Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. FUT Doodt elke mug'! sproeit met IN HOC SIGNO VINCES Bil nummer bestaat tui drie Bladen No. 3468 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1928 43ste JAARGANG TWEEDE BLAD. Uit de Pers. W. BOEKHOVEN ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. SCHAAKRUBRIEK. Land- en Tuinbouw. De electrificatie van Goeree en Overflakkee. Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— vooruitbetaling. BUITENLAND bf vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1EN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 1 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertcntiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIIDAOMORGEN 10 uur. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 69. Probleem voor den wedstrijd. No. 81. J. H. BARROW. 2e Prijs 3e Grantham Tournooi 1927. Zwart (10). |j|r Wit (9). Wit: Ka2, De2, Td8 en e7, Lgl en hl, Pg6 en h4, pi. d2. Zwart: Ke4, Dg2, Te8 en f8, Le6, Pe3, pi c3, c4, d4, g4. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vó3r Donderdag 27 September. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee 's^ zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 55. 1. Le7, a2; 2. Lf6, Pe6; 3. Lal, Pf4; 4. d4, Pd5; 5. Kfl, Pe3f; 6. Kf2 remise, of 3 Pc5; 4. d4, Pb3; 5. Lb2, alD; 6. Lal: Pal: 7. d5, Pb3; 8. d6, Pc5; 9. Kfl remise. Eindspel no. 56. M. H a v e 1. 3e E. V. Tsech. Slov. Schbund 1926. Wit: Ka8, Pel, Lf2, pi. c6 en d7. Zwart: Kc7, Dbl. Wit aan zet maakt remise. Eindspel no. 57. Uit de partij NimzowitschRéti, 9e ronde tournooi te Berlijn 1928. Réti. Nimzowitsch. Zwarts laatste zet is a4—a3 om te trachten door afruil van den b-pion, den pion c4 te isoleeren en aan te vallen, 't Is evenwel een verkeerde taktiek. Wit komt er dadelijk mee in 't voordeel: 1a3 2. ba3 (Na 2. b4 had Réti de volgende voortzetting: 2 Td5! 3. Td5, Dc3 4. Tadl, a2; 5. Td6, alD Of 4. Tel, Del; 5. Lel, Tel; 6. Pel, Ld5 en zwart wint). 2Ta3; 3. Ta3, La3; 4. c4 Deze pion mag zwart niet nemen, anders volgt na 4Dc4; 5. Dc4, Tc4; 6. d6, Tc8; 7. d7Td8; 8. Lb6 enz. 4Da5; 5. Pd2, Lb4; 6. h3, Da2; 7. Dbl, Da4; 8. Kh2 Onoodig en verkeerd. Beter was Tel, dan had wit nog winstkansen gehad. 66. Eindelijk heeft zwart tijd om zijn K. een vluchtveld te bezorgen. 9. Tdcl, La6; 10. c5. Anders gaat de c-pion verloren met 1 0Ld2. 10Lc5 De redding voor zwart. Wit had zich blind gestaard op 10 Ld2, waarop zou gevolgd zijn 11. Ld2, Dd4 12. Da2 met winst; 11. Tc5. Wit moet ver eenvoudigen, om niet in 't nadeel te komen. 1 1Tc5; 12. Lc5, Df4; 13. Kgl, Dd2. Remise. Siciliaansche partij. Wit: J. Kleczynski. Zwart: H. Friedmann. 1. e2e4 c 7c5 2. Pbl—c3 Pb8—c6 3. g2—g3 g7g6 4. Lfl—g2 Lf8-g7 5. d2-d3 Pg8-f6 6. h2-h3 d7—d6 7. Pgle2 a7a6 8. Lel.e3 Dd8-c7 9. Ddld2 Lc8-d7 10. Pc3-dl Wit zoekt het centrum te beheerschen, ter wijl zwart zijn heil zoekt in een aanval aan den damevleugel. 10. b7—b5 11. c2c3 a6—a5 12. f2.f4 Ta8-b8 13. 0-0 0-0 14. d3—d4 c5c4 15. d4—d5 Pc6-d8 16. Pdl—f2 Pd8b7 17. g3—g4 Pb7-e5 18. f4—f5 Logischer ware wel Pg3 gevolgd door Ld4 en g5. 18b5b4 19. Tal-cl b4—b3 Door dezen zwakken zet gelukt het wit zwart's aanval tot staan te brengen, veel beter zou Pa4 geweest zijn. 20. a2a3 Ld7-b5 21. Pe2d4 Pf6d7 22. Le3—h6 Pd7—c5 23. Lh6Xg7 Kg8Xg7 24. g4g5 De inleiding tot een krachtigen en eleganten slotaanval. 