Purol bij doorzitten, stukloopen en smetten der Huid. mWBESTEBIHfi. Jachtgeweer Advertentiën. Schildersknecht Kerk en School. 18000 O. palen Cbilisalpeter. smaakt aJs room Plaatselijk Nieuws. Maria Faaese aan te besteden: De VOORZITTER zal de kosten hiervan laten berekenen. De heer STRUIK (A.-R.) zegt, dat er ge sproken wordt om de Spuistraat met V/i a 3 M. te verbreeden. Dit gaat van de kaai af. Le vert dat geen bezwaar op voor de schepen Z.i. zijn de kosten in het rapport laag gesteld. Laten we vooraf goed uitzien of de opgaaf juist is, anders konden we wel eens voor het geval komen te staan, dat bij uitvoering van het plan de kosten het dubbele bleken te be- loopen. De VOORZITTER merkt op, dat hierover een speciaal deskundige zal worden geraad pleegd. De Raad moet zich voorloopig maar in beginsel uitspreken tot onderzoek naar de uit voering van het plan als in het rapport be doeld. Later neemt de Raad dan nog een defi nitief besluit. Het voorstel van B. en W. wordt aanvaard. De heer Struik blijft buiten stemming. Van den gemeente-opzichter is een kosten opgaaf ontvangen voor den bijbouw van school lokalen. Deze wil een gebouw stichten op den beganen grond, waarin 3 schoollokalen en een lokaal voor lichamelijke oefening. De kosten zullen ongeveer 16000 a 17000 beloipen. Burgemeester en Wethouders stellen voor om over te gaan tot den bouw van 2 lokalen achter de bestaande school. De kosten worden geraamd op 8500.Hiertoe wordt met al- gemeene stemmen besloten. Aan de orde komt herziening schoolgeld. De VOORZITTER zegt, dat ieder der leden de schoolgeld-verordening thuis heeft gekre gen. De zaak was nog niet voldoende voorbe reid om met een voorstel in deze te komen. De heer DOORNBOS deelt mede, dat zeer binnenkort toch een wet zal komen die deze aangelegenheid regelt. Het zou heel goed moge lijk zijn dat we nu een verordening gingen maken die in strijd was met die regeling. Daarom wil spreker afwachten. De VOORZITTER zegt dat hij aan den Mi nister heeft geschreven, doch er is nog geen antwoord ontvangen. De heer KOOTE merkt op, dat de regeling van het schoolgeld moet worden herzien maar met het oog op het door den heer Doornbos gezegde wil hij afwachten. De heer VOGELAAR staat op het stand punt dat de gemeentebedrijven zooveel moge lijk moeten opbrengen wat ze aan de gemeente kosten. Als hij de opbrengst van het school geld nagaat dan is die slechts 1/a van de kos ten. Het schoolgeld is veel te laag. De leerlin gen uit andere gemeenten kunnen de U.L.O. school voor een koopje bezoeken. Spreker vindt dit geen toestand. De Minister kan nog wel zoo lang wachten met deze zaak te regelen. Daarom is spreker voor opschieten en wil de verordening toch wijzigen. De heer DOORNBOS, stelt voor de veror dening voorloopig niet te herzien, maar af te wachten. Dit voorstel wordt voldoende onder steund en aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Struik, Slik en Vogelaar. De heer VOGELAAR trekt de conclusie, dat de opcenten op de belastingen worden ver hoogd, terwijl het schoolgeld laag blijft, wat ten goede komt aan buiten de gemeenten wo nenden. Dan komt in behandeling het aangehouden verzoek vloekverbod. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. reeds gewezen hebben op de practische moei lijkheden in deze. Toch hebben ze inlichtingen gevraagd. Verschillende verordeningen zijn toe gezonden. In de practijk zullen wel niet zooveel processen-verbaal kunnen worden opgemaakt. B. en W. stellen voor een verordening te maken waarin het vloeken in het openbaar wordt ver boden op straffe van ten hoogste 10.boete. De heer VAN DER MEIDE zegt, dat hij tegen het vloekverbod is. Hij leest een stuk voor, waarin is opgesomd waarom, hierop neer komende Men wil in Middelharnis een vloek verbod hebben,om dat het op andere