BON- Verkoopingen. Marktberichten. Gemeenteraad. Uit de Pers. Ds. H. KIEVIET. Aanstaande Dinsdagavond hopen wij in brochurevorm uit te geven een uit voerig verslag van het overlijden en de teraardebestelling van Ds. H. KIE VIET te Veenendaal. Wij meenen hiermede tegemoet te komen aan den wensch die er onge twijfeld bij velen bestaat om een blij vende herinnering te hebben aan den zoo geliefden leeraar. Het boekske zal in duidelijke letter gedrukt worden en wat den prijs be treft 0.25) voor niemand een bezwaar zijn. Zij die dit boekje willen bezitten verzoeken wij zoo spoedig mogelijk onderstaanden bon in te vullen en op te zenden aan de uitgevers, om hen de teleurstelling van een mogelijk „uit verkocht" zijn te besparen. De Uitgevers: Fa. W. BOEKHOVEN ZONEN Gelieve te zenden ex. boekske Ds. KIEVIET te Veenendaal a 0.25 per stuk. Franco per post ƒ0.28. Naam van de besteller: Ingezonden Stukken. Provinciale Staten van Zuid-Holland. op het aan H.M. de Koningin gezonden tele» gram het volgende schrijven ontving Het Loo, 17 Juli 1928. Hare Majesteit de Koningin heeft mij op. gedragen de Ring Flakkee van Jongelings» vereenigingen op Gereformeerden Grondslag Haar oprechten dank over te brengen voor het telegram Hare Majesteit toegezonden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van dien RiHare Majesteit was daarvoor zeer gevoelig, evenals voor de betuiging van hulde en trouw aan Hate Majesteit en Haar Huis. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, (w.g.) VAN GEEN. MIDDELHARNIS. Na gehouden examen zijn tot de R.H B.S. toegelaten voor het eerste leerjaar: D. de Baan, A. v. d. Tol, J. den Hollander, C. Tiemens, J. v. Paasschen en F. Hossen. - De heer K. Dijkstra, leeraar aan de U.L.O.S. alhier, slaagde te 's.Gravenhage voor het examen Boekhouden L.O. D1RKSLAND. G. J. Buth alhier slaagde voor het toelatings.examen voor de H.ö.ó. met vrijstelling van het mondelinge examen. HERRINGEN. De Eerw. heer A. H. van Yperen, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk alhier is dezer dagen door den Kerkeraad herbenoemd voor den tyd van 2 jaar, alhoewel Maart 1929 het tijdvak der eerste benoeming pas eindigde. - Met algemeene stemmen is op de j.l. Donderdagavond gehouden ledenvergadering der Geret. Gem. besloten den bouw van de nieuwe kerk te gunnen aan de volgende per. sonen: A. Huizer. metselwerk; P. Snijder, timmerwerk; J. Kareis, verfwerk en J. Nieuw, land, smidswerk. MELISSANT. In verband met het optreden van Ds. van Ameide Zondag a.s. in de Ned. Herv. Kerk, zal niet zooals bekend is gemaakt, des morgens, doch des namiddags 2 uur Zon. dagsschool worden gehouden. STELLENDAM. Onze vroegere dorpsgenoot J. Roukema slaagde te Rotterdam voor het onderwijzeis«examen. ZUIDLAND. Voortaan zal door de Chr Geref. Kerk alhier worden geëvangeliseerd. De eerste keer hoopt Ds. J. W. van Ree van Barendrecht op te treden, en wel op Donderdag 26 Juli a.s., n.m. 8 uur (z.t.) in de Bewaarschool. Dinsdag ging op het onverwachts de mare door het land, dat Ds. H. Kieviet, bedienaar des Woords bij de Gereformeerde Gemeenten, in den ouderdom van 54 jaren Maandagavond was overleden. Ds. Kieviet is plotseling te midden van zijn werk weggeroepen. Vrijdag had hij nog ge preekt, zijn gemeente heeft niet kunnen ver moeden, dat zij hun geliefden leeraar over een week naar zijn laatste rustplaats zouden bren gen. Vrijdag moest hij wegens een zware long ontsteking naar bed. Al de