24. Lb5-d7 25. f5-f6f e7Xf6 26. g5Xf6 Kg7-h8 27. Dd2—h6 Tf8g8 28. Dh6—g5 Tb8-e8 29. Tel-el Pe5-d3 30. Pf2Xd3 Pc5Xd3 31. Tel—e2 Te8—e5 32. Dg5~g3 Pd3—c5 Het lijkt of zwart nu alle gevaar bezworen heeft, wit's antwoord bewijst echter, dat zwart s stelling onhoudbaar is. 33. Pd4—f3 Pc5-d3 Deze voortzetting, welke de qualiteit kost, is vermoedelijk nog wel het beste. Slechts ware 33Te4: wegens 34. Pg5 dreigend Pf7 mat. Op 33Te8 kan volgen: 34. Pg5 Tgf8 (Lc8)35. Ph7: en op 33Th5; 34. Pg5, Lc8; 35. Lf3, Th6; 36. e5 34. Pf3Xe5 Pd3Xe5 35. Dg3—g5 Pe5-d3 36. e4e5 d6Xe5 37. Te2-e4 Ld7—f5 38. Te4-h4 Dc7—c5f 39. Kgl—h2 Dc5—f8 40. Th4h6 Pd3—f4 41. TflXf4 e5Xf4 42. Lg2-f3 a5—a4 43. d5d6 Zwart geeft op, daar tegen de dreiging d6—d7—d8 geen kruid gewassen is; neemt hij de dame, zoo volgt: Th7:"f en op Ld7: Dh4. (Aanteekening van M. Lowcki in Swiat Szachowy). CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 636. 1. Lh4 Jos. Duv. Ga geheel met Uwe „bestraffing" accoord. Vergelijk No. 67 uit „De Problemist". Evenals vorige jaren organiseert de Schaak club „Ons Genoegen" onderlinge wedstrijden. De plannen om aan de leden theorie-lessen te geen (door den heer E. de Haas te R'dam) nemen vastere vormen aan. Zij, die deze lessen wenschen bij te wonen kunnen zich voor 1 November als lid bij mij aangeven. Dat van deze lessen een groote ontwikkeling kan uit gaan, behoeft hier niet betoogd te worden. We hopen, dat dit jaar door een even groot animo gekenmerkt zal worden als vorig jaar. Hoogstwaarschijnlijk zullen ook wedstrijden met andere vereenigingen plaats vinden. We wen schen „Ons Genoegen" in haar streven, om haar leden weer eens iets speciaals te geven, veel succes. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft September). Nadruk verboden. Het is de tijd van oogsten, zoowel in den moes- als in den fruittuin. Hoe is het: hebt ge uw uien al opgeborgen, zooals ik U aan ried Neen Haast U danMaar denk er om: ze moeten droog binnengebracht worden. Spreid ze daarom uit op een rietmat, en hebt ge ramen, leg die er dan over heen, dan be hoeft ge ze niet bij elk regenbuitje op te halen. Ik zie: U hebt daar nog vroege reuzen bloemkool, die begint nu te komen. Houd er dagelijks een oogje op, want al is het reeds begin-herfst, zoodat de zon niet zooveel kracht meer heeft, toch is het nog licht genoeg om de kool te doen verkleuren. Afsluiting van 't licht is dus zeer gewenscht, en daarom eiken dag de rijen langs om van elke kool, waar in het hart kleine kooltjes voor den dag komen, de binnenste bladeren er over heen buigen, waardoor ze van het licht worden afgesloten. Zoodra echter de oppervlakte ongelijk wordt, het eene „kooltje" (verzameling van bloem knoppen) boven het andere gaat uitgroeien en het geheel dus los begint te worden, dan snijdt ge de bloemkool op. hebt misschien ook de bloemkoolsoort B r o c o 1 i e eind Mei uitgezaaid en daarna in Juli verplant En nu wilt U probeeren ze te doen overblijven Wel ja, U kunt het wagen maar 't lukt lang niet altoos. Geef ze nu nog wat Chilisalpeter, opdat ze nog wat meer weerstandsvermogen voor den komenden winter krijgt, en zorg straks voor voldoende beschutting. Dan hebt ge ten minste uw best gedaan. Wordt uw moeite beloond, dan kunt ge de kool volgend jaar Mei snijden, dat is dus iets vroeger dan de bakkool. In den fruittuin. Gaandeweg worden meerdere soorten fruit rijp, welke voor 't gebruik eerst enkele weken moeten narijpen. Maak dus uw fruitbergplaats in orde: schoon en ruim. Liefst beware men het afzonderlijk, in een aparte ruimte, waarin de vruchten niet op elkaar lig gen, waar het frisch en koel is, en de tem peratuur zooveel mogelijk op gelijke hoogte kan gehouden worden. Berg alleen gaaf fruit op; wat aangestoken of gekneusd is, houde men apart. De fijnste appels en peren