H Pi Kerk en School. Rechtzaken. Posterijen. Burgerlijke Stand Marktberichten. ¥erkoopingen. 1st: MIJNHAÜDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tablettan 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-TableSten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Plaatselijk Nieuws. JLand- en Tuinbouw. wt Onder! JACC HUIBE Getroi Getro PIE1 ANDR De Hei RoelofsI wederzij dank vc van bela lijk ond< Opheusi Tielsc JA hoogen dijk en nog wist muiltje niet van wijk^i. Bij den „Ooievaar" tusschen Stellendam en Goedereede wilden de geleiders rechts in plaats van links zwenken, hetgeen gelukkig door mij van achter uit den donkeren kar ontdekt werd, anders waren we op geheel onbekend terrein gekomen en zou het moeilijk zijn zich in den mist verder te oriënteeren. Eindelijk bereikten we Ouddorp en heb ik de geleiders bedankt voor hunne diensten. Ik voelde geen behoefte de reis op dezelfde manier nóg eens te doen en heb eenige uren gewacht tot- de eerste tram iijg weer veilignaa^.hujs brqcbk -H *1 5 Een andere reis. Het is winter, streng koud, de wegen bestaan slechts uit diepe hard-be- vroren wagensporen. Er komt des avonds te half acht een dringende boodschap uit Oud dorp. Fluks wordt een vrachtrijder besproken. Deze komt na een half uur voor met een brik, bespannen met twee paarden. De reis wordt aanvaard. Maar de wegen zijn zoo moeilijk te berijden, dat de gansche rit meer stappend dan dravend volbracht wordt. De heenreis duurt dan ook rond drie uur. Drie uur in strenge koude in een brik, die een weinig te veel ven tileert. Bij den eigenaar van den patiënt brandt de kachel. Neen, dat is het woord niet. De kachel staat meer dan gloeiend, er worden den nenappels gestookt, die door de zich er in be vindende harsen een hitte verspreide van 80 graden Fahrenheit. We krijgen dus achtereen volgens te verwerken, eerst drie uur strenge koude, daarna 1 uur overmatige hitte en ten slotte weer drie uur strenge koude. Te drie uur des nachts kruipen we heerlijk onder de wol, maar vergeten zullen we deze reis nimmer. Laten we nu een en ander memoreeren over de praktijk. Niet over patiënt zullen we spre ken, want dan zou deze bespreking niet tot een einde komen, maar wel wil ik spreken over de waardeering, die mij te beurt is gevallen in de praktijk, een waardeering, waaraan ik steeds met dankbaarheid zal denken. Ik kreeg het ver trouwen der landbouwers en heb steeds getracht dat vertrouwen te behouden. Het is altijd mijn doel geweest de belangen der landbouwers te behartigen en hen zeer vlug bijstand te ver- leenen, daar waar spoed noodzakelijk was. Als men in nood verkeert, wil men graag spoedig geholpen worden. Honderden malen heb ik de landbouwers met een zucht van verlichting hoo- ren zeggen: „ik ben blij, dat U zoo gauw ge komen is, want uw komst is dringend noodig". Vooral op Flakkee wil men graag spoedig vee- artsenijkundige hulp ontvangen, aangezien men op ons eiland nog hart voor zijn vee heeft. Mijn plaatsvervangers stonden dikwijls verbaasd over de onbeduidende dingen waarvoor men mijn hulp inriep. Het deed mij altijd genoegen voor dingen van weinig of geen beteekenis te worden geroepen. De liefde der landbouwers voor hun vee sprak er uit. Groote steun heb ik bij de uitoefening van mijn praktijk ondervonden van mijn vrouw. Steeds was zij bereid op recept van mij medi cijnen klaar te maken als ik onderweg was. Steeds moest zij de telefoon bedienen en zeer dikwijls moest zij mij op de een of andere manier trachten te bereiken, als er in mijn af wezigheid een spoedboodschap gekomen was. Ik breng haar van deze plaats mijn dank voor hare bemoeiingen. Op het gebied van het vereenigingsleven in den landbouw