.GENIUS Een weldaad voor QC nffn een teere huid. - "lU. JötggeiödTu&Dök BESTEVAER 'iear Tabak Officieel Gedeelte. Land- en Tuinbouw. die da^eluks voor vraagstukken wo zachte geurige moeilükste 't deateld vindt het probleem: Jpenöoede arenden laad sten prijs* op ideale wijze opgelost doop V erkoopin gen. Uw wet Zi] is mijn betrachting den ganschen dag". Dat is het wezen van het waarachtig Christendom. Leven naar Gods Woord. Gods Woord het uitgangspunt, dat Woord de bron, het licht op het pad, de leidraad voor het leven. Want dat Woord is de open baring Gods, het middel waardoor Hij zich ons bekend maakt. En nu is juist dat een kenmerk van groote oppervlakkigheid, wanneer dat Woord niet meer de basis is waarop wij staan, dat het zoover kan komen, dat zelfs een predikant durft zeg gen, dat er van dat Woord een afgod gemaakt wordtAls we dien kant op gaan, wordt ons Christendom machteloos. Wanneer we het Woord van God geen goddelijke vereering meer toekennen, maar het neerhalen tot het menschelijke woord, zijn we als Christendom weg. En daarom, laten we ons niet misleiden. Die zegt, dat er zooveel oppervlakkigheid is, zijt gij oppervlakkig Die zegt, dat er zoo veel vormendienst en uitwendigheid is, zijt gij opgaande in vormen en uitwendigheid Het antwoord is niet moeilijk. Gods Woord is de toetssteen. Wanneer dat Woord ons en onze daden, als ambtsdragers, als ouders, als leiders, als menschen veroor deelt, zijn we oppervlakkig, ook al openbaren we ons voor menschen in onze Kanaans tale, kleedij en weeklage als echte pelgrims door dit Mezech. Ik zie, dat ik ben afgedwaald, 'k Had over de jeugd willen schrijven. Maar dat dan een volgende week UITKIJK. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van SOM- MELSDIJK maken bekend dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in de Bewaarschool aan de St. Joris Doelstraat alhier en wel op Donderdag 20 September, v.m. 912 en n.m. IJ//4H> uur, en Vrijdag 21 September, v.m. 9—12 en n.m. 1H—4J^ uur. Aan belangstellenden wordt in herinnering gebracht 1°. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen ge wichten afgewasschen en ook de gaten ge reinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. 2°. dat de maten en gewichten vóór 1 Oc tober 1929 gestempeld moeten zijn met de letter d en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Dordrecht, op eiken Dinsdag en Vrijdag (geen openbare feest dag zijnde) van v.m. 1012 en n.m. 13 uur 3°. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeuringsmerk A niet in winkels enz. mogen teruggebracht worden 4°. dat betaald moet worden voor het onder zoek van maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist 5°. dat de milligram-gewichten niet op de herijking, maar alleen aan het bijkantoor her ijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een be drag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten voldoen) Sommelsdijk, 6 September 1928. De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap enz. Uitstel van eerste oefening. De Burgemeester van SOMMELSDIJK brengt onder de aandacht van degenen, die voor de lichting van het volgend jaar tot gewoon dienstplichtige zijn of worden bestemd, dat vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid in het algemenen moet worden aangevraagd omstreeks drie maan den vóór het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingelijfd. v Ten aanzien van hen, wier inlijving zal plaats hebben binnen drie maanden na ontvangst van de kennisgeving betreffende de toewijzing aan een onderdeel van de landmacht of de zee macht, geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den hierboven aangegeven tijd, dan geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen nadat de reden van vrijstelling is ontstaan. (Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 12 September 1928. