Luxe flulo-uerhuurinrichtfno Bil nummer Dcsiaai uil drie Bladen Zaterdag 26 Mei 1928. No. 3436. TWEEDE BLAD. De afzet van lanaDoowoducien en Del uileoer-ConiraDi-inireau (U. C. B.) G. VERWEIJ Jacz. Kerk en School. Door de invallende Feestdagen zal ons a.s. Woensdagnummer NIET verschijnen. SCHAAKRUBRIEK. vni. Plaatselijk Nieuws. TEL. No. 23 TNHoc-SKfNOWSES Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 57. Probleem no. 60 heeft dezelfde sleutelzet als nu no. 59 nml. 1. d4 Hierdoor kan zwart e.p. slaan, waarna een blokkeering ontstaat. De sleutelzet is zwak daar deze niet minder dan twee vluchtvelden beneemt waartegenover niets staat. De oplossing is 1ed3: 2. Da4 mat, blokkeering. 1e3. 2. Ld5 mat. Een pinmate. 1b5. 2. Pa5 mat. 1d6. 2. Tc6 mat. 1d5, idem. 1e7 (e6). 2. Pd6 mat. Ook in dit probleem zijn heel watofficieren van wit vertegenwoordigd. Het en passant slaan in een probleem i(S altijd wel aardig, hoewel meerdere problemen hiervan een mooier voor beeld geven. Probleem, voor den wedstrijd. No. 65. F. W. NANNING. Ie Prijs 6e tournooi Mid Week Sports Referee. Gepubl. 23-2-28. Zwart (6). Wit (9). Wit: Ke7, Dh8, Tc8, Lf4 en g2, Pd7 en e4, pi. d3 en d4. Zwart: Kd5,< Del, Tf5, La7, Ph7, pi. f7. Mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vóór Donderdag 7 Juni. Sleutelzet voldoende. De stand na dit probleem geeft de winnaar van de Mei-prijs aan. Stand van den ladderwedstrijd na W probleem no. 60. G. v. Gelder 37; J. Parrée 32 (9); A. Ver- brugge 31; G. Tiemens 26 (1); D. Hofland 23; L. Eggink 13 (7); W. Schipper 16; W. Nieuw- land 11 (6); D. llitert 8 (4); „Amateur" 9; C. Tiemens 4 (1); „Udi" 4; „Animo" 0 (3). Men kan a 11 ij d tot de oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten,' enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné s zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 38. 1. Lc5f, Ke5(Pc5: 2. c7, Pa6: 3. c8 D remise). 2. c7, Pc7: 3. Ld4f, Kd4: 4. Pc5 Kc5: 5, b4f, Kb4: 6. Kb2 remise. Eindspel no. 39. E. A. M. Mac Gregor. "Wit: Kcl, Dg7, Ld6, Pdl, Pf7, pi. a2, b2 e3. f3 en g5. Zwart: Kd7, Dh5, Tc6, Th2, Lc5, Ld3, Pa7, a6, e4, e5, e6, f5 en g6. Wit aan zet remise. Eindspel no. 40. Dat een pion reeds in het openingsstadium eentr partij tot dame promoveert, komt natuur lijk in de meester-practijk slechts zeer zelden voor. Niettegenstaande levert onderstaande stel ling uit een te Hastings in 1897 gespeelde con sultatie partij hiervan een drastisch voorbeeld. Zwart: Gunsberg en Locock. Wit: Bird en Dobell. Zwart was aan zet en er volgde 1Db8-h4f 2. Kei dl Wit mag niet g3 spelen wegens 2 Lg3Xt. 2g4—g3 3. b2~b3 Dh4Xh2 Waarna wit de partij opgaf, daar zwart een nieuwe dame krijgt of den h-toren verovert. Siciliaansche partij. Gespeeld te Utrecht. Wit: dr. A. G. Olland. Zwart: E. Colle. 1. e2-e4, c7—c5; 2. Pgl f3, Pg8—f6; 3. Pbl—-c3, d7-d5; 4. e4Xd5, Pf6Xd5; 5. Lfl-c4 (Steiner speelde hier tegen Kmoch: 5. Pf3e5, dat echter na Pd5Xc3; 6. b2Xc3, Dd8d5; 7. Lflb5-j-, Pb8c6 niet gevaarlijk is) 5Pd5 b6; 6. Ddle2, Pb6Xc4; 7. De2Xc4 (Wit staat nu zeer goed) 7...., Pb8c6; 8. Dc4Xc5. (Dit is uiterst gewaagd. De rochade gaf wit uitnemend spel en zwart kwam niet tot e5). 8...., e7—e59. Dc5-e3 (Na Dd5 volgt Le6 met snelle ontwikkeling) 9Lf8—d6; 10. Pc3 e4, Pc6b4; 11. Keidl (Na Pd6;f, Dd6:, Db3, 0—0, 00, Lf5 staat wit eveneens slecht) 1 10—0; 12. b2b3 (op Pd6:, Dd6:, De5, Dg6 Dc3, Pc2:, Ph4, volgt Dh5f en wint). 1 2Lc8—f5; 13. Lel— b2, Ta8-c8; 14. Pf3 -el, Pb4-d5; 15. De3-d3, Ld6-a3 Een fraaie zet, die het pleit beslecht. 