feuilleton No. 3458. TWEEDE BLAD. Het huisje aan den Zeedijk TNHnCSKNOVIlfSES Zaterdag 11 Aug. 1928. Plaatselijk Nieuws. VAAK IS UW LEVER DE OORZAAK DAT U ZICH ZIEK VOELT. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN rw«*t*ieng'd Nieuwi nn niimnier iiesiaal uil iiroe Blaflen SOMMELSDIJK. De loting voor den dienst plicht lichting 1929, had voor deze gemeente plaats op Woensdag, 8 Augustus 1.1. te Mid- delharnis. De uitslag is als volgt1 Bastiaan Hartensveld, 2 Bastiaan Smitshoek, 3 Pieter van Dorst, 4 Abraham Wouter van Beek, 5 Jacob van der Waal, 6 Jan de Wit, 7 Dimmen Kie viet, 8 Leendert Jan Razenberg, 9 Mattheus Kamerling, 10 Gerrit Lodder, 11 Arie Troost, 12 Gerrit Gozewijnus Vis, 13 Maarten Vlot, 14 Marinus de Bonte, 15 Elize Bert Zoon, 16 Marinus Cornelis Knops, 17 Johannis van Don gen, 18 Aren Breur, 19 Pieter Mastenbroek, 20 Jan Cornelis Kievit, 21 Krijn van Es, 22 Aren van der Sluijs, 23 Arend Kransse, 24 Nicolaas Kievit, 25 Frans van Nimwegen, 26 Leendert van Es, 27 Jan van Antwerpen, 28 Gerrit Pieter van Dalen, 29 Jacob Polder, 30 Marinus Blok, 31 Jan Holleman, 32 Beschier Schol, 33 Krijn Leendert Schol, 34 Nicolaas Cornelis de Mooij, 35 Gerrit Joppe. Op de 1.1. Woensdag gehouden week markt was eenig pluimvee aangevoerd. Aan den metselaar C. Boeter is vergun ning verleend tot het bouwen van een kan toortje bij de woning van den heer A. van Ees teren aan den Dorpsweg. De prijs van de landbouwproducten is dalende. Op de Woensdag gehouden beurs bood men 2.50 voor de aardappelen, 1.50 voor de paardepeen per H.L. Op het door de Leerlingen-Commissie in de Typografie, te Rotterdam gehouden exa men (theorethisch en praktisch) zijn geslaagd voor handzetter D. Lodder en L. de Reus, en voor drukker P. Kransse, allen werkzaam aan de drukkerij van dit blad. MIDDELHARNIS. Het zoontje van den heer A. v. d. Sluis viel in de haven. Een schipper welke daar aanwezig was bemerkte het onheil en had het genoegen het ventje er uit te halen. De collecte, welke alhier gehouden is ten bate voor de alleenstaande blinden in de stich ting Wolfheze, heeft netto opgebracht 91.03. Door de weinige werkzaamheden in het landbouwbedrijf loopen hier al enkele weken een 20-tal landarbeiders werkloos. Ook zijn eenige metselaars en tinmmerlieden reeds zonder werk. Naar men ons meedeelt besteedt men hier voor de nieuw gedorschen landbouwproducten als volgt: Gerst 14 cent, tarwe 13 cent en erwten 25 cent per kilo. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Fhilips, gewoond hebbende aan het Visschers- dijk alhier en thans Crooswijkschekade No. 8 te Rotterdam, gedenkt heden den dag, dat hij voor 50 jaar in dienstbetrekking kwam bij de firma D. van Creveld, grossiers in kalfsvleesch. Hij geniet nog steeds het volste vertrouwen van zijn superieuren en staat wegens zijn cor rectheid, ondanks zijn hoogen ouderdom, bij patroons (die hij nu kent in het derde geslacht) en bij de cliëntèle hoog aangeschreven. Uitslag van dë loting voor den dienstplicht lichting 1929 M. P. Arensman no. 24, M. Blok no. 23, G. A. Born no. 31, J. van Buren no. 17, C. Buth no. 6, C. Buurveld no. 26, W. J. van Eck no. 15, C. van Es no. 13, A. Groen no. 10, D. van t Hoff no. 14, Jac. Hollaar no. 16, C. den Hollander no. 30, H. Koningswoud no. 12, H. Koster no. 19, Adr. Krijgsman no. 29, J. G. Langbroek no. 20, J. Looij no. 5, J. v. d. Meide no. 7, M. v. d. Nieuwendijk no. 11, K. Onderdelinden no. 18, Jac. Peeman no. 28, Jan Peeman no. 22, C. M. Smit no. 27, H. van Vliet no. 4, A. K. Vogelaar no. 9, J. C. A. Vroegindeweij Lz. no. 21, T. Vroegindeweij Kz. no. 2, H. van Wezel no. 1, Jac. van Wezel no. 25, Joh. van Wezel no. 3, H. J. Zoon no. 8. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De uitslag van de loting voor den dienstplicht lichting 1929, is als volgt A. Fris, 2 C. Arensman, 3 J. Huizer, 4 A. van Splunter, 5 J. Bevaart, 6 L. A. van Splun- ter, 7 H. van Biert, 8 W. v. d. Boogert, 9 J. Muledr, 10 A. Keijzer. De prijs van de aardappelen is heden 2.50 a 2.60 per H.L. De handel is slap. De herijk van maten en gewichten zal plaats hebben op Vrijdag 7 Sept. a.s., v.m. 10—12 uur en n.m. 14 uur, in het gymnastiek lokaal der O. L. School. De smidsknecht L. H. had het ongeluk bij het beslaan van een paard een trap tegen zijn been te krijgen, waardoor hij een ernstig beenfractuur opliep. Hij moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen en zal ge noodzaakt zijn eenigen tijd rust te nemen. Alhier is opgericht een Ring van Chr. Zangvereenigingen op Flakkee, met het doel in September een Zangdag te organiseeren. Vijf vereenigingen zijn reeds toegetreden. DEN BOMMEL. Uitslag gehouden loting lichting 1929 op 8 Augustus j.l. No. 1 J. Broeders, no. 2 A. Hokke, no. 3 J. J. van Gelder, no. 4 G. Rosmolen, no. 5 P. Donkersloot, no. 6 A. Verkerke, no. 7 K. Buth, no. 8 P. C. van der Linde, no. 9 J. Donkersloot, no. 10 J. Drisse, no. 11 C. Boger- man. Tot burgemeester dezer gemeente is be noemd de heer D. BROUWER, thans nog ambtenaar ter secretarie Van de gemeente Haar lemmermeer en wonende te Hoofddorp. De heer Brouwer is 36 jaar oud; dus in de kracht zijner jaren en een zoon van den be kenden predikant der Gereformeerde gemeente te Zwartsluis. Hij heeft zijn opleiding in de gemeente-administratie ontvangen bij den bur gemeester tevens secretaris der gemeente Vleu ten c.a. en was vervolgens als zoodanig werk zaam te Zwartsluis, Woubrugge, Aalsmeer en Haarlemmermeer. Vooral in dë groote gemeente Haarlemmermeer (meer dan 26000 zielen) is hij op verschillende afdeelingen werkzaam ge weest: hij heeft daar zijn groote belangstelling laten blijken voor den arbeid van allerlei ver eenigingen van algemeen nut en is daardoor goed bekend met de behoeften en wenschen van de plattelandsbewoners, zoodat hij zeker in staat zal zijn hunne belangen behoorlijk te behartigen en te bevorderen. De heer Brouwer heeft een klein gezin en behoort tot de anti-rev. partij. Tegen twee personen uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Visscherijwet. De gemeenterekening dienst 1927 ligt tot en met 18 Augustus a.s. voor een ieder ter secretarie ter inzage, en is tegen betaling ver krijgbaar. Woensdag j.l., half zeven 's avonds, had in het gymnastieklokaal der O. L. School de officieele overdracht plaats van het vaandel, door de offervaardigheid van de burgers aan den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm ge schonken. De vergadering werd geopend door den waarnemend burgemeester, den heer Mast. Hij heette het publiek, dat in zulk een mooi getal was opgekomen, hartelijk welkom en zette het doel van deze vergadering uiteen. Daarna gaf hij het woord aan Majoor van den Nieuwen- huizen, die zich een moeilijke reis had getroost om deze vergadering bij te wonen. Majoor van den Nieuwenhuizen gaf in de eerste plaats met voldoening te kennen, dat er op ons eiland veel animo bestaat voor het instituut der B. V. L„ waarbij vooral Den Bommel niet de minste is. Spreker herinnerde nog de