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. REISINDRUKKEN BIJ ONZE DEELNAME AAN EEN EXCURSIE NAAR DUIT SCHL AND. Door het Centraal bureau van Veilingen te den Haag werd een excursie georganiseerd, spe ciaal ten doel hebende het bezoeken van eenige Duitsche markten en het zich op de hoogte stellen van den Tuinbouw in Duitschland. Waar de trein Maandag 3 September om 9 uur v.m. uit Rotterdam vertrok en het programma aan kondigde van iederen morgen 5 uur opstaan, vonden wij het raadzaam om Zondagsmiddags de reis te aanvaarden. Wij wisten, dat ons weinig tijd zou resten voor slapen. Toen wij plaats namen in den trein te Rot terdam, maakten wij al spoedig kennis met an dere veilingmenschen en tuinders. Te Utrecht waar alle deelnemers uit verschillende hoeken- van ons land bijeen kwamen, kregen wij een ge reserveerd rijtuig. Drukke en deskundige ge spreken werden tijdens de reis gevoerd .Iedereen wist iets uit zijn streek te vertellen, waarnaar we met genoegen luisterden. Wij waren op reis om iets te leeren, dus spitsten wij begrijpelijkerwijs onze ooren. In gezelligen kout bijeen Jjereikten wij zoodoende ongemerkt de Duitsche grens. De Duitsche douanen kwamen onze koffertjes en passen visiteeren, doch niemand had con trabande aan boord. Daarna namen wij plaats in dwi speisewagen en nuttigden ons eerste middagmaal op Duit- schen bodem, terwijl de trein voortholde naar plaats van bestemming. Dat wij in Keulen waren eer wij er erg in hadden laat zich gemakkelijk begrijpen. Het was "intusschen reeds twee uur geworden. Direct vanaf de Bahnhof (station) gingen wij naar ons Hotel „Terminus" in de Hermanstrasze. Na onze koffertjes, tasschen jassen enz. op de kamers geborgen te hebben namen wij plaats in de autocars, ter bezichti ging van de omstreken en de stad Keulen. Na tuurlijk werden wij het eerst langs den Keulschen dom geleid. Een pracht monumentaal gebouw is dat, waarvan de ontwerper alle eer en lof toekomt. Zoo ging onze reis voort naar de om streken van Keulen ter bezichtiging van den Land- en Tuinbouw. Zonder te willen opsnij den bleek ons al spoedig, dat de vakkennis van onze Duitsche collega's ver ten achter staat bij die van onze Hollanders. Men komt minstens 50 jaar bij ons ten achter. Dit mag echter voor onze land- en tuinbouwers geen aanleiding zijn dat zij moeten verslappen. Integendeel, zij moe ten trachten, dezen voorsprong te behouden, dan kunnen zij alle concurrentie glansrijk door staan. Wat den grond betreft, deze leek ons alleszins geschikt om er den tuinbouw uit te oefenen. Alleen is hij veel hooger gelegen, want greppels of slooten treft men er niet aan, een teeken, dat men er zich voor waterafvoer niet bezorgd behoeft te maken. Als inboorling van Flakkee, waar alle velden door slooten van den weg zijn gescheiden en op iederen dam een hek, doet het je een beetje vreemd aan, dat daar niet één afrastering is te bekennen. Men stapt overal van den weg direct op het land. Onderweg kregen wij ook gele genheid tot het bezichtigen van een proeftuin. Ook deze staat op veel lager peil dan onze Hol- landsche proeftuinen. Vandaar reden wij geheel onder het stof bedolven naar ons Hotel, waar we gezamenlijk aan den maaltijd deelnamen. Laten wij beginnen U te vertellen, dat wij verre de voorkeur geven aan de Hollandsche piepers. Na het nuttigen van den maaltijd hebben wij een bezoek gebracht aan de Keulsche Pressa (tentoonstelling). Dit is een grootsch opgezette tentoonstelling, waarbij de Nenijto te Rotter dam kinderspel is. Tot onzen spijt waren ech ter de gebouwen gesloten, dus moesten wij ons tevredenstellen met het bezichtigen van den aan leg. Een groote toren van naar schatting 60 a 70 Meter hoog, met daarop draaibaar licht, speciaal gebouwd voor reclame, versierde het terrein. Na terugkomst van de Pressa, ongeveer half twaalf begaven wij ons ter ruste met de genoegelijke gedachten, dat er den volgenden morgen half zes reveille zou worden geblazen. Den volgenden morgen na gebruik van het ont bijt (ook aan het ontbijt in Holland geven wij de voorkeur) brachten wij een bezoek aan de Keulsche groot- en kleinmarkt. De grootmarkt wordt