doodt insecten Zomerwarmte Dit nummer l Economisch Weekoverzicht. lill Gemeenteraad. Gemengd Nieuws Verkoopingen. Zateri TWEl Belangrij aan Voor Land- en Tuinbouw* lit. f| aw vrage zich a of hij wel een ernstig voornemen heeft om zich in alles naar Gods wil te schikken en te doen wat Hem welbehagelijk is, ook al gaat 't in tegen vleesch en bloed. Maar God antwoordt ook door da den. Er zijn van die krachtdadige ge- bedsverhooringen, van die wonderlijke uitreddingen, die ons een diepen in druk geven van de macht en goedheid Gods. Daarvan getuigt het leven der aartsvaders, van een Jozef en Mozes en zoovele andere bijbelheiligen. Hoe vaak werd Israël gered op het gebed. In Elia, in de verlossing van Petrus uit de gevangenisszien wij, wat het gebed des rechtvaardigen vermag. De Schrift getuigt op zoo menige bladzijde, dat de Heere zich ontfermt op het gebed. Ja, het leven van al Gods kinderen doet dat zien. Zij waren vaak benauwd, maar werden uitgered, soms voor ge- heelen ondergang bewaard. Hun leven is een reeks van gebedsverhooringen, zoodat ze gedurig gedrongen worden tot de betuiging: dat heeft de Heere gedaan. Er is ook een rechtstreeksch spreken van God tot ons persoonlijk, 't Betreft hier de toepassing van het Woord Gods op bijzondere gevallen. Er is een innerlijke, verborgen werking des Geestes, waardoor de Heere antwoordt op ons gebed. Er kunnen dingen zijn, die voor ons groote beteekenis hebben, die vurig door ons begeerd worden en die wij biddend voor God nederleggen; omstandigheden, die ons tot Hem uit drijven met de vraag: Heere, wat moet ik doen Dan kan 't ons wezen, alsof ons gebed niet tot Hem opklimt, zoo dat wij de overtuiging krijgen, dat Hij ons het begeerde onthoudt. In dat ge val hebben wij te zwijgen en te berus ten. Maar 't kan ook gebeuren, dat wij gevoelen, dat ons gebed opstijgt en verhoord wordt. Ongetwijfeld hebben wij voorzichtig te zijn en ons niet door ons gevoel te laten leiden. Wij liggen bloot voor vergissingen en voor ver keerde toepassing van Gods Woord. Maar dat neemt niet weg, dat wij door de leiding des Geestes overtuigd kun nen worden, dat de Heere ons gebed afwijst, of ook, ons geven zal wat wij van Hem begeeren. Er is ook een wer king des Geestes, die bepaalde beloften toepast in overeenstemming met de omstandigheden, waarin wij verkeeren, ze ons op het hart bindt en er ons den troost van doet genieten. Maar verge ten wij niet, dat de Heilige Geest nooit iets kan verzekeren wat in strijd is met Gods Woord. Hij past dat woord aan ons toe en geeft er ons zekerheid van. En daarbij, wij hebben ook te hooren wat de Heere tot ons zegt in de leidin gen van ons leven. Zijn stem komt ook tot ons in de wegen, die Hij met ons houdt. God maakt onzen weg soms zoo, dat 't ons duidelijk wordt: dit is 't ant woord op ons gebed, 't Kan in ons le ven ook zoo gaan, dat wij duidelijk zien: wat ik begeerd heb, is niet naar Gods wil. Gij, die wacht op het godde lijk antwoord, ga uw weg eens na, let eens nauwkeurig op de leidingen Gods. Heeft de Heere u daarin niet iets te zeggen aangaande hetgeen gij van Hem gebeden hebt Kunt ge daaruit mis schien ook licht krijgen in betrekking tot den weg, dien gij te gaan hebt Vindt ge wellicht daarin ook een ant woord op uw gebed Overdenk eens met een biddend en opmerkzaam hart de daden des Heeren; hoor Zijn stem, en volg Hem gehoorzaam in den weg, dien Hij u wijst. (Slot volgt). WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Juli). Nadruk verboden. Gelijk te verwachten was, trad hier en daar de k r u 1 z i e k t e bij de perziken op. Eerst zag men bladeren blaasvormig opgezwollen, ge kroesd en verdikt, deze verdikte deelen waren niet groen, maar lichtgeel of rood, in 't begin