Oil nummer beslaat uit tuuee Bladen FEUILLETON Het huisje aan den Zeedijk m wncsiGNOWSES Saterdag 4 Aug. 1928. Mo, 3456. TWEEDE BLAD. DOOR DE LUCHT NAAR HET LAND DER GOUDEN KORENAREN. Plaatselijk Nieuws. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Land- en Tuinbouw. „Laet je hier je pries valle k Zal achter de kaoie gae stae Vóór mijn vertrek hoorde ik mij dit door de jeugd op straat toeroepen, en het heeft mij tot op heden verwonderd hoe de menschen zoo spoedig wisten, dat ik mee zou vliegen. 24 uren vroeger wist ik het zelf nog niet zeker en was het voor mij nog een open vraag of ik wel mee kon. Maarhet kon. En nimmer zal ik dit reisje door de lucht vergeten. Ik heb onder dit vliegen den indruk gekregen, dat niet alleen door mij, als sterk geïnteres seerde, dit idee va nde Neringdoende Midden- standsvereeniging op prijs werd gesteld, maar dat het ook door het publiek buitengewoon aar dig werd gevonden. We zagen van uit onze hooge zitplaats de jeugd dapper biljetten grijpen en ik geloof wel, dat deze reclame aan haar doel heeft beantwoord, al is het jammer, dat het weer niet medewerkte en dat, naar ons later bleek, enkele personen door de „lieve" jeugd deerlijk zijn gedupeerd. Maar nu iets over het tochtje zelf. We vertrokken met den middagtram van on geveer 3 uur van Middelharnis, via Hellevoet- sluis en Spijkenisse; overstappen in het boemel treintje en daarna van Zuidhoek wandelen naar het vliegveld Waalhaven, waar we tegen 6 uur aankwamen. Op het moment, dat wij bij het vliegveld kwamen stonden reeds een tweetal machines klaar, een Fokker VII en een Fok ker VIII. De eerste bleek voor ons bestemd te zijn. „Of Lady Heath ons naar boven zou bren- jtfn ;»g,Neen, is juist naar Parijs vertrokken; U Knjgt piloot Van Dijk". Achter ons stond een lange mijnheer aan zijn vliegkap te peuteren en dat bleek onze „chauffeur" te zijn. Met het oog op het te verwachten slechte weer de weerberichten luidden op de Waal haven allesbehalve gunstig raadde men ons aan zoo spoedig mogelijk op te stijgen, alles had men daarom reeds klaar staan. Terwijl wij van het restaurant naar het toe stel liepen werd de motor aangeslagen. We stapten vlug in, de pakjes werden ingeladen en de heer Van Dijk beklom zijn zitplaats voorin. Het oogenblik naderde Er werd een jongetje van een jaar of zes in het toestel gezet, een zoontje van den tech nicus, die meeging om de biljetten uit de ma chine te werpen. Het kind vond het de meest gewone zaak ter wereld en trok 't zelfde gezicht als een jonge Flakkeeënaar van gelijken leef tijd, die een paard in de wei mag brengen. Daarna klonk het gemoedelijk: „Enzul len we gaan jg, „Best", antwoordde de piloot. En dat enkele if"™loordje was voldoende om ons een gevoel te 'geven, van te zitten in een veilige omnibus. Daarop begon de motor te razen. Ik zag blokken wegtrekken, en voor zoover ik weet, wat het 't eerste toestel der K.L.M. met Flakkee als doel. Het toestel begon te huppelen. We vlogen met groote snelheid langs het restaurant en enkele seconden later opende zich een pa norama onder ons, dat ik niet licht vergeten zal. Wij overzagen de Waalhaven, met de Maas op den achtergrond. Het was een indruk- wekend gezicht. Die onheilspellende luchten en de donkere rivier, waartegen zich de lichtgrijze Lloydbooten scherp afteekenden. Rechts van ons Schiedam, links beneden een tram der R.T.M. (die van