4 Officieel Gedeelte. Gemeenteraad. Kerk en School. smaakt als room. DE LANDDAG. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. I Oranje stonden en dat slechts „sommige I}er- vortnden met Datheen het uitroeijen der Room- sche Kerk voor onvoorwaardelijke verplichting hielden". Weten de leidende figuren in den Staatk. Ge- ref. kring deze dingen nog niet, of durft men ze den lezers niet onder de oogen te brengen DE HEMELVAART. 1. Hij heeft voor 't laatst den Berg bestegen En zijn discioelenpchaar met Hem, Nu klinkt nog eens Zijn vriendenstem En uit zich in den jongsten zegen Daar rijst voor hun verbijsterd oog, De Heer, nog zegenend omhoog, En zweeft den ruimen hemel tegen. 2. Gewis ten hemel moest Hij varen. Die uit den hemel was gedaald Die onder menschen had gedwaald, Hernam 't gebied der Eng'lenschaar Het elfgetal, verstomd van schrik, Staat met onafgewenden blik En houdt niet op Hem na te staren. 3. Maar ras onttrekt Hem aan hunne oogen Een wolk, die om Hem henen zweeft, En den verheven Christus heeft Als met een wijd gewaad omtogen Is dit de wolke, die voorheen, Op $srels heiligdom verscheen, Der heerlijkheid van God den Hoogen 4. De Jong'ren waren diep verslagen, En hielden 't hoofd ter aard gebukt, Als van een vreemden droom gedrukt, En durfden vraag noch uitroep wagen. Hun Heer' was heerlijk weggegaan Maar wie, wie zou hun ziel voortaan Versterken, leeren, onderschragen 5. Weer beuren zij den blik ten hoogen, Of niets meer zichtbaar zij van Hem Daar vangt hun oor een hemelstem Twee Eng'len stonden voor hun oogen „Gij Galileërs, staart niet meer „Uw Heer' komt even zeker weer, „Als Hij van u is weggetogen Zoo treurt niet als verlaten weezen, Keert weder naar Jeruzalem Gedenkt, vereert, verkondigt Hem Hij zal ook deze smart genezen, Gaat henen en verwacht den Geest, Hij komt, Hij komt op 't Pinksterfeest De Zone Gods zij luid geprezen N. BEETS. De Redactie van de „Maas" is zoo vrien delijk, mij de gelegenheid te schenken, de aan dacht onzer menschen nogmaals te vestigen op den Landdag, uitgaande van den Ring van Ned. Herv. Jong. Vereen, op G. G., en die a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) gehouden zal worden op het terrein bij de Herv. Kerk te Middelharnis. Allereerst mag ik dus zeker wel, namens onzen ring, der Redactie hartelijk dank zeggen voor de op deze wijze betoonde welwillende medewerking. Het programma mag ik welhaast bekend ver onderstellen. „Maas", „Rotterdammer" en „Waarheidsvriend" bevatten reeds berichten en op alle Flakkeesche dorpen vertellen glas- en aanplakbiljetten, wat er staat te gebeuren. Bovendien zijn onze predikanten en godsdienst onderwijzers ter wille geweest in het afkon digen en krachtig aanbevelen van den Landdag. We hebben daarom goede verwachting. Bij honderden zullen ze komen. Zoowel uit Oud- dorp en Ooltgensplaat als uit de meer dichtbij gelegen plaatsen. Indien de voorbereidingstijd niet te kort is geweest, zal de „overkant" zich niet onbetuigd laten en met extra-booten de bezoekers aanvoeren. Fietsen kunnen op het terrein in bewaring worden gegeven. Degenen, die met de tram komen, kunnen nog bijna den geheelen landdag meemaken. Zooals gezegd: we verwachten honderden. Laat het getal gerust tot duizenden klimmen. Op de feesten, die de wereld orga niseert, komen ook duizendtallen. Het christen volk van Flakkee mag voor de wereld niet onder doen. Dat is het aan de eere des Konings verplicht. Zou de overste dezer wereld zijn duizenden en de Koning der Kerk slechts zijn honderden hebben