BB^T HOEKJE VOOE VEOUW BikT BZUD Visscherij. Marktberichten. Officieel Gedeelte. GemengdLNieuws* VARIA. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Burgerlijke Stand Boekaankondiging. Hebt ge ook de Advertenties gelezen Hij kan deze nu even gemakkelijk zenden als tegen zonsondergang*. De kapitein een oprecht Christen vond dit goed. Ik ging de andere twee mannen op» zoeken, en na eerst met elkaar te hebben gebeden, trokken wij ons alle vier terug in onze hutten om het aangezicht Gods te Z°lk voelde grooten aandrang tot het gebed, en wist zóó zeker dat ons gebed zou ver. hoord worden, dat ik niet lang bad en spoe» die weer naar boven aan dek ging. Zoodra ik boven kwam, voelde ik een zuchtje en vroeg zelf om het hoofdzeil neer te laten, ofschoon een ongeloovige zeeman er zich vroolijk over maakte. Dat was spoedig gedaan. Intusschen deed het heen en weer loopen van de manschappen op het dek spoedig den kapitein uit zijn hut komen, om te zien wat er aan de hand was. En hij zag dat de bries inderdaad was komen °PIntten'kele minuten maakten wij wederom onze zes of zeven knoopen per uur, en de menigte naakte inboorlingen aan het strand zag dien nacht geen schipbreuk, want wij waren spoedig buiten gevaar. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige wet k gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 80 K.G. garnalen, DEN BOMMEL. Overleden: Pieternella van Peperstraten,84 jaar( weduwe van P. Kaufman. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Marie, d. v. Daniël Troost en Hendrika van PuttenJohann Georg, z. v. Heiidrinas Kobus en Hendrika Jordaan; Lena Adriana, d. v. Leendert Remus en Dingena de Vos. Ondertrouwd Eliza Holting, 21 j. en Pieter» nella Hokke, 20 j. Getrouwd: Gerard van der Kroon, 29j.en Jannetje Hokke, 26 j. D1RKSLAND. Geboren: Willemina, d. v. M. van 't Ge» loof en N. van DongenPieter, z. v. J. M. van Dongen en A. J. v. d. DoelSimon, z. v. D. Matsinger en C. Koote. MELISSANT. GeborenEen levenloos kind van 't manne» lijk geslacht van P. van Nieuwaal en L, Natte» kaas; Johanna, d. v. Joh. Oorbeek en E. van der Sluys. ROTTERDAM, 24 Juli 1928 Op de heden in ons Veilingslokaal, 'War. moezierstraat 37-39, gehouden Veiling, wer den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 4,— tot f 6,85 Idem (klein)tot Idem extra zw. tot Eendeieren4,40 tot 5,80 Ganseierentot Middenprijs f Aanvoer 165.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING OPENBARE KENNISGEVING. BEPROEVING BRANDBLUSCHMIDDELEN Burgemeester en Wethouder van SOM- MELSDIJK Gelet op artikel 12 der verordening op de organisatie der brandweer en bediening der brandbluschmiddelen in deze gemeente MAKEN BEKEND: dat de Commissie van Beheer over de Brand bluschmiddelen, bedoeld in art. 1 van boven genoemde verordening, heeft besloten dit jaar tot bejproeving van de brandbluschmiddelen over te gaan, en wel van de spuiten I, II, III en IV: dat deze beproeving zal plaats hebben op Maandag 30 Juli a.s., des avonds 7 uur (n.t.); Wordende mitsdien alle personen, die tot genoemde spuiten behooren zonder onderscheid opgeroepen, op voormelden tijd zich te bevin den ter plaatse, alwaar die brandbluschmidde len, waarbij zij dienst doen, staan geborgen, om van daar voorzien van hunne onderschei- dingsteekens en van alle tot hunne betrekking behoorende voorwerpen, zich te begeven naar de plaats, nader door heeren Brandmeesters aan te wijzen, dat bovendien het Brandpiket mede ter handhaving der orde wordt opge roepen om dienst te doen, zijnde zijne verzamel plaats voor het Gemeentehuis. Niemand zal, opgeroepen om dienst te doen, mogen te Iaat komen, afwezig blijven of zich tijdens de werkzaamheden verwijderen, terwijl zij, die behooren tot de Brandhaken, benevens de klokluiders, niet worden opgeroepen. Sommelsdijk, 27 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. Bij de Uitgeversfirma La Rivière Voor» hoeve te Zwolle is in bewerking een belang, rijke uitgave over de Reis van den grooten Apostel Paul us door Klein—Azië en Europa, waarvan het eindpunt de wereldstad Rome is. Het werk zal getiteld zijn»Naar Rome* en minstens 15 vel druks tekst bevatten, vanro» yaal formaat en voorzien zijn van interessante illustraties. De schrijver is Dr. G. P. Marang, een van het drietal, dat onlangs een reis om de oude wereldzee maakte n 1. Prof. Noordtzij Ds. van. Arkel en Dr. Marang. Dit werk zal tegen October het licht zien. ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN. In het kamp te Oldebroek. Eén doode, één zeer zwaar gewonde. Bij schietoefeningen in het kamp te Olde broek met een kanon van 15 c.M. kort is Donderdag bij het aanzetten van een projectiel dat projectiel gesprongen. Er zijn één doode, een zeer zwaar gewonde, die waarschijnlijk stervende is, en vermoedelijk 2 of 3 licht ge wonden. Er zijn onverwijlde maatregelen genomen om een chirurg en het noodige geneeskundige per soneel naar Oldebroek te dirigeeren ter ver sterking van het aldaar aanwezige personeel, en er is een commissie ingesteld tot onderzoek naar de oorzaken, welke tot het ongeval hebben geleid. Men meldde Donderdagavond nader Hedenmorgen is in het kamp tijdens schiet oefeningen met een kanon 15 c.M. kort, ouder- wetsch model, een projectiel bij het aanzetten in den vuurmond door middel van een laad stok ten gevolge van wrijving gesprongen en teruggeslagen. Hierbij werd een dienstplichtige voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, bij de artillerie te Gorinchem, A. Vos uit Driel, onmiddellijk gedood. Zwaar gewond werd de dienstplichtige Berselo uit Enschede afkomstig. Zijn toestand schijnt hopeloos. Zijn beide han den werden verbrijzeld, hij is blind en hij heeft nog wonden in de borst gekregen .Een derde dienstplichtige kreeg lichte wonden in het ge zicht door versplintering van den laadstok, ter wijl een vierde kleine splinterwondjes kreeg, maar door den schrik van de explosie buiten dienst werd gesteld. Onmiddellijk werd chirurgische en genees kundige hulp uit Zwolle ontboden, terwijl de zwaar gewonde B. naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle werd overgebracht. Zijn toestand was vanavond heel ernstig. Een commissie van onderzoek werd ingesteld. Onmiddellijk heeft de commandant den pas toor te Driel en den burgemeester te Enschede verzocht de familie voor te bereiden en in te lichten. De familie van B. was heden namiddag in het kamp aangekomen. DE BELEEDIGDE INBREKER. TeAmsterdam stonden Woensdag twee van inbraak verdachten terecht. Op 11 Mei 1.1. bleek, dat het slot van de deur, die toegang geeft tot het perceel Kei zersgracht 460, verbroken was en dat des nachts inbrekers zich toegang hadden verschaft tot Thet kantoor van een in dit gebouw geves tigde firma. Het dekblad van een bureau was opgelicht, de brandkist vertoonde sporen van geweld, maar niets werd vermist, ofschoon er geld in het schrijfbureau geborgen was. In dèn loop van de behandeling bekende een hunner, dat hij naar binnen was geweest, maar, aldus verdachte, de deur stond open. 't Is maar een schijninbraak geweest. Edel achtbare. Ik had opdracht gekregen in dat per ceel in te breken van één mijner kamaraden. Die zou 1/3 van de buit krijgen. K. zou ook 1/3 krijgen en ik zelf ook. Maar er waren anderen, die de lucht van het zaakje hadden gekregen en die me dreigden 't bij de politie te zullen aangeven, als ze ook niet meedeelden. En die moesten ieder 60, 50 en 25 hebben. Nou, als ik dat had gedaan, had ik er nog geld op kunnen toeleggen". Zelf had verdachte dus geen belang meer bij de zaak en daarom heeft hij alleen het schrijfbureau opengebroken, zonder iets weg te nemen. Zoodat hij aan zijn opdracht vol daan had. „II ziet me toch voor geen kind aan, dat ik dat geld in een doodgewoon schrijfbureau niet zou hebben gevonden Als een rechercheur verklaart, dat verdachte het geld blijkbaar niet