Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Doorzitten Dl I DHI StukloopenS rUllUL Zonnebrand j Dl ID OI en Smetten J rünWI" toegelaten. De heer van Paasschen vraagt wie eigenlijk het hoofdbestuur uitmaken. De Secretaris antwoordt, dat die door de afdeelingen worden aangewezen. De heer van Paasschen merkt op, dat dit dus niet van het hoofdbestuur uitgaat, wat toch volgens de statuten zou moeten. De Voorzitter bevestigt dit en zegt, dat dit van het dagelijksch bestuur uitgaat. De heer Verweij te Oude Tonge zegt ,dat het nooit gebeurt, dat nieuwe leden direct wor den toegelaten. Ook gebeurt het nooit, dat menschen, die lid van een vereeniging willen worden, reeds op de vergadering, waar het be sluit over hun toelaten moet vallen, tegen woordig zijn. De heer J. Slis stelt voor eerst in de vol gende vergadering een besluit te nemen en dan het hoofdbestuur een voorstel te laten doen. De heer Noordermeer zegt niet geweten te hebben, dat hier een addertje onder het gras schuilt, maar als de heeren denken, dat hij lid wil worden om mee te stemmen, hij eerst morgen lid wil worden. Overigens meende spr., te weten, dat leden van landbouwvereenigingen gerechtigd waren de vergaderingen van den Boerenbond te bezoeken. De Voorzitter antwoordt, dat dit juist is. De heer Noordermeer zegt, dat de heer Ver weij het anders beweert, maar die is dan toch abuis. Besloten wordt conform het voorstel van den heer J. Slis. De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land doet mededeelingen van zijn congres te Zierikzee gehouden en geeft een overzicht van slechte verbindingen der R. T. M. De Voorzitter zegt, dat het een lijvig stuk is en vraagt of de heeren er prijs op stellen, dat het wordt voorgelezen. De heer van Paasschen acht dit niet noodig. De heeren hebben het alles kunnen lezen in de „Maas- en Scheldebode". Aldus wordt goedgevonden. Aan de orde is de vastelling van de rekening 1927.1928, welke door de heeren G. v. d. Boogerd en van Loon is nagezien en in orde bevonden. De rekening sluit in ontvangsten met 1324.575, en in uitgaven met 1220.60. Alzoo een goed slot van 103.97®. Voorgelezen wordt het verslag van den toe stand der vereeniging over het jaar 1927-'28 (31e boekjaar). Dit is van den volgenden inhoud Met dankbaarheid mogen wij bij het opma ken van dit verslag melding maken van het feit, dat het aantal afdeelingen met één ver- meederde, zoodat bij den aanvang van het nieuwe boekjaar de bond bestaat uit 12 afdee lingen, 3 andere vereenigingen en 27 persoon lijke leden. Het gewone ledental steeg tot 693. Op onze vorige jaarvergadering waren wij in de gelegenheid het benoemde hoofd aan de lagere landbouwschool aan den Flakkeeschen landbouw voor te stellen met een voordracht over de synthetische stikstof. Zonder nu nog te melden, dat de werkzaamheden in grooter omvang zijn toegenomen, moge toch worden vermeld, dat dit jaar zijn gehouden 7 bestuurs-, 4 hoofdbestuurs- en 2 algemeene vergaderingen, waaruit vrijwel kan worden afgeleid, dat de werkzaamheden nigt zijn ingekrompen. Als grootste bijzonderheid kan worden ver meld, dat Zijne Exc. Mr. J. B. Kan, op 11 Juli een bezoek bracht aan Flakkee en met ons dagelijksch bestuur een groote rijtoer door het eiland maakte. Er werden bezocht de boerde rijen van C. L. de Wit en J. Pollemans te Oude Tonge en P. D. Sieling te Melissant, de vruchtenkweekerij „De Dolphijn" te Herkingen, alsmede de gemeentehuizen te Ooltgensplaat en Ouddorp. Vervolgens werden door ons adressen gericht aan Zijne Exc. den Minister van Waterstaat, inzake het overzetveer te Ooltgensplaat, aan H. M. de Koningin, terzake de wegenbelasting voor tractors; aan Zijne Exc. den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, betreffende het gevaar van tongblaar uit