voorstelling van de landstormfilm, bij welke gelegenheid veel belangstelling werd ge toond. Hij richt zeer waardeerende woorden tot den vertrokken burgemeester, den Edelachtb. heer Brinkman, die steeds toonde met hart en ziel met de B. V. L. mede te leven, en veel voor het instituut deed. Het verheugde spreker, en dit toont met daden, een gezegde van den heer Brinkman over te kunnen brengen, dat deze straks bij den grooten Landdag in Den Haag zich met groot plezier zal voegen bij de afdee- ling Den Bommel. Ook mevrouw Brinkman komt een woord van grooten dank toe voor hetgeen zij als lid van het damescomité heeft bijgedragen, om aan deze afdeeling een vaandel te schenken. De verdere leden van het comité en dames, die zoo bereidwillig waren de noodige gelden bijeen te verzamelen,'zij een woord van dank op zijn plaats. Tevens brengt hij hulde aan de burgerij, wier offervaardigheid de voor naamste bron werd tot aankoop van het vaan del. Hierna bespreekt hij het vaandel. De spreuk „Als 't moet" heeft een heel mooie beteekenis. Dit is een spreuk, waarmee, wanneer het noo- dig is, alle Bijzondere Vrijwilligers in den lande zullen optrekken ter verdediging van ons ge liefde Vorstenhuis en het wettig gezag. Uit de politiek in Rusland kunnen we zien hoe het- een land vergaat, wanneer het bewind in handen komt van menschen, die een revolutionaire po litiek zijn toegedaan. Aan de Wolga is een standbeeld opgericht van Judas Iskariot. De Russen zeggen: een moord of diefstal, gepleegd in dienst van de Bolsjewieki, is geen moord of diefstal. Laten we bidden, er voor bewaard te blijven, dat zulke dingen in ons geliefde Vader land geen plaats vinden. Voor elke gezindte is een plaats te vinden in de gelederen van den B. V. L., mits men met hart en ziel voor dit instituut strijdt. Hierna wenscht majoor van den Nieuwenhuizen de afdeeling Den Bommel geluk met hun vaandel. Het moge U gegeven worden met dit vaandel straks een mooi figuur te maken, en zoo noodig bij de handhaving van het wettig gezag. Door aansluiting bij het in stituut der B. V. L. kan geen sprake van re volutie zijn. Hij wekt allen op zoowel moreel als finantieel mede te werken, om het instituut zulk een groot mogelijken omvang te doen krij gen. Nogmaals herinnerde hij den oud-burge meester Brinkman en stelt voor een driewerf „hoera" uit te roepen, wat met applaus werd begroet. Alsnu wordt getracht te zingen het korpslied van den B. V. L. Hoewel niet veel aanwezigen dit kenden, ging het toch niet slecht, doch het Wilhelmus, dat daarna gezongen werd, ging best. Ter eere van ons geliefde Vorstenhuis werd nog een luid driewerf „hoera" uitgeroepen, waarna de waarnemend burgemeester het woord nam. Hij dankt de aanwezigen voor de goede opkomst en majoor van den Nieuwenhuizen, die zoo duidelijk de beteekenis van het vaandel uitlegde. Ook hij sprak den wensch uit, dat de B. V. L. te Den Bommel trots op hun vaandel zal zijn, en dit met daden zal toonen. Jong en oud gingen voldaan huiswaarts. OOLTGENSPLAAT. Uitslag van de loting voor den dienstplicht, lichting 1929 1. Anthony iHokke (brd.), 2. Adrianus Ba- kelaar (brd.), 3 Cornelis I. van Nimwegen, 4. Huibrecht A. Bom, 5 Johannis Ver.vloed, 6 Johannis Kivit (brd.), 7 Teunis van der Veer, 8 Abraham J. Langeweg, 9 Willem Roos, 10 Jacobus Brands, 11 Bastiaan Moerenhout, 12 Cornelis de Waal (brd), 13 Andries Neels, 14 Jan de Vos, 15 Leendert A. van Nieuwen- huijzen, 16 Ruilof van Putten (brd.), 17 Cor nelis de Vos (brd.), 18 Hugo Hendrik