Kerk en School. Verkoopingen. Visscherij. Burgerlijke Stancf xemengd Nieuw». Marktberichten. De Reclasseering. Mijnramp in Brunssum. MIJngasontpIoffing In de Staatsmijn Hendrik. MIDDELHARNIS. De gemeente-veldwachter v. Nieuwenhuijzen heeft een reizend koopman die nog een maand gevangenisstraf te goed had overgebracht naar de gevangenis te Middelburg. De jorigeh. D. de Baan heeft dezer da gen in het Haringvliet gezwommen vanaf het Havenhoofd naar de eerste zwarte ton ten oos ten van 't Hoofd en weer terug, wat ruim 2V2 K.M. is. Onze vroegere dorpsgenoot Dr. Cleyn- dert, thans wonende te Gouda is benoemd tot Geneesheer-Directeur van 't Oude en Nieuwe Gasthuis en tot hoofd van den gemeentelijken Gen. dienst te Delft. De kinderen der Openb. school zullen Vrijdag a.s. een reisje maken naar Rotterdam waar de diergaarde en de (speeltuin Hillegers- berg bezocht zullen worden. Tot monteur bij de Telefonie en Tele grafie alhier is benoemd de heer Boksma van 's-Gravenhage. Uitslcfg wedvlucht P.V. „Seinpost van uit Simoges (Frankrijk) afstand 693 K.M. Ie en 3e prijs J. Jordaan, 2e S. Looy, 4e, 7e, 8e en 10e J. J. Nipius, 5e H. Blok, 6e F. Radauer, lie D. Kardux. Losgelaten v.m. 5 uur. Aan komst le duif n.m. 5 uur 31 min. Laatste duif 7 uur 19 min. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbesteding van een aardappelbewaarplaats voor P. van der Capelle en anderen Bakelaar, Den Bom mel 1420 Camphens Achthuizen 1296 Heintjes Achthuizen 1273 B. Kruik en L. M. Dorsman Ooltgensplaat 1158. Aan de laat- Ste gegund. Uitslag wedvlucht, van jonge duiven van de Vereen. „De Reisduif" op 14 Juli vanuit Roosendaal. (Afstand 18 K.M.). Ie prijs L v. Dam, 2e prijs A. Verburg, 3e prijs G. van Nim- wegen en Zoon, 4e prijs S. Kamp, 5e, 6e en 8e prijs Gebr. Duijm, 7e prijs J. van Nimwegen, 9e prijs C. Korteweg. Losgelaten 1 uur 30 minuten, aankomst laat ste duif 2 uur 23 minuten. Sinds eenige dagen is van den aanleg steiger alhier gearriveerd een baggermachine die het vaarwater nabij het steiger op diepte wil brengen. OUDE TONGE. Spoedeischende vergadering van den Raad op Dinsdag 17 Juli des avonds 7 uur. In de melkfabriek alhier ontstond een schoorsteenbrand, door toegeschoten hulp werd erger voorkomen. Het huis in eigendom bij de gemeente is bij opbod ingezet door N. van Noord op 2060. A. B. M. kreeg tijdens zijn werkzaam heden een ongeluk aan zijn hand. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De milicien A. de Koning is na een langdurige ziekte te Bergen op Zoom over leden. Heden wordt zijn lijk naar hier vervoerd. Waarschijnlijk door de warmte werd de -jarige T. L. onwel, zoodat hij voorloopig ,St moet houden. rr NIEUWE TONGE. De loting voor d? lichting 1929 zal plaats hebben te Dirksland op 10 Augustus a.s. Door B. en W. is aan I. Mosselman, al hier, vergunning verleend, tot den bouw van een werkplaats voor den heer S. van der Velde. Door de leden der P.V. de gevleugelde bode, werden bij het nationaal concours vanuit Bordau op 6 en 7 Juli, waaraan 548 vogels deelnamen de volgende prijzen behaald D. Bui tenhuis 40, C A. Holleman 42, J. Noteboom 51, A. van Rumpt 67, G. Knops 93. DIRKSLAND. De loting voor den dienst plicht lichting 1929 zal plaats hebben in het gymnastieklokaal der O. L. School op Vrijdag 10 Augustus a.s. Tegen een drietal ingezetenten is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. De heer A. de Ruiter, die door het op hol slaan van zijn paard van den wagen is ge vallen, is Zaterdagmorgen naar het ziekenhuis Rotterdam overgebracht. 