HatUNcsaiTwrramuiE LOCARA REEPEN ONZEMUWS^MEnioK „china" en „oranje" J. BOER v.h. A. BOER Grafsteenen, Monumenten qebr*s."boe"r Graniet en Hardsteenwerken in- en L Wielrijders, Uitknippen! excelsior HEEREN- OF DAMES- rijwielen r n 30 gebruikte Orgels JOH. DE HEER, ooslzeentiK 324 32 Rotterdam Economisch MuerzictiL MENG ZELF UW THEE P. C. D. KOK's Theehandel HANG No. 26 OUDEDUK169.171.173.175 - NTTW L. van der Ham H.H. L G. DE WILD Dra I neerbuizen. HEIKPALEII. EIKEI RUITERS IMT Knip deze bon uit, deze is waard f 5,75 H Rijwlelfabriek „Excelsior" Kerksteeg 5, Vlaardingen L Slallingsbezivaren voor liui Auto? H. J. CAMPFEÜS idUelMiS - Iel. 60 Stalt Uw wagen! FORD EN CHEVROLET ji MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten f 75,—, f 90,—, f 115,— enz. OUD en VERTROUWD adres voor SOLIDE MEU BELEN vanaf de goedkoopste AANBEVELEND, IT Uitsluitend HANG No. 26, Botterdam n en HEIN INGP ALEX RUITERS Dennen Boonenstaken. in. f JOHs. LEUNE, Maf aftrek van deze bon kost U dal eerste klas rijwiel f 43,25 Geheel aparte, vrije garages voor korten of langeren tijd te huur. Vraagt condities I Ook houden wij steeds voorradig 4 een volledig stock onderdeelen van Wagens te huur vanaf 12 Cent per K.M A. GROENENDIJK monie tusschen Schepper en schepsel was verbroken, 't Scheen alsof God Zijn doel met de schepping, de ver heerlijking van Zijn naam, gemist had. Ons tekstwoord echter spreekt van een tijd, dat alles weder opgericht zal worden. En niet alleen hier wordt de herstelling der Godsregeering beloofd, maar door den mond van al Zijn pro feten-van alle eeuw heeft God daar van gesproken. Het einde zal geen ver nietiging, geen ondergang zijn. Uit den dood komt het leven op. De toekomst zal ons nog heerlijker dingen te aan schouwen geven. Zulk een tijd zal zeker komen. De spotters zullen beschaamd gemaakt en de vromen in het gelijk gesteld worden. God zal overwinnen. Zijn raad zal be staan en Hij zal al Zijn welbehagen doen. Satan zal niet tot zijn doel ko men. Al het woeden der hel kan Gods voornemen niet verijdelen. De weder oprichting van ale dingen staat in on afscheidelijk verband met de weder komst van Christus. Aan het einde aller dingen, als de raad Gods met de menschheid volvoerd is, zal Jezus ver schijnen, zichtbaar voor allen, op de wolken des hemels met heerlijkheid en majesteit, omringd van duizenden van engelen. En alsdan zal Hij de hel en al Zijn vijanden oordeelen, en alles wat door de zonde verdorven is, her stellen en zullen hemel en aarde te za- men instemmen in het loflied ter eere van den grooten Schepper, die alles ge maakt heeft om Zijns Zelfs wil. Tot den door God bestemden tijd van de wederoprichting aller dingen blijft Christus in den hemel. Daar is Hij niet werkeloos, maar bezig dien tijd voor te bereiden. Zijn regeering heeft ten doel alles heen te leiden naar de volkomen harmonie tusschen God en Zijn schepping. Daartoe is Hij in den hemel verhoogd geworden. Daar heerscht Hij als het Hoofd Zijner christelijke kerk. Door Hem regeert de Vader alle dingen. Jezus heeft op aarde geleden om de zonde, die de schepping heeft ontredderd, te verzoenen, den vloek van de aarde weg te nemen, om te redden, wat verloren was. En na Zijn verlossingswerk op aarde vol bracht te hebben, is Hij als Koning in den hemel verheven om wat reddeloos verloren scheen, weer te herstellen. In den hemel maakt Hij ons de vruchten van Zijn werk op aarde deelachtig, opdat 't alles uitloope op de komst van Gods Koninkrijk in heerlijkheid, waar alle zonde is uitgebannen en geen wan klank meer gehoord wordt. Hier zien wij God's wondere wegen. Hij komt tot Zijn doel, hoe vreemd 't ook loope; al schijnt 't ons soms zoo, dat Hij zich vergist. Ten onrechte jubelde Satan, toen hij den mensch tot onge hoorzaamheid had verlokt, alsof het plan van God schipbreuk had geleden. De Heere komt toch tot Zijn doel, al is 't dan ook langs een omweg. Hij zal zich verheerlijken in Zijn schepping door het Kruis en door de verhooging van