:.GENIUS" W0NDGA1SEM Geneest huid aandoeningen QvetWÊéèÈSlm1 Economisch weekoverzichL Buitenland. Gemengd Nieuws. Verkoopiogen. Marktberichten. Boekbespreking. wetenschappelijke zijde vermeld door een schimmel (Graphium Ulmi). Het is Dr. Wollenweber te Berlijn gelukt door enting van 1- tot 3-jarige zaailingen met Graphium Ulmi de verschijnselen der Iepenziekte te doen ont staan. Als wij nu ook maar een bestrijdings middel mochten vindenMaar zoover is het nog niet. Zieke boomen opruimen, en soorten kweeken, die nog niet ziek gemeld zijn, is het eenige wat wij doen kunnen. Zulke soorten zijn: Ulmus Vegeta en Ulmus Fulva. Ge dachten Waarom zoudt gij klagen.,.dat de rözêstruik'fdoornen hééft, en U niet verheugen dat naast de doornen rozen bloeien Gij vergalt uw geluk door altijd de schaduwzijde te zoe ken. Stank in uw huis of stal wijst op ziekte en weggeworpen geld. B-r. De wit>k van Diederik Spijkerboer, door Mevr. H. Kuyper-van Oordt. Uitgave van de Uitgeversmaatschappij „Holland" te Amsterdam Een simpel gegeven, Simon, de zoon van Diederik Spijkerboer, komt tegen vaders zin in kennis met de dochter van een armelijk win kelvrouwtje. Simon deed dit met opzet om vader te trotseeren, die hem wilde uithuwelijken aan 't nichtje met wie hij opgevoed was. Nicht Berendje is zoo deugdzaam, degelijk en braaf. Zij zelve wist dat het beste. Maar Simon wilde niet huwen met een vrouw, die hem wordt opgedrongen en hij verzet zich. Doch daardoor komt in vader Diederik's hart een wrok, die zijn levensvreugde uitbluscht. Simon heeft geen geluk met zijn verwend kind-vrouwtje, die ook door haar zwakke ge zondheid de gansche huishouding in 't honderd laat loopen. Vader Diederik mist ook 't geluk in zijn stroeve volharding van wrok tegen fcijn zoon. Werkzame, degelijke Berendje denkt zich tevreden en weet, dat ze 't verdient door haar eigen deugden. Doch dank zij de trouwe Aagje, de vroegere dienstbode, komt alles in het rechte spoor. Alles komt zoo eenvoudig en rustig in orde, maar al lijkt 't eenvoudig, het is een wonder. „Dat was heel eenvoudig en gewoon ge gaan, zooals de wonderen van Gods hand te geschieden plegen. Want God had dit al van voor lange bereid". De wrok uit Diederik's hart was verdwenen en alle zelfbewuste braafheid van Berendje ter neergeslagen. Ge ziet geen buitengewone dingen. Een fa milieleven, zooals 't gewone leven dikwerf te zien geeft. Doch buitengewoon is de wijze waarop dit is geteekend. Mevrouw Kuyper geeft niet veel handeling, door haar fort is de beschrijving niet langdradig, maar in korte fijne trekjes. De stijl is subliem, niet overdadig, doch zui ver, met een rijke woordkeus. Voor mij is 't lezen van dit werkje van be gin tot 't einde een litterair genot geweest. Wie goede letterkunde weet te waardeeren leze dit werkje. Albent en Dieneke, door Wilma. Uitgave van de Uitgeversmaatschappij „Holland" te Am sterdam. Wilma wordt een goede bekende van ons. Verschillende werken van haar hand vonden goeden ingang bij ons volk. Ook dit werkje zal zijn weg wel vinden, 't Heeft dit voor boven enkele andere van Wilma's werken, dat ze het vage missen, wat natuurlijk het boek ten goede komt. Over Wilma's stijl behoeven we niet veel te zeggen, die heeft zijn naam gemaakt. In dit werkje komen ook ontroerend mooi geteekende momenten voor. We bevelen het gaarne ter lezing aan. De Boeteling, door Wilhelm Speek. Uitgave van de Uitgeversmaatschappij „Holland" te Amsterdam. Dit boek