CONSTIPATÏE CARTER'S IEBPILL3 4F Visscherij. burgerlijke Stand Verkoopingen. Marktberichten. SPOEDIG VERLICHT Boekbespreking. maand zetten het e maand September dat dan de credieten ierde kwartaal moe- is aan geldmiddelen hoofdbesturen der irporatien gevoelen eene kennis te bren- nd middel blijkt om /EEK. Zendingscorporaties organiseeren op- Vastgesteld is de a.s. De voorbe- ïangevangen. Maar nen niet allerwege welke dezer dagen het nadrukkelijke t om een nationale iheden in Indië zijn iding menigvuldiger n die gelegenheden n dienen allen, die itellen, zich krachtig s mede te werken, •aks in den besten Is slaagt. DEN. len ontstaan zware en zijn liefhebbers tig wreed ten, dan liefhebbers artegen tegctu'gen ping der gemeente ook in deze don» iband en Limburg, notzucht bij onze loos is, bij Belgen :e provinciën ook is de toestand het geneesheer onder» e sterfee val len in n er 28 892 meer ierven daar 68 367 4087 meer dan in de Frankrijk »bet deed wel meer van i t slagveld vallen, rankrijk heeft nog Jenotzucht en licht» nkrijk*. schrijft hij. schillende vormen thuizig en afkecrig ren. Het eeoï.me schrikken voor de in het ouderschap, tsgevoel is failliet, me Engeland gaan de moderoe »be» eidspetl niet rij zen. richt uit Engeland stijging van het ouwen van 18 tot is hetzelfde opge» het sigaretten roo» onderheid ernstige nen en hartziekten rige gevolgen, ver» roe luchtige vrou» nst in de koudere dan de ziekten van zettend in omvang doeningen sch tden Ook in Engeland het er over eens, •e mate, vooral na onder dit gebruik I Braband en L m» cijfers voor jonge aten der provincie d;chrijven aan de zij aanbevolen de pruik bij kermissen ormeerden zullen erblijden, daar van :ondheid veel van worden. Maar de et door voorbeeld kent. Onmatigheid ns er verre van te a worden de zegen dat van den over» an zijn wij temid» aaid geslacht schij» reld In deze pro» arin een heerlijke taak in getrouw» C. K. kracht van woor- scht gaat ook niet was met mij, toen ijbel las. Maar als k in de kerk. Daar zien. En ik kom ;eker ook wel eens :r, als hij thuis is." altijd. „Uw zoon" mt hij kijken. Wat jk toch een kwa- hadden altijd veel Tot ziens. Blijft u ereed, om mij uit- lan. astorie aanloopen, redikant. ,,'k Heb uw leeftijd. Zij kennis te maken, et dorp, naast de vreemd, mijnheer. ;oed vindt, wil ik hier lang te blij- Dus het verveelt u •geloopen en ston- of niet dat het mij itwoordde de pre- oon, die even op- lt ge u niet ver lat ge eens komt, moet ge niet tus- zijn hier niet in de menschen één lief en leed weet ng van een dorp." ordt vervolgd). Snijders en tot den heer Delprat. Als voorzitter van het Comité Vliegtocht Ne derlandIndië drukte generaal Snijders er ver volgens zijn voldoening over uit, dat reeds zoo korten tijd na de eerste vlucht naar Indië tot het ondernemen van deze vijf vluchten kon worden overgegaan. Ten slotte spraken de heer Joh. Bol, voor zitter van de commissie voor de luchtvaart der Kamer van Koophandel, en de heer de Vogel, voorzitter der Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart. Per radio werd dan een couplet van het Wil helmus ten gehoore gebracht, waarmee het officieele afscheid van de Indië-vliegers ten einde was. Velen bleven echter nog geruimen tijd op het vliegveld om de stoutmoedige verrichtingen van ir. Grasé, die ook in de vroege middag uren reeds gedemonstreerd had, gade te slaan. Koppen's tweede vlucht naar de Oost begonnen. De N. R. Ct. schrijft Bij de eerste ochtendschemering, terwijl de stad nog sliep en op den Sloterstraatweg en de wegen door de Haarlemmermeer nog geen ander verkeer was dan dat van stadwaarts rij dende melkwagens, zijn wij gisterenmorgen naar Schiphol gereden. En daar vonden wij zoo waar, het was halfzes toen wij er kwamen, toch reeds een kleine honderd auto's gepar keerd, en velen, zeer velen, die per fiets of zelfs te voet, ons waren voorgegaan, om het tweede vertrek door de lucht van Koppen, als aanvoerder thans van een ander groepje Aëro nauten, naar Indië bij te wonen. Vaag teekende deze menigte van enthousiasten rondom het vliegtuig voor het stationsgebouw zich af tegen het in duister liggende vliegveld en de donkere wolkengevaarten in het Westen, terwijl in het Oosten de ochtendschemering snel de nacht overwon. Reeds draaiden de drie propellers van H.