plaatsen van ons vaderland ook is. Over het hoofd wordt echter gezien, dat door een bevel van Godswege zulks reeds verboden is en dat bij overtreding van dat bevel de straf onmiddellijk daarachter staat. Nu schijnt men aan dat bevel niet ge noeg te hebben. De mensch gaat zich boven dat gebod stellen, zoodat naast het gebod Gods nog een wetje door den mensch, uit den mensch, tot den mensch gemaakt moet worden. Z. i. wil men den vromen mantel omhangen. Eenige voorbeelden uit den Bijbel worden door spr. aangehaald, om te eindigen met zich te ver klaren tegen het vloekverbod, omdat hij daartoe onmachtig is en het z. i. niet ter eere Gods kan zijn. De heer J. VROEGINDEWEIJ Wz. (S.G.P.) zegt zich wel te kunnen vereenigen met hetgeen door den heer van der Meide is gezegd, maar z. i. heeft de overheid hier een taak om tegen het vloeken handelend op te treden. De heer VOGELAAR zegt, dat, wat de heer van der Meide heeft voorgelezen, wel heel aardig klinkt en mooi lijkt, maar toch kunnen zijn motieven geen steek houden. God heeft b.v. ook een gebod gegeven, dat men niet mag stelen en moorden. Ook hiervoor zijn door de overheid regelen gesteld en tegen het plegen van zoodanige handelingen straf bedreigd. Het zou mooi worden zoo door de overheid dit niet was gedaan. Daarom is het volgens spr. ook noodzakelijk tegen het vloeken partij te kiezen en een verordening daartegen in het leven te roepen, opdat misbruik van 's Heeren Naam worde gestraft, ook door de plaatselijke over heid. Tusschen de heeren VAN DER MEIDE en VOGELAAR ontstaat hierover nog een woor denwisseling. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de hee ren van der Meide (C.H.), Koese, Zaaijer en Slis (allen V.B.) Een begrootingswijziging wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer VAN DER MEIDE er prijs op te stellen, wanneer van het dagelijksch bestuur meer actie zou uitgaan ten opzichte van het sproeien der wegen. De sproeiwagen zou weer moeten rondgaan. De VOORZITTER belooft dit. Ten slotte wordt nog tusschen den VOOR ZITTER en den heer STRUIJK een woorden wisseling gehouden over het onteigenen van het pakhuisje van Zoon aande Spuistraat. De heer STRUIJK stelt voor alsnog tot ont eigening over te gaan. Dit voorstel wordt met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Dan gaat de vergadering over in eene ge heime. Na heropening der deuren deelt de VOOR ZITTER mede, dat de terreinen, aangevraagd door Boeter en Appel, niet aan die personen in erfpacht zullen worden uitgegeven, doch op nieuw aan de gasfabriek zullen worden ver huurd voor 1 jaar nt£t een opzeggingstermijn .van 3 maanden. Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Maandag 7 Mei 1928, des v.m. half elf uur. Present met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van de heeren Koppenaal en Brerk, die door ziekte verhinderd zijn. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken. Een missive ten geleide van de goedgekeurde verordening op de heffing van schoolgeld; een beschikking van den Minister van Onderwijs, waarbij het voorschot ingevolge art. 50 L. O. wet voor deze gemeente is vastgesteld op 8070.—-; een beschikking van den Minister van Onderwijs, dat over 1926 aan Rijksvergoe ding ingevolge art. 56 L. O. wet te weinig is ontvangen 110.04; een missive ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der begrooting 1927; een verslag van werk zaamheden van den keuringsdienst van waren te Dordrecht over het le kwartaal 1928 en een missive van Ged. Staten, waarbij de bijdrage voor deze gemeente in de kosten van den keu ringsdienst van waren over 1928 is vastgesteld op 170.65, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Wijziging begrooting 1928. In verband met de raming van de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting wordt aan Burgemeester en Wethouders machtiging ver leend tot wijziging der begrooting 1928 betref fende den post „belasting naar het inkomen". Rekening Gezondheidscommissie. De rekening van de Gezondheidscommissie gezeteld te Middelharnis over 1927 wordt nage zien en goedgekeurd in ontvangst 1443.36J/£, uitgaaf 1365.84J^, alzoo een goed slot van 77.52. Verzoek Zangvereen. Concordia. Op verzoek van de Zangvereen. Concordia om verlaging van den huurprijs van het gym nastieklokaal wordt na eenige bespreking be sloten den huurprijs vanaf heden te bepalen op 20.