gehouden in een groot gebouw, dat het eigendom is van de stad. Het is verdeeld in vele vakken, door middel van harmonicagaas van elkaar gescheiden. De importeurs die zoo'n stand huren, stallen daarin de door hen uit ver schillende landen geimporteerde producten uit. De groenteboeren komen daar hunne inkoopen doen, teneinde ze weer op hun beurt op de klein markt aan den man te brengen. Op de kleinmarkt treft men ook wel tuinders aan, die de door henzelf geteelde producten komen verkoopen, zooals dat voorheen ook ten onzent gebruikelijk was. Nu de veilingen in ons land zoo algemeen zijn geworden, treft men hier vrijwel geen tuinders meer op de markt aan. In Duitschland zijn de huisvrouwen niet zoo verwend als hier. De groenteboer komt er niet aan de deur. De vrouwen moeten zelf naar de markt om hunne inkoopen te doen. De Rijks- landbouwconsulent vertelde ons, dat zijn vrouw ook 's morgens eerst naar de markt moest om haar groenten te koopen. Door bakker, slager, enz. wordt men evenmin aan de deur bediend. Op de grootmarkt hadden wij een goed overzicht, hoe de producten uit de verschillende landen arriveerden, wat betreft kwaliteit, verpakking en sorteering. De Fransche druiven, waarvan de aanvoer zeer groot was, zijn verpakt in ovale spanen bakjes. Het model van die bakjes is het best te vergelijken met onze zinken teil. Het zijn kleine witte druiven en erg goedkoop. Op onze vraag, waarom er niet meer Hollandsche druiven werden geïmporteerd, kregen wij ten antwoord, dat die te duur waren. Die konden de fabrieks arbeiders en mijnwerkers niet betalen. Wij zijn dus de leveranciers van de elite, waar wij na tuurlijk niets tegen hebben. Uit een goed ge vulde portemonnaie is meer te halen dan uit een leege. De uien, welk product meer voor onze streek geldt, troffen wij er aan in goede kwaliteit. Het waren meest alle Duitsche uien. Deze waren zilverblank, zeer vast van sub stantie en prachtig gesorteerd. Wij zijn de vaste overtuiging toegedaan, als Duitschland zelf uien heeft, dat er niet naar de Hollandsche zal wor den gevraagd. Wij zagen ook nog enkele par tijtjes uit Noord-Holland, voorzien van het U.C.B.-merk, doch ook deze waren niet zoo mooi van kleur als de Duitsche. Men geeft er vooral de voorkeur aan drielingen-uien. Na ons bezoek aan deze markten vertrokken wij met den trein van 9.13 uur naar Remagen, het land van de bergen. Onderweg kregen wij vanuit den trein een prachtig gezicht op het zevengebergte, op welker top gebouwen waren gezet, zoo te zien Hotels. Bij onze aankomst te Remagen stonden twee groote autocars gereed, die ons voerden naar het Ahrtal. Daar hadden wij oogen te kort. Een dergelijk gezicht laat zich niet beschrijven. Dat moet men met eigen oogen aanschouwen. Wij genieten nog als wij denken aan de twee hellingen van de bergen met de daarop gebouw de dorpjes, 't Leek of de jongens hun blokken doos hadden uitgestald. De Zuidelijke hellingen zijn tot bijna aan den top met druiven beplant. Het heeft echter veel arbied gekost, om die hellingen teelklaar te maken. De bergen zijn niet van grond, doch van basaltsteen, bedekt met een dunne laag teelaarde. Om te voorkomen dat bij zwaren regenval deze teelaarde weg- spoeld, zijn de hellingen omgewerkt in een groo te trap. Om zich daarvan een goed idee te vormen, stelle men het zich voor als een groote dichte zoldertrap, waarvan de treden 5 tot 10 eMter diep zijn. Deze treden zijn beplant met druiven op de wijze zooals ten onzent de fram bozen wel worden geplant. Een stokje met daaraan verbonden een druivenplant ter hoogte van 1J/2 Meter. Men deelde ons mede, dat de druivenoogst dit jaar door de vorst totaal was mislukt. Ongeveer halverwege onze reis hielden onze autocars halt bij het Hotel. „De Bonte Koe", waar onder het genot van een glaasje Moeselwijn verschillende gesprekken betreffen de het schilderachtige landschap werden gevoerd Het water in het smalle door het Ahrtal loo- pende riviertje is glashelder, waarin men de visschen, men noemde