t® f I 1 ii Gemeenteraad. Transpireerende Voeten Kerk en School. I. Ill 1 i I ii 111 De Winkelweek te Middel harnis en Sommelsdijk. Plaatselijk Nieuws. Luxe Auto-Verhuur A. BRABER - Dirksland U jIH f{ ?0 |i 1 de Soc. Dem. wethouder De Zeeuw, in den Rotterdamschen gemeenteraa dverklaarde, dat een bedrijfswinst van 12.5 pCt. niet overmatig is te achten. Maar hoe dit ook zij, het feit dat in het Soc. Dem. hoofdorgaan openlijk weersproken wordt, dat de boeren in het algemeen zulke rijke win sten zouden maken, is wel de moeite van het onthouden waard. Vooral ook in verband met de salaris-actie van vele ambtenaren en de eischen van de S. D. A. P. op dat gebied, een actie, die alleen kan slagen, wanneer de toch al tobbende boeren een deel van die lasten voor hunne rekening krijgen. (,,De Zeeuw"). i Vergadering van den Gemeeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Woensdag 25 Juli des nam. half 5 uur. Afwezig wegens ziekte de heer Van Nieu- waal. Zonder kennisgeving de heer Van Gurp. De Voorzitter, Burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorge lezen en onveranderd, goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. De kas van den gemeenteontvanger is nage zien en in orde bevonden. Ingekomen is de rekening van den keurings dienst van waren over het tweede kwartaal. De rijksuitkeering aan de gemeente naar het zielental ingevolge de wet van 1897 bedraagt 61908—, Ingekomen is een schrijven van de R. T. M. mededeelende dat het afspuiten van stoom aan den Dorpsdijk voortaan verboden zal zijn. Medegedeeld werd, dat de heer Van der Sluys tot lid der gezondheidscommissie is her benoemd.. Ontvangen is de rekening van het gasbedrijf de MABEG over de maanden Maart en April. Op een verzoek van de Ned. Vereen. Volks zang, om subsidie werd afwijzend beschikt. Idem over een dergelijk verzoek van de politie vakschool. Het adres van de Vereen. Qoeree en Over- flakkeesch's belang, inzake het besnoeien van uitzicht belemmerende heggen en heiningen wordt in een volgende vergadering behandeld. Aangeboden werden de rekeningen van de gemeente, de bewaarschool en het groot arm bestuur over het dienstjaar 1927. De Commissie belast met het nazien bestaat uit de H.H. J. C. Vermaas, C. de Vos en A. Brinkman. De provincialen Waterstaat vraagt aan den havendijk, in den Schrappolder een terrein van 600 M2 in huur als bergplaats voor wegver harding. (Langs de kaai.) De VOORZITTER ligt dit adres nader toe. De kaai is 113 M. lang. Spr. heeft er een on derhoud met Mast over gehad. Wanneer er een terrein van 600 M2 wordt afgestaan houdt men nog een plaats voldoende over voor het bietenlossen. Betaald zal worden 50 per jaar. Alleen zullen de jongens er dus niet meer kun nen voetballen. De raad kan zich na eenige bespreking wel met deze verhuring vereenigen. Onder het oog zal worden gezien of er een ander gedeelte voor de voetballers beschikbaar gesteld kan worden. Dit zal in bespreking genomen worden en ge tracht worden er een mouw aan te passen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten betreffende de verhuur van grond aan de be graafplaats. Dit college wil de bepaling zien opgenomen dat de huur voor 10 jaar wordt aan gegaan. B. en W. kunnen zich hiermede wel vereen igen. De heer Ras is op zijn besluit terugge komen en stelt geen prijs meer op dien grond. B. en W. stellen voor den grond groot 72 M2 alleen aan L. Dorsman Jz. te verhuren. eD heer DORSMAN vraagt of al die grond daar van de gemeente zou wezen De VOORZITTER antwoordtja alles, de bleekjes enz. is van de gemeente. De heer HOBBEL vraagt: Hoeveel betaalt hij er voor De VOORZITTER tot nu toe niets, maar als dit doorgaat zal er toch iets voor betaald moeten worden. De heer DORSMAN zegt dat