Land heer, 19 Job W. Duim, 22 Hendrik van Kem pen, 23 Dirk den Braber (brd.), 24 Willem A. van Kempen, 25 Willem van Ostende (brd.), 26 Herbertus Dorsman (brd.), 27 Dirk H. Korteweg, 28 Johannis Huibrechtse (brd.), 29 Michiel Donkersloot (brd.), 30 Cornelis Osse- wijer, 31 Jacobus Dekkers, 32 Cornelis Kop penaal, 33 Willem van Dam, 34 Jacob Knops, 35 Lendert Troost, 36 Abraham de Vos (brd.), 37 Leendert W. van der Griend. (Wie de nummers 20 en 21 ten deel vielen, werd ons door den correspondent niet opge geven. Red.) Door P. Vinke is aan B. en W. ver gunning gevraagd voor het bouwen van een kluis in de kelder van Hotel Hobbel. De rekening van het groot armbestuur, zooals die aan den Raad zal worden aange boden, luidt: ontvangsten 14.151.34J/£, uit gaven 11.797.36J4 batig saldo 2.353.98. De zoon van dén slager B. verloor zijn portemonnaie met een belangrijken inhoud. Nog voor hij in de ouderlijke woning was terug gekeerd, was hij reeds door een eerlijke vinder aan het juiste adres bezorgd. Door den commissionnair A. Hotting al hier werden de eerste zaaiuien van Flakkee ver zonden. De prijs was 3.-. De heer Jacob de Vos Pz. heeft aan de Galatheesche haven een zeehond gevangen van 190 pond. Het beest is gevild en uitgebraden. Het gezin van J. v. N. geraakte onwel door gaslucht, daar er een lek in de kraan was. Dr. Cramer verleende geneeskundige hulp. Het 4-jarig dochtertje van S. van Nieu- waal geraakte in een diepe sloot. De vrouw van P. Kreeft heeft het genoegen gehad, het kind nog juist op tijd te redden. OUDE TONGE. Van C. L. viel een wagen vlas op de kaai omver, en tegelijk op een last van een schip. Toen het weggeruimd was, bleek er niets gebroken te zijn. Alhier is nogal druk gevraag naar King Edward aardappelen. De prijs is 3.— per 70 K.G. Uitslag der loting van de Nat. Mil. lich ting 1929: 1. W. van Noord, 2. A. J. van Een trage lever veroorzaakt: Constipatie en giftige stoffen in het lichaam - Maagklachten - Slechte spijsvertering - Hoofdpijn - Bleeke gelaatskleur - Vatbaarheid voor koorts - Gal en andere kwalen. zijn een zuiver plantaardig laxeermiddel en doen de ingewanden pijnloos functioneeren, zonder on aangename nawerking. zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus ge makkelijk in te nemen. Zij zijn volgens dokters recept samengesteld en kunnen door jong en oud worden gebruikt. Eisch Carter'» Little Liver Pills met bovenstaand handelsmerk. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindtrsma - Deo Haag. A NEEM ZE TERSTOND - MORGEN GEZOND. Dongen, 3. C. A. Prince, 4. A. Both, 5. A. Timmers, 6. P. Hameeteman, 7. Lt. Buscop, 8. P. A. J. Fabert, 9. A. Buijs, 10 J. van Noord, 11 A. Hartog, 12 P. Slinger, 13 F. P. van der Aa, 14 C. Maton 15. H. de Boet, 16 Dm. van Loon, 17 A. Luijendijk 18. A. P. Oomens, 19 H. Hartman, 20 A. de Vos, 21 C. Hartog, 22 C. de Haas van Dorsser 23 H. Kieviet, 24 I. Boom. NIEUWE TONGE. Voor de veldvruchten besteedt men hier lagere prijzen dan vorige weken. De peen worden verkocht voor 1.75 per H.L. De handel is traag. Tegen een persoon alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en rijwielwet. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat gedurende de maanden Juli en Juni in de registers van den Burgelijken stand alhier geen overlijdensacten werden ingeschreven. Tegen A. IJ. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden op een rijwiel, zon der belastingsmerk. De winkelier L. van den D., die per rijwiel een mand kipeieren vervoerde kwam daarmee te vallen, waardoor de heele inhoud brak. Een niet geringe schade. S. van der V. Lz. alhier, had het onge luk zijn hand te bezeeren. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. J.l. Zaterdag hield de P.V. „de gevleugel de bode." alhier, een vlucht vanuit Soigniés, met den volgenden uitslag A. van Rumpt 1, J. Klapmuts 2 en 6, G. Knops 3, J. Noteboom 4 en C. A. Holleman 5. DIRKSLAND, Verleden week werden van hier verscheept 4500 balen peen en 6200 H.L. aardappelen. Tegen een inwoner van Sommelsdijk is hier proces-verbaal opgemaakt wegens het over treden der maximum snelheid. De openbare lagere school zal geheel van gasverwarming worden voorzien. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week 2 werkzoekenden ingeschreven. MELISSANT.* Naar men ons meldt zijn er alhier Schokkererwten verkocht voor 35 cent per K.G. HERRINGEN. Door den heer J. C. Wisse wagenmaker alhier is ingevolge de Hinderwet vergunning aangevraagd tot het plaatsen van een 6 P.K. benzinemotor op het perceel no. 1337. De begrooting der gemeente dienst 1929 ligt van af heden tot den dag der behandeling in den raad ter secretarie ter lezing. Bij de j.l. Dinsdag gehouden schietoefenin gen van de B. V. L. werd het hoogste aantal punten behaald cfoor K. Witvliet n.l. 95 max. 100. De eerstvolgende oefening vindt plaats op Dinsdag a.s. De kinderen der Bijz. School zullen na de vacantie naar men verneemt, een schoolreisje gaan maken. Uitslag verhuring grasgewas Zeedijk pol der Oud-Herkingen perc. 1 A. J. den Boer a 158.perc. 2 C. J. Kardux a 110.per ceel 3, J. .den Boer a 35.— perc. 4 J. Buth a 115.— perc. 5 A. J. den Boer a 95.—. STELLENDAM. Vrijdag maakten de leerlin gen der bijzonder lagere school alhier met de beurtmotor van 't onderlinge beurtveer, sch. van der Maas, een schoolreisje naar Rotter dam en vandaar per spoor naar Den Haag. en Scheveningen. Uitslag loting van den dienstplicht lichting 1929 M. Bosboom 1, G. M. Brinkman 2, A. van Es 8, A. Gebuijs 11, C. Hoekman 10, A. Keijzer Stz. 4. C. Koenraad 9, F. Koese Lz. 7, J. Koese Fz. 1, H. Mastenbroek 12, J. Men heer 5, F. van Oostenbrugge 13, H. van Oos- tenbrugge 3, C. de Vogel 16, W. Troost 17. Zaterdag j.l. maakte schipper J. L. Waling met zijn motor een extra reisje naar Rotterdam ten einde de inwoners van Stellendam in de ge legenheid te stellen op een goedkoope manier de Nenijto te bezoeken. Ongeveer 100 perso nen maakten daarvan gebruik. OUUDORP. De leden van de B. V. L. willen a.s. Zaterdagavond te half zeven in de O. L. S. bijeen komen om te beslissen over den aankoop van een vaandel en over de deelnaming aan de groote samenkomst in Den Haag. Alle leden ook die van de plaatselijke commissie, worden verwacht. Nog in deze maand zal langs de huizen gecollecteerd worden voor het tehuis voor al leenstaande blinden te Wolfhezen moet zoo mogenden worden in die inrichting kosteloos opgenomen. De stichting Wolfsheze moet zoo goed als geheel van liefdadigheid bestaan. Laat dan ieder helpen naar vermogen. Bij de wed. P. G. zijn in den vroegen morgen van Donderdag door een tweetal hon den 75 kippen doodgebeten. De eigenaars der honden zijn bekend. Doordat het touw brak, viel het dochtertje van K. T. bij het schommelen met het hoofd op de steenen waardoor de kleine een lichte her senschudding bekwam. Wij brengen in herinnering dat de rente- kaarten van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle, voor of op 16 Aug. a.s. DE AARDE BEEFT EEN VUURSPUWENDE BERG VERWOEST