van Juni werden de krulzieke bladeren bedekt met een wit, fluweelachtig was, en nu, na Sint Jan, is er uitwendig van de ziekte niets meer te bespeuren. „Gelijk te verwachten was", zoo begonnen we, omdat het voorjaar koud was; vroeger heette de ziekte te Boskoop wel „kou blaren". Toch is koude niet de eigenlijke oor zaak der ziekte, 't Is een beschadiging door 'n zwam, Exvascus deformans. Middelen tegen de krulziekte zijn: Aangetaste scheuten ver wijderen en verbranden; de twijgen, even voor dat de knoppen beginnen uit te loopen, bestui ven met houtasch; minstens een paar weken voor het uitloopen der bladknoppen en bij vorstvrij weer op uitgegroeid hout bespuiten met Californische pap 1 7. Er zijn perzik soorten, die weinig vatbaar zijn: Amsden, Lord Palmerston, Cote Montagne, Vilmorin en Ear liest of Ail. Er is in den moestuin nu geregeld wat te doen; wieden, gieten, behakken en opnieuw beplanten van leeggemaakte bedden. Kool, sa lade, andijvie enz. worden uitgezaaid. Zomer- uien en look kunnen gedeeltelijk reeds uit den grond genomen worden. Bij de bloemkoolplan- ten knikt men de bladen, ten'einde 't geel wor den en 't schieten der koolbloem te voorkomen. Het reeds rijpe zaad wordt opgezameld en in zakjes op een luchtige plaats gehangen. Kom kommerbedden moeten dikwijls bemest wor den met vloeimest. Onder de werkzaamheden noemden we ook: gieten. Dit behoort ook tot de zorg onzer bloemperken. Door sommige leeken wordt wel eens gedacht: als de bloemen maar be- FLIT goten zijn, wanneer er als 't ware maar een gieter water over de bloemen is gegooid, dan is het al goed. Maar zij die zoo denken, dwa len: een geoefende hand is noodig om de bloe men of de bloemperken van het noodige water te voorzien. Voor het gieten overtuige men zich eerst of de planten wel water noodig heb ben; ten tweede mag het water niet van de perken afloopen, dus eerst langzaam aan gieten en later nog eens herhalen. Zoo doende trekt het water den grond in en zullen de wortels der bloemen er van profiteeren. Overdag moet niet gegoten worden, doch wanneer de zon haar kracht verliest of geheel van het perk af is. De bloemen, die in potten staan, kan men echter overdag wel water geven, daar men bij deze niet over de bloemen behoeft te gieten. Denkt u er aan, dat uw pyramide- vruchtboomen ook in den zomer ge snoeid moeten worden, en dat dit nu kan ge beuren. De gesteltakken worden ingesneden; men laat ze ongeveer 5 a 6 oogen op 't jonge lot behouden, de zijloten worden ingekort op 2 a 3 oogen. Met het insnijden der gestel- of hoofdtakken moet er op gelet worden, dat ze ingesneden worden bij een oog, dat aan den buitenkant van 't hout zit; doet men het bij het tegenover gestelde oog, dan zullen de tak ken geneigd zijn naar binnen te groeien, waar door de vorm van den boom zou vergroeien, en juist dit moet bij den pyramidevorm in het oog gehouden worden, 't Zal wel plaats heb ben, dat de boomen na deze snoeiïng weer gaan uitbreken en weer jonge loten maken; ook deze knijpt men dan in Augustus nog eens in. De leiboomen worden nu ook gesnoeid, de gestel- of hoofdtakken binde men in. Is het zoover, dat de boomen in elkander beginnen te groeien, dan kan het geen kwaad deze tak ken ook in te snijden, evenals bij pyramide vorm op 2 a 3 oogen. Vele soorten van appel- of pereboomen leenen zich echter niet om als lei- of pyramideboom gekweekt of behandeld te worden, zoodat het goed is bij een bekenden kweeker soorten aan te schaffen, welke voor beide geschikt zijn. Het kan veel teleurstelling veroorzaken, indien bij de beste behandeling geen vruchten Worden geoogst, 't Plukken van frambozen is een zeer voorzichtig werk. Als men ze plukt tusschen duim en vinger en ze worden eenigszins