heb ik me nooit op den voor grond geplaatst. Gelukkig was dit niet noodig. In veel streken van ons land is de veearts voor zitter of secretaris van de dorpsvereeniging. En waarom Omdat er in die streken meestal nie mand te vinden is, die de teugels in handen kan nemen. Geheel anders is dit op Flakkee, het cultuurland bij uitnemendheid. Hier zijn de mannen voor het grijpen, die de functie van voorzitter der landbouwvereeniging of voorzitter der Boerenleenbank vervullen kunnen. De hulp van den veearts is er gelukkig niet noodig. Had het vereenigingsleven mijn hulp niet noodig, wel heb ik steeds klaar gestaan, ieder die tot mij kwam met raad en daad bij te staan. Het was mij steeds een genoegen, menschen, die voor een of andere gelegenheid tot mij kwamen, be langeloos van advies te dienen. Bij de uitspraak in een hoop kwesties moest natuurlijk dikwijls een der partijen in het ongelijk worden gesteld, maar de overtuiging, dat de uitspraak gegrond was op eer en geweten, maakte het gemakkelijk zich bij mijn meening neer te leggen. Zooals reeds eerder gezegd, het liet zich aan zien, dat ik mijn geheele leven op Flakkee zou verblijven. Evenwel kwam er plotseling, als ge volg van het feit, dat ik sinds eenige jaren behalve praktiseerend veearts ook keuringsvee arts was, verandering. Einde Februari j.l. kwam de keuringsdienst te Noordwijk vacant. Vijf jaar terug had ik deze plaats bezocht, toen een college van mij deze standplaats juist ingenomen had. Het was toen ook zomer, zoodat deze plaats met zijn duinen, zijn zee en zijn villa parken een aangenamen indruk op ons maakte. Het is er een ideaal keuringsdienst, vrijwel zon der afstanden. Eenige praktijk hoop ik er ook nog te vinden. Bovendien is Noordwijk, vlak naast Leiden, gunstig gelegen voor de studie mijner kinderen. Vijf jaar terug heb ik gezegd: „Mocht Noordwijk ooit vrij komen, dan ga ik direct solliciteeren". Ik had evenwel geen ver moeden, dat dit voornemen nog eens omgezet zou worden in de daad. Den 13en April kwam de benoeming en stond ik voor het feit: aan nemen of bedanken. Ten slotte heb ik de be noeming aangenomen en thans sta ik op het punt mijn standplaats Dirksland, waar ik ruim 22J-£ jaar met zeer veel genoegen gewoond heb, te verlaten. En nu komt ge tot mij met een stoffelijk bewijs van uwe waardeering. Ik ben U allen hier recht dankbaar voor. Dit geschenk zal mij steeds spreken van Dirksland, van Flak kee en van de liefde die ik hier heb mogen ondervinden. In het bijzonder dank ik die heeren welke het intiatief tot het aanbieden van dit blijk van waardeering namen. Het is een schitterend cadeau, maar ik vraag nog meer en wel de toezegging, dat gij mijn opvolger evenveel vertrouwen en waardeering zult schenken als mij is te beurt gevallen. Het is een zware taak, die hij op zich neemt, een taak die allpen dan. goted \fer4uld> kafh "fjteitdeïf'; als men voelt, dat men de steun der bevolking heeft. Ik ben er van overtuigd, dat mijn opvol ger uwe verwachtingen niet zal beschamen. Dan dankt spr. de verschillende heeren, die hem hebben toegesproken en denkt met genoegen terug aan de vergaderingen der verschillende corporaties, waarvan hij deel uitmaakte. Wat de landarbeiderswet betreft zegt spr. ,dat hij het een ideaal acht, dat iedere arbeider een eigen stukje land heeft. In de kerkvoogdij heeft spr. aangenaam samengewerkt. Heel gunstig staat het er met de kerkvoogdij niet voor. Het mocht wel wat beter gaan. Misschien is er wel wat op te vinden, dat er ook wat afvloeit van de 2 ton, die pas voor de diaconie is be stemd voor de kerk. Wat den keuringsdienst betreft zegt spr., dat van den dierenarts uit den aard der zaak heel moeilijk een ambtenaar te maken