kinderen werden direct gewaarschuwd en omstreeks 10 uur Maandagavond was hij reeds overleden. Ds. Kieviet was een vzeer geliefd prediker. Zijn levensgeschiedenis toonde klaar, dat hij van Godswege tot dit hoogheerlijke ambt ge roepen was. Zijn beide ouders zijn afkomstig van Den Bommel, beide Godvreezende menschen. Een groot gezin hebben zij op voortreffelijke wijze in de vreeze des Heeren grootgebracht. De moeder heeft als weleer Monica den kerkvader Augustinus, in den gebede Gode op gedragen en opgevoed bij het onfeilbaar Woord van God. Zij had gewètensbezwaren tegen de vaccinatie en heeft derhalve zelve al haar kin deren onderwijs gegeven. Een geweldige pres tatie in zulk een groot gezin. Als bewijs, dat het in die dagen zelfs op Flakkee aan geen godsdiensthaat ontbrak, moge Q. dienen het feit, dat toen op een Zondagmorgen het gezin van vader Kieviet per tentwagen naar Stad aan 't Haringvliet reed (zij kerkten altijd in deze gemeente) eens een geweerschot werd gelost en een kogel dwars door de tentwagen floot, gelukkig zonder iemand te treffen Vader Kieviet heeft gezorgd, dat de dader, die later bekend werd, geen strafvervolging onderging. Het „hebt uwe vijanden lief", werd door hem in toepassing gebracht. De boerderij ging niet voorspoedig. Het ging steeds maar achteruit, zoodat vader Kieviet, een stil, bedaard man, zich genoodzaakt zag het eiland te verlaten en in Rotterdam kostwinning te zoeken voor het groote gezin. Hier werd een aardappelzaak opgericht en daar ontving de latere Ds. Kieviet zijn verdere opvoeding. Ds. Hendrik Kieviet werd geboren 2 Oc tober 1873. Van der jeugd af aan had Ds. Kieviet veel liefde voor het predikambt gevoeld. Steeds was zijn hart er naar uitgegaan en God bakende den weg zoo, dat hij de begeerte van zijn hart verkreeg. Hij werd onderzocht en toegelaten tot het oefenaarschap, hetwelk hij te Axel ver vulde. 18 Nov. 1909 is hij in Aagtekerke in Zeeland als bedienaar des Woords bevestigd door Ds. van Oordt, en hij kwam in 1913 naar Flakkee, zijn geboorteland, terug, geroepen tot den dienst des Woords in de gemeente te Dirks- land. 18 Mei van dat jaar deed hij zijn intrede. Ds. Kieviet werd toen tot zijn dienstwerk in deze gemeente ingeleid door Ds. Overduin uit Ridderkerk, met de woorden uit 2 Tim. 2 7: „Merk hetgene ik zeg; doch de Heere geve u verstand in alle dingen". Des nam. hield Ds. Kieviet toen zijn intrede met de woorden uit Exodus 33 13: „Nu dan, ik bidde, indien ik genade gevonden heb in Uw oogen, zoo laat mij nu uwen weg weten en ik zal U kennen, opdat ik geande vinde in uwe oogen: en zie aan, dat deze natie uw volk is". In Dirksland heeft Ds. Kieviet de uitbreking van den grooten wereldoorlog meegemaakt. Onder den indruk van dit groot wereldge beuren gevoelde men zich over het algemeen meer kerksgezind. Zooals overal liepen ook hier de kerken vol. Ds. Kieviet preekte in die dagen vele malen te Nieuwe Tonge in de „meestoof", waar het folk te hoop liep om hem te hooren. Drie jaren heeft Ds. Kieviet het Woord in Dirksland bediend. 28 Augustus 1915 was het tijdstip van ver trek naar Veenendaal aangebroken. s Zondagsmiddags preekte hij afscheid in de cichoreifabriek te Nieuwe Tonge, voor een talrijke schare, naar aanleiding van 1 Joh. t "Kmderkens, het is de laatste ure". 