FUT mi nummer neslaaiüii drie Bladen Doodt elke mug! sproeit met F f, 1 °f 2 zieken ipingen. No. 3444. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Uit de Pers. Jammer dat gezegd j TIM unr, SÏÏrNO WSES Zaterdag 23 Juni 1928. SCHAAKRUBRIEK. TEN Plaatselijk Nieuws. I zich hiervoor uitsloven n pootgoed van Weib0°' jn zijn, die het po0tqoert 1 Als er 1 of 2 zie£ peer groot, dat FlakW lordt. e 1 de teleurstellingen vaa irige planten. Het blijkt die het gewas in lan hen ander gewas zetten natuurlijk bevorderd. (j-j jfemen houde men het g0e(j llkaar en afzonderlijk. |d met aandacht gevolgd toevallig aanwezig, ji{j ,'an Landbouw, houdt een |d van de Friesche Mij heeft achting voor het- 1 landb. aflevert, maar zijn El op waarnemingen vaa Ier, en we moeten zien rengen, dat we ons zelf even merkt op, dat een foeg opzuiveren, reeds in at is het fundament van |het woord nemend, aci)t ichte van den Boerenbond afdeelingen der Holl. Mij. aardappeldag te organ;, let bestuur hiervoor J0f ■een cursus gegeven wor- pdbouwers, die zich hier. noopt, dat Flakkee nog al staan en een geheel pal kunnen innemen. Dat i h kan. Dien weg moet L'raagstuk der selectie is llang, dat hier de aard- 1 werd. Ipelcultuur in haar vollen In komt spr. tot de vraag: Flakkee zoo weinig ge- dat het brak water de Ivoor middelen gevonden |aak grondig in studie te die uit den aard der nd kunnen zijn, te zullen keukenzout, dat hier in Ijk is, dan moet er iets ]want gespoten moet er hiervan zijn beduidend In wensch, dat Flakkee pg zal krijgen, den spreker en hoopt, aardappeldag gehouden Jeze dag is een succes de vraag, die ieder voor heeft: zijt gij allen lid Landbouw ."ja adering gesloten, ril M 1928 bij veiling en op bij afslag, beide dagen te Ouddorp in Hotel ïilderswerkplaats, Tuin, Idorp aan den Stations» 260 en 2339, te zamen behoorende aan J. van idorp. VAN DER SLUYS. es avonds 6 uur (Zomer» et Logement Akershoek, asgewas, onder de ge» Goedereede. VAN DEN BERG. at 1928 's avonds 6 uur |ge, ter herberge van P i op Maandag 2 Juli 1921 te Nieuwe Tong A 'itte afslag van: ff ning met schuurtje, erf Tonge, aan den Duiven» f>ecfie A, no. 1634, groot ren (35 R. V. maat) tuin» >nge nabij die woning, '6, ten verzoeke van de I. van Zielst Iz. en igerij, schuurtje, erf en ge aan den Molendijk, 84, groot 74 centiaren Erven J. van den Tol. Iden. 1 VAN DER SLUYS. verkooping van On< de Gemeente Sommels» de erven van Mej. B. msdag 26 Juni 1928 bij uli 1928 bij afslag tel» uur (zomertijd) in bet Sommelsdijk, F aan de Voorstraat te il aldaar bekend Sectie irven aan den Zuidelij' Sectie B nummer 1473 td aan den Molenlaan, mer 2755 groot 0.28.4" 'land aan den Staver» e B nummer 727 groot 33 S. Roeden) land nabij den Proost» ummer 87 groot 2,20.7" hoeden) en combinatiën, ris VAN BUUREN. des namiddags 3 uur rp, bij de Vlasschuur om contant geld, W® lsbufifet, kasten, ld'' kachels, lampen, klee» a aardewerk, een partij :et Radiotoestel (Nebat) 'gereedschap als burri$ Ten verzoeke van dit» ugge te Ouddorp. 