ze forellen, zag zwem men. Na wat opgefrischt te zijn van ons glaasje wijn en het verzenden van de vele prachtige ansichtkaarten van dit dal, vervolgden wij onze reis naar het dorpje Altenaar, waar wij onge veer half twee arriveerden. Na het versterken van den inwendigen mensch door middel van eenige Duitsche gladde kartoffelen en een visch- je, beklommen wij de ruïne van Altenaar, een berg van ongeveer 200 M. hoog. Vanaf dezen berg kregen wij een schitterend gezicht op het dal. De op den weg rijdende auto's geleken maar kinderwagens. Nadat wij naar hartelust hadden genoten van dit prachtig vergezicht en ons zweet van de zware klimtocht wat opgedroogd was, daalden wij weer naar beneden om plaats te nemen in onze autocars voor de terugreis naar Remagen. Langs den weg waren appel- en pereboomen geplant. Waarschijnlijk zijn de jongens daar niet zoo brutaal als op Fiakkee. Als hier den Stadschen dijk met vruchtboomen was beplant, zouden er wellicht niet veel vruchten van dezè boomen op de veiling komen. Vanaf Remagen zijn wij rechtsreeks naar Dordtmund gespoord, waar wij ongeveer half acht aankwamen. Na gebruik van d enmaaltijd gevoelde men weinig lust meer voor het bezichtigen van de stad. Men kon het den toeristen aanzien, dat ze werkelijk vermoeid waren. Iedereen verlangde naar zijn bed, te meer, omdat men wist, dat we den volgenden morgen weer om half zes moesten opstaan. Inderdaad kwam de hotelporder ons Woensdagmorgen om half zes wekken. Gaarne hadden wij nog een poosje door gemaft, doch een groentemarkt wordt nu eenmaal altijds 's morgens vroeg gehouden. Na het gebruik van ons roggemikje gingen wij dan maar weer op stap naar de Dordtmundsche markten. Het idee van handelen was vrijwel in overeenstemming met den handel in Keulen. Ook daar troffen wij producten uit verschillende landen aan. In enkele hallen werden Hollandsche saatkartofflen (pootaardappelen) ten verkoop aangeboden. In een der hallen werden pootaardappelen aange boden, voorzien van het U. C. B.-merk, waarop de Nederlandsche te Berlijn gestationeerde land- bouwconsulent aanmerking maakte en den be trokken handelaar er op wees, dat dit niet ge oorloofd was. Na ons bezoek aan de markten kregen wij gelegenheid om de stad Dordtmund te bezichtigen. Ieder kon zijns weegs gaan en datgene bezien waar hij lust in had. 's Middags 12 uur kwamen wij weer in ons hotel bijeen. Na gebruik van den maaltijd stap ten wij weer in de autocars voor een bezoek aan de Riesevelder, plm. 20 K.M. buiten Dordt mund gelegen. Deze velden, ongeveer 3000 H. A. groot zijn bezittingen van de stad, en worden voor bemesting bevloeid met het afval uit de rioleering van de stad. Dit scheen een goede bemesting te* zijn, want de gewassen stonden zeer goed. Vandaar ging de tocht naar het Hebewerk Dordtmund-Emskanaal. Dit is een installaite voor het omhoog brengen van schepen naar een hooger gelegen kanaal. Het verval van het water is naar men ons mede deelde 13 Meter. Bij onze aankomst voer juist een schip van 1000 ton het Hebewerk in. Zoo dra het schip binnen was, werd de geheele bak met inliggend schip naar omhoog gebracht en kon het na 2 a 3 minuten zijn reis op het 13 Meter hooger liggendde kanaal weer vervolgen. Naar men ons mededeelde vordert dit omhoog brengen zoo goed als geen mechanische kracht. Dit geschiedde door middel van den druk van het water. Na ons daar wat verfrischt te hebben keerden wij weer naar Dordtmund terug, van waar wij 4.32 uur naar Essen vertrokken. 