-N.A.F.A. van de Nederlandsch-Indische luchtvaartmaatschappij, nu eens langzaam, dan met oorverdoovend geweldreeds was men bezig met het inladen der postzakken, 276 kilo gram gewicht; en in tusschen drukten Koppen, die een gek petje met groote zonneklep op had en de tweede bestuurder kapitein Kengen, links en rechts handen, zeker wel honderden. En het zelfde deden de werktuigkundige van Herk, en de journalist Zimmermann, die deze vlucht als passagier meemaakt. Juist rees de zon als een vurige gouden schijf in een zee van rose licht boven de boomen van den verren Amstelveenschenweg uit (het was één minuut over zes) toen de groote reis een aanvang nam. De machine nam slechts een korten aanloop; Koppen, die achter het stuur zat, voerde volgens alle aanwezige des kundigen, een prachtigen „start" uit; zoodra de N.-N.A.F.A. los van den grond was, trok hij haar in een linksche bocht op met het ge mak of het een lichte jager, in plaats van een zeer zwaar beladen verkeersvliegtuig was, waaruit wel zijn groot vertrouwen in de ma chine bleek. En daarna vloog hij weg, in Oos telijke richting, niet meer dan 20 meter boven de hoofden der goede reis-wuivende menigte, om vervolgens met een scherpen hoek te gaan stijgen. Nog enkele oogenblikken en het vlieg tuig was aan het oog onttrokken. Onder de velen, die den luchtreizigers uitge leide deden op Schiphol, waren de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, de com missarissen van de Nederlandsch-Indische lucht vaartmaatschappij, de heeren Delprat, Ent hoven en Jacobson en de directeur de heer Plesman. Volgens bij de K. L. M. ingekomen berichten bevond het gisterenmorgen te 6.03 van Schip hol vertrokken vliegtuig met bestemming voor Indië, zich te 9.50 boven Èiirth bij Neurenberg. Alles was wel. Te Neurenberg aangekomen. Het postvliegtuig voor Indië, dat gisteren morgen te 6 uur van Amsterdam is vertrokken, is te 9.50 uur Nederlandsche tijd te Neurenberg aangekomen en om 11 uur Ned. tijd naar Boe dapest vertrokken. Het vliegtuig is gisterenmiddag 2 uur te Weenen aangekomen. Hedenmorgen bij zons opgang zal het via Sofia naar Konstantinopel vertrekken zonder tusschenlanding te Boedapest. De Times of Mesopotamia heeft een artikel, waarin het blad zich beklaagt, dat met deze vluchten, waarmed.- de post voor de Britsche koloniën wordt vervoerd, de Engelsche Imperial Airways als het ware beschaamd worden ge maakt, vooral na het Britsche pionierswerk, dat op dit gebied werd verricht. Het blad voegt er aan toe, dat men evenwel als Engelschman en sportman de Nederlanders van harte moet geluk wenschen met hun schit terende onderneming. 'T WAS EEN KAT! Het gebeurde in een coupé derde klasse van een der middag-sneltreinen van Rotterdam naar Utrecht. De coupé bood ruimte voor tien personen en op één na waren alle plaatsen bezet. De trein stond op vertrekken. Daar werd snel nog het portier geopend, door den conducteur, en een oud mannetje, schipperstype, met een half gevulden, tijken zak, kwam binnen. Hij had een ronden rug, een ringbaardje en kleine, zoekende kijkoogjes. Tusschen zijn naar voren springende tanden stak een oude pijp. In eenigszins gebukte houding was hij binnen gekomen, alle menschen toen aankijkend, had zijn gestreepten zak in den bagagehouder gezet en zich juist daaronder, zijn handen gedrukt tusschen zijn saamgeknepen knieën, genesteld te midden zijner medereizigers. Hij bleek een praatziek mannetje te zijn, dat, nauwelijks ge zeten, gewild kwieke gezegden uitte, bescheiden doende, zijn fikschheid en