Burgerlijke Stand Gemengd,Nieuws* VARIA. Mej. C. van der B. geraakte met haar rij wiel aan de Langeweg in de sloot, en mej. C. B. in den Boomgaardspad. Beiden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. OUDE TONGE. De prijzen der veldgewas sen zijn als volgt .uien 2.— aardappelen 2.40 en koepeen 1.—Er is veel handel. Alhier worden veel aardappelen gebaald en verscheept, welke naar Spanje worden ge zonden. De bakkers alhier hebben den broodprijs met 2 cent de 8 ons afgeslagen. Het z.g.n. Hoogehuis vroeger eigendom van de Diaconie thans van A. Kanters wordt door den eigenaar gesloopt. NIEUWE TONGE. De bekende kolenhan delaar C. Holleman, alhier, verwacht binnen enkele dagen een lading prima Duitsche Eier en stukkolen. De prijzen zijn erg laag te noemen {Zie advertentie in dit nummer). Onder het vee van den landbouwer J. B. al hier, is mond- en klauwzeer, uitgebroken. De nieuwe straat in Polder Klinkerland loopende tot den Zuiddijk alhier, is door den Raad gedoopt in „Oranjestraat". De ijk- en herijk van maten en gewichten zal plaats hebben in het Weeshuis op Vrijdag 14 September a.s. Tegen G. H. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het vloekver- bod. Mej. K. Kieviet J.Cd. moest dezer dagen naar een ziekenhuis worden vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Zuster A. v. d. Polder, alhier, slaagde dezer dagen voor het Diploma Enquètrice t.b.c. In de plaats van den Isten luitenant De nier van der Gon is de heer J. C. Nieuwenhuij- zen, alhier, benoemd tot Districts-Commandant van het Vrijwillig Landstorm-Corps, Motor- Vaartuigendienst voor Goeree en Overflakkee. De gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1929, ligt vanaf heden tot den dag der be handeling in den Raad voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage. Van de lichting 1929 zijn 11 lotelingen tot gewoon dienstplichtige aangewezen, n.l. A. v. d. Boom, H. van Zielst, L. C. Bruggeman, A. Voorwinden, G. Bakker, A. Visbeen, J. J. v. Heemst, C. L. Melissant, J. C. Braber, P. Slis en D. Visser. Vrijgeloot zijn dus A. Dekker, M. Vroegindeweij, L. v. d. Doel, M. Kievit, A. v. d. Broek. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 8500 H.L. aardappe len, 3400 balen uien en 1100 balen peen. Door het wegzakken van den pas af gegraven kant van den weg geraakte de auto van den heer Oversier in den Staakweg in de sloot. Met behulp van een bok kon hij weder op den weg worden gebracht. Aan Mej. J. Boer is vergunning verleend tot het bouwen van een wöonhuis aan de Julia- nalaan. Van de 9 gewone dienstplichtigen der lichting 1929 zijn er 6 ter inlijving bestemd ge worden. Naar wij vernemen zal op Woensdag 19 September a.s. in het koor der Ned. Herv. Kerk alhier een zangavond worden gehouden, door de georganiseerde Chr. Zangvereenigingen op <dit eiland. De dienstplichtigen G. v. d. Hoek, A. de Visser, L. C. Bruggeman en P. de Jong, zijn 6 dezer voor herhalingsoefeningen te Breda onder de wapenen geroepen. z Gevonden voorwerpen een heerenhor loge en 2 portemonnaies met inhoud. Inlichtingen bij de gem.-politie. Tegen een ingezetene* is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der alg. poli tieverordening. MELISSANT. De herijk van maten en ge wichten zal voor deze gemeente worden gehou den in het oefenlokaal der o. 1. School op Woensdag 3 October a.s. des v.m. van 10.30 12 uur en des namiddags van 1»2.30 uur. De dienstplichtige van de lichting 1928 A. Grootenboer, is tegen 1 October a.s. opgeroe pen, om te Bergen op Zoom bij het 14e regi ment Infanterie te worden ingelijfd. Naar we vernemen is door een alhier vértoevenden vreemdeling Zfcitefdag j.I. een portefeuille, inhoudende