gedrukt, dan zullen ze spoedig kwetsen. Ze moeten goed rijp zijn. Dit zijn ze, wanneer ze een donkerroode kleur heb ben en bij de minste aanraking in de hand vallen; doen ze dit niet, dan zijn ze nog niet rijp. Wanneer de frambozen verzonden moeten worden, is het echter beter ze niet al te rijp te plukken, daar ze bij overrijpheid veel te lijden hebben. Aan de morellen komen nu ook al eenige rijpe vruchten. Ze moeten ook donkerrood zijn; om ze niet te kneuzen knippe men ze met een schaartje af. Morellen en bessen dient men vaak tegen de vogels te beschermen: met doet dit door er netten over te hangen. De bessenstruiken kunnen ook in den zomer wel gesnoeid worden. Kort men de loten nu wat in dan zal de zon des te beter de bessen kunnen beschijnen, wat de vruchten ten goede komt. Ook de zwarte aalbessen worden of zijn nu goed; denk er aan: ook deze zijn door de vogels erg gewild. Behalve dat ze, vermengd met roode; of witte bessen, een heerlijke en gezonde lekernij zijn, kunnen ze ook tot gelei worden bereid; deze gelei is een uitstekend middel tegen verkoudheid. DUIF OF GIER? Bart van de Veluwe dicht in „De Houten Pomp" „Geen land verweer, „Geen oorlog meer „Die duivelszweer „Pijnt al te zeer Hoe roerend teer Lokt keer op keer, Van heind' en veer, Die vredesleer Van 't roode heer De wapens NEER Wat luid getier Wat mal gemier Die duif vol sier, (Oo haar manier) Houd z' in 't vizier Want 't lokkend dier Met vredeszwier Blijkt toch een gier, Die loert ter kier „De wapens HIER Spoedeischende vergadering van den ge meenteraad van OUDE TONGE op Dinsdag 17 Juli des nam. 8 uur. De Voorzitter, burgemeester van Schouwen opent de vergadering en de secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke on gewijzigd worden vastgesteld en geteekend. Afwezig is met kennisgeving de heer Van den Boogaard. Ingekomen is een schrijven van Ged .Staten houdende goedkeuring van enkele genomen raadsbesluiten. Ingekomen is een telegram later door een brief bevestigd, dat het proces tegen den heer Van Dis door de gemeente is gewonnen. De rechtbank acht dat door het te laat komen van de brandspuit geen rechtsdaad geschon den is. Eveneens is bericht ontvangen dat de ge meente een proces tegen den Staat der Neder landen gewonnen heeft. Deze gemeente draagt bij in de kosten van de R. H. B. S. te Middelharnis, en nu wilde het rijk dat deze gemeente behalve deze bijdrage, die van de oprichting der H. B. S. dateert ook bij droeg in de gewonen kosten per leerling, waar toe alle gemeenten ingevolge een wijziging der Middelbaar-Onderwijs-wet sedert eenige jaren verplicht zijn. Hiertegen heeft de gemeente geprocedeerd en werd door de rechtbank in het gelijk gesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat door de ingezetene Bezemer is aangevraagd bij de pe- troleumbewaarplaats eem bergplaats te mogen huren voor ruwolie voor scheepsmotoren. B. en W. achten dit niet gewenscht met het oog op brandgevaar en stellen den Raad voor de bestaande bergplaats te vergrooten en de rente der kosten op den huurder te verhalen. De huurder zal het contract dan natuurlijk min stens voor 10 jaar moeten aangaan. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten De VOORZITTER zegt dat tijdens de laat ste weken door de gemeente veel betaald is moeten worden, zoodat de gemeenteontvanger geen centen meer heeft, derhalve zal er een kasgeldleening moeten worden aangegaan, groot 5000.