wereldwijsheid liet uitkomen. Dit duurde zoo geruimen tijd. Toen de trein Gouda naderde had het spraak zame oudje vrijwel het geheele gezelschap in zijn druk-doen betrokken en onder zijn gehoor gebracht. Dit merkte dan ook niet, dat de zak, boven zijn hoofd, langzaam begon te lekken. Er was een vlekje zichtbaar geworden in de heldere, breed gestreepte tijk, dat donkerder en grooter werd en van welke plaats bruin achtige gele kettingdruppeltjes omlaag lekten tegen het geribde beschot van den coupé, wel ke druppeltjes een traag vloeiend straaltje wer den, dat ongeveer bij den onderrug van den steeds pratenden man werd gestuit. Men zou kunnen denken aan een lekkende flesch of bus met koffie. 't Was onbegonen werk het geringbaarde oudje te waarschuwen, omdat men moeilijk één woord tusschen al zijn redenaties krijgen kon. Voor het station Gouda stopt de trein kner send. Onverwacht maakte het mannetje een eind aan zijn praatjes, stond, wat onbeholpen, recht, greep zijn zak en stapte behoedzaam, tusschen de vele beenen van zijn medepassagiers door den coupé uit. Toen wilde hem toch een heer, die al dien tijd zwijgend had toegehoord en gezien, waar schuwen en deze maakte hem er op attent, dat zijn zak lekte. En terwijl hij met een groo- ten stap op het gladde perron belandde, schreeuwde de oude man den coupémenschen toe: ,,'t Is maar een katen verdween, zijn zak, dien hij hoog hield inspecteerend, in een vlak bijzijnde „gelegenheid", onder daverend gelach van de verbaasde, (de kat had geen kik gegeven) zeer vroolijke toeschouwers. VIJFVOUDIGE GIFTMOORDENARES Zonderlinge bekentenis van een meisje. De Berlijnsche politie houdt zich op het oogenblik onledig met één der zeldzaamste ge- valllen, die zij tot nu toe te behandelen kreeg. Een jong meisje is zich namelijk komen aan melden met de mededeeling, dat ze in den loop der laatste jaren niet minder dan vijf giftmoor- den heeft gepleegd. Het meisje werd in verhoor genomen. Het bleek de 26-jarige Anni Klein uit Nemmingen té zijn, _die het vorig jaar naar Berlijn was gekomen en sindsdien bij verschillende families als dienstbode werkzaam was. Het meisje behoorde sinds lang tot een gods dienstige secte. Zaterdag legde zij aan haar sectegenooten de bekentenis af, dat zij in Baden en Beieren de verloofde van haar vriend, ver- Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren -ü zonder onaangename nawer king. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die dat vervelende, pijnlijke gevoej ver oorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samen gesteld en kunnen door oud en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. J Impo't Fa. B MEINDERSMA - Den Haag. volgens een vrouw, die van de daad kennis had gekregen, een kind en haar grootmoeder door vergift om het leven heeft gebracht. In al de bedoelde gevallen zou zij den be trokkenen heimelijk cyankali in spijzen en dranken hebben toegediend. Het meisje deelde over ieder geval afzonder lijk nauwkeurige bijzonderheden mede, zoodat de politie zich genoodzaakt zag bij dt betrok ken autoriteiten in de verschillende plaatsen telegrafisch om inlichtingen te vragen. Tot in de kleinste details schilderde Anni Klein den vijfden moord, dien zij het afgeloopen jaar op een jongen man in het Grunewald zou hebben gepleegd. In de buurt van Westend zou zij in Augustus van het vorige jaar een buiten lander hebben leeren kennen, die met haar her haaldelijk tochten in zijn auto naar het Grune wald heeft ondernomen. Tusschen de beide jongelieden kwam het dan op zekeren avond tot een twist, die echter weer werd bijgelegd, zoodat ze den volgenden dag weer naar het Grunewald reden. Daar heeft Anni Klein haar vriend, die een flesch wijn meegebracht had, onbemerkt cyankali toege diend, die zij in de flesch wijn wist te doen. De jongeman was met een gil in elkaar gezakt. Daarna zou het meisje verscheidene honderden Marken uit de portefeuille van den