Dakantenne overbodig! IIBIO IIIIIG OUDE BIIIEIIEB 99 ROTTERDAM OH nummer üesiaai uit mee Bladen FEUILLETON Zaterdag 30 Juni 1928. No. 3446. TWEEDE BLAD. Het huisje aan den Zeedijk TNHI1C-SKN0WSES SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws. ORIGINEEL »DECO« ONTVANGTOESTEL. COMPLEET MET RAAMANTENNE, 5 PHILTPSLAMPEN. VARTA ACCU, 120 VOLT ANODE. 24 VOLT f 4QA ROOSTERSPANNING, PHILIPS LUIDSPREKER, 5 JAAR GARANTIE 1 Goedkoopste zaak van Nederland. Hoogste Handelskorting, jj Van uit deze gemeente werden 200 H.L. aardappelen vervoerd. De dienstplichtige der lichting 1922 N. Zoon is voor den verderen militairen dienst ongeschikt .verklaard. Aan den heer D. Gestel Pz. is vergunning verleend tot het verbouwen van een woonhuis aan de Voorstraat. Ter secretarie liggen ter inzage eenige uitspraken omtrent aangevraagde vrijstellingen van den dienstplicht door Ged. Staten. HERRINGEN. A.s. Dinsdagavond ten 6 ure (o.t.) zullen de brandbluschmiddelen dezer ge meente aan de jaarlijksche proef worden onder worpen. Door den gemeente-veldwachter is tegen A. V. te Dirksland proces-verbaal opgemaakt wegens het onverantwoordelijk hard rijden in de bebouwde kom op een rijwiel, daarbij tevens geen gebruik makend om zijn rijwiel behoorlijk te besturen. Door den jongenheer C. Riedijk Az. is een postduif gevangen, welke was gèmerkt Bel gië '28, 6592083. MELISSANT. Bij besluit van heeren Ged. Staten zijn wegens broederdienst de navolgende dienstplichtigen van de lichting 1929 voor goed vrijgesteld: C. A. Backer, C. Grootenboer, E. Grootenboer en Cs. Nagtegaal. Voorloopig vrijgesteld zijn: S. Robijn, P. van der Spaan en T. Troost. Mej. de Wed. C. Zorge heeft haar land- bouwschuur, staande aan den Molendijk, on dershands verkocht aan dhr. Johs. Tieleman. Door de leden van de landbouwvereeniging is een 3-daagsche reis per auto's gemaakt ter bezichtiging van de Zuiderzeewerken. Heden Donderdagavond zijn zij teruggekeerd. STELLENDAM. De koopman W. uit Her- kingen had het ongeluk door 't achteruitloopen van zijn hit, die voor een kar met koopmans goederen was gespannen, in de bermsloot te geraken. Door spoedig toegeschoten hulp werd alles weder spoedig op het droge gebracht. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk nog al gelukkig voor hem af. A.s. Donderdag zal Z. E. de heer Com missaris der Koningin in Zuid-Holland een of ficieel bezoek aan de gemeente brengen. Des middags 3 uur zal ten gemeentehuize door hem audiëntie worden verleend. Door den Raad dezer gemeente zijn on bewoonbaar verklaard tien woningen in de z.g. Buurt, eigenaar de heer G. van Koppen. Tevens werden door den Raad tot leden der Commissie tot 't nazien van de gemeenterekening dienst 1927 en begrooting 1929 benoemd de heeren M. Jansen, C. Hoek en W. Blokland. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de heeren W. Blokland en M. van der Vlugt. Van gemeentewege zal aan de haven al hier een urinoir worden geplaatst, zulks op verzoek van den heer van Dam. Van de gelegenheid tot kostelooze vac cinatie ten gemeentehuize door Dr. P. J. Mul der, hebben zich geen personen aangemeld. Vorige week maakten de meisjes van de Dorcas-vereeniging alhier met de motorboot van de nieuwe Beurtvaartvereeniging een uit stapje naar den Haag en Scheveningen. GOEDEREEDE. Donderdag 5 Juli, nam. 7 uur, zullen de brandbluschmiddelen worden be proefd. Dinsdag 3 Juli zal de ouderdomsrente uit betaald worden. De sjalotten, die het vorige jaar bijna waardeloos waren, worden nu opgekocht voor 8 cent per kilo. OUDDORP. Wederom zijn twee postduiven komen aanvliegen; een bij den Rijksontvanger, den heer Pik, en een bij den- jachtopziener, den heer S. Visser. De eerste was aan de eene poot gemerkt met 1108 N 9-24 en aan de tweede poot op de gummiring met B 384. De tweede duif: op de metalen ring KRC 122 NURP 24 en op de gummiring D 336. A.s. Maandag en Dinsdag heeft op het postkantoor de eerstvolgende uitbetaling der Ouderdomsrente plaats. smallen landweg oversteekt, dan staat ge aan den voet van den machtigen zeedijk. Een verlangen bekruipt u, om de andere zijde eens te bezien. Ge behoeft u niet beteekenisvol te vermoeien. Want ge staat aan het begin van een in den vrij steilen zeedijk-wand gemaakte houten trap, die u vanzelf noodigt naar boven te gaan. Hóór het ruischen. Dat is de zee, die, nu de vloed komt op zetten, aanrolt met groote kracht. Boven op den dijk staat ge. Op beton, een muur van een halve meter hoog, die mede keert het water, dat thans ver van u af nog is, aan spoelend over de kwelders en schorren. Een groote troep zeemeeuwen vliegt krij- „schend in het rond. Heel in de verte bemerkt ge een zeilscheepje. Maar overigens is het overal stil, zoo stil, als in het huisje, dat ge pas verlaten hebt. Het is een stilte, die weldadig aandoet. Ge wendt den blik van de zee af, land waarts in. Wat een prachtig gezicht Daar ligt het lage land, het vruchtbare land, met zijn golvende korenvelden. Hier en daar vertoonen de roode daken van de boerenhoeven zich, getuigend van welvaart. Heel in de verte, aan de Westzijde van het eiland, want ge bevindt u op een eiland, be speurt uw oog de flauwe omtrekken van een duinenreeks, de natuurlijke zeewering. Maar het is te ver weg. Het meest bekoort het lage huisje, dat ge zooeven verlaten hebt. Als een magneet trekt het u aan. Het is, of het u zegt: hebt gij zorgen; voelt gij den last van het leven; zoudt gij het ge jaagde, drukke, roezemoezige leven van den tegenwoordigen tijd willen ontvlieden, om eens echt tot rust te komen; wat hebt gij toch; wat zoekt gij En dan wacht het huisje het antwoord niet af. Maar het noodt onmiddellijk, vriendelijk en lokkend De raad dezer gemeente is ter vergadering bijeengeroepen op Zaterdag 30 Juni des voorm. te half elf. Dan zal de verkiezing van een twee den wethouder plaats hebben, ter vervulling in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. Grinwis. HELLEVOETSLUIS. Naar wij vernemen is de heer J. van Engelen alhier beëedigd als makelaar in onroerende goederen. (Zie adver tentie in dit blad). KRONIEK. Spr. deponeert enkele paren klompen op de tafel van den Voorzitter. (Kamerverslag) Bravodat is een schoon idee Waar 't overgaat, dat breng je mee Dat zulks niet eerder is verzonnen Welaan, thans is er mee begonnen 1 't Gaat over klompen Fleskens zet Ze op de tafel, keurig net Dan gaat hij lustig voort oreeren, Het .voor en tegen demonstreeren. Het is aanschouwelijk onderwijs, Gegeven naar den eersten eisch Zoo