een flink bedrag aan geld, benevens andere voor den houder van waarde zijnde stukken verloren. Tot op heden heeft de vinder echter op zich laten wachten. De broodbakkers alhier hebben den prijs van de verschillende broodsoorten, we derom aanmerkelijk verlaagd. Door den heer C. van Dijke alhier, is aan het gemeentebestuur vergunning gevraagd, tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Molendijk no. 13, voorheen be woond door Mej. de Wed. v. d. Klundert. Tot 18 September a.s. kunnen bezwaren tegen inwil liging van dit verzoek worden ingediend. i Door het gemeentebestuur is aan den heer H. Tieleman vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg. -Bij de door Notaris van der Sluijs ge houden veiling van een woonhuis van de erven Wed. J. Nagtegaal was hoogste bieder de heer Johs. Tieleman voor 1325. HERRINGEN. Door de bakkers alhier is de broodprijs verlaagd en gebracht op 24 cent per 12 ons. Door de Onderlinge Dorschvereeniging alhier is een nieuwe stroopers aangekocht om nevens haar stoomdorschmachine in gebruik te worden gesteld. Dezer dagen zal de machine arriveeren. Tegen èen persoon in deze gemeente is door den gem.-veldwachter proces-verbaal op gemaakt wegens het des nachts brandhout laten liggen, op het rijwielpad. Voor de uien besteedt men hier op 't oogenblik 2.25 per H.L. Hoewel de prijs slechts matig is, wordt reeds aardig wat ajuin verkocht De opbrengst in H.L. is per gemet zeer goed te noemen. De ijk- en herijk van maten en gewich ten zal in deze gemeente plaats hebben op 15 September van des v.m. 9.3012.30 (n.t.). GOEDEREEDE. Prijzen der veldvruchten Erwten 20, tarwe 14 ct. per kilo. juin 2.25 per. 60 kilo. In de maand Aug. van hier vertrokken Lina Bruggeman naar Middelharnis. Ingekomen niemand. Alhier arriveerde een schip met eier kolen, die franco worden geleverd a 1.70 per 100 K.G. OUDDORP. A.s. Zaterdag n.m. 3 uur (n.t.) zal de motorbrandspuit beproefd worden. Naar we vernemen is onze dorpsgenoot C. Witte Mz. per s.s. Edam naar Mejico ver trokken. SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. v. Jacobus Nelis en van Maatje Verolme. OOLTGENSRLAAT. OndertrouwdC. W. Hobbel 53 j. en E. de Jong 39 j. DIRKSLAND. Geboren Adriaantje Jannetje, d. v. S, Brooshoofd en J. Huizer. Ondertrouwd: Willem Snijder, 20 j. en Jannetje Vellekoop, 20 j. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Stadscourant bekend dat ten behoeve van s Rijks schatkist is ontvangen wegens achter» stallige belasting en gewetensgeld bij den In» specteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te HHlevoetsluis f 7000,—, f 18000,-, f 3000,-, f 9500,-, f 7000,-, f 10800,-. f 9000,-, f 8000,-, f 4083,-, f 1800,-bij den Ontvanger der directe belastingen te Helle, voetsluis f 3000,—bij dien te Oude Tonge f 16000,- en f 8800,-. Brand in een tabaksfabriek te Viaardlngen Woensdagavond elf uur is brand ontstaan op de derde verdieping van de tabaksfabriek de Zeeman, firma A. v. d. Windt aan de Hoog, straat te Viaardlngen. Met de motorspuit de zoogenaamde kleine vuurvreter en verder brandweermateriaal werd het vuur aangetast. De brand is niet ontstaan op de derde doch op de tweede verdieping. Op den theezolder ging een groote partij thee, welke daar was opgeslagen in de vlammen op. Een daarnaast gelegen papierzolder vatte eveneens vlam, doch door actief en tactvol optreden van de brand, weer zal deze behouden kunnen blijven. De daaronder gelegen tabakszonders kregen zeer veel waterschade, doch men gelooft ook deze tegen het vuur te kunnen beschermen De brand wordt op het moment, dat dit bericht afgezonden wordt, met het volledige brand» weermateriaal van Vlaardingen, zijnde met acht