-„GENIUS? Voor smetten en QC jflfn W0NDBAISEN doorloopen UiU« EEN HOES7E OOK TT "CT-W EN Économiscli Weekoverzicht, Gemeenteraad. Verkoopingen. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. door een stijf aangehaalden keelriem, waarin soms nog spijkers steken, althans tijdelijk ver hinderd om aan hun verkeerde neiging toe te geven. Het is vrijwel een vast gebruik om de paarden vóór het monsteren een stukje peper of gember in den endeldarm te steken. De prikkeling van het slijmvlies doet de paarden den staart beter dragen, en ook het kruis komt dan fraaier uit. Gewoonlijk heeft deze prikkel ook tot gevolg, dat de paarden van achteren wijder gaan. Een Groente voor den winter. Versche groenten in den winter zijn zeker iedere huismoeder welkom. En wie een tuin bezit, zal zich beijveren om ook in den winter zooveel mogelijk versche groenten te kunnen snijden, 't zij uit den bak, of van den kouden grond. Een der bekende, maar nog lang niet in alle tuinen gekweekte wintergroente is: de Veldsla (Valerianella olitoria). Er is geen verwantschap geslachtsnaam en familienaam zeggen het ons al tusschen Kropsla, Bind en Snijsla, en de Veldsla; ze komen allen in het gebruik overeen. Veldsla is zeer gemakkelijk in de cultuur, stelt bijna geen eischen. Men teelt ze op leeg gekomen bedden, die toch niet meer voor iets anders benut kunnen worden. Ook kan men ze wel zaaien tusschen andere ge wassen. De zaaiïng kan geschieden reeds in Augustus en men kan er mee doorgaan, b.v. om de 14 dagen, tot October. Doet men het in Augustus, dan kan men nog vóór Nieuwjaar er al van eten. Zaait men later, dan oogst men in 't voorjaar. De kleine plantjes vereischen weinig zorg, alleen doet men goed niet al te zeer op het „winterhard" te vertrouwen, maar er bij eenige strenge vorst wat stroo of ander licht strooisel over te leggen, terwijl het even eens gewenscht is om het uitzaaien op een be schutte plaats te doen; hiermee legt men vóór. Kieskeurig is we zeiden het al de Veldsla niet, wat echter niet wil zeggen, dat ze niet dankbaar zou zijn, als men haar een plaatsje geeft of uitzaait op vruchtbaren grond. De blaadjes zijn dan veel malscher. Men heeft van de Veldsla verschillende variëteiten: zoo heeft men de gewone, de Hollandsche grootbladige, de Italiaansche, de donkergroene breedbladige, en nog een variëteit, welke iets gevoeliger is, n.l. Goldherz, die kleine kropjes maakt. De Veldsla behoort wel niet tot de fijnste groen ten, maar in een tijd, dat versche groenten schaarsch zijn, is ze zeker hoogst welkom. Zonder veel moeie kan men er veel genot van hebben. Liefhebbers van sla, die kropsla willen telen op den kouden grond, maken we er op attent, dat ze straks, in October, onder glas kunnen zaaien, waar men de plantjes, die niet te dicht op elkaar mogen komen, laat staan tot het voorjaar. In den bak zijn ze vorstvrij en kunnen dan in Maart worden verplant op de bedden; half Mei zijn ze snij- en eetbaar. Aldus ge kweekte en overgehouden planten heeten „w eeuwen", waarvoor we kunnen aanbe velen: de Bonte Chili en de M e i k o n in- gin. Voor volgteelt na deze „weeuwen" dient men in Januari of begin Februari andermaal onder glas te zaaien, liefst met een weinig broeimest. De hiervan verkregen planten, die „vrijsters" genoemd worden, worden dan later uitgeplant. Korte wenken en mededeelingen. De belangstelling in de melkcontroie is in de laatste jaren zeer toegenomen. Ziehier eenige cijfers uit Gelderland. In 1920 waren in die provincie 51 fok- en controlevereenigingen met 786 leden en 3692 gecontroleerde koeien; in 1926 is het aantal vereenigingen 97, het