half zes uit Rotterdam) en het station Poortugaal, 't was alles zeer duidelijk zicht baar. Even later de Oude Maas met de brug van Spijkenisse. Achtereenvolgens Oud-Beijerland met een mooi panorama van de splitsing Oude Maaskleine Beer; Hekelingen, 't Nieuw-Beijer- landsche veer, Piershil en Goudswaard. Wij naderden Plotseling hoorde ik achter mij brullen: „De Menheersche Boat" Statig doorkliefde zij het water van het Spui, welke rivier van uit de lucht een heel wat mooier gezicht geeft, dan wanneer men zich op een schip bevindt. Even zaten wij in een mistbank, zoodat wij het Haringvliet eerst zagen, toen wij er vlak boven waren. Onder ons den Buitendijk van Voorne, wat rietland en we waren boven den stroom, terwijl tusschen ons en het water een groep meeuwen hun weg zochten. In één woord indrukwekkend. Het toestel begon hier zachtjes te deinen, maar absoluut niet onaangenaam. ,,'t Hoad werd er achter mij geroepen en jawel, de sluiswachter was de eerste Flak keeënaar, die ik van uit mijn hooge zitplaats zag. Hier was het, dat ik dacht: De ontwerper van ons Flakkeesch wapen had gelijk toen hij ons eiland uitbeeldde als het „land der gulden korenaren, omring door blauwe zee". Het goud geel domineerde overal in de Oost- en West plaat en in den Pallandtspolder. Bij den Heu- velweg zag ik wat dit landelijke betreft een der mooiste dingen van den geheelen tocht. Ko ren, aardappelen, uien, maanzaad, uienzaad, suikerbieten en andere gewassen, wedijverden met elkaar om daar hun kleurschakeeringen ons een gezicht te geven, dat wij niet kunnen ver tolken. In het dorp zelf begonnen de menschen al te krioelen, vooral langs de haven. Ik veronderstel dat de eerste biljetten in die buurt zijn neer gevallen. Rechts lag Sommelsdijk, de molen, het pakhuis op de Kaai, de Doele, de school, Voorstraat en de halte van de tram. Niets ontging ons. De menschen op straat konden wij duidelijk zien wuiven. Zelfs iemand, die buiten de molen per fiets reed, zagen wij een hond wenken, die achter hem kwam. Dan een korte zwenk en we zaten weer boven Middelharnis. Het station, de H.B.S., de kerk en het Raadhuis, Voorstraat, Boumeesterplein enz., het waren slechts momenten. Het viel mij op, dat de Flakkeesche dorpen van uit de lucht zoo'n schitterenden indruk geven in tegenstelling met die dorpen, welke wij op onzen weg vanuit Rotterdam hadden gezien. De aanleghaven, Voorstraat, Ring en kerk maakten een heel mooien indruk. Vooral de grauwe kerk kwam prachtig uit tegen het om ringende gras. Weer over Sommelsdijk. In een moment zweefden we boven Onwaard. Rechts van ons „De Kraaijer" en „Lust en Last" met de bekende abeelen aan den Kok- schen weg. Wij dachten, dat de piloot spoedig weer keeren zóu, maarin een minimum van tijd zaten wij boven Kralingen bij Dirksland, wat een rommeligen indruk gaf in tegenstelling met Dirksland zelf, dat er zeer rijk en voor nam uitzag. Vooral het gedeelte bij het station en Egypte. De kerkgracht was ook hier buiten gewoon mooi, alleen de kerk zelf kwam niet zoo mooi uit als die van Middelharnis, omdat de huizen er dichter bij staan. We hoorden later, dat de piloot Dirksland voor Sommelsdijk had aangezien. „Deze plaats lag toch immers ten Westen van Middelhar nis Uit deze daad van den piloot is het te verklaren, dat de biljetten in Sommelsdijk minder gunstig gevallen zijn dan in Middel harnis. Wij stelden dit