Het Geref. volk is steeds geweest een volk-van-de-daad. Laat het dan ook thans gezien worden, dat zij, die nog vast houden aan Schrift en belijdenis, tot kloeke daden in staat zijn. Wij komen, om het Woord Gods te beluis teren. Wel in 't bijzonder dat Woord voor onze jonge menschen. Doch niet voor hen al leen. Dat ook de ouderen komen, de vaders en moeders. Voor hen zal er ook wel iets bij zijn. En ook: opdat hun zonen, die reeds lid der J. V. zijn, bemoedigd mogen worden door het medeleven hunner ouders; en opdat hun jongens, die nog niet zijn aangesloten bij een J. V., door hen mogen worden opgewekt daar toe. 't Mag hier nog wel eens gezegd, dat het schande is, dat het in dit opzicht zoo heel treurig gesteld is op Flakkee. De kerkeraden geven de jeugd, zonder één hand ter behoudenis te hebben uitgestrekt, voetstoots aan het onge loof over. Onze J.V.'s te Dirksland, Middel harnis, Ouddorp, Sommelsdijk en Oude Tonge lijden een kwijnend bestaan door gebrek aan leden, hier minder, daar meer. Ooltgensplaat, Den Bommel, Herkingen, Goedereede, Nieuwe Tonge hebben niet eens een Herv. Jong. Ver een. Dat onze Landdag er dan ook toe mede- werke, ,-dat. onze bestaande, J.V,'s haar. ledental zien verdubelen eft dat nieuwe worden op gericht. En als het nu eens erg koud is, of regent Wel, dan komen we ook, nietwaar De beide kerken van M'harnis en S'dijk staan door de goede zorgen van heeren kerkvoogden ter be schikking. Het kleine Protestantsche hoekje van Noord-Brabant organiseerde vorig jaar ook een Landdag. En de menschen kwamen ten getale van bijna twee duizend in den stroomenden regen, om onder hun paraplu's gedoken, naar de redevoeringen der sprekers te luisteren. Het woord, neen de daad is thans aan U, volk van Flakkee. Gij komt trouw op. Daarop rekenen wij. Komt vooral vroeg: dat verge makkelijkt den arbeid onzer p'rogrammaver- koopers (programmals a 15 cent bij den ingang verkrijgbaar). En: we moeten precies om kwart voor drie beginnen. Reeds te half twee gaat daarom het terrein open. Voor zitplaatsen wordt gezorgd. Consumptie is in de pauze verkrijg baar op het terrein. Het behoeft zeker niet gezegd, dat onder het spreken absolute stilte een eerste vereischte is. Moge er gebed zijn in veler hart om een door schoon lenteweer begunstigden en boven al door God gezegenden Landdag. Strekke hij tQt eer en verheerlijking van 's Heeren Naam en tot heil van jongeren en ouderen. C. v. d. SLUIJS, Secr. Ring Flakkee van Ned. Herv. J.V. op G.G. LANDBOUWBELANGEN. DE MUSSCHEN. Naar aanleiding van een artikel in Uw blad van 9 Mei j.l. van den heer Keijzer, neem ik de vrijheid een en ander in het midden te brengen. De schade, door de musschen teweeg ge bracht, is werkelijk kolossaal. Hoewel zelfs niet bij benadering is aan te geven hoe groot, kunnen wij veilig aannemen, dat deze alleen voor ons eiland in de duizenden guldens loopt. Vooral de laatste jaren is het aantal musschen zoodanig vermeerderd, dat, zal men niet spoedig van een ramp moeten spreken, alles in het werk gesteld zal dienen te worden dit kwaad tegen te gaan. Juist i|S het gezien, dat ter bekamping dezer plaag een vereeniging worde opgericht, welke over het geheele eiland werkt, omdat de be langen op alle plaatsen geheel dezelfde zijn. Er is geen enkele plaats op ons eiland, waar de musch niet tot de schadelijke vogels moet wor den gerekend. Die vereeniging zou ik willen noemen de Centrale musschengilde, met onder- afdeelingen voor de verschillende dorpen en buurtschappen. De Centrale regelt in