'„GENIUS" WONDBAISEM Vervangt dure Cold cream. LAST VAN GAL CARTER'S ISa PILLS cwtraö Buitenland. Posterijen. iconomiasch lüeeMrzichi Verkoopingen. f N< lïOEHTE VOOE VE0"U""W JS Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. SPOEDIG VERLICHT Land- en Tuinbouw. 9| jacht liefhadden, maar veeleer in hoofdzaak aan den Prins van Oranje, die zelf warm voor de geestelijke vrijheid gevoelde, en niet alleen den moed, maar ook het beleid had, om eenerzijds den tol van zijn eerbied voor het Calvinisme te betalen, maar ook ander zijds vooruit te grijpen naar de rijpere ont wikkeling, waartoe dat Calvinisme als van zelf en krachtens zijn grondbeginselen, mits zuiver verstaan, leiden moest. Men behoeft daarom den Prins van Oranje niet te ideali- seeren. Zoo bij hem als bij Marnix van St. Aldegonde werkte ongetwijfeld ook de zucht mede om zich politiek aan de overmacht van het clericalisme te onttrekken. Zelfs kan toe gegeven, dat ook uitzicht op bevestiging en verbetering van eigen positie meesprak. Het gaat onder menschen al te vaak door men- schelijke factoren, die maar al te dikwijls ook vlekken vertoonen. Doch al brengen we dit menschelijke ook bij Prins Willem in reke ning, toch blijft het historisch vaststaan, dat hij de consequentiën van het Calvinisme voor het Staatsleven beter en vroeger doorzien heeft dan de toenmalige theologen, en dat het aan hem vooral te danken is, dat de schroe ven van Roomsch model, die menig Calvinis tisch theoloog uit die dagen liefst zelf in quisitoriaal zou hebben zien aanzetten, in onbruik geraakten. De bijvoeging in art. 1 van de woorden: „Door Oranje geleid" mocht daarom niet achterwege blijven. De Antire volutionaire Partij moet toch in haar pro gram zoo klaar en luid als 't kan, den volke kond doen, met wat weerzin de zucht naar geestelijke tyrannie haar vervult, gelijk die uit de historie der 16e en 17e eeuw nog zoo 1 wrrru Carter'j Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren zonder onaangename na werking. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, welke vaak zuur en oprisping ver oorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samen gesteld en kunnen door oud" en jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. MEINDERSMA. Den Haag. 5 telkens naklonk, en hoe 't haar bedoeling eeniglijk is om, 't kerkelijk leven daargelaten (daarover toch spreekt zij zich als Antire volutionaire Staatspartij niet uit) op staat kundig terrein de beginselen tot heerschappij te brengen, gelijk die eerst in de latere ont wikkeling van het Calvinisme, vooral in 't land overzee, in hun zuiverheid gegrepen en in de dagen van ouds door niemand beter dan door den Prins van Oranje gevat en in practijk gebracht zijn. De Kerk de Kerk, maar ook de Staat de Staat. En juist hierin de eere van het Calvinisme gezocht, dat het van meetaf in zich droeg, wat bij geleidelijke ont wikkeling tot de belijdenis van de Gemeene Gratie, en hierdoor tot de juiste verhouding tusschen theologie en staatkunde leiden zou". Men ziet hieruit wel, dat Dr. Kuyper, al hield hij Datheen hoog, als één der voortrekkers van de Antirevolutionaire of Christelijk-Histo- rische richting, tegenover het niet-navolgens- waardige in Datheens politiek op 23 Nov. 1917 geen ander standpunt innam dan in Juni 1916 en geen ander standpunt dan hij zeker reeds sedert 1 April 1872 had ingenomen. ,,'t Kan verkeeren" zeker. Maar 't is ten deze opzichte noch bij Dr. Kuyper, noch bij de tegenwoordige