1; De herziene inkwartieringslijst ligt ter se cretarie voor belanghebbenden ter inzage. —-De prijs der aardappelen daalde alhier tot 3.75 per H. L. MELISSANT. De echtgenoote van C. van B. had j.l. Zaterdag het ongeluk met de fiets zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Niet zooals is bekend gemaakt, zal Zon dagmorgen doch Zondagmiddag om 2 uur in de Ned. Herv. Kerk Zondagschool worden gehou den. Reeds is tegen verscheidene personen in deze gemeente procesverbaal opgemaakt, we gens het overtreden der maximum snelheid. HERRINGEN. Door den heer C. Holleman alhier, is onderhandsch aangekocht een woon- en winkelhuis te Nieuwe Tonge bewoond door J. C. Holleman. Bij de wed. L. A. Klem staat voor de tweede maal van dit jaar een perenboom in vollen bloei. Door M. van der Veer alhier, is bij B. en W. der gemeente Nieuwe Tonge vergunning aangevraagd voor verbouw van een door hem gekochte woning nabij die gemeente. De herziene lijst van inkwartiering ligt ter secretarie voor belanghebbenden ter inzage. Het grasgewas van den polder Oud-Her- kingen zal evenals vroeger, weder worden ver huurd om te maaien en wel voor 7 jaren tege lijk. Vorige week moest van hier een patiënt, de heer Van Weel per Ziekenauto worden vervoerd naar een der ziekenhuizen te Rotter dam. STELLENDAM, Onze vroegere dorpsge noot G. Bosschieter te Rijnsburg slaagde dezer dagen voor het eindexamen 5 j. H. B. S. De vorige week werden van hier ver zonden 100 H. L. aardappelen tegen een prijs van 0.05J/2 per kilo. De beproeving der brandbluschmiddelen zal alhier plaats hebben op Maandag 23 Juli a.s. de^ nam. 6 uur. (o.t,) Maandagmorgen reed de timmerman G. v. Koppen alhier, per rijwiel naar den landbouwer Koese. Onderweg reed hij echter tegen een stee- nen paal, langs den weg staande, waardoor hij met zijn rijwiel zoodanig kwam te vallen, dat hij een gapende hoofdwond bekwam. Per auto werd bij naar huis vervoerd en moest hij geneeskun dige hulp inroepen. GOEDEREEDE. In de maand Juni zijn van hier vertrokken: naar Zwartewaal J. Hoekman en gezin. De wegwerker aan de trambaan B. Jong ste, kreeg vorige week een balk op zijn been en bezeerde zich zoo ernstig, dat hij per as werd thuisgebracht. Medische hulp was nood zakelijk. Het muziek- en zanggezelschap Apollo" en „Goereesch Gemengd Koor" hopen 25 Juli deel te nemen aan het nationaal concours te Oude Tonge. Maandag werd het huis van de erven J. M. Nagtegaal afgemijnd op 1900.— door J. Tanis alhier. Vorige week werden King Edward aard appelen afgeleverd voor 4.— per 70 kilo. Ook werden Eerstelingen, in kisten vervoerd. OUDDORP. Zaterdag is overleden de oud ste mannelijke ingezetene, geboren in het jaar 1839, n.l. de heer Maks, gepensionneerd rijks veldwachter. Uit deze gemeente zijn de eerste Sjalotten en ?en hoeveelheid King Edward aardappelen per scheepsgelegenheid verzonden. In de laatst gehouden vergadering van de Vereeniging van Burgemeester^ en Secretaris sen van Goeree en Overflakkee gaf de heer Mr. Dr. Wijnveldt, Rechter te Rotterdam, een uiteenzetting van het doel van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen (Reclasseering) Duidelijk bleek hieruit, dat deze arbeid van bijzonder zedelijk belang is, maar ook een ma terieel belang geldt, omdat de gevangenissen niet worden uitgebreid, doch worden opgeheven, wat in verband met de sterke bevolkingstoe name zeer teekenend is. De Staat krijgt dus hierdoor ook minder uit gaven. Door voorbeelden uit de praktijk bleek duidelijk, dat de ex-gevangenen