Buitenland. Gemengd Mieuws. De „Veendam" aangevaren. V er koopingen. Marktberichten. met menschenhanden worden gerooid? Weet aij dat thans in deze Denemarken van zich doet spreken; dat daar de firma M. Seeft te Aarhuis een rooimachine in den handel he.ett qebracht, die, naar het heet twee jaren tot aroote tevredenheid der gebruikers is beproetd Weet qij, dat deze machine, welke door drie paarden wordt getrokken, in 8 uur een hectare kan rooien, de aardappelen op een wagen brengt, welke er naast rijdt, en ongeveer t 2UUU kost? B r\ EEN MIJNRAMP TE BROWNSVILLE. Vele dooden co honderden levend begraven. Uit Brownsville meldt Reuter, dat daar in de Mathermijn een ontploffing heeft plaats ge had, ten gevolge waarvan er zes-en-twintig mijnwerkers zijn omgekomen. Vijf verkeeren er in bedenkelijken toestand en honderd en twintig worden er vermist. Een later telegram meldt Waarschijnlijk zijn er honderd en vijftig mijn werkers ten gevolge van de ontploffing be dolven. Volgens een draadloos bericht wordt het aantal mijnwerkers, dat er nog in de mijn is opgesloten, op meer dan tweehonderd geschat. De hoop hen te redden is vrijwel opgegeven; de verwanten van de slachtoffers zijn den ge- heelen nacht op het tooneel van de ramp ge bleven, zich vastklampend aan de gedachte, dat misschien toch nog enkele arbeiders zich hebben kunnen redden. Tot dusver zijn er dertig verschrikkelijk ver minkte lijken geborgen. Nader meldt men ons Bij de ontploffing werden, naar men nader meldt, 212 arbeiders bedolven. Na de ontplof fing ontstond er brand, die de reddingsmaat regelen zeer bemoeilijkte. Het aantal lijken, dat men heeft kunnen bergen, bedraagt reeds 58. Met vijftien der arbeiders kon verbinding ver kregen worden, en deze arbeiders konden het nog verscheidene uren uithouden. Men hoopt nog 130 opgesloten arbeiders te kunnen redden. N. R. Ct. GASONTPLOFFING TE HAMBURG. 3 dooden talrijke personen naar de f Ziekenhuizen vervoerd. Zaterdag heeft in de vrijhaven te Hamburg een hevige ontploffing van met phosgeengas gevulde cylinders plaats gehad, waardoor eenige personen het leven hebben verloren en tal van personen door gasvergiftiging ziek zijn geworden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had een zeer moeilijke taak, daar de door haar gebruikte gasmaskers tegen dit gas geen voldoende bescherming bleken te verleenen. Enkele brandweerlieden geraakten dan ook bewusteloos en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Onder de bevolking in de buurt deden zich spoedig tal van vergiftigingsgevallen voor. In het geheel werden 52 personen naar de ziekenhuizen overgebracht, van wie er reeds 3 overleden zijn, terwijl andere nog in levens, gevaar verkeeren. Geheele wijken moesten door de bevolking worden ontruimd. De hal voor landverhuizers van de Hamburg» Amerikalijn is voorloopig ter beschikking ge. steld, om de uit hun huizen verdrevenen op te nemen. Onder de bevolking der verschillende wij. en ontstond een paniek. Tot van nacht 3 uur stonden de menschen op straat en volgden met groote bezorgdheid de windinrichting. Ook in naburige plaatsen zijn gevallen van vergiftiging voorgekomen. De politie heeft de bedreigde plaatsen ter» stond voor het verkeer afgesloten. De Lüneburger rijksweer wordt gereed ge. houden, om zoo noodig alle bedreigde plaat» sen terstond te kunnen ontruimen. Wolff seint uit Hamburg d.d. 21 dezer Het aantal slachtoffers van de gasontplof» fings>catastrofe alhier is tot 5 gestegen. Volgens