's Avonds werd door het grootste gedeelte van het gezelschap een bezoek gebracht aan het in de omgeving van ons hotel staande cabaret „Akaria" waar een grappige declamator ons met het een en ander bezig hield. Jammer, dat wij hem met onze Hollandsche ooren niet op den voet konden volgen. Weliswaar deed onze tolk zijn best om het gesprokene te vertalen, doch het is gezelliger als men tegelijk met de anderen mee kan lachen. Ongeveer 12 uur verlieten wij het cabaret en wandelden wij naar ons hotel. v. te VOOP Donderdagmorgen moesten wij weer om 6 uur uit de veeren, ten einde een bezoek te kunnen brengen aan de markten aldaar. Op deze markt zijn aanweerszijden van de straat betonnen hallen gebouwd, die het eigen dom zijn van de stad en door de importeurs kunnen worden gehuurd. Wij hadden het ge noegen op die markt een paar Hollanders aan te treffen, één uit Tilburg en één uit een plaatsje in Noord-Holland, waarvan wij den naam zijn vergeten. Die stelden ons met alles op de hoog te. Zij vertelden ons hoe Noord-Holland dit afzetgebied voor vroege aardappelen was ver loren. Voor dat de Noord-Hollandsche aardappelen rijp waren, was Italië de leverancier en daarna kwam België aan de markt. Zooals U ziet is het een strijd op leven dood, willen wij ons afzetgebied behouden. Laat dit een spoorslag zijn voor onze Flakkeesche landbouwers om zich toch vooral op de hoogte te stellen, aan welke eischen hun producten moeten voldoen, om de concurrentie van hun buitenlandsche col lega's het hoofd te kunnen bieden. Als het afzetgebied eenmaal verloren is, bestaat er bijna geen kans meer, om het terug te krijgen. Verder deelden zij ons nog mede, dat door Duitschland geen Hollandsche arbeiders worden toegelaten. De importeur, Hollander van ge boorte, die reeds 20 jaar te Essen woonde, had met veel moeite verkregen, dat hij een arbeider uit Noord-Holland in zijn di'enst mocht nemen. Gaarne had hij dien arbeider gehouden, doch hem werd een week geleden medegedeeld, dat zijn arbeider over twee maanden moest ver trekken, want er waren genoeg Duitsche werk- loozen. Zou de Nederlandsche overheid er ook zoo over denken Wij vermoeden van niet. Bij ons staat de deur wagewijd open voor iedere vreemdeling. De importeur, afkomstig uit Til burg, wees ons op het afkeuringswaardige con signatie-systeem. De importeur, die in commissie verkoopt, kan immers niets verliezen. Zijn doel is uitsluitend om te verkoopen en biedt daarom de producten tegen lagere prijzen aan dan de importeur, die voor eigen rekening handelt. De winst in den vorm van provisie is voor den eersten importeur altijd verzekerd, doch èn den tweeden èn den verzender in consignatie zijn de dupe van een dergelijk handelssysteem. De tijd ging inmiddels door en moesten wij onze gesprekken staken, om ons met den trein van 10.32 uur naar Crefeld te begeven. Daar bezochten wij in den middag de" veiling, die geheel naar het Hollandsch systeem is in gericht. Heele rijen met groenten beladen wa gens stonden te wachten, tot ze aan de beurt van veiling waren, waaruit wij concludeeren, dat ook daar de veilingsidee vasten vorm heeft •aangenomen. Onwillekeurig ontsnapte aan onze lippen den uitroep: overal weet men een veiling te or- ganiseeren, behalve op Flakkee. Na ons veilingbezoek moesten wij ons haasten naar het station, want om 4.26 uur vertrok de trein, die ons om 8.48 uur in Rotterdam bracht. Alle deelnemers aan de excursie konden hunne woonplaatsen nog bereiken, doch wij moesten den nacht in Rotterdam doorbrengen om Vrij dagmorgen met de tram van 9.57 uur te vertrek ken naar onze heimat, waar wij half één arri veerden. Hiermede was de vermoeiende, doch gezel lige, leerzame en onvergetelijke reis geëindigd. B. en H. funnel Moerziel!. Ook deze week kwam het in den fondsen handel nog niet tot een bijzondere opgewekt heid, in tegenstelling met hetgeen verwacht werd. Trouwens, de beurs doet zeer vaak dat, waarmede men het minste rekening hield. Fac toren van beteekenis oefenen dikwijls geen noe- menswaardigen invloed uit, hetzij deze tevoren zich reeds geleidelijk hebben doen gelden, of belanghebbenden liever den tijd wat afwachten, terwijl het aan den anderen kant ook voorkomt dat men op minder belangrijke gegevens acht geeft, en tot willigte overslaat. Wat nu den algemeenen toestand betreft, het valt niet te ontkennen, dat deze zijn goede en minder goede vooruitzichten heeft, en het lijkt er op, alsof men met beide gevallen, uitzon deringen daargelaten, rekening wenscht te hou den. Op