getal aangesloten veehouders 1497, dus bijna 2 maal zoo groot. Men is in Gelderland dus op den goeden weg, maar staat pas aan 't begin. Stel die provincie naast Friesland. In Gelderland werden, 9372 koeien van de 129.009, dat is nog geen 7J-2 procent, gecontroleerd; in Fries land 117.800 van de 178.636, of ruim 60J-J procentIn Gelderland bedroeg het gemiddeld vetgehalte 3,129 pCt., in Friesland 3.309 PCt. Verschil: 0.18 pCt. Wat dit zegt Dat verschil van 18 honderste of ruim één zesde deel van een procent, lijkt heel weinig, maar geeft op de hoeveelheid melk, in de Geldersche boter- fabrieken verwerkt (255 millioen K.G.) een verschil van 450.000 K.G. boter 1 Of een waarde van plm. 1.000.000, zegge: één millioen gul den Deze cijfers zijn van den heer De Jong, Rijksveeteeltconsulent te Arnhem. Weet gijdat ge noten het best kunt be waren, door ze eerst behoorlijk te drogen en ze daarna bloot te stellen aan de inwerking van zwaveldamp dat ge nu uw vruchtboomen een kalk- of mergelbemesting kunt geven, waar voor ze zeer dankbaar zijn; dat ge ook pruime- en kerseboomen niet moogt vergeten; dat ook landbouwkalk zeer goed te gebruiken is; dat een hoeveelheid van 1 Kilo kalk per vierkante Meter een zware bemesting is Weet gij, dat te Bergum (Fr.) een fabriek gevestigd is, waar vleeschmeel wordt bereid uit cadavers, dat deze doode dieren gedurende eenige uren in vier groote steriliseerketels op een temperatuur van 145 graden worden gehouden, waardoor alle ziektekiemen zijn gedood; dat het boven drij vende vet wordt afgezonderd en meerendeels naar de zeepfabrieken gaat; dat de rest wordt gedroogd, gemalen en gezeefd tot vleeschmeel, bevattende niet minder dan, 75 pCt. eiwit en vet; dat dit vleeschmeel vooral voor pluimvee een uitnemend voedsel is? B—r. Vergadering van den gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Dinsdag 4 September, des nam. 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De heer MAST, gemeente-architect te Som- melsdijk, treedt binnen, waarop de Voorzitter voorstelt van de agenda af te wijken en eerst aan de orde te stellen de wijziging der bouw verordening, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Wethouder KROON heeft verschillende op merkingen over het ontwerp der wijziging. De minimum hoogte van de vloer tot den zolder wil hij brengen van 2.70 op 2.75 M. Losse trappen wil hij breeder hebben dan staat aan gegeven, de minimum grootte der portalen acht hij te klein, evenzoo de hoogte en de opening der regenputten. De vloerbalken wil hij hooger boven den grond, de bepaling dat onderbouw \x/2 steens dikte moet hebben acht hij te scherp, de bouw wordt dan te duur. De daken wil hij minder dan 60 graden hebben, de gangen van 90 op minstens 95 c.M. breedte gebracht zien. Aan verschillende wenschen wordt tegemoet gekomen. Ook de heer HOLLEMAN heeft enkele aan merkingen en zuivert het ontwerp nog van enkele taaivosjes. Daarna wordt de wijziging der bouwveror dening met algemeene stemmen vastgesteld. In de tweede plaats wordt met architect Mast den bouw van twee schoollokalen besproken. De hulpschool zal daartoe verbouwd worden. In overleg met de inspectie zal er geen ver dieping op gebracht worden, daar er dan te veel licht aan de andere lokalen ontnomen wordt. Wethouder KROON spoort aan voorzichtig te zijn met de ingebruikneming van het tweede lokaal. Laat m*n het niet vroeger dan hoog noodzakelijk is meubileeren, want hoe eer het gereed is hoe eer er een achtste leerkracht komt. Spr. heeft ervaring opgedaan met het zevende leerjaar te Nieuwe Tonge. Voorloopig heeft men nu nog den tijd tot 1930 en