1° Dirksland preekte hij 's avonds zijn af scheid voor een groot gehoor, tot tekst had hij toen 2 Thessalonicensen 3 18: „De ge nade van onzen Heere Jezus Christus zij met u allen. Amen". Te Veenendaal verkondigde hij het Woord tot God de Heere van leven en dood hem van zijn post opriep. Ds. Kieviet is een algemeen bekende figuur. Door het geheele land heen predikte hij. Vele malen mochten zijn volgelingen te Flak kee hem nog hooren preeken. In het Zondags- schoolgebouw te Middelharnis-Sommelsdijk heeft menigmaal zijn ernstig woord weerklonken. Op 3 April 1.1. heeft hij het kerkgebouw der Geref. Gemeente te Middelharnis in gebruik ge steld, Ds. de Blois was toen door gezondheids redenen verhinderd. Ds. Kieviet sprak toen naar aanleiding van Jesaja 14 32: „Wat zal men dan antwoorden de boden des volks? Dat de Heere Sion gegrond heeft Dit woord is het laatste geweest, dat Ds. Kieviet op Flakkee gesproken heeft. Ds. Kieviet was een beminnelijk persoon. Toen zijn ouders oud waren heeft hij hun verzorging op zich genomen. Eerst naar Aagtekerke, later naar Dirksland en toen naar Veenendaal nam hij hen mee en verzorgde hen in zijn eigen pastorie. Met hooge achting wordt allerwege door zijn gemeenteleden over Ds. Kieviet gesproken en hij zelf gaf zich met geheel zijn hart aan de kudde hem toevertrouwd. Als hij op Flakkee preekte, en men hem ver zocht nog een daagje te blijven, was het steeds: „neen, ik moet weer naar mijn eigen schaap- kens terug, m'n jonge menschen moet ik ca- techiseeren". Hij had een diep plichtsbesef en kende slechts één brandende begeerte, n.l. het Woord Gods aan arme zondaren te verkondigen. Thans werd hij opgeroepen van zijn post, als een getrouw dienaar,die woekerde met zijn talenten. Over weinig was hij getrouw geweest, over veel is hij gezet geworden. Hij ging in in de vreugde des Heeren. Vrijdag 20 Juli (heden) is zijn stoffelijk over schot ter aarde besteld. Om 11 uur werd de lijkrede gehouden. De overledene laat 14 kin deren na, waarvan negen nog ongehuwd. De cople vein ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Sommelsdijk, 19 Juli 1928, Mijnheer de Redacteur l Het is me gebleken, dat bij verschillende ouders de meening heeft postgevat, dat dit jaar alleen die jongens tot de Lagere Land» bouwschool worden toegelaten, die 7 klassen der Lagere school hebben doorloopen. Dit is ook voor dit jaar nog niet het geval. Mochten er onder hen zijn, die hun jongen met Sep. tember naar onze school willen zenden en waarvoor dit een bezwaar zou zijn geweest, dan staat alsnog de gelegenheid tot aangifte open bij ondergeteekende, die gaarne verdere inlichtingen verstrekt. U beleefd dankend voor de verleende plaats» ruimte. Hoogachtend, C. SMITS Hoofd der L. Landb.sch. Mijnheer de Redacteur1 't Artikel: «Het ziekenhuisvraagstuk op de Z. Holl. Eilanden* in 't nummer van 18 Juli 1.1. van «De Maas* heeft als slot een nogal onnauwkeurige weergave van de conclusie, waarmee Dr. Hulshof! Pol zijn artikel in 't Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde besluit. Reeds eerder, toen 't artikel, dat ik destijds in dit Tijdschrift over deze kwestie geschreven had, in uw blad werd gerefereerd, was ik van plan op een dergelijke m.i. gebrekkige weer» gave te wijzen, maar 'k heb dit toen bij nader overleg «maar laten draaien«, omdat 't toen slechts mij zelf betrof. Thans kan uw referaat 't Flakkeesche Zie» kenhuisplan schaden, daarom voel ik me ge» drongen, hier 't volgende op te merken. De kwestie liep dan over 't volgende: In Zeeuwsch Vlaanderen en Schouwen en Duiveland zijn kleine ziekenhuizen, waar