— per jaar, waarvan 10.— voor den schoolschoonhouder. Verzoek L. J. Melaard. Een verzoek van L. J. Melaard om wijziging van de rooilijn op het Dijkhof, aangezien hij volgens de thans geldende rooilijn met zijn wo ning achter andere woningen komt te staan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten hierop niet in te gaan, waar de straat voor zijn woning nog 6 Meter breed is. Verzoek gemeentebestuur Kollum. Op een verzoek van het gemeentebestuur van Kollum om adhaesie te betuigen aan hun adres, tot herziening van de belastbare opbrengst gebouwde en ongebouwde eigendommen, wordt op voorstel van B. en W. besloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Verzoek gemeentebestuur Oosterwolde. Ook wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen het verzoek adhaesie te betuigen aan hun adres betreffende de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten. Jaarwedde Joh. Huizer Dingz. Besloten wordt den gemeentereiniger Joh. Huizer Dingz. in vasten dienst der gemeente te nemen, zoodat alle voorkomende werkzaamheden door hem worden verricht. De jaarwedde wordt vastgesteld op 1050. Bouw arrestantenlokaal en brandspuithuis. B. en W. stellen voor dit werk uit te laten voeren door de ambachtslieden die dit jaar voor de gemeente werken en volgens de teekeningen, welke zijn gemaakt door architect van den Tempel te Middelharnis, aangezien dit voor- deeliger uitkomt dan volgens de plannen van architect van Varik. Na eenige bespreking wordt hiertoe besloten. Tevens zal architect van den Tempel worden aangesteld tot het houden van toezicht. Verhuur arrestantenlokaal. Besloten wordt het oude arrestantenlokaal te verhuren aan den hoogsten inschrijver. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voor zitter de vergadering. SOMMELSDIJK. Vorige week -stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 8 werklooze landarbeiders ingeschreven. De landbouwer I. J. had het ongeluk met zijn motorfiets in een sloot te rijden. Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. Bij den landbouwer J. A. v. d. B. ontstond Zondagmiddag in de schuur een begin van brand. Door spoedig toegeschoten hulp wist men het vuur met eenige emmers water te blusschen en werd erger voorkomen. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond viel het zoontje van den heer T. Overweel in den diepen kreek aan den havendijk. Na er uit geholpen te zijn, begaf hij zich met een nat pak huiswaarts. Maandagavond werd een stilstaande auto van de fa. Witvliet door het 8-jarig zoontje van B. v. d. W. op gang gebracht, waarna het ventje uit den wagen sprong. De onbestuurde auto reed 't Zandpad op en bot ste bij de fa. P. Wielhouwer tegen den muur, waar hij een lantaarn en daarna een fiets van genoemde firma vernielde. Nadat de auto tot stilstand was gebracht, bleek ook deze be langrijke schade te hebben opgeloopen. Het is een groot wonder, dat geen persoonlijke on gelukken werden veroorzaakt. Het zoontje van M. Klink, onder deze gemeente, die Zaterdag van den dijk kwam te vallen, had 't ongeluk zijn arm zoodanig te bezeeren, dat zijn overbrenging naar een zieken huis te Rotterdam direct noodzakelijk was. Voor een te bouwen winkelhuis aan het Zandpad voor rekening van den heer E. Har- togs waren bij ondershandsche aanbesteding laagste inschrijversTimmerman Joh. Mossel man, Metselaars P. en J. Boeter, Schilderswerk G. de Koning, Smidswerk A. Witvliet. Door de droogte heerscht hier weder bij vele inwoners groot gebrek aan drinkwater. Onze dorpsgenoot Jac. v. d. Valk slaag de dezer dagen voor het voorbereidend exa men B. N. A. voor bouwkundig opzichter. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 926 H.L, aardappelen. Ten nadeele van J- Holleman is een rij wielplaatje ontvreemd. De dader (s) zijn' onbekend. Bij het verrichten van haar werkzaam heden viel de vrouw van B. M. in een diepe kelder. Zij moest zich onder geneeskundige be- handeling stellen. OOLTGENSPLAAT. Uitslag postduiven- wedstrijd Zaterdag 5 Mei van uit Mons (Bel gië) Afstand 139.588 K.M. le prijs H. Noordijk, 2e pr. J. v. Nimwegen, 3e en 4e pr. idem, 5e prijs G. van Nimwegen Zn. 6e pr. S. Kamp, le overduif G. van Nimwegen Zn. 2e L. van Kempen 3e. G. van Nimwegen en Zn. Aan komst le duif 2 uur 43 mini 20 sec. Aankomst laatste 3 uur 20 m. 7 sec. Losgelaten 12 uur. Dinsdag arriveerde de door de N. V. voorheen Bikkers Zonen te Rotterdam voor deze gemeente gemaakte Ford Autobrandspuit. Na het houden van een demonstratie in tegen woordigheid van het gemeentebestuur en brand weerlieden, zal ze aan de gemeente worden overgedragen. OUDE TONGE. Bij A. de Haas van Dorsser lag een koe dood in de weide. Het dier was des daags te voren overgegaan in eigendom aan E. van Markenstein. Het kadaver is begraven. De boterprijs is met 0.10 per kilo afge slagen, zoodat ze nu*Jj|2.20 pgr kilo is. NIEUWE TONGE. Uitslag van de op 5 Mei j.l. gehouden aanbesteding voor de leve ring van grint voor de gemeente, polder Batte- noord, Klinkerland en Duivenwaard. A. van Driel, Brielle 2.87, W. Kieboom Gorinchem 2.98, H. W. Paas Nijmegen 2.99, C. Rui tenberg Werkendam 3.03, G. J. Esmeijer Wer kendam 3.09 per M3. A.s. Zaterdag zal de postduivenvereni ging „De gevleugelde bode" alhier, een vlucht houden van Charleroi. Afstand 145.583 K.M. -Onze lezers van Nieuwe Tonge staan ons toe, dat we ditmaal ook eens een bericht met een sterretje plaatsen, dat beteekent een bericht, dat niet afkomstig is van den plaatse lijken correspondent. We willen er ook wel bij verklappen dat dit bericht onder Nieuwe Tonge uit het bureau der redactie zelve afkomstig is. Welk nieuws we dan op on£ bureau uit deze gemeente weten Het is het heugelijk feit dat onze correspon dent de heer P. Keizer alhier,i (10-: Mei a.s. 'een kwart eeuw correspondent van de Maas- en Scheldebode is. Wij willen dit feit niet onopgemerkt laten passeeren. De heer Keizer heeft als correspondent en agent van ons blad'ih deze vijf en twintig jaren met getrouwheid en soliditeit de belangen van de „Maas" behartïcjdG Steeds was hij op zijn qui vive en iri volle actie. Als berichtgever konden wij steeds op hem aan. Wat van de hand van den heer Keijzer kwam was betrouwbaar, behoefde geen navraag te lijden. Iets dat zeer zeker ook voor al de lezers van ons blad uit Nieuwe Tonge van belang is geweest. De heer Keijzer heeft ons blad zien groeien en een plaats zien verkrijgen in zijn gemeente. Dat dit steeds een opgaande lijn was is zeer zeker mede ook te danken aan zijn activiteit. Moge het tweede tijdvak van 25 jaren een weerspiegeling blijken van het beeldrtuit deze eerste kwarteeuw. Dat is de wensch van uitge vers en redactie van ons blad en zeker ook van onze Nieuwe Tongsche lezers DIRKSLAND. Bij publicatie is bekend ge maakt dat de opgaven bedoeld in art. 31 der Drankwet voor een ieder ter inzage liggen en in afschrift verkrijgbaar zijn gesteld. Op Vrijdag 25 Mei a.s. zal ter secreta rie zitting worden gehouden voor aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst voor de ingeschrevenen der lichting 