het is gewenscht zoolang het eene lokaal maar blind te houden. De heer HOLLEMAN vraagt waar het gym nastieklokaal moet komen. De heer MAST: in het Weeshuis. De heer HOLLEMAN vraagt wanneer alles klaar moet zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat het ze vende leerjaar 1 Juli j.l. is ingegaan. Het ver andert dus dit jaar nog niets aan het leerlingen aantal, maar het volgende jaar wordt de school een klas leerlingen grooter, met 1 Mei zal dus alles klaar moeten zijn. Besloten wordt tot den bouw en de uitvoe ring aan B. en W. op te dragen, die tot aan besteding zullen overgaan. De rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaven met 4916.42. De uitkeering van de gemeente in dit'bedrijf wordt bepaald op 268.05. De commissie tot wering van schoolverzuim verzoekt presentiegeld. B. en W. stellen voor 1.-- per vergadering te geven tot een maxi mum van 25.per jaar. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN vindt deze commissie een wassen neus. Spr. heeft ge merkt, dat de leden er weinig aan doen. Meestal komen ze niet eens. Meermalen was hij met den heer Buitenhuis samen ter vergadering. De anderen bleven weg. Het valt trouwens niet mee standjes op den koop toe te krijgen. De heer VISBEEN zegt, dat de commissie niets heeft te doen, de inspecteur maakt alles klaar. Wethouder KROON wil 1.per keer per persoon geven. De VOORZITTER zegt, dat de 25.— dan spoedig op zullen zijn. Het voorstel B. en W. is 1per vergadering en niet per persoon. De heer VISBEEN vindt ook, dat de leden er niet voor gekocht mogen worden. De heer HOLLEMAN vindt, dat het niet mee valt daar zijn plicht te doen. Degenen, die er het spits afbijten, mogen wel een ver goeding hebben. Zij doen het werk voor de anderen, die er den moed toe missen. De heer VISBEEN zegt, dat er niets te doen is. De Voorzitter spreekt de menschen gemoe delijk toe en overigens hebben de leden er niets aan te doen dan te zitten, misschien zitten zij er wel om de menschen bang te maken. Ten slotte wordt conform het voorstel B. en W. besloten. De VOORZITTER doet mededeeling van enkele ingekomen stukken. Ged. Staten beschik ken afwijzend op het verzoek om vrijstelling voor lichamelijke oefening. De uitkeering aan deze gemeente volgens het zielental ingevolge de wet van 27 Mei 1897 bedraagt 3739.70. Rapport wordt uitgebracht over de gemeente rekening. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN advi seert namens de commissie tot voorloopige vast stelling, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Idem de rekening van het armbestuur. Over de benoeming van een onderwijzer wordt in gesloten vergadering gehandeld. Met den afloop van het vacantie-seizoen be gint het zakenleven zich langzamerhand weder meer in te stellen op grooter expansie en voor uitgang. Na de periode van betrekkelijke rust doet zich dit verschijnsel uit den aard der zaak telkenjare weder opnieuw voor, hetzij de om standigheden bemoedigend dan wel zorgwek kend zijn. Wij herinneren ons tijden, dat het herfstseizoen met groote spanning tegemoet werd gezien, omdat de heerschende nood vergroot dreigde te worden door grooter werkeloosheid en al de onaangename gevolgen daarvan in den komenden winter. Menigeen huiverde toen bij de gedachte dat met de leniging van werkeloos heid door steunverleening, de finantieele lasten van rijk en gemeente zouden worden verzwaard en hierdoor het finantieel evenwicht nog verder uit den koers zou raken. Politieke oneenigheden in alle landen, scheeve finantieele verhoudingen, wantrouwen, verdeeld heid in opvattingen betreffende de ontwikkeling van de algemeene