gevonden heeft en de brandkast niet heeft kunnen openen, stuift G. woedend op „Wat zegt u, ik kan geen brandkast open krijgen Dat is te gek om los te loopen. Ik wil hem open maken, waar u bij bent De president: „Dat begrijp ik. Dat komt uw eer van inbreker te na Tegen beide verdachten werd 1 jaar en 6 maanden geëischt. EEN TWEELING VAN 80 JAAR. Als niet alledaagsch mag zeker het feit ge noemd worden, dat de tweelingbroeders Cor- nelis en Gerardus Luijsterburg op 10 Augus tus 80 jaar worden. Cornelis woont te Halsteren, Gerardus te Bergen op Zoom. Beiden zijn over grootvader en genieten een stevige gezondheid. LIEFDESDRAMA. Naar de Tag meldt heeft zich te Stubenberg bij Qraz een bloedig drama afgespeeld. In een hotel schoot een 28-jarige monteur uit Weenen zijn verloofde, een 36-jarige boekhoudster, die hij met een Saksischen zanger daar aantrof, met een aantal revolverschoten neer. Zij was on middellijk dood. De zanger, die eveneens een schot in het hoofd kreeg, stierf korten tijd later in het zie kenhuis. Toen de moordenaar door de politie gearresteerd werd, joeg 'hij zich een kogel door het hoofd. IN DE WERELD VAN DE MISDAAD. Een 34-jarige misdadiger is uit de gevangenis te Brandenburg ontvlucht en is gisternacht in het huis van zijn gescheiden vrouw binnen gedrongen. Hij schoot op de vrouw, na haar verweten te hebben, dat ze hem verraden had. De kogels troffen niet. De vrouw vluchtte nu met haar kind naar een andere kamer in het huis, waar haar verloofde, een monteur, sliep. Deze ging den misdadiger te lijf, doch werd door hem met revolverschoten zwaar gewond. De boef vluchtte voor inmiddels aangerukte politie op zolder schoot vandaar op de agen ten. Van het dak af konden de laatsten ten slotte den bruut met t\yge„ revolverschoten on schadelijk maken en tot overgave dwingen. De gewonde monteur is overleden. EEN ZONDERLING TESTAMENT. Een voormalig partner van Carnegie, de millionair Peacock, blijkt naast ettelijke mil- lioenen een zonderling testament te hebben nagelaten. De weduwe krijgt v ij f dollar „om redenen die zij wel kent, en ook omdat ik tijdens mijn leven ampel en vrijgevig voor haar heb gezorgd". Wat die „bekende" redenen zijn, is niet nader meegedeeld. Er zijn vijf kinderen, twee zoons en twee dochters, die elk met 100 worden afgescheept en één dochter, die alles krijgt, te weten een inkomen van 25.000 's jaars tot zij 30 jaar is en dan dé beschikking over het geheele for tuin. Er zijn nog legaten van 10.000 voor Peacock's secretaris, 2500 voor zijn oppasser enz. Twee zusters van Peacock krijgen een maandgeld van $50 voor haar leven. Peacock was aanvankelijk winkelbediende in een warenhuis, toen mevr. Carnegie daar eens winkelde en zoo voorkomend door hem werd geholpen, dat zij de aandacht van haar man op hem vestigde. Deze gaf hem een baantje en zoo kwam Peacock vooruit en bracht 't tot Car negie's partner. Hij was een zonderling in al wat hij deed; en zijn testament is wel een bewijs, dat hij tot het allerlaatst een rare snui ter was gebleven. ONZE KONINGIN. Charles Benoist de Fransche oud-gezant ver telt in de „Groene" zijne herinneringen. Over de Koningin ,,'k Heb de kroning gezien van de Koningin. Charmant. Door 't gekleurde raam viel juist een zonnestraal. Die reine, jonge stem, met 't persoonlijk accent. Zij was even te laat binnen gekomen. De oorzaak De ministerraad wilde haar toespraak lezen. „Neen", zei de Koningin, „den eersten keer dat ik tot mijn volk spreek, moet 't van mij alleen zijn". Uit vertrouwde bron heb ik dat gehoord". CHAUFFEUR LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Vreeselijk oogenblik voor den vader. Woensdagmorgen omstreeks half tien was de 20-jarige chauffeur P. P. Devilee, der ga rage Westra in de Heerenstraat te Leiden bezig met het oppompen van een automobielband, toen door een onbekende oorzaak de bandvelg losschoot en met zulk een kracht tegen het voorhoofd van D. aankwam, dat hij een zware verwonding opliep. Hij werd in hoogst ernstigen toestand naar het Elisabethgasthuis vervoerd en er bestaat weinig hoop, dat men hem in het leven kan houderi. Een tragische bijzonderheid is nog, dat zijn vader bestuurder is van den ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst. Toen hij ter plaatse kwam, moest hij de vreeselijke ontdek king doen, dat hij zijn eigen zoon te vervoeren had. De auto is toen door een anderen be stuurder met slachtoffer naar het ziekenhuis gereden. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter» stallige belasting en gewetensgeld bij den In» specteur der Directe Belastineen Invoerrechten en Accijnzen te Hellevoetsluis f 30 000,—, f 1500,—. f 300,— en f 800,— en bij den Ont» vanger der directe belastingen te Middelharnis f 8000,— en bij dien te Oude Tonpe f300,—. EEN GRIEZELIGE ONTMOETING. Ik had dus verhaalt een ambtenaar van de Indische regeering last ontvangen een rapport uit te brengen over den toestand van sommige boschstreken in Bengalen. Dienovereenkomstig zond ik een onder-ambtenaar naar Bangalpore, om een geschikte bungalow te zoeken en te huren, daar ik van plan was mijn hoofdkwar tier te dier plaatse te vestigen, 't Was maar een klein plaatsje, en de eenige geschikte wo ning, die er tekrijgen was, had al jaren leeg gestaan; maar bij gebrek aan keus werd deze voor mij bestemd. Het huis was zeer verwaar loosd. Het plafond, dat moest dienen om de onooglijke balken en sparren voor het oog te verbergen, was vol groote gaten; hier en daar kon ik den blauwen hemel er door zien. Dat kon zoo niet blijven en ik zond dus terstond om den eigenaar, een Bengalees, die daarop verscheen en wien ik gelastte het huis be woonbaar te doen maken. „Mijnheer", zeide hij, „we zijn in het droge seizoen; ge hebt het huis alleen noodig voor ongeveer een maand en gedurende dien tijd valt er geen droppel regen. Waarvoor is dus die reparratie noodig Schijnbaar had de man gelijk, maar ik meende toch bij mijn eisch te moeten blijven en hield vol, dat de woning in orde moest gebracht worden. Toen ik den volgenden dag weer naar de bungalow ging gkijken, vond ik er vier of vijf riet dekkers met nog eenige helpers, die wel rondom het huis liepen te drentelen, maar nog geen slag werk hadden gedaanbovendien schenen ze volstrekt niet voornemens' te be ginnen, want een hunner kwam met gevouwen handen naar me toen en zei: „Ge moogt me laten hangen, Sahib, als ge er lust in hebt, voordat ik aan dat huis ga werken". „Waarom vroeg ik verwonderd. „Kom mee en zie zelf", zei de inlander, en toen riep hij de andere werklieden, die hun haakvormig omgebogen ijzeren gereedschap aan lange bamboestokken hadden gebonden. Zij gingen toen in de deuropening staan en haalden met hun haken heel voorzichtig het linnen plafond een weinig naar beneden. Wat toen mijn oogen zagen, gaat alle beschrijving te bo ven. De geheele zolder, het dak, de binten, balken en latten, alles wemelde van cobra's; ze krioelden dooreen met opgezwollen toornige koppen en sisten ons uit alle hoeken en gaten tegen, 't Was het afgrijselijkste tooneel, dat ik ooit voor oogen heb gehad; des te vreese- lijker, omdat ik juist de kans had misgeloopen om te midden van dat gezelschap te moeten leven, of liever, te sterven. Bij nader onderzoek bleek, dat de muren die van in de zon gebakken steenen waren opgetrokken doorboord en ondermijnd waren door de slangen, die sinds jaren het gebouw tot kweekplaats voor haar geslacht hadden ge- bruikf. Ik kan hier nog aan toevoegen, dat de bun galow den volgenden dag, op last van de overheid, tot den grond toe werd verbrand. SLAVENHANDEL. Oud-Gouverneur Staal van Suriname heeft in Lunteren iets meegedeeld over den slaven handel, ongeveer een eeuw geleden. Laat mij in groote trekken het hier weer teruggeven Zooals men weet was West-Indië, toen Ne derland het in bezit nam een vruchtbaar, maar verlaten land. Er woonden