ZES DORPEN. Het aantal dooden wordt op 1000 geschat, het aantal gewonden 600. Een officieel telegram van den resident van Batavia, die zich aan boord van de „Merel" bevindt en gedateerd 8 Augustus, verzonden via Koepang-radio meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Aug. omstreeks middernacht de Rokatinda-berg op het eiland Paloeweh, ten Noorden van Flores, vuur begon- te spuwen, wat met een uitbarsting gepaard ging. Het gevolg was, dat de Zuid-Westelijke helft van Paloeweh met zes dorpen grondig door het vuur ver nield werd. Het aantal menschen, dat hierbij omgekomen is, wordt- op één duizend geschat en het aantal personen, dat door vallende eruptie-steenen gewond werd, globaal op zes honderd. De aard van de gewonden is echter licht. Waarschijnlijk als een gevolg van de aard beving, die met de eruptiegepaard ging, liep het zeewater aan alle zijden van het eiland ongeveer vijf meter op. Volgens inlichtingen, die de hoofden verstrekten, was de temperatuur van het water zeer warm. Van de menschen, die in zee gevlucht zijn, is een aantal ver dronken, maar het is onbekend hoeveel. Het deel van de bevolking, dat nog overblijft, be draagt ongeveer vijf duizend zielen. De stem ming is kalm. De door den resident meegevoerde levensmiddelen zijn met die, welke aanwezig waren, voorloopig voldoende om in de levens behoeften van de bevolking te voorzien. Negen handelsprauwen, die van Celebes vertrokken waren, moeten vergaan zijn. Het lot van de bemanning is onbekend. Eén prauw is op Noord-West-Paloeweh gestrand. De opvarenden waren nog aan boord. De wal van Flores, recht ten Zuiden van Paloeweh, moet geteis terd zijn. De resident zal zich daarheen be geven om den toestand op te nemen. EEN STAD IN BRAND. Uit Praag wordt gemeld, dat in de stad Loschitz bij Olmütz Donderdag een groote brand is uitgebroken, die snel om zich greep. Kort na den middag stond de heele Jodenwijk in brand. Op het voornaamste plein raakten de toren van het raadhuis en het postkantoor in door H. ZEEBERG. 11) „En Lia dan?" vroeg hij. "Zij moet maar ergens anders heen gaan. k Weet niet waarheen. Maar niet naar huis. Hoe komt het kind er bij". „Omdat zij meent, dat zij daar tot rust zal komen". t Is een levende begrafenis, Alex. Dat weet je ook wel". „Ja, zij liever dan ik. Maar als zij dat nu gaarne wil 1 Soms denk ik, dat we het haar raaar moesten toestaan. De gedachte, dat ge weigerd zal worden, weerhoudt mij echter k Geloof niet, dat het geweigerd zou wor den. Maar het lijkt me heelemaal onmogelijk. Lia verkniest er zich. Zij houdt 't er geen week uit. En dan zijn we nog even ver. Neen, neen, het moet maar niet. Hoe komt zij er l° r> u"' ^even Is ^aar 200 anders." ïtj ver90elijkte de architect, die overigens ezeltde argumentatie tegen Lia gebezigd had, ••zij zal het er verbazend stil hebben. Maar dat conservatieve, dat dwepen met den godsdienst, zoo n omgeving moet zij, naar mijn meening, ,niet. Ziin- Maar ia' als zij dat nu j 'aat haar> a's j'j 9een bezwaar an e Proef maar eens nemen. Misschien zij 9auw terug. En wie weet, of zij dan met geleerd heeft, dat het hier -nog zoo slecht met is s Mijnheer Van Meersma wilde maar zoo gauw mogelijk van het lastige onderwerp af stappen. Daarbij wenschte hij zijn vrouw niet te ontstemmen en toch ook Lia weer niet ge heel af te vallen. Hij zag dan ook wel in dat hij inconsequent redeneerde. Maar er was, naar hij meende, geen andere weg. Eigenlijk had hij nog maar liever gewild, dat zijn vrouw fel tegen