andere men- schen langs den grond loopen. Dit was al zoo toen zijn vader en grootvader dien grond had den. De VOORZITTER zegt dat dit altijd al een toegang is geweest naar de kerk. De heer DORSMAN Warentig niet. De VOORZITTER acht het daar een bijen nest, en maakt er liefst geen rechtzaak van. Beter is het in der minne te schikken. De heer DORSMAN zegt dus de grond van het schuurtje zou dan een eeuwigdurende erf pacht worden. De VOORZITTER antwoordt: ja. De heer DORSMAN zegtals er niet ge procedeerd wordt en de 10 jaar zijn om, dan kan ik het kwijt zijn. De heer HOBBEL Dan kun je over 10 jaar altijd nog procedeeren. De VOORZITTER heeft er geen bezwaar tegen het in erfpacht tegeven, zooals het nu is. Natuurlijk mag het niet verder bebouwd wor den. De heer HOBBEL vraagt of men dan weer niet in conflict met Ged. Staten komt. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, maar misschien zou het wat duurder kunnen uitkomen. De heer DORSMAN Wil je het misschien niet verkoopen. Ik geef er 100— voor. De VOORZITTERneen, dat niet, maar ik wil wel op mijn voorstel terugkomen en bij de behandeling van de begrooting in bespreking brengen het voorstel om het in erfpacht te geven. Na eenige bespreking wordt besloten dan te vens de verkooping onder de oogen te zien. De VOORZITTER deelt mede, dat bij de woning van de wed. Breeman een heining is ge zet. Er schoot nog 97 M2 grond over bij de Ned. Herv. Kerk, wat door de kerkvoogdij aan den koster in huur is gegeven. Het kippenhok, enz. dat daar staat maakt het uitzicht leelijk. B. en W. zijn in overleg getreden met de kerk- voordij, Deze willen meewerken, mits de be trokken eigenaar er geen schade door lijdt. Zij wil het in huur afstaan voor 5.per jaar, en als er een afscheiding door de gemeente wordt geplaatst en in goede orde behouden, en de huur eindigt wanneer de grond noodig is voor bouw eener hulpkerk of d.g. B. en W. stellen voor dit maar te aanvaarden. Het uitzicht is zoo heel leelijk. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel B. en W. besloten. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat er op het graf van den overleden gemeente-ont vanger De Ruiter een steen is geplaatst als aandenken voor diens getrouwe plichtsbetrach ting. Spr. stelt voor straks na afloop der ver gadering dezen steen aan de familie te over handigen. Hiertoe wordt besloten. (Zie onder plaatselijk nieuws, Ooltgensplaat) In de rondvraag wijst de heer HOBBEL op een gevaarlijke bocht. Hij had gezien, dat een paar auto's bijna in elkaar reden. Spr. vraagt of daar geen verkeersspiegel te plaatsen is. De VOORZITTER zal er met de A.N.W.B. over correspondeeren. Hoewel spr. niet gelooft, dat de baldadige jeeugd hier dien spiegel lang sparen zal. De heer BRINKMAN gelooft dat ook niet. Men kan er beter een veldwachter neerzetten. De VOORZITTER zegt, dat de schuur, die daar staat, een. oud ding is. Wanneer ze wordt afgebroken, zal de raad zich een offer moeten getroosten en het wat achteruit zetten. De heer VERMAAS vraagt of er genoeg water in Achthuizen is als er brand komt. De VOORZITTER antwoordt, dat er over 300 M. brandslang te beschikken is. Bij de kerk is nog tamelijk veel water en daarmede kan men een heel eind komen. Hier in de kom be strijkt men met 300 M. slang de geheele ge meente. Spr. wil er met het polderbestuur over praten of er een sloot uitgegraven kan worden. De heer DORSMAN merkt op: dan mag je er wel een kaai van maken, anders zakt het weg. De VOORZITTER zegt, dat bij Joh. Mijs ook nog voldoende water is. Vandaar kan men en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met PuroLStrooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. wel tot Vermaas komen en van de andere kant komt wel tot dat