geen volken, die han del dreven, zooals in onze Oost. Slechts een handje vol Indianen, die hun eigen leven leefden maar met Europa niet in aanraking kwamen, dat waren de oorspronkelijke bewoners van Su riname. Die Indianen waren bovendien niet sterk en hadden als slaven weinig waarde. Wilde men den kolonij exploiteeren, dan moest men menschen van elders halen. Een Roomsch-Ka- tholiek priester deed uit menschlievende over weging, om de zwakke Indianen te sparen, den voorslag aan de hand om een sterker volk, zooals negers uit Afrika als slaven naar de West te voeren. Zonder dat die priester het bedoelde, is hij toch de stichter geworden van den verfoeilijken slavenhandel. Doordat niemand medelijden had met het vervloekte ras, de afstammelingen van Cham, is er weinig over geschreven. Bovendien schreef men als schepeling in die dagen niet veel. Van des te meer waarde is een onlangs uitgegeven reisjournaal van een Duitscher, die als stuur man heeft gediend op een Hollandsch schip, n.l. Joachim Nettelbeck. Als kind van zijn tijd (geboren 1726) vindt hij de slavernij niet zoo erg. Hij vertelt alleen, hoe het toeging, en dan gruwt men er van. Wat moet er toch in de ziel dier menschen omgegaan hebben Voor het schip uitvoer hief men een gebed op tot God om een voorspoedige reis En dat om slaven te koopen Wie kan zich dat thans nog indenken Toch moet men niet te veel schelden op die menschen van 1700. Is 't in onze eigen wereld beter Daar gebeuren ook nog vreeselijke din gen. Zullen onze nakomelingen niet verbaasd staan over ons, dat we zulke dingen hebben geduld Ik wijs hier alleen maar op den handel in blanke slavinnen. Is die barmhartiger Zoo dulde men voor een eeuw de slavernij. En van de winsten daarvan werden heerenhuizen in Amsterdam opgericht. Er waren wel enkele menschen, die iets zachter gestemd waren, o.a. Mauritius, gou verneur van Suriname in 1750. Hij was diep bewogen met het lot der slaven en verzachtte daarom de straffen op het wegloopen dier on- gelukkigen. In plaats van de vroegere straffen werd nu de straf het uitsnijden der tong toe gepast. Vroeger werden ze wreedaardig dood gemarteld. Als het uitsnijden van de tong nog barmhartigheid gewees is, wat was dan vroeger het lot der slaven Voorwaar, de dingen ons verhaald in het ontroerende boek de Negerhut van Oom Tom, zijn niet te schril gekleurd Wie deze dingen leest, ontzet zich en dankt God, dat de mensch- heid toch zoover is doordrongen van het zuur deeg van het Evangelie» dat die dingen onder christenen niet meer geduld worden. De negers zijn vrij gelaten, ze zijn opgeklommen tot hooge betrekkingen en grooten rijkdom, maar de chris tenen zijn nog niet zoover, dat blank en zwart als gelijken naast elkaar geduld worden, er is nog rassenstrijd Wanneer zal de dag aanbreken dat ook dat voorbij is Heer, Uw koninkrijk kome H. A. O. H. M. KONINGIN EMMA. Volgende week, 2 Augustus, viert H. M. Koningin Emma haar 70sten verjaardag. Er is al maandenlang een actie in ons land gevoerd, om bijdragen te verzamelen en van de vrou wen, die haar gift gaven, werd ook de hand- teekening gevraagd om H. M. bij haar 70sten verjaardag aan te bieden. Het bijeengezameld bedrag zal H. M. ter hand worden gesteld, opdat zij het naar Haar goedvinden zal besteden ten bate van haar lief dadigheidswerken. Het register met de hand- teekeningen van Nederlandsche vrouwen zal de Koningin daarbij worden aangeboden. Dat wisten we al reeds lang. De kranten hebben ons reeds maanden eerder verteld. Dit jaar is het als 't ware een dubbel kroon jaar, daar Koningin Emma dan 50 jaar in ons land vertoeft. Koningin Emma was een der vijf dochters van Vorst George Victor van Waldeck-Pyr- mont. Koning Willem III koos Haar tot zijn tweede gemalin. De ouderen onder ons herinneren zich wellicht de jaren 1879, '81 en '84 nog wel hoe in dien tijd de dood door slag op slag ons oude Oranje huis beroofde van zijn meest belovende