extra uitstapje echter zeer op prijs. Terug ging het langs het Kortewegje, over het Oudeland en recht op Middelharnis aan en verder over De Pallandt, het Haringvliet, het Spui (waar juist de „Middelharnis" uit kwam stoomen)Nieuw-Beijerland, Oud-Beijerland, Maasoord, kasteel Rhoon, de sneldienst van 6 uur uit Rotterdam, en antennemasten. Nog een korte draai naar linksen we rolden weer over het vliegveld Waalhaven. Onze tocht was helaas ten einde. We snelden door den stroomenden regen naar het restaurant. Nauwelijks waren we daar aangekomen, of er kwam een toestel uit Zurich „binnen" en vlak daarop een uit Parijs. Wat zouden we een prachtverbinding hebben met Amsterdam. De geheele tocht duurde niet langer dan een half uur. De afstand Waalhaven—Middelharnis werd in ongeveer 12 minuten afgelegd. Zelden heb ik zoo'n mooien tocht gemaakt. Voor een aanzienlijk deel was dit te danken aan de omstandigheid, dat al het koren rijp te velde stond, èn aan de geniale gedachte van de Neringdoende Middenstandsvereeniging, om zoo'n origineele reclame op touw te zetten. Ik kan ieder zoo'n tochtje ten zeerste aan bevelen. Gaat voor 12.50 uw eigen eiland vanuit de lucht bekijken. U zult er geen spijt van hebben. Wat het vliegen zelf betreft, met het volste vertrouwen stap ik direct weer in een toestel der K.L.M. Den nacht na mijn tocht heb ik heerlijk ge droomd. Ik zat in een auto, op weg naar het Gors, we reden het hek door bij den gorswachter, naar het haventje. Rechts stond een vliegtuig, de gorswachter er naast met een roode pet op, waarop de letters K.L.M. stonden. We stapten in. Postzakken verdwenen in een ruimte achter de cabine. Een sein, en weg rolden we. Ik maakte nog eens den tocht van dien avond. Ik schrok wakker, want er werd hard ge roepen: Richting Amsterdam, Twente en Gro ningen overstappen SOMMELSDIJK. Het dochtertje van den winkelier P. K. had het ongeluk bij het ver richten harer werkzaamheden haar arm zoo danig te bezeeren, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landar beiders „Sommelsdijk", gevestigd te Sommels dijk, telt momenteel 49 leden. Op de weekmarkt van 1.1. Woensdag was alleen eenig pluimvee aangevoerd. Loop der bevolking over de afgeloopen maand Juni Vestiging 4, vertrek 12, geboorte 4, overlijden 1.' De burgemeester dezer gemeente is met verlof afwezig van 6 tot 27 Augustus a.s. Mevrouw W. S.—v. G. te Middelharnis werd hedenmiddag verbaliseerd wegens het rijden op de zijstraten van den Binnenweg, alhier. MIDDELHARNIS.* L.l. Dinsdagavond ver gaderde de afdeeling MiddelharnisSommelsdijk van het Groene Kruis in de bovenzaal van den heer Jacobi. De opkomst was gering. De voorz. Dr. S. Knöps deelde mede, dat het in verband met de vestiging van een consultatiebureau voor tuberculose, hetwelk men in Middelharnis of Sommelsdijk zou trachten te krijgen, noodig was, dat de afdeeling eigen statuten had en Koninklijk werd goedgekeurd. Het ontwerp statuten werd door de vergadering onveranderd vastgesteld. Besloten werd om op de statuten de Koninklijke goedkeuring te vragen, terwijl het bestuur gemachtigd werd om die wijzigingen aan te brengen, welke door de Kroon zouden worden geëischt. Daarna werd de vergadering gesloten. Als een zeldzaamheid zij gemeld, dat in den Van Pallandtpolder eigenheimer aardappe len gerooid zijn, welke een beschot opleveren van 200 H.L. per gemet. De heer D. Breijs heeft