16. Lb2Xa3 (op Lb2Xe5 volgt Te8 f4, Le4:, De4: Pc3 mat); 16Lf5Xe4; 17. Dd3-fl( Wit had de keus, de dame kon ook naar h3 gaan) 17..., Tf8-e8; 18. Kdl-cl, Dd8-a5; 19. La3-b2, Pd5-b4; 20. d2—d3, Te8—d8; 21. Dfl-e2 (op de4; zou gevolgd zijn Pc2:, Pc2:, Dd2f en mat) 21Pb4Xd3f Wit gaf op. Een fraaie partij. „Telegraaf". Allereerst vangen wij dit artikel aan met een besluit van het Engelsche Lagerhuis, voorko mende in het ochtendblad van de N. R. Ct. van Vrijdag 20 Aprib.dat woordelijk luidt als volgt: „Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren de Wet inzake de sorteering en het merken van de inheemsche landbouwproducten aan genomen. De Minister van Landbouw ver klaarde, dat de wet zich niet bemoeide met het merken van buitenlandsche eieren of an dere buitenlandsche producten. Zij zal den Engelschen producent in staat stellen zijn sorteering en zijn verpakking te verbeteren en onder betere voorwaarden 'het hoofd te bieden aan den invoer van uitheemsche pro ducten, die meer en meer tot de Engelsche markten doordringen. Op een vraag van een der leden antwoord de de Minister, dat hij geen aanleiding vond het bestaande invoerverbod op versch vleesch dat bijna uitsluitend tot kalfsvleesch en var kens vleesch beperkt is, te wijzigen." Aan dergelijke besluiten valt toch niet meer te twijfelen. Bijna alle landen stellen krachtige pogingen in het werk, om de uitheemsche pro ducten zooveel mogelijk te weren. Duitschland heeft naast de hooge invoerrech ten weer 9 millioen Rijkssubsidie toegekend aan den Tuinbouw, dit alles ter bescherming van eigen bodemvoortbrengselen. Het U.C.B. heeft ten dien opzichte een voor- uitzienden blik gehad. Reeds vier jaar doet het LI.C.B. krachtige pogingen om tegen der gelijke maatregelen jstelling te nemen, omdat zij voelen, omdat zij begrijpen, dat ons landje, wat grootendeels op uitvoer is aangewezen, per saldo 't kind van de rekening zal worden. En toch, ondanks de door het buitenland genomen en nog te nemen maatregelen en de vele waar schuwingen in diverse landbouwvakbladen, blij ven nog velen, zoowel landbouwers als han delaren van verre staan. Ook op ons eiland blijft men een wachtende houding aannemen, totdat't misschien te laat zal zijn. Herhaaldelijk zijn en worden er pogingen ge daan, om onze uien, koepeen en aardappelen onder de vlag van het U.C.B. te exporteeren, doch steeds door gebrek aan medewerking van onze landbouwers en lijdelijk verzet van het gros der handelaren, bleef het resultaat gering. En waarom verleent nu niet iedereen zijn medewerking Is het misschien, omdat we met onzen tegenwoordigen handel zulke aangename ervaringen opdoen Is het misschien, omdat door invoering van het U.C.B.-merk de knoeie rijen niet meer zoo welig kunnen voorttieren Wij weten het niet. Wij schrijven het meer toe aan gebrek aan saamhoorigheid. Maar mogen onze landbouwers dan lijdelijk blijven toezien, wanneer van alle zijden ge varen dreigen, die den export van onze pro ducten kunnen belemmeren Kunnen zij zich verantwoord gevoelen, wanneer het onverhoopt spaak mocht loopen met den afzet van hun pro ducten Dan zeggen wij neen. Wij moeten alles doen wat wij kunnen. Wanneer voor de a.s. cam pagne weer pogingen in het werk worden ge steld, om onze producten onder het U.C.B.merk te verpakken èn te verzenden, dan mag geen landbouwer daaraan zijn medewerking onthou den. Iedereen moet naar zijn krachten het moei lijke werk van onze U.C.B.-menschen steunen. Alleen door middel van een goed gesorteerd en verpakt product en daarop de Vlag van het LI.C.B. kunnen wij onze concurrenten bevechten. Ook in de afgifte van U.C.B.