moet je wel d' attentie wekken, En aller oogen tot je trekken. De pient're Kamerpresident, Zooiets tot hiertoe nooit gewend, Kan 't juist effect dra constateeren Hoe kijken gnuivend alle heeren De heele Kamer is geboeid, Hoe ook van 't luist'ren reeds vermoeid. En menigeen gaat plannen maken Dit procédé doet d' ijver blaken. Braat denktAls ik spreek over 't vee, Breng ik voortaan een koetje mee. Het loeiend beest krijgt een ovatie, En 't wordt een pracht-interpellatie. En Lou de Visser 't Is beslist Een vondst van d'* eerste grootte is 't, Als ik 't heb over arbeidsslaven, Laat 'k in de zaal zoo'n slaaf hier draven. Mevrouw de Vries, die in het kind Heel vaak gerechte vreugde vindt Posteer ter tafel, naast den hamer, Zoo'n ukkie voor het oog der Kamer. Minister Donner toont een boef, Van uitzien donker, norsch en stroef, Voor 't front van alle honderd braven, Om met 't exempel 't woord te staven. Een ambt'naar brengt z'n port'monnaie Natuurlijk leeg -ter zitting mee En houdt die naarstig onderst'-boven. Dat elk z'n armoe moet gelooven. Als 't gaat om hoe je vuil verbrandt, Krijgt elk daar iets van in z'n hand. Met lucifers wordt 't aangestoken En daarna 't resultaat besproken. Een groot-model-locomotief, Rolt binnen, zeer demonstratief, En toont 't gevaar op hoop van zegen, Van onbewaakte overwegen. Zoo wordt de Kamer intressant Laboratorium van 't land. En niemand zal meer absenteeren Je kunt je er daaglijks amuseeren. Ik toonde uitvoerig U nog niet, Welk perspectief dit feit U biedt. Toch kunt ge zeker niet ontkennen, Dat z' op de goeie weg nou bennen. En daarom, sticht een eerezuil, Onder Olympisch vreugd-gehuil Hoezee, van zimpe-zampe-zompen, Voor dezen Ridder van de klompen JAN VAN HEELU. Kom dan hier en rust. Hier is de rust. Hier, in deze stilte, komt ge tot u zelf. Uw ziel is bekommerd Gij weet niet, waar ge heen moet Hier zal het u worden verteld. Neem de moeite, om het oude eiland op te zoeken. Het is een verre, lastige reis, maar die is gauw vergeten. Omdat de rust komt, als ge die zoekt. Kom dan naar het eiland. Ga door het oude provinciestadje, door de oude verweerde poort met haar twee torens, waarvan de een scheef is. Ga den kalen landweg op, naar het dorp. Maar tien minuten vóór ge dat dorp bereikt, is de tweesprong. Ga niet recht door. Maar sla links af. Naar den zeedijk, waarop al het lage land vertrouwt, omdat die dijk beschermt. Aan het eind van dien doodloopenden weg, aan den voet van dien machtigen dijk, daar is het kleine, lage huisje gebouwd. Het huisje aan den zeedijk. HOOFDSTUK I. Lia van Meersma daalde met een verveeld gezicht de trappen af vande groote, rijk-ge meubileerde architectswoning. In de vestibule ontmoette zij Annie, haar drie jaar oudere zuster, dïe op het punt stond uit te gaan. „Ga je mee Maar schiet dan wat op. De auto staat voor", zeide deze. „Wat ga je doen vroeg Lia. „Weet je dat dan niet was de verwonderde wedervraag. „Bij Ooster en De Klein is immers een modeshow „O, dat is waar ook. 'k Had er niet aan gedacht". „Geen wonder. Men staat er verstomd over waar jouw gedachten soms zitten. Maar ga je nu mee of niet Neen zeker (Wordt vervolgd). rnrresDOndentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelhamis. No. 62. Probleem no. 68 behandelt het promotiethema van witte pionnen. Er zijn er niet minder dan 10. De sleutelzet is Lh7, dreigt ed8:D mat. De varianten zijn 1Da8. 