rê Gemeenteraad. Merk en School. smaakt als room. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletfan De D-treln van T riest naar Nederland bij Neuren berg ontspoord. Plaatselijk Nieuws. overdreven vaderlandsliefde) een nog veel groo- tere rol speelt in deze dingen, dan men ver wachten kon, zelfs na opgedane ervaringen. Kleerekooper eindigt zijn artikel met de con clusie, dat de ellendigste praktijken plaats hadden. Letterlijk schrijft hij De ellendigste praktijken dus uit den oor logstijd. Om een spel, begrijp dat goed. Terwijl de pacifisten bewerkt hadden, uit broederlijke overwegingen, dat Duitsghland weer mee zou doen. Zoo bleek dus dit stuk van de Olympiade, een uiting van den oorlogsgeest bij sommige volkeren Teleurgestelde verwachting Wat is de mensch die Gods Woord ver werpt toch een dom wezen. Hij hoopt maar, hij verwacht maar. Inyners is de mensch in wezen goed En het heil is voor allen, die van goeden wille zijn. En telkens komt weer de ontnuchtering Arm is hij, maar ook hardleersch. Want telkens stelt de ervaring Gods Woord in het gelijk: de mensch is verdorven, onbe kwaam tot eenig goed, geneigd tot alle kwaad, liefhebber van zich zelve. En zoolang de mensch zich niet conformeert aan het Woord van God en den weg bewandelt die dat Woord aanwijst, zal het op teleurge stelde verwachtingen blijven uitloopen, zal het een hope blijven die beschaamt. Ja, zal eenmaal de ontnuchtering wreed zijn IN VEILIGE HAVEN. Men herinnert zich het amendement-Bijleveld van 29 Maart j.l. Bij de behandeling van het wetsontwerp tegen besmettelijke ziekten, stelde ons Anti-Rev. Ka merlid, de heer Bijleveld, voor vrijstelling te geven van vaccinatie aan hen, die gemoedsbe zwaren hadden, welke op een godsdienstige overtuiging berusten. 't Ging er door rechts tegen links De coalitie in volle actie Maar de eindstemming over het ontwerp moest nog komen. Deze had de vorige week plaats. En van links heeft men nog weer het uiterste betracht om deze zaak ongedaan te maken. Van soc.-dem. zijde stelde men voor de be raadslagingen over het amendement te her openen. Gelukkig stond de rechterzijde vast aaneen gesloten en stemde met 42 tegen 35 stemmen het voorstel af. De heeren Kersten en Zandt stonden met de Roomschen aan onze zijde, en zoo kwam dit principieele punt in veilige haven. Men ziet er uit, of. men wil of niet, in principieele zaken wordt men gedwongen te coaliseeren. Wanneer het gaat over de goederen die ons heilig zijn komt links tegenover rechts te staan. Dan is de strijd niet roomsch en onroomsch, maar geloof en ongeloof, zooals Groen het eens heeft uitgedrukt. VERGADERING van den Raad der ge meente DEN BOMMEL, op Vrijdag 8 Juni 1928 des namiddags 3 uur. Aanwezig alle leden behalve de heer W. J. Rosmolen met kennisgeving. Na opening door den Voorzitter met het uit spreken van het formuliergebed worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. In behandeling komt 1Ingekomen stukken. Dankbetuiging van L. Goumare, ambtenaar ter secretarie, voor de aan hem toegekende ver hooging zijner jaarwedde. Dankbetuiging van het Bestuur van het Wit Gele Kruis te Achthuizen voor de toegekende subsidie. Schrijven van Ged. Staten, houdende goed keuring, wijziging begrooting dienst 1928. Verslag Comm. Wering van Schoolverzuim. Genoemde stukken worden op voorstel van den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd worden de rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf, benevens de rekening van de Gezondheidscommissie te Middelharnis, beide over 1927. 2. Aangeboden wordt het Gemeenteverslag over 1927. 3. Zonder hoofdelijke stemming wordt vast gesteld een wijziging der begrooting dienstjaar 1927 en 1928. 4. Aan K. Spoor wordt eervol ontslag ver leend als wegwerker, gerekend te zijn ingegaan met 1 Mei 1928. 