Christus, die de kracht en de wijs heid Gods is. Al is Jezus lichamelijk van ons heengegaan, al is Hij met heer lijkheid en eer gekroond in den hemel, toch is Zijn heengaan voor Zijn ge meente geen verlies. Hij heeft haar in haar moeite en strijd niet vergeten. In den hemel denkt Hij aan ons en zorgt Hij voor ons en beschermt en bewaart Hij ons, en vandaar uit doet Hij 't alles uitloopen op onze volkomen zaligheid en de verheerlijking van God Drie eenig. Wie zullen dat groote heil deelachtig zijn Wie als koningen met Christus heerschen Wie op de nieuwe aarde eeuwiglijk wonen Niet degenen, die de aardsche din gen bedenken, maar die zoeken het geen boven is, waar Christus is, ge zeten aan de rechterhand Gods. Welk een troost ligt daarin bij de ervaring, dat alles hier beneden vergankelijk is, en als wij telkens aanschouwen de ont reddering, die de dood veroorzaakt. Alles zal wederopgericht worden met Jezus' wederkomst. Daarom verwach ten wij Hem met verlangen uit den hemel. Welk een heerlijke toekomst. God zal wezen alles in allen Allen, die Jezus verwachten, zullen Hem zien in Zijn heerlijkheid en daarin met Hem deelen. Welk een omkeer zal dat we zen Welk een tegenstelling met de disharmonie en ontreddering, die deze aarde vaak te aanschouwen geeft „Maar onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook den Zaligmaker ver wachten, namelijk den Heere Jezus Christus, die ons vernederd lichaam veranderen zal, opdat het gelijkvormig worde aan Zijn heerlijk lichaam, naar de werking, waardoor Hij ook alle dingen zichzelven kan onderwerpen". HANDEL - INDUSTRIE - MARKTWEZEN IN 1927 OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. Deze mededeelingen zijn verstrekt door de Burgemeesters. Uit het verslag van de Kamer van Koophandel voor Dordrecht en omstreken nemen we het volgende over Den Bommel. Betreffende handel, in dustrie en marktwezen in het afgeloopen jaar in deze gemeente valt niets te vermelden. D i r k s 1 a n d. (Herkingen en Melissant) In deze gemeenten is geen industrie van eenige beteekenis gevestigd. In Dirksland werd in de maand Juni een paardenmarkt gehouden; de aanvoer bedroeg 90, de handel was slap. Verder wordt in Dirksland iederen Donder dagmorgen in de café's een z.g. landbouwbeurs gehouden, die druk bezocht wordt door de landbouwers en kooplieden uit Dirksland en de omliggende gemeenten. In Melissant bestaat een door de landbouw- vereeniging aldaar opgericht gebouw, waarin pootaardappelen tot ontkieming worden ge bracht. Door de coöp. aardappelbewaarplaats „Dirksland" is in 1927 een dergelijk gebouw opgericht. Te Herkingen is een overzetvoetveer gevest tigd, dat den dienst onderhoudt tusschen deze gemeente en den Zeeuwschen wal. Ooltgensplaat. Industrie, daaronder te verstaan fabrieken e. d., bestaan in deze gemeente niet. De stoomdrukkerij der firma M. Breur Zonen vertoonde in 1927 een on geveer gelijk beeld als in de daaraan vooraf gaande jaren. Ook de zaadteelt bracht geen noemenswaardige verandering. Ten aanzien van den landbouw gaf 1927 groote schommelingen. Het voorjaar was onge veer gelijk aan andere jaren. Als gevolg van den natten zomer hebben vooral de vroege aard appelen zeer veel kwaad gewas gegeven. Voor de goede daarentegen golden hooge prijzen, evenals voor de koepeen en uien. Van de an dere gewassen zijn geen bijzonderheden te ver melden. De handel heeft met den oogst 1927 goéde zaken gedaan als gevolg van het vlugge ver voer der kwade aardappelen naar de aardappel meelfabrieken en de hooge prijzen der uien, goede aardappelen en koepeen. De zaadhandel, die in deze gemeente op een zeer hoog peil staat, heeft in 1927 haar plaats in den groot- en kleinhandel weten te bewaren. Markten worden alhier niet gehouden. Middelharnis, Sommelsdijk. Gezien het feit, dat te Middelharnis groote win kelpanden verrezen, mag aangenomen worden, dat de winkelnering goede zaken maakt, ook in verband hiermede, dat het getal bezoekers uit andere gemeenten van het eiland klaarblijkelijk blijft