Antirevolutionairen „ver keerd". En 't is te hopen, dat het bij de S.G.P. wat deze politieke beschouwingen hetreft, nog eens „verkeert", gelijk het bij Datheen zelf „verkeerd" is, die immers aan den avond zijns levens, volgens Robidé van der Aa deze ver klaring zou hebben afgelegd „Ik heb vroeger te veel de voorbeelden van Gideon, Jozua en David gebruikt, om den burgeroorlog (tegen Oranje in Vlaan deren) te verontschuldigen; thans heb ik in gezien, dat zulks niet de ware weg is om den godsdienst voort te planten en onze martelaren anders gehandeld hebben. Ook heb ik voormaals te veel aan uiterlijke cere- 25CtS. moniën gehecht en de hoofdzaak verzuimd, om mijn gemeenteleden de ware bekeering des harten te prediken". R. A. d. O. DE AFZET VAN LANDBOUW PRODUCTEN. Om onze landbouwers steeds op de hoogte te houden, welke maatregelen in het buitenland worden getroffen en welke gevaren ons voort durend bedreigen, die den export onzer pro ducten kunnen belemmeren, nemen wij weer gaarne het in „De Tuniderij" voorkomende artikeltje: „Controle op den uitvoer in Bulgarije" over. Dit artikel luidt als volgt „Naar het Ministerie van Landbouw in Bulgarije mededeelt zal binnenkort de uitvoer van groenten en fruit onder controle worden gesteld. Dit zal geschieden op uitdrukkelijken wensch van kweekers- en handelsorganisaties in Bulgarije. De export, vooral naar Duitschfónd en Oostenrijk, geeft herhaaldelijk aanleiding tot klachten. Duidelijk aanwijsbaar en men wenscht in Bulgarije daarvoor niet langer de oogen te sluiten is het nadeel, dat dé groenten- en fruitexport ondervindt van het uitvoeren van ondeugdelijke waar. Zoo ver betert het eene land na het andere zijn export en past zich aan naar de gewijzigde vraag der buitenlandsche markt. Wij hebben goed gezien, toen wij de nood zakelijkheid betoogden van een Uitvoer Con trole Bureau. Het is een opmerkelijk ver schijnsel, dat in alle landen, waartegen wij concurreeren moeten, door de handelaren niet minder dan door de producenten, de nood zakelijkheid eener controle wordt ingezien, terwijl hier de medewerking nog steeds te zwak en te slap is. Moet hier het kalf eerst verdrinken, voor men er toe wil medewerken om den put te dempen Inderdaad ja; ook ten onzent helpt men liever den put dempen, dan het kalf redden. Nu het direct niet vlot met de aardappelprijzen, hoort men algemeen de vraag stellen: hoe zou het buitenland er voor staan met zijn aardappelen Mocht het straks onverhoopt ook niet vlotten met de uien- en koepeenprijzen, dan zal zeer zeker diezelfde vraag weer naar voren worden gebracht. Aller hoop is gevestigd op het buiten land en alles zegt: het buitenland moet ons redden. Als men daar dan in hart en nieren van overtuigd is, waarom komt dan ook niet tegelijkertijd de vraag naar voren: hoe moeten wij ons product afleveren om het vertrouwen te winnen van de buitenlandsche afnemers Willen wij ons afzetgebied behouden en zoo mogelijk verruimen, dan moest een dergelijke vraag toch allereerst worden gedaan. Het mag een landbouwer niet onverschillig zijn, hoe zijn product wordt uitgevoerd. Hij, evenals de handelaar, moeten trachten, het pro duct in zoo goed mogelijke conditie ter markt te voeren. Zij mogen niet van verre blijven staan. Zoowel handelaar als landbouwer moeten zich scharen achter het Uitvoer Controle Bu reau, ten einde de producten, die daarvoor in aanmerking komen, onder de vlag van het U. C. B. over onze grenzen te zenden. A Is twee honden vechten om een