gesteund moe ten worden, omdat zij zoo moeilijk weer in de een of andere werkkring kunnen komen. De spreker gaf uitlegging van de verschillende straf stelsels en hoe deze zich ontwikkelden in de 19e eeuw en besprak daarbij o.a. het stelsel van de Italiaansche school, waar men ging zoe ken naar de oorzaak van de misdaad en meende men die te kunnen vinden in den persoon, daarbij werden in verband gebracht o.a. af wijkingen van lichaamsvorm bij misdadigers. Deze school maakte veel opgang. Daarna kwam de Frappche school, die deze erfelijkheidstheorie overboord wierp en zich op het standpunt stelde te moeten nagaan, waar iemand uit voortkwam. Later zijn deze beide scholen weer vermengd, men beschouwde dat het een mengeling was. Erfelijk belasten zullen het soms goed maken, terwijl anderen uit een goed milieu het slecht maken. Toen kwam de vraag naar voren: is men zelf verantwoordelijk Is dat niet zoo, dan zou men iemand niet kunnen straffen. Men denkt over straffen thans anders dan vroeger. Niet alleen vergelding, wraak, maar ook op voeding. Toen het Wetboek van Strafrecht in 1886 kwam werd een strijd gestreden om te zoeken naar een vorm van straf waar de vergelding niet uit het oog zou worden verloren. Men (Streefde'naar het cellulaire stelsel. Men verwachtte dat de rechter dan naar behooren zou kunnen straffen niet alleen naar vergelding maar zoo zou straffen, dat het goed zou wer ken, Dat cellulaire stelsel heeft niet voldaan, hoewel niet gezegd kan worden dat het geheel op zij gezet moet worden. In de straf moet men zoeken naar een middel waardoor men zou kunnen verbeteren. Het op voedingselement moet in het strafrecht zijn. De opvoedingsgedachte heeft zich al meer en meer uitgebreid. Daarna kwam ter sprake de kinderrecht spraak. Tenslotte kwam spreker tot het stel sel van voorwaardelijke veroordeeling en voor waardelijke invrijheidstelling. De voorwaardelijke veroordeeling en voor waardelijke invrijheidstelling geven veel werk aan deze vereeniging, waarvoor moreelen en finantieelen steuh noodig is. Ook met het oog op de Psychopatenwet ligt een nieuw groot arbeidsveld open. Ook de reeds thans bestaande taak stelt hooge eischen, speciaal de afdeeling Rotterdam van het Genootschap is nog zwaarder belast dan andere afdeelingen daar zij is aangewezen voor de Reclasseering der vrouwelijke gevange nen, daar alle vrouwen uit het geheele land geconcentreerd worden in de strafgevangenis te Rotterdam. De heer T. Leunenbroek ambtenaar bij de reclasseering te Rotterdam deed daarna ver schillende mededeelingen betreffende de schrijf kamer te Rotterdam, die aldaar in 1909 is op gericht. Daar wordt veel type-, schijf- en cyclostyle- werk verricht. Deze schrijfkamer beoogt de reclasseering van meer intellectueelen zulks in navolging van dergelijke in Duitschland en De nemarken bestaande inrichtingen en i s ge vestigd te Roterdam, Wijnhaven 22. Zij biedt aan vele ontwikkelden, die gereclasseerd moeten worden en anders geen werk zouden hebben, een bestaan. Zij laat hen in de maatschappij bruikbaar werk verrichten en maakt hen zoodoende ook weder geschikt voor de maatschappij. Zij eischt van de maatschappij geen geldelijke offers maar draagt integendeel zelfs bij om de reclaseering van andere menschen mogelijk te maken. Deze vergadering werd ook bijgewoond door enkele genoodigden die in het reclasseerings- werk belang stellen. Het voornemen bestaat voor Goeree en Over flakkee een onderafdeeling op te richten. SOMMELSDIJK. De heer P. Verbiest, kwee' keling aan de