de fondsenmarkt is duidelijk waarneem baar geweest, dat de algemeene ontwikkeling bevredjging wekt. De fondsen toch hebben over het algemeen gedurende den zomer hun vasten ondertoon behouden niettegenstaande de handel dikwijls zeer veel te wenschen overliet. De weinige lust tot zaken doen, welke men de laatste weken toonde, hield niet slechts verband met seizoen-omstandigheden, maar ook met de zorgen, welke in menig opzicht nog voor de deur staan, zoodat de herfst niet zonder eenige gereserveerdheid zijn intrede doet. Over het verloop ter beurze te Amsterdam vernemen wij het volgende: Beleggingsfondsen weinig handel. Er bestaat thans een gunstige gelegenheid tot verkoop van 6 Nederland 1922 A/B. De gemeente Arnhem stelt de in schrijving open op een 4J4 leening groot 1.650.000 (waarvan reeds 800.000 ge plaatst) tot den koers van 99J^ Van de Bankaandeelen zetten de aandeelen Duitsche Bank de rijzing vorot, evenals cer tificaten van 3 Fransche Banken. In de Industrieele afdeeling was er wat han del in buitenlandsche fondsen (Zweedsche lu cifers, Deutsche Kali, Monteralini, Woll-Kam- merei, enz. enz.). Zelfs nam het publiek nu en dan vrij actief aan den handel in deze fondsen deel, daar scheepvaart, suiker, rubber, tabakken en industrie-aandeelen zoo'n dood be staan voeren, dat men niet weet of men a la hausse, dan wel a la baisse moet speculeeren. Bovendien hebben de buitenlandsche fondsen dit voor, dat ze gemakkelijk verhandelbaar zijn. Een fonds als b.v. Zweedsche lucifers, waarvan het geheele kapitaal B na de introductie te Berlijn thans internationaal genoteerd wordt en dooreen leverbaar is te Stockholm, Londen, Zürich, Genève en Lausanne, doet toch in aantrekkelijkheid zeker niet onder voor dé wei nige internationale fondsen, die ten onzent hun vaderland hebben. Philips aandeelen zetten him opwaartsche be weging voort. Er wordt melding van gemaakt, dat Philips een nieuw verlichtingsprocédé heeft uitgevonden, hetgeen in technische kringen in druk heeft gemaakt. Kunstzijde-aandeelen dan vast, dan flauw. Een feit is het, dat er minder materiaal aan de markt komt, daardoor ook de marktpositie aanmerkelijk beter i* geworden. Het zou ons niet verwonderen als er dit jaar nog een fusie tot stand kwam tusschen Enka en H.K.I. Aandeelen Koninklijke Olie worden nog steeds voor binnenlandsche rekening gekocht, en deze week was Londen afgeefster. In New-York heerscht een vaste stemming voor Olie-waar den. Het verwekt verwondering, dat aandeelen Shell niet meegingen, maar later kwam New- York ook hiervoor met hoogere koersen. Van Suiker-aandeel en weinig te vertellen. De Maalcijfers zijn heel goed, en de V.I.S.P. ver koopt regelmatig. Rubber-aandeelen weinig handel. Het verslag van de rubbercommissie is gepubliceerd, en producenten besluiten een afwachtende houding ■aan te houden, hetgeen ook wel in rubberkringen verwacht werd. Scheepvaart-aandeelen weinig handel. Tabaksaandeelen zijn in afwachting op de najaarsinschrijvingen, al zijn die ook niet van zoodanig belang om een koers-avans te wet tigen. Amerikaansche fondsen met eenigen handel in Milwaukee's en Wabash. Op Zaterdag 15 September 1928 veiling en op Zaterdag 22 September afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (z.t.) te Ouddorp in Hotel Akershoek van een buis met schuur, tuin en bouwland te Ouddorp aan den Doornweg en aan den weg van den Wester Westdijk, kad sectie E no. 2197 en 2225 te samen groot 62 A. 10 cA. (1 gem. 106 R V.M.) in 2 per. ceelen en ip combinatiën, in gebruik bij J. Meijer Janz. te Ouddorp. Notaris VAN DER SLUYS. Op Maandag 10 September 1928 te Dirks. land ter herberge van H. van den Doel, vei. iing, en op Maandag 17 September 1928 te Dirksland ter herberge van J. Keu velaar, afslag, beide dagen 's avonds 7,30 uur (z.t.) vaneen huis met erf en grond te Dirksland aan den Straatdijk, kad. sectie B. no. 1684 groot 73 cA. in tweeën verhuurd voor f 5,— per weck, ten verzoeke van M. Noordijk J.Gz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 12 September 1928 te Ooit. gensplaat in Hotel Hobbel veiling en op Woensdag 19 September 1928 te Ooltgensplaat in Hotel Moelker afslag, beide dagen 'smid. dags 2,30 uur (z.tvana. 