been Een koopman uit Parijs kreeg ruzie met een i? xi chaufteur, waarover vermeldt de historie niet, maar dat doet ook niets terzake, al.liep de ruzie dan ook zoo hoog, dat de vuisten er bij te pas kwamen en al kreeg de koopman een aantal fiksche slagen. Toen de chauffeur het al te bar maakte, kwam een voorbijganger tusschen beide om de vechtenden te scheiden. Dit lukte na eerÜge moeite, maar toen de mishandelde na eenigen tijd wat op zijn verhaal was gekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat met zijn aanvaller en met den voorbijganger ook zijn portefeuille met 3800 francs verdwenen was. De koopman stelde de politie van den dief' stal in kennis en wist den chauffeur op te sporen. De man wist echter aannemelijk te maken, dat hij de portefeuille niet gestolen had, zoodat de beroofde tot de conclusie moest komen, dat zijn bevrijder ongevraagd zichzelf een belangrijke belooning had waar' dig gekeurd. Dolle honden by Moekon. In den omtrek van Moskou loopen, volgens de sovjetbladen, heele troepen dolle honden rond, die reeds een groot aantal menschen gebeten hebben. Een aantal hunner is over> leden. Rattenplaag te St. Petersburg. Te St. Petersburg heerscht, volgens de Kras. naja Gazeta, een ware rattenplaag. Niet alleen in de kelders en magazijnen, maar ook in de woningen en op straat vertoonen de dieren zich. Een verdelgingsactie op groote schaal zal worden cp touw gezet. Klachten over arbeiders in Rusland. Een aantal communistische leiders van ver< schillende trusts geven de laatste dagen in de sovjetpers inlichtingen over den onrustbaren» den achteruitgang der productie gedurende de laatste maanden. De voorzitter van den Zuid' Russischen staaltrust, Joegostal, beschuldigd hoofdzakelijk de arbeiders en geeft o.m. de volgende bijzonderheden In April stonden gedeelten van fabrieken achttien keer stil wegens bedrijfsstoringen, waardoor bijna 7000 ton materiaal verloren ging, in Juni bedroeg het aantal storingen 28 en gingen daardoor 32000 ton verloren. Ge' deeltelijk hebben bij zulke storingen ook de arbeiders schuld. Volgens de Russische wetten krijgen nl. de arbeiders hun loon uitbetaald ook gedurende den tijd, dat zij niet kunnen werken door bedrijfsstoringen, terwijl als loon geldt het gemiddeld verdiende over de laatste drie maanden. Het is dus voor de arbeiders voordeelig zich eenige maanden flink in te spannen en een hoog gemiddelde te behalen, om daarna den tijd, dat zij niets te doen heb' ben. Aldus de communistische directeur. Een ander nadeel is het geweldige verloop, dat in de hand gewerkt wordt door een andere bepaling, waarbij de arbeider na S'/i maand werk, recht heeft op twee weken verlof en op het loon van twee weken, indien hij ontslag neemt zonder verlof gehad te hebben. Dien. tengevolge zijn er in een maand tijds op de mijnen te Stalino 1,5 maal het aantal werk' zame arbeiders aangenomen. De ongehoorzaamheid der arbeiders neem ernstige vormen aan. In een mijn waarin 6 pet. mijngas geconstateerd was, en de ingenieur den toegang verboden had, zgn de mijnwer' kers op eigen initiatief gaan werken, omdat de kool er zacht was en men derhalve hooge productie en hoog loon kon bereiken. Uit het Koezmetsk»bassin komen berichten, dat de arbeiders er vergaderingen beleggen om te beslissen of ze de voorschriften der technici en administratie zullen opvolgen. De schrijver dringt aan op een krachtig ingrijpen van regeerings. en partijorganen, om deze ongewenschte toestanden onmiddel' lijk den kop in te drukken. LUCHTPOST. In de maanden Spetember en October a.s. zullen 5 vliegtochten van Nederland naar Ned.