-kwaliteitsver- klaringen ligt voor onze landbouwers indirect een groote waarborg opgesloten. Dit zijn docu menten, waarop door den Controleur van het U.C.B. is vermeld, dat de waar zich op het oogenblik van verzending in goeden toestand bevond. Op een dergelijke kwaliteilisverklaring kun nen onze exporteurs aan hunne afnemers ver- koopen. Thans gebeurt het herhaaldelijk, dat hun afnemers, bij eventueele duurkoop, aller lei chicanes zoeken, om de partij te weigeren. Dit weigeren beteekent voor den exporteur ver lies, dat niet uit de winstmarge kan worden be streden en dus automatisch op den producent wordt afgewend. Bij erkenning van het U.C.B. certificaat door het Buitenland zal dit bij even tueel geschil als bewijsstuk kunnen dienen. Bij verkoop onder U.C.B. kwaliteitsverkla ringen dus worden de minder nette praktijken, zoo niet geheel uitgeroeid, dan toch aanmerke lijk beperkt. Het voeren van het U.C.B.-merk brengt ons tot een gezonden, rieelen handel. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 29 Mei a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgeld. De heeren T. van den Doel Jz. en H. van Lente, beiden alhier, hebben hunne benoe ming tot lid van de schattingscommissie der Rijksinkomstenbelasting aangenomen. MIDDELHARNIS. Alp gevonden is op het gemeentehuis gedeponeerd een autosleutel. STAD AAN 'T HARINGVLIET.* Met in gang van 29 Mei zal het hulpkantoor alhier voor den telefoondienst (voor aangeslotenen) op werkdagen zijn opengesteld tot s avonds OOLTGENSPLAAT. De Christelijke zang- vereeniging „Supsum Corda", onder leiding van den heer B. W. J. de Graaff, hoopt 13 Juni a.s. deel te nemen aan den wedstrijd van den Bond van Christelijke zangvereenigingen, welke gehouden wordt in den Doele te Rotterdam. De reis wordt ondernomen met het motorschip van schipper C. van Gent Lz. Met ingang van 29 Mei zal het hulp kantoor alhier voor den telefoondienst (voor aangeslotenen) op. werkdagen zijn opengesteld van 813, 14—16.30 en 17.30—21 uur. OUDE TONGE. De schuur, eigendom van de gemeente, heeft bij publieke inschrijving de som van 180.opgebracht, door C. Lambert. Het bouwen van een woning voor G. Mijs is niet aan de laagste inschrijvers Gebr. JMooij- aart gegund, maar aan Van Nieuwaal te Den Bommel. Gelokt door de hooge prijzen, zijn er bij enkele ingezetenen aardappelen ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. De prijzen der aardappelen zijn opge klommen tot 8.— a 10.— per 70 K.G. Twee ladingen zijn er deze week verscheept. Met ingang van 29 Mei zal het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier voor den telefoondienst (voor aangeslotenen) op werk dagen zijn opengesteld van 8—21 uur. Op Zon- en feestdagen van 8—9 uur. NIEUWE TONGE. Aan dhr. C. Vroeg- indeweij alhier is vergunning verleend tot ver bouw van zijn woning aan den Lorredijk. Dhr. P. van Zanten Lz, is benoemd tot chef-bakker in de coöperatieve bakkerij te Stel lendam. De autoverhuurder G. Verweij Jz. alhier heeft dezer dagen een der nieuwste modellen Chevrolet-auto aangeschat. Het is een prach tige wagen, die zeer luxieus is uitgerust. On getwijfeld zal het publiek gaarne van deze nieuwe luxe wagen gebruik maken. Wij wen- schen den ondernemer veel succes. (Zie ad vertentie in dit nummer). 