worden niet zoo op den vloer van kelder of provisiekamer gelegd, doch in vruchtenkasten be waard, heel doelmatig ingericht; men heeft ze in alle modellen en afmetingen. Ten einde de vruchten gaaf te houden en de insecten op een afstand te houden, is er bij sommige vruch ten kasten gelegenheid om te zwavelen; of wel, men sluit ze met blauw gaas. Het bewaren van fruit in goeden staat vereischt zorg. Men mag het niet leggen op een vochtige plaats, doch evenmin op een droge. Geregeld ga men het na om de rotte te verwijderen. De zorg dient al aan te vangen bij het plukken (schud den is natuurlijk heelemaal uit den booze); de vruchten zaaie men niet in den mand, en de volle mand keere men niet om op den vloer: stuk voor stuk legge men ze in den korf, en evenzoo worden ze één voor één uitgelegd. Laten we nu nog even een kijkje nemen in den bloemhof! Voor enkele weken hebt ge de stekplanten van Fuchsia's, Pelarzoniums e.a. opgepot; geef die nu haar vaste winter- plaats, 't zij in de kas, op een tafel of plank, of in een bak. Komen ze in den bak, dan is het goed de potjes niet in te graven, maar op den grond te zetten. Ze hebben dan niet zooveel van vocht te lijden en rotten niet zoo spoedig als wanneer men ze ingraaft, 't Zelfde geldt van C a 1 c e o 1 a r i a's en Cineraria's, welke ook in een vorstvrijen bak overwinterd kunnen worden. Zoo noodig, verpot men deze planten nog eens, vóór ze in hun winterkwar tieren komen. De grondsoort moet zijn een voedzaam mengsel, van b.v. 2 deelen blad- grond, een half deel kleizoden en een half deel ouden verteerden mest. Let verder gedurende den winter goed op het gieten en op de slakken; deze diertjes vergasten zich n.l. graag aan genoemde planten. Hebt U Amerikaan- sche remontant-Anjers of andere overblijvende Anjelieren, breng die dan ook naar binnen. Eerst de potten wasschen en de planten netjes aanbinden. U kunt ze in een koude kas zetten, dicht bij het glas: zorg dat de bloemen niet gaan smeulen. Om groote bloemen te krijgen, moet men van eiken bloemstengel alle zij knoppen wegnemen, en alleen de hoofdknop laten zitten, welke zich dan tot een groote, mooi gevormde bloem ontwikkelt. De Anjers mogen niet te warm staan, daar dan vele knop pen doof, d.w.z. loos, worden en geen bloemen geven. Ook worden ze spoedig door luizen bezocht. Planten in potten, voor forceering bestemd, als rozen, seringen, Prunus en His- taria's, worden uit de potten genomen en om gelegd; vooral bij nat weer is dit aan te raden. Daardoor komen de planten tot rust en rijpt het hout beter uit. Hoe eerder de planten tot rust komen, hoe eerder ze weer tot nieuwen groei kunnen opgewekt worden, en hoe vroeger we dus bloemen zullen hebben. 't Friesch Dagblad schrijft DE ZUIDERZEEARBEIDERS. Onder de Zuiderzee-arbeiders aan de Friesche kust heerschen toestanden, die eenvoudig ontoe laatbaar zijn, gelijk wij onlangs uit het artikel van onzen medewerker H. H. S. hebben kunnen lezen. Daar hebben een 1200 menschen, die om en bij de 30.per week verdienen, waarvan I een bedrag van 10.af moet voor kostgeld van den man een twee a driehonderd getrouw de mannen uit het Zuiden des lands zijn dien tengevolge gedwongen hier te vertoeven en slechts eens in de 6 weken of twee maanden in de gelegenheid, hun gezinnen op te zoeken. Het gaat eenvoudig niet vaker om de kosten. Zij hangen den ganschen Zaterdagmiddag en den geheelen Zondag hier in de kustdorpen om en zijn niet in staat, hun vrouwen en kinderen op te zoeken. Dit nu is een onhoudbaren toestand en ,wij berijpen niet, hoe de regeering niet ingrijpt, om de daarop