een woonhuis, staande aan het Marietjespad, ondershands ge kocht van den heer C. Kroos. De timmermansknecht A. Springvloed, bezig zijnde met zijn werkzaamheden, had 't ongeluk met een beitel zijn polsader af te ste ken. De dokter achtte nog dienzelfden avond zijn overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. De behandeling heeft een gunstigen uitslag gehad. Aan den burgemeester dezer gemeente is van 6 Aug tot en met 27 Aug. verlof ver leend, zich naar elders te begeven. Door Burgemeester en Wethouders is tot helpster aan de bewaarschool benoemd mej. N. M. Nieuwland alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geduren de de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 16 telegrammen, 484 gesprek ken en 5 oproepberichten. C. V. had het ongeluk met hit en kar in een sloot te rijden. Met vereende krachten wist men alles weer op het droge te krijgen. De schade aan de op de kar geladen kruide nierswaren enz., was aanzienlijk. DEN BOMMEL. Aan de haven werden vo rige week vervoerd 500 H.L. aardappelen. Loop der bevolking in Juli 1928 Ver trokken C. M. de Wit naar Middelharnis en J. Maliepaard naar Oude Tonge. De Regenmeter gaf over de maand Juli een neerslag van 43.3 m.M. tegen 82.8 m.M. in Juli 1927. Van den landbouwer J. van Oorschot stierf een koe, welke onder politietoezicht is begraven. Woensdagavond ongeveer half elf be merkte dokter K. dat er brand was uitgebro ken in de woning van Joh. Wolfert. Na een brandalarm gemaakt te hebben, was spoedig de brandweer op de been. Daar het vuur snel aanwakkerde, werd onmiddellijk de motorspuit in werking gesteld. Met één straal werd het vuur aangetast, dat langzamerhand minderde. Niette genstaande brandde binnen veel af en werden de muren omvergeworpen om het vuur geheel meester te worden. Dit gelukte om ongeveer half twaalf, waarbij de motorspuit prachtig voldeed. Enorm was het water dat in den vuurpoel werd gespoten. Van het huis bleef niets over dan een groote ruïne. Ook het huis raad ging geheel in vlammen op. Naar we verne men is huis en inboedel laag verzekerd. OOLTGENSPLAAT. B. v. Veen heeft on derhands een woonhuis gekocht van J. Korte- weg, staande aan den Molendijk. -7 De Zangvereen. „Advendo" (Mannen koor), Directeur B. W. J. de Graaf, behaalde op het Nationaal Zangconcours te Pernis den 2en prijs in de 3e afdeeling met 264 punten. Militieplichtigen voor het volgende jaar welke hun wensch omtrent inlijving nog niet kenbaar maakten, kunnen voor 5 September zich nog ter Gemeente-Secretarie hiervoor aan melden. Hedenmorgen (Donderdag) reed de mo lenaar Boets op de kaai met zijn auto tegen een lantaarnpaal en verbrijzelde de lantaarnpaal, wat misschien gelukkig was, daar dit erger deed voorkomen. De 13-jarige F. Buijsse kwam in Acht huizen in aanrijding met een motorrijwiel van den heer van Nieuwenhuijzen. Gelukkig be kwam zij geen ernstige verwondingen. Het mo torrijwiel had belangrijke schade. Donderdagavond maakte de Muziekver- eeniging „Uitspanning door Inspanning" een militaire wandeling door het dorp ter gelegen heid van den 70sten verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. Bevolking Vertrokken Willemijntje Hotting naar Rotterdam, J. K. van Berkel naar Rotterdam, A. M. van Leeuwen naar Schiedam, C. C. Lelieveld en J. J. Lelieveld naar Stomp- wijk. OUDE TONGE. De motor van J. Pulleman kwam in aanvaring met een ander schip, zoo dat het veel averij opliep. Het moest naar de werf ter reparatie vervoerd worden. Alhier zijn twee schepen met eierkolen gearriveerd voor rekening van den kolenbond. NIEUWE TONGE. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin-Moeder maakte het muziekgezelschap „Appollo" alhier een rond gang door het dorp. De handel in peen neemt nog steeds toe. Reeds vele baaltjes werden deze week verzon den. De prijs bedraagt 3.~ de H.L. Gedurende de afgeloopen maand werden ten postkantore alhier behandeld 40 telegram men,1 522 telefoongesprekken en 3 telefoonop roepberichten. Totaal 565 handelingen. Bij de jl. Zaterdag gehouden vlucht van uit Vilvoorde (België) door de P.V. „De Ge vleugelde bode" werden de prijzen behaald als volgt1 C. A. Holleman, 2 A. van Rumpt, 3 A. Nelisse, 4 en 6 W. van Vliet 5 G. Knops. DIRKSLAND. Verleden week werden vanuit deze gemeente verscheept 2358 H.L. aardappe len en 320 balen peen. De rekening over 1927 van het algemeen armbestuur levert een goed slot op van 1725.90 Bij de arbeidsbemiddeling stond deze week slechts 1 werkzoekende ingeschreven. Dienstplichtigen der lichting 1929 die hun wensch omtrent de inlijving nog niet bij den keuringsraad opgegeven of hun wensch om trent inlijving veranderd wenschen te zien kun nen voor 5 September a.s. hiervan opgave doen ter secretarie. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens het opgeven van een val- schen naam. Donderdag maakte de muziekvereeniging „Amicitia" ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder een rondgang door de gemeente. MELISSANT. Het 4-jarig zoontje van H. van der M. geraakte in de sloot aan den beneden Molendijk. Daar de sloot vol water stond ver keerde het ventje spoedig in levensgevaar, doch op het laatste oogenblik wist de vader het te redden. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder maakte de muziek vereeniging „Tot nut en genoegen" een rond gang door het dorp. HERRINGEN. De bouwknecht v. d. V. had vorige week het ongeluk in de schuur van de Gebr. K. van een tilt te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat hij voorloopig zijn werkzaamhe den heeft moeten staken. De eerste koepeen van dit seizoen zijn ge leverd door J. L. Coenradie voor 2.50 per H.L. Bij de j.l. Dinsdag gehouden schietoefe ningen van de B. V. L. werd voor 't eerst toe gepast de kamerschietoefening. Voorheen werd geschoten met Marga. De meesten der schutters waren hiermede nog niet volkomen vertrouwd, vandaar den zeer poveren uislag. Het hoogste aantal dat werd behaald was 88 punten max. 100. De eerstvolgende oefening is bepaald op Dinsdagavond 7 Aug. half zeven. Bij den landbouwer K. is reeds een be gin gemaakt met het haversnijden. Door het weinig zonnige weer is de oogst dit jaar niet bijzonder vroeg. STELLENDAM. De heer P. D. Holleman alhier, is benoemd tot jurie-lid voor de te Arn hem te houden internationale bakkerij tentoon stelling. - De vorige week werden van hier ver scheept plm. 140 H.L. aardappelen en 75 H.L. koepeen. De gemeenterekening over 't dienstjaar 1927 sluit met een batig saldo van 3158.09 wat betreft den gewonen dienst en 570.75 ba tig saldo van den kapitaaldienst. Tegen B. van der S. van Middelharnis is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een auto, zonder voorzien te zijn van rij en wegenbelastingkaart. OUDDORP. Een paar1 ongelukjes. Een zoon tje van