toenemen. Ook ging het bevolkingscijfer met 74 vooruit. De uitgifte in erfpacht aan particulieren van gronden in het westelijk deel der gemeente en de bouw van woningen werd voortgezet, ten gevolge waarvan de terreinen, enkele jaren ge- leden door de gemeente aangekocht, in gebruik waren genomen, zoodat de gemeente bezig is met den koop van gronden, in aansluiting aan de vorige, om gelegenheid te geven, dat de bouw geregelden voortgang heeft. Een en ander heeft gunstige gevolgen, zoowel voor de bouwers in het bijzonder als voor de ingezetenen in het algemeen, terwijl zulks even eens van invloed is op verschillende belastingen. De handel in landbouwproducten had een goed verloop. De landbouw had veel te lijden van veel vuldige en zware regels, doch de schade, daar door veroorzaakt, werd grootendeels te niet ge daan door de flinke prijzen, welke bedongen werden. De algemeene toestand was niet ongunstig. De handel in Sommelsdijk beperkt zich tot de landbouwproducten. Deze was in het voorjaar van 1927, toen nog producten van den oogst van 1926 verhandeld werden, niet zoo florissant omdat de prijzen der artikelen aan den lagen kant waren. In het najaar ging het beter. De prijzen van de producten van den oogst 1927 waren van begin af aan hooger en liepen lang zamerhand op. Dit maakte, dat er het geheele najaar een levendige handel was en dat er veel producten werden verscheept. Eigenlijke industrie is hier niet, behalve eene cichoreidrogerij en eene inrichting! waar erwten machinaal worden,'geschoond. Beide be drijven beteekenen voor de gemeente niet zoo heel veel, het zijn ook s/yzoenbedrijven. Verder is hier gewone ambachtsnijverheid, welke voor een groot deel in dienst van den landbouw staat. Er wordt iri deze gemeente wekelijks eene veemarkt gehouden gelijktijdig met de beurs voor den handel in landbouwproducten. Deze weekmarkt beteekent niet veel, slechts een ge deelte van het jaar worden enkele dieren aan gevoerd, meestal jong vee, voorts is er vrijwel steeds aanvoer van wat biggen en kippen. Deze markt is een uitvloeisel van de beurs. Voorts wordt in het voor- en najaar eene markt ge houden, welke voor het eiland van beteekenis is. In 1927 werden aangevoerd Op die beide markten te zamen: 59 paarden boven 3 jaar, 37 paarden beneden 3 jaar, 325 stuks groot vee, 300 stuks jong vee, 10 vette varkens, 10 magere varkens, 291 biggen, alsmede nog wat pluimvee. Goedereede en Stellendam. Van deze plaatsen werd geen verslag ontvangen. Stad aan 't Haringvliet. In deze gemeente wordt alleen handel gedreven in veld vruchten, welke handel in 't jaar 1927 zeer goed was. Wat betreft industrie en markt wezen zijn geen mededeelingen te doen. Nieuwe Tonge. In deze gemeente bestaat geen industrie, ook werden er geen markten gehouden. De handel in landbouwproducten was nogal belangrijk; goede prijzen werd gemaakt, voor namelijk voor uien en aardappelen. Overigens valt er weinig bijzonders te mel den. Oude Tonge. - In deze gemeente be staat geen industrie. Wat den handel betreft, deze bestaat in voortbrengselen van den landbouw, welke hoofd zakelijk worden verhandeld op de in deze ge meente gehouden wordende beurs op Vrijdag morgen van iedere week, welke bezocht wordt door alle landbouwers van Oost- en midden- Flakkee en door de aldaar wonende kooplieden, beurtschippers en commissionnairs. Deze handel betreft in den zomer granen, erwten en zaden, en in den herfst aardappelen, uien en koepeen. Een gedeelte der aardappelen wordt verhandeld naar België, terwijl overigens wordt verscheept naar Rotterdam, 's-Graven- hage, Amsterdam enz. De prijzen waren als volgt: tarwe gemiddeld 10. a 15.per 100 K.G., het grootste deel, door slecht weer veroorzaakte schot in de tarwe, voor eerstgenoemden prijs; erwten (schokkers) van 25.tot 33.per 100 K.G.; haver ie meest voor eigen gebruik be stemd. De prijzen der aardappelen waren, voorjaar 1927, 4.tot 4.25, en in den herfst 4.25 tot 4.50. Van de uien was de prijs, voorjaar 1927, van 2.tot 2.50, en in den herfst van 2.50 tot 3.50. Koepeen, voorjaar, 40 tot 50 ct. per 60 K.G., najaar van 20 tot 30 ct. per 60 K.G. Tevens wordt in de maanden Maart—Mei en Sepetember—November, iederen Vrijdag vee markt gehouden, waar gemiddeld 25 a 30 stuks worden aangevoerd. Prijzen groot vee 250. tot 300.