PUMOL geneestmivmfmuii -fmui i Binnenland. Buitenland. Kerk en School. Burgerlijke Stand Visscherij. Gemengd Nieuws* Zorr Spr ON Plaatselijk Nieuws. ft RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE DORDRECHT. Wij ontvingen van de Rijkslandbouwwinter- school het programma voor '28—'29. Behalve een fraaie foto van de school vinden we er in het leerplan: Kennis van den grond; grondbewerking; kennis van landbouwwerktui gen idem grondbewerkingswerktuigenidem zaaiwerktuigen; bemestingsleer; plantenteelt; er felijkheidsleer; vruchtenteelt; groenteteelt; zui- velbereidiqg; practisch melkonderzoék; veevoe ding; anatomie en physiologie der huisdieren; veeteelt; gezondheidsleer; bedrijfsleer en boek houden; scheikunde; natuurkunde; planten- en ziektekunde; dierkunde; Ned. taal; wiskunde en landmeten. Zomerlessen. In den zomer worden als regel eenige excur sies gehouden en practische lessen gegeven, voornamelijk met het oog op plantkunde, plan tenteelt, veeteelt en landmeten. Eischen van toelating. 1. Nederlandsche taal. a. Bekendheid met vervoeging en verbuiging, blijkende uit een eenvoudig dictee of uit eenig invullingswerk. b. Het maken van een eenvoudig opstel naar opgegeven punten, c. Vaardigheid in het lezen en verklaren van een eenvoudig stukje proza. 2. Rekenen, a. Vaardigheid in het uitvoeren van de vier hoofdbewerkingen met geheele ge tallen, gewone en tiendeelige breuken. Berede neerd oplossen van eenvoudige vraagstukken. Percentsberekening, b. Kennis van het metrieke stelsel, c. Berekening der oppervlakten van den rechthoek en den driehoek, benevens van den inhoud van het vierzijdig prisma. 3. Aardrijkskunde, a. Kennis van Nederland, vooral van de ligging der voornaamste plaat sen, den loop der belangrijke spoor- en water wegen en de verdeeling der grondsoorten, b. Eenige kennis van de overige landen van Eu ropa en andere werelddeelen. 4. Eenige kennis van de practijk van den landbouw. Het maken van een eenvoudig op stel over een onderwerp uit de practijk van den landbouw naar opgegeven punten. Aanvulling eischen van toelating. Zoons van niet-landbouwers moeten ten minste; een vol jaar in de practijk van den landbouw zijn werkzaam geweest. Het toelatingsexamen wordt in de tweede helft van September gehouden. Ministeriëele beschikking betreffende het schoolgeld. De bijdrage voor het volgen van alle lessen op de winterschool is bepaald op 30per cursus, in dier voege, dat 15.zal verschul digd zijn bij den aanvang van ieder winterhalf jaar, en de bijdrage voor het volgen van enkele lessen is vastgesteld op 3.per winterhalf jaar voor iedere lesuur 's weeks, met dien ver stande evenwel, dat het gezamenlijke bedrag van het schoolgeld voor enkele lessen nimmer het bedrag van het schoolgeld voor volledig onderwijs mag overschrijden. Het programma van de Dordtsche landbouw school bevelen wij warm ter kennisneming aan. Het moerdne leven eischt praktijken THEORIE WETSONTWERP WINKELSLUITING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot regeling der winkelsluiting. Wij ontleenen er het volgende aan Wat zijn winkels? Art. 1 verstaat onder „winkels" alle open of begoten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in eene barbiers- of kappersonderneming. Onder „win kelhuis" verstaat deze wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelfde gebouw of op het bijbe- hoorende terrein. Verbodsbepaling. Volgens art. 2 is het verboden, een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. ge durende den Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Uitzonderingen. De bepalingen dezer wet zijn niet toepasselijk (art. 3) op: a. apotheken, uitsluitend voor zoo ver betreft den verkoop van genees- en ver bandmiddelen; b. inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse worden bereid of verkocht; c. den verkoop van brandstof en smeermiddelen voor de onderdeelen voor spoedeischende her stellingen