30219 DAG EN NACHT TE ONTBIEDEN 1 Naar verkiezing met de nieuwste Chevrolet of met een luxe Ford. 8»- BILLIJKE TARIEVEN Het jaarlijksch onderzoek van verlofgan gers, lichtingen 1916 en 1919 zal voor deze gemeente in de maand Juni plaats hebben. DIRKSLAND. Uitslag van de door Burge meester en Wethouders gehouden aanbesteding voor het verbouwen van het woonhuis der openbare school, bewoond door den heer L. Touw, gehouden op Woensdag 23 Mei j.l. TimmerwerkJb. Both 1470.J. van Eek 1450.-. MetselwerkD. Gestel Az. 957.L. Gul- demeester 926.en P. A. Duhen 995. Schilderwerk: J. M. van Dongen 435.--, C. M. Grevenstuk 455.en L. van Zuuren 425.-. Smidswerk: A. W. Knops 191.30, C. Bo- german 191.25, A. Nieuwland 196.42 en J. A. S. de Lignie 200.—. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge gund. Ter gelegenheid van de op Donderdag 7 Juni a^s. alhier te houden jaarlijksche paar denmarkt zal weder aan hen, die de meeste paarden ter markt heeft, premies worden toe gekend. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. Bij de arbeidsbemiddeling alhier stond 1 werklooze ingeschreven. Verleden week werden van uit deze ge meente 400 H.L. aardappelen vervoerd. Ter secretarie is ter inzage nedergelegd een afschrift van het besluit van de Jacht- commissie in dato 16 April j.l. omtrent de gel digheid en den aard van het jachtrecht in de ambachtsheerlijkheid van Dirksland. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der algemeene politie-verordening. Met ingang van 29 Mei zal de gelegen heid tot het voeren van telefoongesprekken door aangeslotenen uitgebreid worden. De uren van openstelling zijn dan van 8 tot 21 uur. MELISSANT. Aan den caféhouder M. van der Werf alhier is door het gemeentebestuur verlof verleend tot den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank, in de vergaderzaal van zijn café. Door den heer A. van der Werf is in gevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het oprichten van een inrichting tot het kneden van brood, beschuit en kleingoed in zijn bakkerij aan den Dorpsweg, waarbij een benzinemotor van \x/i P.K. zal worden ge bezigd, HERRINGEN. Het ontwerp keur of politie verordening van de polders Oud-Herkingen en St. Elizabeth ligt gedurende dertig dagen en wel van 12 Mei tot 11 Juni bij de secretarissen dier polders ter inzage. Het maximum aantal vergunningen inge volge art. 31 der drankwet bedraagt in deze gemeente 2. Tot bestuurslid van den polder Oud- Herkingen is gekozen de heer D. D. Kastelein. Bevolking. Ingekomen zijnBarendina Willemina Hermina Schuring en kind van Rot terdam. Vertrokken Leendert Wouters naar Ooltgensplaat, Pietertje v. d. Veer en kind naar Hekelingen. Met ingang van 29 Mei zal de gelegen heid tot het voeren van telefoongesprekken door aangeslotenen uitgebreid worden. De uren van openstelling zijn dan van 8 tot 12.30 uur, van 14 tot 16 uur en van 17.30 tot 20 uur. STELLENDAM, Aan L. van Koppen alhier is door Burgemeester en Wethouders ingevolge de woningwet vergunning verleend tot den bouw van een woonhuis met timmermanswerk plaats op een perceel gelegen aan den Dorps- dijk. Bij de werkzaamheden aan de omkading van een gedeelte gors door 't Geref. Weeshuis te Middelharnis, aannemer Adr. Kreeft, had de arbeider G. Nijland het ongeluk, dat door een mede-arbeider van zijn linkerhand twee vinger toppen met een z.g. spijkerschop zoodanig wer den beschadigd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook in deze gemeente is thans een ver- eeniging opgericht tot steun bij ziekenhuisver- pleging. Tijdens de vergadering gaven zich een 400 leden op. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren Dr. P. J. Mulder, P. D. Hol leman, ,H. van Eesteren, J. L. Koe^e en H. van Seters, Tot 1 Juli a.s. worden nieuwe leden toegelaten zonder voorafgaande geneeskundige verklaring. Maandagmiddag keerde het 5-jarig zoontje van C. L. van Es alhier uit de bewaarschool naar de buderlijke woning terug. Later ging men ongerust over zijn lang uitblijven, op zoek. Bij navraag bij enkele mede-scholieren bleek, dat het ventje in den omtrek van de haven was gezien. Nog later op den avond begon men, na overal gezocht te hebben, in de haven, z.g. achterhaven, te dreggen, met 't gevolg, dat spoedig het lijkje werd opgehaald. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Voor de dienstplichtigen A. Brinkman, J. van Driel, C. van Dongen en D. Verhoeve van de lichting 1928 is het tijdvak van inlijving nader bepaald van 1—5 October 1928. GOEDEREEDE. Door 't bestuur der cicho- reidrogerij werd deze week 100.000 K.G. cicho rei verkocht en verscheept. Bij het veulen werpen stierf van den landbouwer C. J. Lodder een puik best werk paard en veulen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. OUDDORP. Het huis, dat op de bezittingen van de Jonkerstee staat, en welks glorie uit vorige eeuwen ganschen al voorbij is, zal niet worden afgebroken en de noodige herstel lingen ondergaan. Dus blijft het herinneren aan dep tijd, toen vroegere stadhouders van tijd tot tijd zich daar kwamen vermaken. Vandaag (Donderdag) is er in de weer- visscherij tot een gewicht van 130 pond aan zalm gevangen. De visschen wogen omstreeks 25 pond per stuk. Een bopch, liggende ten Zuiden van de woning der gebroeders Meijer, is in eigendom overgegaan aan den heer P. Crezee. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 27 Mei 1928. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk. v.m. 10 uur Ds. v. Ameide en s'av. 6,30 uur leesdienst (coll. ZendiDg). Middelharnis, n.m. 2,30 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel en 'sav leesdienst. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. van der Zee. Oude Tonge, v.m. leesdienst en n.m. Ds. v. d. Wal. Nieuwe Tonge, nam. 2 uur dhr. v. Yperen van Herkingen. Herkingen, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur (o. t.) dhr. v. Yperen (coll. Zending). Dirksland, vm. 10 uur Ds. van der Wal en 's av. 6 uur leesdienst (coll. Zending) Melissant, 's avonds 5 uur (o. t.) Ds. v. Ameide van Sommelsdijk. Goedereede, n.m. 2,30 uur Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet (coll. Zending). Ouddorp, v.m. leesdienst en nam. dhr. Bou» man (coll. Zending). GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. en 's avonds Ds. van Velzen. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur (Bev. n. leden) en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, v.m. en 's av, leesdienst. Dirksland, v.m. 10 en 's avonds 6,30 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, nam. 2 en 'sav. 6 uur leesdienst. Ouddorp, v.m. en nam. leesdienst OUD GEREF. GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur (o.t.) leesdienst Predikbeurten op Maandag 2en Pinksterdag. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 uur Ds. v. Ameide (coll. Zending). Nieuwe Tonge. geen dienst. Herkingen, v.m. 9,30 uur (o t.) dhr. v. Yperen. Dirksland, v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Wal. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis. v.m. Ds. van Velzen. Ouddorp, v.m. leesdienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, v.m. leesdienst. Dirkslati'd, v.m. 10 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9 uur (o. t.) leesdienst. SOMMELSDIJK.