Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding li I 'II Kerk en School. Burgerlijke Stand Visscherij. Bui Geme S UT ib Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. Voor Alien die Sukkelen De li, fc> 1 i tfl af if - - leden. Over het algemeen was de verhouding tusschen werkgevers en werknemers uitstekend. Men waardeerde elkander en een ernstige botsing is vrijwel niet voorgekomen. Wat mij nu echter is opgevallen en waarop ik wijzen wilde is dit, dat in streken waar de organisatie's sterk zijn de hoogste loonen en waar het zwakst de kleinste loonen gegeven worden. En op het eiland Flakkee, met zijn zwakke organisatie, of plaatsen in 't geheel niet, de geringste loonen betaald worden. De vraag kwam bij mij op <>hoe lang zullen de christen>arbeiders de slaapmuts nog over hun oor en trekken Zijt gij bang om naar het Woord Gods op te komen voor het recht op het erf der Maat schappij Hoe lang zal het nog duren dat gij uw roeping en taak tegenover God en uw gezin leert verstaan en zult vervullen Hoe lang nog na dezen Als gij eens goed opmerkte wat schade gij uw gezin en u zelf berokkendet, dan zou er geen twijfel zijn of gij liet u dadelijk als lid van den Christelijke landarbeidersbond inscbrij» ven. Scha le aan u zelf en uw gezin, doordien al het werk aan den arbeider voor te weinig wordt aanbesteed. In de eerste plaats een veel te klein daggeld waarvan een middel matig gezin bij het tegenwoordige index cijfer on mogelijk leven kan. In de tweede plaats het z. g. n. om den derden. Gij ziet heele gezinnen werken in de ajuin en koepeen in het vuilste land dan ge» geven kan worden en ook dien arbeid wordt niet betaald, maar berekend naar de lage loonen die men geeft. In de derde plaats het schoonhouden van bieten en rooien ook van de aardappelen wordt in daggeld en aangenomen veel te laag betaald. Onze God gaf over 1927 een rijken zegen. De één meer, de ander migder, maar de landbouw gaf bij de hooge pachten een rijk loonende uitkomst. En wat doet men nu met den landarbeider Hooger loon geven omdat God zegende? Beantwoord die vraag eens voor U zelf en vraagt dan eens, raadplegende Gods onfeilbaar Getuigenis, of het beginsel dan geen geweld aangedaan wordt. Ik ontving laatst op mijn oproep in dit blad om lid van den Christelijken Land» arbeidersbond een anoniem schrijven. Men schold mij uit voor een sopialist en vooreen vuil christen die het volk maar in beroering bracht, Ik dank dien schrijver voor die decoratie, en verzoek hem zulk een open brief, onder» teekend met zijn naam, te plaatsen in de «Maas» en Scheldebode*. Dan ben ik bereid (en U, Mijnheer de Redacteur, zult mij wel een plaatsje afstaan) dat openbaar te beant» woorden. Ik wil U in de gelegenheid stellen om de volgende vragen onderteekend in 't openbaar te beantwoorden. Was de profeet Amos een socialist of een volksberoerdertoen hij in den Naam des Heeren getuigde, dat de nooddruftigen ver kocht werden voor een paar schoenen en de ellendigen des lands werden verdrukt Als het kaf van het koren verkocht werd en men uitzag naar den Maandag om de maatschappij te vervullen met onrecht? Stond bij Amos het geestelijke niet voorop Was Jacobus, de Apostel des Heeren, zulk een man, die met zijn vcreelde knieën van bidden, opkwam op het erf der maatschappij voor het recht van den arbeid Als hij hooien liet dat het loon onrechtmatig verkort was en hij wees op den Rechter die voor de deur stond en alles gezien en gehoord had? Was hij een socialist? Mag een christen niet opkomen voor het recht in een zondige maatschappij? Zwijg niet, laat Uw antwoord hooren 1 Ook Uw antwoord christen»arbeiders, wordt lid onzer