is. De wet stelt echter vast hoe het moet en spr. mag zeggen, dat hij met* de slagers aangenaam heeft mogen omgaan. Spr. dankt den heer Zoeteman, die waarschijnlijk-, het ini tiatief nam tot dit samenzijn, en eveneens dankt spr. den gevers voor het schitterende cadeau, dat een blijvend aandenken zal zijn van het geen de Flakkeesche en Goereesche praktijk voor spr. geweest is, en wenscht allen Gods onmisbaren zegen toe voor huis en have. De heer Zoeteman zegt dat hem de eer niet toekomt eerste steenlegger geweest te zijn van deze hulde-aanbieding, maar het is spontaan uit de boeren en veehouders zelf opgekomen. Dan wordt het samenzijn gesloten en piaakt men gebruik van de gelegenheid den heep De Graaff persoonlijk nog eens de hand te drukken. SOMMELSDIJK. Bij den plaats gehad heb benden brandhad de werkman A. van der Veer het ongeluk, terwijl hij een rol brandslan gen op zijn schouder droeg, dat een stukje brandend hout tusschen zijn mouw sloeg. Ten gevolge hiervan ontstond bloedvergiftiging, zöo- dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het dochtertje van den landbouwer J. A. S. was langs de trambaan aan het bloempjes plukken. Zij had haar fiets te dicht bij de tram baan gelegd en-toen de tram voorbijreed, werd het rijwiel gegrepen en vernield. MIDDELHARNIS. Uitslag van de publieke verkooping van 4 woonhuizen van C. C. Brug- geman: Koop 1 ingezet door den heer J. Kos- ten1270; koop 2 ingezet door Kosten 800; koop 3 ingezet tloor C. Kroos 1130; koop 4 ingezet door J. Rikxoord 1310. In een deze week daartoe gehouden ver gadering in de bovenzaal van den heer Jacobi alhier, is opgericht met aanvankelijk 40 leden de „Neringdoende Middenstandsvereeniging MiddelharnisSommelsdijk". Een voorloopig comité, dat daartoe reeds enkele weken pogingen in het werk stelde, kon deze pas opgerichte vereeniging een concept reglement voorleggen, dat na gehouden be spreking en behandeling artikelsgewijze werd aangenomen. Tot definitieve bestuursleden werden geko zen: tot voorzitter de heer Verbrugge, ver tegenwoordigd voor de firma Wed. C. Kolff Zn. te Middelharnis. Voor bestuursleden uit Middelharnis de heeren A. L. van Dorsser en C. J. Campfens, en voor Sommelsdijk de heeren K. Th. Ie Comte en Th. Boekhoven (fa. W. Boekhoven Zonen). De functies van de bestuursleden werden op een daarna nog gehouden bestuursbijeenkomst onderling verdeeld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op Maan dag 2 Juli a.s. des nam. 2 uur zal gelegenheid bestaan tot kostelooze in- en herinenting ten huize van den gemeente-geneesheer. Tegen C. S. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding Arbeidswet. Het inschrijvings en alphabetisch register van den dienstplicht lichting 1929, ligt van 11 tot en met 20 Juni a.s. ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage. DEN BOMMEL. Tot machinist van het watergemaal is benoemd M. v. d. Sluijs. Aan R. Bakelaar is gegund het leegpom pen van den polder tijdens het te stichten wa tergemaal. Vorige week werden uit deze gemeente 302 H.L. aardappelen vervoerd. Mej. L. C. Knaape heeft ondershands ver kocht een woonhuis aan A. Keijzer. De Regenmeter gaf over Mei een neerslag van 41.6 m.M, tegen 10.5 m.M. in Mei 1927. B. en W. hebben aan het Waterschaps bestuur vergunning verleend tot het bouwen van een Watergemaal. OOLTGENSPLAAT. De heer I. van den Boogaart heeft zijn woonhuis en wagenmakers winkel, staande aan de Stoofstraat, verkocht aan den heer C. L. Breeman. - Bevolking. Vertrokken Trijntje L. Don- kesloot naar Schiedam; Leendert Donkersloot en gezin naar Rhoon; Johannis Augustinus Knuijt en gezin naar Bergen op Zoom; Mar tina Hameeteman naar Den Bommel; Geertrui D. van Putten naar Den Haag. IngekomenFranciscus J. M. van Elswijk van Muiden; Charles J. F. de Vos van Oude Tonge; Pieter Oosterlee van Heenvliet; Antho- nia Terhoeve van Schiedam; Josef M. Jamin van Rotterdam; Gustaaf A. Jamin van Rotter dam; Jacobus van der Welle en gezin van Den Bommel; Maria J. Versaevel van Oude Tonge; Huibert van Asperen en gezin van Den Bom mel; Bastiaan Kloet van Rotterdam. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten van de arbeiders, die in Ooltgensplaat wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór of op 9 Juni a.s. OUDE TONGE. P. F. geraakte door on voorzichtigheid in de haven. Met moeite kwam hij er uit en druipnat kon hij naar huis. Bij verschillende landbouwers moeten de uien vernietigd worden, daar ze afsterven door de ziekte. NIEUWE TONGE, Op Vrijdag 6 Juli a.s. des voormiddags 10J4 uur zal de Commissaris der Koningin dezer provincie een bezoek, aan de gemeente brengen. De collecte voor den Gewapenden Dienst zal langs de huizen der ingezetenen worden gehouden op Maandag 18 Juni a.s. Het inschrijvingsregister van den dienst plicht 1929 ligt gedurende 10 dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Aan dhr. I. Mosselman alhier is vergun ning verleend tot het bouwen van een woning aan den Molendijk. Uitslag van de door de Postduivenver- eeniging „De Gevleugelde Bode" alhier, ge houden vlucht van uit Creil (afstand 298.162 K.M.Joh. Noteboom le prijs; A. Nelisse 2e en '4e prijs; C. van Gelder 3e en 7e prijs; G. ;sKrtopS prijst''A. van^ Rurnipt,.;éie prijs. Lossing 9 uur. Aankomst lè duif 4 uur; aan komst 7e duif 4.43.23 uur. DIRKSLAND. Buiten de reeds Woensdag gemelde bedragen werd aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier bovendien nog door wijlen Mej. P. M. van Weel, geboren alhier, een legaat van 200.000.geschonken. - Op de jaarlijksche paardenmarkt waren Donderdag aangevoerd 86 paarden, 14 veulens en 2 hitten. Tegen een tweetal personen van elders is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Loterijwet. De rekening over 1927: en de begrooting voor 1928 van Polder Onwaard zullen tot 13 Juni a.s. ten kantore van den sceretaris van dien polder ter inzage liggen. MELISSANT. Door de wed. P. C. Coen- radie is aan het Gemeentebestuur een aanvraag ingediend om verlof tot den verkoop, van al coholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het perceel Sectie B No. 702, gelegen aan den Schenkeldijk en plaatselijk gemerkt No. 203. Op Woensdag 13 Juni a.s. des namiddags 6 uur (O.T.) zal in deze gemeente de be proeving van de motorbrandspuit plaats heb ben. Door het Gemeentebestuur is aan de Gebrs. Buijs vergunning verleend tot het doen bouwen van een woonhuis op een perceel grond nabij het tramstation alhier. HERRINGEN. Wijlen Mej. P. M. van Weel overleden te 's-Gravenhage legateerde vrij van successie en verdere kosten aan de gemeente Herkingen 50.000.en aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk 20.000.—," Vrijdag 6 Juli v.m. 10 Uur zal onze ge meente bezocht worden door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. - Bij het baden van een hond, werd vorige week dhr. K. voorover te water getrokken. Be halve een nat pak, kwam hij met den schrik vrij. De dezer dagen, gehouden collecte voor den Chr. Zeemansbond heeft opgebracht de som van 28. GOEDEREEDE. Door wijlen Mej. P. M. van Weel te 's-Gravenhage werd aan de Diaconie der Ned.a'Herv. Kerk alhier een gift van 50.000.geschonken, zegge vijftig dui zend gulden. Van P. v. S. lag Woensdagochtend een beste melkkoe dood in den stal- Zijne Excellentie de Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zal op Donderdag 5 Juli nam. 3,30 uur onze ge meente komen bezoeken. Het inschrijvings- en alphabetisch register van de lichting 1929 ligt /van 11 tot 20 Juni ter secretarie ter inzage. De jaarlijksche collecte, langs de huizen voor den Gewapenden Dienst zal gehouden worden op 18 Juni a.s. De inspectie voor de lichting 16 en 19 zal plaats hebben op Woensdag 20 Juni voorm. 