* De heer P. de Zeeuw, voormalig hoofd van de School met den Bijbel alhier, slaagde dezer dagen met hooge cijfers voor het examen schoolraad. MIDDELHARNIS. De heer L. Koote, ge kozen als Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk, heeft deze benoeming aangenomen. DIRKSLAND. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. School alhier is benoemd de heer J. Brouwer van Vlaardingen. HERKINGEN. A.s. week zal er bij de Ger. Gem. geen catechisatie worden gehouden voor de schoolkinderen. STELLENDAM. Tot hoofd der bijzondere school alhier werd in de met 1 Sept. a^s. vacant komende betrekking benoemd de heer J. A. Jongsma, thans onderwijzer te Soest. GDEDEREEDE. De heer W. K. van der Wende, onderwijzer aan de O. L. School al hier is als No. 1 op de voordracht geplaatst aan School A No. 9 te Rotterdam. In het Kerkblad der Gereformeerde Kerken voor de Classis Brielle schrijft Ds. Schaafsma van Den Bommel over HET AFSCHEID VAN Ds. G. VAN VELZEN. Het ligt niet in mijn bedoeling een overzicht te geven van de ernstige en aangrijpende af- Lang voordat ik van den wandel met God had hooren spreken, lang, zeer lang voordat ik er mij eenige voorstelling van maken kon wat een verzoend kind van God was, had ik dat reeds aan'mijn moeder, met wie ik altoos samen was, gezien en zóó gezien, dat mijn hart er voor gewonnen was. En zoo werd al vroeg in mijn ziel het diep en ernstig verlangen gebo ren om op hetzelfde pad te mogen wandelen. Otto Funcke. (Hoe men gelukkig wordt en gelukkig maakt). scheidswoorden die de Emeritus van Middel harnis Woensdag 25 April uitsprak naar aan leiding van Num. 27 16, 17. De Maas- en Scheldebode gaf een uitvoerig verslag, en hetzelfde blad bevatte een adver tentie van den Uitgever J. Nieuwland te Som melsdijk, bij wien de afscheidsrede in druk is verschenen, zoodat allen, die er belang in stel len, deze predikatie kunnen lezen. Wel heb ik er echter behoefte aan, in onze Kerkbode weer te geven den indruk, die ik dien Woensdagavond ontving, en de gevoelens, die deze afscheidsrede bij mij in 't leven riep. 't Was op zichzelf reeds een aangrijpend gezicht, die 76-jarige leeraar zich te zien in spannen voor de zware taak die hij had te vol voeren ,- afscheid te nemen van de gemeente van Middelharnis, die hem zoo na aan het hart lag. Te begrijpen was dan. ook de weemoed die zich vermengde onder den dank, die hij den Heere toebracht. Toch was deze afscheidsrede niet gericht om op het gevoel te werken. Velen zullen heb ben gedacht, nu krijgen wij veel over van Vel- zens leven te hooren. Maar over zich zelf heeft de scheidende leeraar zeer weinig gezegd. De bede van Mozes, dat de Heere een man zou ge ven om in te gaan, opdat het volk niet zou zijn als schapen zonder herder, dat was het wat den spreker van begin tot het eind voor den geqst stond. Al het andere viel weg of werd naar den achtergrond gedrongen, door het eene alles beheerschende, biddend voor de gemeente afscheid te nemen van de gemeente. En juist daardoor school er in dit afscheids woord, suggestieve kracht. Wie naar het woord van den scheidenden emeritus instemde met Mozes' afscheidsbede, werd daardoor als van zelf afgeleid van het lager menschelijke, en op gevoerd tot de bergen van Gods heiligheid, van waar de voorziening ip de gemeentelijke noo- den zou moeten komen. En zooalis Mozes' voorbede altijd nog als illustratie gelden kan van de liefde die niet zich zelve zoekt, zoo liet ook de ziel van den ver- trekkenden leeraar zich kennen als vervuld met belangelooze toewijding en liefde, die bevredi ging zocht en vond, door tot op het laatste oogenblik