aan motorvoertuigen en vaartuigen en rijwielen; d. den verkoop van drukwerken in stations; e. den verkoop van dag- en week bladen; f. den verkoop van ijs. In de inrichtingen genoemd onder b. mogen gedurende den tijd, dat die inrichtingen voor het publiek gesloten zouden moeten zijn, in dien daar geen spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse werden verkocht, alleen spij zen of dranken worden verkocht, en wel uit sluitend voor verbruik ter plaatse. Dit is niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergasten. Volgens art. 4 vindt de bepaling van art. 2 onder a, geen toepassing: a. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend f in hoofdzaak brood, banket, suikerwerken en chocolade wordt ver kocht, op 1 Januari, 24, 25 ,26 en 31 December en op den eersten Paaschdag en eersten Pink sterdag; b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November en on den eersten Paaschdag; c. ten aanzien van melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den ver koop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren. De bepaling van art. 2, onder b, vindt geen toepassing: a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Au gustus en 31 October, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Hemelvaartsdag, 15 Au gustus en 1 Nov. voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld; c. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 25 er. 31 December. Op deze dagen zal het echter verboden zijn, een winkel voor het pu bliek geopend te hebben na 10 uur des na middags en voor 5 uur des voörmiddags. Kap pers- en barbierswinkels mogen op de in het tweede lid, onder a en b, genoemde dagen, benevens op 24 December, zoo deze dagen werkdagen zijn, tot 11 uur des nam. voor het publiek geopend zijn, doch na 10 uur des nam. uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbierswerkzaamheden. VEER MOERDIJK—WILLEMSTAD. Zaterdag werd de nieuwe pont aldaar in ge bruik genomen. De nieuwe veerpont biedt plaats voor 20 auto's en 500 personen. Waar de krachtige machine een gemiddelde snelheid kan halen van 17 K.M. per uur, wordt voor den overtocht laden en lossen inbegrepen, 15 minuten ge rekend. De vervoercapaciteit is dus het dubbele van de beide in de vaart zijnde booten. Ak. Terwijl de tegenwoordige ponten ingericht zijn voor zijlading, is de nieuwe veerpont voor koplading gebouwd, waardoor de voertuigen rechtstreeks kunnen op- en afrijden. Moest bij de tegenwoordige veer-inrichting het vervoer beperkt worden tot voertuigen van ten hoogste 4800 K.G. gewicht, van de nieuwe inrichting kunnen gebruik maken alle voertuigen, die de aansluitende Rijkswegen mogen berijden d.i. praktisch gesproken al het verkeer dat op die route is aangewezen. Ook in dat opzicht zal de verbetering van groote waarde zijn, vooral voor het vrachtautoverkeer. De hoofdafmetingen van het schip zijn leng te over het dek 37.50 M„ grootste breedte 10.50 M„ diepgang uitgerust met 35 ton kolen en voedingwater en 40 ton lading aan boord, 2.50 M„ waterverplaatsing bij dezen diepgang 452 kub. M. Het wordt door zes waterdicht bemerk te dwarsschotten in 7 compartimenten verdeeld. Er is een hoofddek en een promenadedek. Van dit laatste is een gedeelte ingericht tot sloependek, waarop zich 2 sloepen bevinden, van gegalvaniseerd plaatijzer vervaardigd en voorzien van luchtkassen. Verder zijn er op het promenadedek 2 stuurhutten en 10 dek- banken, die ook als reddingsbanken kunnen dienst doen. De verwarming va'n het schip gesqhiedt door middel van gereduceerden verschen stoom. EEN NIEUWE VLIEGTOCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. In de richiting West-Oost. Men meldt uit Trepassey (Newfoudland) dat het vliegtuig Friendship met de vliegers Stultz en Ellsworth en mej. Earhart, na dagen lang op goed weer gewacht te hebben, Zondag om drie uur Greenwichtijd van daar op een tocht over den Oceaan naar