punt van de kerk af. Spr. zegt toe er met den opzichter eens te gaan kijken. De heer VERMAAS wijst op de de berg plaatsen van grint. De jongens brengen het in de sloot en als het niet flink opgebracht wordt, wordt er veel vermorst. De VOORZITTER zal Kreeft er heen zen den. De heer VERMAAS vraagt of er niets tegen het snelle rijden te doen is. Wanneer de men- schen uit de kerk komen en er 4 a 500 men- schen op den dijk loopen, vliegen ze er even hard doorheen als anders. Wanneer de men- schen niet opzij springen gaan ze er onder. Als de nieuwe weg er is gaat het misschien beter, maar zooals het nu gaat kan het niet langer. Spr. wil totdat de nieuwe weg er is de maxi mum-snelheid invoeren. De VOORZITTER wil hierover met Ged. Staten onderhandelen. Misschien is het moge lijk deze tijdelijk in te voeren. De heer VAN ES vraagt of het niet goed zou zijn borden te plaatsen met verzoek lang zaam te rijden. Dat ziet men tegenwoordig in vele gemeenten en blijkt wel te helpen. De VOORZITTER zegt, dat als ze reke ning met het verzoek willen houden, dat wel helpt. Toen het plan van de Provincie doorging moest het karakter van kom aan dien dijk ont nomen worden, anders kon hij niet in handen der Provincie overgaan. Vandaar, dat de maxi mum-snelheid verviel. Als Ged. Staten ergens bezwaar tegen hebben om tijdelijk de maxi mum-snelheid in te voeren, kan dat gedaan worden en anders kunnen er borden geplaatst worden met verzoek langzaam te rijden. De heer VERMAAS wijst nog op een hooge heining in de Langstraat bij een woning van Dorsman. Dit belemmert het uitzicht op een afrit. Spr. beveelt aan hiertegen maatregelen te nemen. De VOORZITTER beveelt met kracht dit verzoek bij den heer Dorsman aan. Dan sluiting. De week van 30 Juli tot 4 Augustus zal een WINKELWEEK zijn. Wat dat beteekent Er is tegenwoordig geen bedrijf, geen branche geen nering, geen industrie, geen handel, die niet op hun tijd een tentoonstelling organiseeren. Tentoonstelling, d.w.z. een tentoonstellen van het kunnen en het kennen, van de prestatie in een bepaalde tak van bedrijf of nering. Zouden dan onze winkeliers hier in gebreke blijven. Zouden zij het publiek niet eens toonen wat zij in hun branche te pre.'iteeren hebben De Winkelweek van a.s. dagen zal het pu bliek van Flakkee toonen dat onze winkeliers niet achter blijven. De idee-fixe het waandenkbeeld dat er bij velen van het koopkrachtig en kooplustig publiek helaas nog inzit, dat men om iets goeds en voordeeligs te koopen toch uitsluitend aan gewezen is op de groote centra van ons' land, moet er onverbiddelijk uit. Want het is, althans in onzen tijd niet anders meer dan een waanvoorstelling. Het moderne snelverkeer, maar ook de eener- gie, de durf, het initiatief van onze neringdoen den hebben bereikt dat men tegenwoordig even solied, even voordeelig, koopt in eigen omgeving dan in de groote steden. En dan, berekenen wij nog niet eens de bijkomende kosten De Winkelweek, welke door onze winkeliers van Middelharnis en Sommelsdijk georganiseerd werd zal er ongetwijfeld toe medewerken om ons publiek van hetgeen we hier als de waarheid poneeren te overtuigen. Er zijn eenige attracties aan verbonden. In de eerste plaats zullen de winkeliers na tuurlijk in hun etalages arrangeeren het beste dat zij te offreeren hebben. Dat is voor onze vrouwkens op zichzelf al een groote aantrekkelijkheid In de tweede plaats zal nauwlettende studie dier etalages kans geven op belangrijke ca- deaux of prijzen. In de derde plaats is een attractie dat Sempre Crescendo in die week mobiel zal zijn. Haar concerten zijn bekend en geliefd 1 In de vierde plaats bezoekt een vliegtuig van de K.L.M. Middelharnis en Sommelsdijk waar aan het vernuft onzer winkeliers ook weer een