2. ba8:D mat. 1Db8.. 2. ab8:D mat. jDc8. 2. bc8:D mat. 1De8. 2. fe8:D mat. 1Df8. 2. ef8:D mat. 1Dg8f. 2. fg8:D mat. jDd7. 2. f8D mat. 1Dd6. 2. f8D mat. jDd5. 2. e8D mat. 1Dd4: 2. f8D mat. Dit zijn 9 promoties. De 10e is 1Lb4. 2. cd8:D mat. De toren op cl dient om eenige duals tegen te gaan. Een der oplossers maakte de juiste opmerking: „Dat paard op h6 is absoluut over bodig". En dat is zoo. Het dient alleen om de aandacht van de zet 1DgSf af te leiden. De sleutelzet zou dan te voor de hand liggen. Puur humbug Maardit ter ver ontschuldiging. Taskconstructies zijn moeilijk En heel vaak moet de sleutelzet er onder lijden, ik bedoel: de sleutelzet bij task problemen is vaak zwak als gevolk van de moeilijkheid der constructie. Het ligt nu in de lijn, dat de componist dit een weinig wil bedekken. Een zwakke compositie vind ik 't probleem niet altijd gezien van uit 't standpunt: „Task" na tuurlijk. Er zijn echter mooiere promotie-thema's, de interressantste zijn wel die van 1 pion, waarvan er eenige maanden geleden een paar afgedrukt zijn. Probleem voor den wedstrijd. No. 70. Dr. M. NIEMEYER - Wassenaar. Tijdschrift N. S. B. - 1928. Zwart (8). Wit (11). Wit: Kdl, Dg8, Tel en g4, Pe7 en h5, Le2 en f2, pi. c2, d4 en f4. Zwart: Ke4, Df8, Th6, Pe6 en g6, Ld5 en h2, pi. c4. Mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 12 Juli. De stand na dit probleem geeft den winnaar van den Juni-prijs aan. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no, 68. A. Verbrugge 39; G. Tiemens 32; D. Hof land 27; W. Schipper 20; W. Nieuwland 19; „Amateur" 14; C. Tiemens 10; „Udi" 8; J. Hoek 8; D. Uitert 8 (8); G. van Gelder 6; „Animo" 0 (7). Oplossing Eindspel no. 46. 1. a7, Kb7. 2. Lb5, Lh3: (Lb5: 3. Pc7, Ka7: 4. Pb5enz.) 3. Kg3, Lc8 (Le6. 4. a8D, Ka8. 5. Pc7f enz.) 4. La6f en wint. Eindspel no. 48. S. M. K a m i n e r. Wit: Khl, Lg6, Pa4, pi. d6 en f3. Zwart: Kb7, Lel, Lc8, pi. c7. Wit speelt en wint. Eindspel no. 49. Veel malen komt de navolgende stelling voor. Wit heeft eer een dame gehaald dan zwart. Wit is aan zet. 't Is voor sommige spelers goed dit eindspel nu eens na te spelen en op te schrijven. Wit moet winnen, 't Idee, dat voor moet zitten bestaat uit 't verhinderen van 't dame halen door zwart. Dat kan. Wit kan zoo spelen, dat hij óf den pion wint óf den zwarten K. dwingt naar el te gaan, waar door de witte K. den tijd krijgt om te naderen. Dit spelletje kan wit zoolang volhouden, dat hij zwart in een matstelling krijgt of dat hij den pion wint, waarna mat een kwestie van enkele zetten is. Wie zendt een volledige op lossing in Partij uit den wedstrijd te Gladbeck. Hier volgt een partij uit den wedstrijd te Gladbeck, die de Rijnsch-Westphaalsche ploeg met 36^2 21 Yi won. Bord I. Orthodoxe verdediging. Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. Van Nüss. 1. d2^d4, Pg846; 2. c2c4, e7^e6; 3. Pbl c3 d7.d5; 4. Lel—g5 Lf8e7; 5. e2—e3 Pb8 d7; 6. Pgl—f3 0—0; 7. Tal—cl c7—c6; 8. Lfl—d3 a7—a6? 