wijkt geheel af van 't gewone genre dat we meestal te lezen krijgen. Hendrik, de boeteling, vertelt van zijn eigen leven, dat van zonde tot zonde steeds is voort gegaan. We maken hier kennis met de donkere zondemacht en toch haalt dit boek ons niet neer. De boeteling is geen brute woeste zondedie naar, die zich met wellust in de zonde baadt. Neen, in zijn ziel was een heimwee tot 't goede, maar zijn leven gaat door de eene zonde tot andere zonden verder, tot hij een ware boeteling geworden is. Hij wil zijn kruis opnemen en dat Jezus da gelijks navolgen. Hij zal zijn straf, levenslange celstraf, dragen. Stil ontroerd zullen we dit boek lezen, waar uit klaar blijkt, dat Gods licht kan doordringen tot in het diepst van den duisteren zondenacht. De technische verzorging van deze drie boe ken der Uitgeversmaatschappij is keurig. Eben Haëzer. Jaarboekje 1928 van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland. Wie belang stelt in den Bond van Meisjes vereenigingen zal dit boekje met groote blijd schap lezen. Het spreekt al van groei en bloei. De redevoeringen op den laatsten Bondsdag uitgesproken, zijn een genot om te lezen en de statistiek van 't Bondsleven achterin in 't boekje geeft al maar verblijdende cijfers. De technische verzorging is schitterend, de foto's der spreeksters en sprekers, alsmede een van 't Bondshuis, geven aan 't geheel een feestelijk aanzien. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken. Jaarverslag 1927. Voor zakenmenschen lijkt me dit werk on misbaar. Van alle plaatsen en over alle zaken, ondernemingen e.a. zijn in dit werk de meest uitvoerige nauwkeurige gegevens opgenomen. Inlichtingen over alle Handels-, Technisch-, Nijverheids-, Vak- en Landbouwonderwijs in het rayon kunt ge er ook in vinden, alsmede alles over post-, telegraaf- en telefoonkantoren. In één woord, 't boek is zoo volledig mo gelijk. Opwaarts, door M. Jacobs. Uitgave van J. N. Voorhoeve, 's-Gravenhage. Dit boek, behoorend bij de eerste zending der Evangelisatiebibliotheek, lieten we al te lang op bespreking wachten. Het verhaal vertelt ons van Graaf Malzansky, den aanzienlijken Russischen officier. We maken ook kennis met het Russische leven onder liet Bolsjewistisch bewind. Met graaf Malzansky gaat het door geeste lijke diepte naar omhoog. Boven het graf van zijn vermoord kind kan hij danken, dat zij ook is heengegaan in het geloof, maar naast de dank klimt ook zijn gebed op, dat hij moge worden een boodschapper van het Evangelie des heils. In dienst der Evangeliesatie is dit een kos telijk werkje. 25 ClS. Bij deze zending behooren ook nog 16 trac- taten, uitmuntend geschikt voor het doel, waar toe ze bestemd zijn en ook nog een tekstkaart op velour geschilderd, die ontroerd door de smaakvolle eenvoud der uitvoering en de grootschheid van de weinige woorden: Jezus alleen. Gaarne, van harte bevelen we de E. B. aan. De uitgever Voorhoeve is altijd paraat als hij denkt, dat hij iets kan doen om door middel van de Evangelisatie de Blijde Boodschap te verbreiden. De Olympiade wordt te Amsterdam gehou den. Ieder weet het. De heer Voorhoeve heeft nu twee boekskes, Welkom in Holland en Jagende naargereed in vier talen, in 't Hollandsch, Engelsch, Duitsch en Fransch. Daarbij nog een viertal tractaten. De heer Voorhoeve wil elke gelegenheid be nutten, elke kans aangrijpen om te wijzen op het „eene noodige". We wenschen hem op dit werk ook zegen toe en dat velen van deze