5. Op de meest eervolle wijze wordt aan L. C. Brinkman wegens vertrek naar elders, ont slag verleend als gemeente-secretaris, Ambte naar van den Burgerlijken Stand, lid schattings commissie, benevens lid der gascommissie voor Oost-Flakkee. Alsnu is de agenda voor deze vergadering afgehandeld. In verband met zijn vertrek spreekt de EdelAchtbare Heer burgemeester een harte lijk afscheidswoord. Na ongeveer 11 jaar in deze gemeente te zijn werkzaam geweest is het mij aangenaam te constateeren dat ik hier veel vriendschap en veel waardeering heb onder vonden. Ik dank de beide wethouders voor de wijze waarop zij met mij hebben saamgewerkt om de belangen der gemeente te behartigen. Zij hebben mij steeds op de meest hartelijke wijze gesteund bij mijn streven naar verbetering van verschillende toestanden. Ook den leden van den raad breng ik mijn hartelijken dank voor hun samenwerking. Nimmer is er op de verga deringen een wanklank gehoord, er heerschte volkomen overeenstemming, wars van alle par tijzucht. Ik kan met blijdschap verklaren, dat wij gezamentlijk het onze hebben gedaan om zooveel mogelijk vruchtbaar werk te verrichten. Den gemeenteveldwachter dank ik voor zijn getrouwe plichtbetrachting. Ook den Ambte naar ter secretarie, die steeds getoond heeft zijn taak te begrijpen komt een woord van lof toe. Hij heeft zich steeds betoond een ijverig en nauwgezet ambtenaar. Den gemeente-ontvanger breng ik hulde voor zijn accuraat werk. Nim mer was het hem teveel als arbeid verricht moest worden in het belang van de gemeente. Hierna nam de heer Mast, eerste Wethouder het woord om afscheid van den burgemeester te nemen. In welgekozen bewoordingen bood hij den scheidenden, voorzitter namens den raad een fraai schilderstuk in lijst aan en sprak den wensch uit dat dit aandenken een plaatsje zou vinden in de nieuwe woning. De Voorzitter zegt verrast te zijn door dit geschenk, dat hij gaarne zal aanvaarden als bewijs van sympathie van den raad. Hij geeft de verzekering dat dit schilderstuk een waardige plaats zal krijgen en dat het hem steeds zal her inneren aan zijn aangename verblijf in Den Bommel. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten, Doos 60 cent. De heer Segers sprak nog een enkel woord van afscheid namens de Katholieke raadsleden en ook namens de Katholieke kiesvereeniging. Hij wenscht den burgemeester veel geluk in zijn nieuwe standplaatsen. De Voorzitter dankt ook den heer Segers voor zijn waardeerende woorden en hoopt dat alle goede wenschen in vervulling mogen gaan. Daarna stelt de heer Brinkman voor om staande een dronk te wijden aan de burgerij van Den Bommel met wie hij 11 jaar op een voet van eendracht en vriendschap heeft geleefd. Daarna sluiting. Er zijn 22 dooden, 7 zwaar1 en 12 lichtgewonden. Onder de slachtoffers geen Nederlanders. In den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur 20 is de D-trein, die van Triest via Munchen—Frankfort met eindbestemming naar Nederland gaat, kort na het passeeren van het station Siegelsdorf (bij Neurenberg) ontspoord. De locomotief, die in de daar liggende bocht uit de rails sprong, sleurde zeven wagons met zich mede, stortte den 3 M. hoogen spoordijk af en kwam door omslaan met de kop in de richting van de ontspoorde en in elkaar ge schoven wagons derde klasse te liggen, zoodat de ontsnappende heete stoom het aantal slacht offers aanmerkelijk heeft vermeerderd. De vernielde wagons zijn alle derde klasse, de laatste drie wagons van den trein, eerste en tweede klas, zijn vrijwel onbeschadigd ge bleven. Na het ongeval, dat door de groote vaart van den trein, 80 K.M., zoo groote afmetingen heeft aangenomen, was snel hulp aanwezig. Uit Neurenberg en Führt werden aanstonds hulp- treinen gezonden en uit de om-liggende dorpen kwamen brandweer, gendarmie en politie aan het reddingswerk deelnemen. De redding ging echter uiterst moeilijk, daar de vernielde wagons één groot wrakhoop waren en eenige gewonden zoo beklemd zaten, dat men ze pas na eenige uren kon bevrijden. Van de 22 dooden zijn op 4 na allen geïn- dentificeerd. Er zijn geen Nederlanders onder. De voorloopige lijst, welke de Duitsche bladen geven, bevat onder de dooden alleen namen van Duitschers en van één Hongaar. Verslagenheid te Berlijn, De Berlijnsche correspondent van de N.R.Ct, meldt De vreeselijke ramp met den D-trein