België en over het verstrekken van adviezen door regeeringsambte- naren aan buitenlanders. Voorts hadden wij een onderhoud met den heer directeur-generaal van de post en tele grafie, inzake een streeknet voor Flakkee. In Augustus hielden wij, in samenwerking en met steun van de afdeelingen van de Holl. Mij. van Landbouw een aardappelrooi-demonstratie, welke begunstigd door fraai weder, talrijke landbouwers uit het geheele eiland lokte. De buitengewoon natte zomer en herfst be rokkende het aardappelgewas groote schade duizenden mudden waren bedorven. Op ons voorstel werden 548 H.A. gecombineerd voor verkoop aan een aardappelmeelfabriek te Veen- dam, waarheen uit Centraal- en Oost-Flakkee 24063 H.L. werden verzonden tegen den prijs van 1.20 per 70 K.G., of omstreeks 0.50 meer per H.L. dan in den vrijen handel werd besteed. Onze medewerking werd gevraagd en ver leend voor een „Eenmanswagen", terwijl het marktwez ente Amsterdam ons advies vroeg over den vermoedelijken voorraad aardappelen hier te lande. Het hooge personen- en goederentarief der R.T.M. deed ons besluiten een verzoek om bil lijke verlaging te steunen. Talrijk waren de adviezen door ons ver strekt inzake de waarde der te plakken rente zegels. Door ons werd een enquête ingesteld over den bouw en de resultaten van centrale poot- aardappelbewaarplaatsen. Voorts werd de vergadering van den Bond van landpachters te Utrecht door een onzer bijgewoond, ten einde kennis te nemen van wat deze Bond beoogd. On onze wintervergadering trad voor ons op de heer Jac. Welleman, voorzitter van de Sui kerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. Getracht werd en wordt nog in alle plaatsen van Flakkee musschengilden op te richten. Wij betreuren, dat in enkele gemeenten door den onwil van enkele menschen deze noodige or ganisaties niet tot stand kunnen worden ge bracht. Een rechtsgeleerde voor onze organisatie zal hopelijk in het aangevangen jaar kunen worden aangesteld. De buitengewoon onbillijke kalivoorwaarden werden door ons ter behandeling overgedragen aan de Hol. Maatsch. van Landbouw, welke deze nu op haar beurt aan een beoordeeling zullen onderwerpen. Ook werd door ons ter Jïievoegder plaatse gewezen op 't hinderlijke licht van electrische rijwiellantaarns. Dit een en ander moge strekken tot bewijs dat onze organisatie nog onverpoosd voort- spint aan haar plan om den landbouw die plaats in het maatschappelijk en economisch leven te verstrekken, waarop ze recht heeft. Ongeschokt blijft ons vertrouwen in het gezond verstand der Flakeesche boeren, om hun centrale orga nisatie met al hun ten dienste staande middelen te blijven steunen tot heil van henzelf en van den landbouw in het algemeen, waarmede te vens de welvaart van Flakkee wordt bevorderd. Besloten wordt de contributie op hetzelfde bedrag te houden. De heer C. Both te Dirksland vraagt wat het resultaat van de klachten over de hooge wegenbelasting van de tractors is geweest. Spr. zegt, dat vooral de loondorschers er de dupe van worden. De Voorzitter zegt, dat er nog niet veel be reikt is, maar van meer zijden wordt er thans een actie tegen gevoerd. De heer van Paasschen vraagt of het niet; gewenscht is, dat voortaan ook heb gehalte van de kunstmest in het verslag wordt opge nomen. De Secretaris zegt, dat er slechts door drie van de elf afdeelingen bericht is ingekomen. Er is heel veel werk aan om de analyse vast te stellen. De Voorzitter zegt, dat 14 bij de super aan de gehalte komt. 17 komt er nooit aan. Als men dat in aanmerking neemt is 17 veel duurder 'dan de 14 super. Aan de orde is vaststelling van de plaats der volgende zomervergadering. De heer J. Breen vraagt hoe lang het geleden is, dat Ouddorp de eer had den Bond gastvrij heid te verleenen. De Secretaris