gelegenheid gebruik maken om deze werkjes en tractaten te ver spreiden. De Jonge Vrouw. Uitgave van Bosch en Keuning te Baarn. We ontvingen in kort het Juli-nummer van dit tijdschrift. Zoovele malen hebben we veel waardeerende woorden aan dit blad gewijd. Voor ditmaal zullen we er niet meer van zeggen dan dat het op den ingeslagen weg voortgaat. Alleen wenschen we even de aandacht te ves tigen op de bijlage van dit nummer. Inderdaad iets bijzonders. Op zachtglanzend roomkleurig papier is in gecalligrafeerd schrift gedrukt een vers van Peter van Alsingha. De uitvoering is schitterend. Bij mij zal 't weldra is lijst aan de muur prijken. Jonge meisjes, jonge vrouwen, leest dit tijd schrift. Het behoeft in geen enkel opzicht voor neutrale illustraties onder te doen.. Timotheus. Uitgave van La Rivière Voor hoeve, Zwolle. Timotheus geeft zooveel voor verstand en hart. Dit blad is ons als een goede oude be kende, die we zelf niet meer missen willen en ook anderen zoo gaarne ter lezing aanbevelen. De Spiegel. Uitgave van Gebr. Keuning's Uitgeversmaatschappij te Wageningen. De Spiegel is van uitgever veranderd. Toen we den inhoud van dit nummer doorbladerden zagen we, dat het op den goeden ouden weg voortgaat. We hebben De Spiegel vroeger altijd gaarne gelezen. Het is een prettig blad. We wenschen de nieuwe uitgeefster een groote toe name in lezerstal toe, opdat ook zij weer op haar beurt in staat blijft om steeds het beste te geven op dit gebied. DRAMA IN DE BERGEN. In een jachthut op den „Hohen Berg" te Albersheim (Duitschland) vond men de lijken van den kapitein August Otto Mathes en van zijn verloofde Elise Stuhlfauth. Mathes moet bij een firma te Ludwigshafen in dienst zijn geweest en daar een groote som verduisterd hebben. Hij nam de vlucht en begaf zich met zijn ver loofde naar de jachthut bij Alberweiler, die aan een jachtclub te Ludwigshafen behoort, waarvan hij lid was. Gebleken is, dat Mathes zijn bruid na een voorafgegane worsteling doodgeschoten heeft en daarna zichzelf door een schot heeft gedood. Men vond het wapen nog in zijn hand. Beide lijken verkeerden reeds in staat van optbinding. EEN DUIKBOOT GEZONKEN. WOENSDAG GELICHT. De bemanning van 31 koppen bleek omgekomen Toen Maadagochtend de Italiaansche duik boot F 14 7 mijlen ten Westen van de Brioni- eilanden (bij de kust van Istrië) een aanvals manoeuvre uitvoerde, dook zij plotseling onder de boeg van den torpedojager „Missori" op, die met haar de manoeuvre deed. De F 14 zonk onmiddellijk tot op 27 Meter onder den zeespiegel. De juiste positie van de duikboot was aanvankelijk niet precies vastge steld. Ondertusschen verklaarde de bestuurder van een watervliegtuig, dat hij de duikboot niet ver van de ankerplaats van de kruiser „Brin- disi" waarop zich admiraal Foschini bevindt, had gezien en later is de positie nauwkeurig bepaald. Donderdagmorgen zijn duikers erin geslaagd een staaldraad vast te hechten aan de gezon ken duikboot, terwijl voorts een tube geconpri- meerde lucht werd aangebracht, waardoor het mogelijk was zuurstof in de boot te pompen. Het lichtingswerk werd spoedig daarop be gonnen, doch men ondervond veel hinder van de woeste zeeën. Uit Pola wordt Donderdagmorgen geseind, dat de gezonken Italiaansche duikboot F 14 gelicht is. De uit 31 personen bestaande bemanning bleek te zijn omgekomen. Uit Rome wordt nader gemeld, dat de be manning van de gezonken Italiaansche duikboot om het leven is gekomen, doordat