jongeman gehaald hebben en van het station Grunewald uit per trein naar Berlijn zijn teruggekeerd. De politie gaat alle bijzonderheden, door het meisje verteld, nauwkeurig na. Anni Klein wordt in arrest gehouden. Bij een nieuw verhoor poogde zij haar vroe gere verklaringen ten deele te herroepen. EEN FAMILIE-DRAMA. In de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam is Zaterdag j.l. een winkel geopend in kinder goederen. Woensdagmorgen stond aan de deur vermeld, dat de winkel wegens ziekte van de bewoners was gesloten. Iemand, die Woensdagmorgen in den winkel kwam, ontdekte, dat zoowel de ongeveer 50- jarige vrouw en de 20-jarige dochter, die den winkel dreven, ernstig ziek waren. Hij waar schuwde een dokter, die, nadat hij zich op de hoogte had gesteld, onmiddellijk den genees kundigen dienst waarschuwde, daar het hier een ernstig geval van vergiftiging betrof. De ge neeskundige dienst bracht beide vrouwen naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis. Gebleken was, dat beide vrouwen phosphor- brei, dat bij een drogist gekocht was, hadden ingenomen. De moeder heeft dat vergift in chocolade gemend en haar dochter te drinken gegeven. Later heeft zij zelf ook een paar kopjes van deze chocolade gedronken. In het Onze Lieve Vrouwengasthuis bleek verder, dat de toestand van de moeder ernstiger is dan die van de dochter. De moeder, die zeer overspannen is, is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Beide vrouwen zullen vermoede lijk in leven blijven. ERNSTIG AUTO-ONGELUG BIJ GARDEREN. Zeven gewonden. Men meldt uit Barneveld aan de N. R. Ct Woensdagmiddag om vijf uur is bij den vier sprong nabij Garderen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Twee luxe auto's, waarvan de een uit de richting Garderen en de ander uit die van Voorthuizen kwam, zijn met geweld tegen elkaar gebotst. Alle inzittenden, zeven in getal, zijn zwaar gewond, van wie drie buitengewoon ernstig. Toen wij ter plaatse kwamen, waren de gewonden gedeeltelijk vervoerd, terwijl de nog aanwezige gewonden niet mochten worden verhoord, zoodat wij alleen te weten konden komen, dat de eene wagen uit Groningen en de andere uit Gelderland komt. Ook de auto's waren reeds opgehaald. De gewonden zijn ver voerd naar het ziekenhuis in Apeldoorn. De auto uit Gelderland werd bestuurd door een dame, die zelf zwaar gewond, zich buitenge woon kranig heeft gehouden. Men meldt nader Het auto-ongeluk is 's avonds om 7 uur ge beurd, bij Voorthuizen. Daar werd de auto van mevrouw ridder Huyssen van Kattendijke, die zelf stuurde, aangereden door een auto uit Groningen, die uit een zijweg kwam. Deze auto sloeg totaal over den kop en de vier inzittenden, onder wie een dame, zijn zwaar gewond. Zij moesten uit het voertuig worden gezaagd. De toestand van mevrouw ridder Huyssen van Kattendijke is op het oogenblik redelijk, hoewel niet ongevaarlijk. Zij is in den auto van den heer Zendijk, die achter haar aan kwam, naar het Sint-Josefgesticht te Deventer vervoerd. De chauffeur die naast haar zat, en haar dochtertje kwam er goed af. De burgemeester van Barneveld liet het ge heele terrein onmiddellijk afzetten. Een aantal medici uit den omtrek en een ziekenauto uit Apeldoorn verleenden hulp. Men meldt nog uit Apeldoorn De vier licht gewonde inzittenden van de Ford zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Het zijn de bestuurder van den auto, de apotheker Ringsma uit Groningen, zijn vrouw en zijn zwager met zijn echtgenoote. Zij konden den anderen dag het ziekenhuis weder ver laten. De schuld van het ongeluk ligt bij den be stuurder van de Ford. Deze had het van rechts komende verkeer moeten laten voorgaan. De andere wagen, een Marmon, kwam uit de richting Amersfoort, de Ford uit een zijweg van de richting Garderen. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de chauffeuse van de Marmon haar tegen woordigheid van geest behield en onmiddellijk na de botsing een sigaret opstak. DRIE JONGENS IN DEN MODDER GEZAKT. Op het opgespoten terrein tusschen den Haar lemmerweg en den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam zijn Woensdagmiddag drie jon gens van 9 jaar in den modder gezakt. De knapen schreeuwden om hulp, die echter door de voorbijgangers niet kon worden ver leend. Het hulpgeroep drong door tot de po litie, die de assistentie inroep van de brand weer, die binnen kele minuten reeds was ver schenen. In allerijl werden laders gelegd met planken er op, totdat de brandweer de drie jongens kon bereiken en redden. Voor de jongens was het een geluk, dat zij op een verharde plek terecht waren gekomen, zoodat zij niet verder dan tot aan het onderlijf in den modder konden wegzakken. NOODLOTTIGE VAL. De 34-jarige landbouwer Bosch, woonachtig in het buurtschap Daarle, gemeente Hellen- doorn, had het ongeluk in zijn woning op de deel te vallen, waarbij hij een beenfractuur op liep. Hij is aan de gevolgen overleden. ERNSTIG ONGEVAL. Te Scheemda is de 45-jarige arbeider C. v. d. Schuur onder hollende paarden in een sloot geraakt en met ernstige inwendige kneuzingen opgenomen. Zijn toestand baart zorg. OFFERBLOKKEN GELICHT. Te Hoeven zijn in de kerk de offerblokken door een insluiper gelicht. Naar schatting wordt een bedrag van circa 10 gulden vermist. DE TOL TE MUIDEN. Men meldt Woensdag nader uit "Bussum Aan de Muidertol hebben zich volgens de N. R. Ct., wederom nieuwe incidenten met den heer Floris Vos afgespeeld. Toen hem Dins dagmiddag te circa half drie de doorgang werd geweigerd, daar hij niet wilde betalen, liet hij een met hout geladen vrachtauto van de on derneming Oud-Bussum voorgaan, waarvoor hij ook geen tol wenschte te betalen. De mare chaussees gelastten, dat de vrachtauto achter uit zou gaan. De bestuurder, een bedrijfsleider van Oud-Bussum, maakt de opmerking, dat hij niet kon manoevreeren, zonder de achter hem komende wagens te raken en vroeg, wie de schade dan zou betalen. De marechaussee zeide, dat hem dat niet aanging. De heer Vos ge lastte den bedrijfsleider onder de woorden „voor rekening van het rijk", terug te rijden. Een botsing met een autobus van de Gooi- Expres was het gevolg! en toen de marechaus sees de wagens uit elkaar hadden gehaald, en de bestuurder van de Gooi-Expres een klacht wegens schade had ingediend, wilde de vracht auto ten tweeden male den tol passeeren. Weer geboo'd de marechaussee om terug te rijden. De heer Vos wenschte ongelukken te voor komen en liet de vrachtauto op zijde zetten, die vervolgens in beslag werd genomen, daar aan den tolboom schade was toegebracht. On verwachts reed nu de heer Vos met zijn eigen auto tot vlak voor den tolboom en met behulp van een der inzittenden werd deze in de hoogte geheven en reed de heer Vos vliegensvlug in de richting Amsterdam door. Toen hij te vijf uur terug kwam, werd hem wederom den doorgang geweigerd. De heer Vos schoof zich toen in de rij van auto's en valk achter een luxe auto. Door den tolgaarder echter werd den boom neergesmakt toen de luxe auto nauwelijks gepasseerd was. De linker lantaarn en de kap van den auto van den heer Vos werden beschadigd. De boom veerde te rug en de heer Vos slipte er door. Met den tweeden tolboom geschiedde hetzelfde. Nu werd ook de voorruit geraakt. De heer Vos begaf zich toen naar het raad huis om een beklag in te dienen wegens be schadiging, terwijl een tolgaarder een klacht indiende wegens beschadiging van den boom en wegens weigering om tol te betalen. Nader vernemen we nog, dat de heer Vos uit alle deelen des lands brieven met sym pathiebetuigingen heeft ontvangen van houders van bedrijfsauto's en van andere automobilis ten. Men meldt nader Het verzet van den heer Vos is voorloopig opgehouden. De heer Vos is gisterenavond Muiden gepaseerd, doch heeft den tol ver meden, door over de nieuwe brug te rijden. Hij zelf deelde mede, dat er nu