O. L. School alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Lonneker. MIDDELHARNIS. L. v, d. Sluis, leerling aan de U. L. O. School is geslaagd voor het overgangsexamen om geplaatst te worden in de 2e klasse Kweekschool te Hellevoetsluis OUDE TONGE. Ds. J. van Amstel van Putten heeft voor het beroep naar deze ge« meente bedankt. NIEUWE TONGE. Voor de a.s. Zondag door Ds van der Wal van Dirksland alhier te houden bediening van den Heiligen Doop, moeten de doopvaders zich a s. Vrijdagavond om 7 uur aanmelden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. DIRKSLAND. L. F. Nieuwland alhier slaag' de voor de toelating tot de le klasse der rijks- kweekschool voor onderwijzers te Hellevoet- sluis. A.s. Vrijdag zullen de leerlingen der bij zondere school alhier een schoolreisje naar den Haag en Scheveningen maken. MELISSANT. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. v. Ameide van Sommelsdijk, terwijl dan tevens gelegen heid zal bestaan tot bediening van den H. Doop. Doopvaders kunnen daartoe Vrijdag» avond van 7-8 uur in de consistoriekamer aangifte doen. HERRINGEN. J.l. Vrijdagavond had alhier in de kerk der Ger. Gem. de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen kerk. Over eventueele gunning enz., zal D.V. deze week in een Donderdagavond daartoe te houden vergadering worden beslist. Men verzocht ons te willen melden dat D.V. a.s. Zondag driemaal voor de Ger. Gem. alhier hoopt op te treden de Weleerw. Heer Lamain, Proponent der Ger Gemeenten. GOEDEREEDE. Zondag 22 Juli hoopt al hier des voorm. 10 uur voor te gaan dhr. v. d. Pauw, Godsdienstonderwijzer en nam. 2,30 uur Ds Polhuys, zoodat er 4,50 uur Zondagsschool zal worden gehouden. De vacanties voor de O. L. en Bijz, Scholen zullen aanvangen a.s. Zaterdag 21 Juli, OUDDORP. Verschenen Zaterdagmorgen kwam bij den kerkeraad het bericht aan, dat Ds. J. v. Amstel van Putten, voor het beroep naar de Herv, gem. heeft bedankt. Na het vertrek van Ds. Bus, vier jaar geleden, zijn 23 beroepen uitgebracht. Op Donderdag 26 Juli 1928 veiling en op Donderdag 2 Augustus d.a.v. afslag beide da» gen 's avonds 6,30 uur (z.t.) te Sommelsdijk in hotel Spee van 5.26.80 HA. (13 Gem. 1 Roede S. M.) Tuinland te Sommelsdijk aan den Dorpsweg in de z.g.n. Oudestee in diverse perceelen en combinatiën. Notatis VAN DER SLUYS. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 90 K.G. gar nalen. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 80—90 kilo per dag per vaartuig. OUDDORP. In de vorige week hebben de visschers ge vangen van 250 tot 350 kilo garnalen per vaar tuig; in de stallen 16 zalmen. SOMMELSDIJK. Gehuwd Jan Verhage, 26 j., en Petronella Smitshoek, 26 j., beiden alhier. MIDDELHARNIS. Overleden H. Mettler, 76 j., echtgenoot van K. Biber; M. van Gelder, j.m., 20 j. DIRKSLAND. Ondertrouwd Gerrit Dijkgraaf, j.m. 26 j., ei? Willempje Stolk, j.d. 24 j. n, WEINIG HOOP OP REDDING DER VERMISTEN. Vrijdagmiddag tusschen 12 en 2 uur heeft in de staatsmijn Hendrik te Brunssum een mijn ramp plaats gevonden. In de mijn werd mijngas waargenomen, blijk baar spoedig gevolgd door een mijngasontplof- fing. De ontploffing moet zijn geschied korten tijd voordat de ochtendploeg de mijn verliet. Er snelden dadelijk een aantal mijnwerkers naar boven. De iniddagploeg, die tegen twee uur moest afdalen, ging niet meer naar beneden. Inmiddels werd de geheele mijn afgezet. Dit geschiedde door de gemeentepolitie van Bruns sum, binnen welke gemeente de Staatsmijn Hen drik is gelegen, de militaire