- Indië worden uitgevoerd. De vliegtuigen zullen van Amsterdam Schip hol vertrekken op 13, 20, 27 September, 4 en 11 October a.s., des morgens 6 uur. De gelegenheid wordt opengesteld om met deze vliegtuigen gewone en aangeteekende luchtpostcorrespondentie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) te verzenden voor Britsch-Indië, Birma, Siam, Straits-Settle ments, Ned. Indië en verder gelegen landen (China, Japan, Australië enz.). Verwacht wordt dat de hieronder genoemde plaatsen op de volgende data worden bereikt Van Amsterdam Schiphol 13 Sept., 20 Sept., 27 Sept., 4 Oct. 11 Oct. Te Karachi 17 Sept., 24 Sept., 1 Oct., 8 Oct., 15 Oct. Te Rangoon 21 Sept., 28 Sept., 5 Oct., 12 Oct., 19 Oct. Te Bangkok 22 Sept., 29 Sept., 6 Oct., 13 Oct., 20 Oct. Te Medan 23 Sept., 30 Sept., 7 Oct., 14 Oct., 21 Oct. Te Palembang 24 Sept., 1 Oct., 8 Oct., 15 Oct., 22 Oct. Te Batavia 25 Sept., 2 Oct., 9 Oct., 16 Oct., 23 Oct. Alleen het 5e vliegtuig zal naar Nederland terugkeeren; het vertrek uit Batavia zal plaats vinden één week na aankomst aldaar, derhalve vermoedelijk ongeveer 1 November a.s. Boven de gewone porten en rechten is een luchtrecht verschuldigd van voor briefkaarten en postwissels 40 cent per stuk; voor brieven en andere stukken 75 cent per 20 gram of gedeelte van 20 gram. Dit luchtrecht moet worden verantwoord door middel van bijzondere luchtpostzegels, welke met ingang van 20 Augustus a.s. bij de post kantoren verkrijgbaar worden gesteld en uit sluitend mogen worden gebezigd voor de verantwoording van het luchtrecht voor boven genoemde zendingen. De luchtpostzegels van 40 cent dragen de beeltenis van den len luitenant-vlieger G, A. Koppen, die van 75 cent d'e beeltenis van den vlieger A. N. J. Thomassen a Theussink van der Hoop. Het verdient aanbeveling op de te verzenden stukken op duidelijke wijze te vermelden: „Per luchtpost", of er het etiket op te plakken: „Per luchtpost, par avion". De ter post bezorging moet zóó tijdig ge schieden, dat de stukken op den dag van vertrek des morgens vóór 5 uur te Amsterdam zijn. Voor Goeree en Overflakkee moet de verzen ding dus u i t e r 1 ij k plaats vinden den dag vóór het vertrek met den laatsten tram naar Rotterdam. Sir William Joynson Hicks, de Engelsche Minister van Binnenlandsche Zaken, is iemand wiens naam nog al eens genoemd wordt. Eenige jaren geleden heeft hij zich partij gesteld in het Londensche taxi-conflict, waarbij hij zijn voornemen aankondigde kleine auto's in het verkeer te brengen, ten einde lagere ritprijzen te verkrijgen. Het is weliswaar nimmer zoover gekomen, doch in elk geval heeft hij gedaan gekregen, dat door dit dreigement op eenigszins ongewone wijze de aandacht op zijn persoon werd gevestigd. Opnieuw heeft hij thans opschudding ver oorzaakt door een zijner uitlatingen. Echter is het feit in quaestie heel wat belangrijker dan het eerder genoemde, daar het de Engelsche handelspolitiek weder in het licht doet treden. In 1923 heeft het streven naar bescherming den conservatieven een geduchten klap be zorgd, daar de meerderheid der kiezers van tegenovergestelde gevoelens blijk gaf. De groote werkloosheid, welke nadien in het Vereenigd Koninkrijk is blijven bestaan, heeft ten gevolge gehad, dat de Safeguarding of Industries Act in het leven werd geroepen, doch al is in de practijk het resultaat van deze wet gelijk