Lia's plan was opgekomen. Dan had hij kunnen zeggen: „Mama wil het niet, Lia, dus moet het wel overgaan". Maar nu handelde zij zoo raadselachtig, dat hij er niets meer van begreep. „Weet je wat", hakte hij plotseling den knoop door, „het komt er niet op een dag op aan. Denk er nog eens over na, Marie". „Dat zal het beste wezen", meende mevrouw Van Meersma, opstaande. „Ik zal je nu niet langer lastig vallen". HOOFDSTUK V. Mevrouw Van Meersma had het verdere ge deelte van dien dag en avond zulke drukke besognes, dat er geen tijd was, om over den wensch van Lia verder na te denken. Dat zij weg moest, stond voor haar vast. Met dat kind was zoo niets aan te vangen. Wat 't scheelde, zij begreep het niet. Zij stond voor een levend raadsel. Toen zij dien middag vernam, dat Annie's verloving met Theo van Zeggelen maar een kwestie van uren meer was, toonde zij zich heel niet blij, maar merkte alleen nuchterweg op: ,,'k Hoop, dat Annie gelukkig met hem zal zijn". Aanvankelijk had mevrouw Van Meersma niet veel aandacht aan die woorden geschonken. Maar nu zij te bed lag, het was reeds ver na middernacht, maar zij kon den slaap niet vatten, -nu herinnerde zij 't zich opeens, daarbij nog ziende het ernstige gezicht van Lia, alsof dat te kennen wilde geven, dat zij aan dat geluk twijfelde. Het werd mevrouw Van Meersma wonderlijk te moede. Een onverklaarbare angst overviel haar. 'k Hoop, dat Annie gelukkig mag zijn. Wel, waarom zou zij dat niet Wat viel er op Theo aan te merken Annie wilde hem toch gaarne Zeker, zeker. Maar waarom was dat? Was het werkelijk uit liefde? O, als dat nu eens misliep. Had zij dan niet mede schuld Had zij er niet steeds op aangedrongen, dat deze werk van Theo zou maken Maar - Annie wilde toch ook? Het was een goede partij en daarmee uit. Zou het, zou het, opeens dacht zij, dat haar een licht opging, zou het misschien jalousie zijn van Lia Dat was heel goed mogelijk. En dan moest natuurlijk haar wonderlijk gedrag van de laatste maanden ook daaruit worden verklaard. Juist, dat zou het zijn. Mevrouw Van Meersma was er zóó van overtuigd, dat haar opeens alles helder werd. Het was niets dan jalousie van Lia. Maar dan was het toch het beste, dat zij zoo spoedig mogelijk weg ging. Dan zou de nabijheid van de twee verloofden heeleniaal niet voor haar deugen en kwam het mogelijk wel tot herrie. En zij zouden nu nog intiemer met de Van Zeggelens in aanraking komen. En als dan Lia zoo optrad, zóó, alsof zij niet .wel bij het hoofd washet was, om je een ongeluk te schamen. Maar waar moest zij heen Naar huis Dat was immers dwaasheid Er kwam niets van terecht. En toch en toch nu zij lag te woelen in haar ledikant, met geen mogelijkheid den slaap kunnende vatten, nu ging zij daarover toch wat anders denken. De idee was nog zoo dwaas niet. Als Lia schreef, dat zij gaarne eenigen tijd komen wilde, dan zou moeder wel zien, dat de breuk niet van haar kant gekomen was. Nu ja, zij was wel opgehouden met schrijven, maar dat was op den keper beschouwd toch moeders en vooral Adriaan's schuld. Wat be hoefden zij er captie op te maken, dat zij met Alex getrouwd was Zij mochten willen, dat zij het zoo rijk hadden. Nu hadden zij niet veel praatjes te maken, konden er ook maar nét komen, vooral Adriaan. Als moeder en Adriaan geen aanmerkingen gedaan hadden en geen opmerkingen gemaakt, dan was de verhouding nooit zoo geworden. Natuurlijk pasten zij niet in haar millieu, dat sprak vanzelf. Stel je voor, dat moeder hier eens in huis kwam. En dat dan de Van Zeggelens eens op bezoek kwamen. Het was om voor altijd gecompromiteerd te zijn. Maar al was dat nu zoo, daarom kon de verhouding toch wel ?aoo zijn, dat er ge correspondeerd werd en dat zij nu en dan eens een paar dagen naar huis ging, al was het maar éénmaal in de paar jaar. Dat had zij best gewild. 