wel gelegenheid is tot opereeren, maar waar thans de operateur van elders moet overkomen voor een operatie, en de nabehandeling dergeope» reerden geheel of gedeeltelijk moeten overla» ten aan de huisartsen. Dit is natuurlijk geen ideale toestanddit zal ieder toestemmen. Bij gebrek aan beter is het echter volgens de plaatselijke geneesheeren, die over dezen toe» stand natuurlijk best zich een oordeel kunnen vormen, toch een dankbaar aangegrepen uit» komst uit de nood en zij zijn over de prak» tische uitkomsten er van tevreden. Dr. Huls» hoff Pol denkt daar van uit Den Haag weer anders over. De heeren moeten het onder el» kaar «maar uitzoeken*. Wij kunnen er ons buiten houden, omdat niemand hier dien toe» stand wil navolgen. Maar nu datgene, waarover ik 't hier heb» ben wil. Dr. Hulshof! Pol eindigt zijn artikel aldus«Ik herhaal dusconcentreer alles op de ziekenhuizen, die voorzien zijn van de modernste hulpmiddelen voor de verpleging en waaraan een staf van specialisten verbon» den is. Ziekenhuizen, die zóó gelegen zijn, dat men de nabehandeling van zware opera» ties moet overlaten aan huisartsen, zijn niet in 't belang der geopereerden*. Den eersten zin hiervan geeft U woordelijk weer en dus juist, maar U maakt van den laatsten zin: «Andere Ziekenhuizen zijn niet in 't belang der patiënten*. Dit is natuurlijk heelemaal geen juiste weergave. Immers de tusschenzin, waarom in dit opzicht alles draait, n.l. (ziekenhuizen), waar men de na» behandeling van zware operaties aan de huis» artsen moet overlaten, laat U juist weg. En juist die tusschenzin maakt, dat dit ongunstig oordeel niet van toepassing zal zijn op 't ziekenhuis zooals de studie»commissie zich dit voorstelt. Want zij wil in ieder geval een heelkundige vrouwen»arts daaraan verbonden hebben, die hier op 't eiland ook woont, en daarnaast zoo mogelijk nog een specialist voor inwendige ziekten. Als 't rapport hierover eenmaal verschenen is, zal, naar ik vertrouw, welhaast iedere medicus daaraan zijn goed» keuring kunnen schenken; w.s. ook wel Dr. Hulshoff Pol zelf. In ieder geval heb ik hiermee op de minder juiste weergave van zijn conclusie alvast willen wijzen. Hoogachtend, Dr. VAN GELDER. Nieuwe Tonge, 19 Juli 1928. [In ons nummer van Dinsdag a.s. hopen wij den hooggeachten inzender van boven staand stuk van antwoord te dienen. RED VACATURE.RUTGERS. In de vacature, ontstaan door het ontslag» nemen van Mr. V. H. Rutgers, is tot lid van de Provinciale Staten van Zuid»Holland ge kozen verklaard de heer C. J. Hoogendijk. te Koudekerk a. d. IJssel. Zaterdag 21 Juli, des avonds 7 uur (zomer» tijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, verhuring bij inschrijving voor 10 jaren, in» gaande 11 Nov. 1929, ten verzoeke van den heer D. H. de Boer te Antwerpen van 1,91,20 H.A. 4 G. 49 R.V.M. bouwland te Oud» dorp, in het West»Nieuwland, aan den Lange» weg, thans in pacht bij Klaas Mastenbroek Lz., I,36,20 H.A. =2G, 290 R.V.M. bouwland te Ouddorp, in het Oude Nieuwland, aan den Noordweg, thans in pacht bij W. Antho» nisse en J. Klepper; 2,00,70 H.A. 4 G. Ill RV.M. weiland te Ouddorp in den Ouden Oostdijk, aan den Middeldijk, thans in pacht bij de weduwe Maarten Grinwis K.Tz. en 1,12,10 H A. =2G. 132 R.V.M. bouwland te Ouddorp, in het Oudeland, aan den Nieuwe» weg, genaamd «Speliasgoed*, thans in pacht bij C. Lodder J.Cz. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving naar de beneficie van 7 perceelen bouwland in den polder het Oudeland, aan den Eetsten Groeneweg te Oude tonge, samen groot 8,76,04 H.A. (19 Gem, 23 Roeden V. Maat) ten verzoeke van den heer J. A. Breesnee te Nieuwe Tonge, voor tien achtereenvolgende jaren. Inlichtingen te bekomen en onderteekende gesloten inschrij» vingsbiljetten uiterlijk den 1 Augustus 1928 in te leveren ten kantore van Notaris VAN ISPELEN, Op Donderdag 2 Aug 1928 veiling en op Donderdag 9 Aug. 1928 afslag, beide dagen 's avonds 6uur (z.t.) te Sommelsdijk, in hotel Spee, van 5.26.80 H A, (13 Gem. 1 Roede S'dijksche maat) tuinland te Sommelsdijk, aan den Dorps» weg, in de z.g. Oude Stee, in 18 perceelen en diverse combinatiën, gezamenlijk toebe» hoorend aan en ten verzoeke van de familie De Graaff te Middelharnis en de N.V. Zilver» smid en Pinto te Rotterdam. Per schriftelijk contract verhuurd tot 1 December 1928. Notaris VAN DER SLUYS. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist .is ontvangen wegens achter» stallige belasting en gewetensgeld bij den In» specteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hellevoetsluis f 7000,—, f 500,— f 7000-, f 600,-, f 300,-, f 18000,-; bij den Ontvanger der directe belastingen te Brielle 900,—bij dien te Oude Tonge f 852,68, Centrale Veiling te Mlddelharni-. Veiling van Woensdag 18 Juli, Bloemkool f 2,20 tot f 12,80 per 100 stuks. Komkommers f 7 60 tot f 11,— per lOOstuks. Sla f 1,80 per 100 krop Andijvie f 0.80 tot f 2,60 per 100 krop. Peen f 3,40 tot f 3,10 per 100 bos. Rabarber f 7 80 tot f 8,70 per 100 bos. Postelein f 12,— tot f 17,—. Doppers f 6,50 tot f 14,70, Peulen (dikke) f 8,— tót f 11,—. Wagenaars f 43,— tot f 48,—. Dubbele princessen f 51,—. Stoksnijboonen f 62,—. Eigenheimers f 2,60 tot f 3,20. Blauwputten f 4,— tot f 5,20. Poters (Landgewas) f 1,80 tot f 2,20. Kruisbessen f 7,50 tot f 17,—. Zwarte bessen f 23,— tot f 42,—, Yellow Transparant (val) f 9,50 tot f 14,—. Peren f 10,— tot f 22,—. Alles per 100 kg. Kroten f 2,80 tot f 4,60 per 100 bos. Tomaten f 2,50 tot f 16,— per 100 pond. Roode bessen f 0,10 tot f 0,23 per pond. Framboos f 0,18 tot f 0,25. Witte bessen f 0,08. Druiven le soort f 0,60 tot f 0,61. Druiven 2e soort f 0,40. Kaas (volvet) f 0,60 tot f 0,61. Meloenen f 0,83. Boter f 0,95 tot f 0,98. Alles per pond EierenYeiling van Donderdag 19 Juli. Kipeieren 50 Kg. f 4,50. 60-62 Kg. f 5,40 tot f 5,55. bruin 61 Kg. f 4,70 tot f 4,75. Eendeieren 70—72 Kg. f 5,30 tot f 5,45. Poelpetaateieren f 3,10. Alles per 100 stuks Boter f 1,— tot f 1,04 per pond. Aanvoer 21,000 eieren. ROTTERDAM, 17 Juli 1928. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 4,40 tot 6,50 Idem (klein). tot Idem extra zwtot Eendeieren 5,05 tot 5,60 Ganseierentot ,- Middenprijs f Aanvoer 155000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING Vergadering van den gemeenteraad van MIDDELHARNIS op Donderdag 19 des nam. half drie. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en zonder aan merkingen vastgesteld. Ingekomen is proces-verbaal kasopname. De kas is in orde bevonden. Aanwezig is 5200. Ged. Staten berichten, dat zij hunne goed keuring hechten aan verschillende raadsbeslui ten. De Min. van Onderw., Kunsten en Weten schappen bericht, dat hij er mee accoord gaat, dat aan de U.L.O. school nog een leerkracht wordt aangesteld en behouden, zoolang het aan tal leerlingen niet beneden 61 is gedaald. Een bepaald wachtgelder kan hiervoor in aanmer king komen, daar