attractie verbonden heeft, waarvan we later zullen hooren. Kortom, lees de advertentie in ons blad, en maakt uw dagen volgende week vrij voor een bezoek aan de beide centfum-gemeenten van Goeree en Overflakkee. Hulde aan onze winkeliers 1 Flakkee ook in dit opzichtvooruit SOMMELSDIJK, Tot bestuursleden van de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Som melsdijk", goedgekeurd bij K. B. van 7 Jan. 1920, no. 75, zijn benoemd de heeren J. Blok Mz. en J. Knape Mz„ secretaris-penningmees- ter. Tot commissaris van toezicht werd benoemd de heer K. Grootenboer Az. Een dochtertje van M. B. G. had het ongeluk bij het pootje baden een been te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Terwijl de heer C. v. d. B. voor zijn plezier aan het fietsen was, kwam een hond van den koopman v. E. met zulk een vaart tegen zijn fiets aanloopen, dat het voorstel daar van geheel ineen zakte. Jr Voor de uien besteedt men in deze ge meente 3.voor de aardappelen h.— a 3.25 en voor de paardepeen 3.Alles per H.L. - Het gezin van den landbouwer M. G., wonende in de van Gorcumstraat, alhier, werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag door eenige verdachte personen gewekt. Toen G. en zijn zoon zich naar buiten begaven, waren ze verdwenen. Een onderzoek werd ingesteld, doch leverde niet veel op. Een verder onderzoek wordt door de politie ingesteld. MIDDELHARNIS. Als gevonden is bij den brigadier-majoor (Secretaris Nijghstraat) ge- deponeerdj een rijwielbelastingplaatje. -- Aan Mej. A. Struik is op haar verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ont slag Verleend als helpster der bewaarschool. Uitslag van de wedvlucht door de P. V. „Seinpost" van uit Bordeaux, afstand 846 K.M.: lste prijs Joh. J. Nipius: 2e prijs P. v. Heemst; 3e prijs J. Jordaan. Losgelaten Zaterdagmiddag 1 uur. Aankomst lste duif Zondagmiddag 5 uur 40 minuten. -Onze vroegere dorpsgenoot, de heer S. Hagens, thans werkzaam bij den boekhouder van de Ned. Kunstzijdefabriek te Arnhem, slaagde dezer dagen voor het examen Duitsch. Dinsdag slaagde te Rotterdam voor de akte fraaie en nuttige handwerken Mej. M. J. Boomsma, alhier. Door de heeren C. Kroos en A. Dijkers zullen weder een aantal woonhuizen worden gebouwd aan het Marietjespad. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week arriveerde alhier schipper J. Smits met een nieuw motorschip, groot 160 ton, gebouwd op de werf van Gebr. Coops te Hoogezand en voorzien van een 80/88 P.K. „Hollandia" mid- deldrukmotor van de firma Smit Co. te Kin derdijk. Het schip, bestemd voor de zand- en grintvaart en voorzien van een Colo-Diesel los- motor, is gebopyd onder toezicht van den heer C. W. Verhoeff te Krimpen aan de Lek. Een voorspoedige vaart zij hem toegewenscht. De gemeente-rekening dienst 1927, ligt tot en met 6 Augustus a.s. ter gemeente-secre tarie ter inzage. Aan den heer Burgemeester alhier is van 30 Juli tot 20 Augustus a.s. verlof verleend om zich buiten zijn gemeente op te houden. DEN BOMMEL. Vorige week werden ver voerd 830 H.L. aardappelen. De timmerman R. B. had het ongeluk een klap van een stuk hout te krijgen. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Tegen een persoon uit Ooltgensplaat is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder vergunning over te trambaan der R. T. M. Voor eigenheimers wordt alhier 2.50 betaald en voor de blauwpitten 3.50. OOLTGENSPLAAT/ Overdracht grafzerk aan de familie De Ruiter. Woensdagmiddag na afloop van de raads vergadering begaven de heeren raadsleden zich gezamenlijk naar het kerkhof, om de geplaatste grafsteen aan de familie De Ruiter over te dragen. Hierbij was een zoon van den over ledene tegenwoordig. Nadat de heeren zich om het graf van den gewezen