stralen, aangetast. De benedenverdiepingen van het pand kregen eveneens veel waterschade. Het geheele pand is op beurspolis verzekerd De naast de tabaksfabriek gelegen klompen» fabriek van de firma van Aken heeft reeds veel waterschade gekregen. De brandweer was den brand vrijwel meester, zoodat verwacht mag worden dat het vuur zich niet uitgebreid heeft. Verschillende gemeentelijke autoriteiten wa ren op het terrein van den brand aanwezig. Een -watervliegtuig vermist Woensdagavond werd uit Enkhuizen geseind, dat aldaar in den loop van den middag de beide watervliegtuigen nrs. 55 en 60 waren gedaald en dat de inzittenden gerapporteerd hadden, dat een ander watervliegtuig op een afstand van 15 K.M. van Enkhuizen op zee gedaald was wegens een defect. De schipper Hurch van Enkhuizen is daarop met zijn motorvaartuig E. H 26 vertiokken teneinde het vliegtuig binnen te sleepen. Hij .heeft echter het toestel niet kunnen vinden en is Woensdagavond onverrichterzake te Enkhuizen teruggekeerd. Weer een zeer ernstig ongeluk op een onbewaakten overweg. Drie dooden. Te Westerlee bij Winschoten is Donderdag de vrachtauto van den heer Eikema door een rangeerende locomotief, komende uit de rich' ting Winschoten, op een onbewaakten over, weg gegrepen en vernield Gedood zijn Jacob Eikema (60 jaar). Geert Kiungel (20 jaar) en het 6 jarige kleinzoontje Jacob Eikema. De 3 jarige Jan Lukas Robertus, die ook in den auto wagen zat met zijn grootvader Eikema, is ernstig gewond en te Winschoten in het ziekenhuis opgenomen. Diefstal van een Belgisch jacht. Donderdagochtend is het Belgische jacht Squibs, eigenaar Roosens uit Antwerpen, ge> stolen. Later is het jacht nabij Walsoorden omhoog gevaren. Inmiddels was de heer Roo» sens met een andere motorboot uit Antwerpen vertrokken, heeft te Walsoorden den brigade, commandant van de Koninklijke Marechaussee aan boord genomen, en is naar het gestrande jacht gevaren, alwaar zich een persoon, die Engelsch sprak, aan boord bevond. Deze lag, toen men aan boord kwam, te slapen. Vol* gens zijn verklaring, bleken er nog twee andere personen aan boord te zijn geweest. Deze is de politie nog niet op het spoor. De berging van de Squibs is opgedragen aan Smit's Bergingsbedrijf te Wemeldinge. Het jacht zal door de politie in beslag worden genomen terwijl de persoon, die op het schip werd aangetroffen naar Middelburg is overgebracht. Fabrieksbrand te Barneveld. In de houtwol' en k stenfabriek van N. de Boer te Barneveld is Donderdagavond brand uitgebroken. Het geheele pand stond in lichte laaie. De belendende perceelen werden be, dreigd. De brandweer van Amersfoort, Ede, Lunteren en Futten zijn gerequireerd. »De Zwollandc. De Koninklijke familie heeft Woensdag een bezoek aan de »Zwolland gebracht. Eerst werd echter het nieuwe Binnengast, huis bezocht. De Koningin werd rondgeleid door den voorzitter, den heer Battels, de Prins door den heer Telligen en later door d-n Zwolschen burgemeester mr. dr. I. A. van Royen, tetwijl de Prinses door baron van Haersolte werd begeleid De Koningin onderhield zich met verschillende bewoners van het gasthuis en eenige woningen werden door haar bezocht. Haar werd hier een bouquet aangeboden van bloemen door de bewoners zelf gekweekt. Bij het afscheid dankte de heer Bartels de Koningin voor een milde gift, die zij voor een tractatie had beschikbaar gesteld. Na dit bezoek werd naar de woning van den Commissaris der Koningin gereden, waar het noenmaal gebruikt werd. Voor het Sofiaziekerhuis waren het verple, gend personeel en eenige herstellende zieken opgesteld. Overal langs den weg juichte een geestdriftige menigte de vorstelijke bezoekers toe. Om 2 uur