r De Reis naar de Zuiderzee-werken. I II CARTER'S ES» PILLS PUROL PUROL Burgerlijke Stand Kerk en School. Wees een Magneet, Trek de Aandacht. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand en Smetten S Land- en Tuinbouw. Verlo Getrc JAC HUI1 J y 11 V1 110 1 li' :|j! I m Dinsdagmorgen maakten de leden van de Landbouwvereeniging „Ons Belang" te Melis sant een reis van enkele dagen naar de Zuider zeewerken te Wieringen. De Melissantsche Landbouwvereeniging staat bekend door haar energie en initiatief. Dat blijkt uit haar actief deelnemen in den Boerenbond; haar -arbeid-voor de' electrificatie van ons eiland dat blijkt thans ook uit de reis .naar Wieringen, die zij deze week deed, een reis die niet uit sluitend voor genoegen gedaan werd, maar in derdaad ook een zakelijk karakter droeg, het geen uit wat we hier mededeelen blijken zal. De voorbereiding van deze reis was geheel bij den actieven voorzitter der vereeniging den heer P. D. Sieling, iemand van wien bekend is dat het organisatie-talent niet ontbreekt. We zullen niet spreken over den velen arbeid die aan deze voorbereiding verbonden is ge weest. Iemand die iets van deze dingen afweet, beseft wat het geweest is, om een reis van eeinge dagen te organiseeren, voor 40 menschen. Daar komt heel wat voor kijken. Oorspronkelijk was gerekend op 40 man, maar één was op het laatste oogenblik verhin- rerd, welke plaats vervuld werd door een ken nis van een der landbouwers uit Middelharnis. Het gezelschap had Dinsdagmorgen plaats genomen in 10 auto's, en werden met het sleep- schip van de R.T.M. cm half 9 uur overgezet naar Hellevoetsluis. Vandaar ging het langs de mooie straatweg naar Den Briel en met de veerpont naar het eiland Rozenburg over, weer per veerpont naar Maassluis. Hier had reeds een ontmoeting met een oude bekende van Flakkee plaats, n.l. de heer Kras, voormalig opzichter der Dirksland- sche haven en der polders aldaar. Eenige landbouwers uit Dirksland die deze reis ook meemaakten en den heer Kras goed kenden, stelden er prijs op hem te ontmoetten, en daar de heer Kras aan de haven te Maassluis woont bestond hiertegen natuurlijk geen be zwaar. Deze gelegenheid werd tegelijk te baat ge nomen om het nieuwe watergemaal van Delf land in oogenschouw te nemen. Een prachtige installatie, geheel electrisch gedreven, en voor zien van de nieuwste inrichtingen welke op dit gebied zijn uitgevonden. Zooals bekend is ligt Delfland heel laag, ver beneden den water spiegel, en dientengevolge heeft men er vee', last van het water. De bodem is er moerassig. Het spreekt vanzelf dat een volledig geouitileer- de inrichting om het water te verwerken hier dus van primair belang is. Het Delftlandsche- watergemaal verzet niet minder dan 1000 M;i. water per minuut. Vandaar ging de reis verder Delfland door, langs Den Haag, door het schitterend Haagsche Bosch, dat juist in dezen tijd van het jaar zijn volle pracht openbaart, naar Noordwijk aan Zee. Wie aan Noordwijk aan Zee denkt en Flak- keesch landbouwer is denkt op het oogenblik tevens aanVeearts Dr, De Graaf die er juist voor enkele weken is gaan wonen. Daartoe was dan ook het doel van dit kleine uitstapje. De heer De Graaf toonde zijn blijdschap op eenmaal en reeds zoo spoedig zoo ve'e Flak- keesche gezichten in zijn nieuwe woonplaats te zien door een gastvrij onthaal. Hier werd thee gedronken en de fotograaf werd door den heer De Graaf ontboden om het gezelschap op de gevoelige plaat over te brengen, en het aan denken aan het verrassend bezoek aldus voor immer te bewaren. De bezoekers hadden nu meteen een gelegen heid om zich te overtuigen van het feit dat de heer De Graaf, in een plaats omgeven van het schitterenste natuurschoon woont, een combi natie van bosch en zee, rustig gelegen en