noodwendig volgende degeneratie te keeren. Is dat nu een manier van doen, om die gezinnen daar twee maanden achtereen zon der den Vader te laten Hier moet iets op gevonden worden. Het is ontoelaatbaar, zulk een toestand te bestendi gen, met name wat de getrouwde arbeiders aangaat. Van tweeën één óf de gezinnen moeten naar hier overgebracht worden, of dien mannen moet de gelegenheid gegeven worden, om min stens eens per week en dan 's Zondags de gele bus 'C met zwarten band in hun gezin bij vrouw en kinderen te vertoe ven. Wat het eerste betreft wij hebben zóóveel noodwoningen gebouwd voor de Belgen, dat het dan al raar lijkt, dat wij voor eenige honder den landskinderen niet tot een dergelijke pres tatie in staat zouden zijn. Men vergete toch niet, dat deze toestand nog jaren moet duren. Dezen winter komt pas den dijk van Zurich tot het Cornwerder zand gereed en dan gaat het zoo verder. Licht waren er in de dun be volkte kustplaatsen wel woningen te krijgen en voorzoover dat niet kan, is er altijd terrein be schikbaar, om woningen te bouwen en die vrou wen en kinderen, wier mannen dit wenschen, naar hier over te brengen. Gaat dat niet, dan moet op de een of andere wijze, desnoods door vrijbiljetten op het spoor, dezen mannen de gelegenheid gegeven worden, om 's Zaterdags naar huis te gaan en 's Maan dagsmiddags op het werk terug te keeren. In Holland zal de toestand wel niet beter zijn, dan hier. Doch daar is zij evenmin toelaatbaar als in Friesland. Het gaat niet aan, die mannen hier den hee- len lieven Zondag langs de bierkaai te laten slingeren en de huisgezinnen zonder den Vader te laten. Hier moet met kracht en klem worden aan gedrongen tot er verbetering intreedt. Het zal geld moeten kosten, veel geld. Maar ten slottewat schaadt een haring op een ton Wat hier aan geld gewonnen wordt, gaat meer dan aan zedelijke waardij verloren. Zoo daar, waar de moeders en kinderen der arbei dersgezinnen van veel huiselijk genot zijn ver stoken, als hier, waar de kustbevolking van zooveel ledig rondloopende menschen weinig goeds heeft te verwachten. Wat moet, dat moet. Over bovenstaand onderwerp lezen we in de dagbladpers het volgende Zooals reeds eer is medegedeeld bestaan er plannen om te, komen tot electrificatie van Goeree en Overflakkee. Er zijn te dien aanzien drie plannen in studie: 1. een eigen centrale; 2. aansluiting op de centrale te Dordrecht; 3. aansluiting op de centrale te Rotterdam. Deze plannen zijn reeds geruimen tijd in handen van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gesteld om hun advies in te winnen. Naar verwacht wordt zal binnen niet al te langen tijd 'een definitief advies van dit col lege afkomen, waarop de betrokken gemeente besturen hun besluit kunnen nemen. Oostelijk Flakkee zal voorloopig buiten be schouwing moeten blijven, daar de vijf ge meenten in dat gedeelte: Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haring vliet en Den Bommel een contract hebben loopen met de industrieele maatschappij de Mabeg te Utrecht inzake een gemeenschap pelijk beheer eener gasfabriek. Het blijkt niet mogelijk zoolang dit contract geldig is tot electrificatie over te gaan. Voorloopig blijven deze plannen dus tot het Westelijk gedeelte met zijn acht dorpen beperkt. In elk geval hebben deze plaatsen ook de meeste behoefte aan electriciteit, om dat er nog vier dorpen bij zijn, die ook van gas verstoken zijn en nog steeds op petro leumverlichting aangewezen zijn Van een eigen centrale zal vermoedelijk niets komen en algemeen is het gevoelen, dat Gedep. Staten zullen adviseeren aan te