-. Aldus wordt met algemeente stemmen beslo ten. In de rondvraag zegt de heer VAN DER SWALUW (R.K.) dat hem gebleken is, dat de polder gebruik gemaakt heeft van de brand spuit. Spr. vraagt of daarvoor vergoeding ge geven wordt. Spr. is er niet voor, dat het ge meentemateriaal door den polder versleten wordt De VOORZITTER zegt, dat het één keer gebeurt is. Heeft de polder de spuit meer noodig dan zal er een vergoeding voor gevraagd wor den. De heer VA NDER SWALUW zegt dat de polder ook gebruik gemaakt heeft van hout dat de gemeente toebehoord. De VOORZITTER antwoordt, dat de schade betaald wordt. De heer VAN DEN BERG (S.D.A.P.) wijst op een gat bij een weegbrug waar de paarden hun pooten zouden kunnen breken. De VOORZITTER zegt toe dit te laten herstellen. Daarop gaat de raad in geheime zitting over Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE, op Dinsdag 17 Juli 1928, 's avonds 7 uur. De vergadering wordt door den Voorzitter geopend, die mededeeling doet van een bericht van den heer Heerschap, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. De Secretaris leest de notulen voor van de voorgaande vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De VOORZITTER doet mededeeling van een proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Deze zijn in goede orde bevonden. In kas was 584.84. Ged. Staten deelen mede, dat over 1927 te veel is betaald wegens bijdrage aan den Keu ringsdienst van waren een bedrag van 12.61. B. en W. bieden den Raad de gemeente-re kening 1927 aan met de bijbehoorende be scheiden. De rekening sluit met een batig saldo van 9690.41 voor den gewonen dienst en van 25.805 voor den buitengewonen dienst. De VOORZITTER deelt mede, dat, nu de heer van der Wende als onderwijzer aan de openbare lagere school met ingang van 1 Sep tember a.s. ontslag heeft verkregen en het aan tal leerlingen daalt beneden 245, de vacature slechts tot 1 Januari a.s. door een onderwijzer kan worden vervuld. B. en W. zijn van oordeel dat in het belang van het onderwijzer iets moet worden gedaan. Het beste is om met ingang van 1 Sept. a.s. een tijdelijk onderwijzer aan te stellen. Die zou dan na 1 Jan. 1928 tot assistent kunnen worden benoemd op een jaar wedde van b.v. 500.—. Wanneer dan later de school in de termen komt te vallen voor een onderwijzer meer, dan zou die assistent aangenomen natuurlijk dat hij voldoet weer tot onderwijzer kunnen worden bevorderd. De heer DEN EERZAMEN vindt een trac- tement van 500.— heel laag. De VOORZITTER stemt zulks toe. Maar om te beginnen geniet hij toch tot 1 Jan. het volle tractement. De heer TROOST zou met betrekking tot oproeping van een onderwijzer-assitent nog maar wat willen wachten en eerst eens willen zien wat de uitvoering van de wet-Zijlstra brengt. Hij vindt ook een tractement van 500 heel laag. De VOORZITTER zegt, dat we met ingang van I Sept. toch een onderwijzer moeten heb ben. Bij aanneming va nde wet-Zijlstra ver valt de zaak van den assistent vanzelf. De heer TROOST wil de eer van den Goe- reeschen raad redden, hij is er verlegen mee om met e entractement van 500.— voor den dag te komen en zal er zijn stem nooit voor geven. De VOORZITTER stelt den heer Troost gerust. Er zullen sollicitanten genoeg komen. De jonge onderwijzers zijn al blij als ze op die manier den voet in den stijgbeugel kunnen zet ten. We moeten niet vergeten, dat de gemeente het zelf betalen moet. De heer TROOST is van oordeel, dat er best wat bij kan, vooral als het dan maar voor een jaar is. Weth. BREEN brengt in het midden, dat we er op den duur met één niet klaar zijn. De VOORZITTERjuist, de bijzondere school krijgt door de aanstelling van een as sistent aan de openbare lagere school ook recht op vergoeding voor een assistent. We moeten daar rekening mee houden. Dat komt ook voor rekening van de gemeente. De heer C. J. LODDER zegt, dat niettemin het tractement laag blijft. Men moet niet ver geten, dat een onderwijzer toch eenige jaren lang heeft moeten studeeren. De VOORZITTER brengt in het midden, dat de