„GSHSSJS" woNPB/nsEH veruannl Hurt cold treat 29 els. Economisch iMwerzichL EEN VOOE VRO"C7"W E1T ICZ1TE Gemengd,Nieuws. V er koopingen» Voor de Vrouw* Voor de Jeugd. overtreden hebben en aan den dood onderworpen zijn. Wat past ons meer dan ootmoedig schuld te belijden en Gods genade over ons in te roepen Maar daartoe komen wij niet zonder de leiding des Geestes. Als Hij niet on ze oogen opent en ons onderwijst, blij ven wij ongevoelig en ongeloovig te genover de waarheid, ja achten wij ons zeiven in plaats van arm, rijk en ver rijkt. Hel: woord treft ons niet. Wij passen 't op anderen toe, en wij mer ken er niet op, dat 't ons persoonlijk iets te zeggen heeft. God wijst ons in Zijn Woord een weg om het verderf te ontgaan. Jezus noodigt ons tot Hem te komen. Maar wie zal Zijn prediking gelooven en tot Hem komen Wij zijn niet geneigd 't buiten ons -zeiven te zoeken, maar wil len ons Gode aangenaam maken, niet- verstaande, dat wij Hem niets dan schuld hebben te brengen. Wij komen niet tot Jezus, tenzij de Geest ons doet zien onze onmacht, onwil en de alge- noegzaamheid van Christus. Als Hij van zonde overtuigt, hongeren wij naar de gerechtigheid van Jezus en gaat ons oog open voor den rijkdom en heer lijkheid van Hem, die de Zaligmaker der wereld is. In Zijn Woord heeft God zich ge openbaard als het begin en het einde aller dingen. Hij heeft alles, ook ons, gemaakt om Zijns zelfs wil. Maar van nature hebben wij geen lust in Zijn wegen. Wij haten Hem en wandelen naar de begeerlijkheid van ons vleesch. Er is niets in Zijn dienst, dat ons aan trekt. Ons hart is boos en heeft lust tot alle ongerechtigheid. Alleen Gods Geest schept en rein hart, verbreekt de heerschappij der zonde en werkt in ons een andere lust. Wel heeft de mensch ook na den val nog eenig be sef van zonde, maar hij kent ze niet als zonde tegen God. Wel gevoelt hij er iets van, dat de zonde scheiding heeft gemaakt en dat, zullen wij weer met God gemeenschap kunnen hebben, de zonde uit den weg geruimd moet worden. Er is in den mensch nog een besef, dat hij niet los is van God, maar dat hij met zijn beleedigden Schepper te doen heeft. God laat zich niet op zijde zétten en doet van Zijn recht op onzen dienst geen afstand. Maar de mensch van nature verstaat niet, dat er van zijn kant geen weg is om weer tot God te komen. Geen zoogenaamde zelfverbetering noch eenig offer van zijnentwege kan hier uitkomst geven. Wat zou hij God aanbieden tot delging van zijn schuld Alleen een volkomen gehoorzaamheid kan Hem behagen. Al ware 't, dat wij ons in den dood gaven, 't zou onze zonde niet kunnen verzoe nen. En ook, al ware dat mogelijk, dan zouden wij nog de gezindheid van ons hart niet kunnen veranderen. Wij moe ten wederom geboren worden, ver nieuwd worden naar Gods beeld, ont vangen een geestelijk oog en oor om te zien en te hooren de dingen Gods. Wij moeten verloren in ons zeiven tot God komen, hulpeloos tot Christus vluchten. Den nederigen schenkt God genade. Die zijn heil van Jezus ver wacht, zal 't bij Hem vinden. Voor die in Christus Jezus zijn en wandelen naar den Geest, is er geen verdoemenis. Al leen Gods Geest maakt een mensch klein en nederig, zoodat hij als een smeekeling om genade zich tot God wendt. Door de kracht van dien Geest lee- ren wij sterven aan de zonde en Gode leven. „Tenzij dat iemand wederom ge boren worde, hij kan het koninkrijk Gods niet zien". Belangrijke vraag dan„Hebt gij den Heiligen Geest ontvangen Een vraag, van welke beantwoording alles, ons eeuwig wel of wee afhangt. (Slot volgt). ILatid- en Tuinbouw. DE LANDBOUW.ONDERLINGE. De maandelijksche groei van de Lande bouw< en de TninbouweOnderllnge. Op 1 Mei 1928 trad per provinsie het hier> onder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe Provincie Aantal leden Loon Groningen 11 f 12.250.- Friesland 83 f 121.592.- Drenthe 15 f 6.740.- Overijsel 7 f 8.164.