H. T. dat in de haven viel, werd daar uit gered door K. Verduin. De olieverkdoper D. H. kwam met kar en hit in de sloot terecht. Het ongeval liep met eenige schade af. In de maand Juli hebben zich alhier ge vestigd P. M. Merk van Aardenburg, G. Spaan van Ooltgensplaat, K. van Koppen van Den Haag en M. M. van Hulle van Philipinne. Ver trokken zijnH. van Oostenbrugge en gezin naar Amsterdam en A. C. K. van der Klooster naar Melissant. In Juli zijn tien groote jachtakten uitge reikt en werden drie bouwvergunningen ver leend. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Augustus). Nadruk verboden. Winterspina zie en veldsla wor den thans gezaaid op bedden, die leeg zijn gekomen, waarop b.v. erwten en peulen gestaan hebben. Voor dat men zaait, wordt het land eerst diep omgespit en goed vochtig gemaakt, indien het te veel is uitgedroogd. Het zaad voor winterspinazie moet rond zijn, dus niet zooals men in 't voorjaar gebruikt, dan neemt men scherp zaad. Zaai niet te dik, en komt de groente nog dik op, dun ze dan wat uit. Ge krijgt dan groote bladeren. Veldsla kan wel wat dikker gezaaid worden, overigens is de behandeling nagenoeg dezelfde. De grond moet goed vochtig zijn, bij droog weer slaat men hem plat met een platte schop. Wij herinneren nog voor velen, die dit niet weten, dat spinazie kan overwinteren en dan in 't voorjaar weer begint te groeien. Daar zijn nog zeer velen ook, die meenen, dat spinazie alleen een voor jaarsgroente is. 't Is anders; men kan bij gunstig weer, den heelen herfst door spinazie telen, en dit is van belang, omdat zij een bij uitstek ge zonde groente is en aan vele patiënten wordt voorgeschreven. Dezen behoeven dus niet hun toevlucht tot blikgroenten te nemen. Op den kouden grond kan men nu nog wel eens wo li t e 1 e n zaaien, maar langer moet men niet wachten. Bij een mooien nazomer kan men ze zelfs nog in 't laatst van October en in November nog plukken. Is de nazomer niet gunstig, dan blijven ze wellicht voor 't gebruik te klein. In dat geval laat men ze staan en bedekt ze gedurende den winter met stroo, nog beter met bladeren. In de winter voorbij, dan ontdekt men ze, waarna ze weer gaan groeien. Dan heeft men vroeg in 't voorjaar al worteltjes van den kouden grond. Wie een bak heeft, door H. ZEEBERG. 9) ^ia' ^at ^et 200 geloopcn is. k Had je gaarne willen helpen", zei mijn heer Van Meersma met een zucht. „Maar dit lijkt mij in alle opzichten een onverstandig plan. Ik voorzie, wanneer je het door zoudt zetten, in de toekomst alle mogelijke verwikkelingen. In plaats van rust voor je zelf, zou je hier in huis en in de familie onvrede brengen". Lia gaf geen antwoord. Zij had het zich vanavond zoo heel anders voorgesteld. Toch wilde zij nog één laatste poging wagen. „Papa vroeg zij, „als ik over eenige dagen niet van idee veranderd ben, zoudt u er dan eens over willen denken, mij te helpen „Nu, op zoo'n vraag, die in zulke voor zichtige bewoordingen is gesteld, kan ik wel ja zeggen", glimlachte mijnheer Van Meersma. ,,'k Zou een onmensch zijn, als ik het niet deed. En dat ben ik toch niet, is het wel, Lia Zij liep spontaan op hem toe en nam zijn hoofd in haar handen, om op zijn voorhoofd een kus te drukken. „U is een goed, best vadertje", zeide zij. „Eg wij hebben u schandelijk verwaarloosd. Dat ben ik^ vandaag pas gewaar geworden". „lut, tut meende de architect. „Ik ben me