arriveerde de Koninklijke familie op de tentoonstelling, waar zij ongeveer tot 3 uur vertoefde en vervolgens op het concours hipp'que-terrcin het vee, dat in den ring werd gebracht, in oogenschouw nam. Tegen 4 uur werd de terugreis per auto naar 'tLoo aanvaard, UITBREKERS TE ZEIST AANGEHOUDEN. Dinsdagavond heeft de Amsterdamsche poli tie, den tweeden van de beide uitbrekers uit de Scheveningsche strafgevangenis, die op 31 Maart ontsnapt zijn te Zeist aangehouden. Men zal zich herinneren dat op Zaterdag 31 Maart 2 gevangenen met behulp van een steek beitel het slot uit een der deuren wisten te ver breken en op die wijze wisten te ontkomen. Na korten tijd meldde Groeneveld zich bij de Amsterdamsche politie aan, en hij werd weer naar de gevangenis naar den Haag overge bracht. De politie kon ondanks alle nasporin gen G. niet ontdekken, totdat men Dinsdagmid dag in Zeist een aanwijzing kreeg, dat hij in die plaats rustig aan den arbeid was, als gemeente werkman bij den bouw van een nieuw abbattoir. De Zeister politie zette het terrein af en eenige Amsterdamsche inspecteurs, die inmiddels ge waarschuwd waren arrsteeerden den vluchte ling. Aanvankelijk ontkende de aangehoudene Ger- ber te zijn. Werkelijk was hij zoo veranderd, dat de politiemannen een oogenblik in twijfel stonden of ze wel den „ware" hadden. Maar ze namen den man toch mee naar het politiebu reau en daar bleek al spoedig, dat men inder daad met den gezochten uitbreker te doen had. Woensdagmorgen is hij naar den Haag over gebracht en aan een verhoor onderworpen. Hij deelde daarbij mede, dat Groeneveld en hij reeds lang het plan hadden te ontvluchten. Daartoe hadden ze zich reeds geoefend in ver schillende athletische toeren, die hen bij de ont snapping te pas zouden kunnen komen. Zooge naamd onder het stoeien wisten zij het zoo ver te brengen, dat de een met slechts een klein aan loopje op de schouders van den andere kon springen. Deze methode hadden ze willen bezi gen om over de gevangenismuur te komen. Het bleek echter niet noodig te zijn, daar zij zich konden bedienen van een bezemsteel met touw, zoodat zij zich zonder moeite aan den muur kon den optrekken. Toen ze eenmaal buiten de gevangenis waren, zijn zij van elkaar gegaan en hebben elkaar sinds dat oogenblik niet meer teruggezien. Ger- ber is in de richting van het Hollandsche Spoor station geloopen en heeft kans gezien, door over een hek te klimmen op het emplacement te komen. Zonder gezien te worden is hij in een trein gekropen, welke hem naar Ansterdam bracht. Enkele oogenblikken voor dat de trein stil hield sprong hij uit de wagon en wist weer ongemerkt weg te komen. In Amsterdam had hij verschillende vrien den "die hem voortgeholpen hebben. Verschei dene weken heeft hij gewerkt op het vliegveld Schiphol. Vandaar heeft hij werk gekregen op de Veemarkt te Utrecht en toen is hij naar Hel mond vertrokken. Sinds eenige dagen was hij nu werkzaam te Zeist. Al die betrekkingen had hij aangenomen on der een valsche naam en steeds had hij be hoorlijk weekgeld verdiend. Omtrent zijn vrienden die hem geholpen hebben, weigerde hij iets mede te deelen. VERKEERSONGELUKKEN. Dinsdagavond werd op den weg Roosendaal- Breda, ter hoogte van St: Willebrord een zekere van D. afkomstig uit Beet, door een passee- rende auto aangereden en zoodanig gekwetst dat hij in het Ziekenhuis te Etten moest worden op genomen. De chauffeur van den auto treft geen schuld. Te Middelburg is de 13-jarige D. M. B. voor een rijdende sleeperswagen geklommen. Hij viel er af en werd overgereden. Met beide beenen versplinterd en een gebroken pink werd de jongen in levensgevaarlijken toestand opge nomen. -Dinsdag is een auto