conjunctuur, waren allerminst hoedanigheden, welke konden meewerken tot een gezonde wedergeboorte der wereld. In vergelijking met toen, kan op het oogen- blik de toekomst met veel meer vertrouwen worden tegemoet gezien, en blijkt het ook reeds lang, dat men dit inderdaad doet, omdat het economische herstel zich regelmatig blijft ont wikkelen. Dit spreekt wel duidelijk uit het feit, dat de bijzondere krachtsinspanning in verschil lende landen om de begrooting, weliswaar niet zelden kunstmatig, in evenwicht te brengen en de geldsituatie te verbeteren, niet onbeloond is gebleven. Groote geldverschuivingen hebben plaats gehad als gevolg van het vertrouwen in de algemeene samenwerking; de werkgelegen heid werd grooter, zoodat werkloosheid tegen woordig veel minder voorkomt. De enorme geld- voorziening heeft de Oude Wereld zeer ge baat, en Amerika voorzag reeds lang, dat een eenzijdige ontwikkeling niet slechts Europa nog meer zou deprimeeren, maar ook voor de voor aanstaande financieele mannen een debacle zou worden, welke tot allerlei excessen zou leiden. Alhoewel thans reeds zoo enorm veel goud naar Europa is afgevloeid, blijft de ruimte aan geld in de Unie feitelijk onaangeroerd, en moeten de leiders alle mogelijke middelen in het werk stellen om de speculatie tegen te gaan, waardoor niet slechts de verdere ontwikkeling van het bedrijfsleven in Amerika schade onder vindt, maar ook, wegens het toenemend wan trouwen de samenwerking met Europa zou worden verbroken. De door den oorlog meest gedupeerde landen werden met geld geholpen, en hebben daarvan een nuttig gebruik gemaakt; verder werd de positie van tal van ondernemingen, welke kwij nende waren, of reeds ten doode waren opge schreven, aanzienlijk verbeterd. De continen tale beurzen gaven daarvan de weerspiegeling, en toonden om beurt een ongekende willigte, hoofdzakelijk in aandeelen van industrieele on dernemingen, welke niet slechts zichzelf ont wikkelden, doch ook haar capaciteiten trachtten te vergrooten door onderlinge samenwerking. Het beëindigen der groote mijnwerkersstaking in Engeland heeft eerst na geruimen tijd haar 1 vruchten afgeworpen. Niettegenstaande de bui- tenlandsche concurrentie de kolen-, ijzer- en staalindustrie in haar ontwikkeling grooter scha de heeft toegebracht dan verwacht werd, zijn de vooruitzichten thans gunstiger, omdat de vraag naar grondstoffen en afgewerkte artikelen toeneemt, als gevolg van de verdere ontwik keling van de algemeene conjunctuur in Eu ropa. Men verwacht, dat Engeland daarbij een goede plaats zal innnemen. Indien men op den ingeslagen weg blijft voor gaan, laat de toekomst zich gunstig aanzien, vooral omdat alle landen zich blijven beijveren om de begrooting in stand te houden, de geld situatie nog meer te verbeteren en aan het be drijfsleven grooter uitbreiding te geven, ten einde de bestaande lasten te verlichten, welke ons nog altijd aan den oorlog doen herinneren. Op Maandag 10 September 1928 te Dirks» land ter herberge van H. van den Doel, vei» ling, en op Maandag 17 September 1928 te Dirksland ter herberge van J. Keuvelaar, afslag, beide dagen 's avonds 7,30 uur (z t.) van een huis met erf en grond te Dirksland aan den Straatdijk, kad. sectie B. no. 1684 groot 73 cA. in tweeën verhuurd voor f 5,— per week, ten verzoeke van M. Noordijk J.Gz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 12 September 1928 te Ooit» gensplaat in Hotel Hobbel veiling en op Woensdag 19 September 1928 te Ooltgensplaat in Hotel Moelker afslag, beide dagen 's mid» dags 2,30 uur (z.tvana. 