telgen. Het huwelijk van Koning Willem. III met Prinses Emma gaf nieuwe hope in ons vader land. En toen in 1880 een dochter geboren werd was de blijdschap zoo groot. Door den dood van Kroonprins Alexander werd Prinses Wilhelmina Kroonprinses, de eeni ge opvolgster ingeval Koning Willem III kwam te overlijden. Na den dood van Koning Willem III in 1890 begon voor Koningin Emma haar dubbele taak. Zij zelve als Regentes nam de regeering waar voor de toen nog minderjarige Kroonprinses. Daarbij had zij zorg te dragen, dat de op- yoeding van Haar Dochter zóó was, dat zij tot de moeilijke taak volkomen zou zijn toegerust. We staan nu achter die jaren en weten hoe het werk volbracht is. Als we daarop zien kunnen we het ons verklaren hoe spontaan alles in het werk gegaan is om H. M. bij Haar 70sten verjaardag een blijk te geven van onze groote liefde en dank baarheid, dat Zij geheel Haar leven gegeven heeft aan ons land en volk op zulk een wijze. Nu aan den avond van Haar leven rust op Haar geen officieel ambt of taak meer. Haar is gegeven de vreugde van het rustig leven in de nabijheid van Haar Dochter en geliefd Kleinkind. Maar toch, al rust op Haar geen taak, die nog bij dag aan dag volbracht moet worden, het leven is toch geen arbeidslooze rust voor Haar. Wie de geïllustreerde pers bijhoudt, treft daarin nog bij week aan week de beeltenis van de aantrekkelijke, eenvoudige en moederlijke Koningin-Weduwe, als zij haar talrijke bezoe ken brengt bij zieken, 't zij oud of jong, arm of rijk. Wie lijdend is, is zeker van Haar be langstelling. In alles is zij gebleven de belangstellende in ons geheele volksleven. De vergaderingen van cultuur en wetenschap blijft Zij steeds volgen op de Haar eigen beminnelijke wijze. Van 1890 tot 1898 was Zij Regentes en nam zij de hoogste plaats in in ons staatsbestuur, doch toen eenmaal Koningin Wilhelmina de regeering aanvaard had is zij teruggetreden met deze woorden in de proclamatie: „Land- genooten, de taak die mij in 1890 werd toe vertrouwd, is weldra geëindigd De taak was overgegeven aan Haar Dochter en nimmer heeft Zij getracht op den voorgrond te staan, maar met ons volk is Zij blijven leven, als een belangstellend Moeder. Reeds 30 jaren zijn zoo voorbijgegaan en wij hopen, dat het nog vele jaren zullen zijn, dat wij onze Koningin Emma mogen bezitten, genietend van den rustigen levensavond onder de voorspoedige regeering van Haar Dochter onze Koningin. M'n beste nichtjes en neefjes Enkele inzendingen van den teekenwedstrijd gingen vergezeld van een paar gezellige brief jes. Dat valt zoo aardig mee als je geheel onverwachts een paar van die leuke babbel praatjes krijgt. Want natuurlijk verwacht ik behalve inzen dingen van gedroogde of geteekende bloemen, niets. Heel m'n krantenfamilie, dacht ik, vergeet me nu voor een poosje door al de vacantie- uitstapjes. En 't tegendeel blijkt juist, want van de uitgaansters ontving ik al mooie kaarten. Nu, ik hoop, dat jullie allemaal mooi weer treft hoor. Tot ons volgend praatje weer. Dag kinders, veel grooten van jullie TANTE TRUUS. Dina C, v. d. V. te Asperen. Wat was dat een verrassing nichtje, toen de post zoo ge- hee lonverwacht mij jouw mooie kaart bezorgde. Hartelijk dank hoor. Ben jij daar geweest in Arnhem. Nu ik wel. Ik vind het daar verbazend grappig. Hoe is 't met Ben Co B. te Middelharnis. Ik zal jullie briefjes nu maar beantwoorden, anders raken ze door de vacantie in 't vergeetboek en dat mag niet. Ik heb jullie inzendingen van gedroogde bloe men ontvangen. Als jullie prijzen krlijgen zal ik ze trouw bewaren, hoor. Ik hoop, dat je een prettige vacantie zult hebben. Die dag uit van jullie leek me verbazend gezellig. Gré S. te Middelharnis. Dat is een heele optocht geweest met drie auto's uit, zeg. Maar jullie bent mooie nichtjes, hoor. Je bent Tante Truus heelemaal vergeten, daar was toch nog wel een klein plaatsje open geweest in een van de auto's. Veel