overleg met de afdeelingen de te volgen werkwijze ter verdelging. Iedere land- en tuinbouwer betaalt naar het belang, dat hij bij de zaak heeft, niet alleen naar de grootte van zijn bedrijf, doch ook naar de ligging en den aard daarvan. Zoo stel ik mij ten minste de zaak in grove trekken voor. Nu wil ik nog enkele regels geven betreffende de musschenbestrijding in het algemeen. De heer Keijzer schrijft ook over medelijden en bescherming van dieren bij de musschen bestrijding. Zeer zeker mogen wij de humaniteit niet te ver voeren. Toch mogen wij niet noo- deloos wreed zijn. Daarom zou ik ééne wijze van musschenverdelging willen verboden zien, n.I. het vangen met draadklemmen. Wie dit ook maar even heeft nagegaan, moet met mij van een ware dierenmarteling spreken. En het aantal op deze wijze gevangen musschen is toch uit den aard der zaak. niet zoo heel groot. Veel verder komt men m. i. door een massa verdelging. Ik heb hierbij vooral het oog op het verstoren der broedplaatsen, het vernietigen van nesten, eieren en jong broed. Ten tweede het vangen in massa-vangmonden, waarbij dan nog een goede methode gezocht moet worden om de dieren pijnloos te dooden. En ten laatste meen ik nog een groot bestrij dingsmiddel aan de hand te kunnen doen, n.I. door de dieren de gelegenheid tot neptelen te benemen. De meeste musschen toch worden onder de pannen geboren. Ik bedoel die holle, ouderwetsche pannen. Als wij de musschen nu de gelegenheid benemen onder die pannen te komen, zouden wij al een eind op weg zijn. M. i. is dat zeer goed mogelijk door het aan brengen van smalle reepen kuikengaas onder de onderste rij pannen. Misschien zijn er nog betere middelen daarvoor Als ieder dat op zijne eigen woning toepaste en de betreffende autoriteiten op kerken, scholen en verdere openbare gebouwen, welke broedplaatsen zijn van duizenden musschen, zouden zij twee groo- te belangen dienen, n.I. het helpen bestrijden der musschenplaag en het tegengaan van ver ontreiniging van het drinkwater, want werkelijk men huivert bij den aanblik van de vieze goten het water te drinken. Mochten deze regelen slechts een weinig er toe bijdragen het vraagstuk der musschenbe strijding iets nader te brengen, dan zal ik mijn moeite ruimschoots beloond achten. H. VAN DER MEIDE. Sommelsdijk. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Mei.) Nadruk verboden. Als de grond goed is doorzond, dus door en door warm is geworden, dan eerst is het de rechte tijd om boontjes te leggen, en ook om postelein te zaaien op den kouden grond. Is de grond nog koud en nat, dan komen de boontjes indien ze al boven den grond komen, op met „kwade harten" ze mogen niet lang zich schuil houden, maar fluks zich vertoonen. En even zoo is het met de postelein, die ook heel niet tegen kou en nattigheid kan. Bij warm weer mits de aarde goed vochtig gemaakt is wordt zij reeds binnen weinige dagen zichtbaar. Van nu af kan men tot in Augustus geregeld door uigezonderd bij nat, guur weer poste lein zaaien, er dus geregeld door van profi- teeren, en ook geregeld door „Wecken" of inmaken in gewone flesschen. Voor postelein is het „Wecken" niet noodig het zuur der, groen te is op zichzelf bederfwerend wel is het goed teneinde schimmelvorming geheel te voorko men, de gewone flesschen te zwavelen en na vulling te lakken. De rechte tijd is het dan nu ook om boontjes te leggen niet alle tegelijk, dan zouden alle ook tegelijk rijp en eetbaar zijn. Wie om de week boontjes poot tot in Juni toe, kan den geheelen zomer door tot