deze ook vroeger bij het U.L.O. is werkzaam geweest, doch, omdat hij dit laatstelijk bij het L. O. was, moeten enkele formaliteiten in acht worden genomen. Uit de begrooting der Gezondheidscommissie over 1928 blijkt, dat Middelharnis moet bij dragen in de kosten 130.50, dat is 3 cent per inwoner. Van de gascommissie is een schrijven inge komen, betreffende een vroegere geëmployeer de, Jongsma, die thans pensioengerechtigd is, als de gemeenteraad erkent, dat hij werkelijk in dienst der gasfabriek geweest is. Dit wegens een formeele lacune. Verzoek der vereeniging tot bevordering van landverhuizing om subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeente-opzichter verzoekt een Chevro let vuilniswagen aan te schaffen. De VOORZITTER zegt, dat hier wel be zwaren tegen zijn, want bij dezen dienst eischt de arbeid de grootste kosten en niet het rijden. Dit geschiedt over slechts korte afstanden. Voor dit jaar is het toch te laat, daar het contract met'iden vuilnisophaler reeds gesloten is. Toch moet er verandering komen. De vuilnisman ver klaarde, dat slechts 2 bewoners van het Zand pad geregeld hun vuilnis afgeven, van de Vis- scherstraat de bewoners van ééne zijde. Waar de rest blijft laat zich denken. De heer STRUIJK (A.R.) is van meening, dat dit laatste geen verband houdt met het schrijven van den opzichter. De heer VAN DER MEIDE (C.H.), dat thans nog hetzelfde stelsel wordt toegepast van een halve eeuw terug. Maar de gemeente is sindsdien zeer uitgebreid. Vandaar dat het stel sel niet meer voldoet. B. en W. moeten nu onderzoeken wat het meest practische en het voordeeligste is. Maar het moet goed voor elkaar komen. De ophalers hebben het te druk. De VOORZITTER beschudigt de ophalers niet van verzuim. Ze werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Maar toch moeten er andere maatregelen genomen worden. Dit zal nader onderzocht worden. Ingekomen is een reclame van een bewoneres van Stad aan 't Haringvliet, die een zoon heeft die U.L.O. geniet op de school te Middelhar nis. Ze kan niet voor schoolgeld in aanmerking komen, daar ze niet belastingplichtig is. De heer VOGELAAR (A.R.) vraagt of de gemeente Stad dan niet betaalt. De VOORZITTER: sommige gemeenten doen met het U.L.O. als met het M.O. Anderen regelen het weer op andere wijze. De heer KOOTE (Ned. Herv.): 't is een bedrag van 40 cent per week. Is dat nu zoon bezwaar De VOORZITTER: volgens de wet be hoeft ze niet te betalen. De heer VOGELAAR; moet Stad dan niet steunen De VOORZITTER wil daarover met die gemeente onderhandelen. Verschillende bewoners van den Westelijken Achterweg vragen bestrating van een gedeelte van dien weg. „In den zomer stuift 't er gewel dig en in den winter is het er een slikboel", zoo klagen ze. Vooral van Sliedrecht, die nering doet, heeft er veel ongerief van. Zij zijn van meening, dat dit voor de gemeente ook voor- deeliger is, want het onderhoud met grint kost ook veel. De VOORZITTER wil dit naar B. en W. verwijzen om prae-advies. De heer VAN DER MEIDE: zouden we hier geen proef kunnen nemen met goudalite Verschillende leden betuigen hun instemming hiermee. De heer SLIS (gemeentebelang) wil, dat B. en W. eens gaan kijken naar verschillende wegen, die met deze verharding verzorgd zijn. De gascommisie geeft een gedetaileerde op gave van de kosten aan de afgraving van het Zandpad verbonden. De zaak zal nader de aandacht hebben. Een schrijven van het hoofd der