van Triest nabij Neurenberg heeft te Berlijn diepe verslagenheid teweeg gebracht, niet alleen om het groot aantal slachtoffers en de ontzettende bijzonderheden die de bladen melden, maar ook omdat men omtrent de oorzaak nog volkomen in het duister tast en velen in de meening ver- keeren, dat deze wel een misdadige aan slag zou kunnen zijn. Omtrent deze oorzaak is intusschen nog niets met stelligheid bekend geworden. Onder de namen der slachtoffers, voor ze tot dusver zijn gepubliceerd, zijn geen Nederlandsche: op het oogenblik zijn vier nog niet geïdentificeerd. De trein had op het oogen blik dat het ongeluk plaats greep een snelheid van tachtig kilometer per uur, de spoordijk is op de plaats des onheils in afwijking van de eerste berichten drie meter hoog, op 150 meter afstand is een brug over een klein riviertje en eerst daar is d e dijk acht meter hoog; de locomotief is ook niet van den dijk afgerold, maar heeft zich diep in den grond gegraven. Het voorste onderstel is afgerukt en achterste voren komen te li ggen, de rest van de loco motief ligt in de richting waarin gereden is, de tender is over de locomotief heengevlogen en ligt voor de loc omotief met de wielen naar boven eveneens achterste voren, de ontspoorde wagens hebben den dijk stukgereden en ver scheidene telegraafpalen zijn gebroken. Tal van slachtoffers zijn overleden of ge wond door den stoom van de locomotief; een dame die tusschen dooden was ingeklemd bleek toen ze bevrijd werd volkomen ongedeerd; een dokter die van den trein wilde springen werd door het dichtslaande portier onthoofd, zijn vriend die achter hem aankwam bleef onge deerd. Uit de wagons waarin de meeste slacht offers waren zijn drie kinderen volkomen on gedeerd te voorschijn gekomen. Een referen daris die zich in veiligheid wilde brengen werd toen hij uit den wagen gekomen was door een opspringende plank van een anderen wagen gedood. De passagiers eerste klasse die in het achterste gedeelte van den trein zaten hadden aanvankelijk geen vermoeden wat er gebeurd was en vroegen waarom de trein stilstond, eerst toen ze zagen wat er gebeurd was namen ze deel aan de redding. Dat er onder de dooden veel beambten van den spoorweg zijn is daar door te verklaren, dat deze aan een cursus had den deelgenomen te München en daar vandaan naar huis terugkeerden. De trein bestond uit twee bagagewagens, vier wagens derde klasse, twee wagens eerste, (wee 'tweede klasse, twee slaapwagens en twee postwagens. De slaap wagens en de postwagens zijn in het geheel niet beschadigd. Aan een telegram van V. D. ontleenen wij nog, dat de stoker van den verongelukten trein de machinist is om het leven gekomen op het laatste oogenblik van de machine is ge sprongen. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk heeft de directie van de Reichsbahn vertegenwoordigers naar de plaats des onheils gezonden. Ook het rijksministerie van verkeer zond een vertegenwoordiger. Het terrein van de ramp levert een ontzettend beeld van verwoesting op. De politie heeft het terrein afgezet; het wordt belegerd door duizen den personen, die de verwoestingen willen aan schouwen. De D-trein-wagens, die in elkaar ge schoven zijn, worden in stukken gezaagd, om de baan weer vrij te maken. Het officieele onderzoek. De machinist van den verongelukten trein, die tot de zwaar gewonden behoorde, is Maan dagmorgen in 't ziekenhuis te Neurenberg over leden, zonder dat hem eenig verhoor kon wor den afgenomen. Een technische commissie uit het spoorweg district Neurenberg is te Siegelsdorf aangeko men en heeft het officieele onderzoek naar de oorzaak van de ramp aangevangen met de be zichtiging der rails, dwarsliggers, bouten enz. Van het resultaat van dit onderzoek zal af hangen of de justitieele dienst zich met het ongeluk bemoeien zal. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET LANDBOUWONDERWIJS OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. Geachte Redactie Naar aanleiding van enkele uitlatingen op de jongste Algemeene Vergadering tot bevordering van het landbouwonderwijs in ons eiland, mee- nen wij het van belang enkele dingen nader toe te lichten, of liever recht te zetten. Er schijnen menschen te zijn welke in de mee ning verkeeren, dat deze vereeniging geen geld noodig heeft, dat m.a.w. het Rijk de kosten daarvan draagt. Dit is er geheel naastBoven dien zou er geen school gesticht, noch geëx ploiteerd kunnen worden wanneer er geen ver eeniging bestond, om dezelve te besturen. Dat bestuur kost geld. Dan betaalt het Rijk het on derwijs, doch betaalt niet noch draagt het zorg voor een school of lokalen, daar moet de ver eeniging zorg voor dragen, en dat kost weer geld, dat heeft het eerste jaar gekost ongeveer 1100.De administratie heeft het eerste jaar vrij veel geld gekost, ondanks het feit, dat be stuur en secretariaat al de zorg heben gedragen en het werk verricht Pro Deo, juist omdat de finantieele toestand drong tot groote somber heid. In het onderhoud van den Proeftuin, verleend het Rijk een tegemoetkoming, doch komt ver volgens voor rekening der vereeniging, terwijl toch een behoorlijk demonstratieterrein niet kan worden gemistdan is het van groot belang voor de leerlingen, dat ze even verder kijken leeren kijken dan Flakkee. Ze mogen niet in den waan worden gelaten, noch verkee ren dat ze het hier weten, en dat zooals het hier gebeurd, op het gebied van fokkerij, de culti veering van den grond, het vervoer, den handel en zooveel meer, het zóó goed is. Daardoor is het noodzakelijk dat de leerlingen der hoog ste klassen in de gelegenheid worden gesteld an dere streken te, bezoeken van ons vaderland onder leiding van hun leeraar, zij kunnen dan zien hoe het daar gebeurd en wat er navolging of aanbeveling verdient, of ook om zich er voor te wachten het zoo te doen; Voorts is het van belang dat de jongens ook krijgen voor het nut van coöperatie, voor samenwerking, door hen te laten zien, suiker, kunstmest en andere fabrie ken, daar moet cje geheele klasse aan kunnen deelnemen, de gegoeden en de minder gegoe den, zoodat voor jongens van arbeiders of klei ne landbouwers, voor wien zoon excursie op finantieele bezwaren zou stuiten, een toelage uit de kas kan worden verleend, en laatst niet het minst, is de vereeniging tijdelijk uit den brand geholpen door het gemeentebestuur van Sommelsdijk, hetwelk leegstaande lokalen in de openbare school te harer beschikking heeft ge steld voor het geven van onderwijs. Doch een ideala toestand is dit allesbehalve. Immers het hoofd der school woont niet bij de school, dat is geen klein bezwaar voor het toezicht. Dan ont breekt een schaftlokaal waar de jongens hun boterham kunnen opeten, terwijl hun ten streng ste verboden is dit in café's te doen. Hier hielp het bestuur van de sociteit Den Doele het be stuur uit de moeite, door een benedenvertrekje er voor in te ruimen. Ten slotte ligt den proef tuin aan den Dorpsweg hetwelk een groot be zwaar is voor het onderwijs, b.v. bij de les komt in behandeling zekere verschijnselen bij plantenziekten, of men heeft het over determi- neeren of selecteeren, of wat dan ook van dien aard, de jongens of een jongen kan de les niet volgen, welnu de tuin ligt bij de school, het hoofd stapt met zijn discipelen uit de school in den tuin en toont nu wat hij gezegd heeft door de jongens dadelijk kan worden opgenomen. Zoodat het dringend noodzakelijk is, dat er een landbouwschool met schaftlokaal, onderwijzers- woning met annex proeftuin wordt gesticht. Dat kost weer geld, veel geld zelfs, al zou den bouw nog zoo eenvoudig worden uitgevoerd. Wij zullen het hierbij laten hoewel daar nog al wat meer van te zeggen zou zijn. Wij hopen gaarne dat niet alleen de landbou wers doch de geheele bevolking van Flakkee. de noodzakelijkheid van dit onderwijs zal inzien en tevens dat behalve alle landbouwers en vooraonstaande ingezetenen, óók alle zaken- menschen hun steentje zullen willen bijdragen voor de instandhouding, kon het zijn aan de uitzetting van dit onderwijs. Immers een goed ontwikkelden boerenstand kan den landbouw vooruit helpen, onder de re serve evenwel van het rijmpje dat als een motto op