zich in de boot chloorgas ontwikkelde. Toen de boot zich tijdens het lichtingswerk nog een 12-tal meters onder de oppervlakte be vond, hielden de door de opgesloten bemanning afgezonden signalen reeds op. Hoe de bemanning omkwam. Toen de F 14 gelicht was, is komen vast te staan, dat de bemanning ten deele bij het binnendringen van het water, ten deele als gevolg van door de accumulatoren ontwikkelde gassen om het leven zijn gekomen. De opvarenden bevonden zich op hun posten, alsof de boot zich op een gewone onderwater vaart bevond, in stee van in deerniswekkenden toestand op den zeebodem te liggen. Ook de officieren Wiel en FaSulo bevonden zich op hun post. Van eenige paniek bij deze ramp werd niet bemerkt. Waarschijnlijk hebben de mannen tot op het laatste oogenblik op hun redding gehoopt. Uit het onderzoek van de duikboot is verder gebleken, dat het vaartuig niet zooals men eerst aannam door den destroyer „Missori" geramd werd, doch slechts in aanraking met den propeller van dit schip is geweest. Ook is gebleken, dat, hoewel de waterdichte schotten in den onderzeeër stand hebben ge houden, zij op den langen duur poreus zijn ge worden, zoodat het water doorsijpelde. Het zout van het zeewater, een verbinding vormende met het zwavelacid uit de accumulatorenbatterijen, ontwikkelde een schadelijk gas, dat der be manning noodlottig is geworden. Na veel moeite slaagde mén er in, een tube in de boot van buiten af aan te brengen, zoo dat frissche lucht kon worden ingepompt. Het aantal slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de duikbootramp bedraagt volgens de laatste opgave 27 en niet 31 man. ZELFMOORD. Van den burgemeester van Barel. Te Barel in Oldenburg hebben malversaties plaats gehad ten 'bedrage van 750.000 mark ten nadeele ven de stedelijke spaarbank. Twee bestuursleden waren in verband daarmee aan gehouden en ook tegen den burgemeester van het stadje was een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd, doch nog niet uitgevoerd, omdat de man, Max Berliet, ziek was. Naar de Lokal Anzeiger thans meldt heeft men het lijk van Berliet op de begraafplaats te Kassei gevonden. In een der zakken zat een brief, waarin B. schrijft, dat de valsche be schuldiging van medeplichtigheid aan de mal versaties hem in den dood had gedreven. LEVENSLANG TUCHTHUIS. Te Traunstein in Beieren is de koopman Heinrich Jungmann, die op ,16 April in het Berghammer bosch het dienstmeisje Anna Eben- hoch uit Salzburg heeft doodgeschoten en be roofd, tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. SPOORWEGRAMP IN ILLINOIS. Acht dooden, twee honderd gewonden. Woensdag heeft te Mounts (Illinois) een ernstige spoorwegramp plaats gehad, die acht personen het leven heeft gekost, terwijl 200 personen werden gewond. Een sneltrein uit Midden-Illinois is namelijk gederailleerd, doordat hij in botsing kwam met een zware rioolpijp, die over de lijn lag. DRONKENSCHAP. Te Southend-on-Sea, de Engelsche badplaatd, is j.l. Maandag den beurs-vacantiedag door de autoriteiten de ietwat onprettige er varing opgedaan, dat, hoewel de dronkenschap onder de mannen aanzienlijk is afgenomen bij vroeger vergeleken, die onder meisjes zeer is toegenomen. De dronken jonge vrouwspersonen hadden de politie heel wat last en moeite ge geven. Daar kwam bij, dat ettelijke baders zich heb ben bezeerd aan glasscherven, afkomstig van gebroken flesschen, door bandelooze lieden in het water gegooid. GROEP