzuchting slaken»als we dat nog eens kregen bij ons op Flakkee.« Het licht is mooier dan het beste gaslicht, nu en daarover hebben we toch geen klagen en je kunt het ook net zoo sterk nemen als een bepaald vertrek dat vereischt. In de huis» kamer waar moeder haar kousen moet stop» pen en 't naaiwerk verrichten, waar een hel der licht altijd prettig is, daar neem je een lamp van meer dan 100 kaarsen en in de gang of kelder waar je niet zoo'n fel licht noodig hebt, daar kan je met een heel bescheiden lichtje toe. Je hebt bovendien dit gemak, dat wil je tijdelijk ergens een feller licht hebben, dan schroef je even een ander lampje in van grootere lichtsterkte. Doch wie wil kan veel meer gemak hebben dan 't licht alleen. Voor de keuken kan men er op velerlei wijze gemak van hebben. Ter» wijl we de electrisehe stofzuigers niet vergeten moeten. Toen ik ergers logeerde waar ze een stof» zuiger rijk waren, moest ik het ook eens gauw probeeren. Nu ik kan verzekeren dat ik daar gauw de smaak van beet had. Wat is dat gemakkelijk! Nadat ik wat onderricht ontvangen had, zou ik de kamer eens aan kant maken met behulp van de stofzuiger, 't Leek voor mij die 't niet gewend was, wel averechtsch werken. Eerst alles stof afnemen, schoorsteen, buffet, ja alle meubelen afstoffen, 't Was gauw ge» beurd, veel lag er niet, want er was niet ge» veegd. En toen dat alles in orde was, werd even 't stopcontact ingezet en toen begon ik pas aan de vloer. Dat is kostelijk hoor. Er is totaal niets geen stof aan dat opstuift en schoon dat het gaat, neen maar, daar kunnen we met onze stoffer en blik niet tegen op. Een voordeel is ook we behoeven heel niet te kruipen, met onze stofzuiger kunnen we overal komen. Ik wil wel bekennen dat ik eerst nog even wantrouwend was, en dat ik op sommige plaat» sen, b.v. vlak voor de deur, waardoor we steeds moesten in en uitgaan, dat ik daar nog even met de hand gecontroleerd heb of er toch nog niet wat bleef liggen Maar neen hoor, niets, totaal niets, geen stofje bleef er liggen. 't Vele kleedkloppen, waardoor onze klee» den zoo lijden, wordt dan overbodig. Een belangrijk punt van overweging voor elke huisvrouw is direct »maar wat zal dat kosten Daar heb ik ook al gauw naar gevraagd, want daar gaat het om in de huishouding. Makkelijk werk is prettig, maar kunnen we 't in overeenstemming brengen met onze huis» houdportemonnaie Ik heb er bij velen, die 't gebruiken naar geïmformeerd. Ze vertelden mij, 't is niet duurder dan 't geb uik van gas. En 't aan» schaffen van een stofzuiger vraagt natuurlijk weer veel geld, maar 't spaart ook veel arbeids» krachten uit. In de stad waar 't voor vele gegoede bur» gergezinnen één tobberij was met de dienst» bode, is men er eenvoudig toe overgegaan geen dienstbode meer te houden en de huis» vrouwen hebben zich verschillende dingen voor de keuken, een stofzuiger en een electrisch strijkijzer aangeschaft, waardoor men veel el» lende misloopt en veel werk uitspaart Zoo'n strijkijzer is ook makkelijk, wie dat eenmaal geprobeerd heeft, zal 't niet graag meer willen ontberen. Ja voor onze huishouding zou het een ge» not zijn. Daarbij is in de vele vergaderingen wel gewezen op 't groot algemeen belang dat 't kan wezen. Als we 't nu maar gauw kregen. De tol aan de Hollandsche gewoonte is be» taald. 't Vereischte aantal uren zal er nu wel over vergaderd en gepraat wezen Nu kan men zoo langzamerhand wel tot daden en werken overgaan. Foor de Jeugd. M'ti beste nichtjes en neefjes, Dezen keer zal ik het heel kort maken met mijn praatje. Maai jullie begrijpt, een mede» deeling moet ik toch doen, want daar wachten jullie op Mijn kleine prijsjes waren nog niet op en daarom heb ik weer gedaan als de vorige maal en er drie tegelijk gelukkig gemaakt. Het zijn ditmaal' NELLIE WAGNER te Stad aan 't Haringvliet een kle n handwerkboekje. ARIE WAGNER te Stad aan 't Haringvliet twee platen. HENK SCHIPPER te Middelharnis het boekje Een kleine Boerenheld. Deze drie gefeliciteerd en de anderen har» telijk gegroet van TANTE TRUUS Jacobs G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Je keek zeker wel verbaasd op toen je die ont» moeting verteld werd. Wat prettig datje later nog weer een flesch eau de cologne kreeg. Jij zult voorloopig daaraan geen gebrek heb» ben. 