antwoordt: dat was in 1913. De heer Breen zegt: dus 15 jaar geleden, en stelt voor Ouddorp weer eens aan de beurt te laten komen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter van den Bond, de heer P. van Schouwen, treedt periodiek af als voorzitter en stelt zich niet meer herkiesbaar. Aanbevolen worden door de afdeelingen in alphabetische volgdorde de heeren G. C. van Schouwen te Oude Tonge en P. D. Sieling te Melissant. Na stemming bleek, dat de heer G. C. van Schouwen te Oude Tonge 84 stemmen en de heer P. D. Sieling 17 stemmen had. Desgevraagd verklaart de heer van Schouwen dat het zeker geen goed bewijs van liefde tot den Bond zou zijn, wanneer hij thans zou aar zelen deze eervolle benoeming te aanvaarden. Er is een voorgeschiedenis aan verbonden. Toen hem door zijn afdeeling gevraagd werd zich een eventueele benoeming te laten welgevallen, meende hij te moeten bedanken. Spr. dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en be looft naar de mate zijner bescheiden krachten te doen wat voor den Bond en daardoor voor den Flakkeeschen landbouw te doen is. Spr. beseft, dat thans een belangrijke taak op hem wordt gelegd. Het voorzitterschap van den Bond is geen senecure, maar aan goeden wil ontbreekt het hem niet. De Voorzitter en de leden van het dagelijksch bestuur drukken hem de hand en wenschen hem geluk met deze benoeming. De Voorzitter hoopt dat zijn wensch in ver vulling zal gaan en dat onder zijn leiding de Flakkeesche landbouw vooruit zal gaan. De heer Zoeteman te Dirksland deelt mede, welke resultaten de proefveldjes tot onderzoek der bietenmoeheid gehad hebben. Deze proef veldjes waren aangelegd aan den Staakweg te Dirksland, in de nabijheid van de woriing van burgemeester Visscher. Het veld was in 4 dee- lep gesplitst. In 1925 deed zich de moeheid zeer sterk voor. In 1926 werd op de helft van het achterste gedeelte juin geteeld. In 1927 koepeen en in 1928 suikerpeen. Daarnaast op een kwart gedeelte in 1925 suikerpeen, in 1926 koepeen en in 1927 juin. Het voorste gedeelte de eene helft in 1926 cichorei en in 1927 koepeen en de andere helft twee keeren achter een cichorei. Het resultaat is zeer opvallend. De twee achterste deelen vertoonen nog heel veel moeheid en waar één keer cichorei ge teeld was kwam het minder voor, maar waar twee keer achtereen cichorei geteeld was kwam hoegenaamd geen bietenmoeheid meer voor. Namens de vereeniging te Dirksland zegt spr. den Boerenbond dank voor de verleende subsidie en eindigt met de mededeeling, dat de officieele mededeelingen van Wageningen nog wel zullen komen. Spr. noodigt allen uit eens een kijkje te komen nemen op de be treffende proefveldjes. De Voorzitter geeft eveneens den heeren den raad de proefveldjes eens te bezichtigen en dankt den heer Zoeteman voor de gedane mede deelingen. Dan is er eenigen tijd pauze, waarna voor de vergadering optreedt de heer J. G. March- haupt, directeur van het Rijkslandbouwproef station te Groningen, met het onderwerp: „De beteekenis van het grondonderzoek voor den land- en tuinbouw op de kleihoudende gronden" Een verslag van deze rede volgt in ons Dinsdagnummer. SOMMELSDIJK. Dinsdagavond 8 uur had in het bewaarschoolgebouw de uitreiking en in gebruikneming plaats van het vaandel van de B. V. L. Tegenwoordig waren majoor Van Nieuwen- huizen de leider der plaatselijke afd. Schol, de edelachtbare heer Den Hollander, burgemees ter dezer gemeente en voorzitter van het co mité, de heer Van der Waal van Middelharnis en voorts vele leden der afdeeling. De voorzitter roept den aanwezigen een har telijk welkom toe, en zegt dat dit vaandel, dat er gekomen is, dank zij den ijver van de leden der afdeeling, die geen moeite gespaard hebben om het noodige geld bijeen te brengen, er wel