44,95,25 H.A. (89 gem. 283 R P M.J Bouwland te Ooltgens» plaat in den Weipolder, den Mariapolder, den polder Het Oudeland en den Noordpolder in diverse perceelen en in combinatiën, en b. 2,99,30 H.A. (5 gem. 297 R.P.M.) Bouwland te Den Bommel in den Grootenblokpolder aan den Blokschenweg in 1 perceel. Meerendeels nog voor 3 jaar verhuurd.be hoorende tot de nalatenschap van wijlen Mej. P. M. van Weel te 's-Gravenhage, Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 6 September 1928 veiling en op Donderdag 13 September 1928 afslag, beide dagen des avonds 7.30 uur (z.t.) te Melissant, ter herberge van M. v. d. Werf, van een huis met schuurtje, erf en grond (eeuwigdurende erfpacht) te Melissant aan den Molendijk, kad. Sectie A no. 757, groot 5 A. 70 c.A., ten verzoeke van de erven Jb. Nagtegaal. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Verkoop van Timmerhout op Donderdag 13 September 1928, v.m. 10 uur (oude tijd) aan de Kaai te Battenoord en op Vrijdag 14 September 1928 v.m. 10 uur (oude tijd) aan de Kaai te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 13 Sept. 1928 veiling en op Donderdag 20 Sept. 1928 afslag, beide dagen 's avonds 7,30 uur (z.t.) te Melissant ter her» berge van M. v. d, Werff, van 2 arbeiders» woningen met erf en grond te Melissant aan de Voorstraat, Kad. Sectie A no. 492 en 493, te samen groot 58 c.A. in een perceel, dadelijk te aanvaarden, toebehoorende aan Ding. Sol» daat c.s. Notaris L, VAN DER SLUYS. Op Zaterdag 15 September 1928 veiling en op Zaterdag 22 September afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (z.t.) te Ouddorp in Hotel Akershoek van een huis met schuur, tuin en bouwland te Ouddorp aan den Doornweg en aan den weg van den Wester Westdijk, kad. sectie E no. 2197 en 2225 te samen groot 62 A 10 cA. (1 gem. 106 R.V.M.) in 2 per. ceelen en in combinatiën, in gebruik bij J. Meijer Janz. te Ouddorp. Notaris VAN DER SLUYS. We zijn gewoon in ons hoekje zoo met elkaar eens te praten over ons eigen gewone leventje, over eigen gezin en huishouding. Dezen keer zullen we eens een uitstapje maken, zoodat we geheel buiten onze gewone sfeer komen. In onze dorpen leven we rustig voort en een enkele maal hooren we bij geruchte wel eens over 't roezige leven onzer groote steden en ip 't buitenland. Maar och, veel interesseert het ons niet, we gaan weer steeds ons eigen gang. Maar we zullen nu toch met elkaar eens praten over de excessen, die tegenwoordig in de vrouwenwereld toch zoo al voorkomen. Het is nu eenmaal m'n gewoonte om zoo trouw mogelijk de kranten bij te houden. Ik schrijf met opzet zoo trouw mogelijk, ieder be grijpt, dat er in een huishouding nog al eens dagen voorkomen, dat daar nu glad geen tijd voor over schiet. Men zegt wel eens: het bloed kruipt waar 't niet gaan kan, zoo is 't bij mij met kranten lezen ook. 'k Houd graag alles een beetje bij, maar toch als ik een artikeltje zie staan over de Vrouw of Vrouwenleven, dan krijgt dat met lezen toch steeds de eerste beurt. Toevallig, om dat woord nu maar eens te gebruiken, kreeg ik dezer dagen allerlei rari teiten te lezen over de vrouw en vrouwenleven, 'k Dacht, 'k zal er in ons hoekje maar eens over praten. Eerst maar eens over Josephine Baker. Ai eens van gehoord Allicht wel, denk ik. Gezien zeker niet. Neen, dat begrijp ik. Ik ook niet en ik zal ze waarschijnlijk niet zien ook. De niet-christelijke bladen hebben er al heel wat overgeschreven. Sommige christelijke ook al, doch deze natuurlijk in streng afkeurenden zin. Deze zwarte dame heeft eerst in buitenland- sche steden, al duizenden in „verrukking" gebracht met haar dansen. Och ja, denk je dan als je zooiets