met bewust, dat ik heb zitten klagen. Dat ligt, meen ik, niet in mijn karakter". Hij was toch meer aangedaan dan hij zich zelf wel wilde bekennen. „Neen, Papa, geklaagd hebt u niet. Maar in een gewone mededeeling of opmerking kan een klacht verborgen zijn. En dat heb ik meenen op te merken. Maar ik moet naar bed. Straks komen Mama en Annie thuis. En als ik dan nog beneden ben". „Hoe laat is het O, half elf. Dan ga ik nog maar wat naar mijn kamer. Vóór elf uur zal het stuk vast niet afgeloopen wezen. Dus het wordt wel half twaalf, eer zij thuis zijn. 'k Heb een gezelligen avond gehad, al konden we het niet eens worden, Lia". „Misschien worden we het nog wel eens, Papa". „Er zal een zware wijs opgaan, kind. Ik geloof het niet Maar dat neemt niet weg, dat ik zooeven op je vraag „ja" heb gezegd. Ik zal er in het door jou veronderstelde geval over denken". „Dank u, Papa", zei Lia. „En nu ga ik maar naar boven". HOOFDSTUK IV. Het was drie dagen later, dat, des middags, Mevrouw Van Meersma de werkkamer van haar man binnentrad. Naast het monumentale architectengebouw stond een kleine woning, die mijnheer van Meer sma had doen verbinden met zijn woning, zoo dat hij de benedenvertrekken tot kantoren had kunnen inrichten, terwijl de bovenvertrekken bewoond werden door zijn getrouwden huis knecht. Vóór aan de straat was de behagelijk inge richte werkkamer van den architect. Een deur in den hoek leidde naar den breeden corridor van zijn woning. Het personeel, er werkten verschillende teekenaars op het architectenkan toor, had in- en uitgang door de voordeur. Door de deur in den hoek was Mevrouw Van Meersma binnengekomen. „Heb je het druk, Alex vroeg zij, in een leeren clubfateuil plaats nemend. „Druk en druk is twee, Marie. Voor een ander zou ik het druk hebben. Maar voor jou op het oogenblik niet." „Kijk, dat is nu waarlijk eens galant", merkt zij op met een innemende glimlach, die haar bekoorlijk stond. Mijnheer Van Meersma maakte bij zichzelf de opmerking, dat zijn vrouw, al had zij dan al dochters van 23 en 21 jaar, nog steeds knap was, als was het dan niet meer die stralende schoonheid, als toen hij zich met haar verloofde, opwekkende de jalousie van andere aanbidders, die op een afstand gehouden werden. „Is er iets gewichtigs te bespreken, lieve vroeg hij. „Ja, 'k wilde eens met je praten over Annie en Lia." „Er is toch niets tusschen die twee vroeg hij, haastig. „Neen, neen. Nu ja, hartelijk is de verhouding de laatste maanden niet door het wonderlijke gedrag van Lia. Maar er is geen oorlog, 'k Heb Annie een wenk gegeven, haar maar wat te laten geworden". „Dat is verstandig. Dan zal het vanzelf beter worden." „Dat betwijfel is sterk, Alex. Er is met dat kind niets aan te vangen. Ik weet niet, wat haar bezield. Maar laat ons eerst over Annie praten" „Wat is er met haar aan de hand „Niets bijzonders, 'k Heb je deze week al ingefluisterd, dat één dezer dagen de slag ge slagen moet worden." „Is de slag al geslagen vroeg hij spottend. Zij voelde den sarcastischen toon. „Maar Alex, is dat nu een manier van spre ken. Nu wordt de wensch van Annie ver vuld „En jou wensch", viel hij haar bitter in de rede. „Dat spreekt-.vanzelf. Ik heb het ook altijd gaarne gewild. Maar als Theo niet wilde of Annie had zich verzet, dan was het natuurlijk o-'trgegaan." Het laatste betwijfelde Mijnheer Van Meer sma zeer. Maar hij wachtte zich