—, klein vee 60.tot 120.— en biggen 15.— tot 40.per stuk. Noot van de redactie der „Maas- en Scheldebode". Dit is niet geheel juist. Er is te Sommelsdijk wel terdege industrie. Wijzen we slechts op de groote machinefabriek der firma Mosselman 6 Vis, die met het geheele eiland relaties heeft en de stoomdrukkerij der firma Boekhoven Zonen, welke behalve veel handelsdrukwerk ook verschillende periodieken uitgeeft. Trouwens in Middelharnis is er ook nog wel iets over industrie te zeggen. Noemen we slechts de Flakkeesche Boekdrukkerij en de groote auto- reparatie-inrichtingen. Bovengenoemde industriën geven zeker aan een 70 a 80 menschen geregeld vasten arbeid. Ons dunkt, dat dit toch wel waard is ge noemd te worden In ons vorig verslag gewaagden wij van groote levendigheid op bijna alle fondsenmark- ten, enhoewel hiertoe naar onze meening aller minst reden bestond, heeft de willigte zich ge durende de afgeloopen week met kracht voort gezet. Aanvankelijk viel meerdere opgewekt heid der beurzen te rechtvaardigen, omdat de algemeene geldsituatie aanzienlijk verbeterd is. Vele ondernemingen, welke zich op den wederopbloei van Europa hebben ingesteld, kun nen op redelijke winsten bogen, terwijl de ver sterkte leeningen voornamelijk aan Centraal- Europa goeden moed geven voor grooter ex pansie in de toekomst. Bovendien verwekt de politieke toestand geen bezorgdheid. Al deze genoemde factoren zijn werkelijk van bijzondere waarde, en zeer bemoedigend de beurzen hebben reden zich erover te verheu gen, doch dat een willigte zou losbreken als thans weken achtereen het geval is geweest, gaat elke redelijke berekening te boven. Naar onze meening zal de (speculatie dan ook werke lijk te eeniger tijd moeten ervaren, dat de me daille inderdaad een keerzijde heeft. Er zijn toch ook nog andere omstandighe den waarop gelet dient te worden, en welke zeer veel zorg en inspanning vereischen om tot een daadwerkelijken algemeenen wederop bloei te geraken. Hier denken wij in' de aller eerste plaats aan de ontzaggelijke schulden lasten, welke de Europeesche landen drukken; en waarbij voornamelijk Duitschland in een zeer ongunstige positie verkeert. J4u mogen an dere landen in verband met de versterkte sta bilisatie-leeningen, zich verheugen in een betere ontwikkeling van het bedrijfsleven en het eco nomische bestaan, toch blijft de kans op minder rooskleurige tijden bestaan. Dit is thans het geval in Duitschland, dat zich over zijn ge deeltelijk herstel reeds verblijdde. Op een Euro- peesch herstel valt slechts te rekenen, indien alle landen, welke in de geschiedenis een groote rol speelden en wier welvaart aan andere ten goede kwam, zich in gelijke mate ontwikkelen. Zonder Duitschlands finantieel en economisch herstel, zullen andere landen eveneens moeilijkheden te overwinnen hebben. Ovedreven optimisme, wel ke zich thans in speculatieve transacties op de beurzen uitdrukt, valt niet goed te praten. De Vereenigde Staten hebben terecht inge zien, dat Duitschland in het wereldhandelsver- keer niet weg te cijferen valt, en dat dit land medezeggenschap moet hebben in dit verkeer. Toen Duitschland dan ook de aanwijzing deed, dat het zonder steun niet verder kon, hebben de Amerikanen het volop credieten en leeningen verstrekt. Amerika zou verder niet ongeneigd zijn een herziening der oorlogsschulden te aan vaarden, d.w.z. indien de Europeesche schuld- eischers, welke hun finantieel herstel voor een belangrijk deel op Duitschlands betalingen heb ben berekend daarvoor toegankelijk waren. Er dient echter voor gewaakt te worden, dat 't absorptievermogen van Duitschland niet over voerd worde, daar anderp een nieuwe debacle zou kunnen ontstaan door toename