mag zijnwant het is zeer mooi, doch eenvou dig. Dit blijkt temeer als men het met andere vaandels vergelijkt. Dit vaandel spreekt tot ons Een landstormer, in rust, het geweer aan den schouder, op een donkeren achtergrond, die verlicht wordt door de stralen der zon. Dit is te vergelijken met den toestand waarin de B. V. L. ontstond. Het waren toen donkere dagen. Maar het is een geluk dat dit instituut ontstond want va nhem gaat een licht uit. Daarom is 't gelukkig dat we hier een flinke afdeeling heb ben. Wanneer verwarrende elementen de rust in den lande mochten verstoren, zullen wij hen keeren, desnoods met geweld. Laten wij hopen, dat het zoover nimmer be hoeft te komen. De landstormer beoogt geen militairisme, zoo als vaak beweerd wordt. Dit is een verkeerde voorstelling. De vrede is het doel, maar wanneer anderen zich verzetten tegen de orde en daar mee den vrede bedreigen, zullen wij pogen dien vrede te behouden, als het niet anders kan, met geweld. Het heeft veel moeite gekost dit vaandel te krijgen. En spreker hoopt dat het bezit den onderlingen band sterker maken zal. En dat, zegt hij, wanneer dit vaandel zal worden ont plooid, ge uw saamhoorigheid zult gevoelen en ge trouw zult zijn aan hetgeen op dit vaan del geschreven is „als 't moet." Dat de afdeeling moge groeien en bloeien, is sprekers wensch. Doch niet slechts in de uit breiding van ledental, doch ook door versterking van de inwendige kracht der leden. Door applaus betuigde de vergadering haar Instemming met den spreker. Majoor v. Nieuwenhuizen, die nu het woord krijgt, zegt allen dank voor de moeite die zij zich in het belang der afdeeling hebben getroost In 't bijzonder den plaatselijken leider, den heer Schol, die geen moeite gespaard heeft ter uit breiding der afdeeling en ter bevordering van haar bloei. Met recht mag hij trots zijn op het vaandel. Spr. denkt thans aan een oud gebruik. In vroeger tijd rukte het vaandel mee uit in den strijd. De soldaten verdedigden het en gevoelden het als een smaad als hun dit< ont nomen' werd. Zij hadden den éëd op het vaan del afgelegd en dien eed wilden zij trouw zijn. In het buitenland word nog door eiken soldaat de eed op het vaandel afgelegd. Bij ons doen dit alleen de hoogere officieren. Ook gaat het niet mee in den strijd. Toch is zijn beteekenis nog hetzelfde. Het spreekt ons van trouw, van vroomheid, van moed. In dit vaandel is de oranje-kleur rijk vertegenwoordigd. Die klem- is ons lief, want zij doet ons denken aan ons Vorstenhuis dat bij onze natie behoort. We moeten dan ook steeds op den bodem van het wettig gezag staan. En wanneer wij straks zul len optrekken naar Den Haag, om daar voor de verschilllende regeeringspersonen te defileeren zal onze liefde tot het Oranjehuis verhoogd worden. Dat hef Nederland nog lang moge re- geeren is spr. wensch. Thans wordt door de afdeeling staande met het oog op het vaandel gericht, gezon gen Wilhelmus van Nassaue, en Mijn schild ende betrouwen, Zijt Ghij, o Godt mijn Heer. Daarna herinnert spreker er aan, dat de mo raal van den landstormer alles waard is. Zijn geheele levensopvatting moet tegen de revolutie zijn, hij moet er niet ten halve mee mee gaan, maar er uit beginsel tegenover staan. Dan is hij, om zoo te zeggen, zijn gewicht in goud waard. Dit moeten wij dan ook steeds toonen. Voorts werden nog verschillende zaken van meer intiemen aard besproken, waarna de ver gadering gesloten werd Het zoontje van J. N. had het ongeluk een asbestcementplaat op zijn been te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd ver wond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een lantaarn aan den muur van den winkel der firma W. Boekhoven Zonen werd door een voer hooi zoodanig aangereden dat hij bij na werd afgerukt. L.l. Vrijdagavond had in de Bewaarschool alhier een openbare vergadering plaats van de vereeniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders met de bedoeling om het ledental der vereeniging uit te breiden, opdat ook in deze gemeente de Landarbeiderswet be tes- tot zijn recht zou komen. De heer Baart van Middelharnis die mede ter vergadering aanwezig was, wees op de voordeelen, die de Landarbeiderswet schonk en zette de werking dier wet uiteen. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om zich als lid bij de vereeniging aan te sluiten. Een 24-tal per sonen gaven zich op. Het zoontje van den koopman W. J. R. had het ongeluk van den zolder te vallen. Hij bleek daarbij een zijner armen zoodanig te heb ben verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MIDDELHARNIS. Zaterdag 3 Aug. zal de P.V. „Seinpost" alhier in combinatie met een dito vereeniging te Nieuwe Tonge en Oolt gensplaat, een onderling concours houden van uit Dax, afstand plm. 1000 K.M. Aangezien de ongunstige ligging van het eiland zijn hier weinig prijzen te winnen op nationale vluchten, omdat de duiven altijd te kampen hebben met Westen of Zuid-Westen wind. Nu zullen zij een meeting houden op onderlinge vliegcapi- citeit, want op de tentoonstelling is gebleken, dat zoowel hier als te Nieuwe Tonge en Oolt gensplaat pracht dieren zitten. Door ingezetenen van hier en van de genoemde plaatsen zijn mooie eere-prijzen uitgeloofd. Het belooft een schitterende vlucht te worden. Te Hellevoetsluis zijn aan de Kweekschool geslaagd voor het overgangsexamen van de eerste naar de tweede klasse J. L. de Baan en H. Deijs; en van de derde naar de vierde klasse mej. Langbroek, alhier. Door J. van Strien is van de erven L. Auperlé een woonhuis ondershands gekocht. - Uitslag van de Woensdag gehouden keu ring van geiten van de geitenfokvereeniging „Middelharnis-Sommelsdijk": 1-jarige geiten: J. Verolme Lz., eerste prijs, medaille; W. Kieviet, 2e prijs, 1.50; J. Vroeg- indeweij Kz., 3e prijs,' 1. Oude geiten: L. Wielhouwer, le prijs, me daille; J. Sluij, 2e prijs, 1.50; W. Kieviet, 3e prijs, 1.—. Lammeren: Wed. F. Buijs, le prijs, 1.—; Wed. J. Vroegindeweij, 2e prijs 0.50; J. Vroegindeweij Kz., 3e prijs, 0.50. Geiten waar reeds medailles voor gegeven zijn: S. F. Kootte, le prijs, 1.—; Wed. F. Buijs, 2e prijs, 1.—-. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Loting voor den dienstplicht, lichting 1929, zal plaats hebben te Middelharnis in de Raadszaal, op Woensdag 8 Augustus, nam. 3 uur. Verslag werkzaamheden Keuringsdienst, 2e kwartaal 1928: 12 inspecties van winkels, 15 monsters melk, 9 monsters van andere waren, en 1 waarschuwing. DEN BOMMEL. De loting voor de lichting 1929 zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge op 8 Augustus a.s., des voorm. 10.20 uur. Dinsdag maakten de kinderen der beide O. L. scholen een schoolreisje naar Hoek van ^Holland, 's Morgens 6 uur vertrokken zij per motor van den heer Mast derwaarts. Na den geheelen dag genoten- te hebben, arriveerden ze 's avonds 8 uur weer in de haven. Een kind van F. F. geraakte in een sloot. Het mocht de 15-jarige P. F., die gekleed ter hulp snelde, gelukken het kind op het droge te brengen. Gisterenmiddag was de heer K. in het Haringvliet aan het zwemmen. Toen hij een eindje van den wal was bemerkte hij vanwege den sterken stroom niet meer terug te kunnen en moest zich aan een baken vasthouden. Zijn metgezely die het gevaar inzag, riep om hulp en spoedig kwam de heer de G. met een roei boot en kon daarmee dén heer K. uit zijn moei lijke positie redden. Vanwege de onnatuurlijke hitte is Maandag een kindje van J. W„ oud 5 weken, bezweken. Ten gevolge van een aanrijding door een auto, is de landbouwer W. M. B. in het ge sticht St. Bavo te Noordwijkerhout geplaatst moeten worden. Terwijl F. M. naar het zwemmen stond te kijken, geraakte hij zelf te water. Een schip persknecht bracht hem weer op het droge. In de laatste dagen is een ongewenscht bad niet zoo erg. OOLTGENSPLAAT. De loting voor de mi litielichting 1929 zal plaats hebben op Woens dag 8 Augustus, des voorm. 