een Lloyd's telegram uit New-York, is het Nederlandsche ss. „Veendam" van de Holland—Amerika Lijn, dat Zaterdagavond vandaar naar Rotterdam is vertrokken met pas sagiers, mail en stukgoed, tijdens dikken mist, ter hoogte van de Gfavesend Baai (gelegen tusschen Long Island en Staten Island) in aan varing geweest met het eveneens uitgaande Amerikaansche s.s. „Porto Rico" en vroeg eerst genoemde stoomschip om sleepboothulp. Een daarna ontvangen Reuter-telegram meldt idat volgens een door de Radio Corporation onderschept draadloos bericht, de „Veendam" zinkende zou zijn. Naar aanleiding van bovenstaande telegram men hebben we ons gewend tot de Directie van de HollandAmerik Lijn, welke echter omtrent het ongeval niet meer bijzonderheden ontvangen had dan wij zelf. Alleen wist zij te melden, dat tijdens de aanvaring de „Veen dam voor anker lag. Genoemde directie was evenwel van meening, dat men zich omtrent liet gebeurde niet al te ongerust behoeft te "laken, gezien het feit, dat het s.s. „Porto Rico hetwelk in de nabijheid ig,. ongetwijfeld de noodige hulp zal verleenen. Verder zou nog als geruststellende factor kunnen dienen, dat de aanvaring niet heeft plaats gehad iri open 2ee> maar in de Amerikaansche wateren, waar door dup de kans op hulp van andere zijde aanzienlijk wordt vergroot. Reuter meldt nog, dat het draadlooze bericht, waarvan hierboven sprake is uit niet- officieele bron komt. (Veendam, groot 15450 Bruto en 9202 netto registers ton, is een passagiersstoomschip van de HollandAmerika Lijn te Rotterdam en werd in 1923 op de werf van Harland en Wolff te Glasgow gebouwd. „Maasbode Het schip naar New-York teruggesleept. PASSAGIERS EN BEMANNING BUITEN GEVAAR. Een door ons ontvangen Reuter-telegram meldde Zondag, dat, volgens een verklaring van kapitein Krol gezagvoerder van de „Veendam" na de aanvaring de machine kamer gedeeltelijk vol water liep, doch dat het stoomschip naar New-York zou terugkeeren, zoodra de mist was opgetrokken. Volgens een later binnengekomen Lloyd's telegram uit New-York is de „Veendam" met de machinekamer vol water naar de landings- pier aldaar teruggesleept. Waarschijnlijk zullen de passagiers de reis met het Nederlandsche s.s. „Nieuw-Amsterdam" (eveneens van de Holland-Amerika Lijn) vervolgen. Van de directie der Holland-Amerika Lijn vernamen wij intusschen, dat de „Veendam" reedp Zondagmorgen om 6 uur aan de pier te New-York gemeerd lag en dus alle gevaar, zoowel voor de opvarenden, als voor het schip was geweken. Wat de passagiers betreft, ver klaarde ze, dat waarschijnlijk een deel daar van met het Engelsche s.s. „Pennland" (van de Redstar Line), hetwelk onvoorziene om standigheden voorbehouden heden van New- York naar Antwerpen zal Uitvaren, de reis naar Europa vervolgen. De rest der passagiers van de „Veendam","zal worden overgeboekt op de „Nieuw-Amsterdam", welke 26 Mei van New-York naar Rotterdam moet vertrekken. Zooa!|S men weet, is Zaterdag j.l. ook het hierbovengemelde Eng. s.s. „Pennland", na aan varing, naar New-York teruggekeerd, doch de schade, welke het daarbij heeft beloopen, schijnt van h,eel weinig beteekenis te zijn. Het Amerik. s.s. „Porto Ricodat met de „Veendam" in aanvaring is geweest, heeft men direct na het ongeval aan den grond gezet. Toen later echter was gebleken, dat de schade niet van ernstigen aard was, heeft het de reis naar San Juan in West-Indië vervolgd. „Msb." MIJNWERKER INGESLOTEN. Na meer dan twee dagen gered. Een Duitsch mijnwerker, te Stein woonach tig, werd, ten gevolge van het afvallen van gesteente, in Staatsmijn Mauritjs ingesloten. De reddingsbrigade heeft ongeveer twee en een halve dag gewerkt om het slachtoffer te be vrijden. Hun werken werd met gelukkigen uit slag bekroond. De man bleek ongedeerd toen hij bevrijd was, doch was totaal uitgeput. Per auto werd hij naar huis gebracht. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenmiddag geraakte het 3-jarig zoontje van M. te Uithuizen onder een vrachtauto. Een der wielen ging over het knaapje heen, ten gevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Op den weg tusschen Etten en Hoeven werd Maandagmiddag omstreeks half twee het ver minkte lijk gevonden van den 42-jarigen H. V., wonende te Hoeven. De verongelukte, die een rijwiel bereed, is vermoedelijk door een vracht auto aangereden. Zekerheid hiervoor ontbreekt nog. De heer Colijn in Magelang. Wij ontvingen ter inzage een particulieren brief uit Magelang, waarin uitvoerige mede. deelingen worden gedaan over het bezoek van den heer Golijn aldaar. In de Zendingskerk was op den eersten avond van zijn verblijf een ontmoetingsavond belegd De meeste Gereformeerden waren daar ondanks het lastige aanvangsuur aanwezig. De avond droeg een buitengewoon gezellig karakter. Ds. Merkelijn sprak een hartelijk be» groetingswoord. De heer Colijn vertelde een en ander over zijn Indische loopbaan en van zijn huidige ervaringen en indrukken. Wij citeeren uit het verslag van zijn toe» spraak aan het slot van den brief »Na enkele jaren in Indië sprak ik een pas» toor, die onafgebroken 38 jaar in Indië was. Ik vroeg hem«Verlangt u niet 'ns naar Holland?® Toen klopte die pastoor me op den schouder en zeide«Och, jongeman, als je eenmaal zoo oud bent als ik, zul je ook wel weten, dat de weg naar den hemel van uit Indië even lang is als van uit Holland®. Spr. wenscht allen Gods zegen op hun ar» beid. «Gij mannen, werkt met lust en ijver en tegen de dames zeg ikDient de Zending door uw man een prettig thuis aan te bieden®. Op zijn verzoek werd gezongen hetCalvinis» tisch lied bij uitnemendheid, Fs. 89 7 en 8. Op verzoek van Ds. Merkelijn zongen de aanwezigen de familie Colijn toe Ps. 134 3 Toen het lied geëindigd was, gebeurde er iets heel bijzonders, wat ik, of beter wat we ons heele leven niet zullen vergeten. Onder doodsche stilte nam Colijn nog eens 't woord. Mag ik nog even iets zeggen In ons midden is ook een militair. Tot jou, mijn jonge vriend, heb ik nog een apart woord. Zélf ben ik soldaat geweestzélf heb ik die uniform gedragenzélf heb ik in de ka» zerne geleefd en hoewel ik later tot hooger rang ben opgeklommen, weet ik nog heel goed de groote moeilijkheden. 't Is ontzettend moeilijk getrouw te blijven aan je beginsel. Ik bid God, dat Hij je kracht zal geven in die omstandigheden en dat je altijd trouw zult blijven aan je belijdenis®. Inmiddels was de bewuste jongeman gaan staan. Colijn ging op hem af en drukte hem de hand. Ds. v. Duinen sloot dezen kostelijken avond met dankzegging. Een prachtavondiets om je heele leven niet te vergeten. In alle eenvoudigheid gingen we afscheid nemeneen stevige handdruk eneen zeer bijzondere avond behoorde tot het verleden®. CoUjn de Zwager. «De Locomotief® schrijft De oud'Minister H. Colijn, die sinds eenige maanden in Indië reist, onderscheidt zich van verscheidene andere bezoekershij zwijgt. De heer Colijn stelt zich op de hoogte van den toestand in Indië en hij vervult deze taak niet