toch in directe verbinding met het centrum des lands. Ze misgunnen de heer De Qraaf zijn nieuwe woonplaats niet. Na een hartelijk afscheid ging de tocht door naar Haarlem, steeds waren de wegen nu ge flankeerd door het mooiste natuurschoon. Deze streek van het land is rijk aan boom- en struik gewas. Jammer was het dat het weer niet wat beter was. Het was een dag van regen en wind. Gelukkig hindert dat alleen het volop genieten van het natuurschoon, zelf heeft men er in de goed gesloten wagens geen last van. Er werd doorgaans gereden met een snelheid van 40 K.M. per uur, zoodat alles wat men voorbij schoof, goed kon worden opgenomen. Haarlem gaf eenige pech. Een der deelnemers kreeg een klein defect aan zijn wagen. Het was maar een kleinigheid dat intusschen ongeveer een uur oponthoud gaf. Ook hier bleek echter dat de leiding in goede handen berustte. De heer Sieling had overal voor gezorgd, Zelfs voor een deskundig auto- reperateur, iets wat niet overbodig mag heeten voor een gezelschap dat met 10 auto's een ver ren tocht onderneemt. Deze deskundige Van Dalen van Melissant had het euvel spoedig in orde gebracht en de reis werd voortgezet over Beverwijk, het land der aardbeien-export, het Noordzeekanaal over, naar Medenblik. 's Avonds ongeveer half negen kwam men in deze oude veste aan. Het was natuurlijk te laat geworden om nu nog een uitstapje te maken. Toen men gegeten en zich verfrischt had, was het onderhand tijd geworden zich ter ruste te begeven. Het gezelschap was ingedeeld in drie groe pen welke in drie hotels onderdak bekwamen. Na een heerlijke nachtrust, was men den vol genden morgen, reeds om 7 uur present om de reis naar de Zuiderzeewerken te ondernemen. Nu kwam het er op aan dat men te beschik ken had over een paar zeevaste beenen. De Zuiderzee kan bij stil weer schitterend zijn, zoo glad dat men geen rimpeltje in het water ziet, dan is heel deze plas één groot spie- t gelvlak. Maar anders wordt het als het weer eenigs- zins guur is. Dan is de Zuiderzee verradelijk, juist door haar ondiepte. Het water is dan zoo onstuimig, dat het meest zeewaardig schip slin gert als een nootedop. De bedoeling was oorspronkelijk de geheele. Zuiderzeereis mee te maken tot Harlingen in Friesland toe. Bij mooi weer is dat een prachtig zeetochtje en men heeft kans nog een stukje van het mooie Friesland te zien. Het liep echter 'anders dan men verwacht had. Wij zullen ons er niet aan wagen een be schrijving te geven wat er op de boot afspeelde. GefSiég zi^shet, daf' ^e„inededeefen£: dattóror»- schillende toeristen we noemen geen namen hun tol aan de godin van het zeewater te betalen hadden. De lust om naar Harlingen mee te stoomen, verging het geheele gezelschap, en men was blij toen Wieringen in het zicht kwam, en men gelegenheid kreeg vaste grond onder de voeten te nemen. De oorspronkelijke bedoeling werd opgegeven, meest tot leedwezen van den kapi tein van het schip, die natuurlijk met proviand en alles wat er bij komt voor een groot ge zelschap gerekend had. Voor het gezelschap zelve was deze gang van zaken echter in het minst geen mislukking. Van achteren bezien werd algemeen gecon cludeerd, dat het zoo nog maar het beste is. Hijgen-,«lp reis naaf H^ing^^egemaakf, I' dan zouden er heel wat uren" zijn vèrlo'ren ge raakt, die nu nuttig besteed konden worden aan het eigenlijke doel van den tocht: de be zichtiging der Zuiderzeewerken. Te ongeveer half tien kwam het gezelschap te Wieringen aan. Het eerst wat men in oogenschouw nam was de geweldige opslagplaats voor het materiaal, dat voor het ontzaggelijk werk noodig is. Men bevond zich op het Noord-Oostelijk ge deelte van het eiland, alwaar de dijkverbtgding komen moet met Friesland. Het is moeilijk te beschrijven wat hier te zien is. Alles is