Kerk en School. VisschersJ. Verknopingen. Gemengd,Nieuw». Marktberichten. Correspondentie. Het Bezoek van Zijne Excel lentie Jhr. Mr. Van Karnebeek, Minister van Staat en Commis saris der Koningin In de Pro vincie Zuid-Holland, ie Goede- reede en Overflakkee. DE MORMONEN. Woensdag 4 Juli a.s. zal Zijne Excellentie Jhr. Mr. van Karnebeek, de Commissaris der Koningin in onze Provincie, het eiland Goeree en Overflakkee met een bezoek vereeren. Zoo als bekend is bezoekt Z. Exc. ingevolge de bepalingen zijner instructie éénmaal per vier jaren iedere gemeente zijner provincie. Het be zoek draagt derhalve een officieel-ambtelijk karakter. Zijne Exc. nam zich voor te ongeveer 1 uur Woensdagnamiddag te Middelharnis te arri- veeren. Zijne Exc. zal vergezeld zijn van Mr. E. J. Thomassen a Thuesink van der Hoop, chef van het Kabinet van den Commissaris dezer pro vincie, en zal verblijven ten huize van den heer Den Hollander, burgemeester van Mid delharnis. Wij laten hieronder volgen de rangorde en de uren waarin Zijne Exc. de verschillende dorpen van ons eiland denkt te bezoeken DONDERDAG 5 JULI. Aankomst gemeentehuis Middelharnis 1 uur. Aankomst gemeentehuis Sommelsdijk 2 uur. Aankomst gemeentehuis Stellendam 3,20 uur. Aankomst gemeentehuis Goedereede 4.05 uur. Aankomst gemeentehuis Ouddorp 4.50 uur. Terug in Middelharnis 7 uur. VRIJDAG 6 JULI. Aankomst gemeentehuis Dirksland 8.30 uur. Aankomst gemeentehuis Melissant 9.15 uur. Aankomst gemeentehuis Herkingen 9.50 uur. Aankomst gemeentehuis Nieuwe Tonge 10.30 uur. Aankomst gemeentehuis Oude Tonge 11.25 uur. Aankomst gemeentehuis Ooltgensplaat 12.35 uur. Lunch te Ooltgensplaat. Aankomst gemeentehuis Den Bommel 1.50 u. Aankomst gemeentehuis Stad aan 't Haring vliet 2.35 uur. Vertrek boot Middelharnis-haven 3.49 uur. De verschillende gemeentebesturen hebben hun ingezetenen verzocht bij het bezoek van Zijne Exc. de vlaggen uit te steken. Onge twijfeld zal hieraan door ieder, die in het bezit van de Hollandsche driekleur is, worden vol daan. Zijne Exc. gaf te kennen, dat het niet in de bedoeling ligt de gemeenteraden! in volledige vergadering te ontmoeten, doch er wel prijs op te stellen, dat het dagelijksch bestuur van iedere gemeente ten gemeentehuize tegenwoordig zal zijn. SOMMELSDIJK." Zondag 24 Juni j.l. werd gedurende de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk f 10,— gecollecteerd. OOLTGENSPLAAT. Dhr. A. J. G. van Rossum heeft bedankt als bestuurslid der Chr. Nat. Schooi. OUDE TONGE, De beroepen predikant Ds. van Amstel uit Putten hoopt Dinsdag de gemeente te bezoeken en des n.m, 6 uur zal bij in de Ned. Herv. Kerk optreden. DIRKSLAND. Naar wij vernemen zal de Ned. Herv. Kerk by afwezigheid van den predikant geen leesdienst meer worden gehouden. In de Geref. Gem. zal Zondag a.s. een extra collecte worden gehouden ten bate van de studenten aan de Theol, School te Rotterdam. IV. Naar aanleiding van een schrijven van één onzer lezers komen we nog even terug op het Mormoonsche beginsel der polygamie. Onze lezer ontving, voor eenigen tijd, bezoek van een Mormonenzendeling. Hij vroeg dezen, wat er waar was van hun polygamie. Het ant woord was, dat het lasterpraatjes waren en fabeltjes. Doch op zijn aanhouden verklaarde de Mormoon, dat polygamie vroeger in' hun godsdienst was toegestaanlater waren ze er van teruggekomen, terwijl het nu door de Amerikaansche wet verboden is. Nu vraagt onze lezer