organisatie, helpt opkomen voor Uw rechten. Met dank voor de plaatsing, Uw abonné A. KRIJGSMAN Pz. Algemeen Bestuur van den Middelbands. Ned. Chr. Landarbeidersbond. ENTHOUSIASME Enthousiasme heerscht erblijheid zien we op aller gelaat, bij ons uittrekken, bijna ieder weet het en ieder praat er over, de lauweren die „ons" Sempre oogstte te Goedereede, waar de jaarlijksche strijd gestreden werd. Met fier heid kijken velen naar de overwonnen hebbende muzikanten, want mijn zoon, mijn broer, mijn neef, mijn vriend is aan Sempre, weet je dat wel wist je dat niet en uit de oogen straalt trots omdat ook hij een bekende bij de muziek heeft. Allemaal zijn ze vóór het plezier en de heer lijke klank die oprolt tegen de huizen, allemaal genieten ze, als de klanken vanuit de tent op het Boumanplein ons oor binnendringen waar we ook zijn, we haasten ons, want er is mu ziek vanavond. Maar, waarom (Staat er dan toch enthousias me met een vraagteeken er achter Misschien omdat wij niet tevreden zijn met zqo'n hulde betoon Of zit er nog meer achter dat ons dat doet neerzetten Ja, gewisin mijn her innering zie ik enkelen die met ons dit hadden kunnen deelen, die eens met ons streden en werkten, maar nu niet meer helpen waarom ik weet het nietKomt en geeft uw kracht en wij zullen beloond worden, indien er met volhardende ijver wordt gewerkt. En ik richt ook mijn blik tot de velen, die wel lust en zin hebben maar 't eigenlijk niet durven, omdat „hij" ook niet gaat. Neen, voort met vereende krachten of men Graaf of Leen heer of knecht is, op ten strijd Waarom kunnen in veel kleinere plaatsen van dit eiland meer menschen zijn, die zich hiervoor geven Hier kan men toch zeker beseffen en begrijpt men zoo langzamerhand de groote aesthetische waarde, die aan muziek zoo nauw verbonden is. Toont dit dan, door „daadwerkelijk" op te treden en met de „daad" te helpen. Ik dank LI, redactie voor de verleende plaats ruimte. G. BERGMAN. SOMMELSDIJK. De oudste inwoner dezer gemeente, wed. K. Slui, hoopt op 25 Mei a.s. 91 jaar te worden. De vorige week stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling gemiddeld 3 werk- loozè landarbeiders ingeschreven. In de vorige week werden uit deze ge meente 109000 K.G. aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. Llitslag wedvlucht door de P.V. „Seinpost" vanuit Soignies, afstand 132 K.M. F. Radauer le, 2e en 3e prijs; P. de Gans 4e prijs; J. J. Nipius 5e en 7e prijs; J. Jordaan, 8e prijs; Jongejan 9e prijs; P. Vis van Heemst 6e prijs. Aankomst le duif 9.20 uur. Uitslag vanuit Noyon, afstand 256 K.M. Joh. J. Nipius le en 6e prijs; P. Vis van Heemst 2e en 4e prijs; A. Schuurman 3e prijs, F. Ra dauer 5e prijs; Jongejan 7e prijs; J. J. Nipius 8e prijs. Aankomst le duif 12.18 uur. Vrijdag werd het 6-jarig zoontje van J. Koote door een-auto bij de O. L. school over reden. De bestuurder van de auto nam het kind op en reed er mede naar zijn woning, al waar het ventje onderzocht werd. Het bleek, dat hij weinig letsel had bekomen. Op het te houden concours op 25 Juni te Oude Tonge zal door de muziekvereeniging „Sempre Cresendo" alhier worden deelgenomen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De zang- vereen. „Concordia" behaalde j.l. Donderdag op het concours te Goedereede den 3en prijs in de 3e afdeeling. OOLTGENSPLAAT. Gekozen tot Dijkgraaf van den Grooten Blok de heer D. Mijs, en tot Gezworenen de heeren A. J. Jacobs en J. M. van Dis. Weipolder. Gekozen tot Gezworene de heer G. H. L. de Bruin. Galathee. Gekozen tot Gezworenen de heeren H. J. van Nieuwenhuijzen en Jac. van Oorschot. OUDE TONGE. Door den Minister van Oorlog is voor goed vrijstelling van den mili