1929. Door den burgemeester is tegen a.s. Vrij dag v.m. 9.30 uur een openbare raadsvergade ring belegd. Verleden week werden van hier 300 H.L. aardappelen vervoerd. - De rekening over 1927 en de begrooting over 1928 van den polder Nieuw-Kraaijer zijn van 7 tot 21 Mei ter inzage nedetgelegd. Tegen een persoon van elders is proces verbaal opgemaakt wegens overtredijKj der alg. politieverordening. De toren wordt thans van een heele nieuwe leibedekking voorzien. Ook aan het houtwerk worden thans belangrijke herstellingen gedaan. Een persoon van elders die zich hier on langs aan verduistering had schuldig gemaakt werd door de politie van uit Zeeland hierheen vertransporteerd. MELISSANT, Bij. den landbouwer H. van Putten alhier is een kuiken geborenmet vier pooten. Voorwaar een niet alledaagsch geval. HERRINGEN. Onze dorpsgenoot P. Soete- man Az. is benoemd tot chef-bakker aan de te openen coöperatieve broodbakkerij te Ouddorp. Deze week zal langs de huizen der inge zetenen de jaarlijksche collecte worden ge houden voor den Chr. Zeemansbond. De motorrijder R. had vorige week het ongeluk onder deze gemeente met zijn motor en al pardoes in het water te rijden. Met den schrik en een nat pak liep dit ongeluk af. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 200 H.L. aardappelen. De prijzen zijn dalende. Ten kantore van den secretaris-penning meester van de Generale Dijkagie van Stellen dam liggen voor belanghebbenden van 5 tot en met 18 Mei a.s. ter inzage de rekening en verantwoording over het jaar 1927 met de be grooting voor 1928. Heden Maandag is alhier gearriveerd het door de N.V. Onderlinge beurtvaartvereeniging aangekochte motorvaartuig metende 96 ton, en voorzien van een 30 P.K. Kromhoutmotor. Tot boekhouder dezer vereeniging is aangesteld de Heer M. Keijzer, gemeenteontvanger alhier. Tot kantonnier bij den provincialen Water staat is met ingang van 1 Mei j.l. aangesteld K. Hameeteman, alhier. GOEDEREEDE. Van de. ingeschrevenen voor de Nat. Militie 1929 zijn er vijf niet dienst plichtig wegens broederdienst. Dhr. A. Kaashoek te Stellendam heeft zijn tuin gelegen in den polder den Ouden-Oostdijk onderhandsch verkocht aan W. Overbeeke al hier. De eerstelingen.' In den tuin van den heer Goekoop zijn al rijpe aardbeien geplukt. OUDDORP. Tot leden van den gemeenteraad zijn benoemd de heeren Job. Padmos Lz. en Jac. Aleman, zijnde de nummers 9 en 10 op de lijst der Herv. Kiesvereeniging. Hierdoor is deze lijst uitgeput. Beide personen hebben de benoe ming aangenomen. In deze gemeente heeft de verkoop yan het Emma-bloempje 80.— opgebracht. SOMMELSDIJK. Tot Alg. Adjunct der Chr. Jongelingsvereeniging „Spreuken 23 vers 23a is benoemd de heer G. L. Bom uit Mid delharnis, en tot penningmeester is herbenoemd de heer M. Villierius, terwijl de heer G. Breur Gz. herbenoemd werd tot bibliothecaris. MIDDELHARNIS. Ouders, die Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen, moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 8 uur in de kerkekamer. De maandelijksche collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, ten bate der Kerk, heeft opgebracht ruim 20.—. Donderdag 17 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal op het plein voor de Herv. Kerk een groote Openluchtsamenkomst plaats hebben, uitgaan de van de Prov. Afd. Zuid-Holland en den ring Flakkee van de Ned. Herv; Jong. Vereen, op Geref. Grondslag. De Landdag belooft schit terend te zullen slagen. Voor een keur van sprekers is gezorgd. Ds. van der Zee van Den Bommel houdt de openingsrede, Ds, Koolhaas van Oud-Beijerland spreekt over; „Genot, gebod en gebed", Ds. Bruijn van Bergschenhoek over „Eeuwige jeugd", Ds. Enkelaar van Ouder kerk aan den IJssel, zijn onderwerp is nog niet bekend, en Ds. van der Wal van Dirks- land spreekt de