te benoemen assistent toch groote kans heeft om later vast te worden aangesteld. Het zijn heusch niet zulke slechte vooruitzichten. De heer C. J. LODDER is van oordeel, dat men er toch van moet kunnen leven. De heer TROOST zou het dwaas vinden van het bestuur der bijzondere school om ook een assisten aan te stellen. Die school heeft maar 85 leerlingen. De heer DEN EERZAMEN komt daar te gen op. Dat is een zaak van het bestuur dier school en niet van den Raad. De VOORZITTER brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat met de stemmen van de heeren Troost en C. J. Lodder tegen wordt aangenomen. De heer C. J. LODDER zegt, dat de Burge meester onlangs beloofde te zullen informeeren hoe het staat met de electriciteitsvoorziening. De VOORZITTER antwoordt, dat het maar het beste is om in deze zaak nog maar eens af te wachten. Er zijn stappen gedaan in de goede richting. Bij het bezoek van den Com missaris der Koningin heeft hij met deze de zaak nog besproken en ook hij was van oor deel, dat de zaak wel tot een oplossing zou komen. De voorz. zou er niet voor zijn aan te sluiten bij het net van Voorne en Putten, wel rechtstreeks bij Rotterdam of Dordrecht. De heer C. J. LODDER vindt, dat het op deze manier wel volgend jaar kan worden. Het gaat naar zijn zin lang niet vlug genoeg. De VOORZITTER zegt, dat we over een paar maanden altijd nog eens zien kunnen wat er gedaan kan worden. Eerst nog maar eens afgewacht De heer C J. LODDER informeert verder hoe het staat met de totstandkoming van een waterleiding op ons eiland. De VOORZITTER antwoordt, dat Middel harnis en Sommelsdijk niet aan het plan willen medewerken en zonder die twee grootste ge meenten gaat het niet. De heer C. J. LODDER wil er alvast maar mee beginnen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet gaat, Góedereede is een van de kleinste ge meenten. Weth. BREEN brengt in het midden, dat hij veel voor de tot-stand-koming van een wa terleiding gevoelt, maar hij moet het den bur gemeester toegeven, dat Goedereede hier weinig beginnen kan. De heer C. J. LODDER kan het alleen wel. Hij wil nog eens een vergadering met de raden van Middelharnis en Sommelsdijk om het plan te bespreken. De VOORZITTER verwacht daar niet veel van. De heer DEN EERZAMEN vindt het niet noodig ook, we hebben het regenwater gratis. Als niemand van de heeren meer het woord verlangt, richt de VOORZITTER het woord tot den heer Breen. Hij zegt, dat deze ver gadering niet alleen belegd is voor het af doen van zaken. Deze dag is de heer Breen jubilaris, hij gedenkt hoe hij 25 jaren lang als raadslid hier zitting had en vele jaren wet houder was. Dat zoo langen tijd zulk een func tie wordt waargenomen .spreekt reeds voor zichzelf. Onze tijd is een tijd van wisselingen, daar is niet veel dat lang stand houdt of be stendig is, daarom is een jubileum als dat van den heer Breen opmerkenswaard .Spr. zal nu niet alle goede daden memoreeren, die hij voor Goedereede gedaan heeft. Hij dankt hem har telijk voor al het goede, dat hij in den Raad heeft gedaan. Zoolang spr. met hem heeft sa mengewerkt was de verstandhouding altijd pret tig, hij spreekt de hoop uit, dat de heer Breen nog vele jaren in goede gezondheid werkzaam moge zijn in den Raad. Ook met de andere raadsleden was er altijd hartelijke samenwerking. De heer Breen wordt door alle raadsleden de hand gedrukt en gecomplimenteerd. Dan dankt de heer BREEN den Voorzitter voor zijn hartelijke woorden en de raadsleden voor hunne gelukwenschen. Hij brengt van de ze plaats de.ingezetenen van Goedereede dank voor het vertrouwen, dat zij nu gedurende 25 jaren in hem hebben gesteld en spreekt de hoop uit, dat de wensch van den Voorzitter in vervulling moge