tairen dienst verleend aan J. F. van Wezel. Van J. Waare zijn drie schapen gedood door een hond van Th. van Vugt. Aan den eigenaar van de schapen is schadevergoeding gegeven. Onze dorpsgenoot de heer J. Buscop, is geslaagd voor het examen voor Marechaussee en in zijn garnizoen te Apeldoorn ingelijfd. NIEUWE TONGE. Deze week zal hier de verkoop van de Emmabloempjes wederom plaats hebben. De opbrengst hiervan zal ge heel ten bate komen van de tuberculose-be- strijding in onze gemeente, zoodat met 't hier mee ontvangen geld mede-inwoners geholpen kunnen worden, die in dit opzicht steun en hulp van noode hebben. Laten er hierom zeer veel bloempjes verkocht worden voor 1 dubbeltje, kwartje of wat men er meer voor geven wil aan de dames, die zich voor het goede doel de moeite van den verkoop willen getroosten. v. G. Aan dhr. C. J. Admiraal is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Zuiddijk. Het zoontje van dhr. A. V. had het on geluk te vallen en zijn beentje te breken. Ge neeskundige hulp w^s noodzakelijk. DIRKSLAND. Bij publicatie is bekend ge maakt dat alle mestputten en vuilnisbakken binnen de kom der gemeente, moeten zijn opge ruimd en alle achterwegen en sloppen moeten worden opgehoogd en onder de lijn gebracht door de in art. 71 der Politieverordening aan gewezen personen, vóór Vrijdag, 1 Juni 1928. In het noodslachtingsgebouw werd bij een gestorven paard een geval van miltvuur geconstateerd. Het cadaver is ter vernietiging naar Rotterdam vervoerd. De muziekvereen. „Amicitia" behaalde op het concours een le prijs in de afd. Uitmun tendheid en de Zangvereen. „Excelsior" een le prijs in de eerste afdeeling. - Tegen een 2-tal personen van elders is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der motor- en rijwielwet. MELISSANT. De heer C. Both heeft wegens vertrek, zijn woonhuis staande aan den Bouw dijk onderhands verkocht aan den heer C. Stolk. De metselaarsknecht W. v. d. Mast kreeg Zaterdag bij het passeeren van een wagen een slag van een paard, waardoor hij onder de wagen, die gelukkig niet geladen was, terecht kwam. Van der Mast liep verwondingen op aan het gelaat en zijn arm en moest zich onder geneeskundige hulp stellen. Het jaarlijksch onderzoek van verlof gangers, lichtingen 1916 en 1919 zal voor deze gemeente gehouden worden te Dirksland op Donderdag 21 Juni a.s. des voormiddags 10.30 uur in de O. L. School aan den Ring. Toen de landbouwknecht H. H. bezig was, om met behulp van benzine en stroo een plaats te ontsmetten, waar een gestorven koe had gelegen, kreeg hij de vlammen in zijn ge zicht, terwijl hij ook aan de handen brandwon den opliep. Geneeskundige hulp was noodza kelijk. Aan de Wed. C. Zorge alhier, is door het Gemeentebestuur vergunning verleend, tot het doen bouwen van een woonhuis, aan de Dreef bij metselaar Mans. Tegen verschillende personen in deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet tijdig kenniisgeven van vestiging. Het is derhalve zaak, om zoo spoedig mo gelijk, of althans binpen 2 weken na het tijd stip van vestiging, daarvan ter gemeente-secre tarie aangifte te doen. HERRINGEN. De telefonische nachtver- binding met Dr. Huisman te Melissant is van de vroegere woning van Zuster Mulder overge bracht naar D. Grinwis. STELLENDAM. Tegen de landbouwers Adr. Kreeft en Aren Kreeft is proces-verbaal opge maakt wegens het laten loopen van paarden op weiland van anderen. De muzieStvereen. „tie Hoop" alhier, behaalde op het Bondsconcours op Hemelvaarts dag te Goedereede gehouden, den 2den prijs in de 2e afdeeling met 289 punten, terwijl de zangvereen. „Excelsior" den 3den prijs in de 3e afdeeling met 234 punten bekwam. Tegen