1 VAN DEN BERGJ Verkooping van ei: Erf, aan den Duivel' uwe Tonge, op Dinsctó en op Dinsdag 17 Ju" as des avonds 7 uur el Witte aldaar, ten ver» in den Hollander H*»» ris VAN BUUREN. is in de school gelezf' e verbeteren wat tr HIERONYMUS. correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden nan F. W. Nanning Middelharnis. No. 61. In probleem no. 67 staat de witte dame erg buiten soel. Bovendien is het niet evenredig aan hare waardigheid om in 't spel alleen den pion op g6 te beschermen. Deze overweging vestigt direct de aandacht op de sleutelzet. Deze is 1. Dg8 dreigt 2. De6 mat. Het probleem bevat een volledige „half pin". Hieronder ver staat men 2 zwarte stukken tusschen den zwarten koning en een wit stuk zóó dat als zwart een stuk speelt het andere „gepend" blijft. Natuurlijk moet wit van deze „penning" partij trekken. Het spel is nu als volgt 1Te7. 2. Pe7: mat. 1 1T7d6. 2. Pe7 mat. 1Te5. 2. Tf4 dubbel schaak. Wit kan nu zichzelf interfereeren, daar zwart e5 blok keert. 1T5d6. 2. Td4 mat. Hier maakt wit gebruik van het gepend staan der zwarte dame. 1Da6. 2. Tc4 mat. 1Db6. 2. Tb4 mat. 1Dc6. 2. Tc4 mat. Ook in deze laatste drie varianten maakt wit gebruik van 't gepend staan van den toren. Een mooi variantenspel. De sleutelzet heeft een goede eigenschap. Er ontstaat n.l. een vlucht- veld. 1Kg6: 2. Te6 mat. Probleem voor den wedstrijd. No. 69. L. v. SZASZ - Boedapest. Eerste Plaatsing. Zwart (5). Wit (11). Wit: Kg3, Dgl, Te2 en e8, La2 en f8, Pa5 en f5, pi. a4, d2 en e7. Zwart: Kd5, Ta3 en b3, Pc2 en d8. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 5 Juli. Alle varianten aangeven. Als men 't probleem goed bekijkt zal de sleutelzet wel niet moeilijk te vinden zijn. VERBETERING. In de notatie van probleem no. 68 staat W. Kg8, dit moet W. Kg6 wezen. De diagram stand is goed. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 67. A. Verbrugge 37; G. Tiemens 30; D. Hof land 25 (2); W. Schipper 18 (2); W. Nieuw- land 17; „Amateur" 12; C. Tiemens 8; D. Uitert 8 (7)J. Hoek 6; „Udi" 6 (2); G. v. Gelder 4; „Animo" 0 (6). Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter- l een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no, 45. 1. d5! ed5: 2. a7, Lc6. 3. ab5J-, Lb5:J- 4. Pc4 1 en wint daarop Lc4: 5. Kei volgt en op Lc6. 5. Pe5f. Op 3La8 volgt 4. Pa4, d4. 5. Pc5, e3 6. b6, Kf3. 7. b7, Lb7: 8. Pb7: e2f. 9. Kei, d3. 10. a8D en wint. Eindspel no, 46. S. M. K a n r i n e r. Wit; Kf3, La4, Pe8, pi. a6, e4 en h3. Zwart: Kc8, Lc3, Lfl, pi. e7 en h7. Wit speelt en wint. Eindspel no. 47, Ir. G. L. Schouten. „De Telegraaf" - 1928. Zwart (3). Wit: Kc2, Tel. Lc5, Pe7. Zwart: Ka2, Dd8, pi. a3. Wit begint en wint. Oplossing: 1. Pc6, Dh4. 2. Ta IJ-, Kal. 3. Ld4f Dd4: 4. Pd4; Ka2. 5. Pe2, Kal. 6. Pel, a2. 7. Pb3 mat, of 1Dd4. 2. Tal"), Dal: 3. Pb4 mat. INDISCHE VERDEDIGING. Wit: W. R. Fairhurst. 1. d2-d4 2. c2—c4 3. Pgl~-f3 4. Lel—d2 5. g2g3 6. Pbl~d2: 7. Lfl~g2 Zwart: A. Niemzowitsch. Pg8~f6 e7—-e6 Lf8—b4f Dd8e7 Lb4d2:f d7~d6 0-0 Niemzowitsch vermijdt hier het fianchetteeren v. d. Dame-looper. 8. 0—0 h7—h6 Een afwachtingszet. Misschien was direct e6—e5 te prefereeren. 9. Ddl—c2 Tf8-e8 Zwart dreigt nu, met den koningspion naar e3 te komen. 10. e2e4 - e6e5 11. d4d5 a7a5 De! bekende manoeuvre, om het paard op c5 te posteeren. 12. a2a3 Juist ware b2b3, wat a3b4: mogelijk ge maakt had, om het paard te kunnen verjagen, dat zich eventueel op c5 zou nestelen. 