44,95,25 H.A. (89 gem. 283 R F M.) Bouwland te Óoltgens. plaat in den Weipoider, den Mariapolder, den polder Het Oudeland en den Noordpolder in diverse perceelcn cn in combinatiën, en b. 2,99,30 H.A. (5 gem. 297 R P.M.) Bouwland te Den Bommel in den Grootenblokpolder aan den Blokschenweg in 1 perceel. Meerendeels nog voor 3 jaar verhuurd, be hoorende tot de nalatenschap van wijlen Mej. P. M. van Weel te 's-Gravenhage. Notaris VAN DER SLUIJS. j Op Donderdag 13 Sept. 1928 veiling en op Donderdag 20 Sept. 1928 afslag, beide dagen 's avonds 7,30 uur (z.tte Melissant ter her» berge van M. v. d, Weiff, van 2 arbeiders, woningen met erf en grond te Melissant aan de Voorstraat, Kad. Sectie A no. 492 en 493, te samen groot 58 c.A. in een perceel, dadelijk te aanvaarden, toebehoorende aan Ding. Sol» daat c.s. Notaris L. VAN DER SLUYS. Zaterdag 22 September, bij inzet en Zater. dag* 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp, in het Logement »Akershoek«, koop IEen huis met schuur varkenshok, erf, tuin en boomgaard te Oud» dorp, in de Middelduinen, kadaster sectie D Nos. 702 en 703, groot 0.19.30 H.A. 126 R. V M,, op 15 Nov. 1928 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Koop 110.18.30 H.A., of 119'/a R. V. M bouwland te Goede, reede in den Piaspolder, bij de Plasbrug, sectie B. No. 576. Koop III0.23 30 H.A. of 152 R. V. M. bouwland, genaamd »Botermeed«, le Ouddorp, in het Oude Nieuwland, op de *v Einden, sectie B No. 448. Koop IV 0 37.60 JH-A.v J of 246 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuwland, op de Einden, sectie B Nos. 1102 en 1104. Koopen II, III en IV te aanvaarden bloot» tchoof 1928. ïen verzoeke van den Heer Jacob Meijer Fz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 22 September bij inzet en Zater» dag 29 September bij afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp in het Logement »Akershoek«, van een huis en schuur met erf, tuin en bouwland, geschikt voor tuingrond, te Ouddorp, aan de Middelduinen nabij het strand, genaamd «Duinzicht»:, kadaster sectie B. Nos. 789, 791, 794, 797, 798, 799, 800, 854 en 938, groot 2.56 30 HA. of 5 G. 174 R. V. M. De gebouwen zijn uiterlijk 15 December 1928, overigens is het perceel biootschoof 1928 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Ten verzoeke van den Heer Leunis Padmos Lz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. üernengdaMeuws» SPOORWEGONGEVAL TE BORCULO. Drie waggons vernield. Twee gewonden. Woensdagmiddag is op het stationsemplace ment te Borculo tengevolge van verkeerden wisselstand de locomotief van een goederen trein op een drietal goederenwagens ingereden. De wagens werden totaal vernield. Van de twee arbeiders, die met het lossen der wagens bezig waren, kreeg de een, zekere S. een ernstige hoofdwonde, de andere, M„ werd licht aan den rug gewond. AUTO-ONGEVAL. Woensdagmorgen half tien reed de heer B. uit Amsterdam met zijn auto op het Laarder- hoogt te Laren (N.H.) Ter hoogte van het Rozenlaantje wilde hij een handkar passeeren. Op hetzelfde oogeriblik kwam een auto uit te genovergestelde richting. De heer B. raakte het stuur kwijt en reed tegen den auto op, waarna zijn wagen tegen een boom opreed. Twee inzittende dames, de echtgenoote van den heer B. en haar vriendin mevr. B„ werden uit den wagen geslingerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. Een ijlings ontboden genees heer kon echter geen verwondingen ontdekken. Beide dames werden naar de woning van den geneesheer vervoerd. Des middags konden zij per trein naar Am sterdam terugkeeren. Van de drie inzittende heeren werd niemand gewond. De auto van den heer B. werd geheel ver nield en werd naar Laren gesleept. De andere auto kreeg hoegenaamd geen schade.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2