politie en de mare chaussees. Onmiddellijk nadat het ongeluk had plaats gevonden op waarschijnlijk 400 meter diepte, daalde de reddingsbrigade in de mijn af. Aan stonds was het reddingswerk in volle gang. De medische dienst van alle mijnen was in actie. Drie doctoren, t. w. drs. Mey, Vosselaar en Terpals (van de mijn Emma) waren op het terrein van de ramp aanwezig. Mr. Kneepkens, officier van justitie te Maastricht, was spoedig ter plaatse. Eenige tientallen mijnwerkers zijn door de reddingsbrigade van de mijn, die onmiddellijk aan het werk toog, bewusteloos te voorschijn gehaald. Zij werden op de mijn door dokters en verplegingspersoneel bijgebracht. Van de drie gewonden, die naar het St. Jozef Ziekenhuis zijn overgebracht, was in den nacht een der ernstig gekwetsten stervende. TOT DE VERMISTE MIJNWERKERS NOG NIET DOORGEDRONGEN. Brunssum, 14 April 1928. De Maasbode meldt Stil was het dezen namiddag in de nabijheid der Staatsmijn Hendrik. Slechts een enkele journalisten-auto stond voor de hooge inrij poort en op het binnenplein vertoonde zich nu en dan een enkeling, die haastig een op dracht of boodschap aan den portier kwam brengen. In een hoekje bij den ingang scheen een politieman beschutting te zoeken tegen de felle zonnestralen, maar van het schokkend drma, dat zich hier slechts weinig uren ge- drama, dat zich hier, slechts weinige uren ge- speuren. De terstond bij het bekend worden der ramp toegestroomde menigte verdrong zich thans niet meer voor de ingangen, omdat de namen der slachtoffers reeds bekend waren en de om vang der catastrophe in den morgen door een officieele mededeeling der mijn-directies was bekend gemaakt. In de officieele mededeeling wordt gezegd: „Tot dusver zijn er acht lijken boven gebracht. Er zijn nog vier getroffenen in de mijn, die nog niet konden worden geborgen. Hoogst waarschijnlijk Zijn ze eveneens terstond ge dood. Van de zes gewonden is hedenvoormiddag (Zaterdag) de zwaar-gewonde hulphouwer H. J. Heidens in het ziekenhuis te Heerlen over leden. De toestand der overige gekwetsten blijft gunstig. Van de dooden zijn gevonden: twee bij den opbraak onder, drie in de tusschen-galerij, vier onder in pijler 430, een in den luchtweg van de 401 M. naar de 316 M. verdieping en een in den Zuidelijken hoofdingang van de 316 M. verdieping, terwijl men de zwaar-gewonde, die inmiddels is overleden, in opbraak 103 aantrof. Van de vier vermisten bevinden zich vermoe delijk drie bij pijler 436 en een in de tusschen- galerij van opbraak 103. Bij het hedenmorgen door de directie in te genwoordigheid van het Staatstoezicht ingesteld onderzoek en gehouden getuigen-verhoor i,s de oorzaak der mijnramp-ontploffing niet vastge steld kunnen worden. Vermoedelijk is de ont ploffing ontstaan bij het schieten. Met zekerheid kan de oorzaak eerst blijken, wanneer men tot de plaats van het ongeval is doorgedrongen wat tot dusver niet mogelijk was en wat ver moedelijk eerst over enkele dagen zal kunnen geschieden. De ontploffing had plaats in de 537 meter verdieping, afd. S., laag 7, pijler 436, boven- opbraak 103. Het gebeurde omstreeks 2.20 uur n.m., tijdens de ploeg-wisseling. De namiddag- dienst is uitgevallen, de nachtploeg is 's avonds weer aan het werk gegaan, behalve in de afdeeling, waar de ontploffing heeft plaats ge had". Dit officieele rapport zegt inderdaad duidelijk welk een zware ramp onze Nederlandsche mijn industrie heeft getroffen. Tot nog toe is het de meest tragische in de geschiedenis van het Limburgsche kolenbekken. Vast