leest, daar in die groote wereldsteden doen ze wel eens meer gekke dingen. Maar je voelde het toch als een soort nationale trots, dat men in ons landje wijzer was. Maar o wee, je hoeft niet langer trots te wezen, die zwarte naakt dansende en kunsten verkoopende dame is helaas ook al in ons land binnengehaald. En wezenlijk, je schaamt je als je de krant leest, dat de menschen in ons land nu toch geen sikkepit wijzer zijn. Daar is me die danseres als een koningin begroet en ontvangen. En men ziet nog kans al die zotternij uit te halen in naam der edele kunst. De medewerker van de „Nieuwe Rotter- damsche Courant", toch zeker wel een onver dachte bron als het over kunst en kunstwaar- deering gaat, vond het nu toch zeker ook wel wat al te bar. Hij schreef namelijk over de ontvangst te Amsterdam JOSEPHINE BAKER TE AMSTERDAM. De ontvangst. Men schrijft ons Het zou lichtelijk overdreven zijn om te zeggen, dat van heel Amsterdam het hoofd op hol is geraakt enkel van het zien van aangezicht tot aangezicht van de beroemde Creoolsche; maar toch wel heel groot was het aantal dergenen, die gistermiddag op het Centraal Station als bezetenen om haar heeii gedrongen, haar om een handteekening ge vraagd, haar achternagehold hebben, en die, thuis en tot koelere bezinning gekomen, zich vermoedelijk de eenigszins pijnlijke vraag hebben gesteld, of zij bij deze gelegenheid wel heelemaal hun evenwichtigheid hebben bewaard. Verder wordt er in 't boven aangehaald artikel gezegd, dat Josephine wel de gevierde patrones van het gilde der gamins (straat jongens) kon zijn. We zullen er maar niet veel meer over zeggen, maar we begrijpen er nu wel uit, dat het zotter dan zot is. De tweede rariteit las ik in „Het Volk". Te Parijs is een liga (vereeniging) gesticht „ter bestrijding van de toenemende pkysieke en moreele vermannelijking der vrouw". Het bericht meldt verder nog, dat tal van vooraanstaande Franschen tot de liga zijn toe getreden. Als je zoo iets leest, denk je bij je zelf: dat schijnt er nog al raak te wezen als men tot zulke middelen de toevlucht nemen moet.. Het is heel erg, dat vind ik natuurlijk ook, maar ik vrees, dat men met zulke middelen al bitter weinig bereiken zal.' Helaas kunnen we ook in dit opzicht ons land niet verheffen boven 't buitenland. Van den zomer op reis, moest ik ook al dikwijls denken: is dat nu een jongen of een meisje. In kleeding en manieren wordt zooveel mogelijk de andere sexe „nageaapt". Een der vooraanstaanden in Frankrijk zeide er van: „Het doel der vrouw moet zijn, ten volle deel te nemen aan het sociale en politieke leven, zonder haar vrouwelijk karakter te ver liezen of het natuurlijke rythme van haar aard prijs te geven". En men heeft voor dat doel de liga gesticht. Het is toch wel droef, dat de vrouw van het schoone „vrouw zijn" afstand doet. Nu kan men wel allerlei middelen aanwenden om tot verbetering te komen, doch dat blijft stukwerk. Er is slechts één middel, dat afdoend ver betering brengen kan. Daar waar het Christendom de plaats inneemt die het innemen moet, daar wordt de verhouding tusschen man en vrouw weer zooals het wezen moet en zal de vrouw haar eigen plaats, haar eereplaats weer innemen, en geen half ver mannelijkt vrouwenwezen meer zijn. Maar we zijn er nog niet met de buiten sporigheden. 'k Las dezer dagen nog twee andere berichten. 