een der eerste vergaderingen werd aange slagen Als de Heer geen. zegen biedt, Baten kunst en kennis niet. En een welvarenden-boerenstand is een zegen voor Goedereede en Overflakkee. Alle handelaren in werktuigen, kunstmest, ontsmettingsmiddelen en ga zoo maar voort heb ben bij een welvarenden boerenstand groot be lang. En niet alleen zij, ook de aanverwante bedrijven hebben belang bij een goeden oogst en groote opbrengst van den bodem, den han del, de scheepvaart, expediteurs, caféhouders, ja, wie al niet. Kortheidshalve zouden wij kun nen zeggen heel de bevolking van Flakkee. Be grepen al die firma's en menschen hun belang dan lieten zij zich niet vragen om lid of do nateur te worden, doch dan stuurden zij op ons gironummer 13655 hun contributie welke ten minste één gulden, of hun donatie welke ten minste ƒ5.— moet bedragen, en het bestuur zou zich dan kunnen helpen, terwijl bij groote toe name van leden en donateurs binnen enkele ja ren misschien de contributie nog kon worden vermindert bovendien. Wij hopen hiermede het fabeltje van „geen geld noodig" uit de wereld te hebben en dan ken II voor Uwe gastvrijheid. Hoogachtend, A. W. KEIJZER, Secretaris van Landbouwonderwijs. Herkingen. 11 Juni 1928. SOMMELSDIJK. Het zoontje van J. L. was met een kameraadje naar de mestvaalt gegaan om te zien of daar niets van zijn gading was. Hij had er een stukje blik opgescharreld. Zijn kameraadje trok het uit zijn handen, met het gevolg dat zijn hand ernstig door het scherpe voorwerp werd verwond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De oude aardappelen worden in deze ge meente verkocht voor 12.per H.L. Van den landbouwer J. K. stierf een best werkpaard. Voorwaar een heele schadepost. In deze gemeente is een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. Het zoontje van J. K. had het ongeluk een stuk glas in zijn voet te trappen. Genees kundige hulp was noodzakelijk. In de maand Mei 1.1. vestigden zich in deze gemeente 3 personen, 30 personen ver trokken, 5 kinderen werden geboren, 3 per sonen overleden en 5 huwelijken werden vol trokken. Volgens advertentie voorkomende in dit blad, is door de afdeelingen der Holl. Mij. van Landbouw weder als vorige jaren een' Aard appeldag georganiseerd. Het ligt in de bedoeling, dat de beide spre kers korte inleidingen zullen houden, gevolgd door ruime gedachtenwisseling en vervolgens excursies naar de velden. Dat niemand deze bijeenkomst verzuime. De timmerman C. Spee heeft zijn woning en schuren aan de Dijkstraat ondershands ver kocht aan den heer J. Groenendijk. MIDDELHARNIS.* Onze vroegere dorps genoot Joh. Vroegindeweij Lz., thans te Eind hoven, slaagde voor het op 29 en 30 Mei j.l. te Utrecht gehouden examen in het boekhouden, afgenomen vanwege de vereeniging van leer aren in het boekhouden te Amsterdam. Vrijdag 15 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. Stolk en echtgenoote aan gesteld zijn als Vader en Moeder in het bur gerlijk weeshuis alhier, waarvan een klein ge deelte in het burgerlijk weeshuis te Sommels dijk. De heer N. van Es alhier slaagde te Den Haag voor acte Teekenen N III. OOLTGENSPLAAT. De gemeente-veld wachter L. Jordaan heeft tegen een inwoner dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt we gens het stroopen van aardbeien. OUDE TONGE. Het zoontje van de Wed. P. Kievit kwam zoodanig te vallen, dat hij zijn arm brak en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Schipper T. Ooms Mz. heeft ondershands een mtotorschip gekocht, afkomstig uit Den Haag. NIEUWE TONGE. A.s. Zaterdag zal de P.V. „De Gevleugelde Bode" alhier, deelnemen aan het nationaal concours vanuit Orléans. Tegen J. v. d. H. te Ooltgensplaat is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. Heb afbreken van de z.g.n. „Oude Stee" toebehoorend aan den heer A. Breesnee, is gegund aan den heer I. Mosselman alhier. Het zoontje van J. v. d. O. had het ongeluk met zijn fiets in een sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij. De heer C. Holleman heeft een perceel bouwland ondershands verkocht aan den heer M. v. d. Ham alhier. Tegen G. A. v. d. W. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. DIRKSLAND. Het alphabetisch register der lichting 1929 is van 12 tot en met 21 Juni a.s. ter secretarie ter inzage gelegd. De heer H. Kooman heeft ontslag ge vraagd als lid der schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting. De timmermansknecht K. V. had het on geluk zoodanig met een beitel in zijn pols te steken, dat genèeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op Maandag 18 Juni a.s. zal langs de huizen der ingezetenen de jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst worden gehouden. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week 2 Werkzoekenden ingeschreven. MELISSANT. De muziekvereeniging „Tot Nut en Genoegen" is voornemens bij gunstig weer op Donderdagavond a.s. een concert te geven in de tent op het schoolplein der O. L. School. HERKINGEN. Dat het springen van een rijwielband soms eigenaardige gevolgen kan hebben, moge blijken uit het volgende. Mej. M. B. van hier was op weg naar een naburige gemeente toen op 't onverwachts een der ban den van haar rijwiel meende niet langer zijn vracht te kunnen torsen en met een hevigen knal uit elkaar sprong. De berijdster werd zoo door den schrik getroffen, dat ze met haar rijwiel pardoes in een sloot sprong. Druipnat en met een beschadigd rijwiel kon ze de terug reis aanvaarden. Door den heer Huizer werd vorige week reeds een begin gemaakt met rooien van vroege aardappelen van den kouden grond, welke ook vrij goed van smaak bleken. STELLENDAM. De jaarlijksche collecte langs de huizen voor den gewapenden dienst zal in deze gemeente worden gehouden op Maandag 18 Juni a.s. GOEDEREEDE. Bij besluit van heeren Ged. Staten vati 4/7 Juni 1928 is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend we gens broederdienst aan de ingeschrevene der lichting 1929 Cornelis de Reus, terwijl bij ge noemd besluit aan de ingeschrevenen der lich ting 1929, Klaas Adrianus Grinwis, Kors. Hoek, Jan Lokker en Jacob Tanis, voorloopig vrij stelling is verleend. Door het kantelen van den wagen van P. V. kwamen de drie inzittenden in een be narden toestand. Gelukkig bleef het paard staan en liep dit ongevol met eenige materieele schade af. - Bij den landbouwer B. T. zijn twee mud aardappelen ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Enkele ingezetenen eten al nieuwe aard I appelen van den kouden grond. OUDDORP. Beurtschipper P. Goumare heeft methet laden van balken een paar' vingers zoo gekneld, dat de dokter er bij te pas moesl komen. Zaterdagavond werd een gewone leden vergadering van de geitenfokvereeniging in de Oude School gehouden. Aanwezig waren 15j leden. De voorzitter roept alle leden een har telijk welkom toe. Nadat de notulen van de vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd vertelt de afgevaardigde naar de algemeene ver. gadering, W. Westdijk, van Zijn reis naar Rotterdam, waar het 10-jarig bestaan van geitenfokvereeniging wordt gevierd. Na eenige bespreking wordt met algemeent stemmen het voorstel van het bestuur goedge keurd om bij J. Meijer Klz. een tweeden bot kenstal te doen bouwen, waardoor de leden, aan de westzijde der gemeente woonachtig, makkelijker bediend kunnen worden. De jaarlijksche keuring zal gehouden worden op Woensdag 20 Juni op het terrein van dt drogeriji de Vooruitgang. Aanvankelijk gaven 40 leden zich er voor op, om met hun geit aan die keuring deel te nemen. Zijn er noj meer, dan dient daarvan aangifte gedaan ij worden vóór Zaterdag 16 Juni bij het bestuur, Ten slotte wordt een verkoop-klasse inge steld. Ieder, die een geit wenscht te verkoopen, kan daar terecht. Verschenen Zaterdag werden in het lo. gement Akershoek door notaris van den Berg te Goedereede 50 perceelen te veld staandt klaver en gras verkocht. Een paar voorbeeldej zal genoeg zijn om aan belangstellenden legenheid te geven een overzicht van de prijze te verkrijgen. Bruine klaver, tweemaal maaien, groot 125 R„ 106.—. Bruine klaver, tweemaal maaien, groot 150 R„ 82.