staat reeds, dat men den dood van negen slachtoffers heeft te betreuren en naar alle waarschijnlijkheid zal hun getal nog met vier stijgen, want de hoop op redding der vier ge troffenen, die zich nog in de mijn bevinden, is uiterst gering en de mijn-directie neemt aan, dat ook deze reeds terstond bij de ontploffing zijn gedood. Geen wonder, dat de verslagenheid groot is in de mijnstreek, nu er droefheid en rouw heerscht in zoovele gezinnen. Bijna al de slacht offers waren gehuwd en laten vrouw en kin deren achter. En toch was hedenmiddag rond de mijn de kalmte weder teruggekeerd, doch daarbinnen werd door de reddingsbrigade onverpoosd ge werkt, om te trachten tot de vermisten door te dringen en niet de minste kans te verwaar- loozen om hen terug te geven aan het leven wanneer zij niet den verstikkingsdood zijn ge storven onder de puinen der mijnstorting. Wanneer we de officieele mededeeling verder nagaan, kan als een vaststaand feit worden aangenomen, dat een mijngas-ontploffing heeft plaats gehad, vermoedelijk ontstaan bij het schieten. Dat schieten wil zeggen, dat men door springstof de kolenlagen breekt. Wanneer geen aanwezigheid van mijngas wordt geconstateerd is aan dat schieten geen gevaar verbonden, doch de schietmeester moet nauwkeurig op letten, of zich nergens mijngas heeft ontwik keld, alvorens hij zijn dynamietpartronen tot ontploffing brengt. Wanneer dus het schieten als oorzaak der ramp moet worden aangenomen, dan wordt het droevig ongeval nog des te tragischer, wijl de catastrophe dan aan on voorzichtigheid is te wijten, die de bedrijver wellicht heeft betaald met eigen dood, doch waarvan ook een aantal mede-arbeiders het slachtoffer zijn geworden. •Ten slotte is nog op te merken, dat, hoewel de mijn-instorting slechts plaatselijk is, de moeilijkheden toch groot zijn, om tot de plaats van het ongeval door te dringen. Dit kan zijn, wijl er plaatselijk brand in de mijn is ontstaan, of wijl velschillende mijngangen over een groote lengte zijn ingestort. Wat het bezoek van minister v. d. Vegte betreft kan worden vermeld, dat Z. Exc. zich eenige uren met de directie in de mijnen heeft opgehouden, om met den trein van 16.57 uit Sittard wederom naar 's-Gravenhage terug te keeren. VERDRONKEN. Te Loppersum (Gr.) is Zondagmiddag de 16-jarige/ Jacob T. bij het baden verdronken. Het lijk van den Vrijdag bij het baden te Maastricht verdronken 18-jarige A. Wer- sché is Zondag opgehaald. Bij het baden in den Ouden Rijn onder Lobith zijn Zondagmiddag twee jongens, B. en E. Roos, verdronken. De slachtoffers waren neven van elkaar en zoons van steenfabriek arbeiders. Bij het baden in de Waal bij Nijmegen is verdronken de 22-jarige B. L., een soldaat van het Indische leger, afkomstig uit Bloemendaal. Zondag ^s te Druten in de Waal de 22- jarige v. O. uit Leeuwen bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Aan de Borneokade te Amsterdam is Zon dagmiddag een 10-jarige jongen, Qroen ge naamd, uit de Coenraadstraat, bij het zwemmen verdronken. - Aan het stille strand te Scheveningen is een partij kleeren gevonden en op het politie bureau gedeponeerd. Voorts heeft zich iemand bij de pqjitie vervoegd, die verklaarde, dat hij Zaterdagavond omstreeks 10 uur iemand in zee heeft zien gaan, juist op de plek waar de kleeren gevonden zijn. Bij de kleedingstuk- ken waren een grijze jockeypet, een gestreepte broek, zwarte schoenen en grijze sokken. Zaterdagavond waren te Hem, bij Enk huizen, jongens aan het baden. De 19-jarige C. Veken kwam in