aan bescherming In vollen omvang, toch heeft het Parlement zich in meerderheid daarbij aan gesloten. Er werd schijnbaar geen rekening mede gehouden, dat het toestaan van steun aan een enkelen bedrijfstak in zich moest sluiten, dat ook andere candidaten aanspraak zouden maken op het genieten van rechten, welke reeds aan anderen waren toegestaan. In de lijn der dingen lag alzoo, dat de ijzer en staalnijverheid in de conservatieve leden van het Parlement een aantal heeft gevonden, dat bereid gevonden werd haar vermeende be hoefte aan steun bij de regeering aanhangig te maken. Opmerkelijk is echter, dat Minister Joynson Hicks dit verlangen het zijne heeft ge maakt, omdat hij dé ervaring, welke zijn partij met de beschermingsleuze van 1923 heeft opge daan, hierdoor heeft miskend. Men zou zeggen, dat hij van meening is, dat het toen geconsta teerde verlies aan stemmen nu niet meer be hoeft te worden gevreesd, omdat de toestand sedert dien veranderd is, als gevolg van de zich meer en meer uitbreidende safeguarding. Echterblijft de door den Minister dezer dagen gehouden redevoering, waarin hij pleitte voor extra rechten aan de ijzer- en staalnijverheid, een merkwaardige gebeurtenis, daar hij kort tevoren openlijk als zijn meening had uitge sproken, dat zoodanig verlangen vooreerst niet voor inwilliging in aanmérking kon komen. Nog afgezien van het onverklaarbare van deze geste is deze beweging daarom zoo op merkelijk, omdat premier Baldwin thans vijf actieve beschermers in zijn ministerie .telt, men schen die verklaren, dat de safeguarding voor een pure bescherming dient plaats te maken. Naar aanleiding van d'e door den Minister van Financiën, Winston Churchill, ingediende plannen voor het nieuwe begrootingsjaar, welke ten doel hebben door een verschuiving in den belastingdruk de economische weerkracht van het volk te versterken, heeft Baldwin gezegd, dat hij daarvan zulke verwachtingen koestert, dat het niet tot algemeene bescherming be hoeft te komen. Uit een en ander volgt, dat in het Vereenigd Koninkrijk een nieuw conflict is ontstaan, welk van veel belang is, omdat de economische po litiek daarvan de inzet is. De taak van Minister Baldwin is thans, te trachten het meeningsver- schil op een geschikte manier uit dé wereld te helpen, ten eerste om gedurende het nog ko mende deel der zittingsperiode het eenmaal be gonnen werk van innerlijke versterking der industrie voort te zetten, en ook om, wanneer de verkiezingsdagen daar zijn, niet al te ver zwakt den strijd te moeten ingaan. Het is te begrijpen, dat hetgeen verder ten deze gebeuren zal, ook buiten Engeland mei belangstelling wordt afgewacht. Men kan er op rekenen, dat wanneer de beschermingsidee, welke door de Safeguarding of Industries Act al zoo gevoed is, de overwinning mocht be halen, de internationale handel een groote ver andering zal ondergaan. Bij veiling op Vrijdag 10 Augustus 1928 en bij afslag op Vrijdag 17 Augustus 1928, beide dagen des avonds om half 8 uur (zo« mertijd) in het café van dhr. A. P. de Weerd te Oude Tonge vaneen kortgeleden nieuw gebouwd huis aan den Kolffweg of Stations* weg no. 33 te Oude Tonge, met erf en tuin en het eeuwigdurend erfpachtsrecht van den grond, groot 4 aren, 45 centiaren, bewoond geweest door Mej. de V»ed. H. Heestermans. Notaris VAN ISPELEN, Zaterdag 18 Augustus, des avonds 7 uur (Zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, van Klaver 2e snede en Suiker' peenkoppen, onder Goedereede en Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 21 Aug, 1928, 's avonds 6.30 uur (o.f.) te Nieuwe Tonge, ter herbergevan I. de Witte, veiling, en op Dinsdag 28 Aug. 1928, 's avonds 6.30 uur (o.f.) te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schippe rt) afslag van een huis met erf en grond ti"7 Nieuwe Tonge, aan de Westerstraat, kad. Sectie B. No. 946, groot 1 Are 26 c.A., be< woond door J. Holleman Wz. te Nieuwe Tonge. Notaris VAN DER SLUYS. De; AB BU af! de WO 1 der 1 Gé leg aaj stic s~ lijs 1 vra hie Wl be rel ov vd eJ dJ ii| iil al if ld tl a| m M M Voor wie in dezen tijd op reis is zal het wel toeschijnen of er niemand meer rustig thuis is gebleven. Als je eens 'komt in de groote verkeerscentra vergaat je hooren en zien. Treinen vol, brengen honderden reizigers aan en nemen een weer bijna even groot aantal mee. Autobussen vliegen boordevol af en aan en dan in dezen tijd de gewone auto's niet te vergeten. Alles schijnt op reis. Om aan te zien vanuit een veilig plekje is 't niet onaardig. Op onze groote stations, waar de buiten landsche treinen stoppen, is 't wachten nu wer kelijk niet vervelend. De Olympische spelen brengen tal van buitenlanders te Amsterdam tezamen. Hun gade te slaan in de voor hen vreemde omgeving, is een interressant werk. 'k Herinner me eens gelezen te hebben, dat de dochter van den heer Brouwer, den onder ons zoo bekenden en geliefden schrijver, van haar vader vertelde, dat hij gaarne op tijden als er belangrijke treinen op het station binnen kwamen, dan eens een perronkaartje kocht, om er het roezige leven eens gade te slaan. Ze zeide, dat haar vader de copie als het ware indronk. Ik kan het mij zoo indenken, dat het hem aantrok, dat leven eens gade te slaan, hij, die zulk een open oog had ook voor de kleine dingen van het dagelijksch leven. Het is ook werkelijk aardig te zien. Maar niet alleen op stations, doch overal is het druk. Ieder schijnt op reis, en alle vervoermiddelen vliegen volgeladen voorbij. Al kan ieder geen weken gaan of heel ver, toch zijn er plannen gemaakt om met de kinderen een d'aagje hierheen en een daagje daarheen te gaan. De vacanties worden benut. Doch aan alle vacantievreugd komt een eind. Dafi rest alleen nog de herinnering. En aür we weer thuis gekomen zijn in onzen eigen kring, dan is vooral in den eersten tijd de voorbije vreugd nog dikwijls het onderwerp van het gesprek. Pas thuis te komen valt in den regel niet mee. 't Was eerst alles veel gemakkelijker. Al werd de vrije tijd niet in ledigheid doorge bracht, er was toch niets dat ons drong, het was geen dagelijksche plicht, geen taak te vol brengen, waar wij alleen voor zorgen moesten. Maar thuis loopt alles weer in 't gareel en we moeten weer zorgen voor dit en voor dat en bovendien is er nog zooveel extra als gevolg van 't uitgaan en thuis komen. Koffers ontpakken, de kleeren weer verzor gen, 't vacantiestof uit onze kamers drijven. En natuurlijk is er ook weer dadelijk de vraag: wat zullen we eten en wat zullen we drinken. Ja, na den tijd van rust staan we weer opeens midden in de huiselijke actie, terwijl we vooral nog zoo moeten rekenen, dat alles weer zoo spoedig mogelijk den gewonen gang gaat, want we denken wel alleen aan onze huishouding, maar de arbeid naar buiten, naar kantoor of school en naar ander werk, alles moet weer gewoon verder gaan. Maar als de wagen weer in 't spoor is en we weer tijd hebben om eens rustig bij elkander te zitten of we ontmoeten weer onze familie of