of er thans werkelijk nog gevallen van polygamie bekend zijn. Gaarne geven we hem antwoord op zijn schrijven. Het beginsel der polygamie heeft, in de vorige eeuw, tot een fel conflict geleid, tusschen et Congres der Vereenigde Staten en de re- geenng van de Mormoonstaat Utah. De eerste wet van 1862 was nog vrij slap. De Mormoon- sche rechters in Utah werkten niet mee. Het ^a'l, 'JQa onmogelijk een polygamist veroor- ee e krijgen. In 1882 vaardigde het Congres sc erpere wetten uit. De tegenstand der Mor- fcf uWaS \i9\Ia een °Pen brief richtte het hoofd hunner kerk zich in 1885 met de vol gende woorden tot zijn medeleden: „De oorlog ordt openlijk tegen onzen godsdienst gevoerd. De tegenstand daartegen moet op iedere wijze wakker geroepen. Niet wij hebben het „he- melsch huwelijk" (de polygamie) ontdekt. Wij kunnen het niet terugnemen; er niet van af zien. Qod openbaarde het en heeft beloofd, het in stand te houden en te zegenen, die het erkennen. Wie zou hebben geloofd, dat in dit land van godsdienstvrijheid iemand zich vermeten zou, om tot zijn medemensch te zeg gen, dat hij geen recht heeft te doen, wat hij voor noodzakelijk houdt om aan de verdoemenis te ontkomen i ,r- Ondanks dit verzet werden echter van 1882 '90 verscheidene veroordeelingen uitgespro ken. In 1890 werden de wetten nogmaals ver scherpt, zoodat onderwerping voor de Mor monen onvermijdelijk was. Toen kwam de be kende beslissing van hun president Woodruff „Nu verklaar ik openlijk, dat mijn raad voor de heiligen der laatste dagen is, zich te onthouden van een huwelijk, dat door de wetten des lands verboden is". Van dit besluit hebben de Mormonen bij hun propaganda een ruim gebruik gemaakt. Het mocht een nederlaag zijn voor hun beginsel, die nederlaag ruimde toch een geweldige hin derpaal voor hun propaganda uit den weg. Inderdaad is het advies van president Wood ruff ook vrij algemeen gevolgd. De polygamie heeft een knak gekregen. Uitgeroeid is zij echter niet. Verschilende schrijvers over het Mormo nisme spreken het uit, dat er bewijzen zijn, dat de polygamie heimelijk nog steeds geoefend wordt. In 1898 werd zelfs een algemeen bekend polygamist als afgevaardigde naar het Congres der Vereenigde Staten gekozen, maar de toe gang werd hem geweigerd. Volgens M. H. A. van der Valk in zijn werk over „De profeet der Mormonen" had een neef van den profeet, die ook president is geweest en in 1918 stierf, vijf vrouwen. Dezelfde zegt, dat de tegenwoor dige president Heber J. Grant algemeen bekend staat als haar voorstander. Men vergete niet, hoe moeilijk het is, de wetten streng door te voeren, als zij bij een groot deel der bevolking geen steun vinden, ja, heimelijk worden tegen gewerkt. Zelfs in een. Christelijk land nemen wettelijke bepalingen de zonde der ontucht niet weg. Hoeveel dan te minder in een land, waar die zonde als gods dienstig wordt geprezen. Het is onder de Mor monen een staande uitdrukking, dat, wie po lygamie drijft „zijn godsdienst beleeft". In het bovengenoemd werk van M. H. A. v. d. Valk (pg. 209) wordt verhaald van het ontzettend lot, dat argelooze meisjes wachtte, die door gewetenlooze zendelingen naar Utah werden gelokt. Zonder iets te begrijpen van wat er met hen gebeurde, daar ze de Engelsche taal niet verstonden en de huwelijksritus duister voor hen was, werden ze uitgehuwd aan oude polygamisten. Werd het ontdekt, dan wierp de Amerikaansche regeering hen in de gevangenis, om hen tot bekentenis te brengen. Vooraf waren ze echter beïnvloed door de beloften en bedreigingen der Mormoonsche priesterschap. Amerikaansche staatsstukken deelen over deze toestanden verschrikkelijke dingen mee. Trouwens, ook in andere leerstukken komt het uit, dat de godsdienst der Mormonen een godsdienst is naar het vleesch. We zullen dat zien in een volgend artikel. C. v. d. W. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 60—70 kg. garnalen per dag en per vaar» tuig. Op Maandagen 9 en 16 Juli 1928, des mid» dags ten half 2 uur (z.t.) te Goedereede, in Hotel »De Gouden Leeuw®, Veiling en Afslag van een huis met erf en grond te Goedereede, aan de Pieterstraat, kad. Sectie A nommer 224, groot 01 are, ten verzoeke van de Erven J. W. Nagtegaal, Dadelijk te aanvaarden. Notarissen VAN DER SLUYS en VAN DEN BERG. VUURWERK ONDER BED. Te New-York had een 16-jarige jongen voor den onafhankelijkheidsdag een hoeveelheid vuurwerk vervaardigd, die hij onder zijn bed bewaarde. Het vuurwerk is echter ontploft, met het ge volg dat de woning vernield werd en er brand ontstond. Een aantal personen o.a. een brand weerman en enkele politie-agenten zijn ernstig gewond. De jongen zelf heeft een schedelbreuk gekregen. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een doode. Gisterochtend circa tien uur moest het mili tair Fokkertoestel no. 525 uit het vliegkamp te Soesterberg, in verband met de in deze streek gehouden militaire oefeningen boven Grave vliegende, wegens motordefect op een weiland in den polder Mars bij Grave een noodlan ding doen. Nadat de motor weer in orde gemaakt was steeg de tweedekker, bestuurd door den 28- jarigen gehuwden sergeant-vlieger Van Lies hout en met als waarnemer den 26-jarigen tweede luitenant Bia, om kwart over vier op nieuw op. De vliegmachine steeg regelmatig op tot een hoogte van ongeveer 100 M„ cir kelde een paar maal rond, waarna de motor weer niet in orde werd bevonden. Men wilde daarom weer dalen. Van een hoogte van on geveer 50 M. viel het vliegtuig echter met den kop naar beneden, binnendijks tegen den Maasbandijk aan. Beide inzittenden werden uit het zeer gehavende vliegtuig genomen. De heer Van Lieshout had zooveel fracturen en ver wondingen, dat hij werd voorzien van de laat ste sacramenten der stervenden. Om 6 uur is hij overleden. Luitenant Bia had zijn rechter- bovenarm en rechterbovenbeen gebroken. De doctoren Van Trotsenburg en Kanters uit Grave verleenden de eerste hulp. Toen sergeant Van Lieshout reeds over leden was en luitenant Bia op de brancard ge legd was, kwam de ziekenauto uit Nijmegen met de militaire doctoren Bosma en Sedee van de Koloniale Reserve. Luitenant Bia werd vervoerd naar het Wil- helmina-ziekenhuis te Nijmegen. De overledene is naar Zeist vervoerd. Hij laat een vrouw en een kind na. ZEILJACHT VERBRAND. Het zeiljacht Elbe, van den heer B. G. N„ uit Amsterdam, is even buiten Kethel, bij het Kampereilaud, verbrand. De oorzaak is ver moedelijk het omvallen van een snelkoker. De opvarenden konden zich redden. Alles was ver zekerd. BOTSING VAN TWEE AUTOBUSSEN «Tusschen Rotterdam en Delft, aan den kant van Overschle*. Zondagmiddag is cr op den straatweg naar Overschie weer eens een aanrijding gebeurd, welke weliswaar gelukkig is afgeloopen, maar welke toch zeer ernstige gevolgen gehad zou kunnen hebben. Te ongeveer kwart voor twee kwam van Rotterdam een van de bekende