stof genoeg is en er geen poging meer gewaagd zal worden. Ook zeide hij, dat er proces-verbaal opgemaakt is tegen den tolgaarder wegens het vernielen van zijn, auto toen hij Woensdagavond om streeks zes uur den tol wilde passeeren. (Zie hierboven). Zijn vrachtauto, welke in beslag is genomen, heeft hij terug ontvangen. Verder deelde de heer Vos mede, dat hij alle aanbiedingen om het tolgeld voor hen te betalen moet afwijzen, als zijnde niet ter zake dienende. De burgemeester van Muiden heeft Donder dagavond de volgende verkeersregeling vast gesteld, welke hedenmorgen te acht uur is ingegaan. De automobilisten, komende uit de richting Amsterdam, zullen den noodweg rechts moeten volgen; zij die komen van Naarden zullen voor de tolbrug links moeten afslaan, om langs het raadhuis over de noodbrug de rijksstraatweg te bereiken. Deze maatregel zal gelden tot de kantonrech ter- uitspraak heeft gedaan in het geding van den heer Floris Vos. Incidenten kunnen thans niet meer voorvallen. Personen, die er op ge steld zijn den korteren weg over de tolbrug te volgen, zullen hiervoor kaarten kunnen krijgen, waarmede zij zich tevens verplichten het tol geld te betalen. Etn nieuw type van inbreker. Hampstead wordt verontrust door een nieuw type van inbreker. Mev. Moses, een weduwe vertelt dat ze hem 's nachts door ren slaap» kamerraam zag binnen komen. Hij maakte geen leven (later vond men een paar vilt» pantoffels die hij aan had gehad) en geen licht. Het eerste wat hij deed was alle deuren in het heele huis open te zetten, tot de straat» deur toe, om gauw te kunnen 'weesnappen. Toen kwam hij in de kamer van de ver» schrikte vrouw, die zich slapende hield, terug en haalde al haar kostbaarheden en een hand» tasch met geld weg. Vervolgens plunderde hij de slaapkamer van haar neef Rex. Daarna begaf hij zich naar die van haar zuster mevr Cohen, die ook wakker werd, en denkende dat haar neef Rex slaapwandelde, uit bed kwam. De inbreker sloop snel weg, en de voordeur uit Toen mevr. Cohen haar neef in een gezonden slaap te bed zag liggen, be» greep ze dat er onraad was, maar was het te laat. De band had in het geheel voor een waarde van 500 tot 600 dollar alleen van mevr. Moses meegenomen Haar neef Rex mist zijn gouden sigarettenkoker, zijn met diamanten bezette platina manchetknoopen en nog een paar dingen, die de inbreker alle op den tast buiimaakte. De dankbare automobilist. Een droevige ervaring, nietemin met een komisch kantje, deed bakker v. K. onder Montfoort op. Hij passeerde een verongelukte automobilist, wiens wagen in de sloot zat De man vroeg hulp. V. K. trommelde eenige boeren op en gezamenlijk werken ze de onbeschadigde auto op den weg De zeer dankbare auto»eigenaar wil een royde fooi geven, doch hij heeft een briefje van f 40. Als iemand hem maar f 30 terug geeft is het tientje voor de hulp V K geeft de 30 pop, de automobilist stapt in de kar om geld te halen, zet de motor aan en verdwijnt snell De hulpvaardige achterblijvers vergaten zelfs van de deerlijke teleurstelling en schrik het nummer op te nemen RADIO.UITZENDINGEN VOOR ONZE SCHOLEN. St unend op de ervaring, in het buitenland rerds opgedaan met radio»uitzendingen voor de scholen, heeft bet Besiuur der Christelijke Radio-Vereeniging zich afgevraagd, of ook de C. N. R V. moest overg n tot het uitze den van enkele lessen per ladio, meer in het bij zot der voor de hoog re klassm onzer Ghr. scholen en voor onze U L O.