wel het uit te spreken. „Misschien mag ik nu uitpraten vroeg zij, min of meer bijtend. „O, jawel", haaste hij zich te zeggen. „De stille wensch van Annie zal dus vervuld worden", vervolgde zij. „Is de verloving er al door vroeg hij. „Maar, Alex, hoe heb ik het nou met je Dat gaat toch zóó maar niet Hij komt toch eerst behoorlijk met je praten „O, doen ze daar tegenwoordig nog aan 7" vroeg hij spottend. „Je bent niet in een erge beste stemming, ge loof ik. Is het wel vroeg Mevrouw Van Meersma. „O, jawel, uitmuntend. Maar je loopt wel kans, mijn stemming te bederven door dit ge sprek." „Dat spijt me dan voor je. Maar begin nu geen scènes, Alex. En laat je dwaas vooroor- deel varen. Op Theo Van Zeggelen valt niets aan te merken." „Hm, hm", zei hij. „Ja, hm, hm," herhaalde zijn vrouw op snij denden toon, „meer kun je niet zeggen. Hij is je alleen antipathiek. Maar dat is geen reden, om hem af te wijzen. Ik vertrouw dat je hem beleefd en voorkomend zult behandelen, Alex." Het klonk als een bevel. In haar stem lag dreiging, wat Mijnheer Van Meersma maar al te goed opmerkte. Hij kende deze wijze van spreken. Als hij zijn vrouw niet wilde opwinden moest hij voorzichtig zijn. „Natuurlijk zal ik dat, Marie. Ik zou het zelfs doen bij een weigering." „Van een weigering kan natuurlijk geen spra ke zijn. Of je moest het hart van je oudste dochter willen breken."" Mijnheer Van Meersma glimlachte onmerk baar. Met die hartbrekerij van Annie zou het zoo'n vaart niet loopen. „Hem weigeren zei hij. „Och neen. Wat zou het mij baten, als jij en Annie daar je hart op gezet hebben. Jullie zijn oud en wijs genoeg. Maar Annie is te beklagen. Je weet hoe ik er over denk." „Dat weet ik niet. Je hebt wel eens een op merking gemaakt, maar die kwam, zooals ik zoo even daar al zei, geheel uit antipathie voort, Alex. Je kunt niet dit tegen Theo van Zegge len inbrengen." Mevrouw Van Meersma liet, onder dit spre ken, haar duim langs den top van haar wijs vinger schuiven. „Och mensch", viel de architect, nu werkelijk verbolgen uit, „zeur toch niet. Hij is een fat en een nietsnut. Hij voert geen steek uit". „Als je zóó begint" zei zij, opstaande „dan ga ik maar weg en dan moet je de gevolgen maar dragen." Inderdaad wilde zij de werkkamer verlaten, woedend over de opmerkingen van haar man, die, dat voelde zij wel, een groote kern van waarheid bevatten. „Wees nu niet zoo dwaas, Marie", zeide mijnheer Van Meersma, die onmiddellijk weer de zwakkeling was. „Daar komen we niets verder mee. Ik mag toch wel zeggen, dat ik hem niet sympathiek vind „Je zult het toch met hem moeten stellen. An nie houdt van hem en -hij bemint Annie. Je moest blij zijn, dat je dochter zulk een goede partij maakt. De Van Zeggelens weten zelf niet hoe rijk ze zijn. Is je dat soms niets waard? „Och wat, dat geld, wat kan het mij schelen. Aan het geluk van Annie is mij veel meer ge legen," „Bij een weigering zou je het kind'vast on gelukkig maken. En wat het geld betreft, me dunkt, dat je toch liever architect Van Meer sma van nu dan van twintig jaar geleden bent." „Och, je begrijpt mij heel goed. Maar laat ons er niet verder over spreken. Al dat ge twist heeft toch geen zin. In vind hem nu een maal' onsympathiek. En ik niet alleen." „LJa z<?ker ook", merkje zijn viiouw op scherpen toon op. „Best mogelijk", zei hij droog. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3