groote gele autobussen van de Zuid>Holland» scbe Autobusmaatschappij, welke een dienst onderhoudt tusschen het vliegveld Waalhaven en Scheveningen aanrijden, toen van den anderen kant een bus van dezelfde maat» schappij naderde. De beide bussen ontmoetten elkaar juist tusschen twee scherpe bochten van den weg in, precies in het verlengde van den nieuwen weg, welke over het verbindings» kanaal tusschen Rotterdamsche» en Delfshaven» sche Schie zal voeren. Hoe het ongeluk precies veroorzaakt is, is nog niet bekend, maar in elk geval zijn beide bussen met de zijkanten tegen elkaar gebotst. De schok was hevig. De uit Rotterdam ko» mende bus de no. 14 werd aan den linker zijkant opengerukt. Het spatbord werd aan die zijde dwars door de motorkap gedrukt. Ook aan de voorzijde is deze bus zwaar be» schadigdde wielen zijn ontzet en de ruiten vernield. De andere bus de no. 22 is na de botsing, dwars den weg overgereden, precies tusschen twee boomen doorgegaan en met den kop voorover in de sloot langs den weg ge» ploft. Ook deze bus is zwaar beschadigd. Merkwaardig is, dat hoewel in beide bussen passagiers zaten de persoonlijke ongelukken zich slechts beperken tot enkele schrammen, veroorzaakt door brekend glas. Met den bergingswagen van de firma J. de Graaf uit Delft is men zoo spoedig mogelijk begonnen, den van den weg gevallen bus weer op den weg te brengen. Daarmee is men een groot deel van den middag bezig geweest. Al dien tijd heeft het enorm drukke verkeer over dezen weg stagnatie ondervonden. ERNSTIG ONGELUK. Twee meisjes verdronken. Maandagavond is in de Wijnhaven te Rot» terdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee meisjes het leven heeft gekost. De 18>jarige M. v. d. S., thuis behoorend aan boord van het in de Wijnhaven liggende schip Arisje, was in een roeiboot langszij gegaan om wasch» goed uit te spoelen, en had haar 5>jarig zusje C. v. d. S. bij zich in de boot genomen. Toen zij klaar was en haar zusje weer aan boord van de Arisje wilde tillen is de roeiboot ver» moedelijk onder haar uitgegleden en zijn beiden te water geraakt, zonder dat iemand dit heeft opgemerkt. Toen de vader even later aan boord kwam miste hij zijn beide kinderen. Twee schippers van in de buurt liggende vaar» tuigen hebben met behulp van vaarboomen de beide lijken opgehaald. Zij blijven voor» loopig aan boord. De reddingsbrigade heeft gedurende meer dan een uur tevergeefs ge» tracht de levensgeesten op te wekken. •Groningen* Algem. Onderl. Maatsch. tot verzek .ring van Paarden en Rundvee. Zaterdag 30 Juni jl. werd onder presidium van den heer Jhr. Z. B Quarles van Ufford, in het hotel des Payf Bas te Utrecht de jaar» lijksche Algemeene Vergadering gehouden van «Groningen®, Alg. Onderl Maatsch. tot ver» zekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, sedert 1921 gevestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den heer F. F. Leopold, uitgebracht rapport over het jaar 1927 bleek, dat 525 schaden werden uitbetaald tot een totaalbedrag van f 158,162,32 De reserve der Maatschappij bedroeg per 1 December f 181,897,41. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den accountant, den heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden her» kozen. EEN AUTO OP DE MARKT. Drie vrouwen gedood. Te Kaschau heeft Zondag een auto met passagiers voor de auto-rennen op de markt een koopvrouw overreden, die op slag dood was. Van den schrik reed de chauffeur tegen een kraam op, waarbij hij nog zes vrouwen aanreed, van wie er twee onder de overbren ging naar het ziekenhuis zijn overleden. De andere vier zijn zwaar gewond. MOORD OP EEN BRUILOFT. Zondagavond omstreeks half elf is op een ondertrouwfeest in Dè Lutte, bij Oldenzaal, de 28-jarige J. Haarman met' een mes dwars door het hart gestoken, zoodat de dood bijna on middellijk intrad. De vermoedelijke dader is opgesloten. EEN ONEERLIJK TELEGRAFIST. Zaterdagmiddag is gearresteerd H. L. C„ rijkstelegrafist aan het telegraafkantoor te Zwol le, wegens overtreding van art. 359 W. v. S„ het onttrekken van geld aan de openbare kas. C. heeft bekend, bij de aanbieding van tele grammen aan de aanbieders het gewone tarief in rekening te hebben gebracht. Bij de door seining maakte hij echter, waar mogelijk was, van twee woorden één en stak het bespaarde bedrag in eigen zak. C. is in zijn betrekking geschorst. ONSCHULDIG VEROORDEELD? In 1924 zijn te Weimar twee broers Hans en Wilhelm Taubert, tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord op den wachtmees ter der gendarmerie Biebighauser, Dadelijk na de veroordeeling is in de pers opgemerkt, dat de aanwijzingen tegen de broers weinig overtuigend leken en dat er geen enkel rechtstreeks bewijs tegen hen was aangevoerd. Thans is een nieuwe instructie in de zaak gelast, omdat een inwoner van Jena eenigen tijd geleden als getuige in een proces heeft ver klaard te weten wie de eigenlijke dader van den moord is en verzekerd dat het niet de gebr. Taubert zijn. Na de veroordeeling had de verdediger den broers aangeraden, gratie te vragen, doch zij hadden dit geweigerd, omdat men als onschul dige niet om genade smeekt. EEN DAAGJE VAN PLEZIER. ONDER GOEDE VRIENDEN. Maar het was een duur grapje. Enkele dagen geleden ontving een inwoner van Utrecht bezoek van twee heeren, die per luxe auto uit Amsterdam waren gekomen. Een van die heeren was den Utrechtenaar bekend, den anderen kende hij niet. Maar het waren joviale lui en ze vroegen direct royaal- weg of de Utrechtenaar zin had om wat mee te toeren. De wagen was toch groot genoeg en de omstreken van Utrecht zijn mooi, dus wel de moeite waard om bekeken te worden. Een gratis autotocht daar had onze vriend ooren naar. Maar hij gunde toch ook een goeien kennis van hem dat genot. Of er dan bezwaar tegen was, dat ze met z'n beien meegingen Heele- maal niet, hoe meer zielen hoe meer vreugd, zeiden de joviale autorijders. Dies belde hij zijn vriend op en vroeg of hij zin had. Deze was direct enthousiast en kwam subiet. 'En na niet lahgeri tijd toerde dé auto, met de vier passagiers er in, Utrecht uit, de mooie omstreken tegemoet. Die omstreken waren echter nog al wat uit gebreid naar het scheen, want het gezelschap was in Amsterdam terecht gekomen. Dat is een toffe stad en als het zomerweer is en je bent met een auto, dan wordt er hier eens aangelegd en daar eens uitgestapt en zoo gaat de dag gezellig voorbij. Onderweg werd druk geredeneerd over allerlei onderwerpen, maar vooral over kaartspelen. De voor- en na- deelen van dat spel werden gewikt en ge wogen en men was het er over een, dat het een heel aardig tijdverdrijf was. In een café in Amsterdam ontmoette men een kennis van de automobilisten, een Duitscher, ten minste iemand, die Duitsch sprak. De vijfde man brengt de vreugde an en daarom ging ook de Duitscher mee. Zoo koerste men weer op