-scholen. Het stelde zich daartoe in Juli jl in ver» bindi g met een g onderwijsmannen om advies. Het bleek, d t de gedachte met sym patbie werd begroet, zoodat besloten werd, tot uitzendingen voor onze scholen over te gaan, indien althans een voldoend aantal scholen zich ber.i i verklaart, de lessen te widen volgen. Waar de verzorging van dergelijke uitzen» dingen buitengewo e cischen stelt h.eft he Bestuur de behoefte gevoeld aa» een Com» missie van Advies. Het vond de volg nde heeren bereid, daari Zitting te nemen (al» phabetische volg rd G van Andel, Hoofd eener Chr. school te Utrecht. D. van der Kooi, Onderwijzer aan een Chr. school te Gro ingen D. J. Leverman, Inspes'eur van het L O. te Groningen. P. van Nes Czn., Inspecteur van h;t L. O. te Nijkerk. De Commissie zal neg met een vijfde lid worden uitgeb»eid. Wat de lessen betreftvoorop staat, dat het niet de bedoe ine is, den onderwijzer te ver- vangen I>- tegendeel I Het Bestuur is met d» Commissie van Advies van oordeel en ook de ervaringen in het buitenland hel ben dit geleerd dat radio'lessen slechts lot haar recht kunnen komen door den onderwijzer der k as De vraag kin gedaan worden, welke voor» deelen radio les en dan hebben. Hierover zou een lange be chouwing te geven zijn, ook weer in verband met de ervaringen, in het huiten and opgedaan, met n<me in Engel nd en Duitse la»d Met het oog op de plaats» ruimte zullen wij hier echter slechts enkele voordeelen noemen, welke o.i. de behng» rij ste zijn. 1. Het mag niet verwacht worden, dat de onderwijzer met alle onderwerpen zoo goed op de hoogte is, als iemand, die er speciale tudie van gemaakt heeft. We noemen als voorbeeld lessen over P lestina in verhand m t het onderwijs in Bij belsche Geschiedenis. Wie in Palestina geweest is en er speciale studie van maakte, zal indien hij de onderwijs» kunst verstaat daarover lessen kunnen geven, d e ih belangwekkendheid en frischheid staan boven de lessen van hen, die het Heilige land niet uit eLen aanschouwing kent en er geeD speciale studie van maakte. Een dergelijk geval doet zich ook voor bij lessen over Indië en de Zending. Verder noemen wij de uitspraak der vreemde talen en de techniek van het zingen. Of, om nog een voorbeeld te noes en, practische gezondheidsleer. Genoeg, om te doen gevoelen dat zulke onde, werpen door radio» lessen beter tot hun recht kunnen komen, dan in den re*el het geval is, mits wij herhalen bet nogmaals de klassenonderwijzer zijn medewerking verleent. 2. Radio-lessen openen nieuwe gezicht»» punten en wekken belangstelling, zoowel bij de onderwijzers als bij de leerl-ngen. 3. Deze lessen maken, dat ook de ouders, die kunnen lui teren, meer direct belangstellen in het werk hunner kinderen op de scholen. 4 De onderwijzers kunnen ootc eens hoo» ren. hoe anderen les geven, hetgeen iedere goede onderwijzer, die hart heift voor zijn werk, zeker op prijs zal stellen. De Ned. Chr. Radio»Vereen. stelt zich voor» indien zij de noodige medewerking onder» vindt, in den loop van dezen winter gedu» rende twee halve uren per week een radio» les uit te zenden. Zij heeft gemeend, voorloopig op bescheiden chaal te moeten beginnen. Daartoe moest een keus worden gedaan uit de onderwerpen, die voor radio lessen in aanmerking kunnen komen. Voorloopig is het i lan, dat één half uur per week zal besteed worden aan zangles. In het andere wekelijksche half uur zal een aantal lessen worden gegeven over het Heilige Land in verband met het onderwijs in de Bijbelsche Geschiedenis en daarna over ge» zondheidsleer, terwijl een aantal halve uren (bijv. een per maand) opengehouden zal worden om populaire lessen te geven over diverse onderwerpen door personen, die daar» over iet bijzonders te vertellen hebben. Over deze laatste lessen zullen nog nadere mede» deelingen volgen. Er zal natuurlijk voorwor» den gezorgd, dat de lessen toevertrouwd worden aan personen, die den juisten kinder» toon weten aan te treffen. Binnenkort zal aan alle Chr. scholen een circulaire worden gezonden met nadere bij» zonderheden, ook wat betreft rooster moeilijk' heden en de te maken kosten. Wat de laatste betreft, is de N.C R.V. van oordeel, dat de meeste scholen zelf geen radio»toestel noodig zullen hebben, doordat aansluiting mogelijk is aan een bestaand soed toestel in de nabij' heid der school. De N.C.RV vertrouwt, dat zoowel school' besturen als onderwijzers zullen