school, dat bij punt 14 wordt behandeld. Ged. Staten schrijven over het beheer der gemeentewoningen. Er is plm. 832..meer ontvangen dan uitgegeven. Ze zijn er voor dat dit bewaard wordt als reservefonds. Punt 2. Benoeming weger van de weegbrug aan de westzijde der haven. Sollicitanten zijn Arie Koote Kz. en D. Horseling. De heer VAN DER MEIDE vraagt onder welke voorwaarden er sollicitanten opgeroepen zijn. De VOORZITTER: de wedde is plm. 100 per jaar. De heer VAN DER MEIDE vindt het een belangrijke weegbrug. Er hoeft geen winst voor de gemeente uitgehaald te worden. Hij had lie ver gehad, dat, gedurende de bietencampagne, een belooning van 18per week gegeven werd, dan hadden er wel meer sollicitanten ge komen. De VOORZITTER: de weegbrug kan niet het overige gedeelte van het jaar gesloten blijven. De heer VAN DER MEIDE: andere pro ducten worden er zelden gewogen. De heer VROEGINDEWEIJ (S.G.P.): zijn deze twee sollicitanten bekwaam voor het werk? De VOORZITTER meent van wel. De heer VAN DER MEIDE: wat brengt de weegbrug wel op De VOORZITTER kan dit niet precies zeg gen, dat is verschillend naar het gebruik, dat er van gemaakt wordt. De heer VOGELAAR: hoeveel procent krijgt de weger De VOORZITTER: de helft der inkomsten. De weegbrug moe top tijd onderhouden wor den, wat ook geld kost. De heer VAN DER MEIDE wil voor alles deze betrekking behoorlijk salarieeren. (Slot in een volgend nummer). ZOO IS DE WERELD. „De Drie Provinciën" schrijft Wanneer Nobile met zijn mannen na geslaag den tocht behouden was weergekeerd, dan had de wereld gedaverd van lof. Elke krant had zijn heldenmoed verkondigd; elk geïllustreerd tijdschrift zijn beeld tot ver- moeiens toe den volke voorgehouden. Zelfs het hondje, dat hem bij wijze van talis man vergezelde, was niet vergeten. En wellicht had men eerlang voor de achterruit van vele auto's een gelukshondje in plaats van een Ieelijk gelukspoppetje zien bengelen. Doch nu de terugtocht een tragisch slot werd nu keert de wereld aan dezen „held" den rug toe. Nu hoort men hetgeen bij geluk kigen afloop nooit publiek geworden zou zijn dat Nogile's tocht eigenlijk meer roekeloos dan moedig was. Dat zijn kennis van het Pool gebied en zijn ervaring als luchtschipper on voldoende waren voor zulk een onderneming. Zoo is de wereld I De speculant die wint en rijk wordt, verwerft de achting als man van doorzicht en durf. De generaal die de overwinning behaalt, wordt als halfgod vereerd. De vlieger die door de buien heensnapt en als door een wonder het doel bereikt, wordt op de schouders rondgedragen, en als triom fator over de natuurkrachten gehuldigd. Een Amerikaansche juffrouw, die veel nut tiger werk had gedaan om in dien tijd een paar kousen te stoppen of een zieke sukkel op te passen, doch zich liever in een vliegmachine den oceaan laat over snorren, wordt in allerlei houding gekiekt en als heldin aan de mensch- heid voorgehouden Doch de speculant die verliest en arm wordt, vindt de deur van de deftigste sociteit gesloten. De generaal, die het afleggen moet tegen den vijand, mag van geluk spreken als hij niet voor den krijgsraad gedaagd wordt. Nobile, die het ondervinden smoet, hoe alle menschelijk vernuft en vermetelheid niets dan kinderspel is bij de majesteit der ongerepte na tuur staat straks te pronk als een avonturier, die het verlies van kostbare levens op zijn ge weten heeft. En ondertusschen gaat de werld door om anderen te prikkelen tot even