10 uur, te Oude Tonge. W. vergunning verleend tot het plaatsen en in werking stellen van een 7 P.K. gasmotor, tot het drijven van houtbewerkingsmachines, onder voorwaarde, dat deze motor niet mag werken tijdens godsdienstoefeningen of andere godsdienstige samenkomsten in de Gerefor meerde Kerk. Aan L. Holleman is door den Minister van Oorlog een jaar vrijstelling van dienstplicht verleend. N. Braber heeft een woonhuis, staande aan den Molendijk, thans bewoond door W. Voogd, ondershands verkocht aan L. J. v. Dis. De 12-jarige A. Kameraad Dz. kwam zoodanig met zijn rijwiel te vallen, dat zijn schouder ontwricht werd. Dr. Cramer verleen de de eerste hulp. Het dochtertje van K. Braber kwam op de Voorstraat te vallen vlak voor een auto. Door het krachtig remmen van den bestuurder, dhr. V., verkreeg het kind alleen eenige ont vellingen aan het armpje. Heden maakte de oudste inwoner dezer gemeente, de ongeveer 92-jarige landbouwer W. Korteweg, voor het eerst van z'n leven een autorit, om zijn te velde staande gewassen in oogenschouw te nemen. OUDE TONGE. D. v. d. T. had het on geluk zijn hand zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De chauffeur van P. P. reed met zijn auto in een sloot, waaruit de wagen met paar den getrokken moest worden. C. L. die mede- reed, had het ongeluk zijn arm te breken. Verpachting van 2 perceelen bouwland van het burgerlijk armbestuur Perceel 1, ingezet door A. Kardux voor 465.— per gemet; perceel 2, ingezet door M. Fluit Pz. voor 235.— per gemet. Ge combineerd was A. Holleman de hoogste bie der voor 590.— per gemet. Woensdag werd onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van Arie de Koning, in leven milicien-soldaat te Bergen op Zoom, ter aarde besteld. Het lijk werd gedragen door leden van de zangvereeniging „Excelsior" en van de voetbalvereeniging, van welke ver eenigingen de overledene lid was. 2 Officieren en 3 minderen, allen uit Oude Tonge afkom stig, waren voor deze plechtigheid overgeko men. Ruim honderd personen sloten zich bij de lijkstatie aan. Op het graf werd door den dienstdoenden officier eenige waardeerende woorden gesproken, terwijl ook de voorzitter der zangvereeniging, de heer A. Kanters, het woord voerde. Een zwager van den overledene bedankte de sprekers en in het bijzonder die familie te Bergen op Zoom, waar de familie K. tijdens het ziek zijn zoo liefderijk waren opgenomen. Ontroerd verlieten allen den doo- denakker. NIEUWE TONGE. Het zoontje van den heer J. N. alhier had het ongeluk van een wagen te vallen en met de wielen in aanraking te komen. Geneeskundige hulp was noodza kelijk. De wijziging van de algemeene politie verordening dezer gemeente ligt gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Het woonhuis met schuur en erf van den heer J. den Hollander werd j.l. Woens dag afgemijnd op 4095.— door den heer A. van Alphen W.Az., voor den heer S. Hoogstraate, alhier. A. K. had het ongeluk zijn hand zoo danige te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uitslag van de 1.1. Zaterdag door de P.V. „De Gevleugelde Bode" gehouden vlucht van uit Roozendaal (N.B.) A. van Rumpt, le en 5e prijs; C. A. Hol leman 2e, 3e en 12e prijs; D. Buitenhuis 4e prijs; W. van Vliet 6e en 10e prijs; J. Note- boom 7e en 9e prijs; T. Melissant 11e prijs; A. Nelisse 8e prijs. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente 3285 H.L. aardappelen ver scheept. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week 2 werkzoekenden ingeschreven. —De gemeente-rekening 1927 zal tot en met 31 Juli a.s. ter secretarie ter inzage liggen. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens beleediging. Donderdagmorgen is bij de smederij van den heer Bogerman een luxe auto in 't Gooi terecht gekomen. Met behulp van een bok van den heer Witvliet van Middelharnis kon de auto, waaraan nog al schade was aangericht, op den kant worden gebracht. Aan de loting voor de lichting 1929 zul len alhier 17 ingeschrevenen moeten deelnemen, waarvan er evenwel reeds 8 wegens broeder- dienst zijn vrijgesteld. De dienstplichtige V. T. Markus zal op 25 Juli a.s. bij het 3e regiment veldartillerie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen. B. Bakker en C. Bakker op 6 Augustus bij het 14e regiment infanterie. MELISSANT. Dinsdag j.l. maakte de kna- penvereeniging „Jong Leven" alhier per fiets een tocht over het eiland Schouwen en Dui- veland. Het zoontje van L. v. O. had het ongeluk bij het hooien uit een schuur te vallen. Het ventje liep zoodanige verwondingen op, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De gemeenterekening over 1927 is aan den Raad aangeboden en ligt van 14 tot 31 Juli voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Aan den heer A. van der Werff, brood bakker alhier, is door B. en W. ingevolge de hinderwet vergunning verleend tot het oprichten van een inrichten tot het kneeden van brood, beschuit en kleingoed, met behulp van een benzine-motor, in het perceel Dorpsweg 144. Alhier is deze week vanwege de zang vereeniging „Concordia" een kinderkoor op gericht, genaamd „Jong Concordia". Het telt reeds vele leden. HERKINGEN. De rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1927, ligt voor belanghebbenden van 18 tot 30 Juli ter inzage ter gemeente-secretarie. De loting voor den dienstplicht lichting 1929, zal voor deze gemeente worden gehouden te Dirksland, in de O. L. S. aan den Ring, op 10 Augustus, voorm. 10.10 (z.t.) Onder de landarbeiders heerscht hier werkloosheid. P. Zoeteman geraakte dezer dagen met hit en wagen, geladen met gras, onderstboven van den dijk. Met materieele schade aan kar en tuig liep het ongeval af. De timmermansknecht J. den O. had het ongeluk met een beitel in zijn hand te steken en zich zoodanig te verwonden, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. STELLENDAM. Den Edelachtbaren Heer burgemeester dezer gemeente is verlof verleend zich vanaf 18 Juli tot 10 Augustus buiten de gemeente op te houden. Door den keuringsdienst van waren zijn over het vorige kwartaal in deze gemeente ge houden 20 inspecties, en genomen werden 22 monsters van melk en 12 andere waren. Af gekeurd werden geen partijen. Aan den dienstplichtige A. Wandemaker van de lichting 1924 uit deze gemeente, is bij beschikking van den Minister van Oorlog voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. De loting voor den dienstplicht der lich ting 1929 zal voor deze gemeente plaats heb ben te Ouddorp ten gemeentehuize, op 9 Aug. a.s., des voorm. 10.50 uur (z.t.) Bij de gehouden publieke verkooping van granen en peulvruchten op Woensdag. 18 Juli I.1. werden verkocht ongeveer 20 H.A. tarwe en haver voor de gezamenlijke som van 7801 en ruim 10 HiA. schokkererwten voor de ge zamenlijke som van 7792. De laatste ge middeld 1.20 per roede. Tegen een venter L. L. is proces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergun ning. GOEDEREEDE. De gemeente-rekening 1927 zal tot 31 Juli a.s. voor een ieder ter secre tarie ter inzage liggen. De burgemeester dezer gemeente zal van 19 Juli tot 9 Augustus afwezig zijn. Woensdag j.l. herdacht de heer D. Breen den dag waarop hij voor 25 jaren zijn intrede deed als lid der gemeenteraad, 