- Gelderland 7 f 3 265 - Utrecht 7 f 6 897.- Noord'Holland 12 f 7.770.- Zuid»Holland 13 f 16.167.- Zeeland 7 f 4122.- Noord»Brabant 3 1.700.- Totaal 165 f 188.667.- Per 1 Mei 1928 traden als lid der T. O. toe 40 werkgevers, uitbetalende aan loonf 31.257,— Sedert 1 November 1927 vermeerderde het aantal leden bij de Labdbouw» Onderlinge met 805, uitbetalende f 916407,— loon en bij de Tuinbouw«Onderlinge met 263, uitbetalende f 347.408.— loon. De Secretaris van de P. O. C. Overflakk.ee, A. W. KEIJZER. Herkin gen, 6 Juni 1928. BEZWAREN UIT DE PRACTIJK TEGEN EEN VERHOOGDE GRASLAND BEMESTING. Zooals het met alle moderner werkwijzen ging op landbouwgebied, zoo gaat het ook met de nieuwere richting in de weilandbemesting, die reeds eenigen tijd door de vooraanstaande landbouwkundigen en boeren wordt voorge staan velen vragen zich te lang af, welke nadeelen er aan de nieuwere methode verbon den zijn. De bezwaren, die.^ dikwijls door de praktijk naar voren worden' gebracht en de manier, waarop men deze uit den weg kan ruimen, ten einde van de voordeelen het volle profijt te trekken, laten wij hieronder volgen. Zooals men weet wordt geadviseerd in Fe bruari—Maart of April per H.A. te geven, hoe vroeger hoe beter, pl.m. 50 K.G. zuivere stik stof, aanwezig in pl.m. 250 K.G. Zwavelzure amm., in den zomer gevolgd door één gift op de naweide van hooiland en twee a drie giften op het weiland van pl.m. 27 K.G. zuivere stik stof, aanwezig in plm. 62 K.G. Ureum. De voordeelen hiervan zijn in het kort le. krachtiger en sneller grasgroei; 2e. minder onkruid; 3e. meer gras en hooi; 4e. béter kwa liteit gras en hooi, indien men zorgt het gras in een jongen toestand te doen afvreten door veel vee, dikwijls van het eene naar het an dere perceel te verweiden; beter kwaliteit hooi wint men, doordat men vroeger moet maaien; 5e. zekerder oogst, doordat krachtig bemest land veel minder last van droogte en Kö'u heeft dan schraal bemest land; 6e. meer veè per H.A. als gevolg van het meerdere gras; 7e. betere voeding van het vee, doordat gras en hooi wordt gegeten,, sdat bij goed omweiden en vroeg maaien eiwitrijker, dus voedzamer is; 8e; be sparing op het dure meel en krachtvoeder per koe, doordat het vee langer in de weide blijft, in den zomer over meer gras beschikt en in den winter beschikt over meer en beter hooi; 9e. meer mest en gier op het weiland, doordat meer vee gehouden moet worden, die meer vaste mest en urine achterlaten; 10e. meerstalmest en gier op het hooi- en bouwland, doordat het weiland door het vee en met de kunstmest zwaarder worden bemest. Welke bezwaren worden nu door de prak tijk naar voren gebracht? le. Stikstof zou rijke ouders en arme kin deren geven. Alleen wanneer men alleen met stikstof zou mesten en kale fosforzuur en kalk vergeten, zou dit opgaan. 2e. De stikstof zou uitspoelen en een snellen groei geven. Dit na deel, indien het bestaat, kan ondervangen wor den door de stikstof vroeg in het voorjaar te geven en in de ammoniakvorm, omdat de stik stof in dien vorm door den grond wordt vast gehouden en gelijdelijk, al naar behoefte der planten, wordt beschikbaar gesteld. 3e. De kla vers zouden verdwijnen. Bij tijdig maaien en goede beweiding zullen de klavers wel afnemen, doch nooit geheel verdwijnen. 4e. Het gras zou gaan zitten, minder gewenschte, grovere grassen zouden naar voren komen, het nagras zou te laat komen. Zeer zeker is dit het geval bij te laat maaien of beweiden. 