9. c4c5 (Een door dr. Lasker aanbevolen voortzetting) 9e6e5; 10, Lg5,Xf6 Le7Xf6; 11. d4Xe5 Lf6-e7 (Op Le5: zou er kunnen volgen Pe5:, Pe5:, Lh7:f. Kh7:, Dh5f enz.); 12. e3-e4 d5-d4; 13. Pc3-e2 Dd8~a5f; 14. Ddl-d2 Da5X'd2f; 15. KelXd2 Le7Xc5; 16. Pe2Xd4 Lc5Xd4; 17. Pf3Xd4 Pd7 Xe5; 18. Ld3-e2 Tf8-d8; 19. Kd2-e3 Pe5- g4f20. Le2Xg4 Lc8Xg4; 21. f2—f4 Lg4~d7 22. Thl—dl Ta8—c8; 23. b2-b4 Kg8-f8; 24 a2a4 b7b6 (Eerst moest Ke7 geschieden) 25. Pd4Xc6 Ld7Xc6; 26. TdlXd8f Tc8Xd8 27. Tcl.Xc6 Td8-b8; 28. Tc6-c7 a6~a5 29. b4—b5. Zwart geeft op. Tel. CORRESPONDENTIE. J. H. Zie boven. SOMMELSDIJK. Aan den timmerman A. van den Doel alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur. De weegbrug no. 1 dezer gemeente is deze week voor de a.s. suikerbietencampagne goed gekeurd. Het mond- en klauwzeer, voorkomende bij het vee van den landbouwer M. de Haas, is geweken verklaard. Tegen een tweetal personen uit deze ge meente is te Middelharnis proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de maximum snelheid. MIDDELHARNIS. Mementi mori. Woens dagmorgen kwam de heer A. Taaie tot de treu rige ontdekking, dat zijn alleenwonende vader dood op bed lag. De heer Jac. Noordijk heeft van den heer C. Kroos een nieuw woonhuis, staande aan het Marietjespad, ondershands gekocht. Onze dorpsgenoote Mej. J. Blok heeft haar 2de overgangs-examen afgelegd als ver pleegster in het Krankzinnigengesticht te Poor- tugaal. OOLTGENSPLAAT. Bevolking. Ingekomen: Sijtje Westhoeve van Ouddorp; Elizabeth Kie- wiet van den Bommel; Franciscus van Hooft van den Bommel; Johanna Klink van den Bom mel; Wilhelmina Hameeteman van Oude Ton- ge. Vertrokken: Pieternella Maria de Vos naar 's-Gravenhage; Goverdina Francina van de Klundert naar Oude Tonge; Leendert Koppenaal naar den Bommel; Michael van Oorschot naar Tholen; Jacob van Oostenbrugge en gezin naar den Bommel; Marten Mons naar Oud-Beijer- land. Het 2-jarig dochtertje van J. v. d. W. had het ongeluk spelende te vallen en haar armpje te breken. Dr. Cramer verleende ge neeskundige hulp. Zaterdag bezochten de leden van het Geneologisch Heraldisch Genootschap „De Nederlandsche Leeuw" deze gemeente. Na be zichtiging van het gemeentehuis en het kerk gebouw, benevens een paar oude gebouwen, werd op het gemeentehuis de lunch gebruikt, waarna het gezelschap per veerboot naar een bootder R. T. M. werd gebracht, welke een extra reis deed. OUDE TONGE. De heer L. v. d. Bogaard heeft zijn hofstede met inventaris en land bouwgewassen ondershands overgedaan aan den heer G. N. van Nieuwhuijze te Ouddorp. De volgende week zal het woonhuis, vroe ger eigendom van de erven Slis, thans van de gemeente, publiek worden verkocht. NIEUWE TONGE. P. S. had het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden, dat genees-, kundige hulp noodzakelijk was. De autobestuurders De Witte en Taaie kwamen met een auto zoodanig met elkaar in botsing, dat aan de auto van dhr. De W. be langrijke materieele schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dhr. A. Verolme heeft zijn woning on dershands verkocht aan dhr. J. Hameete, terwijl deze zijn woning aan dhr. Verolme heeft over gedaan. De herziene lijst van inkwartiering ligt gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. A.s. Zaterdagmiddag 2.30 uur zal ten huize van Dr. C. van Gelder alhier de gele genheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Tegen een persoon alhier is proces-ver- baal opgemaakt wegens overtreding der maxi mum-snelheid. Dhr.