slotrede uit. Bij ongunstig weer staat de Herv. Kerk ter beeschikking. Van harte hopen we, dat duizenden uit het eiland naar Middelharnis komen zullen. DEN BOMMEL. Op de beide O. L. scholen zijn met 1 Mei j.l. 11 nieuwe leerlingen toe gelaten. De heer L. Ras heeft zijn benoeming als ouderling in de Geref. Kerk niet aangenomen. OUDE TONGE. Zondag 6 Mei des n.m. 2 uur nam de WelEerw. Heer Ds. Bax af scheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. De kerk was goed gevuld, ook van elders waren er overgekomen. Ds. Bax, het woord nemende, zeide, dat hij na circa 4 jaren het Evangelie verkondigd te hebben, van de gemeente van Oude Tonge af scheid nam, om zich in de gemeente van Put- tershoek te vestigen. Spr. bepaalde zijn rede tot 1 Cor. 2 vers 3, 4 en 5, hoe ook Paulus groote en krachtige werken in zwakheid vol bracht, zoo ook spreker, die dikwijls mét kleine ongesteldheden te kampen had, en hoopte, dat er zoo niet vele, dan toch een enkele tot de Gemeente Gods onder zijn gehoor mocht ge bracht zijn. Spreker zeide, dat de kracht Gods niet in 's menschen wijsheid, noch in voorname woorden lag opgesloten, maar, zooals hij de gemeente altijd had voorgehouden, in alle een voud des harten. Spreker memoreerde ook nog het zware ver lies, dat zijn familie geleden had door den dood van hun kleinzoon, die in het begin des jaars gestorven was, welke bij velen een smar telijke herinnering teweeg bracht. Ook de School met den Bijbel en het bestuur dier school wenschte spreker Gods onmisbaren zegen toe, en hoopte, dat de school, zooals tot nu toe, nog steeds in bloei mag toenemen. Spreker, zijn rede eindigende, bracht nog een woord van dank aan den kerkeraad, den koster, organist en het verdere kerkpersoneel, met wie hij steeds in de beste verstandhouding had ge leefd. Allereerst sprak zijn schoonzoon Van Yperen, Godsdienstonderwijzer te Herkingen, die ten gevolge van de weemoedige stemming niet goed verstaanbaar was. Daarna den heer Faas, hoofd van den School met den Bijbel, die hem toesprak het steeds te blijven verkondigen van dood, eeuwigheid en opstanding, en dankte hem voor hetgeen hij ge daan heeft aan de school. Daarna spraken nog Korteweg van Ooltgens- plaat en Van der Stad van Sommelsdijk na mens hun Kerkeraden. De laatste spreker was Ds. van der Zee van Den Bommel, de aanstaande consulent, die den Vertrekkenden leeraar liet toezingen Ps. 121 vers 4. De verschillende sprekers werd een kort woord van dank gebracht, meer in het bizonder Ds. van der Zee en den heer M. Faas. Als slotzanq werd qezongen een vers uit Psalm 99. NIEUWE TONGE. Onze vroegere dorps genoot, dhr. J. Hage, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L.. School te Schoondijke (Z.V.) A.s. Zondagmiddag 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de Weleerw. Heer A. H. van Yperen van Herkingen. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier komt voor op een tweetal bij de Geref. Gemeente te Nieuw-Beijerland. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondagavond gelegenheid bestaan tot bediening van den H. Doop. Doopvaders kunnen Vrijdag avond van 7.8 uur in de consistoriekamer aangifte doen. Voortaan zal door Ds. Polhuijs in plaats van Donderdags, des Dinsdags op denzelfden tijd in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk catechisatie voor de schoolkinderen worden ge houden. HERKINGEN. De catechisatie voor groote meisjes in de Ned. Herv. Kerk zal deze week niet op Dinsdag, doch op Woensdagavond ge houden worden op 't zelfde uur. Men verzocht ons mee te deelen, dat a.s. Zondag den geheelen dag voor de Geref. Gem. hoopt op te treden dhr. Remein van Oosterland. STELLENDAM. Met 3 Mei j.l. zijn tot de openbare lagere school alhier toegelaten 25 nieuwe leerlingen en aan de bijzondere lagere school 12 