-. Roode klaver, tweemaal maaien, zonder kant- hooi, groot 160 R., 82.—. Roode klaver, tweemaal maaien, met kant- hooi, 246 R„ 180.—. Oude lucerne klaver, tweemaal maaien, met kanthooi, 130 R„ 62. Jonge lucerne klaver, eenmaal maaien, groot 325 R„ 82.—. Gemengde klaver, tweemaal maaien, zonder kanthooi, 90 R., 66. Enz. enz. ZUIDLAND. Op Donderdag 7 Juni werd in de vergadering van ingelanden van den Pol der Zuidland met algemeene stemmen besloten mede te werken tot ontbinding van het contract van 1848 van den grintweg Brielle—Nieuw- Beijerlandsche veer, waardoor de weg onder Provinciaal beheer zou komen te staan. SOMMELSDIJK.** De catechisaties voor schoolkinderen vangen deze week Woensdag in de Ned. Herv. Kerk alhier aan, en wel voor I de meisjes 's morgens van 10— 11 uur en voor de jongens 's morgens van 11 12 uur. MIDDELHARNIS. In plaats van Zondag middag zal de Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk gehouden worden des voormiddags om I 11 uur. Donderdagmiddag 14 Juni a.s., des nam. 3 uur, D. V., huwelijksinzegening in de Ned Herv. Kerk alhier van H. v. d. Doel Az. ei H. Taaie Wd„ door den WelEerw'. Heer Ds, H. H. van Ameide van Sommelsdijk. OUDE TONGE. Ds. J. Kraaij van Stap horst heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. -De collecte, gehouden tijdens de predik-1 beurt van Ds. J. Kraaij van Staphorst, heeft I opgebracht de som van 86.36. HERKINGEN. In een daartoe gehouden le denvergadering der Ger. Gemeente is met bijpj algemeene stemmen besloten tot verkoop het oude en stichting van een nieuw ken.,,,? bouw. Zij die zitplaatsen in het nieuwe kerk gebouw wenschen kunnen dit deze week voor Woensdag doen. STELLENDAM. Zaterdag 16 Juni a.s. zal door den Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk in de consistoriekamer des avonds van 7—8 uur zitting worden gehouden voor de ontvangst van de zitgelden. „IS IE OOK BANG?" Kleine Piet is zachtjesaan op weg, om een schooljongen te worden. Na de groote vacantie zal hij het leven in vrijheid verwisselen voor het geregelde schoolgaan. Aan eventueele bezoekers wordt het groo/f feit, als het zoo in de praat te pas komt, reeds meegedeeld. Moeder heeft hem reeds geprepa reerd op al wat er straks gebeuren gaat, als hij de school binnentreden zal. Het voor en tegen is van verschillende zijden met den aspirant overwogen. In wat geest dat is geeschied, wordt den be zoeker aanstonds duidelijk, als Moeder hem een enkele vraag stelt: „Is ie ook bang, lievert O ja, nu blijkt reeds, wat voor indruk Moeder in de kleine jongensziel heeft gewekt betreffende de school en de juffrouw. Die enkele vraag heeft het opvoedingssysteem van Vader en Moeder betreffende de school voldoende in het licht gesteld. De school, ziet u, is iets, waar je tegenaan moet zien. Daar moet je altijd zoo stil en zon gehoorzaam zijn. En als je dat niet bent niet doet, wat er wordt gezegd, dan krijg i£ klappen. De juffrouw is volgens sommigen niets lief. En de meester is erg streng. Nee, daar gaat het geheel anders dan thuis, waar er niet zoo erg op wordt gelet, of je wel precies en wel direct doet, wat je bevolen wordt. Piet is van nature niets anders dan een ge wone jongen. Niets beter en niets slechter dan de kinderen van buurman, die met plezier naar school gaan. Maar hij wordt voor de school anders voorbereid. Hij heeft het laatste jaar- om zoo te zeggen, voorbereidend onderwijs f had van z'n moeder. En dat onderwijs heeft in zijn kinderzit'1 voor allerlei indrukken zeer ontvankelijk, den indruk doen ontstaan van een soort Siberisch oord van verschrikking, dat hij straks zal wor den binnengeduwd. En waar niets dan ontzetting te wachten is. Moeder heeft het zoo niet bedoeld. Maar ine' haar dwaze praat en haar niet minder dwaze vragen heeft ze die stemming onwillekeurig in hem gewekt of gesterkt. Straks komt de groote dag. Piet moet naar school. Met vrees in zijn zieltje voor wat nu voor verschrikkelijks gebeuren gaat. Gelukkig- dat Moeder troostend meegaat tot aan school toe. Ik weet niet, of het nog wordt toegelaten;

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2