't Eene vertelt, dat een achttienjarige Ame- rikaansche jonge dame zich heeft laten opereeren om 2 K.G. vet te laten verwijderen. Ze bleef niet voldoende in des lanke lijn, en dat was zeer bezwaarlijk voor haar carrière. Ze was n.l. een filmster. Ze zal nog wel gezucht hebben, dat de strijd om de roem wel erg zwaar is 't Is al net hoe je het er naar maakt. Erg veel medelijden met deze patiënte zullen we maar niet hebben. Even nog vertellen, dat, ook in Amerika, het mode geworden is, om zonder kousen te loopen. M'n lezerssen zullen wel denken, dat ik 'n aardige verzameling dwaasheden heb beschre ven. Het is waar, maar het kan z'n nut hebben, dat we eens weten hoe het er buiten ons eigen kringetje naar toe gaat. Eigenlijk kunnen we medelijden hebben met die velen, die daarmede trachten te vullen de leegte, die in hun doelloos leven is. Want met al dat vermaak en al dat uiterlijk schoon wordt het leven nog niet mooi. 'k Hoorde eens een zeggen, wiens leven en werk het is op alle terrein te arbeiden voor de uitbreiding van ons Christelijk levensbeginsel, dat het leven mooi is, en waard om geleefd te worden. En dat was er een, die bijna dag en nacht zijn groote gaven en krachten geeft op 't Chris telijk levensterrein voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Die vond het leven mooi, maar die had ook zoo'n heerlijk levensdoel. We kunnen wel- eens spotten met 's werelds dwaasheden, maar brengt het aanschouwen er van ons ook tot dankbaarheid, dat God ons zooveel heerlijker en rijker leven geeft M'n besté nichtjes en neefjes 'k Heb m'n eerst brievenoogst na de va- cantie weer binnen. Gelukkig hoor. Zoo'n sta peltje gezellige brieven te lezen is toch een leuk werkje. Maar nu we weer den raadseltijd ingaan moet ik eerst weer eens wat helpen herinneren. En voor wie 't eerst meedoet is 't ook makkelijk het te weten. Er zijn nog telkens nichtjes en neefjes, die eerst het raadsel uit de krant geheel over schrijven en dan aan de oplossingen beginnen. Dat is een heel werkje en- het hoeft voor mij niet. Het is voldoende als je de oplossingen geeft zooals ik ze altijd zoo kort mogelijk in de krant geef. Dat spaart heel wat tijd uit en ik heb liever een langeren brief vol nieuws, want ik wil wel bekennen, dat ik naar jullie nieuws altijd echt nieuwsgierig ben. En dan nog iets. Na de raadselvacantie be gin ik mijn namenboek van jullie steeds met een nieuwe lijst. En nu bemerkte ik, dat de meesten, niet allen, vergeten hadden hun leeftijd er bij te schrijven. En nu moest ik steeds naar m'n oude bladzijden terugslaan om te zien hoe oud of de nichtjes of neefjes waren. Willen jullie er voortaan aan denken, dat de leeftijd er eiken keer bij vermeld moet wor den. Dat moet ik steeds goed weten voor de prijzen. Nu het laatste en het beste nieuws. 'k Had nu geen enkelen grooten prijs thuis, maar wel wat kleine, 'k Dacht, 'k zal daarom nu maar drie tegelijk blij maken met een prijsje. De gelukkigen zijn THOMAS KNAPE te Sommelsdijk, „Het huisje aan den Portnach", JACOBA G. KOPPENAAL te Stad aan 't Haringvliet, „Een kleine Boerenheld". MARIA C. WESDIJK te Middelharnis, „Een angstige nacht". Zoo, dat is weer klaar. Ik feliciteer deze drie. Doen jullie je best maar op de nieuwe raad sels, dan krijgen allen eens gauw een beurt met de prijs. Nu, dag kinderen, veel groeten hoor van TANTE TRUUS. Dina C, van der V. te Asperen. Ik heb respect voor je, hoor, om zoo'n fietstocht te maken. Jammer, dat het in Arnhem op die tentoonstelling zoo druk was. Het is juist zoo heerlijk om alles eens rustig te bekijken. Ik feliciteer je met het kleine zusje. Ik zal het leuk vinden als je komt, dan zal ik je vast wel zien en klein zusje ook. Doe Pa en Moe de groeten terug. Ben van der V. te Asperen. Een jaar of tien geleden maakte ik een fietstocht over bijna de zelfde plaatsen als jij gedaan hebt. In de Be tuwe zijn ook wel mooie