gaan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Wij vinden in het jongste jaarverslag der Ne- derlandsche Bank een opstelling van de munt stelsels, welke thans weder op een gezonde basis gebracht zijn. Nog is de rij niet compleet, doch de behoefte aan goud van verschillende circulatiebanken, waartoe wij naast die van Frankrijk ook die van Brazilië, Argentinië en Polen kunnen rekenen, brengt behalve de ge volgen van afstand van goud door andere ban ken, ook de voortbrenging van nieuw goud aan de orde. Dat het daarmede niet al te nest is gesteld, wordt wel duidelijk door onderstaande opgaven aangetoond. Productie in 1915 1926 Dollar Dollar U. S. A. 101.036.000 46.276.000 Canada 18.978.000 36.263.000 Mexico 6.559.000 15.972.000 Zuid-Amerika 15.088.000 9.975.000 Rusland 26.323.000 20.510.000 Australië 48.988.000 13.509.000 Britsch-Indië 11.522.000 7.937.000 Transvaal 188.033.000 205.783.000 Rhodesia 18.915.000 12.283.000 Waar de totale productie in deze jaren ver minderde van ongeveer 460.000.000 Dollar tot 399.000.000 Dollar rijst de vraag, wat de naaste toekomst brengen zal. Een bekend Amen- kaansch mijn-ingenieur heeft daarover zijn mee ning te kennen gegeven, welke in het kort op het volgende neerkomt. In de Vereenigde Staten zijn de rijke goud- houdende gronden uitgeput, en daarom zal de productie van hun topjaar 1915, met meer dan 100.000.000 Dollar, niet meer bereikt worden. In Canada staan de zaken er beter voor de goud-exploitatie is aldaar in opkomst, evenals in Mexico, al zal al het zilver, dat er vanouds de overhand heeft gehad, nooit verdrongen kunnen worden. Zuid-Amerika werd zorgvuldig op goud on derzocht, echter met teleurstellende resultaten, zoodat op dit land geen verwachtingen gebouwd mogen worden. De Russische goudproductie moet eigentlijk op rekening van Siberië worden gesteld. Wan neer de politieke tostand tot rust gekomen is, biedt zij speciaal het stroomgebied van de Lena, hetwelk rijk is aan goudafzettingen, goede voor uitzichten. Over het algemeen geldt dit voor geheel Siberiëdeskundigen zijn van oordeel, dat in de toekomst Siberië, evenals de Ver eenigde Staten in de 19e eeuw, het land der onbegrensde mogelijkheden zal zijn. Britsch-Indië en Australië hebben hunne be teekenis, als goudproduceerende landen verlo ren, en het laat zich niet aanzien, dat daarin verandering ten gunste zal komen. Na 1915 is de productie in het z.g. Rand gebied in Transvaal steeds vergroot. Dit was echter slecht mogelijk door de bestaande mij nen steeds dieper te ontginnen, met het resul taat, dat de kostprijs belangrijk hooger werd. Men verwacht dat binnenkort een terugslag zal volgen. Volgens den samensteller van het hierboven weergegeven overzicht, is de verwachting over de voortbrenging van het gele metaal, dat de kostprijs van het goud steeds hooger en hooger zal komen te liggen, hetgeen medebrengt, dat tijdig speciale voorzieningen zullen moeten ge troffen worden, om een ontwrichting van het prijsniveau tegen te gaan. Dit prijsniveau is in de vorige en het begin dezer eeuw steeds hoo ger geworden, hetgeen allerlei nadeelen met zich bracht. Echter mag niet worden vergeten, dat de stijgende prijzen een stimuleerende werking hebben gehad. Indien de goederenprijzen, door den invloed van een afnemende goudproductie een dalende tendenz zouden gaan vertoonen, dan zou daarvan over het algemeen niet anders dan nadeel verwacht kunnen worden. BRUTALE KERKDIEF. Diefatallen In ut Katholieke kerken. Eindelijk in de val geloopen. Gedurende de laatste weken heeft een on» feveer 20-jarige jongen in zes Katholieke ker» en of pastoriëen te Rotterdam, zeer brutale veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt'a Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten diefstallen gepleegd, totdat hij eindelijk in de val is geloopen. Deze jeugdige delinquent is de ongeveer 20.jarige varensgezel F. F., zonder vaste woonplaats. Zijn misdrijven zijn des te erger, omdat hij pas sinds eenige jaren ge. doopt het deed voorkomen alsof hij een goed Katholiek was en de beschermeling was van een der vooraanstaande geestelijken uil onze stad, die hem vertrouwde. Eenige weken geleden kwam deze geestelijke des avonds thuis en vond den jongen op zijn kamer, bezig met te zoeken naar geld. Hij gaf hem een ernstige reprimande, doch liet de zaak vooralsnog buiten de politie, omdat de jonge, man, naar hij meende, nog niets gestolen had. Achteraf bleek echter dat hij eenige kleinig. heden had weten weg te nemen uit de sacristie. De jongen heeft toen het terrein van zijn misdaden verlegd naar voor hem veiliger plaatsen en haalde vermoedelijk de volgende zeldzaam brutale stukjes uit Op Donderdag 5 Juli ging hij naar de kerk in de Prins Hendriklaan, biechtte, wachtte totdat er geen geestelijke meer in de kerk was en ging, toen niemand hem kon zien, naar de armenbus toe, welke hij, omdat dit hem niet met zijn handen gelukte, openbrak met een roede van de altaartrap. Het geld uit de bus, dat een bedrag van ongeveer 60 gulden moet zijn geweest, schudde hij in een zak, liet de verbroken bus achter en liep weg alsof er niets gebeurd was. Bij de kerk op het Stieltjesplein drong hij door tot in de pastoorskamer en stal het geld dat pas te voren was gecollecteerd voor de R. K. Vacantie.Kolonie, een bedrag van naar schatting (want het was nog niet geteld) 40 k 50 gulden. Ook bracht hij, op een anderen dag een bezoek aan de kerk in den Houttuin. Hier was zijn buit geringer, slechts een bus wist bij open te breken, een Tberesiabus, welke hij met geweld wist te openen. De inhoud zal ongeveer drie gulden geweest zijn. Een ander bezoek gold vermoedelijk de pastorie van de kerk op het Afrikaanderplein. Zaterdag j.l. tusschen 's middags 2 en 's avonds 10 uur heeft iemand uit een kistje op de kamer van den pastoor een bedrag van 120 gulden ontvreemd. Het laatste delict het is n.l. haast niet aan te nemen dat al deze diefstallen niet door één en denzelfden persoon zijn begaanop verschillende plaatsen was bovendien een vrij. wel gelijk luidend signalement van hem op. gemaakt pleegde hij Dinsdagavond in de pastorie van de Redemptoristenkerk aan den Goudsche Rijweg. Een der paters die Dinsdagavond te onge. veer kwart voor acht in den tuin liep, zag een vreemde voor het raam van zijn kamer. Hij ging naar boven en wist hem beet te pakken. Hoewel de pater rector den jongen aanvankelijk nog wilde vrijlaten, werd de politie toch gewaarschuwd, omdat het kwam vast te staan, dat de jongeman van een kamer van een der andere paters een geldkistje had weggehaald, waarin 15 gulden had gezeten. Dit kistje had hij, zooals achteraf bleek, in den tuin achter een hoop turfmolm met een steen verbrijzeld en daarna laten liggen. Door de 2e sacristie was F. in den kloostertuin ge. komen en vandaar via de trap op de ver» dieping van het klooster. Toen een rechercheur den jongen kwam halen, was hij zeer brutaal en ontkende elke schuld Het op hem gevonden geld noopte hem tenslotte tot een bekentenis van dit laatste geval. EEN GEVECHT MET HAAIEN. De reddingboot van Robin Hood's Bay was onder commando van den bootsman met den Engelschen schrijver Leo Walmshy uit. gegaan om op wijting te visschen De zee was spiegelglad en de wijting beet goed, toen opeens drie haaien de boot aanvielen. Zij sprongen op tegen het dolboord en zwommeny t telkens onder de boot door, terwijl zij pogingeu deden om baar te laten omslaan. Bootsbaken, riemen en alles wat voor