gemeente-ontvanger geschaard hadden zei de burgemeester, dat de Raad gemeend had deze laatste eer aan den overledene te moeten bewijzen. De heer De Ruiter heeft zijn ambt steeds eerlijk, getrouw en met groote ijver ver vuld. Hij stond bij de gapsche gemeente in hoog aanzien, hetgeen wel bleek bij zijn ter aarde bestelling. Toen de heer De Ruiter nog in leven was meende de raad hem, nu hij rustend was, een aandenken te moeten geven. Daarover heeft spr. met hem aan zijn ziekbed nog gesproken. Hij was er toen hoogst erkentelijk voor, maar verzocht dat liever maar te doen als hij her steld was. God de Heere had het echter anders beschikt. Zijn ziekbed werd zijn sterfbed. De Raad heeft gemeend thans aan de na gedachtenis van den overledene verplicht te zijn deze grafsteen op zijn laatste rustplaats te plaatsen. Deze steen is geschonken door den Burgemeester, de Wethouders en de leden van den Raad. Maar nu meenden de gemeente-ambtenaren dat ook zij verplichtingen hadden aan hun over leden collega. Ook zij wilden niet te kort schie ten in het bewijzen van eer aan hem, die al gemeen zoo hoog geacht was. Maar het leggen van een krans op de baar zou in strijd geweest zijn met den eehvoudigen aard van den over ledene en daarom hebben zij gemeend ook een aandenken op zijn graf te moeten plaatsen. Beide steenen draagt spr. thans over aan de familie van den overledene, met de verzekering, dat zoovele malen als spr. dezen doodenakker be treden zal, hij zal terug denken aan den ge wezen gemeente-ontvanger als een sympathiek mensch met ijverige plichtsbetrachting vervuld, die de gaven, door God hem gegeven, gebruikt heeft. Spr. hoopt, dat de familie dezen steen als zoodanig zal willen aanvaarden. De heer De Ruiter, zoon van den overledene, dankt den burgemeester, wethouders, raadsle den en ambtenaren voor deze eervolle hulde, waarvoor de familie hoogst gevoelig en zeer erkentelijk is. De burgemeester meende, dat de uitvoering van deze steenen in overeenstemming is met den eenvoudigen aard van den overledene. Graag hadden wij hem nog in ons midden ge houden. Gpd heeft het anders beschikt. Wij blijven zijn nagedachtenis eeren, zegt spr. De in vertikalen stand opgestelde steen is van eenvoudige hard steen, en de volgende in zwarte letters geteekende inscriptie-: Ter nagedachtenis aan S, de Ruiter, Gemeente-ontvanger door Burgemeester, Wethouders en leden van den Raad te Ooltgensplaat. De daarvoor'in horizontale richting liggende steen heeft de volgende inscriptie Door de gemeente-ambtenaren aan den Heer S. de Ruiter, geb. den 26 Febr. 1851 overl. den 12 Mei 1928. Heden zijn de eerste koepeen verzonden per tram door den commissionnair A. Hotting. Leverancier was L. de Vos. Donderdagmorgen geraakte de 17-jarige F. Guerand in dienst bij den wagenmaker I. v. d. Bogaard met zijn duim tusschen een zaagma chine, en moest dit lichaamsdeel missen. Dr. Cramer verleende de eerste hulp. B. en W. hebben vergunning verleend aan Jac. Overbeeke Jz, tot het bouwen van een woonhuis aan de Langeweg. OUDE TONGE. Uitslag prijzen van de ver schillende zang en muzekgezelschappen behaald op het concours van 25 Juli j.l. Kinderkoor „Jong leven" Oude Tonge 2e pr. 287 punten. Fanfare U. D. S. Ooltgensplaat 2e prijs 297 punten. Dameskoor „Cecilia" Nieuwe Tonge 2e prijs 297 punten. Fanfare „Julia" Oud dorp 3e prijs 245 punten. „Vooruit" Oude Ton ge le prijs 329 punten. „Appollo" Goedereede le prijs 374 punten. Harmonie „Nieuw Leven' Ouwerkerk (Z.) 2e prijs 289 punten. Gemengd koor „Halleluja" Ouddorp 2e prijs 278 punten. Gemengd koor „Concordia" Stad aan 't Ha ringvliet le prijs 370 punten. Gemengd koor „Appollo" Nieuwe Tonge le prijs 340 punten. Gemengd koor G.G.K. Goedereede 2e prijs 295 