Joh. Ardon te Dirksland is op aanklacht ,proces-i/erbaial opgemaakt wegens mishandeling van P. Jansen alhier. Heden Maandagmorgen geraakte de lo comotief van den trein der R. T. M„ die van hier ongeveer 8 uur v.m. vertrekt, tusschen Stellendam en Melissant defect. Hierdoor bleef de tram de reis van 10 uur aankomst uit Mid- delharnis naar hier en terug ongeveer 1 uur schuldig. GOEDEREEDE. Voor het Chr. Tehuis voor zeelieden te Rotterdam is 26,50 per lijst ge collecteerd. Een konijn van v. H. wierp 10 jongen. Moeder konijn stierf en buurmans kat heeft zich over de jongen ontfermd en zoogt ze. Ook geen alledagsch nieuws. OUDDORP. Bij het omzetten van land op de Jonkerstee is op een diepte van omstreeks 4 Meter het geraamte van een paard gevonden. De coöperatieve broodbakkerij is van daag, Maandag, in werking gesteld. Daarvoor is gehuurd de bakkerij van Flohil. SOMMELSDIJK.** 't College van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, benoemde in hare vergadering van den 18en Mei* j.l. tot kerk voogd den heer G. van den Boogert, in de plaats van den heer P. van Driel welke voor een eventueele herbenoeming niet meer in aan merking wenschte te komen. Gedurende de godsdienstoefening op Hemelvaartsdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier 10.— gecollecteerd voor de kerk. STAD AAN 't HARINGVLIET. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd een bankbiljet van 60.gecollecteerd. OOLTGENSPLAAT. Uitslag stemming voor één notabel A. Neels 24 stemmen, C. D. Birk- hof 23, A. J. G. van Rossum 4, P. den Bra- ber 1, C. J. van Nieuwenhuizen 1 en A. in 't Veld 1. Herstemming tusschen A, Neels en C. D. Birkhoff. OUDE TONGE. Bij de Ned. Herv. Gemeente is beroepen Ds. J. Kraaij van Staphorst. DIRKSLAND. De maandelijksche ertra-col- lecte in de Ned. Herv. Kerk bracht 84.op. HERKINGEN. Volgende wéék worden in de Ned. Herv. Kerk geen catechisaties gehouden. As. Zaterdag 26 dezer zal er in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk des avonds om half 8 (o.t.) gelegenheid zijn tot aangifte voor den H. Doop welke dan D.V. bediend zal worden op 3 Juni a<s. OUDDORP. De beroepen pred. Ds. H. A. Heijer van Vlaardingen, wenscht a,s. Donderdag deze gemeente te bezoeken, en om 6 uur in de Herv. Kerk op te treden. Ouders die voor hun kinderen bediening van den H. Doop verlangen, in de Herv. Kerk op 3 Juni, dienen daarvan aangifte te doen in de kerkekamer op a.s. Vrijdagavond 7 uur. Mr. V. H. RUTGERS. Benoemd tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Naar wij vernemen is tot gewoon hoogleeraar in de juridische faculteit aan de Vrije Unives- siteit benoemd Mr. V. H. Rutgers, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. Rutgers zal onderwijs geven in Strafrecht en Romeinsch Recht. Mr. V. H. Rutgers werd 16 December 1877 te js-Hertogenbosch geboren. Hij bezocht het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam en de Vrije Universiteit, waar hij het candidaats-exa- men in de rechten aflegde. Bovendien studeerde hij te Groningen, waar hij eveneens candidaats- examen deed. Zijn doctoraal examen legde hij af aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, aan welke Universiteit hij op stellingen promoveerde. In 1910 hield Mr. Rutgers zich bezig met de beantwoording van een prijsvraag der Leidsche Universiteit over een onderwerp van Romeinsch Recht. Zijn ingezonden antwoord kreeg een eervolle vermelding. Tot 1913 was hij advocaat en procureur bij het Gerechtshof te Amsterdam. Na 1913 te js-Gravenhage. Ook op politiek terrein neemt de nieuwe hoogleeraar een belangrijke plaats in. Zijn po litieke loopbaan begon, toen hij in 1907 gekozen werd