plekjes, hè Ben je nog langs Zoelen gefietst Daar is het heel mooiLoevestein heb ik nooit bezocht, maar ik heb er wel zooveel van gehoord, dat ik, als ik weer eens in de buurt kom, het toch stellig ook wil bezoeken. Thomas K. te Sommelsdijk. Nog gefeliciteerd met je verjaardag, neefje. Wil je Pa en Moe ook van mij feliciteeren Je moet het juist prettig vinden, neef, dat je niet op denzelfden dag jarig bent. Nu heb je een dag feest voor jou alleen thuis en daarna weer een dag feest, dat zijn er twee. Jij weet voor je vacantie mooie plekjes uit te kiezen, 't Is daar prachtig, hè Ma K. te Sommelsdijk. Ja, ja, dat begrijp ik best, dat je niet meer uit mocht, als je al zoo veel reizen gemaakt hebt. Je vond het toch zeker ook wel aardig in Ouddorp zulke goede bekenden aan te treffen? Vond je 't prettig weer naar school te gaan De kinderuurtjes door de radio zijn heel mooi, hé Johan de V. te Ooltgensplaat. Zoo, ook weer present in onzen familiekring. Ik vind het heel best, hoor. Je verlangt zeker wel erg naar No vember, als oom komt? Die komt een geweldig eind weg. Daar ben ik nog nooit geweest. Welke kleur hebben je konijntjes? Welke kleur vind jij 't mooist voor konijnen Nou niet meer zoo lang wachten, hoor. Gerarda S. te Rotterdam. Wel daar stond ik van te kijken toen ik een brief van jou S kreeg. Jij bent nu eigenlijk een dubbele nicht van me. Dat is grappig, hoor. In onze kranten familie ben je hartelijk welkom. Dat kleine post papier is snoezig. Wil je ze de groeten van mij doen Hoe is 't met kleinen broer Dirk K. te Aalsmeer. Jij woont een eind bij me vandaan, hoor. Maar ik vind het wel aardig, dat ik zulke verre neven heb. Je bent ook hartelijk welkom bij ons. Teuntje T. te Goedereede. Ik feliciteer je nok wel met den verjaardag van zus. Nee, dat begrijp ik, dat kleine zus nu nog niet mee kan doen. Dat komt later wel. 'k Ben blij, dat de prijs zoo naar je zin was. Heb je 't boek al uit Jacoba G, K. te Stad aan 't Haringvliet, Ja, het is wel laat, maar ik wil je nog hartelijk feliciteeren met je eigen verjaardag en ook met de verjaardagen van Oom en Tante. Het is bij jou druk met de jarigen. Dat is wel een leuke tijd, hé Je hebt heel wat gekregen toen je jarig was. Eau de Cologne is een fijn ca deau, hé Henk S. te Middelharnis, Nou was je pas met de school een dag uit geweest en toen weer met Moe een dag naar Rotterdam. Jij bent een heele reiziger, hoor. In die kerk waar jij 't over hebt, ben ik ook al eens wezen kijken. Ik vind het er ook zoo heel mooi. Die mooie kerkramen daar kom je haast niet in uitge keken. Ik vind het altijd heerlijk om ze eens rustig te bekijken. Je hebt dien dag best besteed, 'k Ben blij, dat je den prijs mooi vond. Maria C. W. te Midelharnis. Wat heb ik jou een poos gemist in ons hoekje. Maar nu ben je er gelukkig weer. Een leuk reisje hè naar Vlaardingen. Ik ben er ook geweest, maar heel kort. Ik mag je wel feliciteeren met zoo'n mooi rapport. Wil je vader en moeder de groeten terug doen? De oplossingen zijn t I. 's-Hertogenbosch, bosch, hert, groen, ons. II. Dieren, Hoorn, Ommen, Loenen. III. Pom, bom, gom, dom. Nieuwe raadsels i I. Verborgen landen Kind, span je toch niet zoo in met dat fijne werk. Ik dacht altijd, dat Frank rijk was. Hoe heet dit hit Alie II. Ingezonden door Piet V. te Nieuwe Tonge: Welke fabrikant heeft de meeste afnemers III. Ingezonden door Teunis R. te Ooltgens plaat i Welke plaats in Noord-Holland begint en eindigt met een m De oplossingen kunnen tot Vrijdag 14 Sep tember, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK,

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2