plezier in de vacantie. Lien Z. te Middelharnis. Je brief was nog best geschreven hoor, maar ik me begrijpen als je zoo vol verlangen bent naar het uit gaan, dat er dan geen tijd overschiet om zoo heel erg mooi te gaan schrijven. Je schrijft wel onderaan je brief: tot ziens, maar je gaat voor zoo lang uit, en dan zal ik je wel vooreerst niet zien, denk ik. Claartje U. te Middelharnis. Je vroeg of ik aan de boot wil komen, maar dat is geen kleinigheid hoor, als julie om half zeven al wegvaart. En al ben ik er hoe kan ik dan weten wie van die allen Claartje is, of zou je dan een briefje op je neus spelden. Echt voor je broer, dat hij het zoo goed getroffen heeft. Je hebt wel de beste manier gevolgd om je bloemen te drogen. Allemaal prettige vacantie. Martha R. te Sommelsdijk. 'k Kreeg jou brief nog net op tijd om in deze krant te beant woorden. Je hebt ook verbazend je best gedaan met je inzending, 't Is een leuk idee zoo. Ik geloof graag, dat het een heel werk geweest is. Op een donker pluche tafelkleed zal 't ook wel fijn staan, 'k Zal volgende week je brief wachten. Wil je ze allemaal van mij de groeten terug doen. DA CAPO. Toen in het jaar 1700 Philips V door Monte '1 Heri reisde, om in Madrid als koning ge kroond te worden, kwam de burgemeester van Monte '1 Heri hem met de overige besturders van de stad tegemoet en zeide: „Sire, lange toespraken zijn even vermoeiend voor den re denaar als vervelend voor den toehoorder. Ver oorloof mij daarom een klein lied voor U te zingen". De burgemester zong nu inderdaad met klankvole stem eenige coupletten ter eere van den monarch, die dezen zoo beklaagden, dat hij „Da Capo" („nog eens" beteekent dat) riep. De burgemeester herhaalde 't lied en de koning beval toen, dat men hem 10 Louis d'or moest uitbetalen. Snel riep nu ook de burge meester „Da Capoen Philips, wien deze scerts goed beviel, liet hem dan ook nogmaals dezelfde som uitbetalen. ZELDZAME PENNEN EN PENHOUDERS. Er zijn in Amerika en Engeland, waar men alles verzamelt, vooral zeer kostbare dingen, ook verzamelaars van historische pennen en penhouders. Zoo vond kort geleden een elpen- beenen penhouder, waarmede Walter Scot eenige zijner beroemde werken geschreven had, een kooper, die er 100.voor besteedde. De pen, waarmede Pitt zijn verzoek om ontslag aan Georg III geschreven zou hebben, werd verkocht voor den prijs van 480. en Nelson's pen, die hij nog op den morgen van den dag van den zeeslag van Trafalgar ge bruikte, voor dien van 600.—. In Amerika werd de schacht van een pen, die tot onder- teekening van het vredesverdrag tusschen Spanj en de Vereenigde Staten gediend had, met 240 betaald. Voor een nog zeldzamer stuk werd zelfs 4200.— geboden, maar tevergeefs. Deze laatste pen had zijne bijzonlere geschiedenis. Zij was achtereenvolgens in het bezit van de drie beroemdste presidenten der Vereenigde Staten geweest. Toen Washington, die vóór dien tijd veldheer geweest was, tot president gekozen werd, schonk eene vaderlandslievende vrouwenvereeniging uit Virginië hem een fraai uitgesneden kistje voor zijne instrumenten. Uit dit kistje werden twee penhouders gesneden, waarvan de eene langen tijd door president Lincoln gebruikt werd. Later gebruikte president Gran thaar, die er zijne laatste woorden mede schreef. Een bijzonder kostbare pen is in het bezit van ex-keizerin Eugenie. Het is een rijk met goud en diamanten bezette penhouder. Zijn his torische waarde is echter boven alles daarin gelegen, dat hij vóór 300 jaar tot onderteekening van het beroemde verdrag van Parijs door de gevolmachtigden gebruikt werd. Dezen kan men in een adem noemen met de gouden pen, waar mede Bismarck het document van den vrede van Frankfort onderteekende. Deze bevindt zich, evenals die, welke tot onderteekening der congres-acte van het jaar 1878 gebruikt werd, in het bezit van de familie Bismarck.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 5