van overweldig groote af metingen. De dijken die gelegd worden hebben een voet van ongeveer 100 M. breedte. De kruin is niet minder dan 40 M. breed. Bovenop bevind zich dubbel spoor, rijpad enz. Het is bijna ongeloofelijk, dat zulke ontzaggelijke wer ken op een drassigen zeebodem kunnen worden opgetrokken. Natuurlijk is het hoofdbestand deel cementverharding. Het is hoogst interes sant te zien hoe de cementproductie plaats heeft. Een ceihentmachine, geheel gedreven door elec- trische kracht, doet het werk. Het materiaal, waarvan het cement gemaakt wordt, wordt in Maak er een eind aan - iaat hardlijvigheid U niet vroegtijdig oud maken en U van Uw jeugd berooven. Heldere oogen, een frissche teint, een veerkrachtige tred en een gezond uiterlijk hek ken tegenwoordig ieders aandacht. Het is zoo gemakkelijk hoofdpijn en slechte spijsvertering, puistjes en een ongezonde gelaatskleur en veie andere ongemakken en pijnen, die door consti patie veroorzaakt zijn, te genezen. Ruim deze hinderpalen uit den weg, door nog vanavond CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN in te nemen. Morgen zult U reeds ondervinden, dat daardoor de ingewanden pijnloos functioneeren. Ge zult U opgelucht voelen, en den nieuwen dag met frisschen moed beginnen. Bedenk, dat zij volgens doktersrecept zijn samengesteld en door oud en jong kunnen worden gebruikt. Ze zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus gemakkelijk te slikken en bevatten geen giftige stoffen. Het is een zuiver plantaardig middel, dat de natuur op wetenschappelijke wijze te hulp komt. Vraag „Carter's"- met bovenstaand merk Bij Apoth. en Drog., In roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindersma, Den Haag. 17 de machine gestort en deze verwerkt het regel matig tot de materie, die tot de verharding ver- eischt wordt. Welke afmetingen deze werken hebben, kan men eenigszins nagaan, als men weet, dat hier aan de Noord-Oost kant van Wieringen niet minder dan zes sluizen moeten komen, die ver binding geven met de Noordzee en den vaargeul die overblijft naar Amsterdam. Om half twaalf werd een broodje genuttigd, en een bezoek gebracht aan enkele plaatsjes als Stroe, Dentleven, Oosterland, enz. In een van deze plaatsjes werd nog een heel oud Her vormd kerkje bezichtigd met een aardig in terieur. Dat men hier van de zee leeft, bewees een fraai vervaardigd schip, dat in de kerk aanwezig was. Na een bezoek aan het eiland, dat de eer heeft gehad een tijdlang de residentie te zijn van den Duitschen ex-kroonprins, stapte het gezelschap in twee autobussen en reed over den nieuwen dijk, welke onlangs voltooid werd en verbinding geeft met het vasteland van Noord-Holland, naar van Eeuwijksluis. Vervol gens door den Paulonapolder en den Heer Hu- gowaard, waar een bezoek gebracht werd bij Waiboer, bekend om zijn zetpoters, die vooral op Flakkee grooten aftrek vinden. Hier werd het zetgoed bezien. Algemeen was men het er over eens, dat hier pracht-polders zijn. Het landbouwgewas staat er schitterend bij. Een lust voor de oogen van de landbouwers. Het was voor een ieder interessant om de oorsprong van den beroemden pootaardappel nu eens persoonlijk in oogen schouw te nemen. 's Avonds te 5 uur ongeveer kwam men te Medemblik aan. Na het gebruik van kleine ververschingen, stapte men weer in de eigen auto's en reed naar den proefpolder te Andijk. Men dient te weten dat deze polder is in gedijkt speciaal met het doel om te onderzoeken of de bodem van de Zuiderzee geschikt te maken is voor den landbouw. Het zou toch kunnen zijn, dat den bodem van dien aard was, dat ze voor den teelt ongeschikt bleek. Van daar dat men een proefpoldertje indijkte nabij Andijk, iets ten Oosten van Medenblik, om dit nader te onderzoeken. Hier is een splinternieuw