een kolk op de plaats waar de vroegere sluis fs geweest. De jongen zonk in de diepte. Een zoon van den veehouder Van Kampen, eveneens 19 jaar, bracht juist aan de overzijde een paard naar de wei. Hij hoorde het hulpgeroep en sprong gekleed te water, maar hoewel hij uitmuntend kon zwem men, kwam ook hij niet meer boven. Kort daar na werden beiden door arbeiders opgehaald. D'r. De Heer Kloots trachtte nog de levens geesten bij hen op te wekken, maar het mocht niet meer gelukken. Te Winterswijk is de 40-jarige landbou wer Te P., bij het baden in een leemkolk verdronken. Te Zevenbergen is de 26-jarige fabrieks arbeider Jac. de Groot bij het baden in de rivier de Mark verdronken. De 19-jarige slagersknecht J. S. uit Rot terdam is Zondagmiddag .bij het zwemmen aan het strand te Oostvoorne verdronken. Te Klaaswaal is Zaterdag de 17-jarige zoon van den landbouwer K. van Vliet, leer ling der Normaallessen, bij het baden in de Kreek verdronken. Te Leeuwen, gemeente Maasniel, is Zon dag de 13-jarige J. Slijpen, bij het zwemmen in de Maas verdronken. Te Den Hout, gemeente Hoogkarspel, is Zondag het 4-jarig zoontje van den heer C. Ay verdronken. Zondagmorgen 11 uur is de 25-jarige on gehuwde J. Hayer uit Amsterdam in de Eem, nabij de kleine Melm te Soest, verdronken. DOOR EEEN STIER GEDOOD. Op de hoeve Forstheide te Pannesheide bij Kerkrade was een bejaarde knecht aan het wieden. Plotseling brak een woedende stier los, die den man zoodanig verwondde, dat hij aan de bekomen wonden is overleden. AANGEHOUDEN. De politie te Vlissingen is er Zaterdag in geslaagd de hand te leggen op een Deen, die verdacht wordt van verschillende inbraken en het wegnemen van verschillende goederen. De man had een der gestolen kleedingstukken aan, was voorzien van horloges, ringen enz., alles van inbraak afkomstig. De man heeft nog niet bekend. BLOEDVERGIFTIGING. Te Susteern is overleden aan bloedvergifti ging de 63-jarige J. Sch. die des nachts, ge durende den slaap, een puistje aan een been heeft opengekrabd. FABRIEKSBRAND TE ZAANDAM. De houtzagerij en schaverij De Breeuwer afgebrand. Te Zaandam is Zondagmiddag 5 uur brand uitgebroken in de houtzagerij en schaverij de Breeuwer, der N.V. Houthandel v.h. Gebr. Endt in het Westzijderveld. Zoodra de commandant der Zaandamsche brandweer het bericht van den brand bereikte, zond hij veel materiaal uit. Niet dan met moeite slaagde de brandweer er in, de motorspuiten langs paden en stegen tot kort bij den vuur haard te brengen. Van alle zijden werd het vuur, dat zich inmiddels ook reeds had mee gedeeld aan eenige stapels hout, krachtig aan getast. Niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse wajs en rondom de fabriek liggende sloo- ten voldoende bluschwater leverden, verspreidde het vuur zich zoo snel, dat de van hout op getrokken fabriek, waarin kort geleden nieuwe machines zijn bijgeplaatst, spoedig in lichte laaie stond. Men moest zich daarom er toe bepalen, de houtvoorraden voor het vuur te vrijwaren. Omtrent de oorzaak kan nog niets met zeker heid worden gezegd. De directeur der N.V. de heer H. L. Hallie, en de machinist waren Zondag nog verschillende malen op de werf geweest zonder iets bijzonders waar te nemen. Ruim een uur vóór het uitbreken van den brand had de machinist eenig hout in den ketel ge legd, ten einde Maandagmorgen droog hout te hebben om de vuren aan te leggen. Ook toen leek alles nog veilig. De machinekamer en het ketelhuis, die door een brandvrijen muur van de fabriek zijn gescheiden, zijn behouden