toe te pleiten voor den troon der genade. Met deze afscheidsure verliest ons predikan tencorps een eerwaardig medelid aan wien ook na zijn vertrek nog dikwijls zal gedacht worden. Wie Ds. Van Velzen hebben gekend zullen dit toestemmen. In zeker opzicht een man van den ouden stempel, en die dat ook niet onder stoe len en banken stak. In uiterlijk ook ouderwetsche deftigheid. Maar dan zoo, dat het meest critische oog geen zweem van overdrijving kon ontdek ken. Ook op de boot en in de tram ontmoet men van die ultrawelgedane verschijningen in deftig lang zwart en met hooge hoeden. Geweldig ge- kleede ja,s wappert om de beenen en iedere kra kende stap adverteert den voorbijtrekkenden dominé. En stel daar nu tegenover onzen ouden broeder Van Velzen. Keurig en correct in voor komen, maar van top tot teen heer. Zijn fi guur inponeerde, juist omdat ze niets opdrin gerigs of aanmatigends had. In ieder gezelschap bewoog hij zich gemakkelijk omdat hij zichzelf was. Het lijkt me daarom een goede gedachte van den uitgever om bij de afscheidsrede ook te voegen een welgelijkend portret. En wat betreft den vertrokken leeraar zelf, het blijft den hartewensch van al zijn classis- vrienden, dat aan het gezin Van Velzen nog vele schoone en goede dagen geschonken wor den. D. B. SCH. PROTESTEERENDE KERKVOOGDIJEN. De vereeniging van Protesteerende kerkvoog dijen in de Ned. Herv. Kerk heeft te Utrecht haar algemeene vergadering gehouden. De Voorzitter, de heer Mr. M. P. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren, te Breukelen, wees er in zijn openingswoord op, dat het af- geloopen jaar niet veel successen voor de Ver eeniging heeft opgeleverd. Vele acties zijn ge voerd, speciaal inzake de predikantstractemen- ten. Het proces, dat de vereeniging in dit ver band heeft gevoerd, heeft tot nu toe niet veel succes gehad. De beslissing in eerste instantie, zei spr., is zelfs zeer bedroevend voor ons. Maar wij willen onze actie in deze met kracht blijven doorvoeren. Vervigens werd overgegaan tot de behan deling van de punten van den beschrijvings brief. In verband met de gevallen uitspraak in eer- Vervolgens werd overgegaan tot de behan- Gemeente te Ouddorp (Z.-H.) en de Ned. Herv. Kerk, welke beslissing hierop neerkomt, dat de rechtbank de verhouding tusschen de gemeente en de Kerk beschouwt als die van de leden eener vereeniging en dat daaruit in verband met het Algemeen Reglement, de bevoegdheid van de Synode wordt afgeleid om geldelijke ver plichtingen op de gemeenten als leden te leg gen, werd na uitvoerige beraadslaging en nadat de heer H. J. Kruidenier, van Charlois, de ge- heele voorgeschiedenis van dit proces had uit eengezet, besloten om in hooger beroep te gaan en alzoo den strijd met volle kracht voort te zetten, daar men van oordeel was, dat in het vonnis zeer veel punten kunnen worden aange wezen, welke aanvechtbaar zijn. In het Jaarverslag werd uitvoerig het proóes- ste instantie in de zaak van de Ned. Herv. leden steeg ondanks het afschrijven van 14 le den, van 202 tot 209. Over de kwestie-Mr. J. Brunt te 's-Graven- zande, die ontzet is uit zijn lidmaatschap van de Ned. Herv. Kerk, vermoedelijk op grond van niet-uitvoering van het Reglement op de Predikanüstractementen, ontspon zich een leven dige gedachtenwisseling, waarbij bleek, dat be halve genoemde reden, er nog andere factoren tot deze ontzetting aanleiding zijn geweest. Het Bestuur zal deze kwestie heden onderzoeken en eventueel tegen de ontzetting protesteeren.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3