in den herfst versche boontjes eten de laatst ge pote zijn dan natuurlijk niet geschikt om in 't volgend voorjaar als pootgoed gebruikt te wor den daartoe neemt men de eerst gelegde, die goed rijp en behoorlijk gedroogd zijn. U is in het gelukkig bezit wellicht van een of meer bakken Denk dan aan het luchten Want in dezen tijd kan het onder het giajS al zeer warm worden, en bij niet-luchten zouden bloemen en groenten verbranden. Snij- en sper- cie-boonen kunnen flink hoog gelucht 'Worden, en men mag ze niet eer dicht leggen vóór de zon van de ramen af is. Van bloemkool en wortelenbakken moeten de ramen nu afgeno men zijn. Meloenen en komkommers, alsook de bloembakken, dienen nu ook al flink ge lucht te worden, terwijl de bloemen al lang zamerhand naar buiten gebracht kunnen wor den. Ook in druiven- en perzikenkassen moet aan het luchten gedacht worden, naarmate het weer warmer wordt. Heeft men de planten nog in de koude kas staan, dan kan daar 's nachts ook al wat lucht in blijven. Ja, vele planten en bloemen kunnen nu, mid den Mei, wel al naar buiten gebracht worden. Maar, blijf nog waakzaam Laat de gelegenheid het toe, plaats ze dan zoo, dat, ze 's nachts nog gedekt kunnen worden, óni mit nog door een nachtvorstje verrast te worden. Welke planten zonder bezwaar al naar buiten kunnen? Ik noem 'er-enkele: Pél&rgonïiltói ZonaTe, Odier, Pelar goniums, Petunia's, Verbena's, Heliotropen, en nog vele andere, die al eenigszine groot genoeg zijn, om op het perk gebracht te worden. De planten kunnen nu alvast klaargemaakt worden voor het perk. Bij de meesten zullen stokjes gezet moeten worden, anders zouden ze met hevigen wind stuk slingeren. Sterk en dik riet kan ook zeer goed als bloemstokjes dienst doen terSvijl raffia' bindbast uitstekend bindmate- riaal is. Op den kouden grond kunnen nu wel al om en bij den 20sten Mei augurken gezaaid worden de beste soort is de kleine scherpe groene. Men zaait op een rabatdat is voor een schutting of muur of een warm plaatsje in den hof. De grond moet bemest zijn geweest met ouden verteerden mestop verschen mest zullen de augurken te wild groeien en weinig vrucht geven. Men Iegge 2 of 3 pitjes bij el kaar, op een afstand van 1JJ a 2 voet; later één plantje laten staan. Wanneer de planten vrucht gaan geven, moet men om den (anderen dag gaan plukken, omdat ze bij warm weer spoedig te groot kunnen worden. De augur ken kunnen ook wel vervroegd worden, door ze in April onder glas te zaaien, en ze vervol gens elk afzonderlijk in een potje te zetten. Thanp kunnen dit al mooie plantjes zijn, wel ke dan reeds op hun plaats—énn bestemming geplant kunnen worden. Het gras op de gazons zal al wel lang be ginnen te worden, wat op een mooi gazon niet hoorthoe korter het gras, hoe fraaier. Daarom moet het nu gemaaid worden, echter niet bij scherp zonnig weer en bij felle droogte, want dan zou het grasveld, na gemaaid te zijn, spoe dig kunnen verbranden. VRIJSTELLING Tan dan DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. De Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrijstelling, te weten: a. broederdienst b. kostwinnerschap c persoonlijke onmisbaarheid d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig>menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt; e. verdrag f. aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschillende artikelen der wet is gere» geld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmerking komt. Het voornaamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordt hieronder voor elke reden afzonderlijk vermeld. De vrijstelling, verleend om een der onder a, b en c genoemde redenen, geldt niet in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Hetzelfde kan ook van toepassing «orden verklaard op de vrijstelling, verleend om de onder f genoemde reden. (Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 11 Mei 1928. A De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER Openbare vergadering van den Gemeen teraad van DIRKSLAND, op Vrijdag 11 Mei des v.m. 9.30 ure. Aanwezig waren alle leden. Nadat de vergadering met gebed was geopend werden de notulen der vorige vergadering ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de volgende ingekomen stukken De goedkeuring van Ged. Staten dezer pro vincie van de wijziging der verordening rege lende het openbaar lager onderwijs in deze ge meente de goedkeuring ovér de wijziging van de gemeente-begrooting 1927. Het verslag van Burgemeester en Wethouders van Hetgeen met betrekking tot de verbetering der volkshuis vesting in het jaar 1927 js gedaan. Een schrijven van Ged. Staten waarbij zij de ontvangst berich ten van het raadsbesluit tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het belasting jaar 1928-29 op 1. Een schrijven van Ged. Staten waarbij mede deeling werd gedaan dat over 1926 door deze gemeente 36.22 teveel is betaald in de kosten van den Keuringsdienst van Waren te Dor drecht. Een schrijven van den minister van arbeid, handel en Nijverheid betreffende steun voor woningbouw. De heer L. de Boer berichtte dat hij zijn benoeming tot lid der Woningbouw vereniging aanneemt. Het procesverbaal van de opneming van de boeken en 'kas van het Vleeschkeuringsbedrijf. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van de Gezondheidscommissie over 1927 werd -goedgekeurd met een totaal ontvang van 1443.36 en met een uitgaaf van 1365.84. Goed slot 77.52. De rekening van het vleeschkeuringsbedrijf over 1927 werd voorloopig vastgesteld slui tende met een ontvang en uitgaaf van den gewonen dienst van 4700.95. De kapitaal inkomsten en uitgaven bedroegen 5500.—. Vastgesteld werd een nieuwe regeling van de belooning van de helpsters der openbare be waarschool en handwerkschool. Mej. Overbeeke werd in plaats van wijlen haar vader benoemd tot bibliothecaresse der gemeentelijke bibliotheek. Aan den heer C. de Graaf werd op zijn verzoek wegens benoeming te Noordwijk eer vol ontslag verleend als Keuringsveearts onder dankbetuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een Keuringsveeartp. De voordracht luid de no. 1 W. H. van Nieuwenhuizen, no., 2 A. van Ginkel.. Met algemeene stemmen wordt de heer W. H. van Nieuwenhuizen, dierenarts teOpa vob?std^nmB:'enrn W. werd daarna be sloten tot het vaststellen van een verordening tot het tegengaan van corruptie door gemeen te-ambtenaren en bij aanbestedingen en leve ranties aan de gemeente. Daarna komt in behandeling het verzoek van den heer De Bonte aan B. en W. om een voorstel betreffende een verlof- of vacantie- regeling voor gemeenteambtenaren aan te bie den. Besloten werd dit niet bij verordening te regelen. Ten slotte werden nog enkele wijzigingen gebracht in de gemeentebegrootingen 1927 en 1928. Vervolgens ging de vergadering in geheime zitting over. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 5 werklooze landarbeiders ingeschreven. Tegen een ingezetene uit Dirksland is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de motor- en rijwielwet en het motor- en rijwielreglement. Vorige week werden uit deze gemeente 59000 K.G. aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. De prijzen der aard appelen zijn alhier als volgt: bravo's 8.50, red star 7.