vrienden, dan krijgen we de napret van de vacantie nog. Let maar eens op, tal van keeren hoor je „Weet je dit nog", of „Herinner je dat nog goed". „Heb je dat daar ook gezien 7" Leuke ontmoetingen met kennissen of familie worden weer geheel in herinnering terugge bracht. De herinneringen aan de reis worden door allen bezichtigd, leuke platen, ansichten, etsen of mooie voorwerpen. Dan vliegen de avonduren weer zoo voorbij en we hebben met elkander nog eens genoten van 't vele goede, dat we mochten genieten. We gaan dan elk op eigen terrein weer een langen werktijd tegen. De vrouwen als ze het voorrecht hadden, dat ze er eenige dagen of weken er eens uit konden gaan, weten dan wel, dat het nu weer voor een jaar met dé vacantie gedaan is. De kinderen krijgen van school nog wel een weekje vrij in den winter en de mannen met de feestdagen nog wel een enkele dag, maar de vrouwen hebben juist dan weer de drukst dagen. Toch zou ik niet graag willen, dat de vrouwen daarover gingen klagen. Het is toch zulk een onwaardeerbaar voor recht in eigen huis en gezin te mogen werken. Ik weet het zelf ook wel, dat het huisgezin dag aan dag zorg en krachten vraagt. Het zijn allemaal kleine dingen waarvoor we steeds te zorgen hebben, maar die keeren met eiken dag «n uur terug. Maar wie in het leven om zich heen ziet en de eenzamen van verre een oogenblik gade slaat, wie is dan niet dankbaar, echt dankbaar zijn krachten en leven te mogen wijden in eigen kring en in eigen gezin, waar liefde heerscht. Waar niet in de eerste plaats krachten wor den in gewisseld tegen zooveel geld per dag of week, maar waar we mogen leven voor hen, die ons het liefst zijn. Het werk van de vrouw moeten we dan toch niet enkel bezien als een taak, die we vervullen moeten, die zooveel eischt, maar als we ook een oog hebben voor het vele goede en de vreugde die we daarin hebben, dan gaan we ook niet vergelijken en zeggen: die en die hebben zoo dikwijls vacantie en wij hoogstens eens per jaar. We staan ook niet dag aan dag in het volle leven, waar men alles uit zakenoogpunt be schouwt. We leven temidden van de onzen, en dat zegt zoo heel veel. Als we dan veel goeds hebben genoten in enkele vrije dagen of weken, dan geven we ons ook weer met blijdschap aan de verzor ging van hen, die 'God ons in dit leven toe vertrouwde. M'n beste nichtjes en neefjes Wat zullen jullie nieuwsgierig zijn geworden. En geen wonder. Nu hoor, juulie geduld zal nu niet langer op proef worden gesteld, want dezen keer geef ik den uitslag van onzen wed strijd. Er was verscheidenheid genoeg, daar waren er die geteekend en ook die gedroogd hebben. Ons neefje, dat den eersten prijs gewonnen heeft, had er bijzondere zorg aan besteed. Het was zoö^keurig, zoo precies vgjvzprgd, dafcik,-.', hem er nog als extra belooning een- boek bij geef. Ik wilde wel, dat jullie ik zijn werk eens kon laten zien. Er haperde niets aan. Maar ook van de anderen heb ik keurig werk ontvangen, hoor. Nu ga ik vertellen wie de gelukkigen zijn HENK SCHIPPERS te Middelharnis, Inktstel m boek. MARTHA ROZENBEEK te Sommelsdijk, Het boekt „Onder Vreemden". ABRAM WAGNER te Stad aan 't Haringvliet, Standaard om een horloge op te hangen. COOTJE BARENDSEN te Middelharnis, Een boek: „De kleine en de groote chauffeur". CLAARTJE UITERT te Middelharnis, Een boek: „Onder Verdenking". HESJE VAN DIJK te Middelharnis, Een boek: „De Negerhut". Ziezoo, nu heb ik alle gelukkigen genoemd. Allen gefeliciteerd, hoor. Die dichtbij