'k Ben blij dat je den prijs zoo mooi vindt. Wil je Oom en Tante van mij feliciteeren Johan de V. te Ooltgensplaat. Ja ik vind het ook heerlijk dat wij zoo lang mooi weer hebben, maar jou wensch, dat het altijd zoo zou blijven zal wel niet vervuld worden. Gerarda S. te Rotterdam. Wel nichtje ik feliciteer de gelukkigen, die verhoogd zijn. Jij schiet al aardig op nu je in klas zes zet. Ik vond het toen ook heel gezellig net als jij. De groeten h»b ik direct overgebracht, maar wil jij ze nu allemaal van mij ook de groeten doen. En van wie nog meer denk je Voor klein broertje is het nu prachtig weer. Hoe is 't met de keelpijn? Thomas K. te Sommelsdijk. Dina mag mee» doen en graag ook. In onze krantenfamilie kunnen we heel wat nichtjes en neefjes ge» bruiken. Wat jammer dat Ma niet schrijven kon. 'k Hoop dat het volgende keer weer over is. Heb je den prijs al uitgelezen Abram W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat gezellig is dat, dat jij je vacantiereis voor mij beschrijft. Weet je wat zoo aardig is, ik ben daar ook zoo dikwijls geweest, nu weet ik precies waar jvi geloopen en getramd hebt. Krijg ik volgende maal er nog meer over? Ja zoo'n sneltrein gaat gauw hé Gerrit P. te Numansdorp. Zoo hoor ik ook weer eens wat uit Numansdorp. Dat was net lang geleden hoor. Dat zoo'n autorit in den smaak valt geloof ik graag. Daar houden er meer van. Hartelijk dank voor je leuke ge» dichtje en je teekening. Maar weet je wat grappig was? 't Gedicht gaat over een ooie» vaar en op je teekening staat een reiger. Dirk K. te Aalsmeer. Van jou kreeg ik geen lange brief. Vertel me maar eens wat van Aalsmeer, want in de plaats zelf ben ik nog niet geweest en ik zou er toch zoo graag wat van weten. Henk S. te Middelharnis. Hartelijk dank voor je raadsels hoor neefje. Ik zal ze bewaren tot dat ik ze noodig heb. Nu de raadselvacantie voorbij is kan ik ze wel weer gebruiken. Gtetha van der K. te Andelst. 'k Heb met genoegen jou gezelligen brief gelezen. De twee die pas jarig geweest zijn moet je maar van mij feliciteeren. Ik vind dat zus goed al is met zooveel cadeaux. 't Is aardig dat kleine zus zoo van zingen houdt. Vertel je de vol» gende keer van broertje's verjaardag? 't Is makkelijk voor den nieuwen meester dat hij niet zoo ver van Andelst af woont, maar om 't eiken dag te fietsen is 't toch uog te ver hé O, o wat heb jij een langen brief terug. Maria C. W. te Middelharnis. Gelukkig dat de prijs zoo naar je zin was. Je kunt vlug lezen, dat merk ik wel. Ben je nu weer heele» maal beter? Wees maar voorzichtig hoor. Ja als je graag naar school gaat, valt het niet mee thuis te moeten blijven. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat heb jij veel plaatsen gezien, je bent al een heele reizigster. Heb je in Katwijk de villa's van onze Prinses nog gezien. De Prinses zal er toen niet geweest zijn. In de duinen spelen is altijd fijn. Dat vond ik vroeger ook. Wat ga je van die sigarenbandjes maken. Heb je er al eens wat van gemaakt 't Is een heel werkje om ze ergens netjes op te plakken. Arie W. te Stad aan 'i Haringvliet. Het is al een heele vooruitgang met je brief. Wat kan je nu al veel schrijven. En nu ben je nog maar een paar maanden op school, 't Was best hoor. Wil je dan de groete terug doen De oplossingen zijn I. Spanje, Frankrijk, Italië. II. Hoedenfabrikant. III. Monnikendam. Nieuwe Raadsels. I. Ingezonden door Henk S. te Middelharnis. Wie bekleedt de hoogste betrekking. II. Verborgen dieren Je moet die vruchten koel bewaren. Het paard stijgerde heel erg. Gisteren hebben we zelf die appels ge» plukt. Ruim die la maar eens op. III. X X X X X 2e rij mooie bloemen. XX X X 3e rij een bekende meisjesnaam. X X X 4e rij 't tegengestelde van ja. X X 5e rij 't tegengestelde van neen, X 6e rij een klinker. De beginletters der rijen vormen weer de zelfde kleurnaam als de le rij heeft. De oplossingen kunnen met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres tot Vrijdag 28 September, worden gezonden aan TANTE TRUUS Bureau Maas» en Scheldebode SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2