boerenbedrijf ge vestigd, met een groot laboratorium, speciaal voor het onderzoek van den bodem. Algemeen was men van oordeel, dat de proef- veldjes er goed voor staan. De grond is er wel ongelijk. Op de eene plaats is ze lichter dan op de andere plaats, maar over 't algemeen domineert toch de zware grond. Allerlei vruchten treft men in dit proefpol dertje aan. Erwten, rogge, tarwe, gras, enz. Er loopen hier en daar nog kreeken doorheen, ten bewijze, dat deze grond pas aan het zilte nat ontwoekerd is. Rekening houdend met het feit, dat deze pol der in September van het vorige jaar pas droog kwam, mag gezegd worden, dat het gekras er vrij goed bij staat. Men moet hier natuurlijk niet de maatstaf aanleggen van een volledig economisch bedrijf. De bedoeling hier is niet om direct winsten uit het bedrijf te halen, men moet rekening houden met het doel waartoe dit bedrijf speciaal werd opgericht. En dan mag worden vastge steld, dat wanneer de droog te leggen polders denzelfden bodem hebben als dit poldertje, de Zuiderzee in de toekomst een belangrijke aan- -'winku-zafe woeden -woon- denNederlandschen Landbouw. De bedoeling van dit laboratorium is dan ook onder meer om te onderzoeken welke kunst meststoffen en grondbewerkingen voor dezen bodem het doelmatigst zijn. Het zal een belangrijke verruiming op land bouwgebied beteekenen. Men moet weten, dat het de bedoeling is vier groote polders in de Zuiderzee in te dijken. Daartoe komt er een enorme afsluitdijk van Wieringen naar Friesland (bij Makkum). Bij Wieringen komt er door den afsluitdijk een kanaal met de 6 sluizen waarvan we hier boven spraken. Voorts krijgen de polders, die droog gelegd worden, een gezamenlijke oppervlakte van 211.830 H.A. grond. Wat er overblijft is dan het IJsselmeer, dat tusschen de twee grootste polders naar Amsterdam slechts een breedte overhoudt van 5000 M„ dus een uur gaans, iDit is dus: wel de. moeite van het indijken waardmits de bodem te gebruiken is. Na het bezoek aan dezen proefpolder werd de reis voortgezet naar Oostblokker, iets Zuid- Westelijk van Medenblik. Hier werd de beroemde veestapel van de Gebr. Ruiter bezichtigt, mede bekend op Flak kee door het feit, dat hier de fokstier, welke onlangs werd aangekocht, van dezen veestapel afkomstig is. Vermeldenswaard is nog, dat van dezen stapel onlangs een stier verkocht is, be- stemd voor Argentinnië, voor den prijs van 5000.—. Wij hoorden een landbouwer op merken, dat hij hier een koe gezien had, zooals hij er nog nooit een gezien heeft. Ook van hier ging men zeer voldaan weer op stap naar Medenblik terug. Inmiddels was het avond geworden en na een verfrisschende rust (zulk een dag is be langwekkend, maar vermoeiend) vertrok men Donderdagmorgen 7 uur uit Medenblik over Purmerend naar IJmuiden. Hier werden de 'beroemde sluiswerken in oogenschouw genomen. Was het werk aan de Zuiderzee grootsch, wat men hier te zien kreeg was overweldigend. Met volle vrijmoedigheid kan ieder worden aangeraden dit werk eens te gaan bezien. Men heeft er vrijen toegang en wordt tot alles toe gelaten. Natuurlijk is de sluis nog droog, zoodat men er doorloopen kan. Doet men dat, dan ziet men aan weerszijden tegen twee geweldige mu ren op. Deze muren zijn zeventien meter hoog en 2Vï meter dik. De breedte der deuren, die schuiven, en niet draaien, zijn 40 meter. De sluis is 400 meter lang. Als men deze cijfers in gedachten even reali seert, kan men zich eenigermate voor oogen stellen welk een ontzaggelijk werk men hier aan het ondernemen is. si 0: Alles is gemaakt van gewapend beton. Het lijkt wel een groot spinrag van ijzeren staven. Het werk is gebaseerd op een schitte rende organisatie, vrucht van moderne techniek. Alles wordt verwerkt met electrisch gedreven kranen. Langs