's Avonds bracht het muziekgezelschap „Apollo" hem een sere nade. De loting voor de nationale militie, lichting 1929, zal plaats hebben op 9 Augustus, voorm. II.10 uur te Ouddorp. Het laatste eind houten beschoeiing in de Achterhaven zal worden opgeruimd en een van gewapend beton in zijn plaats worden ge maakt. Met de werkzaamheden is heden Don derdag een begin gemaakt. Als een bijzonderheid zij gemeld, dat Woensdag door één visscher ruim 400 K.G. garnalen werd gevangen, ondanks sommiger voorspellingen, dat er in het Goereesche Gat nooit meer broodloonend zou kunnen worden gevischt naar dat soort visch. De auto van den heer B. uit Oude Tonge is door het veel te snel rijden in de bocht onderstboven in de sloot terecht gekomen. De inzittenden ervan werden wel gered, doch een ervan had zulke verwondingen bekomen, dat zij eerst bij dokter Zubli moest worden ver bonden. OUDDORP. Door de smeden M. C. Roo- zemond en M. Damme is bij B. en W. ee _y aanvraag ingediend tot het plaatsen van eèm! acetyleen-toestel in hun smederij. Van J. K, lag een varken dood in het hok. Door zulke menschen wordt de schade dubben gevoeld. P. M. kwam met paard en een geladen hooiwagen in een sloot langs den Breeden weg terecht. Door toegeschoten hulp was alles spoe dig op het droge. Bijna terzelfder plaatse sloeg een voer hooi om van G. A. Ook dit ongeval liep met eenige moeite af, zonder persoonlijke ongelukken. Men meldt ons, dat de Sjalotten voor 6 cent en meer per kilo worden afgeleverd. Dat is geen slechte prijs, doch het beschot valt dit jaar niet mee. De loting voor den dienstplicht staat ge houden te worden op 9 Augustus, voorm. half elf. Toen P. B. heden Donderdagavond op zijn motorrijwiel van het strand huiswaarts keerde, wilde hij aan den Kooiweg in snellen gang een auto voorhalen. De ruimte was te eng en de motor sloeg over den kop. B. be zeerde zich erg aan het hoofd en is ten huize van den geneesheer verbonden. m GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 22 Juli 1928. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 leesdienst en 'sav. 6,30 uur Ds. v. Ameide. Middelharnis, v.m. en 'sav. Ds. Koolhaas van Oud.Beijerland. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee 'sav. leesd. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur dhr. Bouwhuis van Lunteren. Oude Tonge, v.m. de heer Pauw en n.m. leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst nam. 2 uur Ds. v. d. WjI v. Dirksland (Doop). Herkingen, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur (o.t) dhr. v. Yperen. Dirksland v.m. 10 en 'sav. 6 uur (Doop) Ds. v. d. Wal. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. v. Ameide (Doop) Goedereede, n.m. dhr. v. d. Pauw en 'sav. Ds. Polhuijs. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Zandt (Coll. Chr. Sch.) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. en 's av. dhr. Jansen v. Doorn. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. de Graaüf. Den Bommel, v.m, en 'sav. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur leesd. Dirksland. v.m. 10 en 's avonds 6,30 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, nam. 2 en 'sav. 6 uur dhr. Lemain. Ouddorp, v.m., nam. en 's av. dhr. Remeijn van Oosterland. OUD GEREF. GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst. SOMMELSDIJK. Mej. T. Kieviet, die on» langs slaagde voor de akte onderwijzeres, is benoemd als zoodanig aan de Chr. School te St. Philipsland. - In aansluiting op het verslag dat wij plaatsten van de vergadering van den Ring Flakkee van Jongelingsvereenigingen op Ge' reformeerden Grondslag deelen wij nog mede dat de Ring.secretaris van den Particulieren Secretaris van H.M. de Koningin in antwoord

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4