ALPENJAGERS DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Eén doode, 10 gewonden. Uit Trient wordt gemeld Tijdens een hevig onweder in het Eisackdal vluchtte een groep Alpenjagers, die zich daar op manoeuvre bevond, onder een overhangen de rots, om zich tegen den hagel te bescher- men. Daar trof echter de bliksem de groep met het.gevolg, dat één soldaat gedood en 10 anderen gewond werden. DE AARDBEVING IN MEXICO. Groote verwoestingen. Over de laatste aarbeving in Mexico in den staat Aaxaca deelt een United-Press-bericht nog nadere bijzonderheden mede. Volgens be richten van verschillende bladen moeten de plaatsen Turtepec, Huazolotitlan en San Pedri- to volkomen verdwenen zijn. Ook Jamiltepec heeft zwaar geleden. Hoeveel menschen er ge dood zijn en hoe groot de aangerichte schade is, kan voorloopig niet vastgesteld worden, daar met vele streken de verbindingen verbroken zijn. Bovendien hebben er in de getroffen stre ken wolkbreuken plaats gehad, zoodat de we gen onbegaanbaar zijn. De regeering heeft da delijk maatregelen genomen voor hulpverleening maar deze wordt door den regenval sterk be lemmerd. Treinen met levensmiddelen en mate riaal zijn echter onderweg. STORM IN FLORIDA. Naar uit Key West gemeld wordt, is het kuststoomschip „Algonquin" met 300 passagiers aan boord door den orkaan, dit thans Florida teistert, overvallen; het schip verkeert in nood. Volgens een radiogram van den gezagvoerder heeft men den koers, verloren. Het stoomschip „l'Impira" is door" de stormachtige zee zwaar beschadigd. Het ss. „Lastilla" verleent assis tentie. Ook op het land heeft de orkaan groote verwoestingen aangericht. Alle verbindingen zijn verbroken. Men maakt zich bezorgd over het lot van de bewoners van Palmboach. KLEEREN MAKEN DEN MAN. Een vermakelijk geval wordt uit Parijs ge meld. Het betreft een man, Roger Rapin, die de vorige maand, toen hij aldaar nachtwaker was in een modehuis, voor honderdduizend frank aan bont en andere kostbbaarheden stal. Hij verkocht zijn buit voor geringen prijs en spoedde zich vervolgens naar Straatsburg. Daar trok hij de uniform aan van kapitein der in fanterie, waarop een decoratie niet ontbrak, en wist vriendschap te sluiten met een majoor van de genie, die hem in kennis bracht met vele officieren van het garnizoen en tusschen ver scheidene hunner en Rogèr Rapin ontstond een intieme omgang. Het duurde echter niet lang of dit vrij kostbare leven, waarin de pseudo- militair dineetjes aanbood aan zijn nieuwe wa penbroeders, had Rapin's laatste cent opgeslokt. Hij keerde, in uniform, naar Parijs terug en toen hij daar op een keer, in uniform, voor een café koffie zat te drinken, werd hij door de politie herkend en ingerekend. HET GRAAFWERK AAN DE DELFTSCHE VAART TE ROTTERDAM. Schatgravers. Werden bij het begin van het uitbaggeren van de Delftsche Vaart op de plaats waar de nieuwe brug voor den verkeersweg Jonker-Fransstraat- Coolsingel moet komen, min of meer onsma kelijke vondsten gedaan, als stukken oud ijzer, verbruikte potten en pannen, thans zijn er schat gravers aan het werk gegaan in de modder, welke op een groote hoop is gegooid, voor de plaats waar de brug komt. Deze modder is op zichzelf reeds antiqua risch, want eeuwen oud. Toen nu de werk lui hun volle kipkarretjes vlak bij de Lange Torenstraat omwipten en de trage blubber eruit schepten, glinsterde er hier en daar iets dat op goud of althans op iets wondermoois leek. Het werd even ter hand