enorme staaldraden wordt het materiaal aangevoerd. Het werk verloopt rus tig, seinen met vlaggetjes enz. vertolken de bevelen. Inderdaad, hier is iets grootsch te zien. Van hier ging het over Haarlem door de Haarlemmermeer naar Hoofddorp. Daar was het juist graanbeurs. Omdat de Flakkeêsche landbouwer ook wel eens een beurs in den vreemde wil bijwonén, werd hier uitgestapt en het eten genuttigd. Voorts ging het in de richting van Boskoop, waar de mooie omgeving en de boomcultuur het rijden tot een genot maakte, naar Rotterdam en Waalhaven. Dat laatste kon men nog net waarnemen. Enkele landbouwers maakten nog een vlieg- tochtje boven de groote havenstad en dan verder over Hoogvliet naar Hellevoetsluis, waar de sleepboot der R. T. M. weer gereed lag om het gezelschap naar het Flakkeesche land te brengen. Hier mede was deze interressante reis vol bracht. Alleen voor genoegen Geen sprake van Het zakelijk belang van een dergelijke ex cursie' voor den landbouw jn het algemeen, is van niet te onderschatten beteekenis. Men leert van elkander, den blik wordt ver ruimd en men leert eigen werk en woonplaats waardeeren, als men ziet, met welke moeilijk heden men elders te kampen heeft. Alle lof voor den leider, die deze reis or ganiseerde. Er was harmonie. En een opge wekte geest heerschte er, Alje's -liep vlot van stapel, dank zij de prompte regeling die vooraf gegaan was. **.«»-' En tot slot We hopen, dat dit gezelschap na jaren nog eens dezelfde reis zal kunnen ondernemen. En dan niet om Zuiderzeewerken te bezich tigen, maar om aam de boorden van het IJssel meer te komen en dan langs die bporden on afzienbare velden met rijpend graan te ont moeten. Ontworsteld aan den bodem der zee. Zooals ons geheele landje aan 'het zilte nat ontworsteld is. Want men weet- het: „Een hand vol zee wier". Want hoe schoötf de zee op vele tijden van het jaar moge zijn, zij haalt in het oog van den Nederlandschen landbouwer niet bij de schoone vergezichten over golvend gouden graan, waarvan de bekende dichter Réné de Glercq eens zong „Heerlijke terwe, „Siersel der aarde, „Goud in Uw verwe, „Goud in Üw waarde „Heerlijke terwe, vroomheid en vreugd „Rijk is de boer als de tarwe deugt LANDBOUWONDERWIJS, In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer C. del Graaf te Dirksland, is tot lid van den Raad van Toezicht op het landbouwonderwijs benoemd de heer J. Buth G.Jz. te Dirksland. FLAKKEESCHE BOERENBOND. De heer P. van Schouwen te Oude Tonge stelt zich niet meer herkiesbaar tot Voorzitter van den Flakkeeschen Boerenbond. De afdee- lingen zijn door het bestuur uitgenoodigd can- didaten op,te geven, waaruit op de eerstdaags te houden algemeene of zomervergadering een keuze kan worden gemaakt De heer Van Schouwen werd tot Voorzitter benoemd in 1925, nadat hij reeds gedurende meer dan anderhalf jaar als vice-voorzitter de leiding had gehad, tijdens de langdurige ziekte en het overlijden van den heer J. Overdorp, en weer gedurende meer dan 8 maanden tijdens de vacature J. Koert Mz, Toen de vereeniging door de moeilijkheden met de V. N. A. een ernstige crisis doormaakte en zelfs van ontbinding sprake was, heeft de heer Van Schouwen den moed getoond en ge toond ook de kennis te bezitten om deze nuttige organisatie van den ondergang te redden, waarvoor hem den dank van den Flakkeeschen Landbouw toekomt. DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De maandelijksche groei van de Landbouw- Onderlinge en de Tuinbouw-Oaderlinge. v; Op 1 Juni 1928 trad per provincie het hier onder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw-Onderlinge toe Provincie. Aant. leden. Loon. Groningen 23 22.302.- Friesland 70 59.274.- Drenthe 39 22.293.- Overijsel 20 11.834.- Gelderland 27 14.481.- Utrecht 9 8.840.- Noord-Holland 33 22.858.