12a5—a4 Nu kan de b-pion niet naar b.4 komen. 13. c4—c5 Een aardig idee. Hij wil tegen eiken prijs verhinderen, dat zwart in het bezit van c5 ge raakt. Daar wit een ontwikkelingsvoorsprong heeft, is het offer zeer kansrijk. Hij dwingt de tegenpartij alle krachten samen te trekken. 13d6-c5: 14. Pd2—c4 Pf6-d7 15. Tal-dl b7—b5 In overweging kwam Df6, om d6 met c6 te beantwoorden. 16. d5d6 De7e6 cd6 zou wegens 17. Pd6:, Tf8; 18. Tfel niet aan te bevelen zijn, wijl hierna Pf5 en ook Pb5: dreigen zou. 17. d6~c7: De6c4 18. c7b8:D Ta8—b8: 19. Dc2c4: b5—c4: 20. Tdl—d5 1 Tb8-b2: 21. Tfl-cl f7—f6 22. Lg2—fl Pd7-b6 23. Td5—c5: Lc8-e6 24. Tc5c6 Le6f7 25. Pf3-d2 Tb2d2: 26. Tc6b6: Te8d8 Indirecte dekking van den c-pion; 27. Lc4: Tdlf. 27. Tb7-b4 Td2-a2 Om Tc4: met Tdd2 te beantwoorden. 28. Tb4—b7f Td8—c8 Er dreigt Tf7: 29. Tel-dl De blokkade-zet Tc3 had waarschijnlijk re mise verzekerd. Met den tekstzet speelt hij op winst. Niemzowitsch weet echter den gevaar lijken toestand te overmeesteren. 29c4-c3 1 30. Tdl—d7 Lf7-b3 31. Td7—g7:j Kg8—f8 32. Tg7—g6 Tc8—c6 Na c3c2; 32. Tf6:f is geen winst meer te bekennen. 33. Tg6h6: Ta2—b2 1 Een zeer mooie zet, die de winst afdwingt, hiertoe zou 33.... c2 niet hebben volstaan. 34. Th8f, Lg8; 35. Tb8J-, Ke7; 36. Tb7f, Kd6; 37. Tg8: clD; 38. Td8f en de K. kan wegens Td5f niet naar c5. Door Tb2, wat het schaak op b8 verhindert, dringt hij den T. van de b-lijn, zoodat de K. later naar c5 kan. 34. Tb7-a 7 Lb3-g8 35. Th6-h8 c3—c2 36. Ta7-a8f Kf8-e7 37. Ta8-a7t Ke7-d6 38. Th8g8: c2-clD 39. Tg8d8J Kd6-c5 40. Td8—d7 Del-el Daar nu ook het eeuwig schaak door Ta5| benevens Ta6j verhinderd is gaf wit op. Een zeer interessante partij. Aanteekeningen van M. B. in de Deutsche Schachzeitung. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der» gemeente HERRINGEN, op Dins dag 19 Juni 1928, des voorm. 10 uur. Present met den Voorzitter, burgemeester D. J. Visscher, alle leden van den Raad. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna door den secretaris de no tulen der vorige en der spoedeischende ver gadering worden voorgelezen, welke zonder eenige op- of aanmerkingen worden vastgesteld en geteekend. Ingekomen stukken. Een schrijven van het Ministerie van Water staat, waarin bericht wordt, dat tot wederop zegging toe vergunning wordt verleend tot ver breeding van de los- laadplaats aan de Oost zijde van de Kaai dezer gemeente. Proces-verbaal opname kas gemeenteontvan ger, welke bleek te bevatten 835.10J^, het geen accoord wordt bevonden. Afschrift Koninklijk Besluit, waarbij goed gekeurd terugzendend de wijziging op het keurloon. Van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Wijziging in de algemeene politieverordening om in het belang van de veiligheid van het verkeer, waar noodig, op hoeken en dergelijke, schuttingen, heggen of anderszins te hebben hooger dan 1.25 M. Dit geschiedde op verzoek der vereeniging „Goedereede en Overflakkee's belang". B. en W. adviseeren om in dien geest te besluiten, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Bespreking legaat wijlen Mej. P. M. van Weel. De VOORZITTER verheft zich even «tan zijn zetel en spreekt een korte rede, daarbij den wensch uitsprekend, dat de nagedachtenis van wijlen mej. P. M. van Weel, welke