Ierland is vertrokken. Het nam den koers in Zuidoostelijke rich ting, overeenkomstig het gewijzigde plan om de Azoren als tusschenstation op de reis naar Europa te gebruiken. Voor den rechtstreek- schen tocht naar Europa is de benzinelading te zwaar gebleken, zoodat de Friendship niet van den grond kon komen. Men heeft daarop de lading verlicht. Nader wordt gemeld Bij het vertrek was er helder zicht, terwijl ook een krachtige westenwind den tocht be gunstigde. Ook de weerberichten van den Oce aan luiden gunstig. De Friendship is voorzien van een draadlooze installatie; zij werken op een golflengte van 600 M. en de roepletters zijn W. O. X. Naar verluidt, bestaat het plan in Engeland te landen. Een nader bericht uit St. John (Newfoud land) meldt Het station Cape Race heeft een boodschap van het passagierschip Concordia opgevangen, behelzende dat het vliegtuig Friendship om 18 uur 5 gerapporteerd had, dat alles wel was en het met een snelheid van 176 K.M. in het uur den tocht voortzette. Maandagochtend om half zes, plaatselijke tijd, had men te St. John nog geen nader bericht over den tocht van de Friendship ontvangen. LONDEN, 18 Juni. De Friendship is om 12 uur 40 te Llanelly, in Wales, geland. (Het passagierschip America meldt nog, dat de Friendship Maandagochtend om 10 uur om haar heen gevlogen en daarna in Noordelijke richting verder gegaan was). COMMUNISTISCHE ACTIE IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. STAKING IN DE HAVEN. Het syndicaat van communistische havenar beiders heeft Maandagochtend een algemeene staking gedecreteerd in de haven van Antwer pen. Zij eischen een loonsverhooging van 10 francs per dag. De stakers liepen daarop in stoet langs de werkplaatsen en trachtten de arbeiders van het werk weg te halen. Het socialistisch syndicaat heeft aan zijn leden order gegeven het werk niet te verlaten. Zestig percent van de havenarbeiders zijn in staking ten gevolge van de communistische manoeuvres. Men vreesde, dat de staking Maandagmiddag algemeen zou zijn. Het geluk wordt verhoogd niet door de uitbreiding van ons bezit, maar van ons hart. RUSKIN. De meeste menschen twisten gaarne over den Godsdienst, maar leven ongaarne naar de Schrift. SOMMELSDIJK. De kappersbediende A. S. had het ongeluk op een bananenschil uit te glij den en zijn been te breken. De opperman J. v. d. V. had het onge luk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn gezicht zoodanig te verwonden, dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Aan den tiföfeerman A. C. van Driel is vergunning verleend tot het verbouwen van het woonhuis van den heer Kwak aan de Voor straat. De machine-bankwerker H. v. d. D. had het ongeluk bij het verrichten van zijn werk zaamheden zijn vingers zoodanig te klemmen, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. L.l. Vrijdag waren enkele jongens aan het varen in de Kreek nabij de trambaan. Ze gebruikten daarvoor een plank welke toebe hoorde aan v. D. Het spel was vroolijk aan den gang toen plotseling v. D. op het tooneel ver scheen. Een drietal knapen sloegen ijlings op de vlucht, maar twee andere bleven staan, hetzij dat ze zich niet zoo gauw uit de voeten wisten te maken, hetzij dat ze slechts toeschouwers waren geweest en zich dus van geen kwaad be wust waren. Hoe het zij, ze moesten het gelag betalen, v. D. pakte elk der knapen beet en smeet ze een voor een in de Kreek, die daar nog al tamelijk diep is. Verder stak hij geen hand uit om de kinderen, die moord en brand schreeuwden weer op het droge te brengen. Het is geen wonder dat de vertoornde ouders de zaak in handen der politie gegeven hebben, want zulk een roek'elooze tuchtiging van kin deren is toch verregaand barbaarsch. MIDDELHARNIS.* Een dochtertje van J. v. E. had het ongeluk bij het loopen achter een wielslede te vallen. Hierdoor kwam zij met een der wielen in aanraking en werd een eind- weegs meegesleurd. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen en geneeskundige hulp in geroepen. Donderdag 27 Juni hoopt onze oudste mannelijke ingezetene de heer Adr. Koudijzer (Visscherstraat) zijn 91en verjaardag te vieren. Met ingang van 1 Juni is de telefonist 2e klasse C. A. van Meer verplaatst van Mid- delharnis naar Roosendaal. Maandagavond had de heer J. v. d. M. het ongeluk aan de Kaaidreef met zijn rijwiel in de Kreek te tuimelen, na zich op het droge gewerkt te hebben, begaf hij zich met een nat pak huiswaarts. OUDE TONGE. Vergadering van den raad op Donderdag a.s. des n.m. 7 uur. A. J. K. kreeg met het voetballen een schop tegen zijn been dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. W. de B. reed met zijn fiets over een hond, waardoor hij zoodanig viel dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. De motor van P. de'R. kwam in aanva ring met een ander schip, zoodat de motor van P. de B. avèrij opliep. Verzekering dekt de schade. - - L. de W. gleed met een partij zakken van een rijdende -auto, zoodat hij geneeskun dige behandeling noodig had. T. Osseweijer heeft onderhands een huis verkocht aan A. Hameéïeihan alhier. Alhier is vlas verkocht voor den prijs van 600.tot 650.— per H.A. Voorwaar een hooge prijs. NIEUWE TONGE. Vergadering van het be grafenisfonds „Eigen Hulp" te Nieuwe Tonge, op Zaterdag 16 Juni 1928, des namiddags 7 uur in het gymnastieklokaal der openbare lagere school. Voorzitter de heer J. v. Vliet. De Voorzitter opent de vergadering en be tuigt zijn leedwezen over de geringe opkomst, ondanks de keuze van het bestuur om haar op Zaterdagavond, welke hiertoe toch zeker bij uitstek geschikt is, te houden. Hij verzoekt nu den Secretaris de notulen der vorige vergadering te willen lezen, welke daarna, onder dankzegging aan den Secretaris onveranderd worden vastgesteld. Thans stelt spreker aan de orde punt 1 der agenda Voorstel aan het bestuur tot verhoo ging der uitkeeringen. Dit voorstel beoogt een verhooging der uit keeringen voor leden van 18 jaar en ouder van 100.^op 120.--, behoudens toestemming der Verzekeringskansen. Na stemming blijkt dit voorstel met algemeene stemmen te zijn aangenomen. De Voorzitter memoreert vervolgens nog even de verhoogingen welke gedurende het 23-. jarig bestaan der vereeniging zijn ingevoerd en wel tot vijfmaal toe, n.L in 1919 van 50 op 60, in 1921 van 60 op 75, in 1925 van 75 op 90, in 1926 van f 90 op 100, en in 1928 van 100 op 120. Daar verder niets meer te behandelen is, wordt de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Tegen S. v. d. V. alhier is proces- ver baal opgemaakt wegens overtreding der maxi mum-snelheid. Tot bestuursleden der Vereeniging tot Exploitatie eener aardappelbewaarplaats zijn gekozen resp. tot Voorzitter en Secretaris de heeren D. van Es Nz. en C. Pape Sz. DIRKSLAND. De plannen tot aanwijzing van gronden welke in de naaste toekomst voor den aanleg van straten bestemd zijn, liggen ter Secretarie ter inzage. Zie ook de advertentie in dit blad. Bij de door Notaris van der Sluijs al hier gehouden veiling van de gebouwen en grond behoorende bij de afgebrande kerk der Geref. Gem. alhier werden deze ingezet als volgtPerceel T. De voormalige pastorie met erf, ingezet door den heer P. Hameete alhier op 1460. Perceel 2 Een open erf, ingezet doo den heer P. Hameete alhier op 110. Per ceel 3 De kosterswoning met erf, ingezet door den heer Jb. Both «alhier op 1460.