- Zuid-Holland 24 22.441.- Zeeland 14 9.104.- Noord-Brabant 2 4.100.— Totaal 261 197.527.- Per 1 Juni 1928 traden als lid der Tuinbouw- Onderlinge toe 50 werkgevers, uitbetalende aan loon 38.619 Sedert 1 November 1927 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw-Onderlinge met 1066, uitbetalende 1.116.934.— loon; bij de Tuinbouw-Onderlinge met 313, uitbetalende 386.027.- loon. De Secretaris van de P.O.C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. MODERNE POTERBEWAARPLAATSEN. Over dit onderwerp heeft Ir. W. B. K. Ver hoeven een voordracht gehouden op de Aard- appeldagen te Wageningen, gehouden op Woensdag 27 en Donderdag 28 Juni. Even wil ik hier een paar kleine mededeelin- gen doen, die misschien nog van zeer veel be teekenis zijn voor hen, die nog bouwen moeten. Voor de breedte werd opgegeven 5 Meter, met een gangpad van 1 Meter, en een hoogte van 2 Yi tot 3 Meter, te bouwen richting Noord- Zuid, en boven den grond, en vooral ook re kening te houden dat het glas voor dat het ingezet wordt, goed moet worden schoonge maakt. Verder worden alle voodrachten, die deze dagen gehouden zijn, in druk gebracht, t. w. De vatbaarheid van de Aardappelplant voor de Phytophthoraziekte en haar bestrijding, door Mej. H. L. G. de Bruijn te Wageningen. Voorspelling van de Aardappelziekte in ver band met de Meteorologisch factoren, door Dr. C. Braak te De Bildt. Moderne poterbewaarplaatsen, door Ir. W. B. L. Verhoeven te Wageningen. Welke waarde moet worden toegekend aan de eerste spruit bij aardappelen, door Dr. J. C. Dorst te Wageningen. Een proef over den invloed van den grond bij pootaardappelen, door P. Band, Nieuwe Niedorp. Eenige ervaringen met kalibemesting bij aard appelen of Veenkoloniale gronden, door J. Kok te Veendam. De invloed van kalibemesting op het voor komen van bladluizen bij aardappelen, door Ir. J. J. Jansen te Wageningen. De afzet van aardappelen naar Duitschland, door Ir. A. H. Joustra te Berlijn. De moeilijkheden bij het vaststellen van een keuringsstelsel bij aardappelen, door Ir. J. D. Koeslag te Wageningen. Lichte mozaïekziekte bij aardappelen, door Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold. Dus alle zeer nuttige en leerzame onderwer pen, die voor elke aardappelverbouwer van groot belang zijn. G. v. d. HEIDEN, Contr. H. M. v. L. Sommelsdijk, 29 Juni 1928. SOMMELSDIJK. Geboren: Hendrik, z. v. Adrianus Beket en Leentje Kievit. MELISSANT. GeborenPieternella en Elsje, d. v. J. F. Neelsen T. van der SpaanAdrianus Teuhis, z. v. J. Robijn en L. van Es. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 1 Juli 1928. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m, 10 uur leesdienst en 'sav. 6,30 uur Ds. v. Ameide. Middelharnis, v.m. dhr. Vetter en 'sav. Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9 uur (o.t.) Ds. v. d. Wal v. Wageningen en 's av. 6 uur leesdienst. Oude Tonge, v.m. en n.m. dhr. de Heer v. Nieuw.Lekkerland, Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst nam. 2 uur Ds. Polhuijs. Herkingen, v.m. 9,30 en 's avonds 6 uur dhr. v. Yperen. Melissant, 's av. 6 uur Ds. v. d. Wal v. Wage* ningen. Goedereede, v.m. Ds. v. Ameide en 's av. dhr. Bouman. Ouddorp, v.m. leesdienst, n.m. Ds. v. Ameide (Doop). GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. en 'sav. leesdienst. Ooltgensplaat, van. 9,30 uur en 'sav. 6 uur Ds. ae Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur leesd. Dirksland, v.m. 10 en 's avonds 6,30 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, nam. 2 en 'sav. 6 uur leesdienst. Ouddorp, v.m. en nam. leesdienst. OUD GEREF, GEMEENTE, «c Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst. OUDE TONGE.* Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. J. van Amstel te Putten. DIRKSLAND. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren M. Grootenboer, J. Troelja en A. C. van Nieu- wenhuijzen, STELLENDAM. Doopouders, die hun kin deren in de Ned. Herv. Kerk wenschen te doen doopen, dienen daarvan aangifte te doen in de- consistoriekamer op Zaterdagavond van 6—7 uur. OUDDORP. Naar wij vernemen wenscht Ds. J. van Amstel van Putten, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, in de komende week hier henen te komen en Woensdagavond in de kerk op te treden. ca xm uflcs iowoa go Sfcicp „.„os;-, *b H ryvs3 „De Waarheidsvriend'], het orgaan van den Geref. Bond in de Ned, Herv. Kerk, schrijft NEUTRALITEIT QP, SCHOOLTERREIN IS EEN VALSCHE LEUZE. Ik zou mij al buitëngéwoon moeten vergissen, als ik veronderstel, dat ef onder de lezers van „De Waarheidsvriend" nog velen zijn, die hun ne kinderen sturen naar een openbare of zoo genaamde neutrale school. Tot die lezers wenschte ik mij in hef bijzonder gaarne tt richten. We zouden de tegenstanders van het Chris telijk onderwijs kunhëh verdeelen in twee soor ten. Er zullen er zijn, 'die er niets voor voelen, omdat doodeenvoudig de eeuwige dingen hun nog niet de zwaarste geworden zijn. Hoe zou men dan ook begeeren kunnen om het onder wijs op Christelijken leest te schoeien We begrijpen, dat men tegenstander blijft, zoolang we nog geen oog hiervoor hebben, dat het zoeken van het Koninkrijk Gods het voornaam ste is. Maar daar zijn ook andere tegenstanders, die een meer Doopersch standpunt komen in te nemen. Zij zijn tegen alle Christelijke actie en ■staan daarom onmiddellijk gereed met dat scher pe wapen, dat het met dat Christelijk onderwijs toch eigenlijk niets gedaan is, omdat het toch allemaal maar eigen werk is. Ge begrijpt, dat het noodig is om ook deze ernstige beschul diging onder de oogen te zien. Ik heb eens een neutraal onderwijzer ont moet, die mij vroeg of hef'er eigenlijk wel iets toe deed, of een kind op de openbare of op de Christelijke school leerde lezen, schrijven, zingen of rekenen. Vertel mij eens, zoo luidde de vraag, of men iemand ook op Christelijke wijze met cijfers op de lei of in het cahier kan laten omspringen De vraag werd natuur lijk zoo gesteld, dat het- van te voren reeds belachelijk moest heeten om daarop nog een bevestigend antwoord te durven geven. Edoch, zou het dan van geen beteekenis wezen, wie ons kind onderwijzen zal Is het met een kind, hetwelk uit een huis komt waar met God en Zijn Woord wordt gerekend, niet noodzakelijk, dat het ook op school in een dergelijk millieu komt Ge kunt toch een tee- dere kamerplant zoo maar niet aan de koude winteratmosfeer bllootstellen Neen, het is maar niet enkel te doen om de school met het gebed en het lezen van God; Woord te doen beginnen. Het is er om te doen om het geheele onderwijs van een Christelijken geest te doordringen. Zou het niet van groote beteekenis wezen, of het kind op de school psalmen en geestelijke liedekens zingt, "dan of dat kind slechts de neutrale versjes leert Acht de beteekenis van 't lied niet gering. Vele ouden van dagen, die veel van hetgeen vrpeger op de catechisatie geleerd is, al lang hebben vergeten, putten nog troost uit de versjes, die op school werden geleerd. Zou het voorts niet van groot gewicht zijn, dat men onze kinderen leert lezen Uit boekjes waarin ook plaats„lsyyior bijbelsche geschie denissen en verhalen, waarin met God en Zijn Woord wordt gerekend? Is men van neutrale zijde niet jaloersch. -op de schoone geschiede nissen uit den Bijbel Hoe zal verder recht gedaan worden aan de geschiedenis yan ons Vaderland,, als niet schier op elke bladzijde met Gods hand mag worden gerekend Onze tachtig-jarige oorlog, de geschiedenis van de onoverwinnelijke vloot, kan nooit op neutrale wijze naar recht