genomen en bleek dan een stukje geoxydeerd glas of metaal met petroleum glanzen en werd achteloos wegge gooid. Totdat er dingen te voorschijn kwamen, die „besjlist" oud moesten zijn, muntjes en smelt kroezen, pijpjes en beenderen. Er werd een aardig tinnen 17e eeuwsch kan netje opgediept, dat deftig naar het politie bureau in de Lange Torenstraat werd gebracht, een lepeltje met origineel merk en een ruitertje op de steel. Toen was het gerucht, dat hier schatten te vinden waren, reeds in de buurt bekend en thans delven werkloozen en jongens met onver- moeiden ijver in de geurige modderberg, met het vaste voornemen, plotseling een onmetelijk kostbaar iets van voor Christus te zullen ont dekken. Slimmelingen hebben een groep meegebracht en zich als leider opgeworpen van een groepje jongens, dat eigenhandig de modder bevoelt en fijnknijpt, om zekerheid te krijgen, dat er niets echts in te vinden is. Dat wat men reeds opdiepte, is ten deele de aandacht waard. Het zijn o.a. muntjes koper en zilver uit 1591, 1632 en later, enkele gave steenen pijpjes uit de 17e eeuw, z.g. Jan Steenpijpjes, scherven van aardewerk, dat vermoedelijk eenige eeuwen oud is, eenige gave smeltkroezen welke hoogst waarschijnlijk afkomstig zijn van de ijzergieterij die in het begin der 17e eeuw aan de vaart stond, alsmede menschenbeenderen, welke af komstig kunnen zijn uit de jaren 157273 toen de Spanjolen Rotterdam bezet hadden en er moordden. De lijken zijn toen waarschijnlijk in de vaart gegooid met steenen om den hals en daardoor in de modder te blijven liggen, of de.overheerschers hebben de slachtoffers levend verdronken. Het is niet onmogelijk, dat er nog eenige typische vondsten gedaan worden; wat waarde kan hebben, wordt door de politie vastgehouden of gekocht, terwijl enkele antiquairs en be langstellenden verdere afnemers van de schat gravers zijn. Het mooiste tinnen lepeltje is aan het mu seum geschonken. DOODSLAG. Zaterdagavond zaten de los-remmer Mannie en de 40-jarige Bakker in een logement aan de Willemstraat te Heerlen. Laatstgenoemde sarde zijn metgezel, waarop Mannie zijn broodmes nam en daarmede Bakker in de rechterlong stak. Deze overleed eenige oogenblikken hierna. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd M., die gunstig bekend staat, door de politie ge arresteerd. Ofschoon de stilte in zaken gedurende de af- geloopen week onveranderd voortduurde, en de markt een uiterst kalm verloop had, kan niet worden gezegd dat de stemming ongunstig was. De zeer beperkte handel berokkende geen nadeel aan de stemming, zoodat de positie der markt stilzwijgend moet worden aangenomen als be vredigend te zijn. Inderdaad is dit ook het geval, omdat nog onlangs, zoowel onder den invloed van Wallstreet als door het bericht van over lijden van den Heer Loewenstein, de markt een vrij gevoelige reactie heeft ondervonden, waar tegenover momenteel nog geen beduidende koersverheffingen staan. Niettegenstaande dus de kalmte welke er op het oogenblik heerscht, is het algemeene gevoe len dat de naaste toekomst met vertrouwen kan worden afgewacht, en kunnen diegenen welke thans met vacantie zijn hun rust genieten zonder het onaangename gevoel, dat een plotselinge wending in den koei;stoestand deze zal komen verstoren. Een bijzondere kalmte valt te constateeren op emissie-gebied. De maand Juli viel op door het geringe aantal uitgiften, en het kleinere to taalbedrag hiervan. Trouwens, over het alge meen