ge bleven. Met de fabriek ging eenig hout van de opslagplaatsen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. koe ging nog tot 2 VEE en PAARDEN ROTTERDAM, 16 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 511 vette runderen, 290 vette kalveren, 456 schapen of lammeren, 1000 varkens. Prijzen per '/a KG.: Koeien 33 k 38 c., 45 k i7'/2 c„ 50 k 54 c., Ossen 42'/i c., 45 k 47 c„ 50 c., K lveren f 45 i 50 c, 57'/a k 621/, c., 67'/2 k 72V2 c., Schapen 28 c„ 34 cVar» kens 3l'/2 k 32 c. Lammeren per stuk f 20 k f 26. De aanvoer van koeien en ossen was ruim. De handel was langzaam en in de prijzen was weinig verandering. Een enkele puik beste cent boven noteering. Stieren met zeer geringen aanvoer, onbe» teekenenden handel en geen noteering. Vette kalveren waren ruim aangevoerd. De handel was slecht en de prijzen voor eerste kwaliteit waren iets lager. Een enkel puik best exemplaar ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met weinig aanvoer, stillen handel en ongeveer de oude prijzen. Varkens waren ruim aangevoerd. De handel was tamelijk en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die der vorige week. AMSTERDAM, 16 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 470 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwaliteit 106—114, 2e kw. 90-106, 3e kw, 76-90, mindere soorten 66-70 ets. per K.G. slachtge wicht, enkele bovennoteeringen120 melk. en kalfkoeien f 280—f 390 per stuk; 150 vette kalveren, le kw. 74—84, 2e kw. 66—74, 3e kw. 60-66 ets., per K.G. levend gewicht; 83 nuchtere kalve» ren f 10 f 17 per stuk; 900 varkens, ove> zresche en Gelderscbe le kw. 77—78, 2e kw. 76—77, vette varkens 73—76 ets., per K.G. slachtgewicht71 paarden, f 100—f 240 per stuk. BOTER, KAAS en EIEREN. APELDOORN, 16 Juli. Eieren. Aanvoer 120,000 stuks. Prijs van f 5.25 tot f6,50, mid> delprijs f 6 de 100 stuks. Handel vlug. TIEL, 16 Juli. Boter. Aanvoer 22 K.G. Prijs f 2—f 2,20 per K.G. Voorts 250,000 eieren. Groothandel f 4,75 k f 6 per 100 stuksvoor particulieren 4:l/2-6lU ets. per stuk. GRANEN ENZ., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM, 16 Juli. Binnenl. granen niet genoteerd. ROTTERDAM, 16 Juli. Fijne Zaden (Boe> rennoteerirg)Karwijzaad f 33 k f 34, blauw maanzaad f 34 k f 35 per 100 kg, AMSTERDAM, 16 Juli. Binnenlandsche granen (boerennoteering)Oude tarwe f 121/,— f 13'/2. nieuwe tarwe f 13—f I4'/2, Rogge f 14—f H'/z. chevalier gerst fl3V2-f 14, haver f 13'/2f 14'/2. duivenboonen f 14—f 17, alles per 100 K.G. GROENTEN, AARDAPPELEN en FRUIT. ROTTERDAM, 16 Juli. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Eigenhei' mers nieuwe f 3'/2~f 6, Westl. zand ronde f 8—f 10, id. klei ronde f 5—f 7, id. zand lange f 8-f 10, id. klei lange f 5—f 7, Westl. kleine ronde f 4—f 6, Malta Springs 9-13 cents, alles per K.G. Met tamelijken aanvoer weinig vraag. AMSTERDAM, 16 Juli. Aardappelenmarkt. Zeeuwsche eigenheimers f 3,20—f 3,30 per H.L. Zeeuwsche blauwe eigenheimers f4,10— f 4,20, Westlandsche muizen 7 c., klein 6 c„ overige muizen 572—6. Aanvoer 4 ladingen, zijnde 740 H.L. HUIDEN, LEER, WOL en DIVERSEN. ROTTERDAM, 16 Juli (opgaaf van de marktmeesters). Vlas Aanvoer 2600 K G. blauw schoon f 1,10—f 1,25, 400 KG. witZeeuwsch f 1,15—f 1,40, 5600 K.G. Holl. geel f 1,15- f 1,45, alles per K.G. WEERBERICHT No. 1 -. Fa. VOOGD KARSTEL, Rotterdam. De Belgische markt is kalm zonder zaken» disponibel fres. 159.—, nieuwe oogst fres. f 158.— Koers Belgische fr. 6,92.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3