punten. „Fanfare Sempre Crescendo" Middel harnis le prijs 338 punten. „Eendracht" Nw. Beijerland le prijs 314 punten. „Oefening uit Inspanning" Nieuwerkerk (Z.) 3e prijs 242 pun ten. „Amicitia" Dirksland 2e prijs 296 punten. Gemengd koor „Excelsior" Dirksland 2e prijs 294 punten. Gemengd koor „V. O. V. Oolt gensplaat 2e prijs 292 punten. „D. O. S." Klaaswaal le prijs 327 punten. Appollo te Goedereede behaalde tevens een eereprijs en de medaille voor het beste timbre der instrumenten, terwijl den dirigent F. van der Wende den directeursprijs behaalde. Concordia te Stad aan 't Haringvliet be haalde den eereprijs voor het hoogst aantal punten in de sectie zang. D. E. S. te Klaaswaal verkreeg de medaille voor de beste uitspraak. De harmonie „Nieuw Leven" te Ouwerkerk behaalde met algemeene stemmen een eersten prijs in den Marschwedstrijd. De aardappelen worden hier verhandeld voor 2.90 per 70 kilo. NIEUWE TONGE. Uitslag van de door de P. V. „De gevleugelde bode" jl. Zaterdag ge houden vlucht van uit Lier. W. van Vliet 1, C. A. Holleman 2 en 4, Joh. Noteboom 3 en 8 T. Melissant 5, J. Klapmuts 6 en A. Nelisse 7. Tegen een drietal personen van elders is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. De uitbetaling der ouderdomsrente zal a.s. Maandag en Dinsdag op de gewone uren plaats i hebben. De heer H. Lokers alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een schuurtje. De aardappelen worden hier verkocht voor 3.de H. L. De handel is niet levendig. DIRKSLAND. Rijk Dirksland. De gemeen terekening over 1927 levert in den gewonen dienst weder een batig saldo op van 24487.32. - Verleden week werden vanuit deze ge meente 4500 H.L. aardappelen verscheept. Tegen een tweetal personen van Melissant is hier procesverbaal opgemaakt wegens over treding der maximum snelheid. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week 3 werkzoekenden ingeschreven. De ring alhier zal van een geheel nieuw trottoir worden voorzien. -- Deze week zijn van hier reeds de eerste koepeen van dezen oogst verscheept. MELISSANT. Bij gunstig weer hoopt de mu- ziekvereen'iging „Tot nut en genoegen", Zater dagavond een concert te geven in de muziektent. HERRINGEN. Deze week werd van hier per schip de eerste lading vlas van dit seizoen verzonden. Voor de peen wordt hier 3.— per H.L. geboden om direct te leveren. De werkeloosheid onder de landarbeiders neemt hier steeds grootere afmetingen aan. In langen tijd is het niet meer gebeurt dat zoo- velen over de straat liepen. Bij afwezigheid of ontsteltenis van den Burgemeester treedt als loco-burgemeester op de le Wethouder den heer J. den Boer. Door den heer A. W. Soeteman is dezer dagen een luxe Chevrolet auto aangeschaft. De heer S. is van plan hiermede passagiers te ver voeren. We wenschen hem succes. (Zie ad vertentie in dit nummer.) Omtrent het schoolreisje der kinderen van de O. L. S. had men ons verkeerd ingelicht. Niet Woensdag, doch heden Vrijdag zijn ze naar Rotterdam vertrokken. Aanvankelijk had men wel het plan om Woensdag te gaan, doch om een of andere reden is het uitgesteld. Door tot heden onbekende daders zijn bij de Wed. Vellekoop een partij vroege aardap pelen gestolen, benevens tuinpeen. Aangezien het juist een arme weduwe betrof zooveel te lager daad. -Dezer dagen is hier per veerboot van de familie Verschoor eenig vee en een paard over gezet. De proef is uitnemend geslaagd. Door den heer G. Mol alhier is onder hands een smederij en machinehandel overge nomen te Beemster. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 4000 K.G. aardappelen en 68 balen koepeen. De gemeenterekening over het dienstjaar 1927 ligt ter secretarie ter inzage van 27 Juli tot en met 10 Augustus a.s. Maandagavond werden alhier de brand- bluschmiddelen geprobeerd, waaruit bleek, dat deze middelen in uitstekenden staat verkeerden. Donderdag maakte de beurtschipper J. L. Waling alhier met zijn motorboot een reis naar Rotterdam, waarbij hij gratis vervoerde eenige ouders met kinderen van de openbare school. Van deze gelegenheid werd door vele ouders gebruik gemaakt. Des avonds ongeveer 9 uur arriveerde de motor weer in de haven. De kin deren van de bijzondere school zullen Vrijdag van hier mêt den beurtschipper van der Maas een reisje naar Den Haag maken. Vervoer geschiedt tot Vlaardingen gratis. GOEDEREEDE. De vorige week werden verscheept de eerste Sjalotten, 200 balen a 2.50 per baal van 50 kilo. OUDDORP. In de cichorei-drogerij „De On verwachts" is door de firma Mosselman Vis te Sommelsdijk een nieuwe brons ruwolie motor geplaatst. Uit een bericht van het vorige nummer heeft uw correspondent een zin „weggelaten, die hierbij volgt. Het geheele personeel der Chr. School, bestaande uit zes onderwijzers en twee onderwijzeressen en drie onderwijzeressen van de handwerken, hebben het hoofd der school een fraaie rooktafel ten geschenke gegeven. Begunstigd door het fraaie zomerweder komen veel vreemdelingen voor korter of lan ger tijd onze gemeente bezoeken. In verschil lende woningen en andere gelegenheden, ook in kampeertenten, vinden zij een tijdelijk tehuis. Allen roemen de mooie omgeving en het prach tige strand, waar veel zeebaden worden ge nomen. Woensdag brachten de leerlingen der Chr. School van Oude Tonge hier een zeer genoeglijk daagje door. GODSDIENSTOEFENINGEN,) OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 29 Juli 1928. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m, 10 en 's av. 6,30 uur Ds. v. Ameide. Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. den Oudsten van Elburg. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee 's av. leesd, i Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur dhr,} Mekenkamp van Harderwijk, Oude Tonge, n.m. Ds. Polhuijs van Stad. Nieuwe Tonge, geen dienst. Herkingen, v.m, 9,30 en 's av. 6 uur (o.t) dhr. v. Yperen. Dirksland v.m. 10 uur Ds. v. d. Wal. Melissant, n.m. 2 uur Ds. v. d. Wal v. D'land Goedereede, 's av. 7 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Ouddorp, v.m. leeedienst en n.m. Ds. v. d. Zee GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. Steenblok} van Lopik. Stad aan 't Haringvliet, v.m, 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en 'sav. Ds. Schaafsma, Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds, de Lange. Melissant v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. Gunst van Oegstgeest, Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur leesd. Dirksland, v.m, 10 en 's avonds 6,30 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m, 9, nam. 2 en 's av. 6 uur leesd, Ouddorp, v.m. en nam. leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst. HERKINGEN. Mej. S. C. Heilema, onder- wijzeres aan de Bijz. Lagere School alhier, slaagde deze week bij het gehouden examen voor de akte nuttige handwerken. Het aantal leerlingen der Bijz. Lagere school steeg tot 150. OUDDORP. Door Ds. de Blois van Dirks I land zijn als ouderlingen bij de Geref. Gert I alhier bevestigd de heeren C. Aleman en W f Bosland. Ds. G. WISSE. „De Standaard" schrijft De Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk heeft in haar zitting van heden benoemd tot do»*®] aan de Theol. school dier kerk te ApeldoXo-/ om onderwijs te geven in de ambtelijke vak ken, voornamelijk de homiletiek, en het klas siek- en kerklatijn, zulks ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van Docent Ds. A. v. d. Heijden, Ds. G. Wisse, predikant bij de Chr. Ger. Kerk van Utrecht en sinds 3 