sluiten op Rotterdam. Men meent, dat het uitblijven van het advies verband houdt met de stappen die Rotterdam doet om de maatschappij Voorne en Putten over te nemen, zoodat de kabel tot aan het Haringvliet van Rotterdam zal zijn, waardoor dit groote voordeel ver kregen wordt, dat Flakkee met geen tusschen- schakel te maken heeft, doch rechtstreeks met Rotterdam contracteeren kan. Er heeft zich uit de burgerij der acht ge meenten een comité gevormd, met het uit sluitend doel de burgerij te mobiliseeren, een algemeene actie op touw te zetten en adressen met handteekeningen te verzamelen, waarin Ged. Staten verzocht wordt eenigen spoed te betrachten met het uitbrengen van advies, opdat Flakkee binnen afzienbaren tijd in het bezit gesteld worde van het genot van elec- trischen stroom voor licht en kracht. Inderdaad leeft onder de bevolking het ver langen om in het genot van electrischen stroom gesteld te worden. Het comité, waarvan hierboven sprake, is, heeft de vorige week in Sommelsdijk vergaderd en daar is besloten onderstaand adres aan Ged. Staten te richten Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, vormend het bestuur van een comité, dat zich ten doel stelt de electrificatie van het Westelijk deel van Overflakkee en Goedereede te bespoedigen dat in alle lagen der bevolking van dit eiland het groote verlangen leeft om in het bezit gesteld te worden van electrischen stroom voor kracht en licht dat reeds gedurende langen tijd hieromtrent plannen worden besproken dat bekend is, dat Uw geacht college thans het onderzoek van enkele plannen betreffende de electrificatie in handen heeft dat bovenbedoeld comité zich niet inlaat met het onderzoek naar het meest geschikte plan voor dit gewest en dit gaarne in handen van bevoegden laat dat het comité echter Uw geacht college met grooten drang, eerbiedig verzoekt, den meesten spoed wel te willen betrachten met dit onderzoek, opdat de bevolking van dit eiland niet langer dan noodig is, verstoken blijve van het genot der electriciteit hetwelk doende, met verschuldigden eerbied, enz. Voorts wordt er deze en volgende week in de dorpen van Westelijk Flakkee (acht gemeen ten) lijsten gepresenteerd, waarop de burgerij door het zetten van haar handteekening van haar verlangen naar electrischen stroom kan doen blijken. We zullen hopen, dat een en ander er toe mag bijdragen, dat de electrificatie er door be spoedigd wordt. SOMMELSDIJK. De ontvanger dezer ge meente zal Dinsdag 18 September a.s. zitting houden tot het ontvangen van schoolgelden. Tot tarreerder bij de N.V. Cichoreidrogerij „Midden-Flakkee is aangesteld de landbouwer P. van Nimwegen. Donderdagavond is de oudste ingezetene, Mej. Wed. K. Sluij, in den ouderdom van 91 jaren overleden. Deze week werd uit deze gemeente weder om een inwoner naar een ziekenhuis te Rotter dam vervoerd tot het ondergaan van een ope ratieve behandeling. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Het zoontje van den los-werkman, waar van Dinsdag 1.1. melding werd gemaakt, dat het in kokend water was gevallen en veel brand wonden opliep, is tengevolge hiervan bezweken. Vorige week werden uit deze gemeente 473164 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. De uien worden in deze gemeente thans verkocht voor 2.50, de aardappelen voor 2.75 en de paardepeen voor 1.10 per H.L. Een zoontje van den landarbeider L. v. d. S. had het ongeluk met zijn fiets onder een wagen grint te geraken. Zijn fiets werd geheel vernield, doch zelf kwam hij er zonder onge lukken af.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3