— Per ceel 4 De afbraak der afgebrande kerk, enz. ingezet door den heer P. A. Duhen alhier op i 'C I De heer M. Hagens alhier slaagde voor de acte lager ondewijs. Bij de arbeidsbemiddeling stond deze week 1 werkzoekende ingeschreven. De raad besloot tot verhooging van de jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas aan de Bijzondere bewaarschool. Volgens Prov, Blad van 1928 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 2643. HERRINGEN. J.l. Zaterdag werd een doch tertje van den heer Zoeteman door een wiel rijder omver gereden waarbij de kleine zich zoodanig verwonde, dat medische hulp nood zakelijk bleek. De wielrijder trof geen schuld. Op twee zeer gevaarlijke punten in de kom der gemeente, n.l. bij de woningen van P. Hogewerf en C. van der Velde zijn afschei dingen geplaatst, ter voorkoming van ongeluk ken. Indertijd viel een vreemdeling op een der hoeken in de laagte. Voor hen die niet bepaald goed bekend zijn bij avond zeer gevaarlijke plaatsen. Gelukkig dat daar thans verbetering is aangebrcaht. GOEDEREEDE. De collecte voor den gewa- penden dienst heeft 10.84 opgebrcaht. Door het bestuur van de chichoreidrogerij is Zaterdag 50.000 K.G. gedroogde cichorie verscheept. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden te middernacht de inwoners dezer ge meente uit hun slaap gewekt door een gewel dige donderslag die de huizen op hun funda- ringen deed schudden. De bliksem vernielde in den Molenweg drie telefoonpalen en meerderen werden gekliefd. De paarden langs den weg weidende sprongen door den schrik over en in de slooten en over hekken. Geen mensch of dier werd getroffen. OUDDORP. Het huis, bewoond door J. van der Wende, is verschenen Zaterdag ingezet op 2650.—. De Herv. Meisjesvereen. maakt Zaterdag een uitstapje naar Den Haag, waar o.m. enkele rijksgebouwen werden gezichtigd en bezocht. Dank zij „de vroege tram" kan zoo'n reisje thans op denzelfden dag uit en thuis, geschikt gedaan worden. De voor ieder toegankelijke samenkomst van de Herv. Jong. Vereen, op Geref. Grond slag „Daniël" in de oude school had het gewone verloop. Door een lid werd behandeld de ge nezing van den melaatsche en door een ander een opstel voorgelezen over de Noormannen. Te bejammeren is het, dat de belangstelling op dezen avond allergeringst was. Heeft dit ook wat te zeggen aan de honderden jongelingen alhier en tevens aan de ouders en andere vol wassenen BRIELLE. De heer Joh. H. Been uit deze gemeente schrijft aan de N. R. Ct. Steenen Baken. Aan de Noordwestpunt van Voorne, in een zame grootheid den breeden Maasmond en dat gedeelte van het mooie en vruchtbare eiland Seheerschend, verheft zich op de grens van dijken en duinen het laatst overgebleven aan denken van het aloude Caep en Vierboetrecht, in het jaar 1280 door Aelbert van Voorne aan de Kerk en den H. Geest ten Briel vergund ten oirbaar der zeelieden bij nacht en bij dag. Zoo oud echter is Steenen Baken nog niet. In 't laatst van 1630 is het opgebouwd en in 1631 in dienst genomen, in plaats van een hou ten Cape, die afgebrand was, en Rotterdam en Delft hadden in de Staten-vergadering den Briel gesteund ter verkrijging van de subsidie tot den opbouw. Boven op den hoogen steenen vuurtoren was een lantaarn, waarin, behalve in tijden van oorlog, lustig het voor brandde tot baken van de in- en uitvarende schepen, en wel sedert 1759 in verband met het vuur baken in het koepeltje op den Brielschen toren. Dat Caep en Vierboetrecht werd in 1836 door het Rijk overgenomen met een schade vergoeding van 2500 per jaar, en in 1855 af gekocht voor 50.000 in eens a 2J^ Se dert doofde het licht van stenen baken uit, en stond die kolos daar, ja, waarvoor eigentlijk Misschien omdat het een eigenaardige eenheid geworden was met de geheele omgeving, en er eigenlijk niet meer uit te missen was. Het was aan onze eeuw voorbehouden om tot een besluit te komen Steenen Baken op te ruimen. In het laatst van 1906 werden van re- geeringsweee plannen beraamd het met dyna miet op te ruimen. Maar daar kwamen rekesten in van zalm-, garnalen- en schelpenvisschers. Zonder licht was toch die oude vuurtoren een baken geble ven, 's nachts uitkomend tegen den sterren hemel. Ook de gemeenteraad van den Briel repuesteerde. Ingevolge van het een en ander had een heele onderhandeling plaats tusschen het departement van oorlog en deze gemeente. Eerst kon zij den