van de Turmac-fa- briek waarmede ongeveer 20 meisjes uit 's Hee- renberg naar de fabriek te Zevenaar werden vervoerd bij Didam door verkeerd uitwijken van een andere auto in de sloot gereden. De Chauffeur Teiling uit 's Heerenberg werd ern stig gewond. Alle meisjes op één na kregen ver wondingen en werden in het Ziekenhuis te Ze venaar verbonden. G. Dekkers uit 's Hertogenbósch is, toen hij met zijn rijwiel onder Haren reed, bij het oversteken van den weg door een motorrijder gegrepen. Deze en de duorijder, die op den grond werden geslingerd, bekwamen slechts lichte kwetsuren, doch de wielrijder werd ern stig aan het hoofd gewond en brak het rechter been op twee plaatsen. Hij werd naar het groote ziekenhuis in den Bosch vervoerd. ONGELUKKEN. Te Zelhem is Dinsdag het 4-jarig zoontje van ter H. in een pot met kokend water gevallen. De kleine is kort daarop overleden. De 44-jarige Benster uit Kerkerade is Woensdagmiddag op het rangeerterrein van de Domaniale mijn aldaar door een trein overreden en enkele oogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleden. Gevaarlijke stier, Zondagmiddag wilde te Nieuwer«Amstel een landbouwer aan den Amsteldijk een op stal staanden stier laten fotografeeren. Voor dat doel werd den stier naar buiten gebracht en door den zoon van den landbouwer stevig vastgehouden. Net toen de fotograaf het dier op de gevoelige plaat wilde vereeuwigen wist het beest zich los te rukken en snelde op den helper van den fotograaf toe die in een oog, wenk tegen een muur werd geslingerd en daar met een paar gebroken ribben werd opge» nomen. Het dier werd met groote moeite overmeesterd. Het slachtoffer werd per auto naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overgebracht. Ze had zoo onrustig geslapen. Te Vinkeveen heeft zich, naar «Het Volk« meldt, dezer dagen een eigenaardig geval van slaapwandelen voorgedaan. Een vrouw van 80 jaar stapte 's nachts uit haar bed, kleedde zich aan en begaf zich naar buiten. Langs een bruggetje waadde zij door een sloot, waarna zij den weg overstak en in een roei, boolje stapte. Aan de overzijde aangekomen verliet zij het bootje weer en ontdeed zich op een tuinbank van haar kleeren. Vervolgens beeft zij denzelfden weg terug afgelegd en heeft zich weer, zonder dat haar huisvenooten iets van dezen nacbtelijken tocht hadden gemerkt, te ruste begeven. Doordat men 's morgens haar kleeren op de tuinbank vond, werd men iets van de wandeling gewaar. Dat de vrouw geen ongeluk is overgekomen, mag men wel als een wonder beschouwen. 's Morgens bij het ontwaken, klaagde de vrouw, dat zij zoo onrustig had geslapen. Fabrieksbrand te Enschede. Woensdagavond ongeveer 7 uur is brand uitgebroken in een afdeeling van de textiel, fabriek der firma G. ter Kuile A Zoon aan de Gronaustraat te Enschede. Deze afdeeling, waarin de cops geverfd worden, is geheel uitgebrand. De brandweer wist te voorkomen, dat het vuur op andere deelen van de fabriek oversloeg. Er is aanzienlijke schade aangericht, maar het bedrijf ondervindt geen stagnatiede arbeiders, die in de uitgebrande afdeeling werk- zaam waren, worden in andere afdeelingen der fabriek te werk gesteld. De schade wordt door verzekering gedekt De A Ikmaareche gevangenis gesloten. De Alkmaarsche gevangenis is onlangs ge, sloten. De bezuiniging, die hiervan 't gevolg is zou 't Maandblad voor Berechting en Re, classeering van volwassen gevangenen willen gebruiken voor de aanstelling van meer re, classeerings>ambtenaren. De bezuiniging toch is voor een belangrijk deel mogelijk geworden door de werkzaamheid der reclasseering. Het wordt dus billijk geacht, dat ook de reclas, seering er 't profijt van plukt. Drama. Te