roekelooze en nuttelooze ondernemingen. Terwijl de doodsklok al beiert over de slacht offers van Nobile's roekeloosheid, wordt dat droef geluid overbruld door het triomfgeroep over een paar nieuwe oceaan-vliegers. Zoo is de wereld. F. TOCH ZOO DWAAS NIET. Onder dit hoofd schrijft „Manenadel en Vrouweneer het orgaan van de Vereeniging „Voor Eer en Deugd" Toen voor enkele jaren Schiedam de bepaling maakte, dat personen van verschillende sexen niet te zamen mochten worden aangetroffen langs dijken en bermen van den weg, ging er een hoongelach op uit de vrijzinnige pers; dat was natuurlijk weer het toppunt van Holland- sche puritanisme, men mocht niet meer uit wan delen gaan zonder zijn trouwboekje bij zich te hebben. In lied en spotprent werden deze gemeentelijke bepalingen gehekeld. Maar wat merkwaardig was Dat verleden jaar een allesbehalve preutsch medewerker van een allesbehalve preutsch blad, Mr. van Rossem in „De Haagsche Post" daar opeens kwam vertellen, dat het toch alles behalve zoo dwaas was met die bepalingen. 't Zal goed zijn, die ontboezemingen hier nog eens te laten vernemen. Ze kunnen desnoods een of anderen burgervader of gemeenteraads lid bij gelegenheid een sterkeren riem onder het door spot en menschelijk opzicht benauwde hart steken. Mr. van Rossem was lang in het buitenland geweest. Thuis gekomen beschouwde hij de zeden en gebruiken van het eigen vaderland, maar niet geheel tot zijn vreugde en vaak tot zijn stijgende ergernis. Mr. van Rossem is een liefhebber van wan delen, vooral in de wunderschöne Monat Mai. Maar hij struikelt buiten vaak over de on-' behoorlijke scène^ en vaak nog erger dingen. En hij, Mr. van Rossem, die weet wat er in de wereld te koop is, constateerde dat de natuurmensch van duizenden jaren geleden meer decorum betrachtte dan het product van de huidige civilisatie. „Geen spoor van convenance en beheersching, geen greintje schaamtegevoel, geen atoom van welvoegelijkheidsinstinct, ziedaar wat de mo derne hooggeprezen cultuur van ons verliefde menschdom heeft gemaakt. „Zelfs de insecten huldigen in deze meer bescheidenheid dan de moderne mensch". „Ik lees, hier buiten, zoo dikwijls „Verboden honden mede te nemen 1" „Honden ergeren niemand. Waarom staat er niet: „Verboden ergernis te geven Vele er gerlijke jongelieden, soms ook ouderen, hin deren ieder fatsoenlijk voorbijganger.,, „Ik ben geen Cato van Utica", zegt van Rossem, „geen zeden-apostel, geen dienaar van de zeden-politie, maar wat mijn oogen zoo dik wijls, vooral op den rustdag, Zondag, in bos- schen, parken en langs wegen aanschouwen, tart elke beschrijving. „Zijn ze erg brutaal dan zeggen ze tegen je: „Kaik voor jeIk kijk toch waarachtig niet voor mijn pleizier, ik zie met walging die ergerlijke tooneelen. De bosschen zijn groot en stil, er zijn honderden verborgen plekjes, maar ze zoeken liefst den rand van mijn weg of een aangrenzend heuveltje. En dan zeggen ze nog: „Kaik voor je „Waarom", vraagt van Rossem, „moet dan overal pornographie worden vertoond En daarom protesteert de schrijver openlijk in „De Haagsche Post", dat men in zijn bos schen fatsoenlijke honden weert en on fatsoenlijke menschen toelaat". Men leere uit het een en ander, dat de veel gehoonde burgemeesters van sommige ge meenten, die bepalingen uitschreven om de ergernis van Mr. van Rossem te voorkomen, nog zoon verkeerd Inzicht niet hadden,

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 5