wonen, zullen de prijzen maar gauw komen halen en wie veraf woont krijgt den prijs gauw toegezonden. Onze raadsel vacantie is nu weer gauw voorbij. De volgende week geef ik weer nieuwe raadsels op, dan kunen jullie weer aan 't raden gaan, en natuurlijk zoo ieder op z'n beurt weer eens een prijsje winnen. Jullie hebt natuurlijk nu allemaal vacantie. Zijn er al van wie de vacantie voorbij is? Vacantie hebben is fijn, hè Maar als je een prettige vacantie gehad hebt is het ook weer heerlijk om met frissche krach ten aan 't werk te gaan. Want ik heb uit jullie brieven wel steeds gemerkt, dat je toch ook graag naar school gaat. Och, als je je best doen, is het op school toch ook wel prettig. Maar volgende week zullen wij in ons hoekje maar weer beginnen, hoor. Ik ga weer echt verlangen naar jullie brieven. Nu eindig ik ons praatje, want ik heb nog een paar nichtjes en neefjes te beantwoorden. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Ben van der V, te Asperen. Hartelijk dank voor je mooie kaart hoor. Ik ben er heel blij mee. 'k Hoorde vandaag, dat je op Flakkge vg^weest bent, net toen ik uit was. Jammer hoor, anders had ik je nog wel even gezien. Doe Dina de groeten van mij. Ben je al eens in dat kasteel geweest, dat op de kaart staat? Jaapje A. van Z. te Middelharnis. Jij ook hartelijk dank voor je mooie kaart. Ik vind het erg aardig van je, dat je zoo om mij gedacht hebt, terwijl je uit was. Ben je lang uit ge weest? Naar den datum op je kaart gerekend zijn we gelijk uit geweest? Maar ik zal je wel niet gezien hebben. Henk S. te Middelharnis. Jou brief moest wel lang op antwoord wachten, maar daar kon ik heusch niets aan doen, want jou inzending voor den wedstrijd en brief kreeg ik net thuis, toen ik klaar stond om uit te gaan. Maar nu zal ik je een extra lange beurt geven hoor voor 't wachten. Je hebt wel gezien hoe ik je bloemen vond. Het is werkelijk keurig gedaan. Wat leuk heb je in je brief je reisje naar Rotterdam beschreven. Geen wonder, dat je 't naar je zin hebt gehad. Ik had jullie wie eens allemaal willen zien spelen in dien tuin. Dat zal een vroolijk gezicht geweest zijn. Teuntje T. te Goedereéde. Wel, nichtje, 'k heb direct je prijs weggebracht en omdat je wat lang hebt moeten wachten, heb ik je een extra dik boek gegeven. Nu is 't zeker wel in orde,hè Wat jammer, dat je onzen teeken wedstrijd zoo vergeten bent. Maar toen je dat in de krant las, had' je nog wel mee kunnen doen, hoor. Toen was 't nog tijd genoeg. Nu maar wachten op den volgenden wedstrijd en dan niet vergeten. NOG EEN PAAR GRAPJES. Moeder: Wel bengel, je hebt je boterham aan twee kanten met jam gesmeerd. Jan: Ja moe, mijn boven- en onderlip willen allebei de jam proeven. Pas aangestelde jongste kantoorklerk, zijn chef een lange kolom met cijfers overreikende: „lk heb ze tien keer opgeteld, mijnheer". Chef: „Jij bent een flinke jongen". Kantoorklerk: „En hier zijn de tien ver schillende uitkomsten, mijnheer". Een jongen loopt op straat met een kan ïn de hand. Zijn buurjongen geeft er een schop tegen, maar hij zegt niets. -s, jjjrr Wordt je niet kwaad als ik tegen Hie kan schop, vraagt de buurjongen. „Welnee". „Hier dan", roept de ander, de kan weer een schop gevende. „Ik word toch niet kwaad". „Maar nou toch zeker wel", en meteen wordt de kan in stukken getrapt „Waarom zal ik kwaad worden, zegt de jongen met de gebroken kan. „Mijn moeder had M van jou moeder geleend".

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2