der finan- cieele verplichtingen. Verdere leeningen aan Duitschland zijn daar om tijdelijk stopgezet op aanwijzing van een generaal der herstelbetalingen en met mede werking der regeering in afwachting van de verdere ontwikkeling der omstandigheden. De laatste weken toch is gebleken, dat de Duitsche conjunctuur er minder gunstig voorstaat dan verwacht werd. De productiekosten gaan niet langer in een dalende lijn, terwijl de afzet op de buitenlandsche markt reeds vrij lang aan het verminderen iser wordt niet meer ten volle geproduceerd, waardoor verhooging der onkos ten ontstaat. Hierbij komt, dat zich een streven naar loonsverhooging ptejrkeil ontwikkelt, in sommige industrieën zijn werkelijk loonsver hogingen toegestaan, terwijl elders uitslui tingen en stakingen plaats vinden, welke het economisch leven duur te staan komen. Als gevolg hiervan openbaarde zich een op- waartsche beweging van het prijsniveau, het geen lijnrecht in strijd is met de prijsstijging van verleden jaar, toen Duitschland een periode van hoog-conjunctuur medemaakte. Een en an der heeft tot gevolg, dat tal van ondernemingen thans genoegen moeten nemen met een sterke inkrimping van de winstmarge, hetgeen van groote beteekenis moet worden geacht, omdat de meeste dier ondernemingen gedrukt gaan on der zware rentelasten. Het is derhalve niet te verwonderen, dat de Berlijnsche beurs, in tegenstelling met haar zus terinstellingen, dezer dagen niet optimistisch gestemd was. Op de andere markten, als Walstreet, Lon den, Parijp, Brussel en Amsterdam heerschte wederom een bijzondere hausse. Met de kans op een disconto verhooging der Federale Re servebank te New-York werd meestal geen rekening gehouden, totdat de speculatie tot bezinning kwam, alle manoeuvres staakte, en tot winstneming overging. De willigte is reeds enkele malen onderbroken, en daarom blijft het onzeker in welke richting de markt zich thans zal begeven. w.o. LIEBIG, HöRüGEL, MULLER, MANN< BORG, HOFBERG alle instrumenten zoo goed als nieuw, in prijzen van Desgewenscht te betalen met f 2,50 per maand. Vraagt gratis catalogus en inlichtingen bij en neem daarvoor half om half Oe jnlste meleerlng. 26 GOUnSCHE WAGENSTRAAT 28 ROTTERDAM CHINA THEEper half pond 85 ct. GEBROKEN ORANJE PEKOE per half pond 85 ct. Te bereiken met lijn 5. TELEF. No. 1005 en 1946 DIRKSLAND Bekroond zijn mijn GAREELEN niet, doch goede wijn behoeft geen krans. Evenmin een goed GAREEL. Koop dus geen nieuwe alvorens U met mij in ver> binding te stellen. Evenzoo alle andere artikelen voor PAARDENTUIG. Geen BETER ADRES op geheel Flakkee dan ZADEL. EN GAREELMAKER MIDDELHARNIS 29786 Ugde I Bestel vroegtijdig uw benoodlgde Verder in op bestelling. Kralingen, DIRKSLAND, Tel. 1062 en zendt ze dan op naar onze fabriek, met een bestelling er bij van ons bekend merk Wij fabriceeren één kwaliteitde beste. 30205 Het rijwiel is gemonteerd met groot leder zadel, Engelsche ketting, Engelsch freeheel, zware bandrem, lederen kettingkast, verdikte roestvrije spaken, Englebertbanden, bel, tasch, gereedschap, achterlicht, draagvermogen ruim 150 Kg. Dit eerste klas merk (Excelsior) kost U slechts f 49,—franco naaste station, rembours, vrij zicht. met orgineele torpedenaaf f 4 meer, dus f 47,25, met zwart celluloid stuur 75 cent extra. H A HF TRANS PORT met torpedonaaf en zwart stuur, onverwoestbaar, f 10 meer, dus f 53,25. Alle rijwielen zijn met 12 maanden schriftelijke garantie, zonder bijbetaling. Kwaliteit boven alles, is ons blijvend succes Let wel, wij leveren rechtstreeks uit onze fabriek aan verbruiker. Het adres voor alle vervoer van land' bouwproducten, vee, varkens enz. is Adres: ORANJESTRAAT SOMMELSDIJK De Bank leent gelden aan leden tegen 4,8 's jaars. Zy neemt gelden op tegen 3,84 's jaars. Voorschotten kunnen dagelijks wor' den aangevraagd b|j een der leden van het Bestuur. Kaniookukin Donder» dag» en Zaterdagavond van 6—8 uur. Kassier J OH„HOLLEMAN, Dirksland

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2