alleen zorgvuldig maar bovendien kiesch. Mochten wij, die hier wonen, anderen wien een kort verblijf voldoende was om meenin» gen en vonnissen met nadruk uit te spreken, hun rapheid van oordeel en hunvrij» moedigheid wel eens benijden, zoo oud»Mi» nister Colijn eenmaal zijn bevindingen te boek stelt, zal men daaraan meer gezag toe» kennen, naarmate zijn inzichten op rustiger overweging en zwijgzamer beschouwing zijn gegrond. Wie echter geduldig kennis neemt van wat in Nederlrnd gezegd wordt en geschreven over Indië de groote beslissingen zullen en moeten tenslotte d£4r genomen worden zal steeds duidelijker de behoefte gevoelen aan een uitspraak, die althans voor velen gezag» hebbend is. Men ziet daar een zoo slingerende ongewisheid der meeningen over Indische zaken, dat niemand uit de verwarring meer wijs wordt; en geen partij is aan deze ver* deeldheid ontkomen. Zoo de heer Colijn zich inderdaad over den toestand en de eischen, daardoor aan het bewind gesteld, een oordeel vormt, zal dit althans eenige stevigheid en eenig houvast brengen en wat voortgang in het stuurloos schip der politieke opinies. Voor de Antirev. partij is uiteraard des leiders oordeel beslis» sendde betrekkingen van oud'Minister Colijn met andere, in het bijzonder bij Indië betrokken kringen, zijn nog sterk genoeg om ook daar den, thans ietwat zoekgeraakten vasten koers te doen hervinden. Een reusachtig vliegtuig. Met twaalf motoren. Duitsche bladen publiceeren eenige bij» zonderheden over een luchtreus, die bij de Dornief'fabriek te Friedrichshaven in aan» bouw en bijna klaar is. Het wordt met z'n twaalf motoren van gezamenlijk 5000 F.K. het grootste vliegtuig ter wereld. Men kan de Do. X (zoo is de naam), geen vlieg boot, maar eerder een vlieg schip noemen. In vo'm gelijkt het toestel op een Dornier» Superwal, maar het is vele malen grooter. De motoren zijn in paren z.g. tandems over het geheele draagvlak verdeeld. De romp is geheel voor tochten boven volle zee goconstrueerd en zal naar de over» tuiging der bouwers volkomen bestand zijn tegen de hoogste golven in den Atlantischen oceaan. De nautische instrumenten, waarover de bestuurder beschikt, zijn vrijwel dezelfde als op groote schepen in gebruik zijn. Een kapitein, twee bestuurders, twee monteurs, een marco» nist zullen de bemanning vormen en het toestel zal een 30 passagiers en een aanzien» lijke lading aan vracht en post kunnen ver» voeren. Gasvergiftiging Te Essen zijn twee jongelieden van 16jaar dood in een badkuip gevonden. Daarnaast lag een 19»jarigen vriend bewusteloos. Gas» vergiftiging is de oorzaak van den dood der twee jonge menschen. De politie denkt aan een ongeval, maar zet toch haar onderzoek voort daar zij op enkele nog niet verklaarde omstandigheden is gestuit. EEN KERKTOREN IN BRAND. Een der mooiste bouwwerken van Gro» ningen in gevaar. Maandagmorgen te ongeveer zes uur is de bliksem ingeslagen in de toren van de Herv. Kerk te Farmsum, gemeente Delfzijl, waardoor de toren in brand geraakte. Om zeven uur stond de toren in voljevlam. De spits is reeds naar beneden gestort en ook de kerk, een der fraaiste bouwwerken der provincie Gro» ningen, loopt groot gevaar. De brandweer tracht met drie spuiten het vuur meester te worden. De aangrenzende woningen zijn ont» ruimd Slachtoffer van zijn beroep. Zondagavond waren op het Kaasmarktter» rein te Leiden eenige jongens baldadigheden aan het bedrijven. Toen een politieagent ver» scheen zette zij het op een