leerlingen. „DE WAARHEIDSVRIEND" ANTIREVOLUTIONAIR. Op de jongste jaarvergadering van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Nederlandsche Hervormde (Gereformeerde) Kerk, is een vrij scherp debat gevoerd over de politiek. Er waren er, die verlangden, dat het Bonds orgaan zich van politieke beschouwingen zou onthonden. Anderen wilden, dat het de dingen slechts principieel zou belichten en de prac tische zijde der politiek buiten beschouwing laten. -Van de bestuurstafel werd rondweg uitge sproken, dat „De Waarheidsvriend" vanaf het begin Antirevolutionair is geweest en het ook zal blijven. Een der aanwezige predikanten verklaarde, dat er in den laatsten tijd ook al in den Bond van Herv. Geref. Jongelingsvereenigingen een streven is om de politiek „er buiten te houden' juist door hen voorgestaan, die zich door de afbrekende politiek van Ds. Kersten laten leiden en blijkbaar gevoelen, dat zij er niets positiefs voor iij de plaats kunnen stellen. Wij moeten ons daardoor niet laten beïnvloedenzeide deze spreker. De hoofdredactie besprak nu de gedachten- wisseling in een afzonderlijk artikel onder het opschrift: „Onze Bond en de politiek" en zegt er o.m. dit van „Vanaf het eerste no. van „De Waarheids vriend" hebben we in ons Bondsblad „aan po litiek gedaan". „Toen deden anderen nog niet aan politiek. Die bleven rustig achter de kachel zitten en lieten de Antirevolutionairen, de geesteskinderen van Groen, maar worstelen. Vanaf onze eerste gemeente hebben we daar droeve, de droevigste ervaringen van opgedaan, bij men schen, die nu „Kerstianen" zouden genoemd worden. Nu doet ieder aan politiek. En nu zou men ons den mond willen snoeren. Nu zij aan politiekidoen begonnen zijn, en de scherpste pijlen dag aan dag, week aan week, afschieten, waarbij namen en aangelegenheden van persoonlijken aard "keer op keer genoemd worden, en waarbij de scherpste kleuren van het palet getrokken worden nu zou men ons het zwijgen willen opleggenEn heel vromelijk komt men dan tot ons, om te zeggen de Bond moest niet aan politiek doen; uit „De Waarheidsvriend" moesb de politiek verwijderd worden. „Ons antwoord is altijd geweest: dat doen we nooit. „Neen, nooit! „Dat we met de politiek begonnen zijn, kwam voort uit ons beginsel; hoorde bij ons doel en streven; zat onlosmakelijk vast aan onze Bondsbeweging' „Ned. en Oranje". :Z33XZ3SCDSCI 10 Mei a s. zal het VIJF EN TWINTIG JAREN geleden zijn dat de Heer P. KEIJZER te Nieuwe Tonge als correspond dent en agent de Maas» en Schel» debode in deze gemeente verte' genwoordigde. De heer Keijzer heeft zich al die jaren doen kennen als een actief en betrouwbaar vertegenwoordig ger van ons blad. De Uitgevers, Fa, W. BOEKHOVEN Zn. Sommelsdijk, 10 Mei 1928. Tot onze diepe smart overleed heden te Rotterdam, niet zonder hope des eeuwigen levens, na een kortstondig geduldig lijden, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. geb. Boer, in den leeftijd van 54 jaren. Middelharnis, H. BOER. M. BOER—Schellius. Rotterdam, L. ELENBAAS—Boer. C. ELENBAAS. Middelharnis, A. SPRONG-Boer. J. A. SPRONG. Dirksland. JOBJE BOER. 3 Mei 1928. 30150 Terstond gevraagd een door C. DEURLOO, Nieuwerkerk bij Zierikzee (Zeeland). 30155 TE KOOP, Hamcrles, cal 12, rookloos, weinig gebruikt, gekost hebbende f 175,— nu voor f 85,—. Brieven onder no. 30113 bureau van dit blad. De Landbouwvereeniging «Middel» harnis—Sommelsdijk* wenscht de levering van 30152 Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris M. GIDEON, Middelharnis. 'Gevraagd iemand als COMPAG» NON in een bestaande zaak. Omzet f 350,— tot f 400,— per week. Pracht' gelegenheid voor iemand die over een klein kapitaaltje beschikt. Waarde aan goederen f 8000,—. Brieven onder no. 30154 bureau van dit blad.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2