11.15 uur in het muzieklokaal .der eerste O. L. School te Ouddorp. •I-ibfa'- OUDDORP.* De kinderen-uit het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te .Middelharnis be zochten Donderdag ons strand.'Zij waren ge komen in drie auto's. Jammer1, dat het 's mor gens regende. Gelukkig klaarde het weer spoe dig op. En 's middags was het prachtig zomer weer, zoodat de. veertig kinderen volop ge noten hebben. Een aardig moment was het vol gende. Een heer, die toevallig met een gezel schap te Ouddorp vertoefde, geheeten de heer Franken uit Rotterdam, kapitein op een zee boot, en hoorende dat er weeskinderen aan het strand waren, gevoelde behoefte hen toe te spreken. Hij wees hen er op, dat hij zelf ook als kind in een weesinrichting geweest was en daarom zijn leven lang een warm hart voor het weeskind heeft behouden, daar hij beseffen kan wat het is geen ouders in zijn jeugd te bezitten. Hij wees er op, dat echter ook de weesjongen iets bereiken kan in de wereld. Mits hij zijn best doet, zijn plicht verstaat en met energie werkt. Spr. mochthet langs dien weg tot zeeofficier-kapitein op een zeeboot bren gen. Voor hen die willen en hun plicht verstaan, staat de wereld open. Op zijn verzoek zongen de kinderen tweestemmig enkele liederen, waar op zij door dezen. h?er ruimschoots op cho colade getracteefd werden, wat begrijpelijk een dankbare ovatie uitlokte. Het was voor de weezen een prettige dag en in goede stemming keerden ze huiswaarts, nadat ze eerst nog een kijkje óp den vuurtoren hadden genomen. Op de jaarvergadering van de leden der Chr. Bibliotheek is als bestuurslid herkozen de heer J. de Bakker, bibliothecaris, en gekozen, in plaats van de vertrokken- heer W. v. d. Bok, de heer J. Voogd Mz. Het leesgeld zal voortaan zeven cent per boek bedragen. De leden, er zijn er nog maar 35, betalen voor een abonnement 1.50 per jaar; "riiet-leden 2. Om de bibliotheek in de zomermaanden ge heel te sluiten is in zooverre teruggekomen, dat boeken met stichtelijke lectuur en over geschie denis te betrekken zijn; de aanvraag "daartoe moet bij den bibliothecaris ingediénd worden. De geitenfokvereeniging houdt a.s. Zater dagavond een vergadering in de Oude School, waarvan de agenda aan leden en begunstigers is thuisbezorgd. Het pad over de terreinen der Jonkerstee is gesloten en blijft gesloten, daar het niet op den ligger der wegen voorkomt. Het heffingspercentage bij de gemeente lijke inkomstenbelasting is voor dit jaar vast gesteld op 2.5; alzoo vermindering van be lasting. HELLEVOETSLUIS. Alhier is op aanstich ting van mevr. Rappartde Broese van Groe- nou opgericht de Voornsche kantwerkerij. Het doel ermede beoog'd is, vrouwx het kantklos sen enz. 'te leeren, om ze daardoor tot eenige bijverdienste in staat te stellen, en vervolgens wanneer ze zoover gevorderd Zijn, dat haar kantwerk voor den verkoop1 geschikt is, haar voorlichting en hulp te verleunen tot het ver krijgen van een goed afzetgebied, tegen een behoorlijk loon. Van gemeentewege wordt de zaak gesteund door het gratis verschaffen van een lokaal der oude M.LI.L.O. school, waarin de lessen, die a.s. Maandag aanvangen, zullen worden gegeven. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 10 Juni 1928. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. 