de ge meente Herkingen een zoo vorstelijk legaat vermaakte, bij allen in dankbare herinnering zal voortleven, mede door de later te stichten be waarschool, dewelke hij hoopte tot zegen zal zijn voor de jeugd van Herkingen. Voorstel-B. en W. aanvaarding legaat. B. en W. stellen voor onder dankbetuiging dit legaat, groot 50.000, te aanvaarden. De heer VAN KEMPEN vraagt of er soms nog bepalingen zijn, waardoor aanvaarding niet wel mogelijk zou kunnen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat na een ingesteld onderzoek gebleken is, dat tegen aan vaarding geen bezwaar bestaat. Anders zou het voorstel ook niet van B. en W. gekomen zijn. Met algemeene stemmen wordt dan besloten onder dankzegging het legaat te aanvaarden. Adres van den polder „Dirksland", daarbij verzoekend het bestaande contract van Augus tus 1887, betreffende waterloozirig op de haven van Herkingen, te willen opheffen, aangezien door de plaatsing indertijd van een Diezelge- maal gebleken is, dat loozing via de verschil len de polders op de haven geen zin meer heeft. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Daar thans niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering gesloten. EEN GROOT CHRISTEN. Onder dit opschrift schrijft de heer Elout de hoefijzercorrespondent van het „Handelsblad", die gedurende zijn kort verblijf in Indië iets van den arbeid van Dr. Schreurer zag, het volgende In J. G. Schreurer heeft de Tweede Kamer een lid verloren, wiens waarde vermoedelijk niet door allen werd beseft. Want Scheurer, die een dood-eenvoudig man was, en een ietwat simpele manier van spreken had, kon niet den minsten oratorischen indruk maken. Wie hem waardeerde, moest daartoe iets we ten van den man zelf, van wat hij in Indië had gedaan. Wij hebben, drie jaar geleden, ons daarvan iets laten vertellen door Dr. Offringa, den di recteur van het Petronella Ziekenhuis te Jogja en dat opgenomen in ons „Indisch Dagboek." Thans, bij den dood van Schreurer, willen wij, als een bescheiden nagedachtenis, uit ons boek weder brokken van Dr. Offringa's eenvoudig relaas in herinnering brengen. „De oorsprong van het hospitaal", zoo be gint Dr. Offringa, „dat thans zulk een uitge strekt terrein op Gondhokoesoeman beslaat, ligt op Bintaran. Daar is het, dat zich op 17 Maart 1897 vestigde de heer J. G. Scheurer, arts. In opdracht der Hollandsche Geref. Ker ken, na verkregen toestemming der Hooge Regeeering, had hij zich uit Poerworedjo hier heen hegeven. „Reeds in 1893 was deze edele menschen- vriend, uitgezonden door de Ned. Geref. Zen- dingsvereeniging, op Java gekomen. Na eenigen tijd te Batavia vertoefd te hebben, vestigde hij zich te Poerworedjo. Van het kleine inkomen, dat de Zendingsvereeniging kon sturen, moest hij daar wonen, leven met zijn gezin en, zoo goed en zoo kwaad als het ging, polikliniek houden. Kort daarna ls hij naar Solo gegaan, teneinde in het hart van het Javaansche volks leven door het werk der barmhartigheid het Evangelie des Kruises te verkondigen. Daar heeft hij geleefd met zijn gezin in de kampong, in een inlandershuis, daar heeft hij hulp ver leend aan zieke Javanen, daar heeft hij soms gebrek geleden". Toen het verblijf in Solo door de Regeering aan Scheurer werd ontzegd (omdat hij niet kon laten, ook als zendeling op te treden, terwijl de Geref. Zending daar niet was toegelaten) keerde hij eerst naar Poerworedjo terug, maar de stichting van het (aanvankelijk nog kleine) Petronella-hospitaal te Jogja bracht hem daar heen als hoofd van die instelling. In het eerste half jaar werden er' al meer dan 15.000 zieken behandeld, waarvan er maar 2 stierven en in dien tijd kreeg de eenvoudige arts o.a. twaalf groote operaties onder narcose te verrichten. Ontzaglijk is de inspanning ge- Priis 30 en 60 ct. Bij Apoth en Drogiste# weest die Scheurer en zijn vrouw met hem van zichzelf heeft gevergd en in 1906 was hij dan ook „op". Hij had zijn krachten steeds overspannen, stortte nu in en moest voorgoed repatriëeren. Maar al moest Scheurers lichaam heengaan, zijn geest bleef in Indië. En zijn naam ook. De naam van den „dokter toeloeng", de won derdadige helper, welken de duizenden Javanen hebben gegeven, die hij met onuitputtelijk ge duld, met waarachtige Christenliefde en met heel zijn hart en al zijn krachten heeft „ge holpen". Waarlijk, beter dan het met woorden gekund had, is Scheurer zendeling geweestdoor de daad. Want in zijn kinderlijken eenvoud, zijn oneindige goedheid en zijn haast boven- menschelijke zelfverloochening heeft deze man meer voor het Christendom gedaan dan hon derden louter leerenden zouden vermocht hebben. Op Scheurer zijn dan ook de regels van Longfellow ten volle toepasselijk Lives of great men all remind us We can make our lives sublime, And, departing, leave behind us Footprints in the sands of time. Want Scheurer moge dan al geen „groot man" zijn geweest in de beteekenis van uiter lijke schittering, die men er meestal aan hecht, hij was, in den ootmoed zijner gedachten en de grootschheid van zijn stille daden, wezenlijk méér Een groot Christen. Met diepen eerbied zullen duizenden hem blijven gedenken. Kleerekoper, de schrijver van de Oproerige Krabbels in „Het Volk", wijdt ook een artikeltje aan het heengaan van Dr. Scheurer. Wij laten het hier volgen Dr. SCHEURER. f Dr. Scheurer en wijKunnen menschen in denken en voelen verder van elkander staan En juist daarom is het ons een behoefte hier te zeggen bij zijn dood, dat wij in de Kamer nimmer een braver en eerlijker mensch hebben ontmoet, die zich vollediger en onbaatzuchtiger voor zijn medemenschen gaf, en die met dieper vroomheid geloofde in zijn levensovertuiging dan hij. Hij was een Calvinist, en niets is onzen geest en gemoed vreemder dan dat. Elke rede voering was een preek, en loodzwaar drukte ieder woord. Zijn leerstelligheid was somber; elke zonnige glimlach moest verstijven in zijn nabijheid. En toch, hoewel ik mij niet voor tan stellen, dat één van ons daar in de Kamer ooit de innerlijkheid van zijn persoon nabij is ge komen, ben ik toch volkomen zeker, dat er niet één is onder de Kamerleden, die niet met een heel goed en zuiver gevoel aan hem ge dacht heeft bij het vernemen van zijn heengaan. Van „die goeie Dokter Scheurer" hielden ze toch eigenlijk allemaal, en ondanks de vastheid van zijn geloof en de kracht waarmee hij er voor opkwam, is er wel niemand, die hem maar één hard, onvriendelijk, eigengerechtigd woord te vergeven heeft Is het niet een