Britz, bij Berlijn, heeft Woensdagoch, tend een 50,jarige smid zijn 26 jarige stiefzoon met drie revolverschoten zwaar gewend en vervolgens zelfmoord gepleegd. De smid, die van zijn vrouw gescheiden leefde en als een dronkaard bekend stond, was door de recht» bank veroordeeld om te voorzien in het levensonderhoud van zijn vrouw, hetgeen hem zoozeer ontstemd had, dat hij besloot de vrouw uit den weg te ruimen. Dat het ook in zijn bedoeling lag tevens een einde te maken aan zijn eigen leven is waarschijnlijk, wijl hij Dinsdag ontslag uit de fabriek had genomen waar hij sinds eenigen tijd werkzaam was. Toen hij Woensdagochtend in de woning van zijn vrouw verscheen om zijn plan ten uitvoer te brengen wilde zijn stiefzoon hem dit beletten. De man werd hierdoor zoo woedend dat hjj zijn stiefzoon neerschoot. De toestand van den jongeling is ernstig, Schrik op school. In een hoogere burgerschool in het Noord, oosten van Berlijn trok Woensdagmiddag tij, dens de les een 17>jarige scholier, een zoon van den rector van het Leibn tz,gymnasium, plotseling een revolver en bedreigde daarmede zoowel zijn leeraar als zijn medescholieren. Een agent van de schupo, wiens hulp men had ingeroepen, slaagde er in den jongeman te overweldigen en te ontwapenen. De scholier schijnt in een aanval van zinsverbijstering te hebben gehandeld. Hij was reeds lang over, spannen. Een voetreiz'ger In Afrika. »Zuid<Afrika* schrijft De heer Gisbertus Seubring uit Haarlem, die van Februari 1923 af te voet door Afrika trekt en verleden jaar Transkei bezocht, waar bij zeven maanden vertoefde, is na Oost, Londen, George, Mosselbaai en den Vrijstaat bezocht te hebben, voornemens naar Neder, land terug te keeren, om daar op verzoek van het Koninklijk Nederl. Aardrijkskundig Genootschap eenige voordrachten te houden, en dan naar Amerika te gaan. Op zijn tochten van Egypte naar de Zuid, kust heeft hij de zeden en gewoonten der naturellen bestudeerd, en vermoedelijk zal van zijn hand spoedig een boek verschijnen onder den titel»W th Donkeys, Oxen and Camels through Africa*. EEN SCHEEPSREDD1NGSBOOT. A.s. Zaterdag zal een scheepsreddingsboot, voorzien van de Lowndes Rail, in de Noordzee eenige -mijlen uit de Hollandsche kust, in omgeslagen toestand te water geworpen wor, den. Dit zal waarschijnlijk geschieden van het stoomschip Berenice, der Kon Nederiandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam. Elf zwemmers, leden van de U Z C. en van Zwemlust, alsmede mej. Cor Letbrand, die onlangs van Enkhuizen naar Stavoren is ge, zwommen, zullen onder leiding van dhr. A. P. Schat, te Utrecht, gezamenlijk over boord springen. Het schip zal daarna direct de reis vervolgen en dus de sloep achterlaten. De Lowndes Keel Rail verandert een om, geslagen reddingsboot in een vlot, waaraan men zich goed kan vasthouden. De Keel Rail bestaat uit gegalvaniseerde gaspijpen, welke in 6 stukken van ongeveer 2 Meter lengte (aan weerszijden van de kiel der sloep drie stukken), scharnierend aan den kiel be, vestigd en daartegen kunnen wegklappen. Slaat een ieddingsboot om, dan kunnen de drenkelingen zich aan deze gaspijpen vast, grijpen, waardoor de scharnieren openslaan, en de gaspijp zoover van de kiel vrijkomt, dat de drenkelingen er een arm tusschen runnen steken. Zwakkere kunnen desnoods door middel van een kleedingstuk er aan vastgebonden worden. De scharnieren zijn geheel van koper en kunnen niet meer dicht, slaan, als de sloep onderstboven ligt. Komt geen hulp opdagen, dan kunnen de drenkelingen de sloep weer in het water om, keeren in de normale positie. De zwemmers, die hun medewerking in de Noordzee hebben toegezegd, zullen door allen aan één