Utrecht aan en daar ten huize van den Utrechtenaar zou men verder den avond genoegelijk doorbrengen. Nu een spelletje kaarten Top, de autorijders en de Duitscher hadden kaarten meegebracht en men begon een spelletje. Als je den heelen dag in eên auto gezeten hebt en hier en daar eens bent uitgestapt, dan weet je niet zoo precies alles meer. Van daar dan ook, dat onze Utrechtenaar en zijn vriend zich niet meer weten te herinneren hoe er gespeeld is, maar wel kwamen ze ten slotte tot de ontdekking, dat de Utrechtenaar 550 was verloren en zijn goeie kennis 75. En de Duitscher had het meeste gewonnen. Vroolijk en welgemoed stapten de drie heeren in den auto en zijn weggereden. De Utrechtenaar vervoegde zich bij de politie, maar de kaarten zijn door het edele trio mee genomen, zoodat heel moeilijk zal uit te zoeken zijn hoe het geval zich heeft toegedragen. In elk geval zal de brave heer wel niet licht meer met iemand meegaan en althans geen kaart spelen. En dit schoone verhaal is een waarschuwing voor anderen, die soms zin mochten hebben in een autotochtje, met als navreugde een par tijtje kaart. BLOEDIGE „STAHLHELM"-DAG. Op den „Stahlhelmdag' 'te Vegesack heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen de Stalh- helmers en de roode frontstrijders. Toen Stahlhelm Zondag op de Seemanns- platz een herdenkingsplechtigheid voor de oor- logsdooden hield, werden deze partijgangers door roode frontstrijders aangevallen, wien het houden van een aritijfasjdiStendag verboden was. De Bremer Schupo wist de orde te her stellen, echter niet dan nadat bij de botsing 18 personen gewond waren. Er werden 7 per sonen gearresteerd. DROEVIG ONGEVAL. Twee meisjes te water en verdronken. Llit het water van de Wijnhaven, nabij de Regentessebrug zijn gisterenavond omstreeks 6 uur twee meisjes opgehaald, de 18-jarige M. van der Starre en de 5-jarige C. van der Starre, thuis hoorend aan boord van het Rijnschip „Arigje" liggende in de Wijnhaven te Rotterdam De twee lijken zijn opgehaald door den 28-jari- gen C. van der V. schipper aan boord van het schip „Weeuwtje" en den 22-jarigen/ A. de B. schipper aan boord van het schip „Tha lia." Als vermoedelijke oorzaak van het verdrin ken van deze twee meisjes werd het volgende opgegeven. Het oudste meisje had eenig wasch- goed uit te spoelen en is vermoedelijk in de roeiboot gegaan, met medeneming van haar jonger zusje. Hoogst waarschijnlijk is de boot teruggedreven op het moment dat het oudste meisje haar zusje weer aan boord wilde zetten van het rijnschip „Arigje" met het droevig ge volg, dat beide meisjes in het water zijn ge vallen. Terstond na het ophalen was de reddings brigade tegenwoordig om te trachten de levens geesten nog op te wekken. De Sylvester-metho- de werd toegepast, echter zonder resultaat. Ook dr. v. d. Perk is nog met een geheel nieuw zuurstof-apparaat bezig geweest, het mocht echter niet baten en dr. v. d. Perk kon niet anders dan den dood constateeren. De lijken zijn voorloopig aan boord gebracht. Er zal nog een nader onderzoek worden inge steld. DE DANSWOEDE. Ingrijpen der politie. Zaterdagavond heeft de politie te New York een einde gemaakt aan den danswedstrijd, die reeds drie weken duurde. Er dansten, toen de politie ingreep, negen paren reeds langer dan vijfhonderd uur. Het ziek worden van een jongeman, die in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden ver voerd, was de aanleiding