levensraadsel op zichzelf, dat menschen, die alléén werken hun leven lang terwille van hun medemenschen, elkander zoo vol kunnen waardeeren, zonder dat hun daden, woorden, idealen, elkaar óóit nabij komen Indien het hiernamaals er zoo uit ziet als Dr. Scheurer het zich heeft voorgesteld, dan is het goeds niet gering, dat hem daarboven wacht, nadat hij zich hiervoormaals geen rust en geen levensvreugde gegund had, enkel arbeid voor anderen. Van dezen doode niets dan goeds te zeggen, gaat vanzelf. Wie wist er iets kwaads van hem SOMMELSDIJK. De langs de huizen in deze gemeente gehouden collecte voor het Fonds Gewapende dienst, heeft opgebracht de som van 18717Yi. Op de laatstleden Woensdag gehoudên weekmarkt waren 7 biggen en eenig pluimvee aangevoerd. Zaterdag j.l. bracht de Provinciale Zuid- Hollandsche Archeologische Commissie een be zoek aan onze gemeente. Met den burgemeester en den correspondent notaris van Buuren werden de kerk, de oude gevels in de Kerkstraat, alsmede nog enkele oude gebouwen bezichtigd, benevens de graf kelder van de familie Van Aersen. Ook werd een bezoek gebracht aan het So ciëteitsgebouw „Den Doele", waar met belang stelling kennis werd genomen van enkele oude bezienswaardigheden. Vrijdag en Zaterdag zal het „Geneolo- gisch-Heraldisch Genootschap „De Nederland- sche Leeuw" een bezoek brengen aan Goeree en Overflakkee. Het gezelschap komt heden Vrijdagavond te Middelharnis aan en zal aldaar en te Sommels dijk overnachten. Kerken en andere bezienswaardigheden zul len worden bezichtigd. MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorpsge noot de heer I. van der Waal thans commies te Kerkrade is bevorderd tot commies 1ste klas. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht de som van 20.90. De timmermansknecht A. Vogelaar had het ongeluk zijn hand zoo ernstig te klemmen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Uitslag wedvlucht door de P.V. „Sein post" vanuit Fontainebleau, afstand 386 K.M.: lste prijs J. Jordaan, 2e, 6e en 7e prijs A. Schuurman, 3e, 5e en 9e prijs F. Radauer, 4e prijs J. J. Nipius, 8e prijs N. C. Buth. Losge laten 7 uur. Aankomst lste duif 11.26 uur, laatste duif 1.28 uur. Zaterdag j.l. werd de jaarlijksche verga dering van de Provinciale Zuid-Hollandsche Archeologische commissie gehouden in de raad zaal van het gemeentehuis alhier. In deze vergadering werd o.m. behandeld de voorgenomen slooping van de oude woningen tegen het raadhuis. Omtrent deze aangelegenheid zal de com missie van nader advies dienen en overleg ple gen met het gemeentebestuur. Deze bespreking werd bijgewoond door den burgemeester. Na afloop der vergadering werden onder lei ding van den burgemeester en van den plaat selijken correspondent Notaris van Buuren, de kerk en eenige bezienswaardigheden op archeo logisch gebied bezichtigd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De col lecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht 11.80. Maandag 25 Juni, des nam. 6 uur, zal de beproeving van de motor-brandspuit plaats hebben. De vrouw van J. K. had het ongeluk van den zolder te vallen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DEN BOMMEL, Bij publicatie wordt be kend gemaakt, dat de correspondent der arbeids bemiddeling voor belanghebbenden ter gemeen te-secretarie is te spreken des voorm. van 10 tot 12 uur. De rijksveldwachter Tiggelman werd tij dens een controle volgens de motor- en rijwiel- wet door een auto die geen richting aangaf, aangereden. Zijn linkerbeen bekwam een vrij groote wond. Van een en ander is tegen den bestuurder, den heer W. uit Nieuwe Tonge, proces-verbaal opgemaakt. OOLTGENSPLAAT. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente op gebracht 17.03. Op veearts'enijkundige verklaring is het mond- en klauwzeer alhier geweken verklaard. Jacob de Vos Jacz. alhier, behaalde te Haarlem het Politie-diploma. Cornelis de Vos Jz. heeft zijn woonhuis aan het Weespad ondershands verkocht aan C. Korteweg Lz. Door Joh. Korteweg is bouwvergunning gevraagd voor het bouwen van twee huizen aan de Stoofstraat; en door P. B. Crezee voor het verbouwen van drie woonhuizen en een auto-garage. Door I. v. d. Bogaard is bij het gemeente bestuur een verzoek ingediend tot het plaatsen van een gasmotor van 7 K.G., tot het drijven van een houtbewerkingsmachine. Uitslag verkooping door Notaris Akker man in Hotel Hobbel op Woensdag 20 Juni van grasgewas en klavers Grasgewas - Weipolder. Perceel 1, A. Neels 75; perc. 2, P. Crezee 75; perc. 3 L. J. van Gurp 115. Kade Weipolder. Perceel 1, P. van Kempen 105; perc. 2, Buitenveld: Perceel 1, A. Neels 230; perc. 2, L. J. van Gurp 280; perc. 3, M. Korteweg 290; perc. 4 255. Naetting perc. 1 P. Crezee 75., perc. 2 C. de Vos 85.—. Buitendijk Adrianapolder. Grasgewas. Perc. 1 A. J. Korteweg 55perc. 2" K. L. Bom 80perc. 3 C. de Vos 85perc. 4 J. L. de Vos 35. Dijkweiland Oudendijk. Perc. 1 L. J. v. Gurp 110perc. 2 P. Kroon 35 perc. 3 160. Grasgewas Bfiitendijk Adriana Theodorapol- der Perc. 1 K. J. de Bruin 270. Klavers a 65 ct. per roede A. Swiebbe kla vers a 61 ct. per roede R. Breeman. Door den Dijkgraaf van het Rietveld de Ka den en wegen van dien polder voor 792, vo rig jaar 592. NIEUWE TONGE. Tegen S. K. is proces verbaal opgemaakt wegens het niet tijdig over leggen van een getuigschrift van verandering van wettelijke woonplaats. De Emmabloemcollecte in deze gemeente heeft opgebracht de som van 17. De heer P. J. Keijzer alhier, ambtenaar ter secretarie te Dirksland, slaagde j.l. Don derdag te 's-Gravenhage voor de acte van be kwaamheden in de gemeente-administratie. Aan den dienstplichtige, lichting 1928, de gele bus met zwarten band C. A. Holleman is een jaar vrijstelling van eerste oefening verleend. B. v. Veen 95; perc. 3 C. de Vos 120; perceel 4, A. Swiebbe; perc. 5 A. van der Veer 160. - J.l. Zaterdag hield de P.V. „de Gevleu gelde Bode" alhier, een wedvlucht vanuit Or leans (afstand 453,676 K.M.), met den volgen den uitslag D. Buitenhuis 1, G. Knops 2, 4 en 5, C. A. Holleman 3 en 8, A. van Rumpt 6, P. A. de Wilde 7. Lossing 7 uur. Aankomst le duif 3 uur 21.35 laatste duif 4 uur 50.36. De vogels hadden met een sterken tegenwind te kampen. DIRKSLAND. "Het ontwerpen van de ge kleurde glas in lood ramen voor de nieuwe Geref. Kerk alhier is opgedragen aan den heer C. van Beek te Sommelsdijk, welke tevens met de uitvoering van genoemd werk is belast. Verleden week werden van uit deze ge meente 300 H.L. aardappelen