-S. v. d. Vélde, autohandelaar alhier, heeft ondershands aangekocht het woonhuis met het daarbij behoorende stuk bouwgrond van dhr. M. Felsbourg alhier, ten einde aldaar een groote autozaak te bouwen. Tot correspondent der arbeidsbemiddeling is benoemd dhr. C. A. Holleman, volontair ter secretarie alhier. A.s. Maandag en Dinsdag zal ten post kantore alhier de uitbetaling der Ouderdoms rente plaats hebben. Door Gedeputeerde Staten dezer Provincie is aan de dienstplichtigen van de lichting 1929 H. Drooger, D. van Helden, J. C. Kievit, S. van Loon, L. Polder en C. Vreeswijk, voor goed vrijstelling van den dienst verleend wegens broederdienst. DIRKSLAND. Bij een ingezetene Werden al hier aardappelen ontvreemd. Het mocht de po litie gelukken de aardappelen in beslag te nemen. Notaris Van der Sluys alhier is met ingang van 1 Juli a.s. voor den tijd van 5 jaren be noemd als lid der Gezondheidscommissie met aanwijzing als Voorzitter. De Winterstraat en een gedeelte van den Stationsweg zullen geheel worden herstraat. Er zal ook geheel nieuw trottoir worden gelegd. Met het werk zal volgende week worden be gonnen. Door den Raad werd een bouwverbod op verschillende perceelen bouwgrond gelegd. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. door H. ZEEBERG. 1) EERSTE DEEL. Als ge de verweerde poort van het eeuwen oude, thans vervallen provinciestadje doorgaat het is n merkwaardige poort met twee torens, waarvan er een ietwat scheef staat en de sprake gaat, dat de póórt in den goeden ouden tijd aan het stadje is geschonken door twee zusters, van wie een 'n lichaamsgebrek had, vandaar de scheeve toren, maar verqeet niet, dat „men" het zegt, als ge die ver weerde poort dan doorgaat en ge volgt den kalen, kalen landweg, dan komt ge na een stevig uur loopen op het dorp, in het midden waarvan de kerk met haar stompen toren. Maar tien minuten vóór ge het dorp bereikt, is de tweesprong: ge kunt rechtuit naar het dorp of, links afslaande, een smallen landweg be- loopen. Volgt ge dezen laatsten een kwartier, dan rijst voor uw oog de hooge, breede zeedijk, °P den kruin nóg verhoogd door een betonnen muur, welke u het bewijs levert, dat de zee vóór den dijk geducht spoken kan en de spring vloeden de zeewering teisteren kunnen. Ge zijt op uw tocht naar den dijk enkele huizen gepasseerd, die links en rechts van den weg staan. Het zijn alle lage huisjes, niet van den laat sten tijd. Er zijn er onder met schier bouw vallige daken. Maar ondanks dat wordt ge getroffen door helderheid en zindelijkheid, die in de on middellijke omgeving der huisjes heerscht. Heel aan het eind van den smallen landweg, waarop twee wagens elkaar niet kunnen pas- seeren, aan het eind van den weg en aan den voet van den zwaren beschermer van het lage "■land, waardoor de wegen, omzoomd door vruchtbare akkers, zich slingeren, staat het kleine huisje. Als ge het groen geverfde hekje openduwt, brengt een kiezelpad, dat door een tuintje loopt, u naar de voordeur, diealtijd gesloten is. Ge zijt genoodzaakt, het huisje om te loopen, om door de achterdeur in het smalle, kraak zindelijke keukentje te