—. In uien en koepeen is geen handel meer. De plager E. van Markenstein heeft van den heer P. Boeter een woonhuis met berg plaats ondershands gekocht, staande aan den Vissehersdijk. Men zij gewaarschuwd. Een zekere 'J. K., electricien, maakt er zijn werk van verschil lende plaatsen te bereizen en dan eenige dagen in logementen te vertoeven. Zonder te betalen maakt hij zich uit de voeten. De heer G. v. d. Waal, Eendrachtstraat alhier, heeft een autoplaat gevonden, gemerkt 12005. DEN BOMMEL. Tegen een persoon uit Ooltgensplaat is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der Arbeidswet. B. en W. hebben aan het Waterschaps bestuur vergunning verleend tot het bouwen van een watergemaal. Donderdagmorgen arriveerde de firma Bikkers uit Rotterdam met een motorbrandspuit, met het doel om te demonstreeren. Aanwezig was het geheele gemeentebestuur. Na gehouden demonstratie, die aan de gestelde eischen zeer goed voldeed, werd met algemeene stemmen besloten tot aankoop van eenzelfde spuit. De werkzaamheden voor het te stichten watergemaal zijn gegund aan den laagsten in schrijver, firma Mosselman Korteweg uit Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT. Vrijdag werd E. Huijer zoodanig door van Drongelen verwond, dat onmiddellijke hulp van Dr. Cramer dringend noodig bleek. Door het gemeentebestuur en het gemeen te-personeel zal uit hoogachting voor wijlen den heer S. de Ruiter een gedenkteekenj op zijn graf geplaatst worden. Tot 1 Mei was deze ambtenaar in dienst der gemeente als gemeente-ontvanger. OUDE TONGE. De heer P. van Schelven, die een motor-ongeluk overkwam, waarvan melding is gemaakt in het vorige nummer, is te Dordrecht in het ziekenhuis met gebroken arm en been opgenomen. Het been is tot boven de knie geamputeerd. De aardappelen staan nog hoog in prijs, n.I. van 7.50 tot 8per 70 K.G. Vele ingezetenen, die geen aardappelen meer be zitten, kunnen ze niet meer koopen vanwege den hoogen prijs. Alhier is nog veel werkloosheid onder de landarbeiders, en dat in dezen duren tijd, en in den zomer. Het is een gevolg van het koude droge weer. Tot gezworene van den Magdalenapolder is herkozen de heer G. Mijs alhier. NIEUWE TONGE. Ten behoeve van de Landarbeidersvereen. „Nieuwe Tonge zal voor de uitgifte van plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet, een perceel bouwland wor den onteigend van den heer A. C. Breesnee, alhier. Het zoontje van de Wed. A. Knops moest j.l. Zondag per Ziekenauto naar Rotter dam worden vervoerd tot het ondergaan van een operatie. DIRKSLAND. Tot wijkverpleegster alhier is benoemd Zuster M. Bos van Dordrecht. Tot bestuurslid van den polder Dirksland c.a. is gekozen Notaris van der Sluys. MELISSANT. Naar we vernemen heeft de heer D. Tieleman een woonhui^, staande aan den Steldijk alhier, ondershands verkocht aan den heer J. Sieling. Tot opzichter van den Woutrinapolder is aangesteld de heer Wr. Blokland te Stel lendam. De rekening en verantwoording over 1927 alsmede de begrooting over 1928, voor den polder Nieuw-Kraaijer, liggen ten kantore van den secretaris den heer J. A. Kleijnenberg ter inzage. Verleden week is bij den landbouwer S. kunstmest met een partijtje ledige zakken ont vreemd. Van de(n) dader(js) geen spoor. Zaterdagavond is tegen een 3-tal per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Zondag geraakte het dochtertje