5e. Een intensief graslandgebruik eischt meer bedrijfskapitaal. Zeer zeker is dit het geval wanneer men de zelfde oppervlakte in bedrijf wil houden. Men moet dan de oppervlakte verkleinen en minder vee houden, indien die kapitalen niet voor handen of te krijgen zijn. Er bestaat dus bij verkeerd gebruik van stik stofmeststoffen zeer zeker bezwaren, neemt men van bovenstaande goede nota, zoo zal blijken, dat bovenstaande bezwaren zoo goed als geheel te ondervangen zijn. Indien wij ons laten leiden door de ervaringen der wetenschap en praktijk der laatste jaren, zoo gaan wij allen bij goede ontwatering spoe dig over tot het gebruik van voldoende hoe veelheden kalk, fosforzuur en kali, om bij een goed graslandgebruik pl.m. 100 K.G. zuivere stikstof op elke H.A. te kunnen verwerken; op het hooiland 4000 pond hooi en 1000 liter melk van de naweide worden verkregen; -op het wei land kan de opbrengst vermeerderen met 2000 liter melk. Twee vrouwen vermoord. Twee jonge onderwijzeressen uit Mannheim zijn het slachtoffer geworden van een af. schuwelijke misdaad. Donderdag (29 Mei) hadden zij een uitstapje gemaakt naar het Thurnergebied. Toen men Maandag nog geen bericht van haar had ontvangen, weodde de vader zich tot de politie van Freiburg. Deze maakte onmiddellijk een begin met de op> sporing. Dinsdagmorgen werd een der beide vrouwen vermóórd in de Thurner gevonden Het lijk van de andere werd 's middags, ongeveer 150 meter van de plaats waar haar vriendin lag gevonden. Verdacht van het misdrijf wo den twee mannen, die in gezel, schap van de beide vrouwen zijn gezien, en die sindsdien zijn verdwenen. Het drankmisbruik. Een onderzoek naar het alcoholgebruik onder de fabrieksbevolking dat te St. Peters» burg is ingesteld en dat zich over niet minder dan 132,926 personen heeft uitgestrekt, heeft aan het licht gebracht, dat het drankgebruik van de volwassen arbeiders van het mannelijk geslacht, vergeleken bij den toestand voor den oorlog, is afgenomen, maar dat het ge» bruik van sterken drank voor vrouwelijke arbeiders en jeugdige personen sterk is toe» genomen. Inmiddels is over de geheele lijn het drankgebruik nog zeer groot. Van de 132,926 personen, waarover het onderzoek zich heeft uitgestrek, bleken niet minder dan 17,780 in zeer ernstige mate aan sterken drank verslaafd te zijn. Bij 101 groote bedrijven zijn in de maand April 1.1. niet minder dan 18,571 arbeidsdagen (dat is 10 pet. van het totaal aantal arbeidsdagen) verzuimd wegens of tengevolge van dronkenschap. Gedurende deze berichtsperiode is in den toe stand der fondsenmarkt slechts weinig verande ring gekomen. Het belangrijkste is wel, dat op vele groote wereldplaatsen de abnormale koers- verheffingen niet werden voortgezet, doch aan den anderen kant dient te worden opgemerkt, dat de twijfel ten aanzien van een nieuwe haus se-beweging nog niet was weggenomen, daar bij een zeer afwisselenden handel de stemming bijna voortdurend naar willigte overhelde. Dit verschijnsel openbaarde zich voornamelijk te New-York, en aangezien van hieruit vaak de stuwkracht zoowel voor hausse, alswel voor baisse-beweging uitgaat, spreekt het vanzelf, dat de aandacht van het publiek voortdurend op deze markt gevestigd bleef. Terstond nadat de Federale Reserve Bank het disconto van 4 tot 4Yi verhoogd had, is te New-York een scherpe reactie ontstaan, doch spoedig dreef de onweersbui over en trad, in weerwil van het feit, dat de geldprijzen hoog gehouden en slechts beperkte credieten werden toegestaan, weder een krachtig herstel in. Als gevolg hiervan vatte de meening post, dat op den duur de stijve geldmarkt als geen afdoenden maatregel kon gelden, zooals dit het geval was bij een vorige disconto-verhooging te New-York. Echter dient in aanmerking te worden genomen, dat de toestanden in de Vereenigde Staten sinds dien gewijzigd zijn, en dientengevolge beperkte geldmiddelen meer van invloed kunnen zijn, dan toen het geval was. De kooplust op de effecten beurs werd toentertijd in de Vereenigde Staten geprikkeld door een hernieuwde expansie in verschillende bedrijfstakken, terwijl bovendien van hooger hand openlijk werd verklaard, dat i er hoegenaamd geen bezwaar bestond voor ont- binding der voorschotten aan de makelaars, wel ke in de hausse-beweging de eerste hand hadden. Thans echter is het bedrijfsleven op een keer punt geraakt en voornamelijk de