genomen is het met uitgiften in het begin van het laatste half jaar kalmer dan in de eer ste helft, omdat dan reeds het beroep op de kapitaalmarkt over het algemeen bevredigd is, en de vacantie-tijd niet het aangewezen tijd stip is om aan de emissiebeweging volle aan dacht te schenken. Emittenten en beleggers be hoeven zich echter niet ongerust te maken, om dat naar men zegt, er na de vacanties weer volop gelegenheid zal zijn met vernieuwden ijver aan te vangen. De vooruitzichten van onze ka pitaalmarkt zijn zooveel gunstiger, met het oog op de vele uitlotingen welke aanstaande zijn Zoo komt b.v. van de 5 leening 1919 een bedrag vrij van ongeveer 30 millioen guldens vele aflossingen komen in October aan de beurt, welke zonder twijfel haar emplooi zullen vinden op de kapitaalmarkt. In Juli j.l. zijn aan leenin gen uitgegeven in totaal 49 mill, gulden, tegen 85 millioen gulden in de vorige maand, en tegen ruim 58 millioen gulden in Juli 1927, hetgeen er naar onze meening op wijst, dat de kapitaal behoeften in de toekomst zullen toenemen, waardoor deze cijfers weder aanzienlijk zullen worden overschreden. Waar de bedrijvigheid op emissiegebled slechts gering is, toont de geldmarkt zich over het algemeen gemakkelijk, hetgeen blijkt uit het feit, dat de eischen, welke bij de maandwisseling gesteld worden, geen invloed hebben uitgeoefend Verder brengt de kalmte van den beurstoestand met zich, dat door geldgevers geen maatregelen worden getroffen om credietgeving te beperken. Waar ook het zakenleven momenteel geen be roep op de geldmarkt doet, laat het zich ver klaren, dat ook hier de toekomst kalm wordt afgewacht Op de beurs te Amsterdam duurde de stilte zonder onderbreking voort. De Olympiade, va cantie, gebrek aan noemenswaardige orders en nieuwe gezichtspunten, waren wel de belangrijk ste factoren, waardoor de ondernemingsgeest kwijnde, en waardoor het op verschillende af- deelingen bijna niet tot handel 'kwam. Op enkele punten viel daarom hoofdzakelijk de aandacht. Vrij goede belangstelling werd namelijk aan den dag gelegd voor Philipslampen. Over Je positie van dit belangrijke concern gaat slechts één roep, zoodat er immer weder belangstellenden zijn, die zich willen interesseeren. Echter, aan elke stijging komt een eind, en daarom is een moedwillig opdrijven der koersen ook hier niet zonder gevaar. Kunstzijdewaarden trokken de aandacht door een zeer apatisch verloop. Wel werden kort na Loewenstein's dood geruststellende verkla ringen afgelegd, doch de markt schijnt niet ge heel en al gerust te zijn over de gevolgen "an dit feit. Hierdoor kreeg een gedrukte en lusle- looze stemming de overhand, ook al omdat ver schillende landen de kunstzijde-industrie niet ge heel en al aan de verwachtingen beantwoordt. Echter lokten de verlaagde koersen weder wat vraag uit, zoodat ten slot een vastere stemming verkregen werd. Op de andere afdeelingen en voor beleggings waarden bleef de stemming goed prijsnoudend. Bij veiling op Vrijdag 10 Augustus 1928 en bij afslag op Vrijdag 17 Augustus 1928, beide dagen des avonds om half 8 uur (zo« mertijd) in het café van dhr. A. P. de Weerd te Oude Tonge van een kortgeleden nieuw gebouwd huis aan den Kolffweg of Stations» weg no. 33 te Oude Tonge, met erf en tuin en het eeuwigdurend erfpachtsrecht van den grond, groot 4 aren, 45 centiaren, bewoond geweest door Mej. de Wed. H. Heestermans. Notaris VAN ISPELEN. Op Dinsdag 14 Augustus 1928, v.m. 10 uur (z.t.) te Stellendam, ter herberge van A. Kaas hoek, van 26 perceelen 2de s^ede klavers, wassende op landen onder Stellendam in kavel 23 van den Adrianapolder, in kavels 12, 31 en 45 van den Eendrachtspolder en in kavel 7 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 8 Augustus 1928. Bloemkool 2.70 tot 18.60 per 100 stuks. Roode kool 18.80 tot 24.per 100 st. Savoye kool 11.