verscheept. De ontworpen keur of politieverordening van den polder Diderick zal tot 21 Juli a.s. ten kantore van den secretaris van dien polder ter inzage liggen. Woensdag werd met de oudjes uit het oudeliedengesticht alhier door den heer Van Dongen een gratis autorit gedaan. Bij de door Notaris Van der Sluijs alhier gehouden klaververkooping werden prijzen be steed van 0.30 tot 0.80 per roede. Tegen een persoon van elders is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der po litieverordening. Woensdagavond werden aan de haven de 3 brandspuiten beproefd, waarbij bleek dat al het materiaal volkomen in orde was- De collecte voor den gewapenden dienst bracht alhier ruim 17 op. MELISSANT.* De muziekvereeniging hoopt bij gunstig weer Zaterdagavond een concert te geven in de tent. HERKINGEN. Tegen een tweetal automo bilisten van elders is alhier proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der maximum snel heid en der Motor- en Rijwielwet. STELLENDAM. Bij de gehouden verkoo ping van klavers te velde om eenmaal te maaien door Notaris Van der Sluijs werden gemiddeld prijzen besteed van 5070 ct. per roede. Dinsdag hed de 70-jarige visscher Joh. Jansen, schipper van de S.L. 32 het ongeluk bij de uitoefening van de garnalenvisscherij, bij het uitzetten van de garnalenkor, overboord te vallen. Door spoedige hulp van zijn knechts had men hem weer spoedig binnen boord. Dit ongeluk liep dan ook voor hem gelukkig met een nat pak af. GOEDEREEDE. Door den gemeenteraad is 'met 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend aan den heer W. K. van der Wende, onderwijzer aan de O.L.S. wegens vertrek naar Rotterdam. De heer A. van Wijk heeft een woning aan het Havenhoofd onderhandsch verkocht aan A. Krijger. OUDDORP. Bij het lossen van buizen van het motorschip, sch. Pikaard, heeft de knecht W. Moerkerk, een hand gekneld, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De geitenfokvereeniging hield verschenen Woensdag avond ten 5 uur de jaarlijksche keu ring. Dezén keer was daarvoor beschikbaar ge steld het ruime terrein achter de chichorei-dro- geri De Vooruitgang. De aangevoerde geiten konden daar zeer gemakkelijk aan de lijn ge plaatst worden, zonder dat ze last hadden van de vele kijkers. Een gedeelte van het terrein was door touwen afgezet, waarbinnen de keur meesters zich vrij konden bewegen, en de gei ten, beurt om beurt, uitstekend beschouwd kon den worden, en het belangstellend publiek, bui ten de afsluiting, alle handelingen, zonder el kander te hinderen, konden volgen. Een woord van dank, namens het bestuur der fokvereen. aan den directeur der drogerij, is hier goed op zijn plaats. Aangevoerd waren 60 geiten, die duidelijk lieten uitkomen, hoe sterk het geitenras in drie jaren tijds is verbeterd. De beide bokken, ge stald in het hok van de wed. Boshoven, waren mede op het terrein aangebracht. Ze verkeeren in goeden welstand en worden klaarblijkelijk uitstekend verzorgd. Als het hok bij J. Meijer Klz. gereed is wordt daar nog een derde bok bij gestald. Thans volgt de uitslag der keuring. 1. Oudere melkgeiten. le pr. een medaille: Wed. T, Tanis, 2e pr. 2.P. Breen Dz. 3e. pr. 1.50 W. Hameeteman Klz.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3