jaar lector in de Apologetiek en curator dezer school. Gerard Wisse werd 24 Maart 1873 te Mid delburg geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, waar wijlen Bavinck en Biesterveld zijn leermeesters waren en waar wijlen Dr. J. v. d. Valk, de latere rector van het Marnixgymnasium te Rotterdam, hem vooral classiek gevormd heeft. In 1898 werd hij candidaat om 11 Sept. van dat jaar bij de Geref. Kerk van Gouda A. het predikambt te aanvaarden. Hij diende de Geref. Kerken van Amsterdam-Zuid, Leiden, Driebergen, Kampen, Bodegraven en Driebergen (2e maal) om in 1921 tot de Chr. Geref. Kerk over te gaan. Te Leiden zette Ds. Wisse zijn studie vooit in de philosophie, onder leiding van den b| kenden hoogleeraar, wijlen Prof. Bolland, meerdere malen bij hem in de kerk kwAv Beroepbaar verklaard in de Chr. Geref. Kerk, werd uit de op hem uitgebrachte beroepen, dat van Arnhem aanvaard, waar Docent J. J. v. d. Schuit, toen predikant te Amsterdam, hem be vestigde. 8 Maart 1925 nam Ds. Wisse den herderstaf op in zijn tegenwoordige gemeente, waar zijn voorganger, Ds. A. M. Berkhoff, van Amsterdam, hem tot zijn dienstwerk inleidde, met een predikatie over Ps. 71 5 en 17. Ds. Wisse is nu voor de derde maal zelf ooi lid van de Gen. Synode der Chr. Geref. Ker; gelijk hij ook eenmaal van de Gen. Synode dei Geref. Kerken voor Overijssel deel uitmaakte. Ds. Wisse heeft vooral naam gemaakt door zijn geschriften op Chr. wijsgeerig gebied, vooral apologetiek en practicale theologie. Aan Volksuniversiteiten en particuliere in stellingen heeft de nieuwe docent vele cur sussen gegeven op het gebied der Chr. wijs begeerte, terwijl hij meermalen academische voorlezingen heeft gehouden voor de studenten te Leiden en te Utrecht. Het aantal door hem gepubliceerde groote en kleine geschriften bedraagt 60. Ds. Wisse is medewerker aan „De Wekker', het officieel orgaan der Chr. Geref. Kerk. De nieuwe docent, die een vermaard kansel redenaar is, is lid van het Zeeuwsch Genoot schap der wetenschappen. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem in 1924 te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aanvaardt Ds. Wisse zijn benoeming als docent, dan zal hij als zoodanig bij den aan vang van den nieuwen cursus in Sept. a.s. optreden en vervalt natuurlijk zijn lectoraat aan de School. Ds. Wisse zal dan als dienaar des Woords emeritaat aanvragen. GOD HOORT HET GEBED. Toen Hudson Taylor voor de eerste mail naar China ging op een zeilschip, was dil schip in groot gevaar om tegen de rotsen vat een Kanibalen>eiland te worden verpletterd Er stond geen wind en het schip dreef >1 dichter en, dichter naar de gevaarlijke kusfei Zij zagen reeds de naakte inboorlingen bi honderden, opgewonden op het strand heet en weer loopen in afwachting van de dreigende schipbreuk. Hudson Taylor vertelt in zijn dagboek wat er toen verder gebeurde: Nadat wij eenigen tijd in stilte op het dek hadden gestaan zijde de kapitein tot mijt1 »wij hebben alles gedaan wat wij konden doen, en kunnen nu slechts afwachten.* Opeens kwam er een gedachte in mijn geest op, en ik zeide »Neen, daar is nog één ding dat wij nog niet gedaan hebben*. »En wat is dit?* vroeg hij. Ik antwoordde: »Er zijn vier Christenen aan boord, laat ieder van ons in eigen hut en laten wij in gezamenlijk gebed den rieere vragen, dadelijk een bries op te laten komen, dat d bluschrr genoem. tot bejj over te III en dat Maand: Won Volg Koning al maa om bije wen, d teekeni verjaar Het hand v> goedvii dadighe teekeni de Koi Dat hebben Dit jaar, c land v Kon van mont. tweede De de jar 'tijd de huis b Het Prinse land. En was Doe werd ge op te ov Na 1890 1 taak. Zij voor Daar! yoedii

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4