van J. v. V. met haar voet tusschen het wiel van een fiets waardoor zij zich zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De landbouwer M. van Oostenbrugge van Stellendam reed met zijn vrouw in een wagen bespannen met een paard. Doordat het beest schrok kwam het gerij in een sloot terecht, waardoor de vrouw aan het hoofd ernstig ge wond werd. HERKINGEN. Tot voorzitter van den polder Oud-Herkingen is benoemd dhr. A. v. d. Sluijs. Aan den heer Corns, van der Velde, oud-voorzitter van de polders Oud-Herkingen en St. Elizabeth, is namens die polders een souvenir aangeboden, bestaande uit een schil derij. Qoieteslq sb Tm STELLENDAM. Op 't schrijven van de Vereeniging van pellersbazen is door de Vis- pchersvereeniging „Eensgezindheid" medege deeld, dat zij niet accoord kunnen gaan met een verlaging van 5 cent, doch met een ver laging van 2j/j cent genoegen zullen nemen. De pellersbazen hebben daarop hun voorstel ge wijzigd in 0.25 tot en met 1 Juni a.s. en daarna 20 cent per K.G. De Vlsschersvereeni- ging heeft daarop bericht, dat zij met dit voor stel accoord gaat voor zooveel betreft het eer ste gedeelte, en omtrent de prijzen na 1 Juni a.s. een j afwachtende houding aanneemt. De vorige week werden van hier ver zonden ongeveer 50 H.L. aardappelen, die wa ren verkocht voor den prijs van 6.50 per H.L. Tegen M. v. S. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op een motor rijwiel zonder voorzien te zijn van een rij bewijs. Hedenmorgen is de motorreddingsboot „Koningin Wilhelmina" van hier naar Vlaar- dingen vertrokken', om daar op de wérf grondig te worden nagezien en schoongemaakt. GOEDEREEDE. De vijfjarige A. S. viel in een moddersloot, doch werd gelukkig door W. B. er uit gehaald. De rekening 1927 en begrooting 1928 van de „Drie polders en „Grooten Zuiderpolder zullen gedurende 14 dagen ter inzage liggen bij den secretaris dier polders. OUDDORP. Verschenen Zaterdag heeft in de Openbare Schoof I de uitdeeling plaats ge had van de prijzen,-j.door de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm in onderlingen wedstrijd behaald. Hieronder volgen de namen der prijswinners met hun prijs en het aantal punten door ieder behaald. Het hoogste aantal punten was 50 J. C. Mierop, een wekkerklokje, 48: E. Meijer koperen tabakspot, 47; M. C. Akershoek. stee- nen tabakspot, 46; L. Meijer Jz., aschbak, 45; L. Knape, inktpot (nikkel), 44; P. Grinwjs Pz., tekst, 43; A. Boelaars Pz., sigarenbeker, 42; J. Vlietland, sigarenbeker, 42; J. Grinwis Pz., pijpenrek, 41; G. H. Tanis, sigarenbeker, 40; C. Bosland, courantenhanger, 39; Joh. van 't Geloof, scheerapparaat met zeep, 38; W. Ha- meeteman, scheerapparaat met zeep, 37; Joh. Breen Krz., tekst, 36; J. Mastenbroek, tekst, 35; K. de Vogel Jz., pijpenrek, 28; C. v. d. Wende, vulpotlood, 24. Na een paar proeven, het vorige jaar genomen, is er dit jaar tamelijk veel gebruik gemaakt van een sproei-machine, die op den akker een breedte van 4.40 M. bestrijkt, ter verdelging, door parijsch groen, voornamelijk van de erwtenbladrandkever. SOMMELSDIJK.* Donderdagmorgen 10 uur (Hemelvaartsdag) hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden Ds. van Ameide. MIDDELHARNIS. Zondag zal er in plaats van des namiddags in de Ned. Herv. Kerk des voormiddags Zondagsschool zijn. Donderdagmorgen 10 uur (Hemelvaarts dag) zal er in de Geref. Kerk alhier leesdienst worden gehouden. Voor de Geref. Gemeente hoopt des avonds 7 uur (klokketijd) op te treden Ds. de Blois van Dirksland. OUDE TONGE.