tot lid van den Raad van Hilversum. In 1908 volgde zijn verkiezing tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. In 1912 werd hij lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. In 1915 werd Mr. Rutgers burgemeester van Boskoop. In 1917 deed hij intrede in de Prov. Staten van Zuid-Holland, waarin hij in 1919 tot Gedeputeerde gekozen werd. Tot 1925 was hij èn Kamerlid èn Gedeputeerde. In Au gustus 1925 werd hij benoemd tot Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het Ministerie-Colijn. Hij bleef aan tot Maart 1926. De publicaties van den nieuwen hoogleeraar zijn voor het meerendeel geweest brochures op politiek gebied. Zij betroffen onderwijs, kies recht, drankbestrijding en andere onderwerpen. Speciaal noemen wij nog zijn inl912 verschenen Rapport van het onderzoek op last der Regee ring ingesteld naar de werking van de Engelsche wet op de ouderdomspensioenen. In 1927 ver scheen van zijn hand een prae-advies voor de Ned. Juristenvereeniging over; „Wetelijke re geling van de concessies" en in 1928 voor de Calvinistische Juristenvereeniging over de be ginselen der huwelijkswetgeving. Ook is Mr. Rutgers medewerker aan de hoofdredactie van „De Standaard". PREDIKANTENCONFERENTIES. Door Docent P. J. M. de Bruin, van Veenen- daal, zullen op de a.s. Predikanten-conferen tie van de Chr. Geref. Kerk, de volgende stellingen werden verdedigd Belijdenis en Avondmaal. I. Om het juiste verband tusschen belijdenis en Avondmaal te vatten, dient men een rechte beschouwing van het genadeverbond te hebben. Van twee zijden is er een verkeerde beschou wing van het genadeverbond. II. Een Schriftuurlijke beschouwing van het genadeverbond leert a. Wat dat verbond toezegt en aan wie b. Waartoe het verbond verplicht. III. Uit die verplichting vloeit voort de catechese of opvoeding tot de belijdenis. Die opvoeding moet inhouden; a. kennis van hetgeen God in Zijn Woord geopenbaard heeft; b. roeping tot geldovige omhelzing; c. een ernstig voornemen tot een nieuwe gehoorzaam heid. Waar dit gevonden wordt is in beginsel om helzing van het Verbond. IV. Aan dit Verbond heeft God de Sacra menten gehecht a. de instelling der besnijdenis bewijst het. God richt met Abraham zijn verbond op en verzegelt het. Evenzoo het Pascha. God neemt Israël tot Zijn volk aan en verzegelt de belofte van den Middelaar in het geslachte Paasch- lam. b. Evenzoo bewijst het N. T„ dat de Sacra menten niet zijn gehecht aan verkiezing of wedergeboorte, maar aan het Verbond, c. Omhelzing van het Verbond eischt dus ten Avondmaal gaan. d. Dit sluit zelfonderzoek vóór het H. A. niet uit. V. Hieruit vloeit voort, dat een rechte on derscheiding omtrent belijdenis en Avondmaal noodig is. a. Schuchteren moeten onderwezen worden in den e i s c h des Verbonds. b. Onverschilligen moeten vermaand worden tot schuldbelijdenis voor God, omtrent de ver loochening van hun Doop en belijdenis. c. Afblijven van het H. A. mag nooit als bewijs van Godzaligheid aangemerkt worden. VI. Door vasthouden aan het verband tus schen belijdenis en Avondmaal wordt in de Nabetrachting een ruime weg geopend, om te wijzen op de plicht van een wandel naar het Verbond (Josua 24 27b). MIDDELHARNIS. Geboren: Janna, d.v. P. Verburg en C. ScholHermanns, d.v. G. Bergman en A. C. Rolandus; Gerrit, z.v. P. v. d. Valk en H. Kardux. OndertrouwdB. Dubbeld 28 j. en L, v. d. Made 25 j. GetrouwdJ. Groenendijk 24 j. (Sommelsd.) en K. Jordaan 23 j. Overleden; Een levenloos kind van K. Kruik en M. B. Noordijk. DIRKSLAND. OverledenJ. Bosschieter, ongeh., 78 j. J. van Broekhoven, 77 j„ wedn. v. Cornelia Robijn. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 75 K.G. gar» nalen. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 120 tot 150 kilo per vaartuig. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 100 tot 200 kilo garnalen per vaartuigin de stallen 9 zalmen. RADIO-ZWEMLES. Qstrenavond heb ik zwemles Door de radio gehad, Met mijn gansche bloedverwantschap Kroop ik in het koele bad. Ja, natuurlijk niet te zamen Telkens ééntje tegelijk, Want ons huis is nog geen badkuip Voor vijf, zes, personen rijk. Het begon eerst op het droge, Hangend tusschen twee crapaud^ Gaf de luidspreker het teeken Armen voorwaarts jetzt geht's los Weliswaar ging er een vaasje Met pendule naar de maan Maar dat prul van tante Fientje Had er al te lang gestaan. Later werd het pas gezellig Toen het in natura ging, En de wrakke, oude geyser d' Echte springplank goed verving. Eerst natuurlijk in 't ondiepe Dus de kuip maar één kwart vol. Daarna vulden we de badkuip Héélmaal. Toen kwam de lol, Eén momentje kwam er ruzie, En een kleine woordenstrijd, Wie het laatst er in mocht duiken, (U begrijpt, de frisschigheid.) Zéér bijzonder wap het oef'nen Aan den hengel. Die hing strak, Tot de hanglamp, waar hij vastzat, Naar beneden kwam en brak. Werkelijk, die radio-zwemles Is de eerste stap naar meer, Strakjes vliegles via Schiphol, Onafhank'lijk van het weer. Daarna hockey, voetbal, tennis, Ping-pong, athletiek en zoo Al d' Olympische geneugten Krijgen wij in huis cadaeu. Polstokspringen over tafel, Honderd meter hordenloöp. Dwars door gobeiin-fauteultjes 't Is gezellig en goedkoop. Ieder huisje wordt een stadion, Elke kamer een terrein, En het kleinste kabinetje, Zal nog een tribune zijn. Hilversum, ik dank u hevig. Hulde voor die zwemidee, Krijgen we in Juni draadloos Zonnebad met koets aan zee Dan heeft elk zijn eigen badplaats, 't Zij als huis-zee of bassin, Mijn étage, golvend-klotsend, Heet dan Wouter Loeb-les-bains. (Nadruk verboden). EEN COÖPERATIEVE EXPORT SLACHTERIJ. Er is in de laatste jaren, afwisselend met meer of minder kracht, in landbouwkringen geregeld propaganda gemaakt voor het coöperatief slachten, verwerken en verhandelen van var kens en ander vee. De moeilijkheden en be zwaren, daaraan verbonden, werden door de voormannen ernstig onder de oogen gezien. Toch houdt men zich overtuigd, dat het daar toe komen zal. Het wordt gevoeld als een noodzaak, omdat de winst, welke het produkt oplevert, niet goeddeels in handen komt van den producent, den boer, die voor zijn maan- denlangen arbeid soms maar karig beloond wordt, maar in die van den handel, van den eenvoudigen opkooper af tot den grooten ex porteur toe. De boer laat den handel den han del, en vergenoegt zich met zijn eenvoudigen, maar zwaren arbeid, zoolang men hem niet al te zeer te na komt, en voor hem dus ook de kans blijft bestaan om zijn bedrijf voor te zetten en met zijn gezin te leven, zij het dan ook op een wijze, waarmee menig burgerman en menig arbeider zich geenszins zou vergenoegen. Nood leert echter bidden; dringt en dwingt tot aan pakken, tot het de-handen-ineenslaan. En er is nood: de varkensmesterij loont absoluut niet meerGaat het zoo voort, dat wil zeggen krijgt de boer, als varkensmester, de gemaakte voederkosten maar amper, of zelfs niet eens vergoed (van den velen arbeid, er aan ver bonden, spreken we nu niet eens), dan zal hij ten slotte, hoe noode ook, dat deel van zijn bedrijf moetent staken. Wat dan; is er geen uitweg; is de varkenshouderij niet nog rendabel te maken Zoo vraagt men, en zoo neemt men zijn toevlucht, evenals dit reeds bij den zuivelafzet en bij den aankoop van veevoeder en meststoffen met groot succes is geschied, tot de coöperatie. Te Akkrum (Fr.) is reeds Jaren lang een coöp. exportslachterij, maar de andere provinciën hielden zich terug. Nu echter volgt Drente. Op 2 April is te Assen, in een ver gadering geleid door den Rijkslandbouwconsu- lent Prof. Elema, besloten tot de oprichting van de N. V. Drentscbe Exportslachterij. Reeds 2000 landbouwers hadden zich voor medewer king opgegeven, en men zou nog vóór Mei met het slachten aanvangen. Het doel is: het slachten en het verwerken van varkens en ander vee en de afzet der verkregen producten, maar ook het verhandelen van levende varkens. Het ka pitaal is verdeeld in aandeelen A van 500 en aandeelen B van 10. De bezitters van aandeelen B verbinden zich op straffe van boete van 25 gedurende 3 jaren al hun varkens, welke geschikt zijn voor verwerking of voor export, alleen te leveren aan de N. V. en wel minstens, per aandeel per jaar, 5 var kens, welke geschikt zijn voor bereiding van bacon. Imker en Fruitteler. Bijenhouder en fruitteler waren vroeger geen vrienden; de eerste werd niet zelden door den laatste geweerd, d.w.z. den imker werd ver hinderd zijn bijenvolken in den boomgaard te plaatsen, omdat men bang was voor den bijen steek. Soms werd plaatsing toegestaan tegen betaling. Nu is het echter anders: de fruitteler weet thans, dat zijn boomen de bijen evenzeer behoeven, n.l. voor de bevruchting der bloe sems, als de bijen zijn boomen, om er stuifmeel en honig van te halen. Daarom laat hij den imker met zijn korven en kasten nu gaarne toe, en juist omgekeerd als vroeger geeft hem daarvoor eenige belooning per volk. Ja, de aanwezigheid van bijen in een boomgaard of fruittuin tijdens den bloei is een der factoren, die van invloed zijn op de hoeveelheid en de hoedanigheid (kwaliteit) «wan het fruit. Vooral in het vroege voorjaar, als het weer nog erg wispelturig is en de bijenkorven of -kasten nog zwak bevolkt zijn, is het noodig om zoo veel mogelijk bijenvolken in de boomgaarden te plaatsen. Anders kunnen de vroege bloeiers,, als kersen, pruimen en bessen, niet voldoende met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn M ij n h a r st t's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. vrucht zetten. Zijn er bijen genoeg aanwezig, dan staat men vaak versteld van wat er kan geschieden. Daarvan vertelt de heer J. H. Claes- senfS in „De Fruitteelt". Hij vertelt hoe guur en winderig April '27 over 't algemeen was: alleen de 5 laatste dagen waren vrij goed. De vroege kers scheen dus weinig bestuivingskans gehad te hebben. Toch bleek het anders, dank zij de krachtige hulp der bijen, die op een oppervlakte van 3 H.A. in een 80-tal bijen volken aanwezig waren. Wel vertoonde de zon zich schaars, maar als ze ook slechts een oogenblik door de wolken brak, dan stortten de bijen zich in massa op de smachtende bloe sems. Alleen zoo schrijft de heer Claessenu alleen door het getal arbeiders uit te breidei!| is het mogelijk veel werk gedaan te krijgen. Veel bijen zijn dus in April noodig, om bij de vroegste bloeiers het onontbeerlijke werk dei kruisbestuiving te verrichten. Als de appels in bloei geraken, worden de omstandigheden heel wat gunstiger. De volken zijn dan reeds zeer in kracht toegenomen; een massa jong broed van het voorjaar is al tot vliegbij ontwikkeld; de dagen zijn ook heel wat langer en de zon ^schijnt warmer. En al moge het weer ook niet steeds constanter, bestendiger, zijn dan in April, de gelegenheid tot het doen van uitvluchten is toch zeker ruimer. Verafgelegen appelboom gaarden moeten dan echter ook beslist geholpen worden door de plaatsing van enkele bijen volken. Want als de bijen baden in een zee van bloesems dichtbij, dan gaan ze den nectar