al meer en meer vervallen reus voor 50 koopen, maar ten slotte kwam het tegen het einde van 1908 hierop neer, dat tegen een recognitie van 0.50 per jaar den Briel recht op dezen opstal heeft. En aldoor werd er niets aan Steenen Baken gedaan. Ik zelf heb nog eens getracht er klimop tegen te krijgen, maar de aldaar weidende koeien vraten dat op. Woonden we in Amerika, dan zou een ondernemende baas het al lang gehuurd en ingericht hebben tot uitkijktoren, zooals bij Muiden, Apeldoorn enz. en er zich een bestaan door gewonnen hebben door toegangsprijzen, 't verkoopen van prentkaarten en het verschaf fen van een zitje met een natje en een droogje in dit aardige gedeelte van het eiland. In elk geval zou Steenen Baken eerst gerestaureerd moeten worden en spoedig ook, want het is op het punt een ruïne te worden. Of die restauratie waarde heeft Dat zal juist dezer dagen beoordeeld kunnen worden, nu de Vereen, van Nederl. Archeologen „De Nederlandsche Leeuw" bij een inspectietocht door de Zuid-Hollandsche eilanden op aan staanden Vrijdag vermoedelijk ook een bezoek aan Steenen Baken zal brengen. Het resultaat verneemt men dan wel. SOMMELSDIJK. De heeren C. van Nim- wegen en J. Spee, beiden alhier, slaagden dezer dagen voor de akte Lager onderwijs. MIDDELHARNIS.* Ds. van Velzen schrijft aan de redactie van „De Reformatie", dat vanaf heden zijn adres is Koepoortdijk 10, 'Doesburg. NIEUWE TONGE. A.s. Maandag zal de Kerkelijke ontvanger in de consistoriekamer der kerk zitting houden tot het ontvangen der zit- plaatsenhuren. HERRINGEN. De catechisaties bij de Ger. Gem„ welke altijd op Woensdag worden ge houden, zullen deze week op Donderdag plaats vinden op de gewone uren. D.V. zal a.s. Woensdag 20 Juni, des avonds ten half zeven ure voor de Ger. Gem, alhier optreden Ds. M. Hofman van Krabben- dijke. Men verzoekt ons te willen melden, dat I D.V. a.s. Zondag 24 Juni den geheelen daj (dus 3 maal) voor de Ger. Gem. alhier hoop I op te treden Ds. D. J. Barth van Bodegraven J.l. Zondag werd na afloop der gods dienstoefening in de Ger. Gem. bekend gemaak; dat op de j.l. Vrijdagavond gehouden leden vergadering officieel besloten is tot den bouw van een nieuwe kerk. De bestaande biedt al lengs minder ruimte, zij bevatte slechts 190 zitplaatsen. tyt HOOGER ONDERWIJS. JAARBOEK 1928 V. U. Het 48e jaarverslag van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grond slag begint met de mededeeling, dat de ver leden jaar gehouden jaarvergadering voor het leven van de vereeniging en universiteit van bijzondere beteekenis is geweest. Deze vergadering toch stemde in met het plan om te stichten een wis- en natuurkundige faculteit. Met 't stichten van een uitbreiding.; fonds werd een aanvang gemaakt. Niet tevergeefs werd een beroep gedaan op de liefde van het Geref. volk voor de V. LI., zij het dan ook dat op verschillende plaatsen nog een zekere terughoudenheid bleek te be staan. Als oorzaak voor dit laatste kunnen genoemd worden: de richting van de uitbreiding en de moeilijkheden, die in den boezem der vereeni ging rezen ten aanzien van Assen. In hoofdstuk IV lezen we verder Door den Minister van Financiën werd vrij stelling van schenkingsrecht verleend voor alk giften ten behoeve van het uitbreidingsforid mits de faculteit voor 1930 tot stand komt. Door het besluit der ledenvergadering „Be noeming van een Directeur" af te voeren van de agenda, bleef de heer H. Colijn in functie, Een rooster van aftreden werd samengesteld. Op de a.s. Jaarvergadering is de heer A. W. F. Idenburg aan de beurt van aftreding. In het College van Curatoren zijn op het oogenblik van het samenstellen van dit jaar verslag twee vacatures. Dr. J. G. Scheurer be dankte, Ds. B. van Schelven ontviel aan de Vereeniging en Universiteit door den dood. Mr. Th. Heemskerk werd benoemd als Cura tor en nam zijn herbenoeming aan. Mr. J. Ver dam trad op als Secretaris van het College