de hand lag dienden als wapenen tot verweer en pas na een kwartier waren de haaien verdwenen. Een van de visschers werd bijna door den grootsten haai de hand afgebeten toen het dier tot bet dolboord opsprong en naar zijn hand hapte. Een kleinere boot zou stellig gekapseisd zijn, meent men. De aanwezigheid van haaien in de Noordzee wordt verklaard uit het mooie warme weer en den overvloed van jonge barirg die er op het oogenblik rondzwemt en die ook een groot aantal dolfijnen trekt. GEVOLGEN VAN EEN KNIPOOGJE. Duizend pond schadevergoeding. Te Birmingham heeft de rechter een schade» vergoeding van 1000 pond toegekend aan den zesjarigen Ronald William Ard, die dooreen vrachtauto overreden was en wien tengevolge van de door hem opgeloopen kwesfuren het rechter been afgezet had moeten worden. Zijn vader voerde de actie voor hem. Een vrouw die als getuige gehoord werd verklaarde dat de bestuurder van de vracht» auto haar een knipoogje had gegeven en dat het ongeluk gebeurd was, terwijl hij naar haar keek. De bestuurder ontkende dit. Hij beweerde dat de vrachtauto langzaam reed en dat het jongentje toen zij voorbij kwam, plotseling het trottoir verlaten had. Zaterdag 21 Juli, des avonds 6 uur (zomer» tijd) te Ouddorp in het logement Akershoek, van diverse perceelen tarwe, haver erwten en rogge, onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Publieke verkooping van vruchten te velde te Ooltgensplaat op Woensdag 25 Juli 1928, des voormiddags 11 uur (oude tijd), in hotel Moelker te Ooltgensplaat ten overstaan van Notaris Chr. Akkerman, aldaar. Opgaven wor» den alsnog ingewacht vóór of op Maandag 16 Juli 1928. Op Maandag 23 Juli 1928 's avonds 6,30 uur (ot) te Nieuwe Tonge ter herberge van P. M. Schipper van 6 perceelen tarwe, ten verzoeke van de heeren en A. C, Breesnee. en van 5 perceelen erwten, ten verzoeke van de heeren I. en A. Dorst. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 25 Juli 1928 des voormiddags 11 uur (oude tijd) te Ooltgensplaat in Hotel Moelker publieke verkooping van vruchten te velde ten verzoeke van Mej. C. Pipping, Mej. de Wed. in 't Veld en de heeren J F R. van de Wall te Den Haag en L. Breeman te Ooltgensplaat, zooals Eigenheimer enBravo's aardappelen, Tarwe, Koepeen, ajuin en Haver, Nofarii AKKERMAN. Tot ons grtj onzen lezers de „MAAS- wat zijn inhoi belangrijke ui Het is ons staande mann(j flakkee bereic gedeelte van Aan ons weken een af worden aan zin. De redactie gevormd doe NAER G.Lz.J van Zuid-Hol WAL te Dir VAN YPEI wijzer te He DER ZEE te De laatstge als eindredacfj ons blad, tot correspondent treffende. De namen den lezers, dl worden gege zuivere Gereff zal zijn. Meermalen •i voorlichting, kerk, school Voorheen i| een blad, da terreinen be\ oudere lezers dagsblad nog moest wordej Wij geloot lossing van gen van al formeerde vonden bebbl Wij hopen, ding van ons der zaak wee gepaard gaa| worden op Wij mocht| tijd telkens deering van Dit deed o| meer aan voi slagen weg, in het hoofd SIGNO VII AnderzijdsJ de medewerl al onze lezerl de geestelijl van onze st mogen kunm Voor vacanti de tijd. De vacantiero zien al gauw te eerst, en dager vacantie begint. De kleintjes, nen beginnen in en die verteller] en dan gaan w Daar de vac. al niet rustiger onrustig, gaan langzamerhand maken en vade te nemen, dat uitkomt. Wij in onzen als iets heel ge ontbeerlijk iets, Als men tegen of betrekking alle andere za er zoo bij. Maar 'k geit dat voorrecht soneel beperkt wist men daar 'k Vind het sel, dat nu zoq langer zich ee uagelijksch lev eens uit te ga O, ieder ma zen ,maar heerlijk. Maar uit a, niet 't geheele met de jonger maar 't wordt eens uitgaan, 't Is natuurli

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2