en het stuifmeel niet zoeken een half uur ver. Fruittelers, die in dit geval verkeeren, doen verstandig zelf een 2 a 3-tal bijenvolken te houden. Wenken en mededeelingen. In deze voor de boeren moeilijke tijden moeten ze alle zeilen bijzetten, om uit de verschillende onderdeelen van het bedrijf zooveel mogelijk te halen. Zij moeten a f schaffen de koeien, die weinig of schrale melk géven, welke dieren men door de melkcontrole kan leeren kennen» aan schaffen kuikens of eieren van goede legrassen: a f schaffen de aardappelsoorten, welke een ge ring beschot geven, en aan schaffen, ieder jaar een gedeelte, pootgoed van elders, van te velde en op monster goedgekeurde partijen. Zij moeten mesten en voederen met oordeel. Voor het eerste is noodig, dat men van zijn grond een monster tot onderzoek op kalktoestand op zendt naar het Bodemkundig Bedrijmslabora- torium te Groningen, vqor het laatste leze men geregeld een vakblad en de landbouwrubriek in zijn nieuwsblad, en volge, zoo mogelijk, een cursus in voedingsleer in zijn woonplaat^ of omgeving. De groildstoffen voor het bedrijf (kunstmest, veevoeder, zaaizaden) moeten steeds worden aangekocht onder A. H. V., onder controle van het Proefstation; wie dit niet doet, loopt gevaar zich groote schade te berokkenen. Wie van zijn gewassen de hoogste opbrengsten wil verkrijgen, moet echter niet enkel goed mesten en goede, veredelde rassen uitzaaien, maar bovendien op krachtige wijze het onkruid bestrijden. Weet gij? Weet gij, dat Prof. Peter te Hamburg thans ook carbolzuur heeft aanbevolen tegen de runderhorzellarven; dat deze na de aanwen ding eepst nog levendige bewegingen vertoonen, maar na 1J-2 a 2 uur bewegingloos worden en den volgenden dag dood zijn Weet gij- dat men in de Veenkoloniën reeds sinds 20 jaar zoekende is naar een doelmatige aard- appelqa(oim^chinej maar dat de ideale con structie nog niet is gevonden en ook daar ver reweg de meeste aardappelen, nog wel 95 fflet menschenhar gij, dat thans in doet spreken; da Aarhuis een roo gebracht, die, n; groote tevredenhe Weet gij, dat dt paarden wordt g< kan rooien, de brengt, welke er kost EEN MIJNRA Vele dood Uit Brownsvil de Mathermijn had, ten gevolc mijnwerkers zijn er in bedenkelij twintig worden Een later tele Waarschijnlijk werkers ten dolven. Volgens een aantal mijnwerk opgesloten, op De hoop hen de verwanten heelen nacht bleven, zich dat misschien hebben kunnen Tot dusver minkte lijken ge op ge Nader meldt Bij de ontplo meldt, 212 arbe: fing ontstond regelen zeer ben men heeft kunn Met vijftien der kregen worden, nog verscheiden nog 130 opgeslo GASONTPU 3 dooden Zieke Zaterdag heel een hevige ont gevulde cylinc eenige personei en tal van pers zijn geworden. De brandwee had een zeer haar gebruikte voldoende bes Enkele brandv bewusteloos worden vervoeg Onder de be spoedig tal van In het gehee ziekenhuizen 3 overleden zij gevaar verkee door de bevoll De hal voor 1 Amerikalijn is steld, om de u te nemen. Onder de ^.«n ontstond uur stonden met groote i Ook in nabu: vergiftiging vo De politie b stond voor he: De Lünebui houden, om zi sen terstond te Wolff seint Het aantal fings. catastrofe Volgens een is het Nederla HollandAmer vandaar naar sagiers, mail ter hoogte vs tusschen Long varing gewees Amerikaansche genoemde stoo Een daarna -dat volgens onderschept d zinkende zou Naar aanleid men hebben van de Hollai omtrent het ontvangen had te melden, dat dam voor anl evenwel van- het gebeurde maken, gezien Rico", hetwelk de noodige hulj a's geruststelle de aanvaring i zee, maar in d< door dufs de 1 aanzienlijk wor Reuter meldt v:

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2