komen: Er is niemand te bespeuren. Een weldadige stilte brengt u onder den indruk. Iets, dat het midden houdt, tusschen een ladder en een trap, zou u naar boven kunnen voeren. Maar het is wel uitgemaakt, dat op den lagen zolder die kan niet anders dan laag zijn, want het huisje is laag ook niet iemand zal worden aangetroffen. Waarom ge de stoute schoenen aantrekt en een deur opent de ijzeren klink maakt veel lawaai om een gangetje binnen te treden, evenals de keuken met een vloer van blauw grijze leien, waar een cocoslooper het geluid der voetstappen dempt. Het gangetje loopt, wat ge alras bespeurt, op de voordeur uit. Waarna ge de zeer juiste ge volgtrekking maakt, dat het huisje al verbazend klein moet zijneen voorkamer, waarin ge nog niet geweest zijt; een keukentje en een zoldertje, dat vrij zeker over het geheele huisje loopt. Het gangetje, drie flinke stappen van een volwassen manspersoon, men doet het wel eens om een afstand te meten, en ge zijt er door, het gangetje doorloopend, bemerkt ge op on geveer een meter afstand van de voordeur een groene deur met houten grendel, die toe- Igang geeft tot het woonvertrek. Ook daar is het stil. Aleen tikt aan den wand de oude Friêsche hangklok. Regelmatig gaat de slinger. En even regelmatig schuift, boven in de klok, de Engel des doods heen en weer, met het dreigend zwaard in de hand: iedere tik een stap nader tot den dood Naast de lange klok staat het antieke, groote kabinet, waarop de even antieke witte kommen met roode randen. Aan den anderen kant bevindt zich een klein harmonium, ook al niet van den laatsten tijd. In een hoek van het vertrek hangen donker groene gordijnen, die een bedstede aan het oog onttrekken. Boven de tafel, die bijna tegen het raam geschoven is, bengelt de petroleumlamp, aan de onderzijde waarvan een klein, steenen bakje is gehangen, om in eventueel voorkomende ge vallen te beletten, dat petroleum op de tafel druppen mocht. De vloer is bedekt met stevige matten, waar op, bij het raam onder de tafel, een rood-zwart tapijt met zwarte franje is gelegd, terwijl vóór het kabinet, vóór het harmonium, vóór de bedstede en vóór de deur kleine kleedjes van dezelfde stof en snit het zindelijke vertrek een nóg warmer aanzien geven. Onder de kachel spint behagelijk de poes, die ook niet meer tot de jongeren behoort, evenmin als de kachel, die al een heel merk waardig meubel is. Met haar grooten pot staat zij een heel eind in het vertrek. Een lange, breede sleuf van eenige centimeters dik voert naar de zwart- ijzeren plaat in den schoorsteen. Aan weers zijden der lange sleuf maakt een soort hekje het geheel, dat glimt als de spiegel aan den schoorsteenwand, wat mooier. 'n Merkwaardige kachel. Maar als ge het vroeg, zou men u vrij stellig verklaren, dat men de „sleekachel" niet zou willen missen. Ge hebt genoeg gezien en verlaat 't vertrek, waarin ge leefdet in vroeger jaren, in de jaren die als een nachtwake zijn voorbijgegleden. Ge waagt het er op, de voordeur na de grendels, van boven en van onder, te hebben weggeschoven -- te openen, zoodat ge weer staat op het kiezelpad, dat recht op het groene hekje uitloopt. Als ge op dat hekje toeloopt, en even den.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3