't Was nu zoo geloopen. En dat was alleen de schuld van thuis. Die brieven met openlijke en bedekte waarschuwingen. Watzij moest toch zélf weten, hoe zij leefde. Als moeder en Adriaan en al die andere menschen van het land, waar zij gelukkig uitgeraakt was, bij die verouderde denkbeelden wilden blijven, dat moesten zij zélf weten natuurlijk. Maar zij moesten die haar niet blijven opdringen. Zij had er mee afgehandeld en daarmee uit. Maar natuurlijk, zij konden moeilijk hebben, dat zij het zoo goed had. Neen, neen, de schuld, dat zij zich niets meer aan huis liet gelegen liggen, lag uitsluitend bij thuis. Als zij daar anders opgetreden waren, dan zou het nooit zoo'n vaart geloopen hebben. Dan was de verhouding nu wel niet bepaald hartelijk geweest - daar was het standsverschil te groot voor geworden maar van een niets meer van elkaar willen weten zou geen sprake geweest zijn. Zoo lag mevrouw Van Meersma, die vroeger Marie Blankert heette en wier wieg gestaan had in het kleine huisje aan den zeedijk, maar te piekeren, alle schuld verre van zich wer pend en die leggend op haar moeder en haar broeder Adriaan. Toen kwamen haar gedachten weer op Lia. Daarom was de idee van dat kind voor haar toch eigenlijk nog zoo dom niet. Die kwam haar, op den keper beschouwd, toch wel aardig in het gevlei. Als Lia's brief bij moeder kwam, dap zou deze toch moeten zien, dat zij toch niet deze verwijdering wilde. Kwam er een weigerend antwoord, welnu, dan kwam de volle zwaarte der schuld op moeder en Adriaan neer. Er verscheen er een gunstig antwoord, dan kon Lia gaan en was de verhouding weer goed, tenminste zoo, dat men van eikaars be staan op de hoogte was. Aan Lia moest dan ook maar toestemming gegeven worden, om te schrijven aan moeder. Was het antwoord gunstig, dan kon zij gaan. Het zou haar wel niet meevallen, maar dat moest zij tenslotte zelf weten. Zij had het gewild. Misschien, daar had Alex toch wel gelijk in, kwam zij wel heel spoedig naar huis, op geknapt van haar waandenkbeelden. Zij zou dan eens zien, wat weelde beteekende. En dan weer de oude Lia worden. Zoo, dat stond voor haar vast, kon het niet langer blijven. Het werd een ellende op den duur. Zij blameerde hen alle drie. De kennissen spraken er over en niet in gunstigen zin. Het werd belachelijk. En als het nu was, naar zij beslist ging gelooven, dat dit alles alleen kwam uit jalousie tegenover Annie, wel, dan was het veel beter, dat zij eenigen tijd vertrok. Dan zakte dat vanzelf wel af. En als zij dan weer terug was en Annie was getrouwd, de bedoeling van haar en ook van mevrouw Van Zeggelen was, dat de verloving hoogstens een half jaar duren zou, dan kon zij zich meer met Lia be moeien en zou voor haar ook wel een goede partij gevonden worden. Zoo was de kans groot, dat door dit dwaze denkbeeld van Lia twee vliegen in één klap geslagen werden: thuis zou men bespeuren, dat zij toch wel anders wilde dan de toestand van thans en Lia zou mogelijk veranderen, zoodat dat ook weer in orde kwam. Was het antwoord weigerend, dan had men thuis toch haar goeden wil gezien. Was het gunstig, dan ging Lia er heen. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3