— tot 18.80 per 100 st. Komkommers 6.40 tot 10.40 per 100 st. Meloenen 14.tot 50.per 100 stuks. Pruimen 5.80 per 100 stuks. Perziken 4.40 tot 10.70 per 100 stuks.'w Peen 7.60 tot 8.per 100 bos. Kroten 2.40 tot 3.80 per 100 bos. Andijvie 0.90 tot 2.— per 100 krop. Dubbele princessen 16.80 tot 19.70 per 100 K.G. Stamsnijboonen 14.80 tot 19.70 per 100 Kg. Stoksnijboonen 35.tot 38.per 100 Kg. Boterboonen 5.50 per 100 K.G. Tuinboonen 2.60 per 100 K.G. Wagenaars 9.50 tot 10.per 100 K.G. Augurken 39.per 100 K.G. Peulen 3.50 per 100 K.G. Eigenheimers 4.20 per 100 K.G. Dirkjesperen 6.— per 100 K.G. Oomskinderperen, le soort, 19 tot 23.80 per 100 K.G. Idem, 2e soort, 14.70 per 100 K.G. Citroenperen 11.40 per 100 K.G. Langstelen 12.80 tot 15.— per 100 K.G. Noord-Holl. suikerperen 8.80 tot 10. per 100 K.G. Claps Favorite 13.— per 100 K.G. Blanke Jutten 21.per 100 K.G. Yellow Transp. appelen 16.tot 24.50 per 100 K.G. Kerswick 15.tot 18.— per 100 K.G. Morellen 0.33 per pond. Druiven 0.53 per pond. Tomaten 0.14 per pond. Kaas (20 plus) 0.34 tot 0.35 per pond. Kaas (volvet) 0.65 per pond. Boter 1.17 per pond. MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK. Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158 - Amsterdam, De aanvoeren blijven grooter dan de vraag voor alle soorten aardappelen. Toch worden Zeeuwsche Eigenheimers en Blauwe Eigenhei mers meer gevraagd dan die uit Haarlemmer meer en Ypolder. De groote aanvoer van aard appelen uit Zeeland veroorzaakt dan ook een groote concurrentie voor de aardappelen uit de omstreken van Amsterdam. Grove poters zijn gevraagd, kleinere onverkoopbaar. Zandaard- appelen uit Anna Pauwlowna, Hillegom en Katwijk, extra blank, zijn gevraagd, maar niet tegen hooge prijzen. Zandaardappelen van don kere grond zijn zeer moeilijk te verkoopen. Heden 6 Augustus werden de volgende prijzen gemaakt, alles per 100 K.G. Zeeuwsche Blauwe Eigenheimers 5.— tot 5.50; Zeeuwsche Eigenheimers 4.tot 4.50; Haarlemmermeer en Ypolder Muizen 5.tot 6.—; Haarlemmermeer en Ypolder Eigenheimers 4 tot 5; Haarlemmermeer Blau we Eigenheimers 5; Haarlemmermeer Rood bonten, gevraagd, 7 tot 8; Haarlemmermeer grove Drielingen 2 tot 3; Hillegommer zandaardappelen (donker) 4 tot 5; Hille gommer zandaardappelen (blank) 7 tot 8; Hillegommer Drielingen 4 tot 5; Katwijker zandaardappelen, le soort, ƒ7 tot 8; Kat wijker zandaardappelen, 2e soort, 5 tot 6; Katwijker Drielingen 4 tot 5; Langedijker Muizen 6 tot 6.50; Langedijker Drielingen 3 tot 4; Langedijker Blauwen 5; Anna Pauwlowna zandaardappelen 7 tot 8; An dijker Muizen 5 tot 6; Andijker Drielingen 3 tot 4; Andijker Blauwen 5; Purmerender Muizen 6 tot 6.50; Purmerender Blauwe Eigenheimers 5; Bonken 4.—. Te groot aanvoer uit Zeeland. (Te laat ontvangen voor ons vorig nummer). ROTTERDAM, 7 Aug. 1928. Op de heden in ons Veilmgslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 6,— tot f 7,90 Idem (klein). tot Idem extra zwtot Eendeieren 5,— tot 7,— Ganseierentot Middenprijs f Aanvoer 138 000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2