naar voren worden^nl gebracht. Vrj Wat te denken van een natuurkunde-les, waarbij alle verschijnselen maar worden toe geschreven aan datgene, wat men' natuurwetten pleegt te noemen, in plaats van te rekenen met een God, die alles regeert en bestuurt Zoo zouden we kunnen voortgaan met steeds meer bewijzen naar voren te brengen van de stelling, dat neutraliteit eigenlijk onmogelijk is, zal men aan het Christelijk beginsel waarlijk recht laten geschieden. Hoe zou het trouwens van iemand gevergd kunnen worden om in strikten zin neutraal te wezen. Dit zou dag in dag uit ten slotte niet anders kunnen dan in den weg van absolute dooding van eigen persoonlijkheid. Sprak Christus zelf niet: Wie niet voor mij is, die is tegen mij Zou er wel één terrein voor den Christen kunnen wezen, waarop hg neutraal zou mogen zijn Neutraal, dat zou immers willen zeggen, dat men lus eigenlijk over den Koning der koningen niet meer zou mogen spreken. Neen, nog, eens: dpt kan niet, dat mag niet. Nu zegt misschien een ander, dat de kinderen toch eigenlijk nog veel te jong zijn om over Gd en Zijn Woord te hooren spreken. Maar, lezers, zien wij niet menigmaal, dat God de jonge kinderen ook komt weg te maaien met den sikkel des doods Worden er niet vele sierlijke jonge bloemen van den stengel afge sneden Heeft dan ook het schoolkind geen onsterfelijke ziel Gods Woord is toch zeker op onze hand. Staat er niet geschreven: „Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden" De tuinman weët het ook wel, dat hij van een ouden, dikken boom onmogelijk meer een goeden leiboom maken kan. Men moet begin nen om de jeugdjg$dafcjés*te leiden. Maar zoo is het ook met betrekking tot de eeuwige din gen. Voor den Heere ïi het even gemakkelijk om een grijsaard van 80 jaren in de ziel te grijpen en te bekegrs%=. als ook te werken in het kinderhart. Maar dit zult ge me onmiddellijk moeten toe geven, dat het kinderhart toch 't meest ont vankelijk is om het- zaad des Woords te ont vangen. Ik werd er een Vörig jaar hier weer zoo is versterkt, toen ik stond aan het ziekbed van een meisje van elfjaar. Wat een diepe indruk ken van de eeuwige dingen in het hart van dat stervende kind.l Het was een vrucht van hetgeen op de school was geleerd. Het is wel, svaar, dat naar de Doopbelofte de ouders in de alle'rèerstè plaats'tijn geroepen om hunne kinderen in de voorzeide Iéér te onderwijzen. Maar helaas, in zoo menig gezin komt er zoo weinig van. De vader verlaat des morgens zijn woning, als de kinderen nog te bed liggen. En wat moet menige moeder niet slovenO, die aardsche beslommeringen. Wat leggen ze een beslag op het menschenleven in dien korten tijd van ernstige voorbereiding voor de eeuwigheid. En toch zal het wat te zeggen wezen, ou- als de moeten eten voor u ook zoo in ge he ders, zou voor goed u ook worden maar g- kommerd. Dat zal Zullen w verwaarloo onthouden, van dien Heiland nie Mij komen zulken is Als ge e volgende v vereeniging de oprichti Het neut langer hoe toonen. De Kerk maar weigeren zingen er „Nederland Na dit meer aan eigenlijk 2 Ik ken waren ove ting van komen. E. bedenkelijk baar al het maar eigen te ontkenn aan den i is waar, dominee f goede onde Maar, G is ook w; zooveel eic heid van b scherpe co van het dan ook en bouw graanpakh over Godsf En een vinden on schiedt, m stelde ik of ten min waar van niets gevo We vre menschen toekomst, deze toest; worden. Moge afhankelijk J zoening o 'ons daarb en werker Want kunt gij KAMPEF MIDDEL 30305 welke, milie ha vele be Huweli SOM li u He onze liefd vade Wed in jaar. Midd //mui f "«•Gr. 1 Midd 1 MID tijdens geliefde Overgro betuiger alsmede Drs. Sn en Zusi behandt liefde al asqsotsg DIRKS1 gevraa kan wc Loon Br.: Rottere

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4