ijzer- en staal- nijverheid volgen in hunne ontwikkeling niet langer een opgaande lijn. Dat de toestanden inderdaad gewijzigd zijn, blijkt wel uit het feit. dat de onuitgevoerde orders der U. S. Steel Corporation verminderd zijn, hetgeen tevens een afname van den welstand in zich sluit. Ge deeltelijk in verband hiermede doet zich tevens het verschijnsel voor, dat ook andere produ centen in de Unie minder groote capaciteiten aan den dag leggen. In het begin des jaars verkeerde men in een optimistische stemming, omdat in verschillende takken van industrie de productie steeg, doch de teleurstelling was des te grooter, toen de U. S. Steel Corporation en de Betlehem Steel met lagere winstcijfers uitkwamen. Dit was onmiskenbaar het gevolg van een prijsdaling der producten. De Ameri kanen bemerkten thans, dat de ijzer- en staal- nijverheid in Europa zich ontwikkelen. Zij wenschen ten koste van alles de buitenlandsche concurrentie te weren en hebben daarom de productie zoo hoog mogelijk opgevoerd. Het resultaat kan echter voor de betrokken maat schappijen geenszins voordeelig worden ge noemd. Niettegenstaande dit alles worden de rijkdom men in de Vereenigde Staten hoe langer hoe grooter, door buitenlandsche schuldafdoeningen alsmede door betalingen, welke uit talrijke leeningen voortvloeien. In verband hiermede was de reactie op Wallstreet slechts van kor ten duur. De geldprijzen werden zeer hoog gehouden; call-money steeg zelfs tot 7 doch de invloed hiervan was niet groot. Zoo spoe-" dig de geldkoersen naderhand iets terugliepen, werd de koopbeweging hervat, temeer ook om dat men de technische positie der markt na de jongste dalingen als verbeterd beschouw Het verdere verloop der New-Yorksche beurs wordt door het buitenland met groote interesse gevolgd. Ter beurze te Amsterdam was de stemming over het algemeen iets zwakker. Fransche en Belgische waarden ondergingen een reactie welke echter vrij spoedig weder door herstei gevolgd werd. Hiervoor bleef steeds goede be langstelling aanwezig, waaruit blijkt, dat de speculatie de gelegenheid afwacht om zich we der sterker te interesseeren. Ook andere buiten landsche waarden volgden een dalende lijn. De locale afdeelingen hadden een traag ver loop en over het algemeen waren de veran deringen weinig belangrijk. Rubberwaarden la gen vaster in de markt in verband met den verminderden uitvoer uit Malakka, hetgeen tot een lichte prijsstijging van het product leidde. Als gevolg van de mindere belangstelling voor buitenlandsche fondsen ontwikkelde zich weder handel in Philipslampen, welke nu en dan vrij belangrijk stegen. Ook de Kunstzijdewaarden hadden een vasten ondertoon, hoewel weinig handel. Voor Hollandsche beleggingen bleef de onder toon prijshoudend, hoewel ook hierin geen be langrijke zaken tot stand kwamen. Zaterdag 9 Juni, des avonds 6 uur (zomer tijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek van 51 perceelen klaver en grasgewas onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Openbare Vrij willigè Verkooping van Huizen met Erven te Middelharnis. op Woensdag 6 Juni 1928 bij inzet en op Woensdag 13 Juni 1928 bij afslag, telkens des avonds zeven uur in het Hotel Meijer, aldaar. Gemeente Middelharnis. Eerste koop. Het Huis en Erf aan den Ring, aldaar, kad. Sectie B nummer 312, groot 71 centiaren. Tweede koop. Huis en Erf in de Nieuw, straat, aldaar, Sectie B nummer 2231, groot 96 centiaren. Derde koop. Het Huis aan den Westdijk, aldaar, Sectie B nummer 449, groot 43 centi. aren. Gemeente Sommelsdijk. Vierde koop. Het Huis en Erf aan de Dubbele Ring, aldaar, Sectie B nummer 360, groot 53 centiaren. Alles behoorende tot het faillissement van den heer C. C. Bruggeman. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 13Juni 1928, 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veilingen op Woensdag 20 Juni 1928, 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Dirksland, ter herberge van J. Keu velaar, af. slag van Een huis (voormalige Pastorie)' met grond daarvoor, een perceel open grond daarnaast en een arbeiderswoning met grond daarach'^ (eeuwigd. erfpacht), te Melissant, nabij D_i»?| land, op KralingeD, kad. Sectie B nrs. 69?S 697, tez. groot 3 Aren 20 Centiaren, in 3 per. ceelen en combinatie, benevens de afbraak van de afgebrande kerk, in één perceel, ten ver. zoeke van de Gereformeerde Gemeente te Melissant, nabij Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 14 Juni 1928, 'svoorm. 10 uur (Zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 26 perc. Klavers (om éénmaal te maaien), wassende op de landen onder Stellendam, in kavels 23, 12, 31 en 45 van den Eendrachtspolder en in kavel 7 van den Halspolder, ten verzoeke van den Heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Op Zaterdag 16 Juni 1928 bij veiling en op Zaterdag 23 J uni 1928 bij afslag, beide dagen des nam. 5 uur (z.t.) te Ouddorp in Hotel Akershoek, van: Een Huis met Schilderswerkplaats, Tuin, Erf en grond te Ouddorp aan den Stations, weg, kad. Sectie E no. 260 en 2339, te zamen groot 4 A. 6 cA., toebehoorende aan J. i der Wende Jz. te Ouddorp. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 15 Juni, 's voormiddags 10 uur (Zo. mertijd) te Stellendam in het Logement Kaas. hoek van 38 perceelen Klaver en Grasgewas te velde, onder de gemeente Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Vorige week hebben onze kranten, de een minder, de ander een meer uitgebreid verslag gegeven van den grooten dag van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag. „De Rotterdammer" bracht ons een schitterend verslag, 'k Kreeg de krant even in handen toen 'k het erg druk had, maar ik legde ze terzijde om in een rustig oogenblik alles eens van a tot z na te lezen. Nu 't is niet bij dat voor nemen gebleven. 'k Heb alles, alles goed nagelezen, Nu ben. ik heusch niet van plan, dat nu verder te gaan vertellen. M'n lezeressen zullen 't allang zelf gelezen hebben. Hier van ons eiland hebben ook velen den Bondsdag bezocht, en wat dan niet gelezen is, zal wel gehoord zijn van de enthousiaste meisjes. O ja, dat weten we nu wel, dat die meisjes een heerlijken dag hebben gehad. En wie in dit opzicht den tijd verstaat, zal zich verblijden, dat een zoo groote schare van jonge meisjes zich heeft opgemaakt om daar saam te ver gaderen en daarmede zich uit te spreken vóór onze Christelijke beginselen. Dat is toch een rijke gedachte. De Bond hield nu den tienden Bondsdag en als we dan eens vergelijken, het bescheiden kleine begin en dezen laatsten, we zouden haast schrijven: stralenden bondsdag, dien moet het toch tot dankbaarheid stemmen, dat zulk een buitenge wone groei is geweest. We zijn zoo dikwijls geneigd om afkeurend ons hoofd te schudden als we hooren of lezep, dat deze of gene onchristelijkebeweging zich zoo uitbreidt. Konden we daar maar iets tegen doen, verzuchten we wel eens. Laten we nu niet eenzijdig klagen over over toeneming van ongeloof aan de eene zijde, maar ook eens dankbaar zijn, nu 't blijkt, dat dezen Bond op Geref. grondslag! dus een beweging in beslist Christelijke richting, zich zoo wijd uit breidt. Mogen we bij ons zelf als eens verzuchten, dat we zoo gaarne iets tegen de uitbreiding van ongeloofsactie zouden willen doen, als onze meisjes vragen, hebt ge wel ooit iets voor onze vereeniging, die niet ongeloof predikt, maar juist den tegenovergestelden kant uit wil, gedaan Dan vrees ik, dat nog velen beschaamd moe ten zwijgen. Ik behoef toch in ons Vrouwenhoekje niet a meer te gaan verzekeren, dat ik werkelijk geen voorvechtster van elke vereeniging ben, dat be hoeft men niet te denken, maar een voorstand ster van die Meisjesvereenigingen ben ik zeer zeker. De Meisjesvereenigingen hebben heel wat vooroordeel te overwinnen gehad. En ze zijn er op vele plaatsen heusch nog niet. Daar doen de oude argumenten nog dapper opgang. Toch, het is al heel wat verbeterd. 