van Curatoren. Directeuren hebben met blijdschap beg, het optreden van het Woltjer-Comité, dat alle dingen beoogde, aan Directeuren ten bi hoeve van de Senaatszaal ten geschenke aan te bieden een portret van wijlen Prof. Dr. J. Woltjer. De overdracht vond plaats met een rede van Prof. Grosheide. Wat de financiën betreft: de verantwoording eindigt met een tekort van 1667.69J4, terwijl de totaal inkomsten 5579.86J/2 beneden die van 1926 bleven. „Op zichzelf behoeft dit geen reden tot on gerustheid te zijn. Immers kon de Regelings commissie der te Rotterdam gehouden jaarver gadering een zoo groot bedrag 5787.90) aan extra-collecten aanbieden, dat he t voor Gelderland niet mogelijk was om, hoe trouw ook werd medegewerkt, deze bron van inkom sten voor 1927 even hoog te doen zijn. Bovendien was de opbrengst der gewone schenkingen voor de Vereeniging in 1927 bij zonder laag, waarschijnlijk in verband met de inzameling voor het Uitbreidingsfonds, waar door aan giften speciaal voor de Vereeniging bestemd niet werd gedacht. Ten slotte bleef ook de post „extra-collecte' ver beneden de opbrengst van 1926. Bij de,-j3® over gevoerde correspondentie is gebleken 'M enkele Kerken, die in 1927 hebben toegezecra een collecte voor de Vereeniging te houden (boven de twee gewone collecten voor de Theol. Faculteit), dit in 1927 verzuimd hebben. Gelukkig zijn reeds verschillende toezeggin gen ontvangen, dat de achterstand zal worden ingehaald, zoodat mag Worden aangenomen, dat de Vereeniging geen schade zal lijden". Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van de ontvangst van eenige legaten, tezamen een bedrag van 3049.73 en nog 500 voor de Med. faculteit. Het past den Christenen niet mooi te praten over stellingen des geloofs, maar om met God moeilijke en groote dingen te volbrengen. ZWINGLI. MIDDELHARNIS. GeborenChristiaan, z. v. G. Konings en J. DriesseGeertje Neeltje, d. v. M. Zoon en C. C. van Rikxoort; Johannis en Hendrik, z. v. G. J. Endenburg en J. P. van Tilburg il GetrouwdH. van den Doel 24 j. (Som' melsdijk) en H. Taaie 24 j.J. Verduin 24j. en C. Vos 23 j. Overleden; L. Vink 75 j. DIRKSLAND. GeborenJacques, z. v. A. v, Broekhoven en H. Verweij. Overleden Adriaantje Schilperoort, 79 j„ wed. van K. de Jong. GOEDEREEDE. De garnalenvlsschers vingen de vorige week van 80—100 kilo. OUDDORP. De visschers vingen in de vorige week van 100 tot 200 kilo garnalen per vaartuigin de stallen 19 zalmen. MOORD. Uit minnenijd. Zondagavond ongeveer 9 uur is onder de gemeente Giessen (N..B.) de 24.jarige J. van Tilburg, uit Rijswijk, doodgestoken met een mes. De dader is de 36<jarige J. V., uit Andel, die zich c drichem h Maan da (Twente) ontlast. weer. Er fruit en toegebracli Zaterda de Herv. bliksem a Zone geslagen Hedel. In dat bover eenspatte. de aanwt warring pastoor, was afgel woord de de godsd bliksem en de ele Het 6>j te Alphe middag uit de H( - Uit is het lijk Zon meisje tuil wagen v; en een st door kin< dwijnei] - Nab: autobus e kwam, te passagiers mej. B. borst klaa (die de naar het - Zate toen hij het Nooi door een uit Den J werd in h schijnlijk dat hij e gekregen, huis overi - In zijn in twee inbi den eerst v. D ruii MIS Een op bij het H Een bij d in gezelsc een toertj De vac# (Pier Jan wekte tuil Vlaamsch meer zw; een ware voor de p; haar wijd is van u schreven beeld vanl Hij kwa| als portie had ook de eene zi leeraars tc wijs geno trokken; n gelegenhei hooren. H door het leerden b beeld kar toen ze voor „pa manisme het woorc Z'n VI; dat bleek ziekte nie minarie te n.l. het gc aan den zijn öf ze schrijvers bleek het examen v sterker na derende v (1855) Goud Groen Bruin Rood Fijn, g. En ges Zoet 't Een Eq ten Ook in van de waar no< meesterscl Hij we Rousselae natuurlijk hem zwa opvoedku afdwingen de oude volwasse jongens hl naar de p Dadelijl lingen, on dit werd gesteld vs

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2