erkennen, dat ook voor de school de radio op den duur van groot nut zal kunnen wo den en dat deze proef hun volle sympathie zal hebben. Het moge een »nieuwigheid« zijn, onze Chr. scholen willen gaarne toonen, dat zij voor de kinderen het beste willen geven, dat te geven is. De Ned. Chr. Radio'Vereeniging neemt in dezen voor Nederland het initiatief. Dat haar pogen steun moge ontvangen van ons Christelijk volk, inzonderheid van de Be' sturen en Onderwijzers onzer Chr. scholen. KUNST EN RECLAME. Wij ontvingen van de N.V. Draisma van Valkenburg's Levertraanhandel te Leeuwarden een door haar uitgegeven reclamebockje met eeo keur van teekeningen v«n den bekenden sch lder Piet van der Hem. Met genoegen hebben wij gezien, hoe h er van een eelukkig samengaan van kunst en reclame kan worden gesproken. De reclamekunst gaat wèl vooruit uit reclameboekje is een kunstreclame. Het boekje zal op aanvraag door de N.V. Draisma van Valkenburg te Leeuwarden gaarne ronder kosten worden toegezonden en ook by de verkoopers worden verkrijgbaar gesteld. OUDDORP. In de weervisscherij zijn 3 zalmen gevangen, de eenige op de Rotterdamsche vischmarkt. Garnalenvangst 2u0 tot 300 kg. p. vaartuig. SOMMELSDIJK. Gehuwd: Telman Kroon, 27 j„ te Hilver» sum en Pieternella Thielman, 28 j., alhier; Peter Hoender-p, 30 j., te Bergen (L.) en Willempje Mackloet, 27 j alhietJacob van der Gij zen, 25 j., te "Rotterdam en Dingena van der LaaD, 20 j., alhier. OverledenAren Troost, 5 j., z, v. Aren Troost en Arendje Maria Verweij. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Jacobus Struik, jm. 21 j., te Dirksland en Arendje van Noord, ju. 20 j. alhier; Johannis Keu jm. 21 j. te Dirksland en Jannetje Johanna Rietvelt jd. 20 j. alhier. DIRKSLAND. Ondertrouwd; Willem van den Heuvel jm. 21 j. te Klaaswaal en Geertje de Berg jd. 22 j. alhier. HERRINGEN. OndertrouwdWillem Snijder Jr. jm. 20 j. alhier en Jannetje Vellekoop jd. 20 j. te Dirksland. STELLENDAM. Geboren: Johanna Maria, d. v. J.J Keijmel en L. BeijerMaartje, d. v. J. Troost en C. KooleJohannes, z. v. H. van der Linde en C. van OostenbruggeCathalijna Jannetje, d. v. P. W Vogelaar en A. Wiegel. OndertrouwdCornelis van Putten, 24 j. te Dirksland en Cornelia Koese 24 j. OverledenFrans Troost, 82 j., wedn. van L. Koese. ZUIDLAND. GeborenArendje, d. v. C. van Se venter en Rij ka Kramp; Adriaantje, d. v. K. Molen» graaf en H. Lugtenburg. Getrouwd Marinus van der Slot, 25 j met Johanna van der Linden 22 j.Glijn Polder» vaart, 24 j. met Geeitruida Aaltje van den Hoo ven, 24 j. Op Vrijdag 28 Sept. 1928 veiling en op Vrijdag 5 October 1928 afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (z.t.) «e Melissant, ter herberge van M. van der Werff, van: 1.96 50 H.A. (4 gem. 84 roeden V. M) Bouwland te Stellendam in de Gabriëllina» polder, Kad. Sectie C No. 460, dadelijk te aanvaarden, toebehoorende aan J.' Mijnders Joh.zn. te Melissant. Notaris VAN DER SLUYS. Centrale Velling te Mlddelharnle. Veiling van Woensdag 12 September 1928. Bloemkool f 1,40 tot f 18,—. Savoy? kool f 7,40 tot f 10,—. Roode kool f 6,— tot f 9,50. Witte kool f 16,—. Komkommers f 5,70 tot f 7,40. Perziken f 7,40 tot f 10,—. Meloenen f 25,— tot f 44,—. Per 100 stuks. Kroten f 3,50 tot f 3,70 per 100 bos. Postelein f 7,—. Stoksnijboonen f 14,''O tot f 2440. Stamsnijboonen f 7,50 tot f 15,40. Dubbele princessen f 13,— tot f 17,20. Enkele princessen f 9,70 tot f 20,—. Perzikperen f 12,—. William Duches f 9,40 tot f 15,—. Triumf de Viëne f 25,—. Beurè Merode f 11,40 tot f 16,—. Beurè HaHi f 21,40. Jutten f 18,40. Beurè Durando f 16,— tot f 18,—. Muskusperen f 9,— tot f 10,70. Zoete appelen f 18,—. Oranje reinet f 21,—. Val (Appels en Peren) f 4,40 tot f 10,—. Per 100 K.G, Druiven f 0,31 tot f 0,35 per pond. Kaas 20 plus f 0,38 per pond Kaas (volvet) f 0,65 per pond Tomaten f 2,— tot f 6,50 per 100 pond.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 7