zijde vast te houden, de om, geslagen sloep weer tot de normale positie omkeeren, de boot uithoozen en trachten, de Hollandsche kust zeilende of roeiende te bereiken. Morgenmiddag (Vrijdag) half vijf zullen in het Oosterdok (vlak bij het Centraal station) te Amsterdam, aan bakboord van het oplei* dingsschip Pollux, demonstraties met deze scheepsreddingsboot worden gegeven. Dezelfde .zwemmers zullen dan soortgelijke manouvres uitvoeren als in de Noordzee, Een partij gedistilleerd aangehouden. De politie te Schiedam heeft Donderdag, morgen 10 uur op den Rotterdamschen dijk in beslag genomen twee wagens met een groote partij gedistilleerd, toebehoorende aan den distallateur H. J. te Schiedam en bestemd voor het buitenland, op vermoeden van het gebruik maken van merken waarop een ander recht heeft. Volgens den distallateur betreft het etiketten, waarvan hem niet bekend was, dat ze een nder toebehoorden. EEN SYMPATHIEK GETUIGENIS OVER EEN SYMPATHIEK PERSOON. „Parlementaire figuren" van de „Houten Pomp" behandelt thans het Tweede Kamer-lid C. Smeenk. „Over Smeenk te gchrijven, is geen moeie- lijke taak. Ik ben zelfs bang eer te veel, dan te weinig goeds van hem te zeggen. Smeenk is een man, die ook de hardheid van 't leven gekend heeft, al is hij nu Kamerlid en Wethonder van een provinciale hoofdstad. In de A.-R. Kamerfractie vertegenwoordigd hij meer het sociale element en dat is te ver staan, want reeds jaren is Smeenk in „Patri monium" en in de Christelijke Vakbeweging een figuur van groote beteekenis. Intusschen kon de christelijk-sociale bewe ging in de A.-R. Kamerfractie wel iets sterker gerepresenteerd zijn, want ook hier merkt men al te vaak dat één mensch feitelijk maar één ding goed kan doen Smeenk is iemand met onmiskenbare talenten. Hij heeft zichzelf geheel opgewerkt, is' een self-made man. Een groot deel van zijn grondvorming dankt hij aan de jeugdbeweging, maar het meeste heeft toch het leven van hem gemaakt. Hij heeft gewerkt bijna dag en nacht, heeft gelezen, geschreven en gesproken. Smeenk behoort tot die menschen, die voor hun werk met gemak van den nacht een dag maken. Daarom kan hij ook zooveel presteeren Als Kamerlid heeft hij natuurlijk vele besog nes, die dikwijls veel tijd en studie vragen. Maar hij is wethouder van finantien der gemeente Arnhem geworden in een tijd, dat men daar leelijk in de misère. za,t. Daar viel wat op te knappen en dat ging voor Smeenk dikwijls des te moeilijker, omdat er wel geraakt moest worden aan dingen, waaraan Smeenk als sociaal man liever niet wilde raken. Hij heeft in zijn leven ook ruimschoots ervarei> dat het dikwijls heel wat gemakkelijker is om achter een schrijfbureau in een artikel te Zeg gen hoe het moet, dan het in de practijk van het leven te doen. Al studeerende, al werkende en ik mag er bij zeggen al strijdende, is Smeenk geworden wat hij is. Hij heeft recht op die plaats, ze komt hem toe. Men leze slechts zijn degelijke artikelen in „Patrimonium", men hoore zijn practische ad viezen in de Kamer. „Patrimonium" heeft in hem een bekwaam voorzitter, iemand, die het Verbond waardig representeert. Er is een tijd geweest, dat de naam Smeenk bij sommigen in de A.R. partij werkte als een roode lap bij een stier. Maar dat is voor het grootste deel voorbij, waar het nog zoo is, daar is het meer overlevering. Want SmeenK is de man niet alleen van 't sociaal wenschelijke, maar ook van het eco nomisch mogelijke. En op het laatste legt hij meermalen allen na druk. Zeer ten ongenoege van sommigen, die alleen maar het sociaal wenschelijke kennen. Zoo is en blijft Smeenk de harde werker, de knappe kop, wien het leven, onder Gods bestel, gebracht heeft datgene, waarop hij recht heeft De sympathieke man, die recht door zee gaat en die een sieraad is voor de A.