* Tot de School met den' Bijbel alhier werden 1 Mei toegelaten 25 leer Iingen. Begonnen met 95 telt deze school thans 125 leerlingen. Gestadige groei dus. DIRKSLAND. In de Ned. Herv. Kerk werd een extra gift voor de Diaconie gecollecteerd van 100. Donderdagmorgen (Hemelvaartsdag) zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. van der Wal, en voor de Geref. Gemeente zal des morgens optreden Ds. de Blois. HERKINGEN. D.V. zal a.s. Zondag des n.m. ten 2 uur in de Ned. Herv. Kerk, in plaats van dhr. Van Yperen, voorgaan Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Alsdan zal de bevestiging plaats vinden van nieuwe lidmaten. Voor de Ned. Herv. Gem. zal D.V. Donderdagmorgen 9.30 uur (Hemelvaartsdag) optreden dhr. Van Yperen. Bij de Geref. Gemeente zijn weder een 8-tal nieuwe lidmaten aangenomen. De beves tiging zal op een nader te bepalen datum plaats hebben door Ds. de Blois van Dirksland. GOEDEREEDE. Gedurende den zomertijd'^': zijn de uren van aangaan der kerktijden gezef op 's morgens 10, 's middags 2.30 en 's avonds I 6 uur. SAMENSPRAKEN IN DE KERK. Prof. Van Velzen was een prediker, die altijd volle kerken had. Dit was zoo, toen hij nog gewoon predikant was, en dit was zoo, toen hij hoogleeraar was geworden. Naar den regel, die vroeger te Kampen be stond, door het Curatorium vastgesteld, had hij in zijn beurt op te treden. Dit zal zoo ongeveer 10 keer in het j^ar geweest zijn. Van Velzen was een eerste homileet. Zijn geheugen was zeldzaam. Niet alleen zijn pre- dikates, maar ook zijn rectorale redevoeringen droeg hij geheel uit het hoofd voor. Hij boeide iedereen. Zoowel studenten hoorden hem gaarne als de andere kerkgangers. Ontwikkelden en eenvoudigen, geleerden en ongeleerden, hingen aan zijn lippen. Als de „Oude heer" moest preeken, wa6 iedereen in zijn nopjes. Hij had een woord voor allerlei slag van menschen. Waar hij er nochtans toe kwam, om naast det gewone prediking iets anders voor te slaan, behoefde hij het waarllijk niet te doen, omdat men hem voor stoelen en banken liet staan. Hij had voor zichzelf niets nieuws noodig. In zijn rectorale redevoering „De prediking met betrekking tot den tegenwoordigen tijd", handelt hij le. over het gezag, dat de prediking heeft; 2e. over het doel, dat haar is voor gesteld; 3e. over de vereischten, die zij vor dert; en 4e. over de plaats, die haar behoort. In het laatste deel van zijn oratie stelt de hoogleeraar eenige veranderingen voor in de samenkomsten der gemeente. Nu behoeven wij het niet precies aan te leggen gelijk Van Velzen het voorsloeg, maar dat er eens over gedacht en gesproken worde en alzoo eens in studie worde genomen of het alles maar bij de oude gewoonte blijven moet, is wenschelijk. De heer Wirtz heeft hier ook al eens op gewezen. Prof. Van Velzen spreekt zich aldus uit „Groot en vele zijn dus de vereischten, welke de prediking vordert. Dit mag evenwel, na hetgeen wij van haar gezag en doel hebben gezegd, niemand ontmoedigen, moet integendeel te sterker ons aanvuren; daar het streven schoon en edel is, waar zooveel wordt vereischt en ook op het streven Gods welgevallen is te wachten. Maar hoe komt het dan, dat, na meer dan achttien eeuwen, geen grootere uitwerking van de prediking wordt gezien Is dit alleen te wijten aan de dienaars des Woords, of aan de scharen, die met de prediking begunstigd zijn; en Wordt dan door de gebreken van gene en de geringe belangstelling van deze het treurig verschijnsel verklaard Veel zou bier zeker te

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2