'k Mag de pretentie niet hebben, wegens te kort nog aan jaren, mijzelf bij de oude garde te scharen, die al voor jaren, nog voor de Bond tot stand kwam, Meisjesvereenigingen be zochten. Maar toch heb 'k in 't begin van den Bond een M. V. helpen oprichten. Er waren er in dat dorp enkelen voor, de meesten echter tegen, en juist niet de eerste de beste, 'k Her inner me nog zeer wel de arggumenten, die ons tegen werden gevoerd. Men zou zoon idee gekregen hebben, als men dat alles gelooven mocht, dat de M. V. de meisjes opleidde voor echte feministen. Je kreeg zoo voor je verbeelding 't portret als van de vermaarde kiesrecht-furies, waarvan geïllu streerde bladen jaren her ons foto's te zien gaven. Maar men begrijpt, vooral in jonger jaren wordt men niet zoo gauw weggeredeneerd. De M. V. kwam tot stand, bestaat nog en is wel verdubbeld in ledental. Alles gaat best en er is voor zoover 'k gehoord heb heusch nog geen enkele geëmancipeerde jongedame door voort gebracht. In alle eenvoudigheid gaat men verder en dank zij de goede leiding van den Bond in de goede richting. Die meisjes wilden trachten iets te leeren van onze Chr. beginselen en ze begrepen best, dat je zoo heel in je eentje er niet veel van terecht brengt, zelfs als M, V. met elkaar niet, daarom worden onze voor mannen gekozen, die door woord en geschrift de meisjes voorlichten. We weten natuurlijk nog wel meer argu menten, die er worden aangevoerd. Er is b.v. eens een jongedame, die met een vergadermanie behept is en op die ééne wordt dan gezien en de M. V. bevordert uithuizigheid, etc. We moeten die dingen niet van zoo bekrompen standpunt bezien, maar meer op de groote hoofdzaken letten. En dan zien we, dat de M. V. tot grooten zegen is voor de meisjes. We leven nu eenmaal in een tijd, dat zoo- velen onzer meisjes het leven in moeten, en dan is het nu een dringende eisch, dat er kennis is van onze belijdenis voor het geheele terrein van 't levén. Kennis van onze belijdenis is nu maar niet iets wat heel aardig, neen maar iets dat noodig is, pm er ons leven aan te toetsen, en zoo noodig ook de verleiding te kunnen afwijzen met een: „Daar staat geschreven". We zijn blij, dat de Bond van M. V, op Geref. grondslag zich zoo uitbreidt, dat tal van meisjes de vergaderingen willen bezoeken en we spreken den wensch uit, dat het in deze richting, naar innerlijke groei en uitbreiding van ledental, steeds voort mag gaan. M'n beste nichtjes en neefjes Die paar mooie dagen hebben m'n nichtjes en neefjes al doen verlangen naar de zomer- vacantie. Nu zoover is het nog piet, al gaat de tijd wel opschieten. Voor dien tijd zal ik nog aan 't verzoek van jullie voldoen en een wed strijd uitschrijven. Welke zeg ik nog niet. Dat komt over twee weken wel aan de orde. Tot zoolang geduld maar, want ik verklap niets wat nog geheim moet blijven. 't Is natuurlijk geen geheim dat als ik een wedstrijd uitschrijf er ook prijzen uitgeloofd worden. Dat weten we nu zoo langzamerhand wel, alleen weten jullie nog niet wat voor prij zen er nu weer komen zullen. Maar dan komen we weer op 't terrein van mijn g eheimpjes en. daar moeten jullie onver biddelijk afblijven. 'k Houd nu verder geen lang praatje want ik moet aan 't verzoek van een nichtje voldoen die nu weer een handwerkje verzocht. Er werd me toen bijgevraagd of ik niet boos werd omdat me zoo dikwijls om patroontjes en handwerken gevraagd werd. Daar behoeven jullie niet zoo bang voor te zijn. Ik word niet zoo gauw boos en al zou ik willen, ik heb er meestal geen tijd voor. Jullie moogt gerust vragen, en als ik helpen kan, zal ik dat steeds graag doen. Nu eindig ik ons praatje, hoor. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Patroon voor een gebreide spreibaan. Het nichtje, dat dit patroon vroeg, zat al in de zevende klas op school. Ze schreef er bij: 't hoeft niet zoo gemakkelijk te wezen, want ik kan heel goed breien. Nu, dat is ge lukkig, want dit patroon is heel moeilijk en de jonge nichtjes zou ik maar niet aanraden er aan te beginnen, daar zal ik een andere maal wel iets gemakkelijks voor geven. En die van onze krantenfamilie het willen na- breien zou ik aanraden: houdt maar steeds het papier voor je, om telkens steek voor steek na te breien. Anders raak je in de war en wordt het een hopelooze knoeiboel. Je kunt 't breien met ongebleekte katoen No. 8 en niet te fijne breinaalden. Opzetten 63 steken. le toer1 st. afh., 4 av., 2 r., 4 av., ave rechts mind., 4 maal de draad om de naald slaan (in 't vervolg van dit patroon zullen we telkens kortweg schrijven: 4 maal omsl.), av. mind., 4 av., 2 r., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl., mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., 3r., 4 av., av. mind., 4 maal omsl., av. mind., 4 av., 2 r., 5 av. 2e toer1 afh., 1 r., omsl. mind., 1 r., 2 av., 3 r., mind., 4 maal omsl. en dan de vier omsl. die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald afschuiven (er komt dan wel een groote lus te liggen, doch dat geeft niet, die wordt in den vierden toer pas meegebreid. Dit moet telkens zoo gebeuren als er staat: de vier omslagen die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald afschuiven), mind., 3 r., 25 av., 3 r., mind., dan de vier omslagen die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald af schuiven, 4 maal omsl., mind., 3 r., 2 av., 1 r., mind., omsl., 2 r. 3e toer1 afh., 4 av., 2 r., 2 av., av. mind., 4 maal omsl., dan de vier omslagen die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald af schuiven, av. mind., 2 av., 3 r., omsl. mind., omsl, mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., 2 r., 2 av., av. mind., dan de vier omslagen die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald afschuiven, 4 maal omsl., av, mind., 2 av., 2 r., 5 av. 4e toer. (Dit is de moeilijkste toer). 1 afh., 1 r., omsl. mind., 1 r., 2 av., 1 r., mind., nu zijn op de linksche naald de vier omslagen. Eerst gaan we twee van die om slagen gebruiken en laten er dus ook nog twee op de linksche naald staan. Van die twee omslagen breien we 1 r., 1 av., 1 r., 1 av„ 1 r. Dan rapen we die groote lussen op van die vier omslagen die we bij de vorige toeren tel kens van de naald afschoven, daar breien we 1 r., en 1 av. van. Dan gaan we van de twee omslagen die we nog op de naald lieten zitten weer breien 1 r., 1 av., 1 r., 1 av., 1 r. We zijn dan weer aan de gewone steken toe en breien weer verder, mind., 1 r., 25 av., 1 r., mind., dan doen we weer net als bij de omslagen bij t begin der naald, van twee omslagen breien we 1 r„ 1 av., 1 r., 1 av., 1 r., verder van die groote lussen der vorige toeren 1 r., I av., dan van de laatste twee omslagen 1 r., 1 av., 1 r., 1 av., 1 r., dan mind., 1 r., 2 av., 1 r., mind., omsl., 2 r. 5e toer1 afh., 4 av., 2 r., 6 av., av. mind., 4. maal omslaan, av. mind., 6 av., 2 r„ omsl, mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl. mind., omsl mind., omsl. mind., omsl. mind., 3 r., 6 av., av. mind., 4 maal omslaan, av. mind., 6 av., 2 r., 5 av. 6e toer1 afh., 1 r., omsl. mind., 1 r" 2 av., 5 r., mind., 4 maal omslaan, dan de vier omslagen die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald afschuiven, mind., 5 r-, 2a av., 5 r„ mind., dan de vier omslagen die in den vorigen toer gemaakt zijn van de naald afschuiven, 4 maal omslaan, mind., 5 r., 2 av„ 1 r., mijd., omsl., 2 r. Weer bij toer 1 beginnen. Het lijkt heel erg, dat is waar, maar het patroon is niet zoo groot. Er zijn maar zes verschillende toeren en dan weer van voren af aan. Als je den eersten keer heel goed op let ,dan valt het de volgende keeren nog wel mee hoor. Nu werk er maar plezierig aan.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2