10 uur leesdienst en 'sav. 6,30' uur Ds.4 Améide (Doop). Middelharnis, v.m. 10 uur leesdienst en n.m. 2,30 uur Ds. v. d. Wal (coll. Zending). Stad aan't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Polhuijs nam. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds. van der Zee en 'sav. leesdienst. Ooltgensplaat, v.m, 9.30 üür leesdienst en 'sav. 6 uur dhr. Vetter. Oude Tonge, v.m. leesdienst 'sav. Ds. v. d Zee. Nieuwe Tdnge, v.m. leesdienst nam. 2 uur Ds. v. d. Zee. Herkingen, v.m. 9,30 en 's avonds 6 uur dhr. v. Yperen. Dirksland, vm. 10 uur Ds. van der Wal (H.A.) en 's av. Ds. v. d. Wal (Nabetr.) Melissant, nam. 2 uur dhr. v. Yperen, 'sav. 6 uur Ds. Polhuijs van Stad. Goedereede, n.m. 2,30 uur Ds. van Ameide van Sommelsdijk. Ouddorp, v.m. Ds. van Ameide en nam, Ieèsdienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. en 'sav. Ds. v. d. Sluijs van Driebergen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en nam. 5,30 uur Ds de Graaff. Den Bommel, v.m. en 'sav. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur en 'sav. 6 uur leesdienst. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, v.m. 10 uur en 's av. 6,30 leesd. Donderdagavond 7 uur Ds. Kok v. Gouda. Dirksland, v.m, 10 en 's avonds 6,30 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, nam. 2 en 'sav. 6 uur leesdienst. Ouddorp, v.m, en nam. leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst. SOMMELSDIJK. In verband met de onge steldheid van het hoofd der bijz. lagere school is tot tijdelijk onderwijzer voor den tijd van twee maanden benoemd de heer M. A. van Willingen van Duivendrecht. HERKINGEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijz. Lagere school alhier is benoemd Mej. Heilema van Oud-Beijerland. OUDDORP. Heden (Donderdag) morgen kwam het bericht aan, dat Ds. H. A. Heijer van Vlaardirigen voor het beroep bij de Herv. Kerk heeft bedankt. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van Dinsdag 5 Juni 1928. De rechtbank heeft heden veroordeeld A. H„ 23 jaar, te Sommelsdijk, wegens ver duistering van een radiotoestel, dat -zij van haar verloofde had gekregen, doch bij het af breken van de verloving niet teruggegeven had, tot 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. S. H. te Sommelsdijk, die eveneens wegens verduistering van het radiotoestel had terecht gestaan, werd vrijgesproken. NIEUWE AANSLUITINGEN AAN HET LOCAAL RIJKSTELEFOONNET TE MIDDELHARNIS. MIDDELHARNIS. No 81, J. van Hulst, autoverhuur en han» del in ijzerwaren; No. 1020 P. Zoon, slager en koopman in dood vee. DEN BOMMEL. No. 17, S. van Nieuwaal, metselaar en luxe* en vrachtautoverhuur. OUDDORP. No. 36, A. v. d. Heuvel, autoverhuur. STELLENDAM. No. 14, M. P. v. d. Maas, Beurtschipper* SOMMELSDIJK. Geboren Kommertje, d. v. S. van der Sluijs en T. van Hoften. Ondertrouwd: Jacob Edewaard 41 j. en H. Kardux 37 j., beiden alhier. OverledenAdriana Maria den Hartigh 84 j., wed. van Teunis Koote. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Maria Willemtje, d. v. C. van Dam en G. KreeftJan Leendert, z. v. Joh. J. Wessels en A. VolaartCornelia, d. v. J. van Kouteren en J. OorbeekTeuna, d. v. W. de Bonte en A. RaapJohanna Tberesia, d. v. F. Jansen en J. M. VervloetDirk, z. v. P. Pieterse en M. F. Kagchelland; Lena, d. v, J. Overbeeke en K. Huizer. GetrouwdJacobus Josephuis Moerenhout 27 j. en Maria P. Stam, 28 j.Johannis J. Rademaker, 38 j. en Sara Buth, 23 j. OverledenLeendert Arend, 20 maanden, z. v. W. van Dam en P. de VosSimon de Ruiter, 77 j., wednr. v. Arentje Donkersloot Magdalena Paasse, 81 j„ echtg. v. Jacob Troost. DIRKSLAND. GeborenWilly, d. v. Jan de Berg en van Appolonia Bette. HERKINGEN. GeborenGerrit Simon, z. v. Anth. Wol* fert en B. du PreeWillem, z. v. P. Bruggeman en J. N. Bom. Overleden: Anthonie Willem Vellekoop42 j., echtgen. van Geertje Janna Bazeneen levenloos kind van Jan Cornelis Drooger en Willempje van Oostende. MELISSANT. GeborenJohannis Arie, z. v. J. D. van Ast en M. Otte; Pieternella Barendina, d. v. C. Goedegebuur en T. Mijnders. Ondertrouwd: C. Stolk jm. 23 j. en A. Both jd. 21 j. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 6 Juni 1928. Bloemkool; le 'soort, 'i14.70r tot* 20.40 pèH' 100 stuks. Bloemkool, 2e soort, 9.70 tot 16.— per 100 stuks. Bloemkool, 3e soort, 5.60 tot 9.60 per 100 stuks. Bloemkool, uitschot 3.70 tot 4.60 per 100 stuks. Komkommers, 11.—. tot 12.80 per 100 st. Sla 1.— to t 1.70 per 100 krop. Rabarber 5.60 tot 6.70 per 100 bos. Peen 7.60 tot 11.60 per 100 bos. Asperges 51.— per 100 bos. Spinazie 12.— tot 14.80 per 100 K.G, Postelein 16.90 per 100 K.G. Aardappelen 10.10 tot 10.80 per 100 K.G. Bravo's 14.70 per 100 K.G. Aardbeien 0.48 per pond. Tomaten (gescheurde) 0.13 per pond. Kaas (komijne) 0.25 tot 0.26 per pond. Kaas (volvet) 0.60 per pond. Boter p.90 tot 1.— per pond. Eieren veiling van Donderdag 7 Juni 1928. Kipeieren, 50-52 Kg., 4.50 tot 4.60 per 100 stuks. Kipeieren, 60-62 Kg., 5.25 tot 5.40 per 100 stuks. Kipeieren, bruin, 60-62 Kg., 5.50 tot 6 per 100 stuks. Eendeneieren, 66-80 Kg., 5.— tot 5.50 per 100 stuks. Poelpetaateieren 2.70 per 100 stuks. Ganseieren 10.10 per 100 stuks. Kaas (volvet) 0.60 per pond. Boter 0.97 tot 1.per pond. Honing 0.63 per pot. WEEKBERICHT No. 8. Fa. VOOGD KARSTEL, Rotterdam. Zooals werd verwacht is de export*taxe in België inmiddels verlaagd op 1 en zal tegen het einde van het jaar geheel worden opgeheven. De markt blijft overigens kalm, België no* teert voor disponibei fr. 161.—, nieuwe oogst fr. 156.—, Frankrijk disponibel fr. 134.—, nieuwe oogst fr. 126.—, voor Frankrijk gelieve men rekening te houden met de fr. 17— per 100 kilo's invoerrechten. Koers Belgische francs 6.92, Koers Fransche francs 9.75. ROTTERDAM, 5 Juni 1928. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, w«r» den de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 4,85 tot f 6,75 Idem (klein)-,— tot ,- Idem extra zw. 7 -,- tot Eendeieren4,50 tot 5,60 Ganseieren-,- tot Middenprijs f Aanvoer 260.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Openbare vrijwillige verkooping van On» roerende Goederen in de Gemeente Sommels» dijk ten verzoeke van de erven van Mej. B. A. E. de Graaff op Dinsdag 26 Juni 1928 bij inzet, op Dinsdag 3 Juli 1928 bij afslag tel* kens des 's avonds 7 uur (zomertijd) in het Cafe de Harmonie te Sommelsdijk. j^| 1 het huis met erf aan de Voorstraat te'M Sommelsdijk kadastraal aldaar bekend Secti; B nummer 1490. 2 twee huizen met erven aan den Zuidelij» ken Achterweg, aldaar Sectie B nummer 1473 en 1474. 3 het perceel hofland aan den Molenlaan, aldaar, Sectie B nummer 2755 groot 0.28.40 H.A. (210 S. Roeden) 4 een perceel bouwland aan den Staver* schenweg, aldaar, Sectie B nummer 727 groot 2.88.10 H.A. (7 Gem. 33 S. Roeden) 5 het perceel bouwland nabij den Proost* weg aldaar, Sectie C nummer 87 groot 2.20.70 H.A. (5 Gem. 134 S. Roeden) In diverse perceelen en combinatiën. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 15 Juni 1928 's avonds 7 uur (z.t.) te Dirksland in Hotel van den Doel van diverse perceelen klavers in de gemeenten Dirksland en Melissant, ten verzoeke van de heeren J. Kardux, J. C. de Bonte, A. E. Struijk H. Bakker Az. en Joh. Roodzant Jz. Notaris VAN DER SLUIJS. (Nadruk verboden). Weidegang en verzorging Grasland, 't Heeft ongetwijfeld dit voorjaar velen vee houders berouwd, dat zij hun dieren zoo vroeg in het land hebben gebracht. Hier en daar zijn de koeien in de wei van kou gestorven; andere moesten