voor de politie, in te grijpen. De danswedstrijd werd bijgewoond door on geveer tienduizend toeschouwers. De meeste deelnemers aan den wedstrijd waren- na het pjotseling einde niet in staat te slapen. De negen paren, die tot het gedwongen einde aan den wedstrijd hebben deelgenomen, zullen 18.500 dollars samen deelen. Maar de „onder nemer" van dezen wedstrijd heeft in drie we ken 25.000 dollars verdiend. HOE MENIG ZOON OVER ZIJN VADER DENKT. In „der Evangelische Schutfreund" werd on der bovenstaanden titel de volgende paedago- gische les gegeven „Op den leeftijd van ongeveer 12 jaar: Mijn vader is zeer verstandig, hij weet alles. Op den leeftijd van ongeveer 15 jaar: Mijn vader is niet zoo verstandig als ik dacht; hij weet veel dingen niet. Op den leeftijd van ongeveer 20 jaar: Mijn vader weet eigenlijk maar zeer weinig, wij leeren tegenwoordig veel meer. Op den leeftijd van ongeveer 25 jaar: Het is zeer bedroevend hoe achterlijk mijn vader is; fjij is heelemaal niet ijieej op d,e hoogte van zfjn tijd. Op den leeftijd van ongeveer 30 jaar: Mijn vader is toch wel een bekwaam man en heeft in vele opzichten zeer gezonde opvattingen. Hij heeft ook veel meer geleerd dan ik gedacht had en in zijn oordeel slaat hij vaak den spijker op den kop. Op den leeftijd van 35 tot 40 jaar: Ik heb alle eerbied voor mijn vader; hij is toch een zeer verstandig man. Hij heeft zich niet laten beïnvloeden door allerlei misleidende stroo mingen, maar grondig nagedacht en heeft langs dien weg zijn vaste en duidelijke standpunt gekozen". Zou „de Schulfreund" dit ook niet voor menig Nederlander hebben geschreven CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 2 Juli 1928. Bloemkool, le soort, 10.-- tot 16.80 per 100 stuks. Bloemkool, 2e soort, 7.— tot 13.90 per 100 stuks. Bloemkool, 3e soort, 3.60 tot 8.80 per 100 stuks. Bloemkool, uitschot, 2.— tot 4.50 per 100 stuks. Komkommers, le soort, 13.80 per 100 stuks. Komkommers, 2e soort, 9.50 per 100 stuks. Komkommers, 3e soort, 6.60 per 100 stuks. Savoye kool 1.40 tot 2.50 per 100 stuks. Perziken, le soort, 12.— per 100 stuks. Perziken, 2e soort, 7.60 per 100 stuks. Perziken, 3e soort, 6.10 per 100 stuks. Sla 0.80 tot 1.70 per 100 krop. Peen 4.70 tot 8.70 per 100 bos. Rabarber 7.70 per 100 bos. Postelein 4.60 tot 9.10 per 100 K.G. Doppers 12.tot 16.per 100 K.G. Peulen 14.— tot 19.10 per 100 K.G. Tuinboonen 11.— per 100 K.G. Eerstelingen 8.70 tot 10.— per 100 K.G. Kriel 2.40 tot 2.70 per 100 K.G. Aardbeien 14.40 tot 15.60 per 100 pond. Tomaten 0.10 tot 0.15 per pond. Frambozen 0.26 tot 0.27 per pond. Spaansche Kersen 0.45 per pond. Krieken 0.45 per pond. Druiven 0.80 per pond. Kaas (volvet) 0.60 tot 0.61 per pond. ZWARTE BESSEN 45.per 100 K.G. Aanvoer 1660 K.G, Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar In aardappelen, groenten en fruit. Nassankade 158, Amsterdam. Marktorerzlcht der vorige week. De oude aardappelen zijn niet meer ge' vraagd en niet meer te verkoopen. Wat er nu nog aan de markt is, moet voor varkensvoer verkocht worjen. De aanvoer voor nieuwe Malta aardappelen is in de afgeloopen week zeer groot geweest, er kwamen 3000 vaten en balen. Ook Itali» aansche 5000 collis, welke in veiling f 5,—per 100 kg. minder opbrachten dan vorige week. In Malta aardappelen was een levendige han» del, er blijft voor Malta een goede vraag, dit, doordat de nieuwe over het algemeen geen kwaliteit hebben. De aanvoer