-R. partij. Zweetvoeten worden meest veroorzaakt door het van jongst af dragen van dikke wollen kousen. In de eerste plaats moet men probeeren de onnatuurlijke porieën van de huid te ver kleinen, men kan beginnen met langzamerhand telkens dunnere wollen kousen te dragen. Het dagelijks in de kousen strooien van een weinig tannine-poeder neemt de reuk weg en helpt zeker. Gedroogde of groene eikenbladeren in de kousen is een goed middel. Evenzoo af- wasschingen met een zwak aftreksel van eiken bladeren. Vooral moeten de kousen dikwijls verwisseld worden, dit kan nooit te veel ge beuren. Opnieuw zwart maken van houten messen- heften. Wanneer houten heften kaal zijn geworden, meestal doordat ze in zeep- of soda-water ge legd zijn, kunnen ze gemakkelijk weer zwart gemaakt worden. Zij ze weinig kaal, wrijf dan het heft flink stevig in met een papje van sigarenasch en slaolie (dit moet goed door elkaar gemengd worden). Is het droog, dan wordt het stevig uitgewreven en dan kan het nog nagedaan worden met een weinig zwarte was. Zijn de heften erg kaal, bij het wit af, dan worden ze ingesmeerd met een papje van zwartsel en slaolie en verder op dezelfde ma nier behandeld. Dikwijls moet deze bewerking eenig keeren toegepast worden, voordat het heft weer goed zwart is. Laat het nooit zoover komen. Vlekken op gebeitste of gewaste meubelen kunnen het best verwijderd worden door op de vlek te wrijven met een krurk, waaraan een weinig sigarenasch zit. Daarna wordt het ge woon geboend. Ramen worden erg helder door ze geregeld af te nemen met koud water, waarin een weinig azijn zit, en spons en zeem. Zeem nooit ramen wanneer de zon er op schijnt, omdat ze dan spoedig blauwe strepen krijgen. Drogen van schoenen. Moeten de schoenen vlug droog zijn, vul ze dan op met kranten, maar zorg, dat ze het goede model behouden. Leg ze dan op de zijkant neer. Ze kunnen ook met de zool op een losse turf gezet worden, daar dan het vocht in de turf trekt. Laat nooit schoenen drogen bij de kachel, omdat het leer dan hard wordt en gaat barsten. Ketelsteen uit ketels kan verwijderd worden door de ketel eenigen tijd droog op 't gas te zetten. Hiervan heeft de ketel wel te lijden. Ook kan er een weinig zoutzuur (zwaar ver gift) ingegoten worden, maar er moet voor gezorgd worden, dat het niet met metaal in aanraking komt. Spoel daarna de ketel heel goed om. Wanneer tapijten vaal worden kunnen ze na het schuieren of stofzuigen weer opgefrischt worden door ze met een lap gedrenkt in azijn en water (1 deel azijn op twee deelen water) stevig af te wrijven. Maak de doek vooral niet te nat. KORT EN BONDIG. De grootste adverteerder in Amerika is dé General Motors Cy. Zij gaf in 1927 een be drag van 15.240.000.voor reclame uit. Zij maakte verleden jaar meer winsten dan eenige andere Amerikaansche onderneming. Oorzaak en gevolg. „Het zijn de ongedecideerden, die op straat overreden worden, zei mij onlangs een chauffeur. Hij had gelijk. Het is altijd de weifelaar in het leven, die de hardste klappen krijgt, niet de man, die snel een beslissing weet te nemen. Wanneer wij onzen tijd zoek brengen met het afbreken der artikelen van onze concur renten, doen wij den handel in het algemeen schade, wekken wij wantrouwen en verhoogen de ontevredenheid. Niet werken beteekent het beste wat het leven biedt missen. Wie het in de wereld goed gaat, heeft niets als vijanden, wie het in de wereld slecht gaat, heeft geen vrienden. Voorwaar een sombere levensbeschouwing, maar met een kern van waarheid.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4