weer worden opgestald, maar als dit moet geschieden, kan de boer het in den melk emmer goed merken. T e lang moet men met den weidegang echter ook niet wachten. Is er gras in de wei en laat de temperatuur het toe, dan wachte men niet langer. Men zou anders te veel oud gras in de wei krijgen; wordt het gras kort gehouden, dan vreten de dieren steeds jong, malsch en voedzaam, tevens licht verteer baar voedsel. De koeien grazen in een versche wei met lust, en de veehouder kan over de melkgift tevreê zijn. Daarom is het geregeld verweiden, zoo mogelijk, aan te bevelen. Is een stuk afgeweid, dan maaie men met de zeis het oude gras weg, ten einde weer een frissche, versche wei te krijgen. In Friesland wordt in de weidestreek het grasland goed verzorgd: alle stalmest gaat daar, vermengd met terpaarde, naar het wei- en hooiland, waardoor de gras- groei zeer wordt bevorderd en vroeg gemaaid kan worden. Bij een dusdanige verpleging van het grasland kan in de laatste week van Mei al een aanvang worden gemaakt met de maaiïng, en is dus de le Juni-week al heel wat hooiland gemaaid. Werkt de weersgesteld heid tegen, d.w.z. is het regenachtig, dan gaat men 't gras inkuilen;- de groei van het gras ondervindt dan weinig belemmering en het melk vee kan weer spoedig,in de nawei, wat na tuurlijk ook aan de melkgift weer ten goede komt. Niet overal worden de graslanden zoo goed verzorgd; in vele streken ziet men in Juli en zelfs nog wel op het eind dezer maand, de boeren aan 't maaien: 't gevolg is natuurlijk oud gras. Bij een behoorlijke bemesting zou men ook hier een maand vroeger kunnen maaien. En als dan tevens, indien het gew hooiweer is, het inkuilen werd toegepast dan zou men zichzelf zeer bevoordeelen. Er wordt buiten Friesland nog slechts hier w daar ingekuild; toch is! kuilvoer een goed voe der, en zeker heel wat beter dan bij aanhou denden regen gewonfien hooi. Intusschen ge' nieten onze staldieren thans van den weide gang, waardoor zij zich .herstellen kunnen van de nadeelige gevolgen der maandenlange stal ling. Frissche lucht, volop beweging, en versch groen voeder geven nieuwe kracht en een groo- ter weerstandsvermogen tegen ziekte; al die fac toren, alsmede ook het genot van het zonlicht, verhoogen de gezondheid der dieren, bevorderen den vleesch- en' vetaanzet, en ook de hoeveel heid en de kwaliteit der melk. al h laat omrin op oc naa „_tste krach in ma bu Bestrljdin Daar is stellig het de ons o van schurft mogen hier telers van r hun grootste niet met kr zal blijken welke geschikt king, en men niet op de het mooie „De Fruitteelt onzent vele zijn overgegaa met C a 1 i f o ren de resulta ter ook niet bespuiting de Daartoe is he: wel 2-maal, passen, 't Is tieve uitkoms spoten boomt behandelde; e spuiten worde reeds eenmali taten. De hee schrift, dat 1 Duurstede et Goudreinetten en gedeeltelij pap waren t was sterk of varing opged C a r b o 1 i n t den boom ve Dit zal het houden boor nieuwde groi stand wordt werking van echter, dat oc nevenwerkinc duidelijk naa te Wijk bij stonden in c het blad, had waren sterk vrij zuivere stonden kwijl gevallen, de heel ontblad' door schurft algemeen bi Meerdere dt den waarger langrijke zaa Een 3-tal I ijselsche La sche Mij. ve Landb. Aank hebben ieder bijdragen in richting van exportslachte Zutphen. 't 1 op 750.0CK kosten, waar 60.000 varkt te verkrijger| eenigingen, omzet afsta: landbouwers] nemen van 12.50. De gelijk met t Dat de z wijst voor Sommelsdi K M. die mede hun hartel zeer vele l lijk onder Ouddori stelling, b 40. ondervon mens on: ten onzei Ouddo het over Echtgeno en Oom betuigen W Rotterdar TE KC Te bei Stad aan

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4