van Malta aard» appelen zal volgende week veel minder zijn, daar men in Malta de voorraad geruimd heeft. Nieuwe aardappelen zijn door de kleine vraag zeer moeilijk te verkoopen, dit ook door de groote aanvoer, die grooter is dan de vraag. Hillegommer zandaardappelen van donkere grond is geen prijs voor te maken, een enkel klein partijtje bracht f 7,— op. Mooie grove drielingen zijn gevraagd van alle streken tot f 5,-. Katwijker zandaardappelen weinig vraag. Mijn verwachting is, dat eerst de Malta aard» appelen geruimd moeten zijn voor er een betere haDdcl in nieuwe Hollandsche aard» appelen komt. Kriel onverkoopbaar. Maandag 2 Juli werden de volgende prijzen gemaakt Andijker Muizen f 6,— tot f 8,— p. 100 kg. drielingen f 4,- tot f5,-» blauwe Eigen» heimers f 10,- tot f 12,- Westl. Muizen f 5,50 tot f 6,50 drielingen f5,- tot f5,50 Rijper Muizen f 6,- tot f7,- drielingen f 4,- tot f5,- Katwijker Eerstel, f 7,— tot f 8,— Nieuwe Malta f 13,50 tot f 15,- Italiaansche f 12,- tot £14— VEE EN PAARDEN. AMSTERDAM, 2 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd430 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 110-118 ct.2e kwal. 90-110 ct.; 3ekwal.70-90ct.mindere soorten 62—70 ct. per kg. slachtgewicht130 melk» en kalfkoeien f 280-400 per stuk; 150 vette kalveren le kwal. 80-90 ct.2e kwal. 70-80 ct.3e kwal 64—70 ct. per kg. levend gewicht; 81 nuchtere kalveren f 10-1841 schapen f 40-46 per stuk700 Overz. en Gel» dersche varkens le kwal. 77-78 ct., vette var» kens 73—76 ct. per kg. slachtgew.35 paarden f 100-225 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 2 Juli. Eieren. Aanvoer 105,000 stuks. Prijzen van f 5,55-6,50, middel» markt f 5 80 per 100 stuks. Handel traag. ROERMOND, 2 Juli. Eierenmijn. Aanvoer 4,150,000 stuks. Kippeneieren f 5,40 h f 680 idem kleine f4,30 a f5,30; eendeneieren f 4,50 a f 5.40 per 100 stuks. TIEL, 2 Juli. Aanvoer boter 56 kg., prijs f 1,80 f 2,10 per kg. Voorts 210,000 eieren, in den groothandel f 5-6 per 100 stuks, voor particulieren 4'/2-6'/2 ct. per stuk. GRANEN ENZ., MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 2 Juli, Binnenlandsche gra» nen. Wegens onbeduidende aanvoeren worden tot den nieuwen oogst geen noteeringen meer opgemaakt. Van buitenlandsche granen werden heden in veiling verkocht 300 ton gedroogde Mina» toba tarwe f 10,75-f 10,90 plus 1 pet. AMSTERDAM, 2 Juli, Binnenl. granen. Rood* tarwe f 13-13'/.,, witte tarwe f 13'/a- 14'/2, chevalier gerst f 14—14'/2. haver f 14- 15, duiveboonen f 14-17, alles per 100 kg. GROENTEN, AARDAPPELEN EN FRUIT. ROTTERDAM, 2 Juli. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: nieuwe eigenh. 5—7 ct.Westl zand ronde 10—12 ct., do. klei 8—9 ctWestl. zand lange 9—10 ct., Westl. klei lange 6—7 ct., Westl. kleine gewone .4-6 ct., Italiaansche 8—10 ct., Springs 11 '/2 ct. alles per kg., met flinke aanvoer kalme vraag., AMSTERDAM, 2 Juli. Aardappelmarkt. Muizen 7 ct. kleintjes 4-4'/2perkg. Aanvoer 2 ladingen of 251 Hectoliter. ROTTERDAM. 2 Juli. Vlas (opgaaf van de marktmeesters), 1000 kg. blauw schoon f 1— 1,10, 300 kg. wit Zeeuwsch f 0,90—1, 6000 kg. Hol!, geel f 1,10-1,30, 1900 kg. Dauwrool f 1-1,10 per kg. In verband met loopende geruchten deelen wij mede dat het verslag in ons Vrijdagnum» mer over de reis naar de Zuiderzeewerken niet van de hand Tan den Heer P. D. Slellng la. [Red.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3