loopen, waarop de agent hen achterna zette. Hij had daarbij echter het ongeiukt dat de sabel hem tusschen de beenen kwam, waardoor hij kwam te val» len en een been brak. De man is nair het ziekenhuis overgebracht. Raadhuis afgebrand. In den nacht van Zondag op Maandag is het raadhuis met daaraan verbonden vereeni» gingsgebouw te Vierlingsbeek door onbekende oorzaak afgebrand. Met moeite wist men de belendende gebbuwen te behouden. Verzekering dekt de schade. Inbraak. Maandagnacht is ingebroken in de vracht» goederenloods op het station te Amersfoort. De inbrekers zijn binnengekomen door een raam en vervolgens door verschillende loketten in de loods doorgedrongen. Hier heeft men de lessenaars en verder de aanwezige pakket, ten enz. opengebroken en den inhoud door elkander geworpen. Vermist wordt een deel der goederen, o.m. vijftig paar sokken, en een bedrag van ongeveer f 10 aan kleingeld, eigen» dom van het personeel. In den vroegen Zondagmorgen is te Hoorn by den heer C. Lange, terwijl de bewoners lagen te slapen, een brutale inbraak gepleegd. Een uit melken gaande boer zag iemand in le woonkamer staan, doch hij vermoedde dat het een der bewoners was. Toen de bewoners ten slotte wakker Werden bleken alle sieraden ter waarde van ongeveer f 800 gestolen be» nevens eenig geld. Van de(n) dader(s) geen spoor. Ongeval by de Zuiderzeewerken. Een der werklieden bij de Zuiderzeewerken zekere Ippel, wonende te Werkendam, had het ongeluk tusschen staaldraden bekneld te geraken. Hem werd een been afgekneld. De ongelukkige werdjnaar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd en aldaar opgenomen. De man was pas een dag bij de werken aan de Zuiderzee werkzaam. EEN INBREKER NEERGESCHOTEN. Twee Inbrekers op heeterdaad betrapt. Groote consternatie op het Strooveer. Zondagavond omstreeks kwart voor 10 zag een rechercheur van de centrale recherche op de Gedempte Karoemelkshaven een berucht inbreker, die zich daar op verdachte wijze ophield. De rechercheur stelde zich in een urinoir op en zag kort daarna een anderen man, welke hem later eveneens een berucht inbreker bleek te zijn, uit een pand komen. De twee mannen liepen naar het Strooveer Daar hield de rechercheur beiden aan en hij gelastte hen met hem mee te gaan. Een van ae mannen zei, dat ze dat nog wel eens zouden zien. Beiden namen een dreigende houding tegen den rechercheur aan, waarbij de man, die uit het pand was gekomen, een pakje, dat hij onder den arm had gehad, liet vallen. De rechercheur haalde zijn revolver voor den dag en loste ter schrikaanjaging een schot in de lucht, waarop beide mannen er van door gingen. De rechercheur riep hen toe, te blijven staan, maar ze renden door. Hij heeft daarop in hun richting gevuurd. De kogel trof den man. die uit het pand was gekomen. Deze viel, maar stond oogenblikkelijk weer op om zijn vlucht voort te zetten, Opnieuw schoot de rechercheur op hem en wederom werd de man getroffen. Ook nu viel hij op den grond en ditmaal bleef hij liggen. De andere man wist te ontkomen. De getroffene, die twee schotwonden in den rug, even onder den rechter schouder bleek te hebben, is naar den politiepost aan de Galerij en vandaar naar het ziekenhuis aan aan den Coolsingel overgebracht; Het is de 42»jarige bootwerker C. F. M. Het pakje dat hij had weggeworpen, bleek een ijzeren geldkistje te zijn. Dit kistje dat f 50 bevatte, was gestolen uit het pand aan de kamemelkshaven, ten nadeele van den handelsreiziger N. F. W. Het kistje is in beslag genomen. Inmiddels was de aanhouding van den anderen inbreker verzocht en kort daarna is het de politie gelukt dezen vluchteling op den Schiedamschendijk aan te houden. Dit is de 42»jarige bootwerker P. P. B. Op hem zoowel als op zijn kameraad, zijn valsche sleutels aangetroffen. Hij is opgesloten. Het gebeurde heeft op het drukke Strooveer een groote consternatie gewekt. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Wielryder door den trein gegrepen. Zondagavond is de 53»jarige H. B., drukker te Apeldoorn, door den locaaltrein, die te 18.49 van Apeldoorn in de richting Hattem vertrekt, op den onbewaakten overweg aan den Waterlooscheweg aangereden. B. was per rijwiel en is vermoedelijk door den trein op zij geworpen. Hij werd zwaar aan het hoofd verwond en is ter plaatse door Dr. Bouman verbonden, waarna hij in bedenkelijken toe» stand per politie»auto naar het ziekenhuis is vervoerd. Nader vernemen we dat de man aan de gevolgen is overleden. Verdronken. Zondagmiddag te ongeveer 5 uur is door de politie te Schiedam uit de Noordvest met een dreg opgehaald het lijkje van den 4<jarigen Aldert Schollaardt, wonende Groeneweegje 155, aldaar, die onder het spelen van een daar staande stoomketel te water was gevallen. Dr. Geerdes kon slechts den dood constateeren. Het kind had ongeveer 20 minuten te water gelegen. Onweer. Zondagmiddag heeft boven Leiden weder een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in het net van de etectrische tram, waardoor de dienst gestoord werd. Verder sloeg de bliksem in den schoorsteen van het perceel Ransburgerweg 62. De schoorsteen werd weggeslagen, het dak beschadigd en ook binnenshuis werd schade aangericht. Persoon» lijke ongevallen hadden niet plaats. De uit gerukte brandweer behoefte geen dienst te doen. Verkooping bij inschrijving, onder voor» behoud der gunning van de afbraak van den opstal eener voormalige bouwmanswoning aan den Klinkerlandschen weg te Nieuwe Tonge, plaatselijk geteekend C 35, ten ver» zoeke van den heer A. B. Breesnee te Zierik» zee. Onderteekende en gesloten inschrijvings' biljetten te bezorgen ten kantore van Notaris J. van Ispelen te Oude Tonge, vóór of op den 1 Juni 1928, alwaar inlichtingen zijn te bekomen en de conditiën des verkoops ter inzage liggen. Notaris VAN ISPELEN. Openbare Vrijwillige Verkooping van Huizen met Erven te Middelharnis. op Woensdag 6 Juni 1928 bij inzet en op Woensdag 13 Juni 1928 bij afslag, telkens des avonds zeven uur in het Hotel Meijer, aldaar. Gemeente Middelharnis. Eerste koop. Het Huis en Erf aan den Ring, aldaar, kad. Sectie B nummer 312, groot 71 centiaren. Tweede koop. Huis en Erf in de Nieuw» straat, aldaar, Sectie B nummer 2231, groot 96 centiaren. Derde koop. Het Huis aan den Westdijk, aldaar, Sectie B nummer 449, groot 43 centi» aren. Gemeente Sommelsdijk. Vierde koop. Het Huis en Erf aan de Dubbele Ring, aldaar, Sectie B nummer 360, groot 53 centiaren. Alles behoorende tot het faillissement van den heer C. C, Bruggeman. Notaris VAN BUUREN. Openbare Vrijwillige Verkooping van een volledigen Burger»Inboedel aan de Voorstraat te Middelharnis, op Woensdag 23 Mei 1928 des namiddags 2 uur. Ten verzoeke van de erven van Mej.Wed. M. Bom. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdagen 24 en 31 Mei 1928, des v.m. om elf uur, in het Café van C. van Noort, te Geervliet, Openbare verkooping bij Veiling en Afslag, voor de erven van Mej. de Wed. A. Rietdijk—Kranenburg van: een Huis en Erf met Boomgaard en Tuin, te Geervliet, aan de Spuikade, groot 38 aren, 49 centiaren. Te aanvaarden dadelijk n& de gunning. Betaling kooppenningen 18 Juli 1928. Inlichtingen geven Mej. M. Rietdijk te Geer» vliet en ondergeteekende Notaris te Zuidland, C. LOEFF. Aangiften voor de verkoopingen van klaver te velde, te Ouddorp en te Stellendam, wor» den ingewacht vóór of op Zaterdag 26 Mei 1928 ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 6 Juni 1928 nam. 2uur(z.t.) te Sommelsdijk aan den Oostdijk, van een Koek» en Banketbakkerijinventaris met gas» motor (5 P. K.) en drijfwerken aan de Voorstraat van den inventaris van een fabriek van Suikerwerken met Brons Ruwolie»Motor (8 a 10 P.K.) en een Ford»Vrachtautoten verzoeke van de Erven L. Wessels. Notaris VAN DER SLUYS. Central* Valling te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 18 Mei 1928. Bloemkool le soort f 34,— tot f 37,—. 2e soort f 27,80 tot f 36,—. 3e soort f 13,— tot f 19,30. uitschot f 7,10 tot f 7,70. Alles per 100 stuks. Sla le soort f 8,80 tot f 9,50. Sla 2e soort f 2,70. Alles per 100 krop. Peen f 20,60. Rabarber f 5,70 tot f 6,50. Radijs f 1,20 tot f 2.-. Alles per 100 bos. Spinazie f 8,60 tot f 14,10. Postelein f 11,60 tot f 24,-. Bevelanders (poters) f 6,— tot f 6,10. Alles per 100 K.G. Kaas (komijne) f 0,25 tot f 0,30. Kaas 20plus f 0,34 tot f 0,36. Boter f 0,83 tot f 1,—. Alles per pond. Kipeieren 60 Kg. 5,40. Eendeieren 70 Kg. f 5,05. Alles per 100 stuks. Veiling van Maandag 21 Mei 1928. Bloemkool le soort f 33,30 tot f 34,—, 2e soort f 24,30 tot f 28,—. 3e soort f 17,80 tot f 19,—. uitschot f 3,60. Alles per 100 stuks Sla le soort f 9,— tot f 9,10. 2e soort f 6,80 tot f 7,10. Per 100 krop Rabarber f 5,— tot f 5,10 Radijs f 1,40 tot f 3,60. Peen f 16,60 tot f 20,50. Asperges f 56,— tot f 58,—. Per 100 bos Spinazie f 3,60 tot f 10,60, Postelein f 21,70, Bravo's (drielingen) f 7,10. Per 100 K.G. Kaas (komijne) f 0,21 tot f 0,25. Kaas 20 plus f 0,31 tot f 0,34. Boter f 0,53 tot f 0,60. Alles per pond Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedlgd Makelaar In aardappelen, groenten en fruit. Nasaankade 158, Amsterdam. Marktoverzicht der vorige week. Na de flauwe stemming aan onze markten kwam er deze week meer vraag voor alle soorten aardappelen met eenigszins oploopen» de prijzen. Industrie kwamen van f 4,50 op f 5,50, zand Industrie die men de vorige week niet verkoopen kon gingen nu vlug weg voor f 3,75 k f 4,—. Blauwen en bonten mits goede kwaliteit blijven gevraagd. Andijker Blauwen gevraagd, ook verschillende soorten poters. Nieuwe Malta verkoop vlug. Deze week geen aanvoer van nieuwe aardappelen. Ik kan een ieder aanraden, die nog aardappelen heeft, deze ter verkoop te sturen naar Jac. Knoop, daar mijn verwachting is een vluggere markt en beter prijs. De prijzen waren heden 21 Mei Per H.L.Zeeuwsche Bonten f 8,50 ik f 9,25 Zeeuwsche Blauwen f 8,50 a f 9,—Zeeuw» sche Klei Industrie f 5,25 ik f 5,75 Zeeuwsche Zand Industrie f 4,25 ik f 4,75Zeeuwsche Bonten en Blauwen Poters f 4,75 ik f 5,— Drentsche Eigenheimers f 3,50 k f 4,—Frie» sche Roodster f 7,50 a f 8,—Andijker Blau» wen f 5,— ik f 5,50 Per 100 K.G.Winter Malta aardappelen f 13,— k f 15,—Nieuwe Spring Malta aard» appelen f 21,50 a f 24,—. WEEKBERICHT No. 5. Fa. VOOGD KARSTEL, Rotterdam. De Belgische markt is zeer kalm, de prijs voor d sponibel daalde op fres 158, de voorraden zijn nog zeer belangrijk en het laat zich aanzien dat er in dit jaar in plaats van een tekort een niet onbelangrijk over» schot zal zijn. Nieuwe oogst fres. 155. Koers Belgische fres. 6,92. Vea en Paarden. ROTTERDAM, 21 Mei. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 590 vette runderen, 395 vette kalveren, 218 schapen of lammeren, 740 varkens. Prijzen per '/2 k.g.koeien 34 38 c., 46 ik 49 c., 51 a 56 c.; ossen 42 c45 a47'/2 c., 50 a 52 c.stieren 38 c., 44 c., 48 c.kal» veren 42'/2 i 47'/a C-. 57'/2 a 62'/2 c. 72'/2 a 77 '/2 c., schapen 28 c., 34 c.lammeren f 20 f 23 per stuk; varkens 33 c, 34 c., 35 c. Koeien en ossen waren ruim aangevoerd. De handel was traag en de prijzen waren gedrukt. Een enkele puik beste koe ging nog tot 4 cents boven noteering. Stieren met flinken aanvoer. De handel was tamelijk en de prijzen ongeveer gelijk aan die der vorige week. Vette kalveren met buitengewoon grooten aanvoer. De handel was slecht en de prijzen waren lager. Een enkel puik best kalf ging nog tot 5 cents boven noteering. Schapen en lammeren met geringen aanvoer, flauwen handel en gewone prijzen. Varkens waren zeer veel minder aangevoerd. De handel was vlugger en de prijzen waren hooger. Zouters gingen tot 33 cents. AMSTERDAM, 21 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 510 vette koeien,waarvan de prijzen warenle kwal. f 1,04—1,16, 2e kwal. f 0,90—1,04, mindere soorten 76—90 ct. Vette osseD 66 a 76 ct. per k.g. slachtgewicht. 130 melk» en kalfkoeien f 300-400 per stuk. 165 vette kalveren le kw. 80—90 ct,, 2e kw. 70—80 ct., 3e kw. 60—70 ct. per k.g. levend gewicht 139 nuchtere kalveren f 11—18. 86 schapen f 32—42 per stuk. 233 lammeren f 14- f 20 per stuk. 750 Holl. Overz. en Geldersche le kwal. 80-81 ct., 2e kwal. 79—80 ct., vette varkens 77—79 ct. per k.g. slachtgewicht. 100 paarden f 100—240 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 21 Mei. Eieren. Aanvoer 150,000 stuks. Prijzen van f 5 tot f 6.20, mid» delprijs f 5.75 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 21 Mei. Kaas. Aanvoer 149 partijen, tezamen 6705 stuks, wegende 33,525 k.g. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 45 k 50, idem mindere qual. f 42 k 44; zonder rijksmerk f 40 4 42. Handel matig. TIEL, 21 Mei. Boter. Aanvoer 92 k.g., prijs f 1.90 k 2.10 per k.g. Voorts 330.000 eieren, Erijs 4'/2 tot 6'/2 ct. per stuk en in den groot» andel f 5.65 a 6.15 per 100 stuks. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 21 Mei. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers f 9, Zeeuwsche blauwe f 8.25— 9, dito bonte f 8.25—9, bravo's f 9—9.50, Red star f 8—8.50, Belgische f 4—4.75, Industrie f 6—6.40, Malta's winter 13—16 ct., dito Sphings 18—24 ct. per kg. Met matigen aanvoer en redelijke vraag. ROTTERDAM, 21 Mei. De prijzen heden» ochtend besteed aan de Coöperatieve Tuin» bouwveiling Rotterdam en Omstreken 6.A., waren als volgt: PI. gl. komkommers (1ste soort) f 22—31, komkommerstek 18—23 ct., per kg.; sla (kardoes) 1ste soort f 5.40—6.20, sla (Meikoning) 1ste soort f 4.60—9.40spinazie f 5—10.90 per 100 k.g.bloemkool per 100 stuks 1ste soort f 21—46, uitschot f 5—18 peen 1ste soort f 28—31 per 100 bostomaten a 40—41 ct., dito b 34—26 ct., dito c 31—34 ct. per pond. Halden, Wol, enz. ROTTERDAM, 21 Mei. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer 3700 kg. blauw, schoon f 1.20, 2500 kg. Groningsch .f 1.20— 150, 7100 kg. Holl. geel f 1.20-1.60, 600 kg. Dauwroot f 0,90—f 1,05, alles per kg.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3